דוידי קליר- מסלולי טיול - אוגנדה ימים 9-10-11
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

יום 9-10-11 – סיור שימפנזים בבוקר+ביצת ביגודי+אגמי הלוע+ Semuliki National Park

את הבוקר נקדיש לסיור השימפנזים הפופולארי ביותר באוגנדה וכנראה גם בעולם כולו.להזכירכם שצריך להגיע לסיור עם הזמנה מסודרת וכמובן להיות בתאריך שמוגדר בהזמנה. תאור הסיור ועצות לגביו מאוד דומה למתואר בסיור השימפנזים ביער בודונגו. רק שכאן הסיכוי שתראו שימפנזים הוא הרבה יותר גבוה וגם המחיר 150$ למבוגר.
Kibale Forest National Park הוא בית לכ-13 מינים של קופים והאטרקציה העיקרית כאן היא סיורי השימפנזים. 2 סוגי סיורים. הסטנדרטי הוא של שהייה של כשעה שלמה יחד עם הקופים מרגע שנמצאו השימפנזים. הסיור השני הוא של יום שלם בחברתם. העלות בהתאם.

סיורי שימפנזים 
 
 
Kibale Forest National Park
 

כדאי לדעת שהגיל המינימאלי למשתתף בסיורי השימפנזים הוא 15.
היער משמש כבית לכ-1450 שימפנזים ונחשב ליער עם ריכוז השימפנזים הגדול באוגנדה. עוד מיני קופים שנמצאים ביער הם:
Red colobus
 I’Hoest’s monkey
 Black-and-white colobus
 Red-tailed and blue monkeys
 Grey-cheeked mangabey
Olive baboon
Bush baby
Potto

בבונים בחברותא

קופים בצמרותקופים בצמרות
 
הסיור נמשך עד שלוש שעות לפעמים קצת יותר. חובה מכנסיים ארוכים, נעליים גבוהות, גרביים מעל למכנסיים כדי שנמלי האש הנמצאות ביער לא יצליחו להיכנס אל תוך שרוולי המכנס שלכם. מעיל גשם חובה ושלא יהיה בצבע אדום. זה צבע בולט שמרחיק את השימפנזים. משקפת לא לשכוח. 
מזג האוויר ביערות הללו שבסמוך לקו המשווה משתנה בדקות. פתאום משום מקום מגיע לו ענן וגשם עם טיפות בגודל של ביצים מתחיל לרדת לו ולא נגמר. ובמהלך הסיור אין איפה להסתתר אם יורד גשם שכזה. והכי חשוב-שלפי דברי המדריכים שכאשר יורד גשם אזי השימפנזים לא פעילים. קשה לאתר אותם ויש סיכוי סביר לטיול ללא שימפנזים. מכיוון שב- Kibaleצריך להזמין מראש את האישור והוא מיועד ליום ספציפי. זאת עקב העובדה שמספר האישורים הוא מוגבל. אזי אין לכם יותר מידי אפשרויות לשינוי אם יורד גשם.
 
 
קופים בצמרות
 
 מרגע שמגיעים למקום עם שימפנזים יש לכם שישים דקות להיות בסמוך לשימפנזים. אם זכיתם להגיע לקבוצה של שימפנזים צפויה לכם חוויה שווה במיוחד.


אחרי סיור השימפנזים וארוחת הצהריים הולכים לעשות את - Bigodi Wetland Sanctuary שנמצאת דרומית ליער Kibale. במקום נמצא גם את Bigodi Women's Group . קבוצת נשים אשר מייצרת עבודות יד ומזכרות מקומיות ומוצאות למכירה ממול לנקודת הזמנת הסיור בביצת ביגודי.. ואם יש מספיק זמן אפשר לתאם עד לסיור הביצה סיור הליכה בכפר –בתשלום.

כל מה שיש לעשות בביגודי

1- Bigodi Wetlands Sanctuary
 2- Bigodi Women's Group,
3- village walks Bigodi
 
 
מרכז המבקרים ביגודי

אפשר כמובן בתכנון הטיול שבמידה ועושים את סיור השימפנזים במקום אחר ואז לעשות רק את הסיור בביצה והסיור בכפר.
נרחיב על האטרקציה העיקרית במקום והיא הסיור בביצה המקומית. השעות המועדפות להתחיל את הסיור, זה בשעות הבוקר 7:30-9:00 או אחה"צ בשעה 15:00. עלות 25$ למבוגר.
עשה ואל תעשה בשמורה
אחרי הסדרת התשלום מקבלים מדריך שילווה אתכם במהלך הסיור הנמשך כשלוש שעות. אי אפשר לטייל במקום ללא מדריך צמוד. המדריך הוא בדרך כלל בעל ידע נרחב על החי והצומח במקום ויכוון את מבטכם לכל חיה אפשרית הנראית בשעת הסיור שלכם. לא כל חיה אתם תדעו למצוא בעצמכם.
 
 
בדרך לביצה
 
כמה כללים להצלחת הסיור:
1-להיות בשקט ככל האפשר
2-ללבוש ביגוד לא בצבעים בולטים מידי
3-לכלוך לזרוק רק במקום המיועד לכך
4-מכיוון שבמהלך הטיול תתקלו באנשי המקום ובילדים אז חשוב לזכור שאסור לצלם ללא רשות
5- משקפת חובה.
מהמשרדים הולכים כברת דרך בצמוד לכביש הראשי עד לנקודת ההתחלה של הסיור. הסיור נעשה רגלית ולא בשייט כמו במקומות אחרים. בביצה יש חורש עם צמחיית ביצות עשירה והצמח הדומיננטי הוא הפפירוס. בין עצי החורש הרבים נמצאים גם דקלים רבים האהובים במיוחד על הקופים. ההליכה במקומות רבים נעשית על מעברי עץ על המים. לא תמיד ישרים במיוחד וכדאי לשים לב היכן דורכים. כדאי לקחת מקל הליכה.
 
 
מעברי עץ על הביצהפפירוס
 
צמרות העצים משמשות מינים של קופים כמו-
Red colobus
 I’Hoest’s monkey
 Black-and-white colobus
 Red-tailed
Olive baboon
Mangabey
Vervet
ואם יתמזל מזלכם אזי גם השימפנזים מגיעים לכאן מידי פעם.
 

קופים בצמרות

מעבר לקופים המקום משופע בבעלי כנף מרהיבים במו ה  Great blue Turaccoאשר נחשב לציפור החביבה ביותר על התיירים.
 למי שזוכר את זאזו ממלך האריות אזי Hornbills זו הציפור ואותה גם תראו במקום. עוד ציפורים שתראו במקום :
Papyrus gonoleks
Waxbills
Weavers
 Cuckoos
Kingfishers
Flycatchers
HornbillsGreat blue Turacco
Weaversחסידה שחורה
 
 
 
שלדג
 
עוד במקום כמות לא מבוטלת של פרפרים בגדלים שונים ובצבעים מרהיבים.
 
 
פרפריםפרפריםפרפרים
פרפריםפרפריםפרפרים
 
בצמוד לשמורה יש שטחים חקלאיים המעובדים על ידי המקומיים והמלחמה הכי גדולה שלהם זה למנוע בעיקר מהבבונים להיכנס לשדות ולעשות בהם שמות. לשם כך מעמידים שומרים שפשוט גרים בצמוד לקצה החלקות ותפקידם למנוע מהקופים את השמדת היבולים. עוד פעולה שהמקומיים עושים זה לפזר פרטי לבוש בקצוות השדות בשביל ליצור את הרושם של הימצאות בני אדם במקום.

פרטי לבוש כדחלילים

בסמוך יש מטעי קפה ומשתלות לגידול עצי הקפה. חלקות קטנות עם שתילי טבק, תירס,ועוד.
סיום הסיור הוא במרכז המבקרים. לא לשכוח לתת טיפ למדריך שלכם.
 
 
טבקקפה
 
אם הסיור שעשיתם הוא של אחר הצהריים משמע שכדאי לכם ללון באזור לילה נוסף. או להתקדם אל אגמי הלוע ולהעביר את הלילה באחד מהמלונות באזור הזה.

למחרת נעבור דרך אגמי הלוע  סידרה של אגמים עם נופים יפים המשתרעים מצפון ליער Kibale. הנסיעה באזור הזה מצריכה רכב של 4X4. הדרך עוברת בינות אגמים יפים מאוד ויש כמה נקודות לעצירת חובה. הראשונה היא ב- Top of the world  נקודת תצפית יפה בתוך מלון. מכיוון שזה שטח פרטי אזי גובים תשלום סימלי של 10000 שילינגים שהם כ-3$. במרומי הגבעה יש תצפית יפה על הסביבה. ולכל אשר תביטו יהיה ירוק ירוק ועוד ירוק. וקצת כחול של המים.
 
פיסגת העולםהנופים מפיסגת העולם

נקודת עצירה מרהיבה יותר לטעמי זה בבית המלון NDALI. שם צריך לשתות קפה על המרפסת המשקיפה על האגם שנמצא מתחת. נוף מרהיב ושווה כל שילינג של כוס הקפה.  אם אתם יכולים להרשות לעצמכם לילה החל מ-360$ אז זהו מקום שעשוי להיות אחד המיוחדים שתהיו בו באוגנדה וגם בכלל. זהו מקום של לשהות בו ולא להעביר לילה כי עברתם בדרך. מלון עם קלאסיקה עוד מימי הקולוניאליזם הבריטי.בזמן ששותים קפה תוכלו לנצל קצת את הווי-פי של המקום. לא לשכוח להעיף מבט על הקירות המקושטים והיפים של המקום. לטעמי זו ההילה של אגמי הלוע.
 
 
 
שלט ההכוונה למלון
 
 
 
הנופים ממלון נדאלי
 

למי שרוצה לראות יותר מאגמי הלוע


משם נמשיך בדרכי עפר העוברות דרך ישובים וכפרים רבים הפזורים לאורך הדרך. שוב תוכלו לראות איך למי שיש אופניים סוחב עליהם מתוקי (בננות ירוקות) בכמויות של משאית, או עגבניות או עצים.
מתוקי על האופניים
עצים על האופניים
עגבניות בדרך לשוק

​אם זהו יום שוק אזי משאיות עמוסות בסחורות ועל הסחורות יושבים או נאחזים אנשים עושות את דרכן אל מקום השוק.  אם זה שוק של מתוקי אזי מכל הסביבה ינהרו למקום השוק של המתוקי משאיות להעמיס את הבננות ולהעביר את היבול למקומות אחרים שם אין מגדלים את הבננות.
   מכל הכיוונים ינהרו לשוק כלי רכב או אופניים עמוסות בירוק הזה. לא סתם לא ציינתי רוכב אופניים, כי עם משקל שכזה אי אפשר לרכב עליהם. אנשים אלה עשויים לדחוף את המשא הזה מרחק של ק"מ לא מעטים. לפעמים כל כלי רכב עשוי לשמש להובלת הבננות ממקום למקום גם מיכליות דלק יועמסו בכמות גדולה של בננות על המיכל. מחזה שלבטח לא נחזה בו במחוזותינו.
 
 
שוק פתוח
 
 

אם תעברו ליד בתי ספר שימו לב איך על הקירות החיצוניים יש ציורים על נושאי לימוד שונים כמו-שלד האדם, כדור הארץ, מערכת השמש, מבנה אוזן האדם,ועוד.
 
 
בתי ספר באוגנדהבתי ספר באוגנדה
 
אם בתכנית שלכם להגיע אל Semuliki National Park כדאי לחזור אל דרך העפר בין
Fort Portal- Kibale Forest National Park משם נעלה צפונה אל Fort Portal ומשם אל עבר 
Semuliki National Park

Semuliki National Park 40$ למבוגר.  אחד מהפארקים שבדרך כלל מחוץ למסלול הטיולים הסטנדרטי, אלא אם יש בתכנון שלכם מספיק ימים. פארק מעניין שנחשב ע"י רבים כאחד מהמקומות הטובים לצפיית ציפורים באוגנדה. פארק קטן יחסית לאחרים עם שטח של 220 קמ"ר. בעונות הגשומות עשויים שטחים רבים שלו להיות מוצפים ויש לקחת זאת בחשבון אם אתם מגיעים לאזור.
האטרקציה העיקרית בפארק הוא שדה גיאותרמי עם מים מבעבעים ואדי קיטור ואחד השעשועים שעושים מי שבא לבקר במקום הוא לבשל ביצים. תוך 10 דקות תקבלו ביצים קשות מוכנות לאכילה. אל המעיינות הללו מוביל שביל גישה מעץ על הביצה שנוצרת מהמעיינות.
כדי לעשות יותר מאשר ביקור בשדה הגיאותרמי של Semuliki National Park תצטרכו להוסיף עוד יום לטיול. זהו יום מס 11 שבמהלכו תוכלו לעשות חלק מהדברים הבאים:
1- סיור ביער לצפייה בקופים הרבים שנמצאים במקום 30$ למבוגר
2- סיור לצפייה בציפורים הרבות שנמצאות ברחבי הפארק. 30$ למבוגר
3- אפשרות ל- Game Drives בשמורה הסמוכה –   Toro Semliki Wildlife Reserve  שם יש שלושה מסלולים.
4- אחת האטרקציות באזור היא ביקור אצל שבט הפיגמים. בתיאום מראש ובתשלום המיועד לשימור ולרווחת הפיגמים

על הפיגמים-מאמר בעברית:

ואם יש לכם עוד זמן אזי מקום נחמד לבקר בו היא Amabere Caves & Waterfall הנמצאים כ-8 ק"מ מערבית לעיר Fort Portal בסמוך לכביש המוביל אל  Semuliki National Park.  טיול עם מדריך מקומי.
עוד בסמוך למערה יש קבוצת אגמים נוספת עם נופים יפים.
האזור גם ידוע במטעי התה הגדולים שלו.
שלט מפעלי התה

מכאן אנחנו מדרימים אל Queen Elisabeth Bush Lodge שם נעביר לפחות את שני הלילות הבאים. בדרך נחצה את קו המשווה אותו נחצה שוב בצד המיזרחי של אוגנדה.

מפת המסלול:  סה"כ 265-300 ק"מ


קו המשווה בצד המערבי של אוגנדה
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר