דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים מס 26-24-25 : Juneau
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

© ימים מס 26-24-25 : Juneau

יום מס 24 : Juneau

Juneau עיר הבירה של אלסקה היא לא עיר גדולה מבחינת כמות התושבים שגרים בה אבל מבחינת השטח העירוני שהיא מכסה היא למעשה עיר הבירה הכי גדולה בכול ארה"ב ואחת מהערים הגדולות בכול ארה"ב עם שטח של לא פחות מ- 3255 מיילים מרובעים. חוץ מהגודל שלה יש בה גם לא מעט דברים לעשות שממש מצדיקים את ההגעה למקום ולא כדאי לוותר עליהם. המקום הזה התעורר לחיים כמובן אחרי גילוי זהב. ושני האנשים Joe Juneau+ Richard Harris שחיפשו זהב באזור של Gold Creek  בשנת 1880 הקימו מכרה קטן וכמו הרבה מקומות אחרים סביב המכרה נבנתה עיר. העיר החליפה 3 פעמים את שמה. בהתחלה Rockwell על שם קצין בצבא ארה"ב. אחר כך נקראה בשם Harrisburg על שם אחד משני מחפשי הזהב הראשונים שמוזכרים כאן. אבל בעיה, יש עוד עיר בארה"ב עם אותו השם וכנראה זו הייתה הסיבה לשנות שוב את השם הפעם על שם מחפש הזהב השני שמוזכר כאן והוא : Joe Juneau. סתם קוריוז שנחמד לדעת אותו. העיר הזאת היא יעד מועדף לאניות הקרוזים ובמשך העונה מגיעים לכאן כמיליון תיירים. תוך כדי חיפושים במפה גם גיליתי שיש כאן את נהר הירדן שלהם: Jordan Creek והאמת שלא כדאי להחליף, אין בו הרבה מים.

 Juneau גם משמשת כבסיס ליציאה אל Gustavus שמשם יוצאים לשייט אל Glacier Bay Park & Wilderness ועוד פעילויות שניתן לעשות במקום.

רוב המטיילים מגיעים ל- Gustavus או עם המעבורת שיוצאת מ- Juneau או בטיסה שגם היא יוצאת מ- Juneau. על מנת לחסוך בזמן ולהיות הרבה יותר בטוח בעמידה בלוחות הזמנים וגמישות בשעות, ההעדפה היא לעשות את המעבר הזה בטיסה.  לדוגמא טיסה בשעות אחה"צ או הערב. הגעה ל- Glacier Bay Lodge ששייך לרשות הפארקים הלאומיים של אלסקה והם גם מבצעים את השייט הם גם ידאגו לקחת אתכם משדה התעופה למלון ובחזרה. למחרת לעשות את השייט וביום המחרת כבר אפשר לחזור בחזרה בטיסה אל Juneau. כמובן שאין שום מניעה להישאר יותר זמן במקום ולעשות עוד פעילויות.         

השייט אל Glacier Bay נמשך על פני כל היום ואורך 8 שעות.

לינק לכל מה שרציתם לדעת על הביקור השהייה והשייט אל Glacier Bay

ברושור לשייט 

ברושור למלון

מכיוון שהעלות להגעה וכל מה שמסביב ל- Glacier Bay הייתה מוציאה אותנו מהתקציב טיסה הלוך +טיסה חזור + 2 לילות במלון שהעלות שלו היא יקרה + שייט והכול ביחד מתחבר לסכום לא קטן. ומכיוון שביצענו שייט אל Kenai Fjords National Park ואל Columbia Glacier החלטנו לוותר על המקום ולהמיר אותו בשייט של יום היוצא מ- Juneau אל Tracy Arm שעלותו הסתכמה סביב 350$ והייה בהחלט חוויה יוצאת דופן עליה נרחיב בהמשך. כמובן שאתם תחליטו ותעשו את מה שאתם חושבים שיגרום לכם לחוות את אלסקה בדרך הטובה ביותר ואתם יכולים לעשות גם וגם.

ב- Juneau כדאי לקחת מלון באזור הקרוב לנמל כדי להיות במיקום נוח כשלא יהיה לכם הרכב שצריך להחזירו באחד מהימים הקרובים.  תשתדלו שהרכב יהיה עימכם לפחות את היום וחצי הבאים כדי שתוכלו להתנהל בעיר בקלות. שימו לב שיש כל מיני קופונים למלונות בג'ונו עם כל מיני הנחות.

עם הירידה מהמעבורת אנחנו יורדים דרומה אל כיוון מרכז העיר בשביל להגיע למלון. הדרך עוברת בצמוד ל-  Gastineau Channel שהוא בעצם מיצר ים ארוך שנראה כמו תעלה ומכאן שמו.  כמות עצומה של עיטים נמצאת לאורך של Gastineau Channel. בכל מקום שתסתכלו יש עיטים אפילו על עמודי הפנסים שמעל לכביש, על עמודי הרמזורים ועל כל דבר שנותן להם עמדת תצפית. קטע הכביש כאן הוא עם כמה נתיבים לכיוון והתנועה ערנית למדי וכדאי שמי שנוהג יסתכל על הכביש ולא יחפש עיטים.

מפת Juneau 

אחרי שהשארנו את החפצים במלון אם בחדרנו או בקבלה במידה והגענו מוקדם מדי. אנחנו נוסעים אל היעד שנחשב למספר 1 במקום : Mendenhall Glacier. הפארק שבמקום עם המראות של הקרחון האגם שלמרגלות הקרחון    ו- Nugget Falls המרשים שמצד ימין של הקרחון כאשר משקיפים לעברו, עושים את המקום ליעד מהמם. זהו אחד מהמקומות היותר יפים שיש באלסקה והוא גם מסודר בצורה מאוד נוחה למי שבא לבקר כאן.

לינק לדף הפארק

ברושור על המסלולים שבפארק

על המסלולים הבאים אל תוותרו: Photo Point מסלול קצר שקשה בכלל לספור אותו 0.3 מייל.

Nugget Falls עם אורך של 2 מייל מסלול בינוני על שביל נוח שיביא אתכם ליד המפלים המרהיבים הללו עם עוצמת מים אדירה.

Mendenhall Glacier

Steep Creek מסלול קצר ונפלא 0.25 מייל על גשרי עץ אשר מאפשר לכם לצפות בדגי הסלמון שבאים למקום. ואם יש דגים אז אמורים להיות גם דובים. השעות הטובות לצפייה בדובים הם כמובן שעות הערב המאוחרות ושעות הבוקר המוקדמות. בשעות הערב אם תגיעו למקום תראו שאתם לא לבד וכמוכם יש עוד משוגעים. נכון גם אנחנו היינו כאלו. הבעיה שהדובים מגיעים בעיקר לקטע הרחוק יותר ואותו סוגרים כדי להימנע ממפגשים אשר יסכנו את הדובים ואת המבקרים אז רק אם יתמזל מזלכם יהיו דובים שיגיעו לאזור השביל המוגבה.

יש עוד 2 שבילים במקום שעליהם לא נרחיב.

במקום יש מרכז מבקרים מדהים וגדול והביקור בו הוא בתשלום סמלי ושווה להיכנס אליו וליהנות מהתצוגה המרשימה שבתוכו כולל סרט כמו בכל מרכז מבקרים המכבד את עצמו. מרכז המבקרים פתוח עד השעה 19:30 והפארק כולו יהיה פתוח עד חצות.

היעד הבא לביקור הוא  Glacier Gardens   גן מקסים שיש לנו אפילו קופון בספר הקופונים 1+1. במקום צורה מעניינת של שתילת פרחים על עצים שנעקרו ממקומם והשתילה היא על השורשים שלהם מה שיוצר מראה ייחודי והמצלמה שלכם תעבוד הרבה. בנוסף נערך סיור רכוב אל יער הגשם המתנשא על הרכס החולש על הגנים. ההסברים של מי שייקח אתכם אל הסיור מאוד מעניינים ושווה לבקר ולדעת קצת יותר על היערות האלו שליוו אתכם הרבה מאוד בשבועות האחרונים. ההסברים כוללים את ההיסטוריה ואסונות הטבע שהביאו להקמת המקום. בנקודה העליונה של המסלול נשקף לכם נוף יפה של Gastineau Channel .  הדבר היחידי שעשוי להטעות כאן הוא השם של המקום שגורם לכם לחשוב שתראו במקום צמחייה טיפוסית לאזור של קרחונים אבל זה ממש רחוק מזה. אחלה שם שמוכר את המקום ולמרות זאת לא לפספס.

מכאן נעבור אל DIPAC's Macaulay Salmon Hatchery. זוכרים את המדגרה בואלדז? כאן יש עוד אחת אבל בתשלום סמלי של 5$ למבקר. כאן כבר מקבלים הסבר ממדריך שיודע לספר הרבה על התהליך החל משלב הוצאת הביצים ונוזל הזרע מהדגים. אם תהיו במקום בשעה שיש דגים תוכלו ממש לראות את התהליך ואת מיכלי הפלסטיק הגדולים עם הביצים הכתומות. מדהים. תוכלו לראות את הדגים מקפצים להם בסולם הדגים מה שלא תמיד עובד במדגרה בואלדז. בסולם הדגים יש חלון בצד מה שממש מאפשר לכם לראות את הדגים בתוך הסולם ועם קצת סבלנות תוכלו לראות את הדגים מזנקים מזווית לא שגרתית. מהסולם, הדגים נכנסים לבריכות גדולות שם הם ממתינים בתורם להיכנס ל"מחלבה". ומשם יוצאים הדליים עם הביצים הכתומות. אחרי ההסברים שלא ארוכים יתר על המידה תסיירו בתוך המבנה הראשי שבו יש אקווריומים מרשימים ביותר עם כל מיני דגים מעניינים, וסרטנים מיוחדים, כוכבי ים אדומים וכתומים, ירוקים,וורודים, עם חמש זרועות ועם עשר זרועות, קיפודי ים. באמת מקום שווה לביקור.

עכשיו אנחנו רעבים. מקום ללכת לאכול בו וגם להשתמש בקופון 1+1  הוא Gold Creek Salmon Bake. האמת שאלמלא הקופון לא בטוח שכדאי לבוא ולאכול כאן. המסעדה שנמצאת ממש קרוב למדגרה. לפי השם אתם יכולים להבין שכאן אוכלים נתחי סלמון על האש. מסעדה בסגנון אכול ככל יכולתך שממש אבל ממש מזכירה את דג על הדן שלנו. אז כדאי להגיע למקום ממש רעבים. לדעתי יש להם עוד הרבה ללמוד איך עושים סלמון על גחלים. לא מספיק לזרוק נתחי סלמון על הגריל ונתחי הסלמון ממש לא מעניינים בתוך הפה. אם היו משכילים להוסיף כל מיני רטבים מעניינים הם היו הופכים את המקום למסעדת גורמה. משום מה אתה צריך לחכות לצליית נתחי הדגים יותר מדי זמן מה שגורם לך לאכול כל מיני דברים אחרים ודי לפספס את העיקר. אז צריך להתאפק ולחכות שישימו נתחים חדשים. אם בדיוק מגיע האוטובוס עם סועדים חדשים שהגיעו באוניות הקרוז העוגנות בנמל מה שאומר תור לא קטן ליד הגרילים.אם הגעת ואין תור אתה עשוי לקבל נתחי סלמון קרירים. ועדיין המקום נחמד בגלל המיקום שלו שכמו שאמרתי מזכיר במאוד את דג על הדן עם נחל שזורם במקום ועם מקום ישיבה בינות למים זורמים.אפשר לטייל לאורך הערוץ עד למפל יפה ולראות בדרך את דגי הסלמון שהגיעו עד לכאן. את הציוד ששימש בעבר את כורי הזהב ויש לכם גם אפשרות לנסות למצוא זהב באמצעות צלחות חיפוש הזהב שבמקום. אז כפי שנכתב. אם יש לכם קופון אז בסדר ואם אין לכו למקום אחר.

פעילות נוספת היא העלייה ברכבל Mount Roberts Tramway שגם לה יש לנו קופון 1+1 בשני הספרים. אם מזג האוויר הוא יפה אל תהססו לשנייה. הנופים מלמעלה מהממים. אם רק מעונן אבל יש ראות גם תעלו. יש למעלה מספר פעילויות מעניינות שיכולות להחזיק אתכם למעלה לא מעט זמן. החל משבילי הליכה באזור של הרכבל העליון. וגם Juneau Raptor Center וגם Nature Center כבר מספיק סיבות לעלות ברכבל מה גם שיש לכם קופון לעלייה. 

לסיכום היום טיול בנמל ובמזחים הצמודים לו.

יש לכם גם אפשרות לטיסת נוף עם חברה שיש לכם קופונים שמוזילים את החוויה :   Admiralty Air Service

בקופונים יש יותר מאפשרות אחת. צריך לבדוק היטב מה אתם מקבלים בתמורה.

מי שיש לו זמן יכול גם לטייל על הכביש המוביל צפונה מהעיר ולהגיע עד ל- Shrine of St Therese. כנסייה שהוקמה על צוק מעל הים. נופים נחמדים. בהמשך הדרך יש את חוף העיטים אבל בשלב הזה של הטיול אתם כבר מומחים לעיטים.

יום מס 25 : Juneau

אחד מהימים היפים של הטיול באלסקה הוא השייט אל הפיורד הארוך Tracy Arm ואל Sawyer Glacier אשר נמצא בקצה הפיורד.  את השייט אנחנו עושים עם חברת Adventure Bound Alaska.
 
השייט אל Tracy Arm

את ההזמנה שלכם אתם מאשרים במשרדי החברה- .76 Egan Dr.  יום לפני השייט ומומלץ לעשות הזמנה מראש ולא להשאיר לרגע האחרון. הטיול מבוקש מאוד והספינות מלאות. העלייה לסירה נעשית ב 07:30 מהמזח שנמצא קצת בהמשך הרחוב אחרי המבנה הכחול הנושא את השם The Wharf. יש שתי ספינות היוצאות יחד להפלגה ואשר נקראות Adventure Bound Captain Cook --- . האוכל במקרה של השייט הזה הוא ברכישה על הספינה. אז כדאי לבוא מוכנים או לקנות את מה שיש לצוות להציע. המחירים בהחלט סבירים.

לבוש-הנוהל הרגיל של בגוד חם בשכבות שאפשר להוריד כשחם. ולהלביש כשקר. כובע וצעיף.

היתרון בבצוע השייט בספינות קטנות לעומת אניות הקרוז הגדולות הוא באפשרות של הגעה קרוב אל הקרחונים, המפלים , או כל מראה אחר אשר מחייב התקרבות אל החוף לצורך צפייה הטובה ביותר. כמה שיותר קרוב ככה יותר טוב. השייט מתחיל בהפלגה דרומה ב- Gastineau Channel. צוות הספינה המלווה אתכם יעשה הכול כדי שהחוויה שלכם תהיה טובה ככל האפשר. זה מתחיל כמובן בקפטן במקרה של הסירה שאנחנו שטנו איתה זה היה בעל החברה Steve Weber עם מידע רחב ביותר על כל מה שזז ולא זז לאורך הדרך, החיות,המפלים,ההרים,הנופים, הדובים שמגיעים בשעת השפל לחפש מציאות טעימות על מה שנשאר על הסלעים הנחשפים, ועוד.

השייט אל Tracy Arm

ללא קשר לשייט שתעשו תקראו את הסיפור הבא שנתקלתי בו במקרה , כיצד Steve Weber הציל גור של עז הרים בשנת 2008 –ספור יפה.        
סיפור הצלת הגדי                                        

שלושת ההפלגות שעשינו בטיול הביאו אותנו לכך שכיסינו כמעט את כל מה שאפשר לראות בהפלגות באלסקה. כל הפלגה השלימה את החסר מההפלגה הקודמת. אי אפשר להגיד שהייתה הפלגה מיותרת וכולן היו חוויה נפלאה. אבל ההפלגה הזאת בהחלט הייתה מעל הקודמות. אפילו שיום הטיול היה ממש סגרירי וירד לא מעט גשם. אבל שמיים כהים גורמים לקרחונים להיות כחולים יותר, והפיורד קיבל גוון של מסתוריות עם ערפילים נמוכים שריחפו מעל למים. כל רגע חיכינו שקפטן ג'ק ספארו מהסרט "שודדי הקראביים" יצא מבין הערפילים שט על הפנינה השחורה לכיווננו ודגל שודדי הים מתנוסס מעל לתורן.

החזרה מהשייט היא בסביבות השעה 18:00.

יום מס 26 : Juneau

 

ביום הזה אנחנו מחזירים את הרכב. קצת לנקות אותו אחרי השימוש הארוך שעשינו איתו לא יזיק. הרבה יותר נעים להחזיר רכב נקי גם אם זה עולה כמה דולרים. יש בכל מיני מקומות בדרך כלל בתחנות דלק שיש לכם את האפשרות לרחוץ ולשאוב את הרכב בעצמכם.  תחפשו במפה מקומות לניקוי רכב. בחירת חברת ההשכרה צריכה להיות כזאת שמלבד האפשרות להחזרת הרכב שלא בעיר הלקיחה גם כדאי שתוכלו להחזיר בשדה התעופה למרות שהדבר אינו כל כך נורא ומונית תיקח אתכם בעלות של בין 30$ ועד 40$ לשדה.

אחרי החזרת הרכב אנחנו ממשיכים את טיולנו בטיסה אל היעד האחרון שלנו בטיול לאלסקה והיא העיר הקטנה  Wrangell היושבת על אי הנקרא : Wrangell Island והסיבה העיקרית שאנחנו מגיעים למקום, זה השייט אל ערוץ הצפייה בדובים : Anan Wildlife Observatory Site.

יש אפשרות לשוט במעבורת אל Wrangell. הבעיה היא שכאן אתם צריכים להיות מדויקים היות ויש לכם הזמנות לתאריכים מאוד מוגדרים ומ- Wrangell גם יש לכם טיסה שמסיימת את טיולכם באלסקה. המעבורת כפי שאנחנו חווינו מתקלקלת ואז הכול משתבש. המזל שלנו שזה היה בקטע אחר של המעבורת אבל השליך על המעבר אל Wrangell והגענו יום שלם באיחור לאי. השייט גם לוקח כ-26 שעות.

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר