דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים 15-17 אזור Kisoro, Lake Bunyonyi, Lake Mburo National Park
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

ימים 15-17 אזור Kisoro, Lake Bunyonyi,
Lake Mburo National Park

הנוף הנשקף מ- Hotel Travellers Rest
 
אלו שלושת הימים האחרונים למסלול הטיול שלנו באוגנדה. אזור Kisoro הוא לטעמי אחד האזורים עם הנופים היותר יפים של אוגנדה עם שורה של הרי געש נישאים החותכים את קו הרקיע. בהחלט תמונה מרשימה. Kisoro היא עיירה היושבת בסמוך למפגש הגבולות עם קונגו ועם רואנדה. זו עיר שמתקיים בה שוק אליו מגיעים תושבים גם מהארצות השכנות שהזכרנו. מעברי הגבול לשתי המדינות פעילים ורוחשים תנועה של אלפי אנשים חלקם הגדול נוהר אל השוק הגדול.
התנועה אל השוק מתחילה כבר בשעות הבוקר אולם שיאו של השוק הוא בשעות הצהריים אחרי שכל התושבים המגיעים מאזורים מרוחקים מאוד מצליחים להגיע אל העיר.
שוק ססגוני עם מתלים לבגדים בצורת כלונסאות עץ המפוזרות לכל אורך השוק, דוכנים של דגים מיובשים, קמח מכל מיני סוגים של דגנים מקומיים, נעליים חדשות ומשומשות המבוקשות כאן ביותר בשל מחירן הנמוך יחסית. עמדות של תופרות עומדות בהיכון למלא כל בקשה אשר תכניס לכיסן של התופרות קצת כסף. מכל עבר נוהרים אנשים עם סחורות.
מי על כלי רכב מי על אופניים מי על אופנוע ומי שמשתמש בראשו לסחיבת סחורות בכמות אדירה.
במעברי הגבול כל מי שיכול לסחוב סחורה אל מעבר לגבול עוסק במלאכה אפילו בני נוער אשר בנו לעצמם קורקינט מעץ לצורך נשיאת המשאות. כאן זה כבר קורקינט גדול למדי אשר ניתן להעמיס עליו כמה שקים.
השוק בקיסורוהשוק בקיסורו
בדרך אל השוקבדרך אל השוק
מעבר הגבול-העברת משאות על קורקינט עץהשוק בקיסורו

הדרך אל מעברי הגבול עוברת בינות השדות הירוקים עם כל סוגי הגידולים המקומיים כאשר כמעט מכל מקום ניתן לראות את הרי הגעש המרשימים היושבים על קו הגבול עם רואנדה וקונגו והנושאים שמות כמו Gahinga Volcano הנישא לגובה מרשים של   3,474 m מטר.
Mount Muhabura הנישא לגובה של 4127 מטר.  Volcan Sabyinyoהנישא לגובה של 3645 מטר. אלו הקרובים. ניתן לראות שורה נוספת של הרי געש מרוחקים יותר. הפסגות האלו מציינות את קו הגבול העובר באזור זה בין רואנדה לאוגנדה ובהמשך בין רואנדה לקונגו. נופים מיוחדים יוכל לראות מי שיעלה לכיוון Lake Mutanda מצפון ל- Kisoro.
שם אם מסתכלים דרומה תקבלו את נופי האגם כאשר ברקע שלהם יש את שדרת הרי הגעש המרשימה הזאת. לאורך הדרך מספר מלונות עם נופים מרהיבים ומחירים של כמה מאות דולרים ללילה. אבל איזה נופים.

הנה שמות של שניים כאלו:   Mutanda Lake Resort  אשר נמצא פחות או יותר במרכז הדרך העוברת בסמוך לאגם מצידו המזרחי. 180$ ללילה                            
 Chameleon Hill Lodge אשר נמצא ממש בקצה הצפוני של האגם. "רק" 500 $ לזוג ללילה.

אגב, במעברי הגבול וגם לאורך הכבישים האחרים שבסביבה ניתן לראות בלוקים מבטון עליהם מוטבעות המילים SBI  שפירושן : סולל בונה ישראל. עדות למי שבנה את הכבישים באזור.

האבנים של סולל בונה ישראל

מסלול הטיול מ- Kisoroאל Lake Mutanda וגם אל מעברי הגבול עם קונגו ורואנדה ומשם אל וסביב אגם  Bunyonyi.

בדרך אל האגם נעבור בנקודות המאפשרות תצפית נפלאה על האגם הנפרש מתחתינו עם כל האיים הרבים שצצים להם מתוך המים. 
נופי אגם בוניוני
הדרך אל האגם עוברת דרך העיר הגדולה יחסית Kabale שם נפנה ימינה לדרך עפר הנושאת את השם Kabale-Kachwekano ואשר אתה נתקדם אל האגם. התחנה הראשונה שלנו היא לשתות קפה על המרפסת של מלון- Arcadia Lodges Lake Bunyonyi ממנה נשקף נוף של חמישה כוכבים. מלון קצת יקר מעל למאתיים דולר ללילה לזוג. אבל איזה נוף נשקף מכאן. אנחנו הסתפקנו בקפה ובעוגה וקינחנו בנוף.
נופי אגם בוניוני

מלון עם מחירים יותר שפויים אבל הרבה יותר פשוט נמצא על קו המים -
Bunyonyi Overland Resort עם מחיר של 260 ₪ ללילה. לא כולל ארוחת בוקר. אפשר גם לישון באוהלים שלכם או בבנדות על שפת האגם ממש. הנוף הנשקף מהמסעדה הוא מהמם. ואם בשעת בוקר מוקדמת חוצה את האגם סירה, המראה שיתגלה לעיניכם יהיה מדהים. הנה דוגמא.

 
אגם בוניוני-איש בסירה

במקום ניתן לשכור סירות בייצור מקומי לשייט באגם בעלות סמלית. אלו סירות שעשויות מגזע עץ ופשוט מפסלים בעץ את הצורה. האמת שקצת חששתי לעלות עליהן אז ויתרנו.
איזה דברים אפשר לעשות באגם זו שאלה של כמה זמן אתם מקדישים אליו.
הדברים העיקריים הם:
1-סיורים לצפייה בציפורים
2-שייט על האגם בסירות קנו או סירות ממונעות.
3-סקי מים
4-סיורים לקהילות המקומיות.
5-אפשר לנסוע ככל שניתן מסביב לאגם ולראות כיצד המקומיים מגדלים את הגידולים      המקומיים לצד מראות מרהיבים של נופים וציפורים.                         
ביום מספר 16 נתקדם מזרחה אל עבר שמורת הטבע של Lake Mburo.
מסלול הדרך

220 ק"מ של דרך ארוכה. לאורך הדרך המראות הרגילים של כל אזור ואזור והגידול האופייני לו. החל מתפוחי אדמה, מתוקי, אננס, קפה. יפה לראות בכל מקום שכזה איך המקומיים מסדרים או מעבירים את התוצרת שלהם ממקום למקום. את האננס מסדרים בצורה מדהימה על האופניים כדי להעביר אותם אל השוק. לאורך הדרך באזורים שבהם מגדלים את הקפה יפה לראות בצידי הכביש את המשטחים עליהם מפזרים את פולי הקפה לייבוש.

 
ייבוש פולי הקפהאננס בדרך לשוק
אטליז מקומישוק למתוקי

Lake Mburo הינו פארק קטן בהשוואה לפארקים האחרים שעברנו בדרכנו. כאן ניתן לראות זברות במאות, אנטילופות סוסיות, עדרי איילנדים שהם האנטילופה הגדולה ביותר.  לאחרונה הביאו לפארק גם קבוצה של ג'ירפות בשביל להעלות את האטרקטיביות של הפארק. המאורע הזה סוקר בהרחבה בעיתונות המקומית ובטלוויזיה. גם כאן שבילים מסודרים יעבירו אתכם בינות למרחבים של הפארק. בפארק גם ניתן לעשות שייט על האגם. כמובן שיש גם את עדרי הבופלו ואת ההיפופוטמים באגם וגם מחוצה לו.
שלט הכניסה לפארק מבורו

אם תצאו על הבוקר לדרככם אל הפארק תספיקו לעשות סיור בפארק וגם לעשות שייט על האגם. בפארק הזה ניתן גם לעשות ספארי לילה בליווי עובדי השמורה ובעלות כספית כמובן.
מקום לינה מומלץ לפארק הזה הוא - Eagle’s Nest Lodge הנמצא במרומי גבעה נישאת מעל כל פני השטח של הפארק. הנופים נפלאים,השקיעה והזריחה ממרומי הגבעה פשוט עוצרי נשימה. הלינה היא בבנדות המשקיפות אל הנוף, שירותים ומקלחת הצמודים אל הבנדות משדרגים את המקום לעומת מקומות אחרים דומים שם השירותים והמקלחות היו משותפים. ולא לצפות לתאורה מסודרת. היא באמצעות פנס. למחרת אחרי ארוחת הבוקר-יוצאים לעוד סיבוב לצפייה בחיות ברחבי הפארק הקטן והמיוחד הזה.

 
שלט אל מלון קן הנשרים
 
ביום מספר 17 - שמורת הטבע של Lake Mburo ונסיעה לכיוון אנטבה.
 
בפארק הזה היו לנו שלושה שיאים של טיולינו באוגנדה- הראשון היה בדמות פגר זברה עליו עטו עשרות נשרים אשר נברו בשיירים של נבלת הזברה והשאירו ממנה גל של עצמות ועור יבש. השני היה בדמות היפופוטם זכר ענקי, אשר החליט להשתקע בשלולית בצמוד לדרך. אנחנו הפרענו את מנוחתו וגרמנו לו לצאת משלוליתו בחוסר נחת. לא לדאוג הוא חזר לשלולית שלו, תוך שליחת מבטים די מקפיאים לעברנו. לא לשכוח שזו אחת מהחיות המסוכנות ביותר באפריקה. אפילו בופלו זכר שמר מרחק מהשלולית למרות שניראה שהוא ממש תאב להיכנס לתוך הבוץ אבל בשלולית כזאת קטנה יש מקום רק לאחד. לחזק כמובן.
אנחנו כמובן גם שמרנו מרחק.
נשרים על נבלת זברה
היפו גדל מידות
הנמר שחיכה לנו על הדרך

השיא השלשי שבאמת היה ה-שיא של הטיול היה בדמות זוג נמרים זכר ונקבה אשר רבצו להנאתם בסמוך לשלולית אחרת גם היא ממש בצמוד לדרך ומאוד יתכן שחיכו לעדר האימפאלות שיבואו להרוות את צימאונם. למרבית הפלא לא התרגשו מהעובדה שמכונית עצרה לידם והמשיכו ברביצתם בשיא האדישות. התמונות פשוט מרהיבות. מה גם שהנמר הוא חיה מתבודדת ולראות זוג נמרים ביחד זה ממש נדיר. זה קורה רק כאשר הנקבה מיוחמת וגם זה לימים ספורים. 
המדהים שמאיתנו ומכלי הרכב שלנו זוג הנמרים לא התרגש כלל, אך ברגע שנשמע רעש של אופנוע של המקומיים. קמו זוג הנמרים והסתלק מהמקום לתוך הסבך.
בגמר סיורינו ברחבי הפארק אנחנו נעשה את דרכנו אל עבר אנטבה או קמפלה בהתאם לתכנון שתעשו לטיול שלכם. לפניכם דרך של 242 ק"מ.
מסלול הטיול
בדרך נחצה שוב את קו השווה עם האנדרטה המציינת את המיקום. תמורת סכום סימלי יערכו לכם הצגה איך מים ששופכים לכיור מסתובבים בכיוון אחד כאשר נמצאים בצד הדרומי של קו המשווה. ואילו בצד הצפוני של קו המשווה המים יסתובבו לכיוון ההפוך. בנקודה זו שפע של חנות מזכרות עם מגוון עצום של עבודות יד צבעוניות. כלי נגינה, פסלים מעץ, פסלים מקונגו, ועוד. המחיר בהשוואה לשווקים בקמפלה קצת יותר יקרים אבל אם אתם לא מתעתדים להיכנס לקמפלה אז כאן זה המקום.
לאנטבה ישנה אפשרות לחצות את אגם ויקטוריה על מעבורת חינמית. כך תחסכו לעצמכם את המעבר דרך הפקקים האדירים סביב קמפלה בירת אוגנדה. אם אתם עם נהג מקומי סביר להניח שהוא מכיר את הקיצור הזה. מופיע גם במסלול על המפה המצורפת.
באנטבה ניתן לקחת מלון לפני הטיסה הביתה או במידה ויש לכם עוד כמה ימים באוגנדה.
אם כן הנה שני יעדים לטיול יום. הראשון הוא למקורות הנילוס ולעיירה Jinja הנמצאת במרחק של 80ק"מ ממרכז קמפלה.
מסלול ל  Jinja  
אפשרות נוספת ומאוד מומלצת לסיור של כמה שעות הוא אל-
Mabamba Swamp Shoebill Bird Watching הנמצאת במרחק של 20 ק"מ מאנטבה אם נשתמש במעבורת או 45 ק"מ כולל פקקים אדירים אם נאלץ לנסוע מסביב.
 
זוהי ביצה עליה שטים בשביל לראות ציפור נדירה- את ה Shoebill Bird. הסיכוי לראות אותו לא גדול מה גם שיש פרטים בודדים של הציפור הזאת. אבל גם אם לא תראו אותה תראו הרבה ציפורי מים אחרות נופי ביצה ירוקים ופרחי נופר מרהיבים. בהחלט שווה.
ביצת מבמבה
בזאת תם מסלול הטיול שלנו באוגנדה

הרכב שלנו בטיול
 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר