דוידי קליר- מסלולי טיול - פארק ציון ZION
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

Zion National Park

פארק ציון מקבוצת הפארקים של יוטה + אריזונה +קליפורניה, שבחלק גדול של הטיולים מהווה את הגרעין לטיולים במערב ארה"ב. 
קבוצה זו כוללת את הזאיון,ברייס, ארצ'ס,הגרנד קניון,מוניומנט וואלי עמק המוות וכמובן יוסמיטי. הפארקים סקויה, קינגס קניון, Joshua Tree National 
Park נמצאים בשורה השנייה של הפארקים אליהם מגיעים בטיול של 3 שבועות/חודש, לא בשל העובדה שהם אולי פחות אטרקטיביים אלא בשל בעיה של זמן. רוב מסלולי הטיול של הנוסעים לצד המערבי של ארה"ב כוללים את הפארק הזה שלעניות דעתי הוא הפארק היפה ביותר מהקבוצה שנזכרת למעלה ואין לוותר עליו.השם ציון ניתן ע"י המתיישבים המורמונים שהגיעו לאזור ועבר כמה תהפוכות מעניינות. בהתחלה השם שניתן לפארק היה: Mukuntuweap National Monument   
ההיסטוריה סביב שם הפארק  הפארק הוקם בשנת 1909 והוא אחד הפארקים הפופולאריים עם כמעט 3 מליון מבקרים בשנה. לשם השוואה מעניינת בשנת 1920 ביקרו בפארק רק 3692 איש. מי שיגיע לפארק יתגעגע מאוד למספר כזה של מבקרים. יהיו ביום אחד הרבה מעבר לזה. רק בשנת 1919 שונה השם לפארק ציון שלפי המורמונים פרוש השם הוא "מקום של שלווה ורוגע." זה גם היה השם שניתן לקניון ב -1860 על ידי החלוצים המורמונים.החלק המרכזי של הפארק הוא קניון נהר הבתולה המתפתל בין קירות הניצבים לגובה של עד 900 מטר וללא ספק הוא האטרקציה העיקרית בפארק.  

 

נהר הבתולה

           הוראות בטיחות ששוות הדגשה בפארק ציון 

כדאי לקרוא את הוראות הבטיחות כולן בלינק הבא בעמוד המתאים: 

ובכל אופן נציין שוב את המשמעותיות שבהן :
בשל הגבהים העצומים שניתן להגיע אליהם במסלולים שונים יש ללכת בשבילים המסומנים, להתעדכן בהוראות הבטיחות של כל הפארק. אין להתקרב לחיות 
מעבר למרחק שמותר וזה מצוין בברושור של הפארק שתקבלו בכניסה, אין להאכיל את החיות-מקבלים קנסות כבדים. בקיץ כאשר מטיילים ברחבי הפארק נושא המים  הוא מאוד חשוב עקב החום הרב ששורר באזור. גם אם אתם הולכים במי הנהר יש להצטייד בכמות ראויה של מים. נושא מאוד ראוי לתשומת לב הוא מזג האוויר. גשם פתאומי מחייב לתת תשומת לב לנושא שטפונות. להיות בתוך הקניון כאשר מגיע שיטפון זה מצב לא פשוט אשר לא במעט מקרים מסתיים במוות. קירות הקניון תלולים ואין אפשרות מילוט בשעת שיטפון.

כמה טיפים לביקור מוצלח בפארק ציון:

-מצ"ב לינק למפת הפארק 

-מצ"ב לינק לאתר הפארק

כאן תוכלו להזמין את מקום הלינה שלכם בפארק. אתר זה והבא אחריו הם האתרים הכי חשובים בשלב תכנון מסלול הטיול כולו למי שמתעתד לישון בקמפינגים.

אתר להזמנת הקמפינג  watchman בתוככי פארק ציון
קמפינג חדש שנפתח לאחרונה הוא Lava Point Campground אלא שהוא נמצא במיקום מרוחק יחסית ועל דרך עם מגבלות 

קמפינג נוסף הוא South Campground אשר נמצא סמוך לכניסה לפארק. זהו קמפינג על בסיס מי שבא ראשון- זוכה. מה שמחייב התייצבות מוקדמת בשערי הקמפינג, וגם אז המקום לא מובטח. 

-מצ"ב לינק לאתר שירות הפארקים הממשלתי 

זהו אתר ממשלתי שדרכו ניתן להזמין לינה בכל קמפינג ממשלתי ברחבי ארה"ב. כיום הזמנת הקמפינגים נעשית דרך האתר הזה בלבד. כדאי להירשם ואז לעשות את הזמנת הקמפינגים .מצריך תשלום מראש ויש מקומות של תשלום עבור הלילה הראשון בלבד. את הלינות יש להזמין הרבה מראש בכל הפארקים. המקומות פשוט נשאבים. בחודש מאי הסיכוי למצוא מקום לינה בקמפינג אשר נמצא בתוך פארק כלשהו שואף לאפס. לכל המאוחר חודש מרץ. שווה לעשות זאת מוקדם היות והלינה בתוככי הפארק חוסכת זמן...הרבה זמן. מעבר לקמפינגים שעלותם כמה עשרות דולרים בודדים יש גם את המלונות והלודג'ים שהעלות שלהם מסתכמת בכמה מאות דולרים ללילה. יש כמובן את הלודג' בתוככי הפארק.

מצוקי הקניון האדומים

וכמובן שיש את מקומות הלינה מחוץ לפארק כמו בעיירה  Springdale הסמוכה ממש לשערי הפארק. שם תוכלו למצוא לינה במחיר יותר שפוי לחדר במלון. כמובן שניתן למצוא לינה גם בעיירות המרוחקות יותר משערי הפארק ואשר נמצאות לאורך כביש 9. טיפ נוסף וחשוב: אם זהו הפארק הראשון שלכם ולמרות שבטוח אני שכבר נחשפתם לטיפ הבא-אז כדאי לכם לרכוש את כרטיס הכניסה לפארקים . 80$ אשר יקנו לכם כניסה לכל הפארקים הלאומיים כולל פארקי מדינה-State Park. למעט ה- State Park של מדינת יוטה בהם עליכם לשלם תשלום בכניסה. המחיר הוא לרכב ולא לפי מספר  היושבים בו. לאלו שכן מתכננים לטייל בשטח כדאי להם לדעת שלטיולים שכאלו ולאלו שכוללים לינה בשטח יש לקבל אישורים ממנהלת הפארק כולל כל כללי הזהירות הכרוכים בכך. על אחריותכם הבלעדית.

המסלולים שמתוארים כאן הם למטייל הממוצע. זה שלא בא לעשות מסעות כומתה.                                                              
דלק-מכיוון שהתנועה בפארק אסורה לכלי רכב אזי אין בעיה בנושא תדלוק-איזה כיף.
טמ"פ- האזור הוא מדברי מה שאטמר חם מאוד בקיץ קר מאוד בחורף. זו צריכה להיות הנחת היסוד למי שמבקר בפארק.
לא לשכוח אל- תוש יש הרבה יתושים  והם בגודל של דובי גריזלי.
פלאפון-לוקחים פלאפון? שימו אותו בשקית אטומה או בשקית ניילון למקרה ואיבדתם את שיווי המשקל שלכם והתיישבתם במים. לא לזלזל בטיפ הזה..זה 
מהניסיון האישי שלי...נכון לא הייתה לי שקית והפלאפון היה מושבת כמה ימים עד שחזר לפעילות.

ניתן להשכיר נעליים +ציוד מתאים להליכה במים למי שמתעתד ללכת בתוך הקניון

אנחנו הסתפקנו בנעלי ההליכה שלנו+מקלות ההליכה שלנו. 

והטיפ הכי חשוב: מקלות הליכה. למי שמתעתד להיכנס וללכת בתוך הקניון לקחת מקלות הליכה. גם אחד יספיק. ההליכה בתוך המים ברוב בדרך נעשית על סלעים חלקים . מקל ההליכה יקל על היציבות שלכם ועל ההליכה כולו-לא לשכוח.

הולכים בתוך הנהר

איך מגיעים לפארק?

תאור מסלול ההגעה היא לאלו שמגיעים מכיוון לאס ווגאס על כביש מהיר 15.
במרחק 191 ק"מ מעיר הקזינו וגלגלי המזל נגיע לירידה לכביש 34 בעיירה St George. מכאן ניתן להגיע לפארק מדינה Snow Canyon State Park. מקום 
נחמד לעצירה קלה בדרך אל הזאיון.(יתואר במסלול המלא של מערב ארה"ב שיועלה בהקדם)  אם הוזכר המקום אזי גם למי שרכש את כרטיס הכניסה לפארקים של ארה"ב הכולל כניסה לפארקי מדינה עליו לשלם עבור כניסה לפארק זה כמו לכל פארקי המדינה במדינת יוטה אשר בהם יש לשלם ללא כל קשר לפארקים הלאומיים. ירדתם אל Snow Canyon State Park או לא ירדתם המשך לכיוון הזאיון הוא מאותה הנקודה. נמשיך על כביש 15 עוד 11.5 ק"מ ונרד אל כביש 9 לכיוון מזרח. 16.5 ק"מ לערך יביאו אותנו אל מרכז העיירה Hurricane אשר מהווה נקודת מוצא לרבים הבאים לטייל באזור. נקודת התורפה שלה שהיא מרוחקת במקצת מהכניסה לפארק.(39 ק"מ) נצפין על כביש 9 עוד פחות מ-5 ק"מ עד לעיירה La Verkin  ונפנה מזרחה לפי השילוט אל עבר . Springdale . כל הפניות הללו הן עדיין כביש מס 9, וגם השלטים בצבע חום הם מאוד ברורים ויכוונו אתכם אל הפארק. אחרי שנעבור את העיירה Springdale נעבור את הכניסה המערבית של הפארק, ניקח מפות ולא לשכוח את עיתון הפארק וממש בסמוך נפנה ימינה אל מגרש החנייה ולמרכז המבקרים. מכאן גם יוצאת ההסעה אל תוך הפארק. אם אתם  מתעתדים ללון בקמפינג של הפארק אזי כדאי לגשת ולעשות את ההתארגנות הדרושה.

את הפארק  אפשר לחלק ל-3 חלקים: 

המערבי- Kolob Canyons Viewpoint ואשר אליו מגיעים בירידה מכביש מהיר 15.

המרכזי- Lava Point שאליו יוצאת דרך לכיוון צפון הנושאת את השם Kolob Terrace Road. והיוצאת ממרכז העיירה Virgin. זוהי דרך שנחשבת לא קלה עם הזהרות כניסה לרכבים גוררי קראוון או מעל אורך מסויים ובנוסף אם יורד גשם אזי הנסיעה על דרכים לא סלולות הינה בלתי אפשרית. אורך דרך זו 35 ק"מ ויותר לכיוון. מכיוון שההגעה אל 2 אזורים אלה מאריכה את הביקור בפארק ולא רבים מגיעים אליהם. גם העובדה שהזמן שמוקדש בממוצע לטייל בפארק עומד במקרים הטובים על יומיים לא מותיר זמן לבקר במקום.  החלק המזרחי של הפארק הוא עיקר העניין בפארק zion . גם כאן אפשר להעביר ימים רבים במסלולים כאלה ואחרים ואני אתרכז במה שכדאי לעשות ביומיים. לפארק לא ניתן להיכנס עם רכב פרטי ומנקודת Canyon Junction על כביש 9 התנועה היא רק באמצעות שאטלים אשר נעים לאורך כביש השמורה ובסך הכול בתדירות גבוהה למדי. את הרכב משאירים בחנייה אשר נמצאת מאחורי מרכז המבקרים . כדאי להגיע מוקדם בעונה היות והמגרש מתמלא עד אפס מקום. מהחנייה מתחיל מסלול השאטל ולאורכו יש תחנות עצירה אל נקודות העניין השונות/נקודות התחלת מסלולים.

 מסלול טיול ב-ZION

את המסלול אנו מתחילים בבוקר. מתייצבים בשעה 8 לכל המאוחר בתחנת האוטובוס אשר נמצאת בסמוך למרכז המבקרים בכניסה הדרומית לפארק. את מרכז המבקרים אם לא עשינו ביום ההגעה נשאיר לסוף היום או ליום המחרת.את שעות הבוקר נשמור להליכה.  האוטובוס ייקח אותנו למעמקי קניון נהר הבתולה או Virgin River. היעד שלנו הוא התחנה האחרונה בהלוך ואשר נושאת את השם: Temple of Sinawava.

בדרכו עד לתחנה האחרונה יעבור האוטובוס בתחנות הבאות:

1-    ZION CANYON VISITOR CENTER

2-    ZION HUMAN HISTORY MUSEUM
3-    CANYON JUNCTION
4-    COURT OF THE PATRIARCHS
5-    ZION LODGE
6-    THE GROTTO
7-    WEEPING ROCK
8-    BIG BEND
9-    TEMPLE OF SINAWAVA

הכביש העובר לאורך הקניון נושא את השם: Zion Canyon Drive משני צידי הדרך נישאים קירות הקניון המרהיבים והניצבים לגובה של מאות מטרים בעלי צבעים וגוונים מרהיבים. היופי הזה מקבל עוד עוצמה בשעות הבוקר או בשעות אחה"צ כאשר השמש מאירה את הקירות מהצד וצבעי החום אדמדם של הקירות בוהק. באוטובוס יש פתחים בגגות שבמידה והם פתוחים ניתן לראות ממש מעליכם את קירות הקניון. 

באוטובוס יש פתחים בגגות

שימו לב לשמות התחנות השונות שלאורך הדרך במיוחד לתחנה הנושאת את השם : Grotto  משם יוצא המסלול הנושא את השם : Angels Landing via West Rim Trail. יפה לראות את האנשים המטפסים את הגבהים הללו. ניתן גם לראות את הדמויות הנמצאות ממש בשיאי המצוקים.המסלול עובר בצד שמאל של כיוון התקדמות האוטובוס. כעבור כ 20 דקות של נסיעה נגיע אל התחנה האחרונה: Temple of Sinawava. לא סתם קוראים למקום מקדש. הקירות הנישאים עד לגבהים של 900 מטר הם כמו מבנה אדיר של מקדש הנושא את השם  Sinawava שפירושו בניב אינדיאני דרומי: זאב ערבות. אז דמיינו לעצמכם שאתם עכשיו נמצאים במקדש זאב הערבות. מכאן מתחילים את מסלול .Riverside Walk     שלוש וחצי ק"מ של מסלול סלול (הלוך וחזור) ואשר מתאים גם לנכים הנעזרים בכסא גלגלים והנעזרים במלווה.  המסלול עובר בסמוך לנהר ה- Virgin. לאורך קטע דרך זה ילוו אתכם הסנאים המקומיים שהם ייחודיים לאזור הזה בלבד. שלטים האוסרים על האכלת הסנאים מפוזרים במקום ואף מעודדים דיווח על כאלה אשר עוברים על האיסור. 100 דולר קנס. כדאי לשים לב. 

שלטים האוסרים על האכלת הסנאים מפוזרים במקוםסנאי על ענף

לאורך קטע הדרך גם צמחייה יפה ומעיינות הפורצים בין הסדקים אשר בסלעים. 

 

צמחייה יפה ומעיינות הפורצים בין הסדקים אשר בסלעים

זהו הקטע הסלול. אבל ללא ספק הכותרת של המסלול הזה הוא ההמשך שלו. ההליכה אל עבר ה- The Narrows. וכשמו כן הוא-הצר. זהו אותו הקניון רק  שרוחבו מגיע במקומות מסויימים לרוחב של 10 מטר וקירות תלולים וניצבים הנישאים לגובה של מאות מטרים. מראה מרהיב. זהו המסלול שלדעתי הוא המסלול היפה ביותר בפארק לאלה שלא בתכנון שלהם טרקים ארוכי שעות וק"מ ואשר רוצים לחוות את הפארק במיטבו ואשרמסוגלים ללכת בתוך המים. למי שהולך את המסלול הזה עד לסופו צפויה דרך של 15.1 ק"מ ו 8 שעות הליכה שזה בהחלט לא מסלול קצר. אבל בהחלט ניתן ללכת כברת דרך שאורכת  ככל העולה על רוחכם. שעה שעתיים לכיוון הלוך וכנ"ל בחזרה. מקל הליכה הוא יותר מאשר המלצה. נעלי הליכה טובות אשר איתם תכנסו למים הם חובה. אל תנסו ללכת עם סנדלים היות וההליכה היא בינות סלעים ומקבלים מכות בכפות הרגליים. גם ענפים אשר אינם נראים עשויים לפגוע לכם בכפות הרגליים אז ממש לא מומלץ ללכת עם סנדלים. בפרק הטיפים יש לכם לינק לחברה המשכירה נעליים להליכה במים..לא הכי זול.

מצורפת תמונה לחידוד האזהרות בנושא השיטפונות באזור.

תמונה לחידוד האזהרות בנושא השיטפונות באזור

אחד מהנקודות היפות במסלול הוא המפל הנופל לקניון בערך שעה מתחילת ההליכה במים. זו גם נקודה אהובה לסנפלינג. ההליכה בקטעים רבים מחייבת כניסה למים ויש מקומות שמגיעים אפילו עד המותניים. מזכיר שוב-שקית אטומה לפלאפון ושמירה על המצלמה. אני מעדתי במקום מסוים והתיישבתי במים עד לגובה הצוואר. המצלמה איכשהו נשארה מעל פני המים ולא ניזוקה אולם הפלאפון צלול צלל לו בתוך כיס החולצה. אל תצפו לזה שלא יהיו הרבה מטיילים במסלול שצריך ללכת במים-כמות אדירה של אלפי זוגות רגליים שעושות את המסלול הזה שהוא הפופולארי ביותר בפארק לפי כמות המטיילים. כמה הולכים?-כמה שרוצים. כמה קשה?בעיקרון המסלול הוא לא קשה אם הולכים קטע של שעה שעתיים.

 

 

כמות אדירה של אלפי זוגות רגליים שעושות את המסלול ה

יותר מזה כבר עשוי להיות לא קל והמסלול כולו נמצא ברשימת המסלולים הקשים עם אורך של 15.1 ק"מ ןמשך זמן של 8-10 שעות של הליכה במים. אחריות שלכם כמובן.  על מנת להספיק ליהנות  מעוד נקודות עניין בפארק אזי אחרי שעתיים הסתובבו וחזרו אל נקודת ההתחלה שעל הכביש. אל תחנת האוטובוס Temple of Sinawava הערכת הזמן שצריך לקחת היא בין 3 שעות ל 4.5 שעות . תלוי כמה נכנסתם למעמקי הקניון.  תחנה הבאה שמומלץ לרדת בה היא - Weeping Rock. מסלול קצר לאורך של 600 מטר אך תלול למדי על שביל סלול. זוהי מעין מערה אשר לאורך כל המצוק העליון  שלה נובע מעיין וטיפות המים נופלות בזרזיפים. לא להתעצל המסלול עם תמונות למזכרת לוקח כחצי שעה.

מערה אשר לאורך כל המצוק העליון  שלה נובע מעיין וטי

  סביר להניח שעכשיו כבר סביב השעה שתיים שלוש בצהריים. אם אתם רוצים לאכול אזי סעו אל תחנת ה- ZION LODGE שם תמצאו קומפלקס של מסעדות ,גלידרייה,חנות   ספרים,שרותים,מילוי מים. על המדשאות יש מצב לאיילות עם עופריהן.

איילות עם עופריהן

 מכאן גם ניתן לצאת למסלולים לא ארוכים של אחר הצהריים במו המסלולים הבאים: Emerald Pools Trails, The Grotto Trail.  אם יש לכם עוד כוח ורצון  אז תעשו את המסלול של: Emerald Pools Trails. זהו מסלול שאפשר לחלק אותו ל 2 חלקים. Lower Emerald Pool  שנחשב למסלול קל עם אורך של כ 2 ק"מ אשר מתחיל  מהלודג'. נחצה את נהר ה- Virgin על גשר עץ ארוך. ונלך לאורך גדת הנהר כברת דרך שם לפי השילוט נגיע את הבריכה התחתונה. האמת שלא ראיתי אף אחד שמכאן חזר בלי שעלה אל ה- Upper Emerald Pool .אבל זהו קטע תלול שאורכו 1.6 ק"מ ואשר יביא אותנו אל הבריכה העליונה הנמצאת למרגלות קירות הסלע האימתניים. סה"כ אורך מסלול כולל של 3.6 ק"מ ושעתיים של הליכה.  מסלול נחמד.  בשעות הצהריים החמות הטיפוס אל הבריכה העליונה הוא לא קל ועשוי להיות מאכזב. הבריכה התחתונה היא יותר מרשימה וכוללת גם מפל נחמד אשר יזרזף מים עליכם היות והשביל עובר תחתיו.

Lower Emerald Pool והמפל של המקום

אם אין לכם יותר מידי זמן ההגעה לבריכה התחתונה יכולה להיות מספקת. עד כאן המסלולים ליום הראשון לביקור בפארק ה-Zion. מכאן נחזור אל לינת הלילה שלנו/נמשיך לכיוון ברייס קניון אם אנחנו לא מתעתדים להעביר עוד מסלול במקום.  מי שכן נשאר במקום למחרת על הבוקר ישים את פעמיו אל התחנה הנושאת את השם : Grotto. מגמת פנינו הוא מסלול Angels Landing via West Rim.  מסלול הנמצא ברשימת המסלולים הדורשים מאמץ ניכר בשל הגבהים העצומים אשר נדרש לטפס אותם אל מרומי המצוקים. 8.7 ק"מ וזמן של 4 שעות לפי ההערכה. מי שהולך לאט כדאי לקחת בחשבון 6 שעות. הפרש גובה לא מבוטל של למעלה מ-450 מטר. המסלול אסור לילדים צעירים ולכאלו הסובלים מפחד גבהים. מצ"ב סרט שימחיש לכם בדיוק מה מצפה לכם. סרט על מסלול Angels Landing via West Rim Trail The Grotto  ההליכה על הסכין בחלק העליון מפחידה למדי אפילו שיש במה להיאחז. התהומות משני צידי הסכין נמצאים ממש בניצב עם מאות מטרים של תהומות. אבל הנוף...מדהים. לקחת כמות מים מתאימה. אם עלינו, או לא עלינו, או עלינו כברת דרך מהטיפוס-כן אפשר להחליט שעולים רק חלק מהדרך בשביל לקבל נקודת תצפית מרהיבה על הערוץ אשר למרגלות  ובין המצוקים הכול כך מרשימים. מי שיכול לעשות את המסלול הזה מבחינה פיסית-לא לוותר. רבים צחשיבים אותו למסלול היפה ביותר בפארק. אזי אחרי שחזרנו אל כלי הרכב, נמשיך את מסלולינו אל הפארק הבא אשר מחכה לנו הוא הברייס קניון.  לא לפני 2 אטרקציות אחרונות בפארק זאיון. הראשונה היא מנהרת הר הכרמל שנחצבה עוד בשנות ה-20 של המאה הקודמת בתקופה שגודל כלי הרכב היה קטן יחסית לגודל כלי הרכב היום. עובדה זו מגבילה את הגודל והאורך המקסימאלי של כלי הרכב המורשים לעבור. יש מצב שכלי רכב מעל אורך וגובה מסוים מחויבים לנסוע במרכז המנהרה מה שמחייב סגירת הנתיב שממול. התהליך הזה נעשה תחת בקרה ובתוספת תשלום אשר יש לשלמו בכניסה של הפארק. התשלום הוא עבור 2 מעברים במנהרה בתוך פרק זמן של שבוע ימים. מתי פתוח ? יש לבדוק באתר הפארק. במנהרה עצמה יש מספר חלונות וניתן לראות דרכם את נופי הקניון שנמצא למטה.

מנהרה עצמה יש מספר חלונות וניתן לראות דרכם את נופי

 כאשר מתקרבים אל קצה המנהרה כדאי לא להאיץ כדי שלא תפספסו את הכניסה לחנייה מצד ימין בלבד. מהחנייה יוצא מסלול  Canyon Overlook Trail Zion באורך של 1.6 ק"מ הנחשב למסלול בדרגת קושי בינונית ואשר מביא אתכם בסופו לתצפית על Pine Creek Canyon ועל  lower Zion Canyon. למי שלא טפס את ה-  Angels Landing via West Rim מסלול זה יכול להוות אלטרנטיבה חלקית.זה מסלול העובר בחלקו לשפת תהום אבל מגודר בקטעים המסוכנים שלו. הפרש גבהים של 50 מטר.

 Pine Creek Canyon

 

אחרי שנגיע לרכבנו יעדנו הבא הוא הברייס קניון.

הולכים במי הנהר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר