דוידי קליר- מסלולי טיול - אוגנדה ימים 1-4
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

יום 1-4 אנטבה וקמפלה 

מיועד ליום ההגעה לאוגנדה והכרה של קמפלה/אנטבה לפי מה שאתם מקציבים למקום.

הנחיתה באנטבה

הגענו לאנטבה נמל התעופה הבינלאומי של אוגנדה. כאן תידרשו למלא את בקשת הויזה  עם כל הפרטים שלכם, לכמה זמן הגעתם, ומטרת ההגעה. חובה להיות מצוידים בעט אחרת לא בטוח שיהיה לכם איך למלא את הבקשה. כולם ממלאים את הדף כולל אזרחי אוגנדה. אז אחרי שמילאתם והתור שלכם מגיע עליכם לפנות לאשנב המתאים עבור תושבים לא מקומיים. כדאי להכין  את הסכום המדויק הנחוץ לתשלום הויזה. נכון להיום 50$ ואחרי שעוברים את ביקורת הדרכונים וקבלת הויזה יוצאים אל מחוץ בית הנתיבות. לא לשכוח את פנקס החיסונים הצהוב שיהיה בהישג יד. לא תמיד מבקשים אבל אף פעם אין לדעת מתי כן יבקשו לראות.

יוצאים אל מחוץ לטרמינל וכאן מתחילה החוויה של המפגש עם אפריקה. במקום שורות ספסלים ועליהם עשרות נהגי מוניות המחכים לכם. האמת שלא כולם "מתנפלים" עליכם ואלינו ניגש רק נהג אחד ובירר האם אנחנו צריכים הסעה ליעדינו. גם נתן לנו את הפלאפון שלו כדי שנוכל לברר מדוע מי שהיה אמור לפגוש אותנו בשדה התעופה לא הגיע. בהחלט מחווה יפה ושווה להערכה. רוב הנהגים לבושים בצורה מכובדת מאוד ובערי השדה ובכפרים הפשוטים לא כל כך תיראו את זה.
 ממש ממול הטרמינל החדש ובמרחק של כמה מאות מטר ניצב לו הטרמינל הישן הידוע עוד מימי אידי אמין ומבצע אנטבה המפורסם בתחילת חודש יולי 1976 בו חולצו חטופי מטוס אייר-פראנס בידי לוחמי סיירת מטכ"ל בפיקודו של יוני נתניהו במבצע הרואי שלא היה שני לו בעולם.

מרחוק נראה שניתן לראות את סימני הירי על קירות המבנה. אבל מכיוון שזה מרחוק אז לא אומר שבוודאות מוחלטת.
כאן המקום לציין שנמל התעופה באנטבה נמצא במרחק של כ-45 ק"מ ממרכז בירת אוגנדה קמפלה. אבל אלו 45 ק"מ של פקקי תנועה אינסופיים וזמן ההגעה אל העיר יכול בקלות לעבור את השעתיים. יש הטוענים שלבקר באוגנדה בלי לראות את קמפלה זה משול לכאלו לא היית במדינה. אבל בהחלט מותר לכם לחשוב אחרת.
לא נכנס במסלול המוצע כאן לסיור בקמפלה ואנטבה ונתמקד במסלול היוצא מהעיר ומסתיים בה או באנטבה הסמוכה לשדה התעופה.
 

לכל אורך תאור המסלול והפרקים נוסיף תאור של מראות ממה שרואים לאורך הדרך כדי להמחיש ככל האפשר את החוויה.
התיאור כאן הוא לטיול עם נהג-ואפשר להתחיל את הטיול כאשר הנהג מתייצב במלונכם לפי השעה שבה אתם מעוניינים להתחיל את הטיול.
כמעט ולא ניתן לעקוף את קמפלה וצריך לחצות אותה לפחות פעם אחת במהלך הטיול.          
ריקוד למטרות תרומה לבית הספר

קמפלה –כרך עצום עמוס במאות אלפי כלי רכב, אופנועים, מטאט-ואים (אוטובוסים מקומיים) רוכבי אופניים ואנשים. וכולם על הכבישים ולצידי הכבישים. רמזורים אין. שוטרי תנועה במאות בעיקר שוטרות תנועה הלבושים /לבושות במדים לבנים והמפוזרות לכל אורך צירי התנועה. חלק מהן מחזיק פנקסי דוחות הפתוחים ישר בעמוד לכתיבת הדוח העתידי. כמעט כל העיר זה מעין שוק אחד ענק המתקיים באזורים לא מעטים ממש בצידי הכביש. מראה זה אופייני לכל הערים והכפרים באוגנדה. ולאורך ימי הטיול שלכם תראו שיש אנשים שהחיים שלהם זה שולי הכביש. הנהיגה בתוך העיר ממש אבל ממש מיגעת ואיטית ואם העזת להסס מעט בהתקדמות שלך נכנסים לך רוכבי האופנוע מכל צד וחותכים את כיוון ההתקדמות שלכם. 
במהלך הנסיעה בעיר כדאי מאוד לנעול הדלתות ולסגור החלונות מחשש לגנבים ולנוכלים למינהם.
כמה מהסיפורים ששמעתי על שיטות העבודה שלהם:

1-בזמן שמישהו מעסיק את תשומת לב הנהג בצד אחד של הרכב מישהו אחר פותח את הדלת בצד השני גונב ובורח-לכו תרדפו אחריו.

2- יש כאלו שהוציאו יד עם שעון או תכשיטים עליה-לא תמיד הם הרגישו שהסירו את השעון/תכשיטים מהיד בזמן שעמדו באחד מפקקי התנועה המייגעים כל כך בקמפלה.

3-נוסעים על אופנוע בסמוך לרכב ופשוט חוטפים מתוך הרכב דברי ערך-אין לכם סיכוי להשיג מישהו.
בקיצור-לשמור היטב על הרכוש שלכם.

למרות הרשום למעלה קמפלה נחשבת לעיר שדי בטוח להסתובב בה אבל כדאי לדעת איפה מסתובבים וכמובן שלא בשעות הלילה. אותו הדבר לגבי כל אוגנדה.

מרכז העיר הוא מודרני באופן יחסי ויש סופרמרקטים גדולים שם אפשר להצטייד וכן להחליף דולרים לשילינגים המקומיים. בכל בתי המלון בפארקים ובאטרקציות מקבלים תשלום גם ובעיקר בדולרים.
שימו לב שהשטרות שיש לכם הם משנת 2000 והילך. אחרת לא יהיו מוכנים לקבל מכם. אותו הדבר גם כשאתם מקבלים עודף בדולרים שימו לב שאתם מקבלים שטרות חדשים שלא תהיו "תקועים" איתם אח"כ. את החלפת המטבע כדאי לעשות בנקודות של UAE Exchange ולא בבנקים.

לפי מה שאומרים מטיילים אחרים שער ההמרה הכי טוב הוא במלון- Grand Imperial Hotel או בקזינו אבל אם לא היה לכם זמן לכך בקשו מהנהג שייקח אתכם לנקודה כזאת.      מקום עם סופר לקניית מצרכים+נקודה להמרת מטבע חוץ: Lugogo Mall-מיקום

עיקר האטרקציה בקמפלה כרך עם למעלה ממיליון תושבים היא הססגוניות. מספר המקומות לביקור הוא די מצומצם אולם העיר היא נקודת המוצא לטיולים בכל רחבי אוגנדה. כמות משרדי הטיולים בעיר היא אדירה והמגוון הוא עצום. החל בטיולי ספארי ליום אחד,יומיים ועד חודש. דרך טיולי הגורילות, השימפנזים, וכלה בטיולי רפטינג. בקמפלה רוב הסיכויים שתמצאו את המזכרות האופייניות לאפריקה במחירים הזולים ביותר. למרות שגם במקומות "היקרים" לכאורה המחירים בהשוואה למערב הם ממש זולים. מקום מצוין לרכישת מזכרות אופייניות עם המחירים הכי זולים שאני ראיתי באוגנדה הוא שוק המזכרות הצמוד אל : Kampala National Theatre
 
 
מבואות קמפלה
 

 לעומת קמפלה אנטבה היא שקטה מאוד מעין הסביון של קמפלה וניתן למצוא בה בתי קפה שממש תרגישו כאילו אתם יושבים בבית קפה בארץ. באנטבה גם גן חיות שנחשב לטוב אבל זה מעט אירוני לבקר בגן חיות כאשר בדרך כלל למי שבא לבקר באוגנדה יש תוכניות לראות את החיות הללו בטבע.
בסך הכול ניתן לציין שמבחינת הטיול קמפלה היא תחנת מעבר למרות שיש בעיר מספר נקודות מעניינות לביקור. כמו מסגד קדאפי, המקדש הבאהי, ארמון לובירי,ועוד.

מצ"ב לינק לחברה שמתמחה בסיורים בקמפלה  וכדי להוציא את המיטב מהעיר כדאי לבחור אחד או יותר מהסיורים המוצעים באתר שלהם הנמשכים כמה שעות.

יהיה לכם מאוד קשה להחליט מה לעשות ומה לבחור.
ההמלצה היא לעשות סיור מודרך בעיר של כמה שעות (יום 2)
יום טיול לעיר מקורות הנילוס Jinja (יום 3)
חצי יום טיול אל- Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary(יום 4)
אז אחרי שמיצינו את קמפלה אנחנו יוצאים לספארי הגדול שלנו הנמשך על פני 12 ימים ​

 
שוק פירות וירקות אופייני על הכבישים
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר