דוידי קליר- מסלולי טיול - איסלנד מסלול 8
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

איסלנד מסלול 8

© מ-Egilsstaðir לינה באזור Höfn 

את מסלולינו ליום הזה נתחיל מהעיירה .Egilsstaðir  ונדרים לאורך הפיורדים המזרחיים עד ליעדינו הבא היא העיירה Höfn 

לחוף האוקיינוס בצד הדרום מזרחי של איסלנד.

בהרבה טיולים לחלק הזה של איסלנד מקדישים מעט זמן –יום אחד בלבד והוא משמש אותנו למעבר מהצד הצפוני של האי לצידו הדרומי. בד"כ בשל בעיית הימים שמוקדשים לכל הטיול ויש לחלקם כך שנבקר במקומות העיקריים ביעד הטיול. גם כאן אנחנו מקדישים יום אחד אבל ננסה להוציא ממנו כמה שיותר .

אורך הדרך 180-240 ק"מ תלוי במסלול שנעשה.

יש לפנינו שתי אפשרויות לפעילות העיקרית של היום. את שתיהן לא נוכל לעשות באותו היום בשל הזמן שכל אחת אורכת. כמובן שאפשר אם נשהה יותר מיום באזור.

הראשונה , לעשות מסלול הליכה אל מפל Hengifoss המרהיב.

השנייה, לעשות שיט לאי Papey שיוצא מהעיירה .Djupivogur

הבחירה לא קלה אבל במידה ויש מזג אויר בהיר ההמלצה (שלי בלבד)היא ללכת על השיט. בהחלט חוויה שלא שוכחים.

אם בחרנו לעשות את היום עם מסלול למפל  Hengifoss.

מהעיירה Egilsstaðir נדרים על כביש 1 כ-11. ק"מ עד למפגש עם כביש 931 בו נפנה ימינה. נמשיך בכביש 931

עוד 21 ק"מ כאשר במהלך הקטע הזה נעבור מעל הגשר החוצה מדרום לאגם Lagarfljót  שנחשב לאגם הגדול באיסלנד. 30 ק"מ אורכו ושטחו 53 קמ"ר כך שיש לנו אגם ארוך וצר למדי. עומקו המרבי של האגם הוא 112 מטר.

לפי האגדות המקומיות האגם משמש כמקום משכנו של נחש תת מימי ענקי דוגמת המפלצת של אגם לוך נס מסקוטלנד. ונושאת את השם Lagarfljotsormurinn היא כה גדולה שאניות יכולות לעבור תחתיה במידה ועלתה אל פני המים.

בעבר היו בעלי חווה מקומיים שטענו שחוותם נהרסה מהגלים שיצר הנחש. הם מעולם לא הקימו אותה מחדש באותו המקום. פרס שמן מובטח למי שיצליח לצלם את הנחש. יש לכם צ'אנס.

מייד עם חציית האגם נגיע לצומת שם נמשיך לכיוון שמאל. נמשיך עד שנגיע לכביש 933. שנמצא מצדו השני של האגם.

מהצומת עם כביש 933 נדרים עוד 0.5 ק"מ ולא נוכל שלא להבחין בחנייה המסודרת בתחילת המסלול אל מפל Hengifoss. מהחנייה נתקדם לפי הסימון של מסלול המפל.

המסלול אל המפל נמשך רובו בעלייה של כ-3 ק"מ ובהחלט לא מסלול קליל. מי שמתקשה יכול ללכת לפחות עד לנקודה שמשם כבר אפשר לראות את המפל המרשים. מפל Hengifoss פרוש שמו המפל התלוי וכשמו כן הוא ניראה כתלוי מן השמיים. מסביבו משכבות בזלת בצבעים של שחור ושכבות אדומות של מינרלים אחרים חוצות את שחור הבזלת וכל ההדר הזה מהווה את רקע המפל.

המפל הוא אחד מהמרשימים באיסלנד  נמצא בגובה של 450 מטר מעל פני הים  על נהר ה-Hengifossá . המפל עצמו נשפך מגובה של 118 מטר של הוד והדר אל הקניון הנושא את שם המפל Hengifossárglúfur.

 יש לשים לב לדרך שבמקומות מסוימים השביל צר וחלק וקרוב לתהום ובהחלט יכול להפיק כמה חסרונות של פעימת לב. אם יורד גשם יש להיזהר כפליים.

 למי שהתאמץ והגיע עד למרגלות המפל  הגמול מובטח בצורת נוף מרהיב שאי אפשר להפסיק ולצלם מכל זווית אפשרית.  בדרך אל המפל נעבור ליד מפלים יפים נוספים כמו מפל Litlanesfoss.שנמצא כבר אחרי טיפוס לא ארוך וניתן ממנו לראות את מפל Hengifoss.

יפה לראות ששני המפלים שנמצאים קרוב אחד להשני הרקע שלהם שונה. Hengifoss שכבות הבזלת נחתכות במאוזן ע"י פסים אדומים  ויחסית נשפך בקניון פתוח יותר , ואילו אחיו הקטן Litlanesfoss מעוטר בעמודי בזלת שחורים אנכיים ונשפך מקניון צר ומסתורי יותר. מי יותר יפה מבניהם נשאיר לכם להחליט.

הדרך חזרה תהייה  באותו המסלול בו טיפסנו אלא שהפעם תהיה רובה בירידה עד לחנייה .
מהחנייה נמשיך לאורך האגם דרומה לבקר במרכז המבקרים -Végarður Visitor Center. בתחנת הכוח              Fljótsdalur  Station          שהיא תחנת כוח הידרואלקטרית המופעלת ע"י מים.

נדרים על כביש 933 עוד 7 ק"מ וכאשר הכביש עושה פניה חדה של 90 מעלות שמאלה אנחנו נמשיך ישר את כמה מאות המטר למרכז המבקרים.

המרכז פתוח   1/6-31/8 בשעות 10-17 בכל יום.              354 470-2570      

כ 1 ק"מ לפני התחנה יש את Skriðuklaustur שכיום משמש כמרכז להיסטוריה . המבנה מעניין הבנוי מאבני הבזלת.

תחנת Fljótsdalur היא תחנת יצור חשמל בעלת יכולת יצור  החשמל הגבוהה ביותר באיסלנד מבין התחנות ההידרואלקטריות. 690 MW.

ממרכז המבקרים יש (או היו) סיורים מודרכים לתחנה מדי יום. צריך להתעדכן בשעות ולאמת אותן נכון לעכשיו ב-13:30

 וב- 15:30 מקסימום 8 אנשים לסיור. לקבוצות גדולות יותר יש לתאם מראש. במקום יש(או היו) גם סיורים לסכרים אבל רק בימים רביעי ושבת בין 11/6-20/8 בשעות 14:00-17:00 הסיור במקום מאוד פופולארי  וכאמור כדאי להתעדכן מראש.

הערת עידכון:

לפי עידכון ממטיילים שהיו ביולי 2013 במקום-כבר לא נערכים סיורים והביקור הוא במרכז המבקרים בלבד. המידע על הסיורים הושאר למיקרה שיוחלט להחזירם-מה שאומר שמי שמגיע למקום כדאי לברר ולהתעדכן.

מהתחנה נמשיך בכביש 933 1.7 ק"מ נחלוף על פני כביש 934 וכעבור 200 מטר הכביש עושה פנייה חדה שמאלה.

הפנייה ימינה לדרך 935 תוביל אותנו מהלך של 5 ק"מ אל החנייה של מפל Strútsfoss. מהחנייה הליכה של 20 דקות תביא אותנו אל המפל . מפל Strútsfoss הוא מפל של 74 מטר ובהחלט שווה ביקור. חגיגה לעיניים.

מהמפל נחזור למעשה עד לכביש 1  . 5 ק"מ לכביש 933 עוד 7.5 ק"מ עד לנקודה בא חצינו את הנהר.על חלקו המזרחי של הכביש. פה נחזור לכביש 931 עליו נצפין עוד 21 ק"מ וחברנו לכביש 1.

מה נעשה מכאן תלוי בשעה שאנחנו נמצאים. במידה ומאוחר כדאי להדרים עד ל Höfn נקודת המוצא ליום הבא.

אורך הדרך 173 ק"מ למרות שהיא על כביש 1 הראשי, נכון לכתיבת השורות הללו בחלקו הוא דרך עפר. והנסיעה ארוכה למדי בזמן.

אפשר לנסוע כל הדרך על כביש 1  234 ק"מ עד ל- Höfn. ואפשר לקצר בדרך עפר  בכביש  939 ההררי דרך מעבר ההרים  OXI  בכניסה לכביש  שלטים שמזהירים את הנהגים על תנאי הדרך והשיפועים בכביש. זהו קיצור משמעותי של 60 ק"מ. אבל אם יש ערפל אזי הדרך הופכת ללא נעימה בלשון המעטה.

כמה אתרים נוספים  באזור שכדאי לדעת עליהם ועל מיקומם:

מוזיאון האבנים של פטרה בעיירה Stöðvarfjörður –זהו אוסף  פרטי של אבנים ומינרלים שנאספו במשך שנים והפכו

לאחד מהאוספים הגדולים בעולם בנושא. למקום מגיעים אלפי מבקרים בעונה. כתובת האתר מצ"ב.

 שעות פתיחה  9-18 כל יום ממאי עד ספטמבר. מחיר 6 יורו לילדים מתחת גיל 14 חינם.

מערת הים SAXA – מערת ים שגלי האוקיינוס "חצבו" במצוקי החוף. כאשר יש גלים דרך הפתח מתפרץ כמעין "גייזר" ימי לגובה רב.

2 המקומות סמוכים זה לזה. לעיירה Stöðvarfjörður יש למשוך דרומה על כביש 1 עד למפגש עם כביש 96.אם נקודת המוצא שלנו היא הצומת של כביש 931 וכביש 1 מבקודה זו נדרים על כביש 1  70 ק"מ שם נפנה לכביש 96 עוד 18.5 ק"מ ונגיע למוזיאון האבנים. 3 ק"מ  בהמשך כביש 96 ליד חוות  Lönd נגיע למערת הים.

לאלו שבתכנית שלהם לעשות את השיט לאי Papey אז בארבע מילים- השיט הוא חוויה מומלצת.

לאחרונה בוטל השייט ולא התקיים - לכן יש לבדוק ולוודא האם השייט חזר לפעול

במידה ויש יום שלא הולך לרדת בו גשם מומלץ מאוד לעשות את השיט לאי. השיט יוצא ב-13:00 שזה אמצע היום וצריך לתפוס מקום כמה שיותר מוקדם או להזמין יום קודם מראש. מספר המקומות מוגבל ל-22 איש והביקוש גדול. למי שרוצה להיות בטוח במזג האוויר ולחכות ממש עד ליום הטיול . בעיר Djúpivogur ממנה יוצא השיט יש סמוך לנמל סוכנות תיירות בה ניתן לבצע הזמנה לשיט. כדאי להגיע מוקדם ולהבטיח את המקום.

איך מגיעים ל-Djúpivogur: מתוך הנחה שהשיט הוא מה שתעשו ברוב היום נתחיל את הנסיעה מ-.Egilsstaðir

נדרים על כביש 1 43.8 ק"מ עד לכביש 939 דרך מעבר OXI אשר יקצר את הדרך באופן משמעותי-רק לזכור את עניין הערפל שהזכרנו מקודם. 19 ק"מ על כביש 939 יחזירו אותנו לכביש 1. 21 ק"מ יביאו אותנו לכניסה לעיירה Djúpivogur. נכנס לעיירה ונמשוך לכיוון הנמל.

אפשר להגיע מוקדם מספיק להזמין מקום ואם יש מספיק זמן אפשר לתת קפיצה למוזיאון האבנים ולמערת הים.

אפשר גם לעשות סיור בעיר עצמה. אם נמשיך עם הכביש לכיוון ------ נגיע לשדרה ליד הים עם פסלי ביצים של כל מיני עופות שנמצאים באיסלנד.

 נוכל לראות בית שהכניסה מקושטת בשלדי לוויתן. ( קצת מוזר) ולחכות לשיט.

לכשהגיעה השעה נעלה על הספינה לא לפני שחגרנו את אפודי ההצלה-חובה. לפנינו שיט אל האי האורך כ-45 דקות.

במהלך השיט עוצרים בשונית עליה רובצים כלבי ים בעשרות. רואים אותם ממש מקרוב והמצלמות לא מפסיקות לתקתק. הם כל כך עצלים ולא מתרגשים מהמבקרים המפריעים את מנוחת הצהריים שלהם. מפעם לפעם משמיע אחד מהם נהמה אופיינית.
 

כלב ים על סלעים

מכאן ממשיכים אל האי Papey. עוד הרבה לפני שמגיעים אל האי ניתן להבחין ב- Puffins אשר מעופם מתאפיין ברפרוף כנפיים מהיר ובד"כ עפים סמוך לפני המים, למעט במקרים שהם יורדים מהמצוקים בהם הם מקננים.

ככל שנתקרב לאי המולת אלפי הציפורים שתקבל את פנינו תלך ותגבר.

מרגע שהגענו לאי נשוט לאורך המצוקים ונחזה במינים שונים של בעלי כנף שחיים על המצוק. ביולי עוד נוכל לראות אלפי גוזלים על המצוקים. מראה הציפורים, מכיוון הים, הוא מראה בלתי נשכח. הציפורים מסודרות לפי קהילות.

בחלק הנמוך שורות של------ מעליהם שחפים ובחלק העליון במקום בו הם יכולים לחפור מנהרות לקינון נמצא את ה- Puffins.

ה- Puffins נחשבת לציפור הלאומית של איסלנד. היא בעלת צבעים מיוחדים ועם עיניים "עצובות". אין אחד שנשאר אדיש למראה של חבורת Puffins המקובצת על מצוק. נחמד לדעת שבגמר גידול הגוזלים בני הזוג נפרדים לדרכם. כל אחד עף למקום אחר. וכשמגיעה עונת ההזדווגות חוזרים בני הזוג להיפגש בדיוק באותו המקום בו נפרדו.
 

ציפור פאפין-איסלנד

לאחר ששטים כברת דרך לאורך מצוקי האי, הספינה עוגנת ויורדים לסיור עם מדריך על האי במהלכו מגיעים למצוקים מהצד היבשתי. ה- Puffins הסקרנים לא ממהרים לעוף אבל לא יתנו לכם להתקרב יותר מדי.

בהמשך נגיע למגדלור במרכז האי ולבית החוואי שפעם גר במקום ובנה לעצמו כנסייה. האגדה מספרת שמתחת לכנסייה הוא החביא את ממונו אותו לא מצא אף אחד עד היום.

בגמר הסיור על האי נחזור לספינה ונשוט כ-45 דקות עד לנמל של Djúpivogur.

משך הסיור כ-4 שעות של הנאה.

IKR 7.500 per adult (12 year )    IKR 3.750 per child 5-11 year  Free charge per child 0-4 year

478-8838                  866-1353      478-8183 fax
papey@djupivogur.is         15/6-15/9      כל יום

מכיוון שהסיור נגמר אחרי 17:00 נמשיך מ- Djúpivogur ישירות ל- Höfn. שם נעביר את מה שנקרא לילה.

נחזור לכביש 1 ונדרים מהלך של 98 ק"מ עד לצומת הכניסה ל-- Höfnכביש 99. משם נכנס לעיירה או למקום לינה אחר שהזמנו מראש בסביבה.
 

בית עץ ליד הים-איסלנד

מהלך הנסיעה ל- Höfn עובר בצמוד לחופים הדרום מזרחיים של איסלנד. הנופים יפים מאוד ובלגונות הגדולות אלפי ציפורים ,כאשר הברבורים הם הבולטים בשטח. בדרך יש גם חוות לגידול איילים צמוד לכביש 1 ויש מצב שנצליח לראות מהחיה האצילה הזאת.סיכום מסלול 8 והמלצות

אין המלצות מיוחדות למסלול 8

סה"כ אורך המסלול 349 ק"מ למי שעושה את השיט לאי Papey ומספיק לקפוץ למוזיאון האבנים ולמערת הים.

סה"כ אורך המסלול 353 ק"מ למי שעושה את מסלול המפלים  ומספיק לקפוץ למוזיאון האבנים ולמערת הים.

סה"כ אורך המסלול 252 ק"מ למי שעושה את מסלול המפלים  וממשיך ישירות ל- Höfn.
 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר