דוידי קליר- מסלולי טיול - אלסקה למטייל העצמאי
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

© אלסקה-למטייל העצמאי
כמעט כל מה שצריך לדעת בשביל לתכנן טיול לאלסקה

​מסלולים רבים באלסקה בדרך כלל מתחילים בעיר כמו  אנקוראז' וברוב המיקרים גם מסתיימים בה. המסלול שמופיע בפרקים הבאים בצורה הכי כוללת שלו אם תעשו את כל אשר מוצע במסלול, הוא לפרק זמן של כמעט חודש ימים אולי כמה ימים נוספים אולי פחות (זה תלוי כמה ימים תקציבו לאטרקציות שבדרך) מתחיל באנקוראז' ומסתיים ב-Wrangell  שנמצאת במעבר הפנימי(ראה הסבר בהמשך) של אלסקה. בעמוד הזה מופיעים קישורים כמעט לכל הנושאים, והמקומות, הטיפים, והעצות, וכמובן אתרים ברשת שצריך להכיר בשביל לעשות טיול מושלם ככל שאפשר באלסקה.

למה כמעט? כי תמיד יהיה מישהו שיחשוב שחסר משהו. נכון ,אף פעם אי אפשר לכסות את הרצונות של כולם. אבל הנקודה העיקרית של הפרקים הבאים היא זאת שאתם יכולים לתכנן בעצמכם טיול ליעד כמו אלסקה, שמשום מה יש רתיעה מסוימת וללא הצדקה לתכנן טיול ליעד שנחשב רחוק ויקר. תקראו, תלמדו, תסמנו על המפה, תזמינו בעצמכם, השתמשו בספרי הקופונים שיכולים לחסוך לא מעט דולרים, טיילו, צלמו, ותחזרו הביתה בשלום.
הטיול לאלסקה מתחיל עם הגעה אל שדה התעופה הבינלאומי של nchorage     הנושא את השם:                                Ted Stevens Anchorage International Airport (ANC) .  אחד משדות התעופה היותר יפים שעברתי בהם  לאורך השנים. יש מסדרונות שבהם הנוסע עובר ועשוי לחשוב שהוא נמצא במוזיאון. שלל מוצגים המשקפים את החיים באלסקה לאורך ההיסטוריה של התושבים המקוריים של המקום. הכול מסודר יפה ובטוב טעם. רק ההסבר לא ניתן לקריאה בשל תאורה לקויה. אבל למי יש זמן להתעמק בדברים שכאלו כאשר הוא מגיע לשדה תעופה. בהרבה מקומות בשדה תוכלו לאסוף חוברות מידע על אפשרויות הטיול במדינה רק שבמקרה הזה אתם כבר צריכים להיות מוכנים ומכירים את מה שאתם הולכים לעשות ולראות. אבל תמיד כיף לאסוף את הברושורים הללו שבדרך כלל גם אין זמן להתעמק בהם יותר מידי. בטח לא בשלב הזה.

את היום הזה מקדישים בדרך כלל להתארגנות הכוללת לקיחת רכב ההשכרה או את הRV שאיתו מטיילים. בדיקה מעמיקה של הRV למי שמטייל בצורה הזאת בדיקה הכוללת את כל המערכות שלו ואת כל הציוד שצריך להיות, אותו שכרתם מראש. לאחר מכן עצירה באחת מרשתות השיווק הגדולות לצורך הצטיידות באוכל וציוד נדרש לטיול. ואת שאר היום במידה ונשאר זמן נקדיש לעיר הגדולה של אלסקה- Anchorage.

אלסקה מחולקת לחמישה אזורים.

·Far North הוא האזור הצפוני ביותר ומשתרע מהים הצפוני בצפון ועד לקו פרשת המים של רכס ברוקס. ידוע גם בשם המפנה הצפוני. באזור עוברת דרך עפר יחידה Dalton Highway המגיעה עד לאזור Prudhoe Bay העשיר בנפט. מכאן גם מתחיל צינור הנפט את דרכו ועד לעיירה ואלדז. מהלך של 800מייל שהם כ-1287 ק"מ.                  על צינור הנפט    לאזור זה בד"כ לא מגיעים במסלולי הטיול הסטנדרטיים.

·        Interior   האזור בעל השטח העיקרי. גם הוא אזור לא מיושב. כאן גם מתנשא לו הר דנאלי שהוא ההר הגבוה ביותר ביבשת צפון אמריקה 6194 מטר. בדרך כלל מסלולי הטיול מגיעים מעט צפונה לעיר Fairbanks השנייה בגודלה באלסקה.    

·        Southcentral   הוא האזור של אלסקה עם מספר התושבים הגדול ביותר של המדינה. יחד עם חצי האי קינאי שנקרא בפי המקומיים "מגרש המשחקים של אלסקה"הוא גם האזור שרוב המטיילים מגיעים אליו. כאן נמצאות גם לא מעט עיירות על תוואי מסלול הטיול שלנו מה שמאפשר הצטיידות בצורה נוחה. Anchorage העיר הגדולה באלסקה יושבת במרכז האזור הזה כאשר העיר Valdez שתגלו שהיא עיירה לא קטנה במושגים של אלסקה פחות או יותר מסמנת את גבולו המזרחי של האזור. עוד באזור הזה נמצא את העיירות של חצי האי קינאי שמהווה את מרכז האטרקציות הבלתי נגמרות של אלסקה.

·        Southwest אזור שגם הוא ברובו לא מיושב. אזור זה כולל את האי קודיאק ו - Katmai National Park and Preserve שנחשבת לאחת מהאטרקציות הנחשבות ביותר באלסקה. לכאן באים כדי לצפות בדובים המגיעים למפלי ברוקס כדי לתפוס את דגי הסלמון המטפסים במעלה הנהר.

·        Southeast דרום-מזרח אלסקה גם ידוע בשם המעבר הפנימי של אלסקה. כאן נמצאת גם בירת אלסקה Juneau  . האזור הזה למעשה מנותק ממערכת הכבישים של אלסקה והגישה לאזור היא על ידי מעבורות או על ידי טיסות. האזור גם מורכב ממספר עיירות היושבות על איים הפזורים לאורך הרצועה הנפרשת מצפון מערב לדרום מזרח. גם אזור זה באופן יחסי מגיעים אליו מספר מטיילים לא קטן ולפניו אפשרויות אינסופיות של אטרקציות ומקומות לביקור.

            מצ"ב קישור למפת אזורי החלוקה של אלסקה

השתקפות באגם - אלאסקה


מסלולים רבים באלסקה בדרך כלל מתחילים בעיר כמו  אנקוראז' וברוב המיקרים גם מסתיימים בה.

המסלול שמופיע בפרקים הבאים בצורה הכי כוללת שלו אם תעשו את כל אשר מוצע במסלול, הוא לפרק זמן של כמעט חודש ימים אולי כמה ימים נוספים אולי פחות (זה תלוי כמה ימים תקציבו לאטרקציות שבדרך) מתחיל באנקוראז' ומסתיים ב-Wrangell  שנמצאת במעבר הפנימי(ראה הסבר בהמשך) של אלסקה.

 
מהלך הטיסות לטיול בצורה המלאה שלו הוא כזה: תל אביב--סיאטל -אנקוראז'-מסלול הטיול-מעבורת לוורנג'לר-טיסה לסיאטל--תל אביב.

תמיד תוכלו "לחתוך" ולעשות מעגל ולחזור אל העיר שממנה הטיסה שלכם או הביתה או ליעד הבא. כמובן עם ההגבלות שעשויות להיות לנו ביעד יחסית מורכב כמו אלסקה.

המרחקים במסלולים השונים נקובים במיילים היות וגם מד המרחק בכלי הרכב הוא במיילים. יש מקומות שנוסיף גם מרחק בק"מ רק בשביל לקבל אומדן של המרחק בגדלים שאנחנו רגילים אליהם. כשנעבור בתחומי קנדה המרחקים יהיו ב-ק"מ היות והשיטה של קנדה זהה לשיטה שבישראל.
בשביל לקבל את האומדן האמיתי שמוכר לנו מישראל. נושא זה ממש מורגש כשרואים שלט וכתוב עליו 250 מייל עד לייעדנו. זה אומר שיש לנו 400 ק"מ ארוכים.

אלסקה הוא יעד שכמות המטיילים הישראלים אליו הולכת ועולה מדי שנה.  ניתן לעשות באזור זה של ארה"ב אין ספור מסלולים באורכי זמן שונים החל בשבועיים ומכאן השמים הם הגבול. מה שבטוח שתמיד תרגישו בסופו של כל טיול שהיה חסר לכם עוד כמה ימים בשביל לעשות את המסלול כמו שצריך.   טוב....... הרבה יותר מכמה ימים.

המינימום לטיול באלסקה הוא לפחות 3 שבועות נטו של טיול לא כולל הטיסות ולא רק בשל העובדה שזמן הטיסה הוא ארוך כל כך , אלא ובעיקר עלות הטיסה שהיא כל כך יקרה בהשוואה לטיסות לאירופה. כמובן שזו דעתי האישית ולכל אחד יש את אילוצי הזמן והשיקולים שלו.
טיול לאלסקה הוא טיול שחייב להיות מתוכנן היטב הרבה מאוד זמן מראש. בטח ובטח אם הטיול מתבצע בחודשים העמוסים ביותר במטיילים רבים אחרים. זאת בשל הצורך בעיקר להיות "סגורים" על מקומות לינה במחיר סביר. ובעיקר על האטרקציות העיקריות שנסגרות חודשים מראש עקב תפוסה מלאה.

את תכנון הטיול כמו גם הזמנת כרטיסי טיסה,השכרת רכב,וסגירת מלונות/מקומות לינה, והזמנת אטרקציות אין לעשות לפני שיש בידכם וביד כל מי שמשתתף בטיול שלכם ויזת כניסה תקפה לכניסה לארה"ב. גם ילדים צריכים ויזה.

אלסקה היא מדינה ענקית והמרחקים הם עצומים. יש לתכנן את הדרך בצורה כזאת שלא תבלו ימים שלמים בנסיעה ארוכה ומתישה.אבל סביר להניח שפה ושם לא תהיה אפשרות אחרת חוץ מנהיגה ארוכה ומתישה וההצעה הכי טובה בנושא זה שעוד משתתף בטיול יהיה נהג נוסף לצורך חלוקת נטל הנהיגה ולגיבוי.

 

טיפים נוספים ומידע מודגשים בצהוב

כדאי לדעת שהמלונות באלסקה  מוזמנים חודשים מראש והמלונות הטובים עם מחירים טובים מתמלאים . את ההזמנה כדאי לסגור מייד כשאתם יודעים את תאריכי הטיסה שלכם.
 
יודעים את תאריכי הטיסה שלכם? הזמינו עכשיו את המלונות.

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר