דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים מס -18-19-20 : Valdez To Haines
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 © יום מס 18 :   Valdez To Tok

© יום מס 19 :   Tok To Haines Junction

© יום מס 20 :   Haines Junction To Haines

יום מס 18 :   Valdez To Tok
 

מפת מסלול יום מספר 18  סה"כ 254 מייל

לא לשכוח למלא דלק לפני שעוזבים את Valdez.

את היום נתחיל ב- The Solomon Gulch Hatchery. היום יש לנו הזדמנות גם לעשות את הסיור במקום ולראות את התהליך משלב סולם הדגים ועד לשחרור הדגיגים החדשים. שוב תהיה לנו הזדמנות להתמוגג בשפך הנחל לראות את אלפי הדגים המתדפקים על שער הנחל, את אריות הים הזוללים אותם ואולי יגיע גם דוב לקנח בדג או יותר.

מכאן אנחנו חוזרים אל Richardson Highway  ונפנה ימינה. כעבור 10 מייל הכביש פונה בחדות שמאלה ושלט ירוק מסמן לכם שאתם נכנסים אל  Keystone Canyon.  הכביש בקטע של 3.5 מייל עובר בתוך קניון צר ומרשים ביותר ובמספר מקומות יורדים מפלים מגובה עצום. במיוחד מפל Bridal Veil Falls שאם אתם רוצים לראות מאיפה הוא מתחיל אז צריך להרים את הראש ולהרים, ולהרים, ולהרים. גובה עצום. המפל הראשון המרשים שנראה הוא: Horsetail Falls אשר יורד מצד שמאל של הכביש בכיוון התקדמותנו ואשר קיבל את שמו בשל הצורה שלו שמזכירה זנב סוס בעת דהירתו. Lowe River מלווה בצמוד את הכביש בהתחלה מצד ימין ובהמשך משמאל. בהמשך הדרך כמה עשרות מטר יורד Bridal Veil Falls שלדעתי יפה יותר. עוד מפל יפה בהמשך הקניון הוא: Rudleston Falls.

ממש אחרי המפל האחרון ולקראת סוף הקניון תראו מצד ימין לדרך שרידי מנהרה חצובה בהר ושלט עץ המספר את הסיפור של מסילת הברזל שניסו לבנות במקום בשנת 1906 ושאפילו קרב אקדחים היה קשור בה.לקרוא ולהאמין.

בתוך הערוץ הקירות כל כך גבוהים שקרני השמש לא כל כך נכנסות ודי חשוך. ל-כשיוצאים ממנו האופק נפתח לפתע.  בהמשך הדרך הכביש מתחיל לטפס אל עבר Thompson Pass. הנופים שמתגלים לעיניים מאוד מרשימים. אגמים קרחונים, צמחיית טונדרה, פסגות מושלגות ורק צריך לקוות שהשמיים יהיו כחולים. שווה לעצור ולהתרשם. האזור הזה ידוע בכמויות השלג הגדולות שיורדות כאן. ובחורף כמות השלג שיורדת היא עצומה. במושגים של ארה"ב מדובר ב-700 אינצ'ים של שלג.

33 מייל מתחילת הדרך יביאו אותנו אל האתר הפופולארי ביותר לאורך הדרך הזאת והוא : Worthington Glacier. עוד קרחון יפה שאפשר ללכת עד אליו ונחשב לאחד מהקרחונים הנגישים באלסקה. עדיין שביל הגישה מצריך טיפוס כדי להגיע אליו. הנופים יפים מאוד אפשר להסתפק רק בשביל שיביא אתכם לנקודת תצפית על הקרחון. אבל אם תמשיכו עד לקרחון ותגיעו עד לקיר שלו המראות מאוד מרשימים. קיר קרח כחול. מצד ימין לקרח הכחול זרם המים מהקרח הנמס חצב לו מערה מתחת. מה שלבטח משתנה כל הזמן. אחרי שתמשיכו בדרככם עצרו אחרי כמייל והשקיפו לאחור על הקרחון ושלוחות אחרות שלו. נופים מדהימים.

Worthington Glacier

לאורך הדרך במקומות מסוימים תוכלו לראות את קו צינור הנפט המוביל את הנפט מצפון אלסקה אל נמל הנפט אשר ב- Valdez. נמל הנפט של Valdez  נמצא לא רחוק מ The Solomon Gulch Hatchery בהמשך הדרך שסגורה לציבור הרחב. גם תעברו בסמוך לתחנת שאיבה שדוחפת את הנפט קדימה. מספר תחנות שאיבה לאורך 1400 הק"מ של קו הנפט דואגות להעביר כמות הקרובה ל-0.75 מליון חביות ליום.

במסלול כאן לא נכנסנו אל העיירה Chitina כביש מספר 10 אשר ממנה ממשיכים אל הישוב McCarthy שנמצא בתוך שמורת Wrangell St. Elias. נהוג להגיע אל McCarthy או בטיסה או באוטובוס היוצא מהעיירה  Chitina. לא מומלץ לעשות את הדרך הזאת עם רכבכם. על הביקור במקום נרחיב בפרק אחר.

אם תשימו לב לשילוט אזי בשלב מסוים תעברו ליד שלט שיודע לספר לכם שאתם נמצאים באזור שמותר לצוד. ובאמת לא ראינו משום מה אף זנב של חיה באזור הזה. הדרך מכאן הופכת להיות די משעממת רק אחרי כ-91 מייל מתחילת הדרך נגיע אל Willow Lake ומשם נוכל להשקיף אל ההרים המרשימים ביותר של Wrangell St. Elias. ביום יפה ההשתקפויות באגם מהממות.

אחרי 104 מייל מתחילת הדרך אנחנו עוברים ב- Copper Center. סביר שהשעה תהיה שעת אחר צהריים מתקדמת ולפי השיקול שלכם האם להיכנס לעיירה. כ-6 מייל אחרי העיירה יש את - Wrangell-St. Elias park visitor center פתוח עד השעה 18:00 בעונה.

תשימו לב לשלט המצביע על נקודת נוף אחרי כ- 110 מייל מתחילת הדרך ורדו ימינה לתצפית מרהיבה על פסגות של Wrangell St. Elias. מכאן אנחנו ממשיכים אל Glennallen אל הצומת עם כביש Glennallen . עד לנקודה הזאת עברנו 117 מייל.

מי שחוזר אל אנקוראג' פונה בצומת הזאת מערבה. וממשיך לפי ההסבר בסוף הפרק הקודם ....

א-    מי שרוצה יכול לתכנן את הטיול מעט אחרת ובמקום לעשות את הדרך הזאת יעלה צפונה על Richardson Highway עד למפגש עם Glenn Highway ואז יפנה אל Anchorage . סה"כ אורך דרך של 300 מייל. מי שיעשה את המסלול בצורה הזאת . לא יעשה את יום טיול מספר 7 היות ויוכל לעשות אותו ביום מספר 18 בצורה הפוכה. ביום 6 עליו להגיע לאזור Anchorage ללינה.בצורה כזאת יחסוך יום.

ב-    מ- Anchorage אתם מחליטים שהטיול שעשיתם הוא מספיק וזה גם התקציב שלכם ואתם חוזרים הביתה.

ג-     מ- Anchorage אתם יכולים להחליט שאתם רוצים לעשות עוד כמה ימים באזור של המעבר הפנימי שלדעתי הוא מהאזורים היפים של אלסקה וחבל לוותר. אם אתם ממשיכים מ- Anchorage למעבר הפנימי עליכם לטוס אל בירת אלסקה ג'ונו ומשם לצאת להמשך הטיול. זה ממש לא יותר יקר לטוס היות ומול הטיסה הזאת עומדים 3-5 ימי השכרת רכב + לינה+מעבורת מהעיר Haines אל ג'ונו + תשלום של כ-300$ על החזרת רכב שלא בנקודת ההתחלה

מי שממשיך אז יעד הלינה שלנו היא העיירה Tok אשר נמצאת על Glenn Highway במרחק של עוד 136 מייל של נהיגה ארוכה. במהלך הדרך נחלוף על פני לא מעט אגמים וערוצים וביצות אשר עשויות לספק לנו מראות יפים והפתעות בדמות בעלי חיים, מוסים, דובים אולי, ברבורים, ובעלי כנף אחרים. סביר שאלו כבר יהיו שעות הערב ולפיכך אנחנו כמעט ולא עוצרים על מנת שלא להגיע ממש מאוחר. נקודה שנחמד לעבור דרכה היא הלודג' ההיסטורי ב- Gakona בחלק הראשון שאחרי הצומת עם Glenn Highway.  סך אורך הדרך של כל היום הזה היא 253 מייל ומכיוון שיש לנו לראות ולעצור בדרך בכמה מקומות אנחנו מגיעים מאוחר אל העיר – Tok.

את הלילה נעביר בעיירה Tok.

יום מס 19 :   Tok To Haines Junction

לא לשכוח למלא דלק לפני שעוזבים את Tok.

כדאי לדאוג שיהיה לכם קצת כסף במטבע קנדי.

מפת מסלול יום מספר 19 

אנחנו עוזבים את Tok על כביש 2 Alaska Highway בכיוון הגבול הקנדי הנמצא במרחק של 89 מייל מהצומת המרכזית במקום. אורך קטע הדרך של היום הוא 290 מייל. קטע הכביש הזה עשוי לספק לכם מראות יפים אם מזג האוויר יהיה לצידכם. לא הייתי מגדיר את הקטע הזה כדרך מיוחדת למרות שעוברת בצמוד לשמורת ציפורים ענקית – Tetlin.

כדאי להיכנס אל  מרכז המבקרים ב- Tok הנמצא על הצומת המרכזית של העיירה ולנסות לקבל מידע שיכול לכוון אתכם למקומות מעניינים יותר ממה שיש לדרך להציע.

לאורך הדרך יש יציאות אל מקומות שעשויים להיות מפתים מאוד לכניסה אבל החשש מלהיתקע באזור יחסית מבודד ולך ותדע מתי יעבור שם כלי רכב מזדמן צריכים לגרום לכם לחשוב על משהו כזה יותר מפעם אחת.

בזמן תכנון הטיול הייתי מלא תקווה לגבי האזור מבחינת בעלי כנף ולמעט מספר ברבורים אשר היו מאוד מרוחקים באגם שלא הייתה אליו גישה כלל לא ראינו בעלי כנף באזורים באגמים ובביצות הסמוכים לכביש.

נקודת עניין ראשונה על הדרך יספק לנו Tanana River אשר נגיע אליו 10.7 מייל מתחילת הדרך. הנהר האדיר הזה מבצע במקום פיתול בצורת האות S  ומייד לכשנעבור את הגשר נרד ימינה אל נקודת תצפית על הנהר והגשר החוצה אותו. במקום גם תצפית על הנהר ועל הפיתול האדיר שהוא מבצע במקום. הרוחב של הנהר כאן הוא אדיר וכמות המים הזורמת היא בלתי נתפסת. הכביש הזה הנושא את השם ALCAN שפרושו הוא כביש אלסקה –קנדה והוא נתיב התחבורה היחיד המקשר את אלסקה ליבשת צפון אמריקה. כביש זה הוקם בחופזה אחרי מתקפת היפנים בפרל הרבור שגרם לארה"ב להבין שחייבים לחבר את אלסקה לא רק באופן ימי אלא גם בכביש רציף. הגשר על הנהר הוא נקודת תורפה לאורך הכביש ומכיוון שאין לו אלטרנטיבה סגירתו עשויה לגרום נזק אדיר לכלכלת אלסקה. עד כמה הנושא הזה רגיש ניתן ללמוד מהעובדה שבשנת 2002 ברעידת האדמה שמרכזה היה בהר הדנאלי הקרוב. אחד מעמודי הבסיס של הגשר זז ממקומו בלא פחות מ- 4 אינצ'. והמזל היה שהתיקון של הנזק היה מהיר יחסית.

1.7 מייל בהמשך יביאו אותנו אל Tetlin Junction ואם פונים שם שמאלה אל Taylor Highway אפשר להגיע אל כביש גג העולם. הדרכים באזורים הללו הן בחלקן הגדול דרכי עפר וחברות הביטוח אוסרות את השימוש בכבישים אלו ומסירה את הביטוחים של כלי הרכב כאשר קורה משהו במידה ונסעתם על כביש שכזה לפיכך לא נכנסנו לכיוון הזה. Taylor Highway הוא דרך עפר וכשיורד גשם כבד הנהיגה עליו עשויה להיות לא נעימה.

12 מייל אחר Tetlin Junction יביאו אותנו אל אגם גדול Midway Lake הבעיה שהוא מרוחק. הנופים יפים .

סימנים לישוב ותחנת דלק נמצא .424 מייל אחרי האגם. זוהי Northway Junction. לא בדקתי מחירים לדלק היות ולא הייתי צריך. סביר מאוד שהמחיר בשמיים.

19.1 מייל יביאו אותנו אל כניסה לקמפינג - Lakeview Campground Loop השוכן לחופי Yarger Lake. הקמפינגים באזור הזה הם בחינם הנוף בחופי האגם הזה וגם באגם Deadman Lake הם בחינם מה שלא בדיוק מביא את המטיילים להישאר בהם עקב מיקומם הכול כך מרוחק והמבודד. ב- Yarger Lake גם בנו סוכת מסתור לצפייה בציפורים רק שהן לא באו כשאנחנו עברנו במקום. Deadman Lake הנמצא 22 מייל אחרי Yarger Lake . שני האגמים יפים ואם יתמזל מזלכם ויגיעו לאגם חיות וציפורים אזי התמונה משתנה מקצה לקצה. ב- Deadman Lake עש סיכוי טוב לצפות במוסים המגיעים למקום. במקום גם מסלול הליכה קצר- Taiga Trail     עם אורך הליכה של 0.25 מייל. 11.4 מייל בהמשך אמורים להביא אתכם אל דרך הכניסה אל Hidden Lake Trail. השילוט במקום לא היה/ או לא היה ברור ולא לקחנו את הסיכון ולהיכנס למקום לא מסומן. נקודה הבאה נמצאת סביב 8 מייל בהצשך וזהו למעשה מרכז מבקרים Tetlin NWR visitor center,. מרכז מבקרים קטן עם תצוגה קטנה. המרכז העשוי עץ מזכיר מבצר מעץ מימי המערב הפרוע. פלטפורמת עץ גדולה וגבוהה במקום מאפשרת לכם תצפית על המרחבים. במקום גם שולחנות עץ שיכולים להוות מקום מצוין להפסקה נינוחה.

7 מייל מכאן יביאו אותנו אל הגבול עם קנדה. בשלב הראשון אתם עוברים דרך המכס האמריקאי ואפילו לא יעצרו אתכם בדרככם החוצה. אחרי כברת דרך לא קצרה תגיעו לביקורת הגבולות הקנדית. להכין דרכונים בהישג יד.  כאן מה שבעיקר מפריע זה במידה ויש לכם עצים להסקה או פרות וירקות העשויים להעביר כל מיני מחלות וכנימות. אתם מתבקשים להשליך כל פיסת עץ שעל הרכב שלכם ב- מערום המיועד לכך.

בין מרכז המבקרים טטלין לבין הגבול יש נקודת ישוב Border City Motel & RV Park עם תחנת דלק.

עם מעבר הגבול יקבלו אותנו השלטים שמסבירים לכם שחזרתם לאזור מהירות בק"מ המוכר לנו. גם השילוט בקנדה הוא בק"מ. שלא תתבלבלו מהירות 80 הכוונה ל80 ק"מ בשעה לא למיילים בשעה. בקנדה אנחנו למעשה נכנסים לחבל Yukon הענק.

האזור הראשוני אחרי שנעבור את הגבול משובץ באינסוף של ביצות ואגמים ואתם די רגילים לנופים האלה אחרי 3 שבועות של טיול בדרכים. אם במקרה אתם בסוף הקיץ או בסתיו אזי יש את צבעי השלכת שמשנים את המצב. למשל האגם שנמצא בצמוד ל- Snag Junction, במצב רגיל הוא לא משהו יוצא דופן אבל בשלכת ובזווית הנכונה הנוף הופך פתאום למהמם.  במהלך הדרך נחצה כמה נהרות קרחונים ענקיים כמו ה- Kluane River  , White River  שרוחב השפך שבו המים שלהם עוברים הוא אדיר. האזור כולו הוא פארק גדול מימדים - Kluane National Park ויש בו אינספור נקודות למסלולים רגליים. מצד ימין לכביש נישאים ההרים הגבוהים ובראשם Mt Logan שהוא ההר השני בגובהו ביבשת צפון אמריקה אחרי הר הדנאלי ומתנשא לגובה של 5959 מטר. 99 ק"מ אחרי שנעבור את בקורת המכס האמריקאית נגיע אל אגם חמוד- Pickhandle Lake שהוא חלק מ- Kluane National Park . דרך קצרה ימינה לפי השלט תביא אתכם אל שפת האגם ומזח קטן שצף על פני המים. כאן יש לכם סיכוי לראות ברווזים מדהימים, ברבורים. לכל אורך הדרך אתם עשויים לפגוש בעיקר נקבות מוס מדשדשות בתוך מי הביצות ומחפשות את עשבי המים שמהווה מרכיב עיקרי במזון שלהם.

ההר כמו כל הרכס המושלג ממערב לכם גם הוא חלק מהפארק הענק- Kluane National Park and Reserve  אשר נקרא על שם –האגם הגדול Kluane Lake אשר ילווה אתכם ממזרח לכם. אתם נוסעים יותר מ-60 ק"מ בצמוד לחופי האגם שביום לא מעונן צבעי המים שלו הם כחול כהה. יש לא מעט פעילויות סביב האגם למי שמתכנן להישאר באזור יותר מאשר רק לעבור דרכו. כאן המקום לציין שכדי לראות את נופי ההרים המושלגים עם הקרחונים שעליהם מזג האוויר צריך להיות בהיר או לפחות חלקית. אם יהיו עננים וגשם לא תראו כמעט דבר מהנופים הללו וכדאי להיות ערוכים נפשית לזה.

323 ק"מ מרגע שעברנו את בית המכס האמריקאי יביאו אותנו אל Haines Junction שבה נעביר את הלילה.

סה"כ אורך הדרך של היום היא : 480 ק"מ שהם 298 מייל. חלק מהדרך היא דרך עפר או כביש שנמצא תחת שיפוצים מה שמאט מאוד את קצב ההתקדמות שלכם ואתם תגיעו אל Haines Junction בשעות הערב היותר מאוחרות.

לינה ב- Haines Junction

דרבן על הדרך

יום מס 20 :   Haines Junction To Haines

 
מפת מסלול יום מספר 20   סה"כ 161 מייל

לא לשכוח למלא דלק לפני שעוזבים את Haines Junction.

יוצאים את Haines Junction כאשר כיוון הנסיעה שלנו הוא העיירה Haines. הנסיעה היא על כביש מספר 3 Haines Highway העובר בין רכסים המתנשאים לגבהים לא קטנים ופסגות מושלגות. בקטע הדרך הבא אתם צריכים מאוד לרצות שמזג האוויר יהיה יפה. כדי שתוכלו לראות את הנופים המיוחדים המלווים את הדרך. הפסגות של ההרים בסמוך לדרך מגיעות לגבהים של בין 2000 ל 2500 מטר. הפסגות המרוחקות יותר מאחרי הרכס  הראשוני מכוסות בשלג וזרועות הקרחונים נראות למרחוק. אחרי 24.8 ק"מ נעבור על פני הנחל המקשר בין שני אגמים. הראשון הוא  Lower Kathleen Lakeהקטן מבין השניים. השני הוא Kathleen Lake. 1.6 ק"מ בהמשך הכביש נגיע לכניסה אל כיוון הפארק שנמצא סביב האגם. לאורך כל הדרך של שלושת הימים האחרונים לדעתי זה המקום היפה ביותר ואין לוותר על כניסה. דרך באורך של פחות מק"מ תביא אתכם אל חופי האגם. מים צלולים וקרים מאוד יקדמו את פניכם הצבע השולט הוא כחול ירוק. מסלול קטן מלווה את החופים המדהימים האלו ואם הרוח לא תפר את שלוות פני המים ההשתקפויות שאתם הולכים לקבל תהיינה מפעימות. במקום גם שולחנות לפקניק ואפילו מקום לשבת עם קורת גג מעל לשולחנות. במקום גם קמפינג מצוין ואם בתכנון שלכם לשהות כאן לילה רק תוודאו שיש בידכם דולרים קנדיים. גם אם מזג האוויר יהיה סגרירי עדיין יופיו של המקום הוא מיוחד. הערפילים הנמוכים מקנים מעטה של מסתוריות וגם מראה זה הוא בהחלט בלתי נשכח. הצבעים יהיו רק יותר כהים. באזור הזה אמורים להיות לא מעט דובי גריזלי, דובים שחורים, ומוסים.

באגם המיוחד הזה חיים דגי סלמון מסוג  kokanee salmon . זהו סוג של דגים שנלכדו במקום ללא גישה לים וכתוצאה מכך פיתח סוג של הסתגלות לחיים תחת מעטה של קרח בחורף. על מנת לא לצרוך אנרגיה רבה בחורף הדגים הללו כמעט ולא זזים ואוכלים רק מה שמגיע אליהם עם תנועות המים. למרות שכבת קרח האוטמת את המשטח העליון של מי האגם מי הקרח עשירים בחמצן מה שמספיק לדגים בשביל להתקיים.

לפניכם כמה אפשרויות למסלולים קצר של 1 ק"מ או ארוך יותר של 5 ק"מ. הקצר יותר הוא Kokanee Trail  אליו תגיעו אם תלכו ימינה כאשר הפנים אל האגם. לכיוון מזח הסירות. הקטע הראשוני שלו מאפשר גם לבעלי מוגבלויות בכסא גלגלים ליהנות מהנופים בהמשך שלו השביל עובר בחוף הסלעי של האגם. הנופים פשוט מרהיבים.

דף למסלול

אגם קתלין

 טיול ארוך יותר הוא המסלול אל מרפסת תצפית שעל הרכס King’s Throne. עם אורך מסלול הלוך וחזור של 10 ק"מ  הפרש גבהים של 548 מטר וזמן הליכה משוער כ- 6 שעות אם הולכים עד לנקודת התצפית . נחשב למסלול פופאלרי ביותר  בפארק  מה שמושך אליו הרבה מאוד מטיילים. הנופים מלמעלה של האגם עוצרי נשימה. יכול להיות שהיא בכלל תיעצר בשל הטיפוס האינטנסיבי. צריך לתכנן היטב בעיקר בגלל לוחות הזמנים של מעברי הגבול שלא פתוחים 24 שעות.

דף למסלול 

מסלול קצר נוסף בסביבה הוא הטיול אל Rock Glacier Trail עם אורך מסלול של 1.6 ק"מ וזמן משוער של 2 שעות והפרש גובה של 90 מטר. החנייה ותחילת המסלול נמצאים 17.2 ק"מ דרומית לכניסה אל Kathleen Lake. על הכביש הראשי.

דף למסלול 

חלק גדול מהמסלול עובר על שביל עץ מוגבה מעל השטח.בתוך צמחייה עבותה. בהמשך מטפס מעט. בסופו של השביל יש לכם נוף יפה.

התחלת המסלול נמצאת

מפת מסלולים   Kluane National Park: file:///C:/Users/Admin/Desktop/carte-map_e%20(1).pdf

מכיוון שביום הזה אורך הדרך היא בסך הכל כ- 250 ק"מ אפשר בהחלט לשקול לעשות כמה מסלולי הליכה באזור.

מקום מעניין נמצא 19 ק"מ מדרום למסלול סלע הקרחון. זהו כפר אינדיאני עתיק עם חלק מהבתים שעומדים על תילם לא מעט שנים. גובה הבתים אולי מרמז על גובה מי שחיו בהם. זהו מקום ישוב הנושא את השם : Klukshu  שתרגומו הוא : מקום של הדגים או המקום בשביל הדייג. מעבר למבנים יש במקום גם נחל וגשרון ואם הגיעו דגי הסלמון למקום אז יפה לראותם. באמצע יולי אנחנו לא ראינו דגים במקום.

 

מקום נוסף על הדרך שחובה לעצור בו והוא לא מצריך יותר מידי זמן הוא : Million Dollar Falls Campground. המקום שנמצא 43.1 ק"מ דרומית למסלול לסלע הקרחון הם סידרה של מפלים מרשימים השוצפים בתוך ערוץ צר. כדי לצפות בהם נבנו במקום מרפסות לתצפית מעץ וסדרה של שבילי עץ תלויים מובילה את התצפיות. מרשים מאוד ויפה מאוד. לא לפספס. מהכביש תמשיכו עד שתגיעו אל עמדת קמפינג מספר 5. מצד ימין עומד מבנה השירותים. לידו יש את הכניסה אל השביל שיוביל אתכם אל המפלים.

100 ק"מ בדיוק משיצאנו על הכביש אנחנו עוברים לאזור אחר של קנדה - British Columbia איתו נמשיך עוד 74 ק"מ עד למעבר הגבול בין קנדה לאלסקה.

במהלך הדרך הכביש יטפס אל הרי Chilkat Mountains. נופים אלפיניים ,משורי טונדרה, אגמים קרחוניים, קרחונים על הרכסים. כל הנופים הללו ילוו אותנו בחלק הגבוה של ההרים כולל שלטים לא מעטים המזהירים ממפולות שלגים אבל אנחנו בעיקר מטיילים כאשר המדרונות באזור של הכביש כבר נקיים משלג וקרח. האמת שלטייל כאן כאשר הכל מכוסה שלג צריך להיות מטריף.

מכינים את הדרכונים לחזרה אל השטח של אלסקה. מטבע הדברים הבדיקה יותר מעמיקה בחזרה לשטח של ארה"ב.

ממעבר הגבול ועד לעיירה Haines יש לנו עוד דרך של 64 ק"מ ומכיוון שחזרנו אל שטח אמריקאי אנחנו חוזרים לשיטת המיילים. 40 מייל גם הכביש מקבל מספר חדש- 7. רוב הדרך היא ירידה מתמשכת לאורך 2 נהרות גדולים. הראשון הוא Klehini River הנשפך אל אחיו הגדול ממנו Chilkat River ומייד מצטרף לחגיגה עוד נהר גדול Tsirku River. כולם ביחד הופכים לנהר עצום Chilkat River עם כמות מים אדירה בצבע חום בוץ עכור.

באזור הזה של הצטרפות של Tsirku River שוכנת Alaska Chilkat Bald Eagle Preserve הפרושה על השטח האדיר הזה של זרמי מים המכסים שטחים עצומים ומהווים אגן מחייה לכמות גדולה של דגים שמביאה בעקבותיה את האזור להיות שמורה עם אוכלוסיית של למעלה מ-3000 עיטים ונחשבת לבעלת ריכוז  העיטים הגדול בעולם כולו.

דף מידע על השמורה ועיט הים

לאורך הכביש יש לא מעט נקודות לצפייה בעיטים וכן נקודות לאותם טיולי שייט על סירות גומי במורד הזרם לאותם מטיילים אשר רוצים לראות את העיטים יותר מקרוב.

בהמשך הדרך הכביש והנהר נושקים זה לזה. אתם תראו מעין טורבינה של סלים שמי הנהר מסובים אותה. זו למעשה מלכודת אוטומטית לדייג. הדגים שנלכדים נופלים מהרשת לתוך סל/ ארגז שמונח במקום. אנחנו לא הצלחנו לראות אפילו זנב של דג שהועלה ברשת.

המשך הדרך תביא אותנו לאד מהמקומות הנחמדים שיש לאלסקה להציע והיא העיירה : Haines בה גם נעביר את 2 הלילות הבאים. במידה ואתם ישנים באוהל או ב-RV אז המקום הכי מומלץ להיות בו הוא הקמפינג שנמצא ממש בצמוד לחוף של Chilkoot Lake. הקמפינג נמצא בתחומי Chilkoot Lake State Recreation Site אשר שוכן בפינה הדרום מערבית של החופים היפים של Chilkoot Lake.

כדי להגיע אל המקום אנחנו צריכים לפנות לפי השילוט לכיוון רציף המעבורות. יש דרך העוקפת את העיר . פונים שמאלה לפי השילוט אל רציף המעבורות. זהו רחוב Union Street אשר בהמשך הופך להיות Lutak Road. אפשרות אחרת היא להמשיך ישר עם הדרך הראשית ופשוט בסופה לפנות שמאלה. 9 מייל יביאו אותנו אל הכניסה אל הפארק. לא להמשיך על הגשר שעובר על Chilkoot River. שימו לב להבדל הקטן בשמות בין הנהר הקטן הזה לבין הנהר האדיר Chilkat River איתו הגעתם בצד השני של רכס ההרים. הדרך הזאת עוברת בצמוד למי מפרץ Lutak Inlet אשר יספקו לכם נופים נפלאים של האזור. הדרך גם עוברת ליד רציף המעבורות אליו אנחנו צריכים להגיע במועד של ההפלגה שלנו אל היעד הבא שלנו- העיר ג'ונו.

הסיבה העיקרית שהגעתי ל- Haines הייתה Chilkoot Lake State Recreation Site והנהר Chilkoot River היות וכאן זה המקום היחידי באלסקה שניתן לצפות בדובים שבאים לתפוס דגי סלמון בנהר אפילו בישיבה בתוך הרכב. אכן זה אמיתי. רק שאתם צריכים להיות כאן בסוף יולי מהלך חודש אוגוסט וספטמבר. סוף יולי אפילו זה מעט מוקדם וכמות הדובים קטנה.

אז אם הלינה שלכם ב- Chilkoot Lake State Recreation Site מצבכם מצוין ואחרי שהתארגנתם לכו לחפש בזהירות דובים. אתם לא היחידים. ואם אתם לנים בעיר אז גם לכם כדאי להגיע בשעות הערב אל המקום לצפות בדובים.

השעות הטובות ביותר לצפייה בדובים הן שעות הערב ושעות הבוקר המאוד מוקדמות אפילו חמש בבוקר. גם בשעות האלה אתם תגלו שאתם ממש לא היחידים.

הדובים של Chilkoot Lake State Recreation Site

לינה ב- Haines  / Chilkoot Lake State Recreation Site

 נקודות הביקור העיקריות שלנו לימים 18-19-20:

 •  The Solomon Gulch Hatchery  חובה - למקום מגיעים דובים רבים לאכול סלמונים.

 •  Keystone Canyon-מסלול הכביש עם שפע של מפלים.

 •   Horsetail Falls

 •     Bridal Veil Falls

 •  Rudleston Falls

 •  Thompson Pass

 •  Worthington Glacier אחד מהקרחונים הנגישים ביותר באלסקה

 •      Tiekel Mountain Historic Roadhouse

 • Pump Station 

 •  נופים של שמורת Wrangell

 •    Willow Lake  +  Pippin Lake

 •     Copper Center  + Wrangell-St. Elias park visitor center

 •   Wrangell Mtns  נופים של השמורה

 •   Glennallen

 •    Gulkana River Bridge

 • Nabesna Rd  רק לרכב 4X4 אפשר להגיע עד למייל 28 ואז חציית נהר.

 •   Tok Mainstreet Visitor's Center

 •  Tetlin Junction

 • Tetlin שמורת ציפורים כדאי לחפש חומר ב- TOK

 • נקודות צפייה על ציפורים  MP 1221.6    MP 1223-1225.7  -  ביצות משני צידי הכביש + MP 1267 MP 1289 Midway Lake

 • Lakeview Campground Loop +מסתור לצפייה על ציפורים

 • Taiga Trail1/4 מייל של טיול  מתחיל ב- Deadman Lake

 •  Deadman Lake Campground

 • Hidden Lake Trail דרומית לקמפינג  11.3 מייל מהצומת של הקמפינג לצד שמאל-דרך עפר של 2.9 מייל? לא ברור האם עביר  מסלול של 1 מייל מוגבה.

 • Kluane Lake

 • yokon visitor information center

 • Kluane national park

 • Haines Junction

 • Kathleen Lake

 • Rock glacier trail מסלול 1.6 ק"מ לפי מה שכתוב-הליכה קלה, נמצא 50 ק"מ דרומית ל- Haines Junction

 • כפר אינדיאני – Klukshu

 • Million Dollar Falls

 • Chilkat Mountains

 • Alaska Chilkat Bald Eagle Preserve

 • Chilkoot Lake State Recreation Site

 • Chilkoot River

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר