דוידי קליר- מסלולי טיול - אוגנדה-טיפים ומידע שכדאי לדעת
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

אוגנדה-טיפים

מתי נוסעים?

הדבר הראשון שאנחנו צריכים זה לבחור את תאריכי הטיול. כל השנה אפשר לבקר במדינה. עונות השנה מתחלקות לשתי עונות יבשות ושתי עונות רטובות. היבשות הן יולי ועד ספטמבר, דצמבר ועד פברואר. ושלא תחשבו שיבש זה בלי גשם. זה עם קצת פחות גשם. בחודשים יולי ועד ספטמבר העומס יותר גדול היות ויש חופש בכל העולם וזו התקופה שבה יש מטיילים רבים. אבל אם תטיילו ממש  בסוף יוני/תחילת יולי תמצאו את מרבית בתי המלון והלודג''ים כמעט ריקים או עם הרבה חדרים ריקים מה שיאפשר לכם למצוא מקום לינה במחיר סביר. מחיר סביר צריך לומר באוגנדה בזהירות היות וגם לאוהל אתם עשויים למצוא את עצמכם משלמים אפילו 100$. נכון , אוהל, עם מיטות נוחות ושתי כיסאות והרבה נוף וטבע ויש כאלו עם שירותים ומקלחת צמודים אבל בשורה התחתונה זה עדיין אוהל. בתקופה יותר מאוחרת כמות המבקרים גדולה ולמצוא מקום לינה בעלות סבירה עשוי להיות בעייתי ואז באמת כדאי להיות ערוכים ללינת שטח או שאתם כאמור מזמינים את הלינות מראש.(ראו גם את האפשרות להזמנת כלי רכב שכור+נהג+לינות)
 
נמר-אגם מבורו

טיסות:

הדבר השני הוא לחפש טיסות מספיק זמן מראש. לאנטבה מגיעים עם חברות אשר טסות מבן גוריון אל עיר שהיא בסיס חברת התעופה כמו איסטנבול אם טסים עם טורקיש, או אדיס אבבה אם טסים עם אתיופיאן. מבחינת זמן טיסה האופטימאלי אמור להיות עם אתיופיאן.  מדי פעם יש מבצעים והמחירים עשויים להשתנות באופן משמעותי ביותר. 
לדוגמא: כאשר באתי לחפש בפעם הראשונה טיסה לאנטבה עלות הטיסה הייתה פחות מ-600$ לאדם. זה היה בחודש מרץ/אפריל לטיסה בסוף יוני וחזרה באמצע יולי.
מי שהזמין כשבועיים אחרי כבר נאלץ לשלם 900$ לכרטיס על אותה הטיסה. אז ממש שווה לבדוק לחפש ולדעת מתי כדאי "לחתוך" ולהזמין. מספר הימים המוצעים למסלול שמופיע בפרק הזה של אוגנדה הוא 12-14 ימים וזה בעיקר תלוי האם אתם הולכים לעשות את הטרקים המפורסמים של אוגנדה והם הטרקים למשפחות הגורילות/שימפנזים.

חיסונים:

השלב הבא שאסור לשכוח או להשתהות איתו יותר מידי (כמעט וקרה לי) אלו הם החיסונים שצריך לעשות כאשר נוסעים לאוגנדה. בד"כ מקבלים סידרה של כמה זריקות. חלק מהן בתהליך שמתפרס על פני חודש שלם כמו חיסון נגד כלבת למשל, וזאת הסיבה שאין להתמהמה עם החיסונים מרגע שהחלטתם על יעד הנסיעה. 
את החיסונים ניתן לקבל במרפאות מטיילים אשר נמצאות בכמה מקומות בארץ. למשל בתוך בית החולים מאיר. כאן למי שיש מושלם הרוויח בגדול. העלות עבור כל החיסונים עלתה פחות מ-200 ₪ מי שלא היה לו מושלם שילם גם למעלה מ-2000 ₪.
הנה הכללית קיבלה פרסום חינם.

 איזה חיסונים צריך לקבל? את זה תשמעו בדיוק מהרופא המייעץ שיושב במרפאות המטיילים. מקבלים פנקס חיסונים צהוב וחובה לקחת אותו עימכם למקרה שתידרשו להציג בכניסה למדינה שקיבלתם חיסון כנדרש. יש חיסונים שמוגדרים כחובה. ויש מצב שלא יאשרו את כניסתכם למדינה אם לא חוסנתם-למשל החיסון נגד קדחת צהובה. תקבלו גם מרשם לכדורים נגד מלריה-כדורים ממש לא זולים.  לא להמעיט בחשיבות הכדורים הללו. כשאתה מטייל אין כמעט עיר באוגנדה שלא תיתקלו בשלט של מרכז רפואי לטיפול במחלת המלריה. כלומר המלריה חיה ובועטת באפריקה. מסיפורים ששמענו מאנשים במקום, כמעט ואין מישהו שלא חלה במחלה המועברת ע"י עקיצת יתוש האנופולס הידוע מתקופת החלוצים והקדחת בשנות ההתיישבות של המאה הקודמת בביצות הארץ. אז יתושים יש באוגנדה והרבה.

רכב+נהג

זה השוני העיקרי בין הטיול הזה לבין מקומות אחרים בעולם שבהם יצא לי לטייל.
בכל הטיולים שעשיתי רק ב-2 מקומות השתמשתי בנהגים מקומיים מה שהוכיח את עצמו ב-2 המקרים. ברומניה וכאן באוגנדה.
למה נהג מקומי? ואיך הגעתי לתובנה הזאת שזה הדבר הכי טוב לעשות למען ההצלחה של הטיול?
חלק עיקרי של התשובה והיא מאוד ארוכה  מבוסס על החוויות שאתה חווה והמראות שאתה רואה במהלך הטיול עצמו. אני גם מביא את עניין הרכב והנהג לפני הלינה ,המסלול ,הלוגיסטיקה, המרת מטבע, קניות לטיול, ועוד. היות והנהג הוא גורם חשוב מאוד בכל הנושאים שהוזכרו.
אגם בוניוני
אנסה למנות את הסיבות למה כן לקחת נהג מקומי:

הכבישים: חלק גדול מאוד מהדרכים באוגנדה הם דרכי עפר. ק"מ על ק"מ על ק"מ של דרכי עפר באיכות כזאת או אחרת בדרך כלל בינונית ומטה. דרכי העפר באיסלנד הם כמו אטוסטרדה 4 נתיבים ליד הדרכים הללו.(כמובן לא דרכי העפר בהר הגבוה של איסלנד). מכיוון שעל הדרכים הללו צועדים מדי יום אלפי בני אדם ונוסעים עליהם אלפי אופנועים ואופניים שהם כלי הרכב המועדף באוגנדה(נרחיב עליהם בהמשך) וברוב המקרים הם נוסעים או הולכים בשולי הכביש שזה בצד של הכביש היות ואין מדרכות. זה גורם לכך שבצדדים יש שחיקה של האדמה מהכביש והדרך היא בעצם מעין גבעונת שהאמצע שלה גבוה והצדדים משופעים. לפעמים הרבה. תוסיפו לשיפוע את העובדה שזו דרך עפר מלאה באבנים קטנות/עפר. מה שגורם לאופניים או לאופנועים שנוסעים עליהם להחליק בקלות. כל עצירה לא מתוכננת יש סיכוי גדול שיש פה החלקה. אז במקרה הטוב מי שמחליק נזרק מהכביש החוצה, ובמקרה הרע הוא נזרק מתחת לגלגלים של כלי רכב. כן ראיתי מול עיני איך זה קורה וגם איך זה קרה. פעם אחת רוכב האופניים מול הרכב שלנו פשוט "החליק" לו מהכביש החוצה. ורוכב אופנוע במקום אחר היה עם פחות מזל ומצא את עצמו עם האופנוע מתחת לגלגלי הרכב (לא שלנו). היה לו מזל ונשאר בחיים , או אז מתיישבים המעורבים בתאונה לדון על סכום הפיצוי.

תאונות:  

לא היה יום  כמעט במהלך הטיול שלא עברנו ליד תאונה. משמע שהן מתרחשות בתדירות עצומה. פעם אחת רכב שהתהפך בדרכי העפר כי כנראה והופתע ולחץ על דוושת הבלמים בבת אחת.פעם אחרת אופנוע מתחת לרכב, פעם אחת נגרר שהתפזר לו מהמשאית הגוררת שלו,ומיכלית שהמשיכה לתוך הביצה בסיבוב כי הנהג הופתע מרוכב אופנוע שיצא במפתיע לכביש. גם הייתה תאונה שרק קראנו עליה ואשר בה נהרג רוכב אופנוע ישראלי, לא הצלחנו להבין מה היה הגורם אבל מכל האמור כאן, קל להבין.
צד הנהיגה באוגנדה: עכשיו בואו ונוסיף שבאוגנדה כמו בהרבה מדינות אחרות שהבריטים שלטו בהם במאה הקודמת, הנהיגה היא בצד השמאלי של הכביש/דרך. גורם זה יחד עם ההמונים שצועדים על הכביש,האופניים, האופנועים, וכלי הרכב שבאים מולך, כן , הם לפעמים מחליטים שהם יכולים לנסוע באיזה נתיב שהם רוצים היות והם נוהגים למשל במשאית שהיא יותר גדולה מהרכב שלך. טוב עכשיו מחייכים, כשהמשאית מולך זה לא היה כל כך משעשע.

 
תאונה באוגנדהתאונה באוגנדה

מהירות הנהיגה כשיש כל כך הרבה הולכי רגל על הדרך:

האמינו לי שזו סיבה משמעותית. אם אני הייתי צריך לנהוג ליד כמות כזאת של הולכי רגל ורוכבי אופנוע/אופניים על הדרך. סביר מאוד שזמן הנהיגה היה מוכפל בהרבה מקומות. אני נוהג להתלוצץ שעד עכשיו עוד הייתי בדרך.  לנהוג בדרך עפר ליד מקום ישוב בשעות הערב המוקדמות מה שאומר שהראות שלכם שואפת לאפס בגלל ענני האבק שהרכב שעבר לפניכם העלה לאוויר, ומסביבכם עשרות הולכי רגל עם המון ילדים זה קטע ממש לא פשוט. גם אם אתה "רק" יושב ליד הנהג. והנהג, ממש לא מתרגש מכל ההמולה הזאת ועובר במרחק של ס"מ ספורים מכל הולכי הרגל האופניים והאופנועים.

עלות:

בארצות אחרות אולי העלות הייתה מופיעה כסיבה הראשונה. אבל כאן הבטיחות שלכם קודמת. העלות כאן היא ממש שולית לנו עלה הנהג 35$ ליום נהיגה מעבר לעלות של הרכב עצמו. וזו עלות שבהחלט לא מכבידה על הטיול.

עוד סיבות חשובות למה לקחת נהג מקומי ואיזה נהג לוקחים:

כפי שאתם רואים לפי הכמות שכתוב על הנושא שאני מתייחס ממש בכובד ראש לנושא. אז מעבר לסיבות הבטיחותיות יש עוד שורה של נימוקים למה לקחת נהג מקומי. אתם מגיעים לארץ שאתם לא מכירים את המנהגים שלה, המסורות השונות, צורות חיים, שבטים, סיפורים מקומיים ועוד. והנה יש אתכם שותף לטיול שמעשיר אתכם בהמון ידע ובהחלט צובע את הטיול שלכם בצבעים יפים יותר. הנהג גם ישמש כמגשר בנכם לבין המקומיים. במגוון נושאים שונים החל משפה וכלה במקרים שבהם המנהגים המקומיים עשויים להתנגש עם התרבות המערבית שממנה אתם באים.

 
גודפרי הנהג המקומיעל המעבורת בחציית הנילוס

אני לקחתי נהג מהחברה שבא שכרתי את רכב הטיולים שלי. וצריך לראות בפרסומים של החברה שאתם שוכרים ממנה רכב, שהיא אכן מחזיקה נהגים לצורך מטרה זאת. זה אומר שהם מחזיקים נהגים טובים ומיומנים לאורך זמן.
הנהגים הללו הם גם מכונאים טובים ואל תתפלאו אם כלי הרכב שלכם יזדקק לאיזה תיקון או שניים במהלך הטיול. ואם הזכרנו תיקון אז כאשר שוכרים הרכב מוודאים גם שהחברה שממנה שכרתם הרכב מתחייבת לספק לכם רכב חלופי בהקדם האפשרי במקרה שבו חלילה הרכב שלכם מושבת. ואם יש לכם נהג מקומי הרי הוא זה שיטפל בזאת. היות והדרכים הן קשות למדי הסבירות שתתרחש תקלה מכאנית בכלי הרכב היא גדולה. אנחנו היינו צריכים פעמיים שהנהג יבצע תיקון ברכב. הוא עשה זאת בשעות שלא פגעו במהלך הטיול.

מכיוון שהנהגים הללו נחשבים גם מדריכים. עם או בלי קורס הכשרה מתאים אבל הניסיון עושה את שלו. כמות הידע שלהם היא גדולה מאוד. דוברי אנגלית היות ואנגלית היא למעשה השפה הרשמית באוגנדה אבל המקומיים מדברים בינם לבין עצמם ב"אוגנדית" כפי שהנהג שלנו קרא לשפה.  כשהם מגיעים לפארקים תמיד יעצרו אחד ליד השני ויבדקו איפה יש אטרקציות? איפה האריות? איפה יש פילים? וכו''. לא בטוח שכל אחד היה מסוגל להתחיל לשאול שאלות כאלו. מעבר לזה הם מכירים את כל שבילי הפארקים השונים הפרוסים ברחבי המדינה.  הנהגים הללו מכירים את כל ההיצע של מקומות הלינה בכל מקום ויביאו אתכם אליהם. בהחלט יש מצב שהם מרוויחים מזה משהו אבל זה קורה בכל מקום.

ואחרון חביב... במקום להיות מרוכז בכביש תוכל אתה שבדרך כלל נוהג בכל הטיולים ליהנות בשקט ממה שמתרחש מחוץ לכלי הרכב. ויש כל כך הרבה מה לראות.                

כן עוד מעט יעסיקו אותי כמשווק נהגים באוגנדה.

כמובן שאין שום מניעה שאתם תנהגו בעצמכם ברכב השכור ללא כל נהג אחר.

ולא לשכוח לתת טיפ יפה לנהג בסוף הטיול.

 (ראו גם את האפשרות להזמנת כלי רכב שכור+נהג+לינות)

לינה באוגנדה:

בהתאם למסלול הטיול אתם יכולים להזמין את מקומות הלינה שלכם. באוגנדה יש אפשרות בלא מעט בתי מלון גם לעשות קמפינג והם ינצלו כל הזדמנות טובה לעשות עוד כמה דולרים. בסך הכול מסלול הטיול הוא מאוד מוגדר ואתה נע מיעד אחד ליעד שאחריו ואין לך "הסחות" של כל מיני נקודות עניין על הדרך. אם הזכרנו דולרים אזי המטבע המקומי הוא שילינג אוגנדי עם שער שמשתנה כל הזמן אז אין טעם לציין אותו כי שבוע הבא הוא יהיה לא רלוונטי-תבדקו במועד היציאה שלכם. 

 
מלון אופייני-אגמי הלועבנדה-מלון אוהל

האם להזמין את בתי המלון מראש?

אם תיצמדו לתוכנית הטיול שלמשל מופיעה כאן. אז אין שום סיבה שבעולם לא להגיע לבית מלון שהזמנתם מראש. אם אתם מטיילים ממש בתחילת העונה, ואתם עם נהג/מדריך שמכיר טוב את האפשרויות השונות. אזי תהיה לכם אפשרות א-להתמקח על המחיר. ב-לראות בדיוק על מה אתם משלמים ואז משאירים את מציאת מקום הלינה לפי המיקום שלכם בטיול. כאמור אנחנו נסענו בתחילת העונה. התכנון שלנו היה עם לינת שטח בלבד והרכב ששכרנו אותו כלל גם את כל ציוד הקמפינג שנדרש בעלות של 5$ ליום. בסופו של דבר לא השתמשנו בו כלל היות ובכל פארק ומקום בו היינו מתוכננים להעביר את הלילה היו מלונות, היו חדרים, היו מחירים שאפשר היה ל"חיות" איתם.


יש חברות שדרכם אתם יכולים גם להזמין רכב גם / או להזמין לינות וגם כמובן להזמין נהג.

מצ"ב לינק לחברה שדרכה אני עשיתי את הטיול שלי ROADTRIP UGANDA  

כמובן שיש עוד עשרות חברות אחרות שעושות מגוון של טיולים בכל דרך שרק תרצו.

רשימה של כמעט כל חברה שעושה טיולים באוגנדה

תוך כדי בדיקת מה יש לחברות להציע אפשר גם לקבל רעיונות להיכן ללכת ואיזה מסלול לעשות. יש כאן גם מספר ימי טיול ועלויות שונות טיול במספר ימי הטיול ואיזה סוג של טיול אתם רוצים לעשות החל מטיול חסכוני למי שישן באוהל ועד טיול אקסקלוסיבי למי שישן במלונות פאר. כאמור אנחנו לא הזמנו את המלונות מראש אלא רק כשהגענו למקום הלינה. זאת היות והיינו ממש בתחילת עונת התיירות.

כרטיס אשראי +כמה כסף לוקחים איתכם? 

נתחיל עם כרטיס האשראי.

כרטיס אשראי עובד בערים הגדולות וגם שם, אז לא בכל מקום. להוציא כסף אפשר רק בערים מרכזיות. לאורך כל הטיול השתמשתי בכרטיס אשראי פעם אחת בלבד.
דלק-צריך לשלם במזומן- לא נתקלתי באף תחנת דלק שמקבלת כרטיס אשראי.
בכניסות לפארקים התשלום הוא במזומן ועדיף בדולרים אחרת תקבלו שער המרה ייחודי לפארק.
במלונות יש תשלום במזומן. יש מלונות שנוקבים במחיר בשילינגים אוגנדים ויש בדולרים. האמת שאחרי כמה מלונות שבהם התשלום היה במזומן לא ניסיתי יותר תשלום בכרטיס אשראי.
בקיצור כרטיס אשראי הוא לגיבוי בלבד.

ונעבור למזומנים:

הכי טוב זה להגיע עם כמות מספקת של דולרים וננסה להעריך בהמשך איזה סכום כדאי לקחת איתכם.
שימו לב שהדולרים שאתם מביאים הם דולרים חדשים שהודפסו משנת 2000 ואילך. אחרת לא יקבלו אותם. על אותו משקל תשימו לב במקומות שאתם משלמים בדולרים ומקבלים עודף בדולרים שהם יהיו חדשים אחרת לא יקבלו אותם במקום הבא שאתם רוצים לשלם איתם. (מנסיון)
כדאי להמיר סכום כסף של כ-1000$-1500$ לשילינגים מקומיים כדי שיהיה לכם במה לשלם במקומות שלא מקבלים דולרים או שעדיף לשלם במטבע המקומי. אמנם תקבלו מיליונים של שילינגים אבל הם "נשאבים" במהירות. למשל התשלום בתחנות הדלק ,מכולות, מסעדות שלא בבתי מלון, דוכני ירקות ופירות שעל הדרך,דוכני מזכרות ושווקים, התשלום הוא במטבע המקומי.

כמה כסף צריך? 

ננסה לבחון את ההוצאות שיש בטיול לאוגנדה. החישוב נעשה לפי זוג וצריך לקחת בחשבון שיש נטייה להעלות את המחירים. החישוב הזה לא כולל את הימים שאתם מתכננים להעביר בקמפלה.

רכב שכור התשלום אפשרי בחברות מסוימות באוגנדה עצמה. זה תלוי בסוג הרכב,כמה ימים של טיול אתם הולכים לעשות. אם הזכרנו רכב אז אתם צריכים רכב של 4X4  שייקח אתכם לכל מקום ללא חששות.

1- טיוטא  ראב 4 דלתות ל-12 ימים ---------------------------------------------720$

2-במידה ואתם לוקחים נהג/ מדריך ל-12 ימי טיול-----------------------------420$

3-טיפ לנהג לפי איך שאתם מעריכים את הנהג שלכם------------------------100$

4-מלונות לפי מחיר ממוצע של 100$ ללילה לחדר/בנדה(סוג של אוהל)--1200$      
 כאן צריך לקחת בחשבון שהמחירים בשיא העונה יהיו ממש אחרים. או אם אתם לנים בקמפינג אזי זה יהיה זול בהרבה.

5-ויזה בכניסה לאוגנדה-50$ לאדם במזומן------(לזוג)----------------------100$

6-כניסות לאטרקציות ותשלום לפעילויות שונות:

מצ"ב דף עלות הכניסה לאתרי הטבע השונים ברחבי אוגנדה

כמעט לכל פארק הכניסה ל-24 שעות לאדם עולה 40$ עם רכב ונהג התשלום לזוג הוא בערך 100$ ליום. בטיול יש לנו את הכניסות הבאות: שמורת הקרנפים--- 80$  יומיים 

במפלי מורצ''יסון ---200$ שייט לרגלי מפלי מורצ''יסון---60$ חציית נהר הנילוס   הלוך וחזור 20$ סיור בביצת ביגונדי ---60$   יומיים בפארק אליזבת---200$ שייט בתעלת 

קזינגה---60$ יום בפארק מאבורו---100$ שייט באגם מאבורו---30$ שייט בביצת מהבמבה-60$      

הכול ביחד כולל תוספות----------------------------------------------------1000$

כלכלה ליום  לפי 25$ לאדם ליום---------------------------------------------600$

זאת הערכה שעשויה להשתנות לפי מה שכל אחד צריך. אזי חשבו בהתאם.

מזומן בשילינגים אוגנדים לתשלומים כמו דלק וכו''-----------------------1500$

יצא לנו שזוג צריך סכום של כ-----5640$ אבל יש כאן קצת כפילויות כי בכלכלה למשל זה מופיע פעמיים היות והסכום נמצא גם בשילינגים המקומיים. טוב לגיבוי.

אבל זה לא כולל סיורי גורילות ושימפנזים-ראו עלות בהמשך.

ככלל הסכומים "נמשכו" כלפי מעלה. לשם השוואה לנו עלה הטיול כולל טיסות כולל רכב שכור+נהג כולל לינה וכלכלה סך של 5000$. 

לא כולל סיורי שימפנזים 150$ לאדם אם הסיור ביער Kibale.

לא כולל סיורי שימפנזים 90$ לאדם אם הסיור ביער Budongo.

לא כולל סיורי שימפנזים 50$ לאדם אם הסיור ב- Kyambura Gorge

לא כולל סיורי גורילות   600$ לאדם  Bwindi Impenetrable and Mgahinga 

סיורים אלו בעיקר אחרי הגורילות נחשבים לשיא של הטיול באוגנדה. גם בהיבט של העלות זהו בהחלט שיא. כמובן שמתוך הרשימה בוחרים אחד גורילה ואחד שימפנזים.

מה עוד כדאי לדעת?

ביגוד- אוגנדה מדינה גבוהה יחסית והטמ"פ בה הן בסך הכול נוחות . צריך להביא ביגוד קל ליום ופליז לערב בד"כ יספיק. אם אתם מטיילים במקומות גבוהים כמו הר אלגון או הרי הרוונזורי אזי זה מעבר למה שהמסלול כאן מכסה ואתם צריכים לברר במדוייק מה לקחת.
נעליים גבוהות להליכה וגרביים גדולות וארוכות שאפשר להכניס את שרוולי המכנס לתוך הגרביים. ככה עושים את כל הסיורים וזאת כדי למנוע מנמלי האש שללא ספק תיתקלו בהם מלהיכנס אל מתחת למכנס שלכם. עקיצה מנמלת אש תסב לכם כאב עז.

מעיל נגד גשם- יש גשם ובלא מעט מקרים הרבה גשם.אז מעיל זה פריט חובה.

אסור מעיל בצבע אדום בסיורי השימפנזים והגורילות. זה צבע שהם לא אוהבים לפי הסבר המדריכה באחד הסיורים כשהגענו עם מעיל אדום ואז הם מסתלקים מהמקום.(הקופים) כובע ,משקפי שמש, קרם הגנה חובה-במיוחד על היד של הנוסע שליד הנהג זאת שבצד של החלון. השמש אולי לא חמה אבל הקרינה חזקה. בגד ים כדאי שיהיה למרות שלא בטוח שתשתמשו בו.

סנדלים או כפכפים כדי שיהיה לכם ללכת למקלחת בצורה נוחה. חלק גדול ממקומות הלינה הם עם שירותים ומקלחת משותפים.

אל-תוש- חובה. כנ"ל משחה להרגעה והקלה של עקיצות.[
זבוב ה-צה-צה

להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם מה כדאי לכם לקחת איתכם בנוסף-מומלץ.

מתאם חשמל-באוגנדה משתמשים בזרם של 220V אולם התקעים מיוחדים תקע רק של 2 פינים לא יכנס לשקע כמו באירופה יש פין שלישי שלמעשה מאפשר את כניסת  התקע לשקע.

אם הזכרנו חשמל אזי וודאו שיש עימכם בטרייה נוספת לגיבוי במיוחד אלה שיש להם מצלמות עם בטריות מיוחדות. ולהטעין אותן תמיד כשאתם לנים במקום שיש בו חשמל.

יש הרבה מקומות שפשוט אין חשמל או שמכבים את החשמל בלילה. קחו גם ממיר שיודע להמיר את מתח הרכב ל-220 וולט בשביל טעינה של הבטריות הללו. בגלל הגודל שלו לא תמיד נכנס לשקע מצת הסיגריות.

כמו החשמל גם נושא האינטרנט הוא בעייתי. יהיו לכם הרבה לילות עם הרבה זמן איכות ביחד עם בן/בת הזוג שלכם. פשוט אין אינטרנט. ואם יש אז מגמגם. במלונות מפוארים הוא עובד יפה. לפחות באלו שהיינו או עברנו דרכם לאיזו פעילות.

סים מקומי אפשר לקנות בהרבה מאוד מקומות לאורך כל הדרך שאתם מטיילים. יש את חברת MTN עם הצבע הצהוב שתראו אותו בהרבה מאוד מקומות באוגנדה.

הביטחון האישי – בסך הכול ההרגשה למי שמטייל באוגנדה היא טובה. האנשים מאוד ידידותיים ומחייכים רבות. ואם כל זאת מומלץ לא לנהוג בכבישים אחרי 7 בערב. אתם תראו שבכל תחנת דלק או בחניונים גדולים במרכז הערים יש שומרים חמושים. לא לקחת איתכם תכשיטים ובערים הגדולות לשמור על החפצים שלכם היטב גם אם אתם ברכב. לסגור חלונות זה די מתבקש ולשמור את הידיים בתוך הרכב. במיוחד את זאת עם השעון. 

צילום אנשים מקומיים- זה נושא חשוב מאוד. יש להימנע מלצלם את הפנים של האנשים. יש אמונה הרווחת באוגנדה שכאשר מצלמים מישהו זה כמו לגנוב לו את הנשמה. בד"כ תשלום לפני, מיישר את ההדורים. אז כדאי לשים לב לזה ולהימנע מאי נעימות שיכולה להיות גדולה. מעבר לזה נכונה לכם חווית צילום אמיתית של טבע. חיות. ציפורים,צבעים,שקיעות,ועוד. 
פילים במורצ''סון פארק
מוזונגו- תתרגלו להכיר המילה הזאת. ככה קוראים לתיירים לבנים באוגנדה. המדריך שלנו אמר שזאת בעצם מילה מקבילה לתייר או נווד או מישהו שנמצא בדרכים. אח שלי שחי שם כבר 35 שנים טוען שהפירוש לזה הוא-" פשוט עור ".

אופניים- אופנוע/אופניים באוגנדה:נכון ניראה הזוי לכתוב כל כך הרבה על כלי התחבורה הללו. אבל כאן  באוגנדה הם כלי תחבורה מאוד משמעותיים. אופנוע וגם אופניים המשמעות שלהם שלבעליהם יש פרנסה. אם זה בהסעת נוסעים, ואם זה בהובלת משאות שונים. לכל אורך הטיול שלכם תתקלו בהם הרבה פעמים הולכים ברגל ודוחפים את האופניים אשר עליהם מונחות סחורות בעיקר הבננות הירוקות המקומיות הנקראות פה בשם "מתוקי" והם המזון העיקרי באוגנדה. מכינים מהם מאכל שמזכיר מחית תפוחי אדמה.עוד תראו על האופניים ארגזי עגבניות המסודרים יפה ומוגנים בעלי תירס,אננסים שגם הם מסודרים להפליא על האופניים. עצים להסקה בכמות מכובדת על האופניים. שער מתכת, סלי קש, מיכלים למים. בקיצור...הכול. ומה שלא על האופניים אפשר לשאת על הגב וגם על הראש. האחרון בעיקר אצל הנשים.

מסלולי הטיול באוגנדה למרות הדרכים שבחלקן הגדול לא סימפטי בלשון המעטה הם בסך הכול מאוד שבלוניים וכמעט כל מי שמטייל ברחבי המדינה עושה את אותם המסלולים על אותה הדרך.

טיפים נוספים חשובים יובאו בגוף מסלול הטיול

עוד טיפים למטייל באוגנדה:מתחילים לטייל
מסלול הטיול לפי נקודות העניין( 12-14 יום)


1-    Entebbe/ Kampala
2-    Ziwa Rhino Sanctuary 
3-     Budongo Forest
4-    Murchison Falls National Park
5-    Kibale Forest National Park
6-    Bigodi wetland sanctuary
7-    kasenda crater lakes
8-    Queen Elizabeth National Park 
9-    Kyambura Gorge
10-    Queen Elizabeth National Park- Ishasha 
11-    Bwindi Impenetrable National Park
12-    Kisoro
13-    Lake Bunyonyi
14-    Lake Mburo National Park
15-    Mabamba Swamp Shoebill Bird Watching
16-    Jinja – יום טיול שבסופו חוזרים לקמפלה.
17-    Entebbe

 


ג''ירפות במורצ''סון פארק
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר