דוידי קליר- מסלולי טיול - יום 3 - Talkeetna TO Denali Park
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

יום מס' 3  - Talkeetna TO Denali Park

מפת מסלול יום 3

Talkeetna  או בתרגום השם מהשפה האינדיאנית שפירושו "נהר השפע" או בתרגום ממקור אחר שפירושו " היכן שהנהרות נפגשים" זאת היות והעיירה  יושבת על מפגש 3 נהרות גדולים.Talkeetna     Chulitna    Susitna. היישוב  הוקם בשנת 1896 וברחוב הראשי של העיירה עדיין ניתן לראות חלק מאותן חנויות שקמו יחד עם העיר. חנויות כמו Nagleys שהייתה החנות הראשונה במקום גם נפתחה בשנת 1916. עד היום יש רק רחוב אחד סלול בעיירה הקטנה שיש מציינים אותה כעיירה ששימשה להשראה לסדרת הטלוויזיה " אורות הצפון" ששודרה גם בטלוויזיה הישראלית לפני לא מעט שנים.
למרות ההילה ותיאורי העיר בסך הכול בעיר עצמה אין יותר מידי מה לעשות ולמעשה היא משמשת לרוב מי שעובר דרכה כנקודה ליציאה לטיסות מעל שמורת הדנאלי ובראשה הר דנאלי שהוא ההר הגבוה ביותר ביבשת אמריקה הצפונית. טיסה זו מעל לשמורה וההר נחשבת לאטרקציה המרכזית של העיר. שתי חברות עיקריות מבצעות את הטיסה או טיולי טיסה אחרים מעל לשמי האזור.
1-K2   
2- Talkeetna Air Taxi      
לא לשכוח לבדוק האם יש קופון בעבור אטרקציות אלו בשנה שאתם מטיילים. במידה ויש קופון לטיסה שכזאת אבל ממקום אחר כדאי לתכנן בהתאם. יש גם קופונים שלא מופיעים בספר עצמו אלא באפליקציה לסולולרי.
אטרקציה עיקרית נוספת שאפשר לעשות ב- Talkeetnaהיא שייט בסירות סילון אשר מבצעת חברת                       mahay's riverboat service. יש מגוון של יעדים עם אורכי זמן שונים ועם עלויות בהתאם. נכון ל-2016 יש קופון על השייט - 2-Hour Wilderness Jet Boat Tour. לא תמיד השייט שבו יש קופון מתאים לכם או נראה לכם שיש שייט אחר שמוצא חן בעיניכם תמיד שווה לבדוק האם את שווי הקופון אתם יכולים להעביר לשייט אחר (יקר יותר)
mahay's riverboat service
(זה שאטרקציות מוזכרות כאן כמובן שאין בזה שום עידוד לעשות אותן-גם אני לא עשיתי את כל האטרקציות שמוזכרות בכל פרקי המסלול.)
מה עוד אפשר לעשות ב- Talkeetna

 • Walter Harper Talkeetna Ranger Station – הנושא העיקרי של תחנה זו הוא סביב טיולים רגליים בפארק דנאלי ובעיקר סביב טיפוס הרים. סרט קצר בנושא טיפוס הרים.

 • Susitna Salmon Center – מוזיאון לנושא דגי הסלמון

 • Nagley's Store- החנות הראשונה בעיירה. יפה מבחוץ לטעמי פחות מבפנים .

 • Aurora Dora  - גלרייה סביב נושא אורות הצפון. הדפסים על לוחות מתכת. שווה ביקור- לא לפספס.
   

  מוס ב- כביש 8 הוא Denali Highway

מ- Talkeetna אנחנו חוזרים אל כביש הפארקים מס 3 ופונים עליו צפונה. לא לשכוח למלא דלק בצומת וקחו בחשבון שמחיר הדלק באזור הזה יותר יקר. 5.5 מייל מרגע שחזרנו אל כביש 3 אנחנו חוצים את - Susitna River שבמקום הזה הוא כבר אחרי האיחוד עם הנהרות גדולים.Talkeetna    Chulitna  .
16.3 מייל מהצומת מצד ימין לכביש תבחינו במעין חנות עם ערימה של ג'אנק וציוד ישן. המקום נקרא Wal Mikes ונראה כמו שוק פשפשים מעניין.
 במרחק של 36 מייל מהצומת נגיע אל  Denali Viewpoint South. נמשוך שמאלה מהכביש לפי השילוט אל פארק מדינה בתשלום סמלי של 5$ שבמידה ותשלמו אותו לא תצטרכו לשלם בהמשך היום. במקום ספסלים לפיקניק, שירותים, והכי חשוב תצפית נוף מרהיבה על הר דנאלי. כאן המקום לציין שברוב השלטים שתראו רשום כי שמו של ההר הוא מקינלי. אולם שם זה שונה לאחרונה עקב לחץ מתמשך של מדינת אלסקה להחזיר את שמו המקורי של ההר שיהיה השם הרשמי.
כאן המקום לדבר על מזג האוויר ותנאי הראות באלסקה והראות של הר דנאלי בפרט. אם התמזל מזלכם והצלחתם לראות את ההר בשלמותו או לפחות את פסגתו מותר לכם ללכת עם חזה נפוח בגאווה ולציין שראיתם את ההר. זאת היות ומרבית ימות השנה ההר וכל הפסגות הסמוכות לו מכוסות בעננים. גם אם אתם מתכננים להיות בסביבה של ההר שבוע או יותר לא מעניקה לכם שום פוליסה בנושא. כמו כן רוב ימות הקיץ יורד גשם. לפעמים רק פרק זמן קצר ביום, ובהרבה מיקרים גם ימים שלמים ברציפות. ומי שיגיד שככה מטיילים באלסקה ושזה כיף ושצריך להתרגל לנושא הגשם והעננים. אזי נכון שככה מטיילים באלסקה אבל לא הייתי מגדיר זאת במילה כיף. זה בהחלט פוגם בטיול.      אם נחלק את אלסקה לשלושה אזורים - 
Kenai Peninsula   -1 
2-  האזור שמצפון ל-Anchorage ועד Fairbanks
3- המעבר הפנימי
אזי לפי החוויה שלי באזור הראשון יש יותר ימים של שמש מאשר בשאר האזורים. באזור השני פחות ימי שמש ויש גם הרבה יותר גשם. יש מצבים שגשם יורד כל הלילה על דגש של כל. בתקופה שהייתי באלסקה אפשר לספור על יד אחת את הימים שבהם לא היה גשם.
באזור המעבר הפנימי היו עננים וגשם במשך 10 ימים רצופים חלק מהימים עם ממטרים כבדים בעיקר באזור של עיר הבירה Juneau.
המידע הזה בנושא הגשם חשוב במיוחד למי שמתכנן לעשות את הטיול ולישון באוהל.  מה שממש מדגיש את הצורך לאוהל שעמיד בגשם. לא צריך לחשוש מגשם גם זאת חוויה רק שצריך להיערך אליה בהתאם. אנחנו ישנו בטיול שעשינו באלסקה 20 לילות באוהל והיו לילות שלמים שירד גשם בלי הפסקה וטפף על האוהל. גם אין חושך וגם מוסיקת תופים. אבל דווקא את זה אנחנו זוכרים בתור חוויה שונה ומיוחדת מהטיול. הנה כמה עצות ממש מועילות בנושא לינה באוהל.

 1. לבוא עם יריעת ניילון גדולה מהאוהל שלכם לצורך פריסה על הקרקע או לכיסוי חלקים בעייתיים באוהל. לעולם אל תכסו את כל האוהל עם יריעת ניילון -- מסוכן וגובל בסכנת חנק.

 2. להגיע עם הרכב עד סמוך לאוהל . להקים את האוהל כאשר הפתח שלו מופנה אל הרכב. ככה תוכלו לכסות את השטח שבין פתח האוהל לרכב ביריעת הניילון. מה שייתן לכם מעין " מרפסת".

 3. ברשתות הגדולות באזור הדייג /טיולים /רכב . יש אפשרות לקנות יריעות כיסוי עם אפשרות קשירה בקצוות מה שמאפשר לשים את היריעה מעל לאוהל ולקשור עם חבלים לעצים. ברוב הקמפינגים זה מתאפשר היות ונמצאים בתוך היערות. לקנות יחד עם חבל קשירה.

 4. את היריעה הזאת גם אפשר לקשור כחיפוי מעל לשולחן מה שישמור לכם את השולחן יבש.

 5. בד"כ פתח האוהל הוא האזור הבעייתי של האוהל וכאשר תפתחו את הפתח אחר לילה של גשם כמעט בוודאות שיכנסו מים לאוהל אלא אם תכסו את הפתח.

12.6  מייל צפונית לנקודת התצפית הדרומית יביאו אותנו אל Byers Lake. במידה והשמיים כחולים הצבעים שלו יהיו יפים במידה ולא אתם יודעים את התשובה. אפשר להקיף את האגם בשביל שאחרי הגשם הופך להיות בוצי בחלקים מסוימים ממנו.  המסלול הזה גם מומלץ לעשותו כמסלול לילי בטח ובטח כשלא יורד גשם והשמיים בהירים. מסלול שנחשב קל אבל ממש לא קצר  עם אורך של 9.2 מייל. צריך להצטייד בספרי נגד דובים עקב פעילות של דובים באזור, מפות ואינפורמציה מתאימה. עוד מה שאפשר לעשות באגם זה שיט קיאקים וכמובן שיש גם קמפינג במקום.
ממש בסמוך לאגם ועל הכביש הראשי נמצא מרכז מבקרים קטן ואנדרטה מרשימה מאוד לכבוד ותיקי המלחמות וזרועות הביטחון  Alaska Veterans Memorial.
האנדרטה מורכבת מחמש לוחות שכל אחד מוקדש לזרוע אחרת עליו מונצח הסיפור ההיסטורי של הזרוע והקשר שלה לאלסקה. משמאל לימין-- הצבא, המרינס, הצי, חיל האוויר, ומשמר החופים.
במקום עוד לוחות זיכרון המספרים את סיפורם של כאלו שזכו בעיטורי הגבורה או על אניות שטבעו על כל מלחיהם. הפסל של הלוחמים המשקיפים ממש מדגיש את תווי הפנים של ילידי אלסקה.
15.5 מייל צפונית לאנדרטה נמצאת נקודת תצפית נוספת אל הר דנאלי- Denali Viewpoint North.
גם כאן החנייה בתשלום שאם כבר שילמתם במקום אחר אז אתם פטורים מהתשלום. לא לשכוח לשים את שובר התשלום בחלון הרכב. שירותים, שולחנות פיקניק , וכמובן התצפית אל ועל ההר עם בקשה צנועה אל מזג האוויר. אנא תן לנו לראות. מה כבר ביקשנו?
30.2 מייל מנקודת התצפית ואנחנו עוברים במעבר ההרים Broadpass   וכעבור עוד 17 מייל נעבור את הצומת של כביש הפארקים 3 עם כביש 8 הוא Denali Highway. במקום גם נמצאת העיירה Cantwell.
כביש 8 Denali Highway:  
לפני הכול אני מזכיר לכם את מה שהוזכר כבר כאן במקרה של דרכי עפר, אז :
כדאי לדעת שחברות ההשכרה לא מכסות אתכם במקרה של תקלה/תאונה אם אתם נוהגים על דרך עפר. וזה נכון לכל כלי רכב - גם ג'יפים.
מכאן אתם יכולים להסיק ש- כביש 8 Denali Highway  הוא דרך עפר שאורכה 133 מייל ארוכים מאוד ואשר מסתיימים בעיירה Paxson. בדרך כלל אינני מייעץ שלא לעשות דרך כזאת או אחרת אם כבר הזכרתי אותה במסלול כלשהוא . במקרה של Denali Highway העצה שלי אליכם שאפשר לעשות קטע קטן של הכביש רק בכדי להרגיש אותו. הנופים מאוד דומים לכל אורכו. חיות ממש לא בטוח שתראו למעט בקטע הראשון שלו שסמוך לאזורים של שמורות טבע ואז חיות שעשו טעות מרה ויצאו מהשמורה, אותן אתם עשויים לראות. הצייד מותר לאורך הכביש ולפיכך הסיכוי שחיה תגיע אל הכביש הוא ממש קטן. אנחנו ראינו 0 חיות לאורך הכביש למעט 25 מייל ראשונים שלו שהצלחנו לראות נקבת מוס אחת בלבד ודורבן שנס על נפשו. מעבר לזה הנופים דומים. נכון שהכול ירוק ומשובץ באגמים בדרך כלל רחוקים למדי וחציית כמה נהרות .לקראת השליש האחרון יש נופים של קרחון מרוחק אבל נופים שכאלו תזכו לראות בצורה הרבה יותר מרשימה באזורים אחרים של אלסקה כמו Matanuska Glacier המרשים. או למשל Worthington Glacier שם גם הנופים שמסביב והצבעים מאוד דומים אבל הנופים הרבה יותר מרשימים. אתם בהחלט יכולים לעשות קטע קצר ושלא יעלה על 25 מייל ולחזור אל כביש הפארקים מס 3. זה לא אומר שהנופים לא יפים אבל שאפשר לדעתי לוותר.
מכאן במרחק של 27.1 מייל נמצא Park Road הוא כביש הכניסה אל פארק דנאלי.
Denali National Park  נמצא כבר בחלק אחר של אלסקה הנושא את השם: Alaska Interior    

         מצ"ב קישור למפת אזורי החלוקה של אלסקה

מי שהזמין מקום לינה באחד מהקמפינגים של הפארק יכנס אל הכביש הזה ומי שמקום הלינה שלו הוא באזור ימשיך לשם. מרכז גדול של בתי מלון חנויות למזכרות משרדים העוסקים בתיירות ותחנות דלק נמצא בהמשך כביש הפארקים 3. במרחק של 1.4 מייל צפונית לצומת עם Park Road. מרכז נוסף נמצא 6.2 מייל לפני הצומת של הפארק. מקום זה הנקרא Denali Village גם בו יש קבוצת בתי מלון וקמפינג.


קצת מידע על איפה ישנים באזור הפארק
מכיוון שבתי מלון של רשות הפארקים לא נמצאים בתחומי הפארק, רוב המבקרים שמגיעים אל הפארק ישנים בין העיירות Cantwell 30 מייל מדרום לפארק ועד העיירה Healy השוכנת 11 מייל מצפון לפארק. מכיוון שהביקור בפארק בדרך כלל הוא מקסימום יומיים אז לא כל כך נורא המרחק הזה. מה שבטוח שכמה שיותר קרוב לפארק זה מפשט את הדברים. מקומות כמו Denali Village והאזור שמצפון לכניסה לפאר הם אידיאליים.    יש קבוצה של בתי מלון פרטיים שנמצאת ממש בתוככי הפארק מצידה השני של דרך העפר המשמשת לטיול בפארק. Camp Denali - Denali North Face Lodge-  The Kantishna Roadhouse  Skyline Lodge.  Denali Backcountry Lodge אבל המחיר בהתאם.
המיקום הכי אידיאלי אלו הם הקמפינגים שבתוככי הפארק רק שאליהם צריך לסגור את המקום חודשים מראש (סביב חודש פברואר נפתח חלון ההזמנות) השורות הבאות מיועדות למי שמתכנן להעביר את לילותיו במקום מי בRV  ומי באוהל.  ההזמנה של הקמפינגים וגם של יום הטיול שעושים בתוך הפארק מתבצעת דרך אתר המקושר לאתר של הפארק-                 הזמנות לפארק דנאלי 
על הקמפינגים השונים אתם יכולים לקרוא באתר הפארק
מה שכן כדאי לדעת בנושא הקמפינגים הוא בעניין - Teklanika River Campgroundשנמצא  30 מייל אחרי שער הכניסה לפארק. השהות במקום מותנית במינימום 3 לילות של שהייה במקום והשימוש ברכב שלכם הוא לכניסה וליציאה בלבד. פעם אחת לכניסה ואחת ליציאה. אם תצאו מכל סיבה שהיא תחויבו בתשלום נוסף של - "Tek Pass."
על כל מה שקשור לשהייה ב Teklanika River Campground 
להיות ב Teklanika River Campground מחייב תכנון קפדני גם מבחינת אוכל, מים, וציוד נדרש עקב האיסור שלכם לנוע הלוך וחזור על כביש הפארק.  גם בהיבט של מה לעשות בפארק שלושה לילות מחייב אתכם לתכנן את מה שאתם רוצים לראות ולעשות בזמן הזה. צריך לקחת בחשבון שיש סיכוי לא קטן למזג אוויר סגרירי וגשום שדי טורף את הקלפים לשהייה באורך זמן שכזה במקום.

עם הגיעכם לפארק אתם חייבים להגיע אל  Riley Creek Mercantile הממוקם בסמוך מאוד אל  הכניסה אל הפארק ובצמוד אל Riley Creek Campground. במקום הזה במידה ויש לכם הזמנה לקמפינג אתם מבצעים את הצ'ק אין שלכם. תקבלו את שם הלופ שלכם ונכון ל-2016 אתם יכולים לבחור כל מקום פנוי/שהתפנה לשים את השלט שלכם ולהמשיך לעניינכם במידה ויש. כמו כן תקבלו את כל ההוראות כיצד יש לנהוג בארץ של דובים. גם על השולחן שלכם בקמפינג כמו כמעט בכל קמפינג באלסקה מוצמדת לוחית עם הוראות אלו. גם אם הגעתם בשעה מאוחרת לא צריך להיות לחוצים. שעות הפתיחה : Hours are 7 AM – 11 PM, Peak Season and 7 AM - 10 PM, Off Season

ב- Riley Creek Mercantile  אתם גם מאשרים את ההזמנה שלכם לגבי הנסיעה שלכם לאורך כביש הפארק. כך שגם מי שלא ישן בקמפינג צריך להגיע למקום כדי לאשר את הנסיעה שלו בפארק.(על הנסיעה  נרחיב בפרק הבא)

במקום יש עוד כמה שירותים חשובים למי שישן בקמפינג כמו מקלחות ומכבסה עצים למדורה שולחנות עם גג מעל לראשכם. קפה וגלידה ואחד הדברים החשובים בימינו. ווי-פי חופשי.

 נקודות הביקור שלנו להיום:

 • Walter Harper Talkeetna Ranger Station – הנושא העיקרי של תחנה זו הוא סביב טיולים רגליים בפארק דנאלי ובעיקר סביב טיפוס הרים. סרט קצר בנושא טיפוס הרים.

 • Susitna Salmon Center – מוזיאון לנושא דגי הסלמון

 • Nagley's Store- החנות הראשונה בעיירה. יפה מבחוץ לטעמי פחות מבפנים .

 • Aurora Dora  - גלרייה סביב נושא אורות הצפון. הדפסים על לוחות מתכת. שווה ביקור- לא לפספס.

 • נסיעה צפונה כביש 3 לכיוון דנאלי פארק- Denali Viewpoint South

 •  Byers Lake

 • Alaska Veterans Memorial

 • Denali Viewpoint North

 • Broad Pass

 • Denali Hwy כביש 8

 • הגעה אל Riley Creek Campground בכניסה אל פארק דנאלי

מי שיעשה טיסה או שייט בעיירה Talkeetna פשוט יגיע ליעד הסופי של היום בשעה יותר מאוחרת.

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר