דוידי קליר- מסלולי טיול - Bwindi Impenetrable National Park שמורת הגורילות
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
 

2013 © כל הזכויות שמורות  לדוידי קליר 

לחץ
Booking.com

יום מס 14
Bwindi Impenetrable National Park
 שמורת הגורילות

Bwindi Impenetrable National Park

סיור הגורילות נחשב לטופ של אוגנדה. אנשים שהשתתפו בסיור וצפו בגורילות מספרים על חוויה יוצאת דופן.  באוגנדה מתקיימים סיורי גורילות ב-2 אתרים.
 הראשון ב- Bwindi Impenetrable National Park
 השני ב- Mgahinga Gorilla National Park
ב- Mgahinga Gorilla National לא מצוין שיעורי ההצלחה של צפיית המטיילים במשפחות הגורילות שבפארק. לעומת Bwindi Impenetrable National Park שם מצוין ששיעור ההצלחה הוא גבוה ביותר לאלה אשר מצליחים להגיע אל משפחות הגורילות ולצפות בהם.  כאשר העלות היא 600$ למבקר עניין ההצלחה הופך למאוד משמעותי. 
Mgahinga Gorilla National Park יושב על מפגש הגבולות בין רואנדה קונגו ואוגנדה מה שאומר שהגורילות שבאתם לבקר עשויות להיות בכלל במדינה אחרת. מכאן המסקנה שעדיף לכוון את הסיור שלכם אל Bwindi Impenetrable National Park.
הזמן הטוב ביותר לבקר בשני האתרים הוא במהלך שתי העונות היבשות כאשר באופן יחסי ניתן להיכנס לתוך היער בקלות יחסית. השבילים אינם בוציים כמו בעונת הגשמים. 
שתי העונות היבשות הטובות ביותר עבור ספארי גורילות הם; מאמצע דצמבר עד סוף פברואר ויוני עד אוקטובר. עם זאת, תיירות מעקב גורילה אפשרית בכל ימות השנה.   בעונות הרטובות העלות 450$  נמוכה באופן משמעותי על מנת למשוך מבקרים גם בעונות הללו.(בחודשים – אפריל מאי ונובמבר)
ושלא תבינו-עונה יבשה אין משמעותה שאין גשם. יש ולפעמים הרבה. אז מסלול בוצי בהחלט יכול לקבל את פניכם גם במהלך העונות היבשות.
כאמור הפארק היותר פופולארי הוא - Bwindi Impenetrable National Park  ומטבע הדברים נרחיב עליו מעט יותר.


בדרך אל Bwindi Impenetrable National Park
בדרך אל Bwindi Impenetrable National Park
Bwindi Impenetrable National Parkקופים בדרך אל Bwindi Impenetrable National Park
בדרך אל Bwindi Impenetrable National Park
הפארק הזה משתרע על שטח של כ 321 קמ"ר, ומחולק לארבעה אזורי מעקב:  Buhoma, Ruhija, Rushaga ו Nkuringo.
הפארק נמצא בדרום מערב אוגנדה על קצה הזרוע המערבית של בקעת אפריקה הגדולה בצדה המזרחי ובמרחק של כ-530 ק"מ מקמפלה הבירה. אולם אנחנו מגיעים אליו כחלק ממסלול הטיול שלנו מצפון אוגנדה לדרומה של המדינה.
קצת מידע על לפני ההגעה לפארק כדי להבין את המשמעות של חלוקת הפארק לארבעה אזורים.

את רישיונות הטיול אי אפשר לרכוש ביום הטיול ויש לרכוש אותם זמן רב מראש בד"כ דרך חברות שמארגנות טיולים. אני מעבר לעלות של הטיול לא מצאתי באתר רשות הטבע האוגנדית אפשרות לרכוש ישירות מהם. יש מטיילים אשר עם הגיעם לאוגנדה. מגיעים אל משרדי הרשות לרכוש את הרישיונות וגם יש אפשרות לרכוש את הכניסות לפארקים השונים או הסיורים השונים שאתם מתכננים לעשות.
עם רכישת הרישיון אתם בעצם מקבלים שם של משפחת גורילות אותה אתם מיועדים לבקר. אבל מה לעשות, המשפחה הזאת היא משפחה מטיילת. וכך אתם עשויים למצוא עצמכם מחפשים אותה שעות בתוך יער עבות עם מדרונות ופסגות מה שמחייב אתכם להיות בעלי יכולת גופנית. שמעתי גם על כאלה שטיפסו וירדו ופילסו את דרכם ביער במשך 9 שעות  ולא ראו גורילה אחת לרפואה.
משפחת הגורילות שאליה אתם מיועדים עשויה להיות באחד מארבעת חלקי הפארק, ולכל חלק יש את היתרונות והחסרונות שלו.
1-אזור Buhoma שבו התחילו את הסיורים בעקבות הגורילות וגם נחשב למפותח מבין כל האזורים. בנוסף לסיורי גורילות יש באזור זה עוד מגוון של טיולים ומסלולים נוספים שבהחלט יש להם הרבה מה להציע. מכיוון שמי שמגיע לכאן בד"כ מכוון לגורילות הסיורים האחרים קצת עומדים להם "בצד" וממש לא בצדק.
מה עוד אפשר לעשות באזור זה? להלן רשימה של חלק מהמסלולים.

-Hiking through Bwindi Impenetrable Forest and beyond
- Munyanga River Trail
- Waterfall Trail
אתר ממצא ביותר למגוון של סיורים ב- Bwindi Impenetrable National Park

לעניין הגורילות- באזור Buhoma נמצאות בד"כ שלוש משפחות של גורילות. ותרצו או לא 
לכל משפחה יש שם שלה. הנה דוגמא לשמות-   Rushegura, Mubare ו Habinyanja.
היפה שבאתר הרשות יש ממש דיווחים על מה קורה במשפחות הללו ובעיקר דיווחים על מותם מדי פעם כדרך הטבע של מנהיגי הלהקות כסופי הגב כולל התמונות שלהם וסיפור ההיסטוריה שלהם.ממש כמו הספד.  מרשים מאוד.
2-אזור  Ruhija שנחשב להכי נידח באזורים עם שלוש משפחות של גורילות.
3-אזור Rushaga שבו יש הכי הרבה משפחות של גורילות
4-  אזור  Nkuringo עם משפחה אחת בלבד הנושאת את אותו השם. זהו אזור מאוד סבוך לפי התיאורים.
כל קבוצה אמורה לכלול עד שמונה מטיילים. ותחילת המסלול הוא בהתאם למשפחה אליה מיועדים והאזור בו היא נמצאת. מה שאומר שאת הלינה שלכם כדאי לנסות ולתכנן בהתאם.
לכל קבוצה מוצמד מדריך מנוסה בדרכי היער ובהתנהגויות של הגורילות ושאר בעלי החיים הרבים שבמקום. מדריכים אלו יעשו הכול כמעט כדי שהחוויה שלכם תהיה טובה ככל האפשר. ההסברים שלהם ממצים מאוד והם בעלי ידע רב. ההסבר נעשה באנגלית.
מרגע שהגעתם אל משפחה של גורילות יש לכם שעה שלמה להיות במחיצתם. תקבלו הוראות התנהגות מאוד ברורות מה מותר מה אסור לעשות במחיצתם. כמו למשל לא להסתכל להם לתוך העיניים, במיוחד לזכרים ולשליט בעיקר. הפניית המבט הצידה היא סימן לכניעה והכרה בזה שהוא השליט. ומה לעשות ביער שלו אתם האורחים.
צרכים לא עושים ליד הגורילות, כמו שכבר הוזכר כדאי להיות עם כושר גופני טוב. במצב בריא. אסור לצאת חולים או מקוררים לטרק גורילות עקב הרגישות שלהם למחלות אדם וחוסר החיסון שלהם אשר מעמיד את אוכלוסיית הגורילות בסכנה. בנושא מחלות אין גמישות כלל ומי שמקורר פשוט לא יורשה לצאת לסיור. לא מתעטשים או משתעלים לכיוון הגורילות בגלל הרגישות שלהן למחלות אדם. צריך לשמור מרחק העולה על 7 מטר  ביניכם לגורילות.
כדאי להיות מוכנים למסע עתיר לחות בתוך יער עם שפע של יתושים, נמלים, ועוד שאר מזיקין. כדי להימנע מחדירה של נמלי אש לאזורים עדינים בגופכם צריך ללכת עם גרביים ארוכות אשר מעלים אותם אל מעל לשולי המכנסיים. לא לבוא עם בגדים ומעילים אדומים.
כל קבוצה מלוות על ידי מאבטח חמוש למקרה קיצון המסכן חיי אדם. בסך הכול הגורילות במשך השנים התרגלו לביקורים הללו של בני האדם אבל תמיד יש את האפשרות לסיכון.
אם יש עוד הוראות שלא הוזכרו כאן לבטח ישמע אותן במקום הטרק עצמו מי שיצא לטרק בלתי נשכח זה.
את המסלול עצמו אני אישית לא יכול לתאר לכם מהסיבה הפשוטה והעצובה שלא עשיתי אותו מסיבות אישיות.
לצורך ביצוע המסלול כדאי לשריין אליו יום שלם אשר בסופו נמשיך אל מקום הלינה שלנו בעיירה Kisoro אשר נמצאת במרחק של 70 ק"מ שבחלקן דרכי עפר.


מסלול הדרך אל Kisoro

פרפרים על הדרך


מקום מומלץ ללינה ב Kisoro- הוא : Hotel Travellers Rest הנמצא בחלק היותר צפוני של העיר ודי בצמוד לרחוב הראשי של העיירה. מלון עם גנים עתירי צמחייה וממנו רואים את הרי הגעש הנפלאים על מלוא תפארתם. המלון וחדריו מעוצבים בטוב טעם עם חפצי אומנות מקומיים. ריהוט אופייני, וילונות עם דקורציה מקומית. החצר מחוץ לחדרים משווה אווירה קולוניאלית משהו. ארוחת ערב מצוינת. ווי פי באיכות טובה. צוות מסביר פנים. בקיצור יופי של מקום.

 Hotel Travellers Rest

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר