דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים מס 27-28 : Wrangell
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

© ימים מס 27-28 : Wrangell

לפני שבכלל מדברים על המקום הטיפ הראשון שכדאי לכם לדעת הוא הדבר הבא: כשאתם באים להזמין פעילות במקום כמו שייט לצפייה בדובים ב- Anan Wildlife Observatory Site או שייט אל The Stikine River או שייט אל LeConte Glacier כדאי לדעת שבשלב מסוים כאשר מגיעות אוניות הקרוז תתחילו לראות ימים שלמים שאי אפשר לעשות הזמנה כלשהיא בכל החברות שמוציאות טיולים מ- Wrangell וזאת מהסיבה שבימים האלה מגיעות לעיירה הקטנה הזאת אניות הקרוז שמציפות את כל אפשרויות הטיול בעיר ומזמינות את כל הפעילויות חודשים מראש. רק ממש בחודשים האחרונים של השנה שבהם נפתחת ההזמנה לשנה הבאה יש מצב שעדיין לא נפתחו תאריכי הקרוזים ועדיין תוכלו להזמין כמעט לכל יום שתרצו. אבל משלב מסוים האפשרות הזאת מצטמצמת ואתם יותר תלויים בלוח זמנים של תאריכים שעשויים להיות לא נוחים עבורכם.

תכנון בקור בWrangell  

איפה מתגוררים ב – Wrangell ? בעיירה יש כמה בתי מלון שלא מופיעים בבוקינג וצריך לפנות אליהם דרך האתר שלהם ברשת או ישירות במייל או טלפון. מצ"ב לינק לרשימת בתי המלון בעיירה

מכל הרשימה שמופיעה יכול להמליץ לכם על המלון הראשון ברשימה.
Sourdough Lodge Wrangell, Alaska
   

 מלון משפחתי , יבואו לקחת אתכם מטרמינל המעבורת או משדה התעופה. גם יחזירו אתכם לפני הטיסה חזרה. עם אפשרות ביטול עד לצהריים של יום לפני ההגעה.(צריך לבדוק האם השתנתה המדיניות) נותן לכם את הגמישות לשינויים או ביטולים במידה וקרה. לנו קרה בשל המעבורת שהתקלקלה וביטלנו יום אחד מההזמנה שהייתה לנו והכול עבד חלק. גם המחירים בהחלט סבירים עבור אלסקה. במלון גם אפשר להזמין את הפעילויות שלכם אבל תבדקו גם מול החברות ישירות.

הסיבה לבדוק ישירות היא השימוש בקופונים 1+1 שיהיו לכם עבור כמה מהפעילויות במקום מה שהופך את המקום לאטרקטיבי.

כאן מוקצבים לעיירה 2 ימים מתוך הנחה שאנחנו מגיעים בטיסה של אחה"צ ביום מספר 26 לפיכך יש לפנינו  כמעט 2 ימים. את הטיסה מ- Wrangell אנחנו מכוונים ליום 28 אחה"צ. את הסדר של הדברים במקום הזה אתם קובעים.

מה יש לעשות במקום?

 * Anan Wildlife Observatory Site – זאת הפעילות שלשמה אתם מגיעים למקום. בשנת 2016 לא היו קופונים והשייט אל המקום כולל: 2 שעות של שייט הלוך וחזור ועוד כ- 4 שעות של: תצפית, הליכה אל התצפית וחזרה ממנה העלות סביב 340$ לאדם (כולל מס) סה"כ זמן 5.5 עד 6 שעות.

הדובים של Anan Wildlife Observatory Site

אחרי שייט של כשעה תגיעו אל המקום בו תרדו מסירת הסילון שהביאה אתכם אל הכניסה לשמורה. תקבלו הדרכה מהרנג'ר שמוצב במקום. יש גם שירותים במידת הצורך כי בהמשך הדרך עד לתצפית אין וגם לא כדאי לנסות לעשות היות והאזור ממש מלא בדובים. רוב הדרך היא על שביל עץ צר ומי שיש לו בעיית שיווי משקל צריך לחשוב על היכולת שלו לעשות את זה. מקל הליכה מאוד עוזר. השביל עץ ממש צר ובחלקו הגדול אין בכלל מעקות לאחוז בהם למעט גשרים מעל לערוץ. את הדרך ילווה אתכם נהג הסירה שמשמש גם כמדריך שלכם או מדריך אחר שהחברה בה אתם מבצעים את השייט תעמיד לצורך זה. סביר להניח שהוא יהיה מצויד בגז נגד דובים ואו באמצעים אחרים במידת הצורך. כדאי לדעת שלא לוקחים אתכם אוכל להליכה הזאת. את יתר ההוראות תקבלו במקום וגם יש שילוט ברור שמסביר את הנוהל וכיצד עליכם להתנהג. המסלול עד לנקודת התצפית עובר בתוך יער מטריף בפני עצמו. יש מצב לפגוש דובים כבר בשלבים האלה של ההליכה.נכון גם הדובים רוצים להגיע אל אזור התצפית היות ושם המקום הכי טוב לתפוס דגים ולפיכך גם הם משתמשים בשביל שאתם הולכים עליו ומכיוון שזכות הקדימה היא לדובים צריך להתאזר בסבלנות ולתת לדוב להתרחק. אחרי הליכה של כחצי שעה בקצב נוח לפי זה שהולך הכי לאט בקבוצה מגיעים אל במת העץ המסודרת עם מעקות וגדר ועם שער כדי לחצוץ ביניכם והדובים שמסתובבים במקום. רשות היערות האמריקאית הקימה במקום דק לצפייה בדובים עם מסתור בערוץ שבו ניתן לראות את הדובים ממרחק של מטרים ספורים בלבד.... מקום מדהים.

הדובים של Anan Wildlife Observatory Site

 הסיפור סביב השירותים במקום קצת משעשע. מכיוון שהשירותים הם מבנה לא מגודר וכדי שלא יהיה מצב בו אתם פותחים את הדלת ודובי יגיד לכם היי. אזי יש בדלת חור שדרכו אתם מסמנים שסיימתם ומקבלים אישור לפתוח את הדלת מהמדריך. כמובן שגם ההליכה לשירותים היא עם אישור מהמדריך כדי שידע שאתם יוצאים מהשטח המוגן. ראו את התמונה הבאה עד כמה היא ממחישה את הסיפור. רואים גם את החור שבדלת.

מהמשטח המוגבה צופים אל הערוץ שבו הדובים תופסים את הדגים. לא בטוח מי נהנה יותר הדובים או הצופים. נראה שכולם. Anan Wildlife Observatory Site הוא המקום היחידי באלסקה שניתן לצפות במקום אחד גם בדובים חומים וגם בדובים שחורים העוסקים בתפיסת הדגים. מדהים לראות אמהות עם גורים ואת כל ההתנהלות מול הזכרים שנוהגים להרוג גורים ואיך הגורים נשלחים אל מרומי העצים כדי להגן על עצמם מפני הזכרים. אם יש זכר בסביבה אמהות עם גורים יחכו להזדמנות שלא תסכן את גוריהם.המצלמות שלכם לא מפסיקות לצלם ולהסריט וחייבים להיות ערוכים עם בטריות וכרטיסי זיכרון לגיבוי. הצפיחית בדבש של המקום היא כמובן נקודת התצפית התחתונה אשר מוסווית כמו תצפית של צפרים. כל חצי שעה יורדת קבוצה אחרת של מטיילים לצפות בדובים ממרחק של מטרים בודדים אפילו 2 מטר. התמונות שתוציאו שם יהיו מטריפות. את התור לתצפית המוסווית קובעים המטיילים בעצמם על ידי רישום בדף המודבק ללוח במקום. הזמן הניתן לצפייה בתצפית המסתור הוא חצי שעה לאדם. לא לדאוג הירידה לתחתית הערוץ לא כזאת קשה לא הרבה מדרגות ואתם במקום היחידי שיש כמוהו באלסקה.

הדובים של Anan Wildlife Observatory Site

לדובים יש כל מיני טקטיקות לדייג מוצלח. מי יותר ומי פחות. הנה כמה דוגמאות למה שאנחנו ראינו במקום.

הדוב החכם : בזמן שכל הדובים האחרים עבדו כדי לתפוס את המנה היומית שלהם החבר הנ"ל עמד במקום אחד ובהה באוויר כאילו יש לו פחד קהל ואף ספג "השמצות" על כך שהוא מפחד לעשות מעשה. אבל אחרי רבע שעה של בהייה התברר עד כמה תבונה יש לו. מימין לו או בצד השמאלי של התמונה יש תעלת מים צרה ומניסיונו הוא ידע שזו שאלה של זמן שיגיע לשם דג מזדמן. אז בזמן שכל החברים שלו צללו וקפצו והתרטבו כל שנותר לו לעשות זה להוריד הכאפה שלו למים ולהניח אותה על הדג. לפתוח הפה ולקחת אותו למסתור שם הוא אוכל אותו בלי שיפריעו לו. מה שנקרא תבונה של דוב.

הדוב החכם של Anan Wildlife Observatory Site

הדוב שעובד קשה :  Anan Creek  הוא אחד מהמקומות הבודדים בהם ניתן לראות דובים שחורים ודובים חומים תופסים דגים באותו המקום. אבל אין כזאת מילה ביחד. יש סדר מאוד ברור. איך שמגיע דוב חום לאזור, כל הדובים השחורים בלי יוצא מהכלל תופסים טווח ביטחון ומפנים את הערוץ.
הדוב החום יותר גדול וכנראה יותר אגרסיבי וחזק מהם ולא כל כך "בא" להם להתעמת איתו.
לעומת הדוב השחור ש"עבד" בצורה אלגנטית עם מינימום השקעת אנרגיה. הדוב החום שבתמונה עבד קשה מאוד. הוא שחה נגד הזרם, הוא צלל, עשה בועות, הוא דפק קפיצות עליהום לתוך המים וכל הדגים ברחו לו, התרוצץ לאורך הערוץ הלוך וחזור בלי הצלחה יתרה. לבסוף אחרי מאמצים רבים הצליח לתפוס דג אחד חסר מזל, אבל לנו זו הייתה חגיגת צילומים כי היינו בדיוק בתצפית המסתור. 
שלב האכילה של הדג לא קצר למרות הפה הלא כל כך קטן שיש לדוב, הוא אוכל את הדג בביסים קטנים, מקלף את העור בעדינות, ונהנה מכל ביס. גם אנחנו.

הדוב שעובד קשה של Anan Wildlife Observatory Site

הדוב שתופס הכי הרבה :  אז כתבנו על הדוב החכם ועל הדוב החום שהזיע קשות. אבל בסופו של דבר מדליית הזהב במקצה חופשי לתפיסת דגי הסלמון מגיעה לדוב שחור שהייתה לו טקטיקה מעניינת של הגעה לפינה בערוץ שם מהירות דגי הסלמון כנראה איטית או שנוצר במקום ריכוז של הרבה דגים. הדוב היה יורד בשביל ממתין כדקה וקופץ למים. אין אפס כל קפיצה כזאת הייתה מסתיימת עם דג בפה. עם הדג היה בריצה עולה אל מתחת לבמת התצפית לאכול את הדג וחוזר חלילה.
כך לאורך השעות ששהינו במקום הוא תפס כשישה דגים בזמן שכל הדובים האחרים לכל היותר תפסו דג או שניים.
הדוב פותח קורס לתפיסת דגים - ההרשמה בעיצומה.
ראשון הנרשמים הוא הדוב החום.

הדוב שאוכל הכי הרבה של Anan Wildlife Observ

אפשר בלי גורי דובים? התשובה היא וודאי שלא.
כשהגענו לנקודת התצפית הייתה בערוץ הנחל אימא דובה וגור דובון שחיכה בסבלנות שאימא תארגן לו את ארוחת הבוקר. העניין שהאימא לא כל כך צלח בידה לתפוס איזה דג לארוחה ומי שלא מנצל את הזמן שיש לו , מהר וביעילות מפסיד.
ברגע שהגיע דוב זכר נאלצה האם לסגת במהירות מהמקום לפני שהזכר יתקוף את הגור. הגור נשלח למרומי העץ והגיע בשניות לצמרת העליונה שלו כדי לא להשאיר שום סיכוי לדוב הגדול להשיג אותו שם. בשלב מאוחר יותר הגיעה למקום אימא עם שני גורים אבל גם היא לא העזה לרדת לערוץ כל עוד היו במקום דובים זכרים.


הגורים של Anan Wildlife Observatory Site

להשלמת התמונה כמובן שבלי ה-Bald Eagle  אין חגיגה. אז גם הוא מכוכבי המקום ויספק לכם שלל תנוחות לצלם אותו. אבל הוא כוכב משני.

בגמר כ-3 שעות שלא תרגישו איך עברו להן אתם חוזרים את אותה הדרך אל הסירה ושטים חזרה אל Wrangell.

על Anan Wildlife Observatory Site אין לוותר בכלל.

מה יש עוד לעשות ב Wrangell?

* שייט אל LeConte Glacier – זהו שייט שיש קופונים 1+1 עבור השייט היותר קצר. יש שייט ארוך יותר שמגיע אל העיר  Petersburg אשר נקראת באלסקה גם כ- "Little Norway". אורך השייט הקצר הוא 4 שעות והשייט הארוך הוא 7 שעות. עלות של 199$ או 299$ בהתאמה.

שייט אל Stikine River  - עוד שייט שיש אליו קופון 1+1 עלות של 200$ ונמשך 4 שעות. גם בשייט הזה מגיעים אל קרחון יפה המצטלם נפלא.

כמובן שמעבר לשייט לצפייה בדובים שהוא חובה כל יתר הדברים הם לבחירתכם.

מעבר לאטרקציות האלה שלא ממלאות את כל היום יש עוד כמה פעילויות שאפשר לעשות בעיר:

* חוף הפטרוגליפים -שנמצא בצד הצפוני של העיר. ממש לא רחוק מהמרכז.

* Wrangell Museum- תשתדלו כן להיכנס למוזיאון הזה. מרשים למדי ויש הרבה מה לראות בתוכו.

 זהו עד כאן- צריך להגיע לטיסה של אחה"צ היוצאת מהטרמינל הקטן של העיר אל העיר הגדולה סיאטל.

סוף הטיול

 

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר