דוידי קליר- מסלולי טיול - אוגנדה ימים 12-13
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

יום 12-13 - Queen Elisabeth National Park

את הפרק על Queen Elisabeth National Park אני רוצה לפתוח דווקא בתיאור מקום הלינה שיצא לנו להעביר את שני הלילות בלודג'' The Bush Lodge. זה מלון מרשת Nature Lodges כמו המלון ששהינו בו ביער קיבלה. המלון שוכן לשפת תעלת קזינגה- Kazinga Channel המקשרת בין Lake George לבין Lake Edward. במלון, מספר חדרים אופייניים למלון בטבע העשויים עץ והמוגבהים על טרסת עץ מעל פני האדמה.  וכן אוהלים אשר מוגבהים על משטח בטון. האוהלים נמצאים בצד הפונה אל התעלה. 
כמות ההיפופוטמים בתעלה היא עצומה ובלילה נוהגים ההיפופוטמים לטפס אל גדות התעלה בחפשם עשב טרי. במסע הזה ההיפופוטמים מסוגלים להתרחק מהתעלה מרחק של כמה ק"מ. המלון כעצם הגדרתו הוא מלון בטבע ובצדו הפונה אל התעלה אין שום גדר אשר מונעת מהיפופוטמים מלהיכנס אל בין מבני המלון. הבנתם מה קורה? נכון. בלילה היפופוטמים מסתובבים להם בינות האוהלים וגורסים להנאתם את העשב בקולות גריסה ובהמהומים של שביעות רצון. וביניכם ובעלי החיים הנחשבים למסוכנים ביותר באפריקה מפריד אך ורק בד האוהל. חוויה בהחלט ייחודית. 
טוב זה קצת יותר מסודר. אחרי שעושים את הרישום מקבלים הדרכה איך להתנהג בחלק הזה של המלון.
בלילה פשוט לא יוצאים מהאוהל ואם אתם רוצים או צריכים ללכת לשירותים או למקלחת עליכם להיעזר בשומר החמוש אשר מוצב באזור זה של המלון למשך כל הלילה. אוהלים אלו הם עם שירותים ומקלחות משותפים.
האזור מואר באור של עששיות והתאורה היא די מינימאלית ובהחלט לא מומלץ בלשון המעטה לצעוד ללא אבטחה אל המקלחת. בשל התאורה ההיפופוטם שנמצא אחר שיח נראה כמו חלק מהשיח. מניסיון.
אז נראה מה יש לכם להגיד כשאתם נפגשים עם אחד כזה והמגבת על כתפכם, תיק כלי הרחצה בידכם, וכפכפים לרגליכם ? משהו כמו: ערב טוב היפו, אתה יכול לכוון אותי בבקשה למקלחת.
גם כשאתם פותחים את דלת המקלחת תבדקו את השטח היטב. וזה ממש מדליק להתרחץ ולשמוע את נחירות ההיפופוטמים ממש מחוץ למקלחות.
בהחלט אחת החוויות שתיזכר הרבה זמן.
הארוחות במקום אופייניות למלונות באוגנדה עם שלוש מנות מובנות. רק שכאן במקרה שלנו היה מאוד קשה לקרוא לזה מנות. דוגמיות מזון היה יותר מתאים. זה קצת גרע מהחוויה של המקום וחבל.

 

האוהלים ב-The Bush Lodgeשלט הכניסה למלון The Bush Lodge

הנוף מ-The Bush Lodge

אפשר לחלק את הפארק לארבעה חלקים עיקריים  כאשר קווי החלוקה הם הכביש הראשי העובר בין- Kasese בצפון ל- Kichwamba בדרום ותעלת קזינגה ממזרח למערב. כאשר תגיעו מכיוון העיירה הגדולה Kasese תעברו דרך המונומנט המציין את קו המשווה העובר במקום מה שיגרום לכם לעצור ולהצטלם במקום. אם לא הצטלמתם הסירו דאגה מלבכם בהמשך הטיול לקראת סופו נעבור שוב את קו המשווה. כאן המקום די לא מטופח ואילו בנקודה האחרת יש הרבה מאוד דוכני מזכרות עם אומנות אפריקנית טיפוסית. הרבה יותר צבעוני ונרחיב עליו מעט יותר לכשנגיע למקום.

המונומנט המציין את קו המשווה

Kasese  היא למעשה הגבול הצפוני של השמורה הגדולה הזאת המשתרעת על פני 1978 קמ"ר ונחשבת לשמורה עם כמות המבקרים הגדולה ביותר באוגנדה עם שפע של פעילויות הקשורות כולן בטבע המדהים של השמורה.
כל הכללים שמוזכרים בפארק Murchison Falls National Park כמובן שצריך לשמור עליהם גם כאן.

הכניסה הצפונית לפארק המלכה אליזאבט

את הביקור בשמורה נתחיל כמובן בשעות הבוקר שהן השעות הטובות ביותר לעשות את סיורי הספארי ה- Game drive. מערכת של 200 ק"מ של שבילים תוביל אתכם בדרכי השמורה בחיפושכם אחר החיות הרבות המאכלסות את המקום. הכוכבים הם כמובן האריות שמאוד קשה למצוא אותם. ויש מצב שאם אכן מצאתם אותם הם יהיו רחוקים למדי. יש סיור אריות בתוספת תשלום חביבה שבה אתם עוקבים אחר האריות שחלקם מסומנים עם קולרים ומכשירי GPS לאיתורם. או אז אתם מלווים אותם כמה שעות עם עובדי השמורה. מתאים למי שיש לו יותר זמן לביקור במקום.

האריות בשמורה


כל התיאורים מהביקור בשמורת Murchison Falls National Park זהים גם למה שנעשה כאן. עם כמעט אותן החיות. כאן הסיכוי לראות אריות הוא יותר גדול. למרות זאת האריות שאנחנו זכינו לראות היו רחוקים מאוד. אז את הבוקר הראשון מתוך יומיים במקום נקדיש לרבע הצפון מזרחי של השמורה לפי החלוקה שהוזכרה קודם. כמובן שכל הרכבים שמסתובבים בשעות האלו בפארק כולם ללא יוצא מהכלל מחפשים את האריות.
אחרי שנשוטט כשעה וחצי בריצה אחר אריות וחיות אחרות נשים את פעמינו אל עבר נקודת התצפית על אגם המלח Lake Bunyampaka. זהו אגם שחולק לרצועות רצועות שתי וערב כדי ליצור עשרות בריכות אידוי קטנות לזירוז אידוי המים. אם זה אגם מלח הרי שהפלמינגו הינו אורח קבוע במקום וכבר מנקודת התצפית המרוחקת מהאגם תוכלו לראות את מאות הציפורים המרהיבות הללו מנקדות את מי האגם השחורים למדי בנקודות ורודות לבנות. במקום יש חנויות מזכרות אופייניות בעיקר לעבודות יד אופייניות לאפריקה. בעיקר עבודות עץ שחלקן מרהיבות ביופי ובצבעים שלהן. עבודות מקש ונצרים, פרטי לבוש וצעיפים. המחירים בסך הכול מאוד זולים.  זוהי תחנה קבועה במסלול של כל המדריכים והנהגים המקומיים.

 

תצפית על אגם המלחתצפית על אגם המלח

דברי אומנות בנקודת התצפיתחנות דברי אומנות בנקודת התצפית

אנחנו ירדנו אל האגם מה שבדרך כלל לא עושים כדי לראות מקרוב יותר הן את הפלמינגו והן את תהליך הייצור של המלח. לפי דברי הנהג שלנו נמצא במקום נפט וגורל האגם אינו ברור.
למטה על שפת האגם ניתן לראות את להקות הפלמינגו המרהיבות בגודל סביר ואת הצבעים הנפלאים והתנועות היפות המאפיינות את הציפור המרשימה הזאת בעת איסוף המזון במי האגם המלוחים. ההשתקפויות של הציפורים על המים עושה חגיגה לצלמים שביניכם.

פלמינגו באגם המלח

אדמת האגם היא בוץ שחור שמזכיר את הבוץ השחור של ים המלח.
צריך לשים לב! זה אזור שמסתובבים בו אריות ואנחנו ראינו עקבה של אריה בבוץ השחור.

עקבה של אריה בבוץ

ייצור המלח במקום נעשה באופן ידני לחלוטין. הבריכות הקטנות מאדות את המים במהירות. גם הקרקע השחורה עוזרת לתהליך. על פני המים נוצרים הגבישים של המלח וכדי לעבות את שכבת המלח מפזרים כל הזמן מים מתחתית הבריכות על פני השכבה ההולכת ומתעבה. עבודה בהתכופפות תמידית. לא למי שיש בעיות גב. בשלב הבא אוספים את המלח ועורמים אותו בערמות קטנות על שפת האגם ומכסים בעלים וצמחייה יבשה על מנת להגן מפני הגשם וכן להוציא את הרטיבות שנותרת במלח. אם תתקלו במקומיים בקשו מהנהג שלכם שיבקש ממי מהם להסביר לכם על התהליך. יפה לשמוע. סכום סמלי גם ייתן לו הרגשה גדולה.המלח המתגבש על פני המיםהבוץ השחור של האגםחלוקת האגם למאות ברכות אידוי קטנותערמות המלח המונחות לייבוש

פיזור המים לעיבוי שכבת המלח

בצד המערבי של השמורה יש את אגם Lake Katwe גם שם מייצרים את המלח באותן השיטות. ולראות פלמיגו באגם הסמוך הנושא את השם: Lake Munyenyange  כמובן שזה אפשרי במידה ואכן הפלמינגו נמצאים.
מהאגם נמשיך אל עבר עיירת הדייגים Kasenyi Village לחופו של Lake George. זהו כפר דייגים טיפוסי עם בתים העשויים מלבנים העשויות בוץ וכלונסאות עץ. הדרך עוברת בינות לבתים וניתן לראות איך האנשים חיים במקום. בסופה מגיעה הדרך אל חוף האגם של הכפר. במקום מסתובבים להם לא מעט מרבו - החסידה הסניטרית של אפריקה.

המרבו-ציפור סניטרית

סירות עץ מפוזרות לאורך החוף, רשתות דייגים מפוזרות בין ועל הסירות. ניתן לראות שהמשקולות של הרשתות הן אבנים קטנות. אם התמזל מזלכם ובדיוק הגיעה סירה עם דגים מייד "מתנפלים" עליה בעיקר נשים אשר באו לקנות מין הדגים אשר הועלו ברשת הדייגים. בינות הרשתות גם תראו לא מעט כובסות אשר מביאות את כביסת הבית אל מי האגם.

בתי הבוץ של כפר הדייגיםמשקולות האבנים של רשת הדייגים

ההתנפלות על סירת הדייגים שהגיעה לחוף

אם אתם עם רכב 4X4 תוכלו לעשות את מסלול המכתשים הנמצא מהצד הצפוני של התעלה וההתחלה שלו בשער הצפוני של השמורה מעט דרומית לקו המשווה. לייד המקום הנושא את השם: Queen’s Pavilion  מסלול לא קל גם לרכב קשוח וכדאי לחשוב לפני שעושים אותו. בכל אופן קחו בחשבון שבדרך המכוסה בעשב גבוה מסתתרות להן אבנים שהמכה אשר כלי הרכב שלכם יקבל בגחונו תחסיר מלבכם פעימה או שתיים. אז סעו בזהירות ואל תתביישו להזהיר את הנהג שלכם מפני מה שלא רואים בתוך העשב. מניסיון.

אחד מהמכתשים לאורך הדרךשלט הכניסה לדרך המכתשים

הדרך הזאת גם עמוסה בזבובי הצה צה לאלפיהם. מי שכן יעשה אותה יזכה לראות מכתשים המלאים במים.
אחרי שנצא מהדרך נתקדם אל Mweya Safari Lodge שם מזמינים את המקומות לשייט בתעלת קזינגה. שייט שלעניות דעתי הוא חובה. במלון אפשר גם לשבת במרפסת של המסעדה ולנשנש משהו או לאכול. הנוף יפה ואווירה נפלאה.

סמל המלון

הנוף הנשקף ממלוןהספינה שמבצעת את השיט בתעלה

בדלפק הקבלה של המלון נזמין את השייט היוצא בין שלוש לארבע פעמים ביום ואורך כשעתיים. עלות השייט כ-30$ לאדם.
צריך לרדת לקראת השייט אל המעגן שנמצא מתחת למלון. 
במהלך השייט תחזו במאות היפופוטמים אשר הנחירות שלהם נשמעות היטב בזמן השייט, תניני הנילוס,בופלו בעיקר זכרים שגורשו מהעדר שלהם ורובצים להם על גדות התעלה בדרך כלל בקבוצות. שוכבים בתוך המים מעלים גרה וסביבם ועליהם בעלי כנף הניזונים מהטפילים שעליהם. אל מי התעלה עשויים להגיע פילים שבאים לשתות,קופים בעיקר בבונים, ועשרות מינים של בעלי כנף על שלל הצבעים שלהם בראשם השלדג עם צבעים מהממים. השייט מלווה בהסבר מפורט ומעניין שבהחלט מוסיף וממלא את השייט בתוכן. 
קצת ממיני הציפורים שנראה בפארק:
 Grey crowned crane, 
 White-headed vulture
Piapiac-זרזיר הבקר
Red-throated bee-eater
Squacco heron
Jackson''s francolin
Nahan''s francolin
Strange weaver- את הציפור הזאת אתם תראו בהרבה מאוד מקומות.
אתר לציפורי אוגנדה 
אתר נוסף מומלץ ונוח  
אחד הכוכבים הגדולים שבמקום הוא ה- African fish eagle המרשים אשר תראו אותו בכמות מרשימה.

איביס מצריהיפופטם בתעלת קזינגה

חסידה צהובת מקורעייט הדגים האפריקאי

ציפורים על גדת התעלה

זרזיר הבקר בפעולהספינות דייגים מקומיות

בקיצור-   חובה

בגמר השייט נעשה את דרכנו דרך הפארק אל המלון שלכם בו נעביר את הלילה השני שלנו במקום.
מתוך הנחה שעשינו סיורי שימפנזים וסיורי ציפורים את היום השני לשהותנו בפארק נעביר בנסיעה אל Ishasha  המרוחקת כמאה ק"מ דרומית לנקודה שבה נמצא המלון. שעתיים של נסיעה בדרך עפר דיי מסודרת בשעת כתיבת השורות.  הייחוד של המקום שנמצא סמוך מאוד לגבול עם הרפובליקה של קונגו הוא באריות של המקום שנוהגים לטפס על העצים.

שלט הכניסה אל Ishasha


דרך עפר ארוכה למדי תביא אתכם אל שער הכניסה לחלק זה של השמורה. כדאי להתעדכן אצל השומר בשער היכן נראו האריות לאחרונה כדי לקצר לכם את זמן החיפושים אחר האריות. 
זה לא תמיד עוזר וכבר אגלה לכם שלא בטוח שתראו אריות על העצים. שאלה של מזל. אנחנו לא ראינו.
מה שכן ראינו מעבר לאנטילופות ולצבאים זה את ה- Topi - Ugandan antelopeסוג נוסף של אנטילופות חומות שחורות עם צבע מאוד מיוחד ומבריק.

Topi - Ugandan antelopeסוג נוסף של אנטילופות חומות

Topi - Ugandan antelopeסוג נוסף של אנטילופות חומות

KOB Ugandan antelope

כמובן שפילים גם נמצאים באזור זה של הפארק. 
​הייחוד של המקום כפי שכבר צוין זה בנוהג של האריות במקום להעביר את זמנם על העצים. מראה מאוד מיוחד הוא לפגוש ראש של אריה יותר גבוה ממך. אלו סוג של פיקוסים/תאנים שעליהם נוהגים האריות לטפס ומלבד המקום הזה יש עוד מקום ידוע אחד בטנזניה גם שם נוהגים האריות לטפס על העצים.
סרט ב-You tube  אשר בו תוכלו לראות את שיש לפארק להציע לכם
    
קטע מעט משעשע היה לנו כשיצאנו מהחלק הזה של השמורה שלא דרך השער הראשי. 
השומר בשער הזה בגלל המצאות האריות באזור נוהג לשבת על העץ. נשמע קצת אירוני, במיוחד שהאריות כאן יודעים את מלאכת הטיפוס היטב.אולי לא יטפסו כי העץ הזה הוא לא מסוג העצים שהאריות נוהגים לטפס עליהם.

סולם המילוט של השומר

בגמר הסיבובים במקום והחיפושים אחר האריות נמשיך לנסוע בכיוון דרום אל עבר שמורת
Bwindi Impenetrable National Park מרחק של כ-85 ק"מ דרומית ל-Ishasha.
דרך עפר פתלתלה מאוד. קחו את הזמן בנחת. ייקח לכם כמה שעות של נסיעה בין כפרים נידחים יותר או נידחים פחות. שדות תה, ויערות. הירוק הוא אינסופי. בדרך נעבור על פני ילדים שבונים לעצמם את הצעצועים שלהם כמו קורקינט העשוי עץ. נשים הנושאות את ילדיהם קשורים אל גבן.שדות אינסופיים של תה קפה וטבק, נהרות זורמים,אלפי פרפרים,כפרים נידחים,ילדים ונשים הנושאים מיכלים צהובים עם ובלי מים. נחשים עשויים לחצות את הכביש ולא כל כך כדאי לגעת בהם. (בלשון המעטה)
מי שיש לו אפשרות ליותר ימים במקום מצ"ב לינק לעוד אפשרויות של מה לעשות במקום

מ
פת המסלול 

קורקינט העשוי עץ


נחש דרוס

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר