דוידי קליר- מסלולי טיול - אוגנדה ימים 5-8
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

יום 5- kampala ועד Masindi   

 

סביר מאוד שבבוקר יום היציאה תצטרכו לקנות מצרכים ואוכל כדי שיהיה לכם לימים הראשונים לטיול. כמו כן להחליף כסף במידה ולא ביצעתם את זה עד כה. וכמובן לקחת את אישורי סיור הגורילות/שימפנזים אם הזמנתם אותו באופן עצמאי.
אנחנו יוצאים לכיוון צפון על כביש Masindi-Kampala Rd רוב הדרך היא על כביש סלול וטוב למעט הכניסה אל שמורת הקרנפים Ziwa Rhino Sanctuary. 152 ק"מ מצפון לקמפלה.

מסלול היום הראשון   
אורך המסלול 223 ק"מ

(כל מה שיתואר בהמשך אופייני לכלל כבישי ודרכי אוגנדה)
לאורך ק"מ רבים גם אחרי שיוצאים מקמפלה נראה כאילו שכל החיים מתנהלים בסמוך לכביש הראשי. בכל צומת ובהמון נקודות תראו את הבודה בודה-אופנועים. כמו תחנות של מוניות וכולם מחכים לאיזה לקוח שיכניס כמה שילינגים עבור הובלה או הסעה למחוז חפצו. מי שלא עסוק בהסעה או בשיחה עם החברים שלו עסוק בניקוי וליטוף האופנוע שלו. במקומות המרוחקים יותר מקמפלה מתחילים לראות את בעלי האופנועים מנקים ורוחצים אותם במימי הנחלים. וממש באותו המקום בו הם מנקים את האופנועים גם ממלאים מים במיכלים צהובים לשתייה ולרחצה. בעיקרון ישנו חוק האוסר על ניקוי כלי הרכב בנחלים אבל לפי דברי הנהג שלנו הוא מיושם רק בקמפלה. כך שהרעלה כתוצאה משתיית מים מזוהמים היא עניין של זמן. יש מקומות שהגישה אל מי הנחלים היא כה נוחה שאפילו משאיות יורדות לרחצה ולניקוי במי הנהר.

אופנועים-כלי רכב מרכזי באוגנדה

לאורך הדרך תראו דוכנים לממכר פירות וירקות. זהו אחד מהמראות המאוד מיוחדים לדעתי ברחבי אוגנדה. קודם כל המראה הטוב של הירקות והפירות. ואחרי זה הסדר המופתי שהם מסודרים בקעריות שלהם. הצבעוניות הזאת והרבגוניות של התוצרת יגרמו לצלמים שביניכם לא להפסיק ולצלם אותם. קרוב לערים המוכרות לובשות חלוק אחיד עם מספרים ואם רק העזת לעצור כולן עטות עליך וכל התוצרת שהן מנסות למכור נדחפת אל חלון הרכב. אבל התמונות הן ללא ספק ייחודיות.

שוק פירות ירקות אופייני לצד הכביששוק פירות ירקות אופייני לצד הכביש

שוק פירות ירקות אופייני לצד הכביששוק פירות ירקות אופייני לצד הכביש
בערים הקטנות שלצידי הדרך יש גם עשרות מוכרי שיפודי בשר לא מזוהה. גם כאן אם העזת לעצור ישר יעוטו על כלי הרכב וידחפו את השיפודים שלהם לפרצוף. הבעיה העיקרית עם הבשר הזה שהוא לא מזוהה ושזמן ההכנה שלו הוא לא ידוע אז כדאי מאוד להיזהר ולא להתפתות כדי שלא תבלו את שארית הטיול שלכם בשירותים. גם המחשבה של לנסות מאכל מקומי, לא כאן זה המקום לניסוי הזה.

לצידי הדרכים מבחינים בתילים מאדמה שיכולים להתנשא לגובה של כמה מטר. אלו הם תילים שבונים הטרמיטים. הטרמיטים שנהוג לכנותם נמלים לבנות בשל הצבע הלבן שלהם אך הן לא נמלים בכלל חיות במושבות של מאות אלפים ויותר. ויש תילים עצומים ומרשימים שתבחינו בהם לצידי הדרך. מוניומנט וואלי בזעיר אנפין. 


תל טרמיטיםתל טרמיטים

נוכל גם לראות מקומות לייצור לבנים אדומות בהרבה מאוד מקומות. ויש כאלו שגם מוכרים אותם למי שרוצה להרחיב את ביתו. בדרך כלל יש תנור חפור באדמה או הבנוי מלבנים אדומות. ישנה תבנית מאוד פרימיטיבית להקניית הצורה. וערמות של לבנים מסודרות במערומים והמכוסות בעשבים להגנה בפני הגשם וכנראה לספיחת לחות מהלבנים. סביר להניח שתתחילו לראות גם ציפורים על סוגיהן השונים-אוגנדה היא גן עדן לציפורים ובהמשך נביא כמה תמונות שימחישו לכן את הצבעוניות והיופי המדהים של הציפורים באוגנדה. מחזה נוסף ומיוחד הם עדרי הבקר האפריקאי עם מוטת קרניים ע.נ.ק.י.ת.. כן. גם לפרות יש זוג קרניים מרשים ביותר עם קצוות כל כך מחודדים שכאילו חידדו אותם במחדד.

עדר פרות אפריקאיותעדר פרות אפריקאיות

כעבור 152 ק"מ לערך ממרכז קמפלה נגיע לשלט שמורה את הכיוון אל שמורת הקרנפים. דרך עפר לאורך של כ 14 ק"מ מובילה אל השמורה ואחרי גשם רציני היא יכולה להיות קצת לא נעימה אבל בסך הכול לא נורא.
נכון לכתיבת שורות אלו עלות הכניסה היא 45$ למבוגר עבור סיור רגלי. לא זול אבל אלו הם המחירים לכניסה לשמורות הטבע.

שלט הכניסה לשמורת הקרנפים

אתר השמורה

שמורת הקרנפים היא יעד שרוב מפעילי התיירות נכנסים אליה בדרכם אל פארק מפלי מורצ'סון שמצפון לפארק הקרנפים.המקום נחשב לפופולארי וזרם המבקרים הולך וגדל.הפארק הוא למעשה בית גידול לקרנפים עם שלושה זכרים שלוש נקבות ותשעה קרנפונים. המטרה היא השבת הקרנפים לפארקים השונים באוגנדה והמקום הוא למעשה שלב ראשון של הקמת גרעין רבייה של הקרנפים באוגנדה. כאן נולדו הקרנפים הראשונים באוגנדה אחרי 25 שנים מאז הוכחדו הקרנפים במדינה בימי הרודן אידי אמין.
לאחר התשלום תקבלו הדרכה על הסיור וכיצד להתנהג בסמוך לקרנפים ומה לעשות במידה ואחד מהם יחליט שהבאתם לו את הסעיף. אל דאגה בסמוך למקום של הקרנפים הרנג'רים חמושים למקרה שיהווה סכנת לכם. בגמר ההדרכה תיסעו עם הרכב שלכם אחרי המדריך או שהוא יתלווה לרכב שלכם. מדריכים אלו עושים את המרב בשביל להעצים לכם את חווית הביקור במקום וכל חיה שהם יבחינו בה הם יסבו את תשומת לבכם לכך. כך אולי תזכו לראות פיתון ענק אורב בסבך לטרף. המדריך הבחין בו מהדרך הראשית ועצר את הרכב על מנת שנוכל לרדת ולצפות בו מקרוב. מרשים.

פיתון בסבך

בסמוך למקום הימצאם של הקרנפים יורדים מהרכב ועושים רגלית את הדרך עד לנקודה שבא נמצאים הקרנפים. מכיוון שזו שמורה פתוחה הקרנפים עוברים ממקום למקום בהתאם למזון שהם מחפשים ומסיבות אחרות. אבל בסך הכול ידוע לפקחים היכן הם נמצאים. מרגע שנמצאים לידם חובה לשמור על שקט . הקרנף שהוא קצר רואי אבל החושים האחרים שלו מפותחים מאוד. חיה מרשימה מאוד ואולי תזכו לשמוע כמה נחרות ונפיחות שלהם. נראה כמו טנק משוריין. את הקרניים של הזכרים חותכים מראש שלא יעלה איזה רעיון בראש של איזה צייד חובב בצע. שהרי הקרניים של הזכרים מבוקשות מאוד בסין בשל האמונה שיש להם יכולת שיפור כוח הגברא ומכינים מהם אבקה ומיני תרופות לעניין כוח הגברא.
הנקבה מסתובבת או שוכבת עם הצאצא שלה צמוד אליה והזכר צופה בהם ממרחק מסוים. המצלמה לא מפסיקה לצלם. ,,,,,,,,,,,,, נהוג בגמר הסיור להעניק טיפ למלווה שלכם.

הקרנפים בשמורת הקרנפים-אימא והצאצא שלההקרנפים בשמורת הקרנפים-אימא והצאצא שלה

בגמר סיור הקרנפים יש לכם אפשרות לעשות סיור צפייה בציפורים 30$ למבוגר שעתיים סיור.
המלצה: כדאי להגיע ערב קודם לשמורה וללון ב- Amuka Lodge או לחלופין להישאר ללינה במקום.

כך תוכלו למחרת בבוקר לעשות סיור ציפורים בביצה השייכת לשמורה.חוויה נפלאה. זהו סיור הנקרא Shoebill Safari. על שם הציפור המיוחדת שהמקור שלה נראה כמו כפכף הולנדי.ואחרי זה תעשו את סיור הקרנפים. זה סיור שמתחיל בשעה 6 בבוקר ולכן חייבים לישון בשמורה. במהלכו תזכו לראות ציפורים מרהיבות וצמחייה יפה וזריחה מדהימה.
מצ"ב לינק לברור פרטים מדוייקים והזמנה-סיור ציפורים
30$ למבוגר 3-4 שעות.

עוד במקום סיור טבע לילה וסיור טבע יום. וכל הדברים הללו בסך הכול ממש מיוחדים. נכון שהעלויות הן לא זולות אבל כמה פעמים נוסעים למקומות כאלו?

שימו לב: מכנסיים ארוכות, נעליים גבוהות, כובע ומים, תכשיר נגד יתושים ,גרביים ארוכות שתוכלו להכניס את המכנסיים לתוכם- זה נגד נמלי האש שלא יכנסו להן אל מתחת למכנס. כל אלו הם חובה.
shoebill –נחשב לציפור מס 1 באוגנדה ואחת הנדירות בעולם כולו. יש מספר מקומות בודדים בהם ניתן לצפות בציפור הגדולה הזאת הנחשבת למאוד ביישנית. אחת מהציפורים המאוד מיוחדות בעולם כולו. פרוש השם לעברית הוא מנעלן על צורת המקור שלו שנראה בצורה של כפכף הולנדי.

מצ"ב סרט על הציפור

עם גמר השהייה במקום ילווה אותנו המדריך אל שער השמורה. ומשם נמשיך בדרכנו צפונה.
משמורת Ziwa Rhino Sanctuary. נמשיך אל עבר העיירה Masindi שם נעביר את הלילה.
במסינדי יש רק מקום המעורר עניין וזו הכנסייה הפולנית שבמקום ובצמוד לה בית קברות קטן.
עיקר העניין כאן הוא דווקא הסיפור ההיסטורי שקשור למקום ולאו דווקא המבנה.
את הכנסייה הזו הקימה קבוצה של פליטים פולנים שברחו מפולין בימי מלחמת העולם השנייה והגיעו עד לכאן. הם חיו במקום בין השנים 1942 ועד 1948.

מסינדי היא הבסיס ליציאה אל פארק מפלי מורצ'יסון.
 

יום 6-7 - Murchison Falls National Park
 

שלט הכניסה לפארק מפלי מורצ'יסון


הרחבה על השמורה

השמורה הראשונה באוגנדה אשר הוקמה בשנת 1952 ואחת היפות שבהן אם לא היפה מכולן.השמורה נקראת על שם המפלים המרהיבים והמרשימים. שבהם הנילוס נכנס לערוץ ברוחב של 7 מטר והם מהווים את האטרקציה העיקרית בפארק.
על הבוקר אנחנו מתחילים לנוע צפונה אל עבר הפארק. עכשיו מתחילים לראות את האזורים הכפריים באוגנדה. מייד הכביש הופך לדרך עפר שתלווה אתכם ביומיים הבאים של הטיול. אנחנו נוסעים בשעות הבוקר ומשמעות הדבר שעל הדרך יהיו מלא ילדים שעושים את דרכם אל בתי הספר השונים. יסודי ביניים ותיכון. וכאלו יש באוגנה המון. חוק חינוך חובה מחייב את ההורים לשלוח את ילדיהם אל בתי הספר. לפי הנהג שלנו מכיוון שבבתי הספר הילדים גם מקבלים ארוחה. זה תמריץ גדול מאוד לשליחת הילדים אל בתי הספר. מי שלא ישלח את ילדיו אל בתי הספר מסתכן בקנס גבוה ולכן מקפידים ההורים לשלוח את ילדיהם אל בתי הספר. לכל בית ספר תלבושת אחידה משלו והדרך מלאה במאות  ילדים העושים את דרכם אל בתי הספר. חלקם נושא את התיק על הראש חלקם הולכים יחפים בלי למצמץ לשנייה. נעליים באזורים הללו זה מצרך מותרות. יחד עם הילדים פוסעים על דרך העפר גם מאות מבוגרים כל אחד לעיסוקו הוא. רוכבי אופניים רבים ואופנועים רבים גם "טסים" להם בינות כל ההולכים. החלקה של אופניים או אופנוע בהמולה הזאת זה עניין של סטטיסטיקה וכאן היא פוגעת הרבה.זו אחת הסיבות העיקריות ל-למה כדאי שיהיה לכם נהג מקומי.
ככל שמתרחקים מהעיר מסינדי זרם האנשים על הכביש הולך ופוחת. באזורים הכפריים הללו אין צנרת מים המזרימה את המים לבתים ואחד העיסוקים המרכזיים באזורים הללו הוא הבאת המים לבתים. מי שבר מזל ויש לו אופניים יעמיס את הג'ריקנים עליהם בד"כ 3 על האופניים. 60 ק"ג.

ילדים עם מיכלי מים- 20 ליטר על הראשאישה עם מיכל מים 20 ליטר על הראש

מי שאין לו יישא ביד את המיכלים והנשים ילכו עם המיכלים על הראש. כדי שהידיים יישארו חופשיות. לפעמים צריך ללכת ככה כמה ק"מ. לצורך פרויקט הבאת המים מגויסים כולם בלי יוצא מהכלל ולראות ילדים בני חמש ושש סוחבים מיכלים כאלו זה מחזה נפוץ. אם שתי נשים שמכירות אחת את השנייה יעצרו לשוחח לשעה קלה המשא הכבד נשאר על הראש. מיותר להוריד אותו. והן עומדות ומדברות כאילו יש להן אולי כמה עשרות גרם על הראש ולא מיכל של 20 ק"ג. אם אין מיכל של מים על ראש האישה יהיו כל מיני משאות אחרים. ערימה של קרשים, כדי קרמיקה לשוק המקומי,סלים ענקיים, ועוד.


אישה בדרך ליום עבודה-מעדר על הגב

אחרי כ-22 ק"מ נגיע אל שער השמורה הדרומי: Bwana Tembo Safari Camp
ענייני תשלום ורישום הנהג די מייגעים ואם מגיעות כמה מכוניות ביחד צפו להמתנה ארוכה למדי. התשלום הוא לפי כמה ימים אתם הולכים לבלות בשמורה
עבור 24ש תשלמו 40$ לאדם אם נשארתם קצת יותר זמן תשלמו עוד 40$ וכמובן תוספת תשלום לנהג ולרכב.

 

שלט הכניסה לפארק

צריך לשמור היטב את הניירות שקיבלתם ובכל פעם שתעברו בשערי השמורה תצטרכו להראות אותם. הנהגים מאוד מיומנים בנושא.
כמה כללים שכדאי לדעת כשנכנסים לפארקים:
1-קמפינגים עושים רק במקומות המיועדים לכך וכנ"ל הבערת אש.
2-אסורה הירידה מהדרכים המסומנות-קנס של 150$ צפוי למי שיורד מהדרך.
3-אסור לצפור ולהפחיד את החיות.
4-הנהיגה בפארקים מותרת בין השעות 6:30-19:30.
5- מקסימום מהירות מותרת 40 קמ"ש.
6-מי שדורס חיה צפוי לקנס של 500$.

בבון זכר על צמרות העיצים

אחרי התשלום נכנסים לפארק וכבר על ההתחלה נתחיל לראות את קבוצות קופי הבבון בעשרות פרטים. זכרים נקבות ותינוקות. יושבים על ולצידי הכביש ונמלטים לסבך היער ברגע שאתם מתקרבים. אבל שלא תחשבו שהבבונים תמיד בורחים כשאתם קרבים. יש כאלו שלמדו שכלי רכב המשמעות שלו זה מזון והם ניגשים לרכבים בתקווה לקבל משהו או לחטוף משהו. אז א-יש איסור חמור להאכיל חיות. ב-הבבון הוא קוף מסוכן למדי נושך חזק מאוד עם ציפורניים ועם התנהגות אלימה. וכדאי לשמור את חלונות הרכב סגורים כשאתם באזור של בבונים. מעבר לזה מעניין ויפה להסתכל עליהם איך שהם דואגים ומנקים אחד את השני, או איך האימהות מתרוצצות עם הולדות שלהן תלויות עליהן.
על הכביש חוץ מהקופים אתם עשויים גם לראות בעלי כנף מרשימים עם צבעים מרשימים ועם גודל מרשים לא פחות. אלו הם - Abyssinian ground hornbill .

Abyssinian ground hornbill

 ולהקות של חוגלות או פרנקולינים זוג הורים וקבוצה אינסופית של גוזלים דולקת בעקבות האמא שלהם במהירות.
החלק הזה של הפארק הוא מיוער ומייד אחרי שער הכניסה הדרומי הנושא את השם: Kichumbanyobo Gate אנחנו נכנסים לחלקו הצפוני של  Budongo Forest. בחלק זה של היער עושים טרקים-Chimp traching Murchison. ונקודת היציאה אל סיור השימפנזים שבמקום נמצאת כמה ק"מ אחרי שעברנו את שער הכניסה לפארק.

 

שלט להתחלת סיורי השימפנזיםשלט הכניסה ליער

יש באוגנדה מספר אזורים לסיורי שימפנזים :
1- Budongo Forest- Chimp traching Murchison 90$ למבוגר
2- Chimpanzee Tracking and Habituation in Kibale 150$ למבוגר
3- Kyambura Gorge 50$ למבוגר
מכל השלושה השני הוא הפופולארי ביותר עם הסיכוי הגבוה ביותר לראות שימפנזים.
עם הכניסה ליער ,העצים ממש חוסמים את קרני השמש ואתם נוסעים במעין אזור חשוך. כדאי להגיע לסיורים הראשונים כדי שנספיק לעשות כמה שיותר במשך היום ויש הרבה.
אחרי הסדרת התשלום מקבלים הדרכה על הסיור במקום ושזה לא מובטח שתצליחו לראות שימפנזים. כמו כן כיצד להתנהג ליד הקופים , מה לעשות ומה לא לעשות...לא לירוק למשל..למה?.......כי הקופים מחקים אתכם.

הסיור נמשך עד שלוש שעות לפעמים קצת יותר. חובה מכנסיים ארוכים, נעליים גבוהות, גרביים מעל למכנסיים כדי שנמלי האש הנמצאות ביער לא יצליחו להיכנס אל תוך שרוולי המכנס שלכם. מעיל גשם חובה ושלא יהיה בצבע אדום. זה צבע בולט שמרחיק את השימפנזים. משקפת לא לשכוח.   

 

גרביים מעל המכנסיים

מזג האוויר ביערות הללו שבסמוך לקו המשווה משתנה בדקות. פתאום משום מקום מגיע לו ענן וגשם עם טיפות בגודל של ביצים מתחיל לרדת לו ולא נגמר. ובמהלך הסיור אין איפה להסתתר אם יורד גשם שכזה. והכי חשוב-שלפי דברי המדריכים שכאשר יורד גשם אזי השימפנזים לא פעילים. קשה לאתר אותם ויש סיכוי סביר לטיול ללא שימפנזים. אזי אם אתם רואים שהולך לרדת גשם תחשבו פעמיים לפני שאתם משלמים על הסיור. היתרון של המקום שלא צריך אישור מראש לסיור וניתן לרכוש אותו במקום. לעומת זה ב- Kibaleצריך להזמין מראש את האישור והוא מיועד ליום ספציפי. זאת עקב העובדה שמספר האישורים הוא מוגבל. מרגע שמגיעים למקום עם שימפנזים יש לכם שישים דקות להיות בסמוך לשימפנזים. אם זכיתם להגיע לקבוצה של שימפנזים צפויה לכם חוויה שווה במיוחד.
 

מסע חיפוש ברחבי הג'ונגל אחרי השימפנזים

בתום הסיור מגיעים לנקודת המוצא. סביר להניח שזו תהיה שעת צהריים מוקדמת כמן 12:00 לערך. ניתן לאכול במסעדה שבמקום או אם יש לכם אוכל איתכם אזי אפשר לאכול בשולחנות אשר במפלי מורצ'יסון.
אחרי מנוחה קלה נמשיך לדרכנו.

עכשיו כדאי לשים לב - במיוחד אם אתם מטיילים ללא נהג מקומי. כאשר יוצאים מנקודת סיור השימפנזים או שעוברים אותה למי שלא מתכנן לעשות את הסיור יש לסגור את חלונות הרכב היטב ולא להשאיר אפילו חריץ קטן פתוח. זאת היות והאזור ידוע בזבובי הצה-צה שלו. הנהגים המקומיים לבטח מכירים אז הם יודעים להתריע ,אבל אתם שלא מכירים לא לשכוח את העצה הזאת.

לפתע כאילו משום מקום אל הרכב הנוסע נצמדת עדת מעופפים שלא מתעייפת ופשוט נעה יחד עם הרכב.בתחילה עשרות ואחר כך זה גוש העוטף את הרכב. כמה שלא תסגרו את החלונות יש פרטים שמוצאים את הדרך להיכנס לרכב. הזבוב הזה פשוט לא מורגש כשהוא נעמד על הקורבן שלו. לא מורגש עד שהוא נועץ בך את העוקץ שלו. כאילו תקעו בך מחט. ואחרי זה הבומבה שגודלת והגרוד שרוצים ממש לחפור בנקודת העקיצה.זבוב זה נושא את טפילי מחלת השינה אשר יכולים לגרום למוות. באפריקה בכל שנה חולים עד חצי מליון בני אדם ומתים עשרות אלפים. באזורים הללו של אוגנדה הזבוב נחשב לכזה שלא נושא את המחלה אבל כדאי לשים לב ולזכור האם נעקצתם והיכן ולשים לב לסימפטומים 

כ-34 ק"מ בהמשך הדרך נגיע אל פנייה ימינה המובילה אל המפלים המרשימים. 12 ק"מ אורך הדרך לכיוון. בסופה של הדרך נגיע אל הצד הגבוה של המפלים. נקודת חובה במסלול.

שלט ההכוונה אל הצד העליון של המפלים

הנילוס הנהר הארוך בעולם 6550 ק"מ אורך מהיציאה מימת ויקטוריה ועד לים התיכון.  אולי מקום שני היות ויש כל הזמן תחרות בינו לבין האמזונס מי הוא הנהר הארוך בעולם וזה תלוי איפה מחליטים נמצאים מקורות הנהר. ובנקודה זו המים שיעברו את הדרך הזאת ובמקומות רבים רוחב הנהר מגיע למאות מטרים נכנסים לערוץ של 8 מטר רוחב. הגובה הוא לא מרשים אבל העוצמה הזאת של המים הדוהרים במורד תוך יצירת נחשולי מים אדירים. תמונה מרהיבה. מלמעלה רואים את השובל הלבן של מעין קצף שממשיך לצוף עם זרם המים. ביום המחרת כשעושים את השייט אל תחתית המפלים תראו את הגושים הללו מקרוב. זהו מקור השם של הנילוס הלבן.

 

הנילוס הלבן-מפלי מורצ'יסון

 

הנילוס הלבן-מפלי מורצ'יסון

הנילוס הלבן-מפלי מורצ'יסון

בצמוד לחנייה יש שולחנות נחמדים בתוך מבנים מקורים ואפשר שם לנשנש את ארוחת הצהריים שלכם. מהחנייה שביל יורד אל המפלים הגועשים ולהיזהר לא לגשת קרוב מדי אל שפת הנהר. הסלעים שם רטובים וחלקים. למטה יש תנינים....גדולים.
קשה לשבוע מהמראה הזה אבל צריך להתקדם בדרך ולא לפספס את המעבורת שחוצה את הנהר.
המעבר- Parra Ferry crossing נמצא 36 ק"מ מנקודת המפלים. כמה מאות מטרים לפני שנרד אל המעבר נמצאת נקודת ביקורת ותשלום. 20$ הלוך וחזור לרכב +הנהג+ 2 נוסעים.

 

כשאתם ממתינים למעבורת ליד נקודת העלייה חפשו את המכולה של צים. צריכה להיות שם אם לא העבירו אותה מהמקום.
Parra נקודת חציית הנילוס אליה  מתנקזים כל הדרכים שבפארק. אם מצפון ואם מדרום.
פרוש המילה-מקום של ההיפופוטמים.
מייד לכשתחצו את הנהר שימו לב לעץ הנקניק העומד בצד הדרך לכיוון השירותים. עם הפירות הענקיים התלויים עליו. משקל כל פרי כזה יכול להגיע עד 10 ק"ג ואורך של מטר, וצניחה של אחד כזה על הראש יכולה בהחלט לקצר לכם את הטיול. החיות מאוד אוהבות לאכול את הפירות הללו.

פרות עץ הנקניק

לצידי הנהר בצמוד לנקודת העלייה והירידה מהמעוברת יש סבירות גדולה שתראו או תשמעו את נחירות ההיפופוטמים.
שוב מעבר של נקודת הביקורת של פקחי השמורה ושוב בדיקה של כרטיסי הכניסה. אבל ברגע שעברנו את השער אנחנו נכנסים לאזור של הספארי.
אם בצד הדרומי של הנילוס החורש היה גבוה למדי. הרי בצד הצפוני של הנילוס באזור זה אלו הן סוואנות.
ברוכים הבאים לספארי הראשון שלכם באוגנדה. זה לא ספארי כמו ברמת גן. זוהי שמורה עצומה הנפרשת על שטח עצום. זה המקום להבין את היתרון של לטייל עם נהג מקומי שעוצר את הנהגים האחרים ומעבירים אינפורמציה איפה ולאן צריך לנסוע כדי להגיע אל מקומות מיוחדים.
מקום מיוחד הוא בדרך כלל איפה רואים אריות. אריה=אינפהלגומה בשפה המקומית.  האריות אין מהם הרבה בפארקים באוגנדה ולא בטוח שתצליחו לראות כלל. או שתראו מאוד מרחוק. אבל זה לא ממעיט מעוצמת החוויה. פילים בעשרות, ג'ירפות בעשרות, עדרי בופלו שרק שומעים את הרכב שלכם מתקרב עוצרים להסתכל עליכם בסקרנות ודי מהר מחליטים שאתם מסוכנים ונמלטים בשעטה מהמקום.

בופלו אפריקאי

​שלא תטעו הבופלו היא אחת החיות המסוכנות ביותר באפריקה ובכל שנה נהרגים כמה עשרות בני אדם במפגש ישיר ולא נעים עם הבופלו. יפה לראות אותם עם בעלי הכנף כגון אנפות הבקר וזרזיר הבקר הצמודים אליהם ואל כל אוכלי העשב ועושים להם טיפול קוסמטי של הדברת קרציות ושאר מזיקים. חזירים יש במאות פרטים ותשימו לב איך הם מקפלים את הרגליים הקדמיות שלהם בזמן שהם מחפשים מזון. די מדליק לראות משפחה של חזירים נמלטת מהמקום בשורה עורפית ההורים ראשונים ואחריהם שורה של חזירונים. כולם עם זנב דק בתשעים מעלות אל על כמו אנטנות.
 

ג'רפות

ג'רפות

פילים

פילים

סוגים השונים של אנטילופות גם הם מכסים את הסוואנות בכמויות עצומות.
בין סוגי האנטילופות שתוכלו לראות ב- Murchison Falls National Park:

  Jackson’s hartebeestאו בתרגומו לעברית- בובאל הכף

 

Jackson’s hartebeestאו בתרגומו לעברית- בובאל הכף

shaggy waterbuck
 

shaggy waterbuck

Uganda kob –האנטילופה הלאומית של אוגנדה
 

Uganda kob –האנטילופה הלאומית של אוגנדה

Grant’s gazelle

Grant’s gazelle

Impala antelop

Impala antelop

reedbuck

reedbuck

אתר לסוגי בעלי החיים באוגנדה
הנסיעה הזאת ברחבי הפארקים נושאת את השם  Game Drive   וההסבר לכך הוא שזה בעצם מעין נסיעת משחק בחיפוש אחרי החיות.
אם תהיו ברי מזל תוכלו למצוא נבלה של חיה ועליה ומסביבה מתקבצים עשרות נשרים הנוברים בקרביה. מחזה מדהים. בכלל ברחבי הפארק יש כמות מרשימה של בעלי כנף שאת חלק ניכר מהם תראו בשייט אל תחתית מפלי מורצ'יסון אותו עושים בשעות אחה"צ.

ציפורים בפארק מורצ'יסון

נשר מיקראי

ציפורים בפארק מורצ'יסון ציפורים בפארק מורצ'יסון

דורסיםבפארק מורצ'יסון

דורסיםבפארק מורצ'יסון

אחרי שחורשים את רחבי הספארי ב- Game Drive של שעות אחה"צ נעשה את דרכנו אל מקום הלינה. נצא דרך השער הצפוני של השמורה- Tangi
יש מקומות לינה בתוך הפארק שעלותם יותר יקרה, ויש מחוץ לפארק בעיקר מצידו הצפוני עם עלות יותר זולה. התמקחות היא שם המשחק אבל לא בהגזמה. כמעט בכל המקומות גם יקבלו אתכם ללינה באוהל ושימוש במקלחות תמורת תשלום.
עדיף הלינה בצד הצפוני כך שעל הבוקר כשאתם יוצאים אל ה- Game Drive של שעות הבוקר גם לא תבזבזו מזמנכם על חציית הנילוס וכמובן שזו עוד עלות שאפשר לחסוך אותה.
כמה מקומות לינה בצד הצפוני של הפארק(מחוץ לגבולות הפארק):
1- Paraa Safari Lodge בתוך גבולות הפארק בסמוך למעבורת. יקר במקצת.
2- Fort Murchison Lodge
3- Heritage Safari Lodge
מקום פופולארי מאוד הוא - Red Chilli Rest Camp שנמצא מצידו הדרומי של :
Parra Ferry crossing אבל יש מצב שהמקומות שלהם משוריינים עבור המטיילים שלהם.
Red Chilli היא חברת ארגון טיולים שיושבת בקמפלה ומארגנת טיולים לאזור עם לינה באכסנייה שהיא מחזיקה במקום. אז אם אתם מטיילים שלא במסגרת שלהם לא להסתמך על לינה במקום אלא אם אתם סוגרים את הלינה מראש.
כאן כדאי להרחיב קצת על מקומות הלינה שאתם עשויים לישון בהם:(אם זה לא מלון יקר למדי) כדי שלא תהיו מופתעים.
אם עד כה ישנתם במלונות או לצורך העניין בחדרים עם קירות כעת יש מצב שאתם הולכים לישון באוהל. אומנם אוהל חמש כוכבים אבל בשורה התחתונה זה אוהל הנושא את השם בנדה.
צורת הלינה הזאת מאוד פופולארית ברחבי אוגנדה היות ולא מצריך תשתיות מיוחדות ומורכבות.
משטח בטון עליו מרימים אוהל גדול וגבוה דיו שאדם עומד בו בנוחות, מיטות, שידה, בד"כ 2 כיסאות מחוץ לבנדה לשם התרווחות וצפייה על הנופים. חשמל לא תמיד יש , ואז יש באוהל פנסים אישיים.

בנדה-אוהל של מלון

מקלחות לא תמיד הולך ביחד עם האוהל שבחרתם. יש גם עם מקלחת צמודה אבל המחיר הוא גבוה בהרבה. זה בנדה משודרגת.
המיטות בד"כ מצוידות בכילה כנגד מצבור היתושים המצפים בקוצר רוח לשעת השינה שלכם.

 

פנים הבנדהפנים הבנדה

מקלחות: טוב זה גם שווה כמה מילים או אולי כדאי שלא תקראו כדי שהחוויה שלכם תהיה מושלמת.   
יש מקומות שאין מים חמים או אז מחממים עבורכם מים על הגז. מביאים בג'ריקן אל המקלחת. יש מין מיכל עור מה שנקרא נאד מים שבצידו התחתון יש דוש. ממלאים המיכל מושכים עם חבל להרים אותו לגובה הרצוי ויאללה מקלחת. אשתי הייתה סקפטית מהנושא אבל הודתה בסוף שהיה נחמד. איך שלא תסתכלו זו חוויה לאנשים שרגילים לזה שמים ,חשמל, צנרת, אלו דברים של היום יום שלנו.

מקלחת שדה

אגב לא בכל המקומות יש גם את זה ולפעמים רק מביאים מים בג'ריקן......קרים.
אבל התשתיות הולכות ומתפתחות די במהירות.
החלק הפחות נחמד זה העלויות. שלא תחשבו שאם זה אוהל אז העלות היא בהתאם. זה תלוי בעונה שאתם הגעתם. אם בראשית העונה אזי יש לכם יכולת מסוימת של מיקוח ואם באמצע העונה אזי ממש לא בטוח שיש לכם מקום אם לא סגרתם אותו מראש.
בכל המלונות אפשר להזמין גם ארוחת ערב שבאה בצורה של ארבע מנות. מרק-סלט-מנה עיקרית-ופירות/קינוח.  בדרך כלל אי אפשר לבחור מה שאתם רוצים. יש מקומות שהגודל של המנות הוא די מגוחך (קטנות בצורה מוגזמת) וזה קצת מקלקל מההתרשמות של ועל המקום.
את ארוחת הערב אתם סוגרים בדרך כלל עם הכניסה לחדרים או בסמוך אליהם.
מכיוון שיש אפשרות בחירה מסוימת לגבי ארוחת הבוקר נהוג לסגור את ארוחת הבוקר בערב שלפני.
יש מלונות שנמצאים ממש באזורים שבהם החיות עשויות להסתובב בינות האוהלים/חדרים והחוויה היא בהחלט מיוחדת-נרחיב בהמשך על שני לודג'ים שכאלה.
את היום הבא כדאי להתחיל מוקדם מייד עם פתיחת שערי הפארק. (לברר ערב קודם) בהתאם לכך תקבעו את שעת ארוחת הבוקר שלכם.
הבוקר נעשה Game Drive של שעות הבוקר. בצד הזה של הפארק על הבוקר כשאתם עושים את דרככם אל הכניסה לפארק יש מצב שאם אתם בעונה המתאימה בה חותכים סוג של צמחייה המשמשת לכיסוי גגות. תראו את הנהירה לעבודה של מאות פועלים ובעיקר פועלות הצועדים על הכביש עם מיכל של מים על הראש ומגל לקציר הצמחייה ביד או גם על הראש יחד עם מיכל מי השתייה.

בדרך לקצירהקש המשמש לגגות הבתים

המסלול בסך הכול דומה למסלול מהיום הקודם והשוני הוא שאלו שעות הבוקר והתנהלות החיות שונה. גם בסיור הזה כולם מחפשים את האריות, ואם יהיה לכם מזל תזכו לראות נמר או שניים.
חיה מרהיבה-הכי יפה בספארי.(זכינו לראות זוג נמרים בפארק אגם מבורו)
במהלך הסיור מגיעים עד ליציאת הנילוס מימת אלברט. תוכלו לראות ציפורי ביצה והיפופוטמים בעשרות.

היפופטם בנילוס הלבן

קצת ממיני הציפורים שנראה בפארק:
 Grey crowned crane

 Grey crowned crane


 White-headed vulture

Piapiac-זרזיר הבקר

Piapiac-זרזיר הבקר

Red-throated bee-eater

ציפורים בפארק מורצ'יסון

Squacco heron
Jackson's francolin
Nahan's francolin
Strange weaver- את הציפור הזאת אתם תראו בהרבה מאוד מקומות.

Strange weaver- את הציפור הזאת אתם תראו בהרבה מאוד

אתר לציפורי אוגנדה: https://www.safaribookings.com/uganda/birds
אתר נוסף מומלץ ונוח : http://www.pbase.com/grefven/birds_ugandarwanda
את ה- Game Drive של החצי הראשון יש לתכנן בצורה כזאת שבשעה 14:00 אתם נמצאים בגדה הדרומית של הנילוס אחרי שחציתם את הנהר,ואחרי ארוחת צהריים-יש מסעדה ב-- Red Chilli Rest Camp, ואחרי שקניתם לכם כרטיסים לשייט של השעה 14:00 אל תחתית המפלים.
אם אתם נמצאים בתקופת  שיש בה הרבה מטיילים כדאי להזמין את השייט עם הגיעכם למעבר הנילוס. שם אפשר לקנות את הכרטיסים עוד ביום הקודם. יכול להיות ששווה להזמין מראש דרך החברה שאתם מטיילים איתה, או להתייעץ איתם. כך גם בנוגע לשאר האטרקציות באוגנדה.
על השייט:
בשעה 14:00 מתחילים את השיט  שעלותו 30 לאדם , לאורך של כ-30 ק"מ והנמשך כ-3 שעות יש עוד שייט היוצא בשעה 9:00.
 מהמקום גם יוצא שייט לכיוון השני אל עבר הדלתא של הנילוס. למי שמתכנן להיות יותר ימים במקום.
לאחר העלייה אל הספינה חגורת חגורות ההצלה תקבלו הסבר ראשוני ויאללה לדרך. יש מצב שאוספים אנשים גם בצד הצפוני של הנהר. לכל אורך השייט תראו שלל בעלי כנף-חסידה צהובת מקור, אנפת גלית המרשימה, אנפות אפורות, לבניות, שלדג מלכותי,שלדג פרפור עקוד, עיט דגים אפריקני ,African jacana  - שפשוט הולכת על צמחיית המים הירוקה, Malachite kingfisher עם צבעים מרהיבים, Northern carmine bee-eater גם היא עם צבעים מרהיבים, ועוד מינים רבים. בכלל ציפורים תראו בהרבה מאוד מקומות, במיוחד כאשר תעשו שייט או תסיירו ביערות או בביצות.

חסידה צהובת מקוראנפת גולייתאיביס

עיט דגים לבן ראשבעלי כנף-פארק מורצ'סוןאנפה

כאמור השייט אורך 3 שעות הלוך וחזור אבל באזור הזה של הנילוס יכול לבוא ענן ולהוריד עליכם ממטר המלווה ברוחות עזות מה שמחייב את הספינה לעצור ולחכות. כל טיפה בגודל של כדור גולף. במצב כזה יתארך השייט.
יש מצב שתיראו פילים ובופלו וחיות אחרות שיורדות אל הנהר לשתות. מה שבטוח תראו זה את ההיפופוטמים רובצים להם בצידי הנהר ומשמיעים להם סידרה של נחירות. לאורך גדות הנהר תראו גם תנינים בגדלים שונים. בדרך כלל הם שרועים ללא ניע עם פה פעור לרווחה.

תנין הנילוס

שיא השייט הוא כשמגיעים לנקודת התצפית אל המפלים. הספינה למעשה לא מגיעה ממש אל תחתית המפלים אלא במרחק לא קטן מהם היא עוצרת. המראה מרהיב. על הנילוס צף מעין קצף לבן שמכאן נגזר שמו של הנילוס הלבן.
 

מפלי מורצ'סון מבט מתחתית המפלים

​בסמוך לנקודת העצירה שהיא למעשה באמצע הנהר יש גם נקודה להורדת מטיילים שרוצים להגיע ברגל אל ראש המפלים. את זה צריך לתאם עם קניית הכרטיסים ולתאם עם הנהג שלכם שיבוא לאסוף אתכם מראש המפלים. הסברה שהטיפוס הוא יותר קל מהירידה. לא עשיתי ולא יודע לומר בוודאות. 15$ לאדם.
בגמר התצפית וההסברים תעשה הספינה את דרכה בחזרה לנקודת המוצא.
עכשיו יש 2 אפשרויות:
1-להעביר את הלילה באחד המקומות הסמוכים.
2-לצאת מהפארק ולהגיע עד למסינדי,ולהעביר שם את הלילה.
כדאי להתאמץ ולעשות את האפשרות השנייה היות וזה יקצר לכם את הדרך המאוד ארוכה שצפויה לכם ביום המחרת. זהו קיצור של לפחות שעתיים. 7-9 שעות במקום 9-11 שעות.
יש מצב שאת סופה של הדרך כבר תעשו בחושך באזור ותנועת הולכי הרגל,האופניים, והאופנועים על הדרך היא גדולה. מה שמצריך זהירות מרובה. ואם נע לפניכם רכב והכביש יבש, לא תראו את הדרך כלל. כאן בא לידי ביטוי ממשי היתרון של נהג מקומי שנע בקלילות על הדרך הזאת.
מפת מסלול טיול ימים 6-7

יום 8 – נסיעה אל Kibale Forest National Park  

לפנינו יום נסיעה ארוך במיוחד. זוהי הנסיעה הארוכה ביותר שנעשה במהלכו של יום אחד.
היציאה ממסינדי והסיום ב- Bigodiהנמצאת קצת אחרי Kibale Forest National Park.         נעבור דרך העיירה Fort Portal
אורכה של הדרך הוא בסך הכל 290 ק"מ אבל של דרכי עפר כמעט כל הקטע. כך שזמן הנסיעה הוא ארוך במיוחד.
מפת מסלול הנסיעה
מסלול הנסיעה הזה הוא מעין חלון שיאפשר לכם הצצה איך חיים באזורים כל כך מרוחקים מכבישים מסודרים. תראו את בתי

ייצור לבנים מבוץבתי הקש

​הבוץ והקש לצידי הדרכים, את תנורי ייצור לבני הבוץ, את מטעי התה האינסופיים ואם יתמזל מזלכם אזי תוכלו לראות איך העובדים והעובדות קוטפים ואוספים את עלי התה. התשלום לפי מספר העלים. את העלים שנאספו הם סוחבים בסלי קש ענקיים על גבם. כל האיסוף נעשה כשהם מכופפים. נראית עבודה ממש לא קלה.

איסוף עלי התה

ליד הנחלים אפשר יהיה לראות את שטיפת האופנועים ואת מילוי וסחיבת הג'ריקנים מילדים ועד מבוגרים.

אם תעברו ב 2-יולי. אזי תוכלו לצפות בפסטיבל הילד שנערך בכפרים הנוצריים שבאזור. זהו פסטיבל שבא לעודד את הנשים שלא נולדו להם ילדים. כל התושבים לובשים לבן ומתרכזים ברחובות או במקומות המרכזיים אם זה בכפרים קטנים יותר וכולם רוקדים ושרים. הגברים לובשים על הרגליים שלהם כלי נגינה שמשמיעים רעשים של כלי נקישה. זה נראה כמו דלעת מיובשת שהגרעינים שלה בפנים ואת זה קושרים היטב לרגליים המפזזות. כולם מחזיקים פרחים בידיים והנשים קולעות פרחים גם בשיער. מזכיר למי שמכיר את יום ראשון של הדקלים.

מסורת בכפרים נוצריים


הדרך עוברת דרך העיירה Fort Portal ושם כדאי לעשות הפסקה ולאכול. מקום מומלץ זוהי מסעדה הנושאת את השם: Gardens Restaurant החביבה על הנהגים היות והם מקבלים ארוחה חינם כתמורה להבאת התיירים שנוסעים עימם למסעדה. כאן אנחנו דווקא בחרנו ללכת לחלק הפנימי של המסעדה היכן שהנהגים הולכים לאכול. זהו בופה של אכול כפי יכולתך בעלות סימלית. אבל העיקר כאן שיש לכם אפשרות נפלאה לראות את המאכלים המקומיים של אוגנדה. מאכלים כמו: 

צלחת עם מאכלים מקומייםצלחת עם מאכלים מקומיים

matooke, chapati, cassava,yams, dodo which is the local spinach,p-nut sauce, red beans and sweat potatoes


​את הלילה כדאי להעביר ב- Primate Lodge  או ב- Kibale Forest Camp. שני המקומות נמצאים בתוך יער. אנחנו ישנו בשני ולהקה של קופי קולובוס התרוצצה וקפצה על צמרות העצים בלודג'.
חוויה נפלאה לשבת בפתח הבנדה ולהביט בקופים הללו איך הם מקפצים ומשחקים על צמרות העצים.
אם אתם מתעתדים לעשות גם את סיור השימפנזים גם את ביצת ביגודי גם את אגמי הלוע וגם את
Semuliki National Park תצטרכו לשהות באזור 3 ימים. 

הבנדה בלודג'
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר