דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים מס 21-22-23 :Haines
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 

© ימים מס 21-22-23 :Haines

יום מס 21 : Haines

כשאנחנו מתחילים את הימים שלנו כאן, למעשה אנחנו מתחילים את החלק האחרון של טיולנו באלסקה.                             את המסלול כאן נתחיל מהיכן שסיימנו אתמול- Chilkoot Lake State Recreation Site  ובערוץ נהר ה- Chilkoot שבסך הכל זורם כאן בקטע מאוד קצר בין  Chilkoot Lake לבין מפרץ Lutak Inlet. בסך הכול אורך של קצת יותר ממיל אחד. אבל איזה מייל נפלא.

Chilkoot Lake State Recreation Site מורכב מקמפינג השוכן בין העצים על גדה הגבוהה משפת האגם. אותם עמדות קמפינג הצופות על מי האגם הן גם המבוקשות ביותר וספק רב שתמצאו בהן מקום אם אתם לא מגיעים לכאן בשעות הבוקר. אבל גם מקומות אחרים הם מצוינים כי לא באתם לשבת ולהשקיף לכם על האגם מהקמפינג.

מלבד הקמפינג יש לנו אזור להורדת סירות לאגם עם שולחנות לקמפינג אפילו שולחן המכוסה בגגון למי שהגשם הפתיע אותו. האמת שזה צריך להיאמר הפוך. השולחנות בלי הגגון הם למי שהשמש הפתיעה אותם כשבאו לשבת ולאכול. זאת כי במעבר הפנימי יש גשם ועננים וערפילים כמעט כל הזמן. היינו באזור הזה 10 ימים. נכון מאוד היו 10 ימים של גשם. לפעמים גם הרבה מאוד גשם במיוחד בעיר הבירה ג'ונו שם ירדו ממטרים חסרי רחם במשך יומיים שלמים זאת עקב המיקום ופני השטח אשר גורמים למזג האוויר באזור הזה להיות ככה. אתם תשמחו מאוד שאני טועה כאן.

מאזור הורדת הסירות שיש כאן גם חנייה אליה מגיעים כל ההסעות של הטיולים המאורגנים, ההסעות של טיולי הדייג, וטיולי הצפייה בציפורים, הקיאקים,ועוד. מכאן נמשך הכביש לאורך הקטע הקצר של הנהר ובצמוד אליו עד לכביש הראשי. התיאור כאן הוא מהאתר החוצה.

הדובים של  Chilkoot Lake State Recreation Site

לקטע הנהר הזה מגיעים לא מעט דייגים אשר מנסים לתפוס את הדגים. יפה לראות אותם עם הבגדים המיוחדים שלהם נגד הרטבות, איך הם מפוזרים לאורך הנהר ומנפנפים בחכות שלהן. בכל הזמן שאני צפיתי בהם לא ראיתי אפילו דייג אחד שהצליח לדוג. באמצע הדרך בנו על הנהר מחסום אשר רק באמצע שלו יש מעבר וזאת לצורך מעקב וספירה אחרי הדגים אשר מצליחים לעבור קודם כל את מכשול הדייגים. שלט על הכביש המתעדכן כל יום יודע לספר כמה דגים נספרו עד לאותו היום. חוץ ממכשול הדייגים יש לדגים עוד לפחות 2 מכשולים. הראשון הוא הדובים שבאים למקום מסביבות סוף יולי ואוגוסט ואפילו ספטמבר ועוסקים במרץ בתפיסת הדגים שמהווים את מקור השומן העיקרי שלהם לחורף הקשה של אלסקה. גם אם לא תראו דובים תוכלו לדעת שהם בסביבה היות ואת הצואה השחורה שלהם רואים בברור על הדרך. ויש לא מעט בתקופה של החצי השני של הקיץ. בין הסבך לגדות הנהר ניתן לראות את השבילים שהדובים פרצו להם. וכמובן שיש מקומות שהם ממש פתוחים ונפלא להשקיף מהם על הדובים. דוב שמגיע לאזור גורם לכל הדייגים לפנות את השטח. זכות קדימה לדובים. כולל קריעת חוט הדייג עם נדרש שלא תהיה הפרעה לדובים כלל. ניתן לראות שרוב הדובים במקום נמצאים תחת מעקב ועל האוזניים שלהם מוצמדים תגים צבעוניים. אם למקום הגיעה אימא עם גור או גורים השמחה תהיה רבה מאוד אבל צריך מאוד להגביר את סף הזהירות היות ואימא עם גורים היא מסוכנת ביותר. השעות הטובות ביותר לצפייה כאן כפי שהוזכר הן שעות הערב והבוקר המוקדמות בהן לא אמורים להיות יותר מידי מטיילים אשר מפריעים לדובים. לפעמים כדאי להגיע לנקודה מסוימת כמו אזור הורדת הסירות למים שיש דובים שמאוד מחבבים את הנקודה הזאת. להחנות את הרכב ולהמתין בסבלנות עד שהדובים יגיעו. אנחנו צפינו במקום ערב אחרי ערב באימא דובה ובשני גורים יחסית גדולים אשר הגיעו ממש לאותו מקום. המחזה מרהיב. ואם האימא תפסה דג חבל לכם על הזמן איזה צעקות משמיעים הגורים כשהם רבים על השלל. נראה כאילו לדובים יש מסלול קבוע שהם מכירים.

המחסום השני של הדגים הם ה- Bald eagles אשר חוגגים על הדגים. גם כאן כמות לא מבוטלת של עיטים. מהצד השני של הנהר יש גם קינון של זוג עיטים וכדי למצוא אותו פשוט תחפשו איפה עומדות קבוצות של צפרים ולראות לאן הם מסתכלים. אם תעקבו בסבלנות אחרי העיטים תהיו עדים לדרך העבודה שלהם ולראות אותם במעופם וכיצד הם שולפים את הדגים מהמים. יפה לראות את שיתוף הפעולה של זוגות עיטים וכיצד הם קוראים אחת לשני. חוויה .

Bald eagles

אחרי שצפינו בדובים ובעיטים, ונסענו או הלכנו הלוך ושוב לאורך קטע הדרך הזה אינספור פעמים אפשר לצאת מכאן. לא תתפלאו אם תחזרו לכאן עוד היות והמקום חינם והיות והמקום נגיש. אם יצאתם לכביש הראשי פנו שמאלה וסעו עם הכביש עד לסופו. מצד ימין מי המפרץ ורחוק תוכלו לראות עשרות עיטים. תוכלו לראות את הבתים של המקומיים. ליד כל בית סירה.

מכאן נסע אל העיר או נחזור אל העיר תלוי כמובן איפה העברתם את הלילה שלכם. כאמור הכביש עובר לאורך Lutak Inlet ובשעת השפל מראה החופים עם עשביית הים הצבעונית עליהם היא מקסימה. לפני העיר יש כמה נקודות למנוחה עם ספסלים ושולחנות ואפילו טוטמים לקישוט. ברקע רואים את הנמל שעשויות לעגון בו אוניות קרוז ענקיות שמציפות את העיר והאזור בתיירים.

אחרי האגם והנהר היעד שלנו להיום היא ההפלגה אל העיר השכנה Skagway שאין אליה חבור יבשתי והמעבר אליה נעשה באמצעות הפלגה של 45 דקות דרך הפיורד המקשר בין שתי הערים. עלות ההפלגה היא 71$ להפלגה הלוך וחזור(מחיר של 2016). המטרה שלנו היא לא ההפלגה שיש שמחשיבים אותה כמשהו מיוחד ועתיר נופים. היעד שלנו היא הגעה אל-Skagway. השורות נכתבות כדי להנמיך את הציפיות מההפלגה ושלא היא תהיה הסיבה לשייט. אם יורד גשם ההפלגה די רגילה למי שכבר עשה הפלגות באלסקה. את ההזמנה להפלגה לא כדאי להשאיר לרגע האחרון מהסיבה הפשוטה שאם יש בנמל ספינת קרוז אחת או יותר אז פשוט מאוד לא יהיה לכם מקום. ספינות הקרוז ממלאות את כל האטרקציות וההפלגה אל Skagway היא מאוד מבוקשת. השייט מתבצע בערך כל שעתיים ותזמינו לכם מקום מראש בשעה כזאת שתאפשר לכם בבוקר להיות קצת ב- Chilkoot Lake State Recreation Site. המרחק קרוב ותוך רבע שעה אתם בעיר. חנייה חינם אפשר למצוא כמה עשרות מטרים לפני המזח על רחוב  Haines Hwy פינת  Mud Bay Rd שלט כחול על חנייה ציבורית יודע לבשר לכם שמגרשון הקטן הזה הוא החנייה הציבורית. מה שאומר שצריך לבוא מוקדם כדי לתפוס מקום. אתם צריכים להחליט מראש כמה זמן אתם הולכים להיות בעיר שהייתה מאוד מרכזית בתקופת הבהלה לזהב ובנויה בצורה אוטנטית. זאת היות ואת שעת החזרה אתם קובעים בהזמנת ההפלגות ובמידה וההפלגות מלאות לא תוכלו לשנות.

חברת ההפלגות  

אחרי הפלגה הנמשכת 45 דקות אתם יורדים במזח של Skagway. ההפלגה חזרה יוצאת בדיוק מאותו המקום.

אתם יכולים להחליט שאתם עושים יותר מיום בעיר ונשארים להעביר בה את הלילה כדי להספיק לעשות יותר דברים בצד הזה של המפרץ. מה שאומר שאתם צריכים להיערך לזה. כלי רחצה ולהשאיר הרכב בחנייה לכל הלילה ב- Haines.

Skagway היא עיר שנעים לשוטט ברחובות שלה, אבל המסחריות זורמת ברחובות בעוצמה של לא פחות מהנהרות הגדולים ביותר באלסקה ועדיין זה נחמד. מהנמל המרוחק ממרכז העיר יש הסעות בתשלום של 2$ לנוסע כל כמה דקות. אפשר לשלם על נסיעה אחת ואפשר לשלם על כרטיס רב פעמי לכל היום 5$ ליום. תקבלו חותמת על היד. רחצתם ידיים תשגיחו לא לרחוץ את הכרטיס. הכול מניסיון. ההסעות הללו בחזרה מגיעות ל-2 יעדים. הראשונה למזח ממנו הגעתם אתם והשנייה למזח נוסף של ספינות הקרוז. אז צריך לשים לב בדרך חזרה. גם מי שינהג באוטובוס יסביר לכם.

רדו בתחנה הראשונה בעיר וצאו לסייר אותה. בשני ספרי הקופונים יש לא מעט אטרקציות שיש עליהן הנחה משמעותית על טיולים בעיר ומחוצה לה. טיולים ברחבי אלסקה עשיתם לא מעט עד כה ועיר בסגנון של הבהלה לזהב טרם ראיתם לפיכך מציע לכם להתמקד בעיר ולא לרוץ ולחפש איך לצאת ממנה.

כל העניין בעיר מתמקד ברחוב הראשי שלה Broadway ובכמה רחובות ניצבים לו לכל אורך הרחוב שמדרכות העץ שלו מ-2 הצדדים נותנים תחושה אמיתית של חזרה בזמן 100 שנים אחורה. בתחילת הרחוב יש גן היסטורי עם קטרים וקרונות ומפלסת קרח , ומכאן ממשיכים לטייל לאורך הרחוב שיש בו בתים צבעוניים עם שילוט שמאוד דומה למה שהיה כאן לפני למעלה מ-100 שנים. רואים שנעשים בעיר מאמצים רבים לשמר את המראה שלה שבעצם הוא הסיבה העיקרית לנהירה של מאות אלפי התיירים למקום. משך כל השהות שלכם בעיר תראו איך המסוקים יוצאים וחוזרים בלי הפסק בדרכם אל הסיורים האוויריים שהם מבצעים. יש גשם אין גשם יש ראות אין ראות ועדיין טסים בלי הפסקה.

מה שאתם יכולים לעשות כדי למקסם את הזמן וגם להשתמש בקופון זה את הסיור של חברת: Skagway Tours ואת הסיור שהם מציעים :“Skagway City & Summit Tour” כך שעם הקופון זה בהחלט משתלם. צריך לבצע את ההזמנה לפחות 48 שעות או כל תנאי אחר שיהיה בהתאם לחוברת הקופונים העדכנית.  שימו לב להוראות הכנסת קוד הקופון להזמנה.

חברה נוספת לסיור רק ברחובות העיר היא : Skagway Street Car Tour המשתמשת באוטובוסים עוד משנות העשרים של המאה הקודמת.  

מקומות מעניינים נוספים להיות בהם בעיר הם : ‪Red Onion Saloon Brothel Museum,
‪Gold Rush Cemetery שאליו מגיעים גם עם הסיור של העיר. מקומות שממש ייקחו אתכם לתקופה של הבהלה לזהב.

אחד הטיולים המבוקשים במקום היא הנסיעה ברכבת: White Pass & Yukon Route Railway רק שאתם צריכים להתאים את לוחות הזמנים שלכם. 

חוזרים ל- Haines עם המעבורת האחרונה להיום.

כשיורדים מהמעבורת כדאי לעלות מעט עם הרחוב Portage Drive שממש נמצא על אותו הקו של המזח. אתם יורדים מהמזח חוצים את הכביש וממשיכים בעלייה הקלה עד שמגיעים אל האזור העתיק של העיר.                                          Fort William H. Seward מספר מבנים עתיקים שנבנו על ידי הצבא בשנת 1902שנראים כולם אותו הדבר מסודרים בצורת ח עם מגרש מסדרים ותורן נישא עם דגל. יש ממש דף הסבר למקום וההיסטוריה שלו ואיך מי שחי כאן קנה את המקום מידי הצבא בשנת 1947. בערב יש נגן בחמת חלילים שעושה מסדר במקום ומוריד את הדגל. דף עם מפת המחנה והסברים ניתן לקבל במרכז המבקרים המקומי. אפשר להסתפק בלקרוא על המקום בלינק הבא 

מעניין לדעת שהמקום נקרא על שמו של מי שנשא ונתן עם רוסיה על קניית אלסקה מידיה. ההקמה הייתה דווקא תוצאה של מחלוקת על הגבולות עם קנדה.גם העיר Seward נקראה על שם אותה אישיות. תקופה מסוימת שונה שם המקום ל- Chilkoot Barracks לפי הסיפור כתוצאה מטעות במשרד הדואר של העיר Seward. רק בשנת 1972 חזר השם המקורי כאשר המקום הוכרז כנכס היסטורי. באחד מהמבנים ההיסטוריים יש גם מלון נחמד  Halsingland שמשרדי חברת ההשכרה של אוויס בעיר שוכנים בו.

אם אתם רעבים יש בסמוך מסעדה מומלצת עם מחירים סבירים ואוכל מצוין. עמוסה בסועדים שזו האינדיקציה הטובה ביותר לאיכות מסעדה באשר היא. המסעדה נושאת את השם : Fireweed Restaurant וכדי להגיע אליה רדו ב- Portage Drive ופנו שמאלה בפנייה השנייה.

מכאן אפשר לחזור רגלית לחניית הרכב שלנו.

הגיעה שעת הערב של יום שהוא מאוד עמוס. אבל, לא לשכוח, הדובים מחכים לכם לארוחת הערב שלהם. טוסו אל Chilkoot Lake State Recreation Site ואולי תקנחו עם מראות יפים של הדובים.

לינה ב- Haines  / Chilkoot Lake State Recreation Site

יום מס 22 : Haines

מגוון אדיר של פעילויות עומד לפנינו ביום הזה שאם אתם ישנים ב-   Chilkoot Lake State Recreation Site  כנראה תתחילו אותו על הבוקר במרדף הקבוע של מי שישן במקום אחרי הדובים.

מצ"ב לינק לחברה שיש בה מגוון של פעילויות שיש לכם קופונים בעבורם ב-2 ספרי הקופונים                                  Rainbow Glacier Adventures LLC  לכם נותר להחליט ולבחור. יש עוד לא מעט חברות שעושות סיורים וטיולי יום, שייט קיאקים ושיט באמצעות סירות זודיאק.

שייט מומלץ הוא השייט שנערך באמצעות סירות סילון על ידי חברת Chilkat River Adventures באזור של   Chilkat Bald Eagle Preserve     

לינה ב- Haines  / Chilkoot Lake State Recreation Site

יום מס 23 : Haines

עוד כמה דברים לעשות ב- Haines.

דרומית לעיר יש את Chilkat State Park עם כמה מסלולים רגליים ונופי מפרץ וקרחונים מהצד השני. הדרך לשם חולפת בסמוך לחופים שמדרום לעיר. הדרך נקראת Mud Bay Road. בדרך לשם תעברו ליד המבנים האדומים של              Haines Packing Company . כאן תוכלו להיכנס ולראות את התהליך שעוברים דגי הסלמון מרגע היכנסם למפעל ועד שהם יוצאים ארוזים לשוק. סדרה של חלונות בין התחנות השונות עם הסבר מאפשרות לכם את הדבר ללא עלות בתקווה שאולי תרכשו משהו מהמוצרים שמוכרים במקום. 

אתר יותר מעניין עם חוות דעת מצוינות ב- TRIPADVISOR נמצא כברת דרך צפונית ל-Haines.                                            זהו Kroschel Films Wildlife Center שכדי לבקר במקום אתם צריכים להתקשר ולתאם מראש. צריך לחזור צפונה על הכביש הראשי Haines Highway 26 מייל לערך, ואז לפנות ימינה אל Mosquito Lake Road ולהתקדם עם הכביש בערך 1.5 מייל. תחפשו על הצד השמאלי של הדרך את השלט הבא שמופיע בתמונה. חונים על הדרך הראשית בזהירות. מכאן יבואו לאסוף אתכם רגלית לסיור הרגלי שנעשה במקום.

האמת שאני לא יודע איך להגדיר את המקום אבל זה בהחלט משהו שונה ממה שאתם מכירים.  הסיור בין מספר כלובים הכוללות חיות שכנראה לא תראו בטבע עם אפשרות להאכיל וללטף את החיות הללו. אפשרות לצילום החיות בפוזות וזוויות שיצאו לכם תמונות מטריפות. ראו את השונר שלי.  
 

השונר של Kroschel Films Wildlife Center

המקום הוא בהחלט לא כמו גן חיות והייתי יותר מגדיר אותו כפינת חי עם כלובים חלקם אפילו גדולים מאוד. כולל הסברים מבעלי המקום שהם בעלי ידע עצום בנושא החיות.  החיות שהגיעו למקום למעשה לא יכולות להיות בטבע. כל חיה והסיבה שלה. למשל הדובה שבמקום הגיעה למקום בתור גורה לאחר שהאימא שלה ניצודה. תקשיבו לגרגרן איזה קולות הוא משמיע כשהוא זולל- מדהים ומשעשע. תנבחו לזאבה עם יללות של זאב. אבל כדאי להתאמן כדי שהזאבה תאמין לכם שאתם זאבים ואז היא תשיב לכם ביללות זאב ארוכות ונוגות. לא לשכוח להרים את הראש למעלה, ממש כמו זאבים. העלות לא זולה 50$ לאדם.משך הסיור כשעה וחוויה מעניינת.

הזאבה של  Kroschel Films Wildlife Center

אם יש לכם עדיין זמן אז תנו קפיצה למוזיאון הפטיש Hammer Museum שפתוח עד לשעה 17:00. תמורת 5$ למבוגר תוכלו לראות 2300 סוגים שונים של פטישים כי זה מה שהצליחו להכניס לתצוגה. הייתם מאמינים? יותר מזה הטענה שיש להם מקום רק ל-2300 ובסך הכול המוזיאון מחזיק בלא פחות מ- 4000 סוגים שונים של פטישים. אל תהיו סקפטיים, בשביל 5$  שווה לבדוק את המקום.

בעיר יש גם מוזיאון מכובד .‪American Bald Eagle Foundation Museum למי שמעוניין להרחיב הידע שלו בנושא.

יתכן שתאלצו לקצר את השהייה במקום או להאריך או לשנות במעט את המסלול בהתאם ללוחות הזמנים של המעבורות. כמו כן כדאי לבדוק שלוח הזמנים לא השתנה עקב תקלות שקורות לצי המעבורות. מה שגורר אחריו שינויים ביטולים ודחיות של ההפלגות.

הלינה בהתאם לשעות המעבורת או ביום ההפלגה.

למי שעושה את המעבר במעבורת- כדאי לדעת שחברות השכרת הרכב לא נוהגות לבטח את הרכב במעבורות.

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר