דוידי קליר- מסלולי טיול - יום 9 - Anchorage To Girdwood
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

© יום מס' 9  - Anchorage To Girdwood   

ביום מספר 9 אנחנו פונים נוסעים לכיוון דרום מאנקוראג'. את היום הזה אנחנו מעבירים לאורך Turnagain Arm שבדרך כלל המטיילים חולפים עליו בדרכם אל חצי האי קינאי Kenai Peninsula  ולמעט עצירה בנקודה כזו או אחרת ממשיכים דרומה וחולפים על כמה מקומות שווים. המאפיין העיקרי של לשון הים הזאת החודרת אל היבשה מרחק של כ-40 מייל היא הגאות והשפל שמתבטאים כאן בהפרש משמעותי של כמה מטר. כמה מטר? 12 מטר! שמעתם נכון. זה המקום שבו הגאות והשפל הם עם ההפרש הגבוה ביותר בארה"ב.

כאשר הגאות מתחילה, גל גאות שגובהו נקבע לפי מצב הירח באותו היום עשוי להגיע עד לגובה של כ- 2 מטר ואשר רץ לאורך כל המפרץ מצד מערב לכיוון מזרח מהלך של כ 40 מייל במהירות של כ-8 ק"מ לשעה. גן עדן לחובבי גלישה שלפניהם יש אומנם גל אחד ואומנם לא כל כך גבוה אבל איזה אורך של דרך. בהחלט אפשר להגדיר את גל הגאות או כפי שהוא נקרא בשפה האנגלית: Tidal Bore כאטרקציה העיקרית של המפרץ וכדאי לכם לתכנן את מסלולכם בקפידה כך שתהיו במקום הזה בתאריך אשר יאפשר לכם לצפות בתופעת הטבע שלא תצליחו לראות שכמותה במחוזותינו.

בשביל לדעת את הזמנים של התחלת הגאות מצ"ב לינק 

למרות שמצורף לינק עדיין כדאי לכם לסור למרכז מבקרים ולקבל דף עם נקודות התצפית על הגל והשעות בהן הוא עובר בהן והסבר לגבי התאריכים והשעות שבהם הגל הוא בגודל ששווה להתאמץ ולראות אותו.
 

ההצעה הכי טובה שאני יכול לתת לכם בנושא גל הגאות הוא להתאים את טיולכם לאורך קטע הכביש בין Anchorage ועד ל- Girdwood ולהמתין לו בנקודה מומלצת כמו Beluga Point Lookout שהיא הנקודה בצד המערבי של המפרץ מה שיאפשר לכם לעלות על הרכב ולנסוע לנקודה הבאה עם כיוון הגל בשביל לשפר צילומים לתפוס גולשים וגלשני רוח שמנצלים את הגל ככה אפשר ללוות את הגל כברת דרך לא קטנה.                       המחזה ממש מרהיב ועם גלשני הרוח התמונות מרהיבות גם. תשימו לב למערבולות המים והזרמים שנוצרים במפרץ שאך לפני שעה קלה היה כמעט כולו משטח של בוץ. אם הזכרנו בוץ אז כדאי לשים לב לשלטי האזהרה שאין לרדת לחופים הללו מפאת סכנת שקיעה בבוץ והכוונה אליכם ולא לכלי הרכב שלכם. במיוחד אם אתם עם ילדים.  

אז עברנו על האטרקציה העיקרית שהשעות שלה משתנות כל יום ואתם צריכים כפי שהוזכר להתאים את המסלול לזמן שהגאות מתחילה. מה שעושים זה שמטיילים לאורך נקודות העניין שבצמוד לכביש שגם כאן מספרו  1 אבל נושא את השם: Seward Highway. כאשר מתקרבת שעת הגאות חוזרים את כברת הדרך עד ל- Beluga Point Lookout. זו כברת דרך ממש לא ארוכה ומכיוון שהתכנון במסלול הזה הוא ככה שהלינה מתבצעת באזור של העיירה Girdwood מה שאומר שזו דרך של 23 מייל לכל היותר ושווה את המאמץ במידה ואלו תאריכים המזמנים גל גאות גבוה. יש מצב שבגלל התזמון של גל הגאות לא תספיקו לעשות ביום זה את כל מה שמתואר כאן. אבל מכיוון שהלינה היא באזור יש לפניכם את יום המחרת לשם השלמת החסר. התכנון כאן הוא לפי גל גאות אחרי השעה 18:00 אבל כמובן שרוב הסיכויים שזה משתנה.

עכשיו נתפנה למסלול הרגיל.

לא לשכוח למלא דלק לפני שעוזבים את העיר.

מפת מסלול יום מספר 9   56 מייל לא כולל חזרה לנק' תצפית על גל הגאות.

נקודת התחלת המסלול היא כפי שמופיע במפה לצורך המרחקים הנדרשים.

את העיר הגדולה Anchorage אנחנו עוזבים כאשר אנחנו נוסעים על כביש מספר 1 Seward Highway אשר בקצה השני שלו נמצאת העיירה Seward  אליה נגיע בהמשך המסלול. לאורך קטע כביש של כ-55 מייל ואשר מסתיים ב- Portage Glacier יש הרבה מאוד עניין. ולא תספיקו לעשות את הכול. שימו לב ש- Portage Glacier נמצא אחרי העיירה Girdwood מה שגם במקרה הזה מחייב אתכם לחזור מעט על עקבותיכם במידה ואתם לנים באזור של העיירה. הלינה בעיירה נעשית בשביל להספיק ביום הבא לעשות עוד כמה פעילויות במקום.

9.6 מייל מנקודת ההתחלה אנחנו מגיעים אל Potter Marsh Bird Sanctuary . במקום ביצה ענקית וגשר העשוי עץ עם סידרה של מרפסות לתצפית. אם אתם תגיעו למקום בעיתוי הנכון החוויה יכולה להיות נפלאה ואפשר לחזות בבעלי כנף כמו ברבורים שתמיד מרהיב לראות אותם בתנועתם האצילה . כמו כן אווזים , ברווזים, שחפיות קוטב, עיט ים לבן ראש, ועוד רבים אחרים. אפילו מוסים מגיעים למקום עקב צמחיית המים העשירה שמהווה את אחד ממקורות המזון שלהם. המקום הוא אחד מהמקומות הפופולאריים ביותר בקרב חובבי הצפרות. אבל אתם עשויים להגיע למקום גם לא בעיתוי המתאים ואז החוויה מתעמעמת אבל שווה את הניסיון. כמה שיותר מוקדם יותר טוב.

אם ניסע עוד 2.5 מייל נגיע לפארק היסטורי מצד ימין לדרך. במקום מנהלת הרכבת שחזרה את הבית שבו התגורר האחראי על אחזקת קטעי המסילה באזור באורך של 10 ק"מ. במקום מספר קרונות מתקופה אחרת וראש חציבה לפינוי שלג וקרח שחוסמים את פסי הרכבת.

3.4 מייל בהמשך הדרך מרגע שחזרנו לכביש הראשי נגיע אל McHugh Creek Day Use Area. מקום נפלא עם שולחנות פיקניק. הדרך מטפסת למעלה כמה עשרות מטר ומלבד מסלולים נחמדים וערוץ שופע מים, אגם קטן עם מים צלולים, ומפל מים קטן אך יפה יש לכם גם תצפית יפה על Turnagain Arm אשר נפרש למטה מקצה לקצה. למקום גם מגיעות חיות הבר כמו מוסים וגם דובים אז במידה ואתם נכנסים למסלול שאפשר לעשות ממנו גם קטע קצר כדי להרגיש את הטבע במקום לא לשכוח את גז נגד דובים ולהשמיע קולות כל זמן שאתם בחורש על מנת שלא תפתיעו את הדובים במידה והם באזור הקרוב . ממליץ לעשות רק קטע קטן ממסלול McHugh Creek  היות ויש לנו פעילות ארוכה להמשך היום. המסלול הזה יוצא מהחלק הרחוק של החנייה השנייה הגבוהה יותר. יש עוד שתי חניות גבוהות יותר. יש מצב שהמסלול יהיה סגור עקב שריפה שפגעה במקום באוגוסט 2016.

המקום הוא חלק מ- Chugach State Park שנחשב לפארק המדינה השלישי בגודלו בארה"ב. גם הביקורים שלנו במקומות כמו  Eagle River Nature Center , Thunderbird Falls , Pioneer Falls , ועוד נקודות רבות שהיינו ושנהיה בהם הם פארקים שמשתייכים לפארק המדינה הענק הזה.

1.4 מייל בהמשך הכביש נגיע לאחת מנקודות תצפית הפופולאריות ביותר על המפרץ ונושאת את השם Beluga Point . השם בעצם מרמז לכם שכאן מעבר לתצפית בגל הגאות יש לכם אפשרות בעונה המתאימה ועם קצת מזל לצפות בלוויתני Beluga שמנצלים את גלי הגאות בשביל לצוד. את הלוויתנים הללו שנחשבים ללוויתן הקטן ביותר ניתן לראות בדך כלל בין אמצע יולי וחודש אוגוסט עת האזור שורץ בדגי הסלמון אותם כולם מחפשים. יש מטיילים שעוברים את הגדר והולכים לטפס על שתי הגבעות ממול לחנייה מה שמצריך שימת לב היות ועליכם לחצות במקום את פסי הרכבת. כמו כן יש להיזהר ולא להיכנס למישורי הבוץ האדירים שנראים בעיקר בעת השפל.

עכשיו צריך להיות ערניים ולא לנסוע מהר מדי שלא תפספסו את הנקודה הבאה. אז במרחק של 1.2 מייל מהחנייה של Beluga Point תגיעו למפרץ חנייה מימין לדרך. אין במקום שילוט שמציין מה הוא המקום הזה. בצד השני של הכביש ממש סמוך לשוליים בקיר הסלע נובעים מים הפורצים דרך צינור שהושם במקום באופן מלאכותי. המים שפורצים במקום טובים לשתייה ואל תתפלאו לראות תור של ממלאי מיכלים ,בקבוקים, וכל כלי קיבול אפשרי. אלו מים קרים וטובים לשתייה והמקום נושא את השם : Fresh water spring. חצו את הכביש שבמקום הזה, הוא די סואן. קחו איתכם את הבקבוקים הריקים שיש לכם ותמלאו אותם במים. לא תצטערו על זה. היזהרו מלמשוך את צינור הפלסטיק יותר מדי פן ישבר בידכם והיזהרו שנית כשאתם חוזרים לכלי הרכב שלכם ושוב צריכים לחצות את הכביש.

בהמשך הדרך יש נקודות עצירה ומפרצים לשם כך, לנוחות המטיילים שרוצים לעצור ולצפות במפרץ או לחפש בעלי חיים על הצוקים והרכסים המתנשאים בצד השמאלי של הכביש כאשר כיוון ההתקדמות הוא דרום מזרח.באזור הזה יש מצב לצפייה בדובים ובכבשי הרים על הרכסים. צריך שתהיה בידכם משקפת טובה לשם כך.

נקודת העצירה הבאה שלנו נמצאת כעבור 5.1 מייל וזהו מכרה הזהב Indian Valley Mine שהוקם פה עוד בשנים הראשונות של המאה העשרים. המקום נחשב לאתר מורשת לאומית עם מבנים שהם מהראשונים שנבנו סביב Turnagain Arm. כאן אתם יכולים לחפש זהב או סתם לעלות ולסייר במקום בעלות סמלית של 1$ לאדם ולקבל שיעור בהיסטוריה של המקום. מהכביש הראשי אתם תבחינו בשלט במידה ונשאר במקומו-    PAN FOR GOLD   ובחנייה ליד השלט שם תחנו וטפסו למעלה. אם תרצו לחפש זהב זה כבר סיפור יותר יקר ועשוי להגיע עד ל-100$ למשפחה. תקבלו דלי גדול מלא בוץ שחור ואבנים ולפי מה שמובטח שבכל דלי שכזה אכן תמצאו זהב. תקבלו הדרכה כיצד להשתמש בצלחת המשמשת לסינון הזהב. זה ממש צלחת ולא מסננת. ייקח קצת זמן עד שתופסים את עיקרון ודרך החיפוש, תקבלו מבחנה קטנה שלתוכה מכניסים את גרגירי הזהב שתמצאו. נכון גרגירים אל תצפו למצוא גוש זהב. וקדימה לעבודה.

העלות היא לפי גודל הדלי שאתם רוצים בגדלים שהמחיר שלהם הוא 10$ 20$ 50$ 100$. מציאת זהב בדליים מובטחת.  זמן משוער לחוויה שעתיים.

באזור קיים עוד אתר דומה לחיפוש זהב. והוא נמצא בשטח של העיירה Girdwood. כדי להגיע למכרה הזה צריך לעבור כברת דרך לא סלולה של 3 מייל במעמקי היער.  זהו המכרה הנושא את השם: Crow Creek Mine כאן אם תרצו רק להסתובב במקום להתרשם או לצלם התשלום עבור זה יהיה $10. במקום יש כמה כלי רכב אוטנטיים מתחילת המאה העשרים. מספר מבנים ישנים. ותפאורה נפלאה לחתונות. נכון אוהבים להתחתן כאן. אז אל תתפלאו שבזמן שאתם מבקרים במקום נערכות גם הכנות לחתונה. אם חשקה נפשכם לחפש זהב התשלום בשביל זה הוא 20$ לאדם. לכמה זמן שאתם חפצים. תקבלו צלחת לחיפוש זהב, את חפירה, דלי, הסבר באמצעות שקית קטנה עם חול אבנים וכמה גרגירים זעירים של זהב כדי שתוכלו לזהות את הצבע והצורה וכיצד הם נשארים על צלחת החיפוש. ומכאן אתם הולכים כברת דרך לנהר לחפש זהב. כשתגיעו תראו במקום לא מעט מחפשי זהב אחרים חופרים ומסננים את הבוץ בהתלהבות רבה בהתחלה, שהולכת ודועכת אפשר להגיד במהירות רבה. אני לא מצאתי זהב ולו גרגיר אחד. והאמת שאף אחד מקרב כל מחפשי הזהב שהיו ליד לא מצא. היו יותר מ-20 כאלו. 

אז להיות באלסקה ולא לחפש זהב זה כאילו משול שלא הייתם כאן. לנסות ולהרגיש את החוויה זה בהחלט נחמד ואם אתם עם ילדים על אחת כמה וכמה, והאושר שלהם כשמוצאים גרגיר זהב יעשה לכם את היום. לפיכך לכו על האפשרות הראשונה - Indian Valley Mine שם מבטיחים לכם שתמצאו זהב בדליים.

מהמכרה אנחנו ממשיכים 7.4 מייל עד שנגיע לנקודה מאוד פופולארית לעצירה. זאת היא Bird Point. עוד פארק מדינה מעניין. להזכירכם שיש לשלם רק עבור הפארק הראשון בתשלום בו עצרתם באותו היום. במקום יש שביל הליכה עם מדרגות וגשרי עץ . הרבה מאוד שלטי הסבר לגבי הסיבות לגאות ,  השפעת הירח, על החי באלסקה ועוד. וכמובן נופים של לשון הים הזאת. המראות היפים יותר הם אלו של שיא השפל. הנקודה הזאת גם נחשבת לנקודה טובה לצפייה בגל הגאות רק שלטעמי היא מרוחקת למדי מקו המים. אבל לא יצריך מכם חזרה גדולה מדי (שהיא לא כזאת נוראית) לכיוון ממנו הגעתם. לשיקול שלכם. אני מעדיף נקודות שמאפשרות לכם לשפר עמדות "ולהתקדם" עם הגל. כמה מייל לפני שמגיעים אל Bird Point נחלוף מעל לערוץ Bird Creek. מה שמעניין כאן הוא ההבדל במראה של המקום בין שיא הגאות לשיא השפל. בגאות צבעי המים כחולים ירקרקים ממי הקרחונים. הנהר רחב למדי ומרשים מאוד. בשיא השפל הנהר הופך לנחל עם מים בצבע בוץ שנסחף אל תוך המים עם ירידת המפלס.

ממשיכים עם הדרך וחולפים על פני הכניסה אל העיירה התיירותית Girdwood וכעבור 17.4 מייל מהנקודה הקודמת אנחנו מגיעים אל : The Alaska Wildlife Conservation Center (AWCC) . במקום מרוכזות חיות רבות שנמצאות באלסקה ואשר אין אפשרות לשחרר אותן בטבע שם לא ישרדו. המקום מסודר כמו ספארי למעט העובדה שהחיות נמצאות בכלובים או יותר נכון מרחבים סגורים גדולים למדי.יש לכם אפשרות לעבור עם הרכב בין הכלובים. דרך העפר תוביל אתכם במסלול מסודר. אפשר לעצור ולרדת לצפות בחיות אשר במקום כמו: דובים חומים, דובים שחורים, דוב גריזלי, אייל קורא (מוס) אלקים, שועלים, זאב, קאריבו, דורבן, Sitka Black-tailed Deer סוג של צבי, Musk Ox (אם לא ראיתם בחווה),עיטי ים, שונר,וסוג של ביזון הנקרא Wood bison כדי להחזיר את החיות הללו לטבע. במקום יש תצוגות של האכלת החיות בשעות מוגדרות. לא לוותר על הביקור במקום עם עלות של 12.5$ לכרטיס ויש לכם קופון 1+1 בספר הקופונים. שעות  פתיחה 08:00-20:00  

The Alaska Wildlife Conservation Center (AWCC)

המקום האחרון שאנחנו מגיעים אליו היום הוא Portage Glacier כאשר המטרה שלנו היא לבצע את השייט אל הקרחון. אם היום הזה הוא יום יפה אז אל תהססו ותעשו את השייט הזה שהוא השייט הזול ביותר אל קרחון כלשהו באלסקה. נכון שהשייט קצר יחסית ואורכו בסך הכול כשעה. ויצא לי לקרוא חוות דעת של מאוכזבים שאין אני מבין מאיפה יצאו. המראה מרשים ביותר זה גם עשוי להיות השייט הראשון שלכם אלי קרחון. העלות 39$ לאדם ובשנת 2016 היה גם קופון 1+1 מה שבאמת עושה את השייט הזה שווה עוד יותר. התמונות שלפניכם שוות אלף מילים.

השייט אל הקרחון יוצא חמש פעמים ביום

 Daily May 17 - September 19
 

   Departures: 10:30 am, 12:00 noon, 1:30 pm, 3:00 pm, 4:30 pm

 

לא חושב שיש בעיה עם מספר המקומות ולא בטוח שצריך לעשות הזמנה מראש אבל כדאי לברר מראש ואם אתם עם קופון אז תבררו איך אתם ממשים אותו כאן.  מקום שבו אתם ממירים את הקופון בכרטיס עלייה לשייט הוא: Portage Glacier Cafe אשר נמצא בסמוך.

עוד במקום יש את מרכז המבקרים Begich Boggs Visitor Center שאפשר לקבל בו את טבלאת השעות והמיקומים של גל הגאות רק שאתם מגיעים לכאן די בסופו של היום ולהצטייד בטבלה הזאת שווה לנסות לקבל במרכז המבקרים באנקוראג' ביום הקודם. עוד במרכז אפשר לעשות סיור בתשלום ולהתרשם מהתצוגה שבמקום. כדי להגיע אל הקרחון נצא את Alaska Wildlife Conservation  נפנה ימינה ומייד בצומת הקרובה נפנה שמאלה לפי השילוט אל עבר Portage Glacier/ Whittierונסע כברת דרך של 6.8 מייל מהמחלף לפי השילוט המוביל לקרחון.

מכיוון שהשייט האחרון יוצא בשעה 16:30 ולעומת זה Alaska Wildlife Conservation Cente פתוח עד השעה : 20:00 מה שאומר שאולי יהיה שווה לכם להפוך את הסדר בין השייט לבין Alaska Wildlife Conservation  .

מכאן אנחנו חוזרים אל הנקודה של גל הגאות או אל מקום הלינה שלנו בעיירה Girdwood או באחד מהקמפינגים הנפלאים שנמצאים באזור.

אם היום הזה (מס 9) הוא יום שמזג האוויר שלו יפה אז תתכננו את המסלול בצורה שכזאת שאתם עושים את הקרחון ביום הזה. אם הוא לא יום עם מזג אוויר יפה תבדקו מה הולך להיות מזג האוויר ביום המחרת (מס 10) ולעשות בהתאם. גם אם התחזית יפה זה עשוי להשתנות באופן בלתי צפוי.

 

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר