דוידי קליר- מסלולי טיול - ימים 4-5 Denali National Park
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

© ימים מס'  4-5 Denali National Park and Preserve

כאמור את היומיים המלאים הבאים אנחנו מקדישים לפארק דנאלי. מה שמחייב אותנו ללון 2-3 לילות באיזור.

Denali  יום 4

400 אלף מבקרים בשנה פוקדים את הפארק המרשים שמספק את אחד מהנופים המרשימים ביותר באלסקה זאת בתנאי שרואים את הר הדנאלי. דנאלי שפירושו הוא "הגבוה" בשפת התושבים שישבו באלסקה כבר מלפני מאות שנים. אכן הר הדנאלי גבוה למדי והוא ההר הגבוה ביותר ביבשת אמריקה הצפונית ומתנשא לגובה של 6190 מטר.

רוב השנה בשל גובהו ההר מכוסה בעננים ולכן רוב מי שבא לבקר במקום עשוי לחזור קצת מאוכזב עקב העובדה שלא זכה לראות את יופיו. אבל עדיין ביקור במקום יספק למבקר מראות מיוחדים ויפים מספיק. נכון שהנופים לא דרמטיים כמו בנורווגיה למשל אבל בטח בכמות החיות שתצפו בהן בין אם הן רחוקות או קרובות ללא ספק המקום עולה על הרבה מקומות אחרים.

השמורה הוקמה רשמית בשנת 1917 תחת השם שמורת מקינלי שהיה נשיא ארה"ב. לחץ מתמשך לאורך השנים (לא ניכנס לכל פרטי ההיסטוריה) הביא לכך שלבסוף הוחזר השם המקורי הן לשמורה והן להר.

השמורה כוללת 6 מליון אקר של שטחים פראיים. טונדרות, קרחונים, יערות, נהרות אדירים, ושפע של בעלי חיים שניתן לראות אותם משוטטים ברחבי הפארק. רק לשם הבנת הגודל במושגים שלנו  אז שטח השמורה שווה ל-24 מליון דונם.

פארק דנאלי

בניגוד לשמורות הלאומיות ברחבי ארה"ב שם ניתן למצוא שבילי טיול רבים בדנאלי פארק מלכתחילה אין שבילים מתוכננים כלל. אין אישור לכלי רכב פרטיים להיכנס לפארק למעט מי שלן ב-  Teklanika River Campground. והתנועה על דרך העפר היחידה בפארק היא באמצעות שאטלים שיש להזמין ולשריין את מקומכם. נכון שבחודש ספטמבר מתקיימת הגרלה בה מורשים מעט הזוכים להיכנס עם כלי רכבם לשמורה אבל סביר להניח שזה לא תהיו אתם. אורכה של הדרך הוא 92 מייל עד לנקודת הביקור האחרונה הנושאת את השם: Wonder Lake. את הנסיעה אתם מזמינים כאמור באתר שבו מזמינים גם את הקמפינג ללינה במידה ואתם עושים טיול שכזה.                            ההזמנה של הקמפינגים וגם של יום הטיול שעושים בתוך הפארק מתבצעת דרך אתר חיצוני המקושר לאתר של הפארק-  עלות הנסיעה לאורך הפארק נכון לשנת 2016 היא לפי סוג הטיול שאתם בוחרים ונקודת היעד הסופי שאליו אתם רוצים להגיע. מצ"ב לינק לכל האפשרויות שעומדות בפניכם.                                                                                                                                                                                                                                                 עלות הנסיעה כוללת בתוכה את עלות הכניסה לפארק 10$ לאדם.

נסיעה זו בדרך היחידה שלאורך הפארק היא האטרקציה העיקרית במקום הזה. כשאתם מבצעים את ההזמנה  לדעתי כדאי לקחת את הנסיעה שלכם עד ל- Wonder Lake  וזאת כדי להשאיר בידכם את האפשרות להגיע אליו.  כי אם התמזל מזלכם ומזג האוויר נאה. אזי הנופים והצבעים שתראו יהיו מהממים. במידה והשמיים מעוננים ואין רואים את ההרים. היות וההשתקפות של הר דנאלי לא תראה במי האגם והוא יראה לכם סתם כעוד אגם אחד מיני רבים אפשר אז להסתפק בנסיעה עד ל- Eielson Visitor Center. מה שאומר שלקצר את המסלול תמיד תוכלו ותמיד תוכלו לשוב עם אוטובוס אחר.

שעת הנסיעה כדאי שתהיה מוקדמת ככל שתוכלו על מנת להגדיל את הסיכויים שלכם לראות חיות הקרובות לדרך. כמות האוטובוסים שנוסעת על הדרך היא גדולה מאוד מה שמרחיק את החיות למעט אם חשקה נפשן לעבור לצד השני של הדרך "שם הדשא ירוק יותר".

אתם צריכים לקחת בחשבון שזו נסיעה ליום שלם ומשך הנסיעה עד ל- Wonder Lakeובחזרה הוא 11 שעות כולל את כל העצירות שנעשות בדרך לצורך הטיול , מנוחה,שירותים ואוכל. ואם הזכרנו אוכל אזי צריך להביא אוכל ומים בכמות מספקת היות ואין מקומות לקניית מזון. לא לשכוח להביא את המצלמות שלכם וכמה שהעדשה שלכם תהיה גדולה יותר ככה זה משובח יותר. כמובן לא לשכוח להביא משקפת איתכם.

לדעתי האוטובוסים של הפארק שנקראים שאטלים עלותם זולה בהרבה לעומת סיורי התיירות היקרים בהרבה. והנסיעה באמצעותם היא בהחלט מספקת את המטרה שלשמה באתם למקום. אלו האוטובוסים הירוקים שתראו במקום.

ביום הטיול אתם צריכים להיות לפחות רבע שעה לפני שעת היציאה שהזמנתם וכדאי להגיע מוקדם יותר היות ומגרשי החנייה יהיו מלאים למדי. האוטובוס יוצא מ- Wilderness Access Center שם גם תוכלו לקבל אינפורמציה אם תרצו או כוס קפה. כדאי לשים לב מאיפה יוצא האוטובוס שלכם ובאיזה תור לעמוד היות ויוצאים מאותו מקום לא מעט סוגי סיורים ובעלויות שונות.

יוצאים לדרך וליום ארוך מאוד.הנהג שלכם יהיה בעל ידע עצום בנושא הפארק ההיסטוריה שלו חיות הבר שבו. בין הנהגים יש סימנים לגבי איזה חיות הם ראו בדרך ולכל נהג יש את הרצון להביא את החוויה שלכם למקסימום האפשרי. טיפ בסופו של היום יתקבל בברכה.מהר מאוד תלמדו שכשרואים אוטובוס שעצר בהמשך הדרך ולא בנקודות העצירה הקבועות סביר להניח שהסיבה היא בעלי חיים בסמוך לדרך העפר. יש פעמים וגם חמישה אוטובוסים יעמדו באותה הנקודה ויצפו אל אותה החיה.

הקטע הראשון של הדרך הוא כביש סלול עד שמגיעים אל: Savage River Check Station . מכאן המשך הנסיעה בפארק מותר רק לאוטובוסים. רנג'ר יעלה אל האוטובוס וייתן לכם הסבר על המקום. לאורך הדרך יש תחנות עצירה קבועות בחלקן יש שירותים מסודרים. התחנה העיקרית היא  66)  Eielson Visitor Centerמייל מתחילת המסלול). שממנה יש גם כמה שבילי הליכה לא ארוכים מה שעלול לגרום לכם לעבור לאוטובוס אחר במידה ואתם עושים אותם. אורך הדרך עד ל- Wonder Lake הוא 85 מייל לכיוון.

מפת מסלול האוטובוס

בקטע הראשוני של הדרך תלווה אתכם צמחייה גבוהה עם עצים נישאים מה שילך ויקטן עד לנופי טונדרה עם צמחייה נמוכה. אבל יש לזה יתרון גדול היות ויאפשר לכם לראות הימצאות של חיות די בקלות.

באיזה חיות אתם עשויים לצפות?

הקאריבו הוא בעל החיים שסביר להניח תראו אותו במספרים ניכרים

דובי גריזלי סביר שתיראו לפחות עד עשרה דובים אבל רוב הסיכויים שהם יהיו מעט מרוחקים.

מוסים או אייל קורא זכרים סיכוי יותר נמוך לראות. נקבות הסיכוי יותר גדול. אם אתם מטיילים בסוף אוגוסט או ספטמבר, בתקופה זו המוסים מנהלים חיים יותר חברתיים לקראת עטנת ההזדווגות מה שעשוי לאפשר לכם לראות כמה מוסים ביחד. לרוב הם מסתובבים לבד למעט אם מדובר בנקבה עם עגלים צעירים.

דוב גריזלי-פארק דנאלי

 Dall sheep      יש סבירות לראות במרומי המצוקים.

זאבים הסיכוי קלוש מאוד לראות.

בונים לא תראו לאורך דרך העפר.

מבעלי הכנף הבולט ביותר הוא ה- Golden Eagles ויש סיכויים מצויינים לצפות בדורס הגדול והמרשים הזה.

אם אנחנו רוצים לטייל רגלית אזי יש 2 מסלולים ב- Eielson Visitor Center 

המסלול הראשון הוא Tundra Spur Trail . מסלול קל עם אורך של 0.5 ק"מ אם עושים את כולו . במהלך המסלול הזה תראו מקרוב את נופי הטונדרה. ויש מצב גם לצפייה בחיות הבר לרוב דובי גריזלי או קאריבו. למעשה גם באוטובוס אתם חוצים את נופי הטונדרה רק שאתם נמצאים בתוך כלי הרכב וכאו יש בידכם את האפשרות קצת להרגיש את הנופים דרך רגליכם. זהו מסלול שבהחלט עשוי לאפשר לכם לחזור להמשך הנסיעה עם האוטובוס שבן התחלתם את המסלול כמובן שזה תלוי במשך ההפסקה שייתן לכם הנהג.

מסלול נוסף שאומנם לא ארוך אבל מצריך מאמץ ניכר בשל הטיפוס הנדרש הוא Alpine Trail עם אורך של 0.8 ק"מ. בו תטפסו אל הרכס שנמצא מעל Eielson Visitor Center. כאן סביר שתצטרכו לעבור לאוטובוס אחר.

במידה והר הדנאלי מציץ מבין לעננים הנוף שילווה אתכם לאורך המסלולים הוא מדהים.

 לא להתפלא במידה והשביל סגור עקב פעילות דובים מוגברת במקום. שילוט מתאים מוצב במקום המתאים במצב שכזה.

כפי שהוזכר קודם אם ההר מציץ או שיש סיכוי לכך או שבכלל היום בהיר אז לא לוותר על הנסיעה עד ל- Wonder Lake ולהשתקפויות הנפלאות של הר דנאלי במימיו.

הדרך חזרה עוברת באותו התוואי עם אותן ההפסקות באותם המקומות.

את יום הטיול הזה מסיימים בנקודת ההתחלה אליה נגיע 9-11 שעות מרגע שיצאנו וכאמור זהו יום עמוס אך מדהים.

 

Denali  יום 5

את היום השני במקום אנחנו קודם כל מקדישים לכמה פעילויות שוות בפארק.

1-    לא לוותר על מרכז המבקרים הגדול והמרשים של הפארק. נפתח בשעה 08:00 בבוקר עד 18:00 החל מה-15-5 ועד לאמצע ספט. במקום תוכלו לראות סרט 20 דק אורכו על הפארק המקסים. במקום תצוגה של כל מה שיש בפארק. כמו כן יש גם ווי פי חופשי. גם סיבה טובה להגיע למקום. בצמוד למרכז מבקרים יש מסעדות /קפה במידה וחשקה נפשכם וכמובן ווי פי חופשי.

2-    אם תחפשו עקבות של כלבים מצוירות על המדרכות שבמקום ותלכו לפי הכיוון תגיעו אל תחנת האוטובוס שמשם ייקחו אתכם ללא עלות לתצוגת כלבי המזחלות של הפארק. נכון בפארק מגדלים קבוצה לא קטנה של כלבי מזחלות ושווה להגיע להדגמה של הכלבים ולשמוע הסברים וסיפורים הקשורים לכלבים. השאטל יוצא כ-40 דקות לפני שעת ההדגמה שמתקיימת שלוש פעמים בעונה בשעות  : 10:00   14:00  16:00. אתם מגיעים למקום כחצי שעה לפני המופע ויש לכם זמן להסתובב בכלבייה לראות את הכלבים המיוחדים הללו שלחלקם יש עיניים בצעי כחול מדהימים, ללטף אותם במיוחד אם אתם עם ילדים. במקום המופע יש ספסל אחד לישיבה המיועד בעיקרו למוגבלים ורוב הצופים נאלצים לעמוד. המופע נערך בכל מזג אוויר גם אם יורד גשם וכדאי לבוא ערוכים אליו. המופע מאוד פופולארי בקרב המבקרים בפארק והתור לאוטובוס הוא ארוך מאוד. נעשים כמה סבבים של האוטובוסים ובדרך כלל כל מי שרוצה לראות את ההדגמה רואה אותה.           לא לפספס
 

כלב מזחלות-פארק דנאלי

3-     Savage River Loop Trail- מסלול הליכה ממש בצמוד לשער ממנו יש תנועה רק באמצעות האוטובוסים. אל תחילת המסלול מומלץ להגיע עם האוטובוס הנושא את השם: Savage River Shuttle זאת היות והחנייה במקום לא גדולה ואתם עשויים למצוא עצמכם ללא אפשרות חנייה. ניתן לתפוס את האוטובוס הזה במספר מקומות כמו במרכז המבקרים או ב- Wilderness Access Center . כדאי כמובן לבדוק את השעות של ההסעה הזאת ומתי הסבב האחרון.

מהחנייה יש לכם למעשה 2 מסלולי הליכה. אחד קצר וקל עם אורך של 1.7 מייל בסך הכל ומשך זמן של כשעה וחצי שעתיים עם עצירות בדרך. מסלול שברובו תעשו בצמוד לנהר . כמובן שצריך לקחת בחשבון את הדובים שבאזור ולהתנהג לפי הכללים והמרחק שצריך לשמור מהדובים ובכלל מכל בעלי החיים אשר לאורך המסלול. הולכים בצד אחד של הנהר חוצים הגשר וחוזרים בצד השני של הנהר. לא להתפלא במידה והשביל סגור עקב פעילות דובים מוגברת במקום. שילוט מתאים מוצב במקום המתאים במצב שכזה. מכיוון שבמסלול הזה אתם עושים רגלית יש לכם סיכוי מצוין לפגוש את בעלי החיים המאכלסים את הפארק.

המסלול השני מתפצל ימינה מהמסלול הקצר מייד אחרי שמתחילם ללכת ולהתרחק מהחנייה. זהו מסלול הנושא את השם: Savage Alpine Trail. זהו כבר מסלול לא כל כך קצר עם אורך של 4 מייל  ומצריך טיפוס די אינטנסיבי. זמן משוער למסלול הזה כ-3-4 שעות.

כמובן שיש עוד מסלולים בסביבה ובאזור הכניסה לפארק כמו המסלול אל Horseshoe Lake Trail עם אורך של 2 מייל לכיוון אבל יש גבול למס המסלולים שאפשר לעשות בזמן שמוקדש לפארק.

4-    למי שרוצה לעשות אטרקציות נוספות כמו טיסות, ראפטינג , רכיבה על רכ ATV וכו'. אם תמשיכו צפונה על כביש 3 מהכניסה לפארק תגיעו לאזור מלונות עם סוכנויות שיחברו אתכם לכל סוגי האטרקציות שבמקום. כמובן שכדאי לבדוק בספר הקופונים שלכם על האטרקציות  שיש בעבורן קופון שיוזיל לכם עלויות.

טיסה בהליקופטר- יש קופון בספר הקופונים של שנת 2016 חיסכון של 560 $.

טיולי טרקטורונים

ראפטינג

כמובן שאלו רק דוגמאות למה אפשר עוד לעשות באזור. יש עוד הרבה חברות אחרות שעושות אותו הדבר ושווה לבדוק ולהשוות מחירים.

בגמר הפעילויות לינה באזור.

נקודות הביקור שלנו בפארק דנאלי:

  • נסיעה לאורך פארק דנאלי עד ל- Wonder lake   12 שעות.

  • הדגמת כלבי מזחלות בפארק

  • Savage River loop trail

  • Savage Alpine Trail

  • Wilderness Access Center, Denali

  • Denali Visitor Center
     


    פארק דנאלי - נופים

Booking.com
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר