דוידי קליר- מסלולי טיול - 1-מפראג לעיר Kutná Hora ובחזרה
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלולים מפראג - מסלול 6

מפראג לעיר Kutná Hora   ובחזרה

 

זהו מסלול מומלץ המשלב נסיעה אל מחוץ לפראג אל העיר Kutná Hora בה נמצאות מספר אטרקציות מעניינות. לנסיעה שכזו לא צריך רכב שכור וניתן להשתמש ברכבת אשר מהווה אמצעי תחבורה מצוין למסלול המוצע. לכשנחזור לפראג מיקומה של תחנת הרכבת מביא אותנו אל תחילתו של מסלול היורד מ- Václavské náměstí  כיכר ואצ'לאב אל כיוון כיכר העיר העתיקה.

הטיול ל  Kutná Horaנחשב לאחד מתיורי היום הפופולאריים ביותר למי שרוצה לתייר מחוץ לפראג. קיימים מספר חברות המבצעות סיור מאורגן ובתשלום אל המקום. וכמובן שאין שום בעיה לבצע זאת באופן עצמאי ללא תלות באף אחד.

על הבוקר נגיע אל תחנת הרכבת Praha hlavní nádraží  הנמצאת בכתובת Wilsonova 300/8.  משם ניקח את הרכבת אל העיר Kutná Hora. בשעה שאני הגעתי הנוח ביותר היה לקחת רכבת דרך העיר Kolin שם עברנו למעין אוטובוס הנוסע על הפסים. יש מצב שבתחנה הראשונה של העיר צריך להחליף לרכבת הפנימית שגם היא מעין אוטובוס הנוסע על הפסים. יש מטיילים שמעדיפים ללכת את 1200 המטרים ברגל עד לייעדנו הראשון והוא כנסיית העצמות.

יש הממתינים לרכבת ויורדים תחנה אחת בהמשך Kutná Hora-Sedlec. משם יש ללכת 550 מטר עד לאתר. ויש שלוקחים מונית. גם ליעדנו הבא כדאי להמשיך מכאן במונית. זאת כבר כברת דרך של מעל לשלושה ק"מ ומכיוון שיש לנו עוד לעשות מסלול בפראג כדאי לתכנן את הזמנים וחלוקתם בצורה קפדנית.

מומלץ לקחת את הזמנים של הרכבות בכיוון חזרה גם זאת על מנת שתהיה לכם האפשרות לתכנן בצורה האופטימלית.

את המילים הללו כותב מניסיון. לנו לקח לחכות בתחנה למעלה משעה לרכבת בכיוון חזרה.עוד עצה טובה היא לבקר בכנסיית העצמות בתחילת המסלול ולא בסופו. ככה  תוכלו להתאים את הטיול ללוח הרכבות בלי להיות תקועים בתחנת הרכבת היות ומכנסיית העצמות הדבר היחידי שיש לעשות הוא להגיע אל תחנת הרכבת.

 

Kutná Hora עיקר תפקידה וחשיבותה של העיר שבאזור שלה היו מכרות כסף גדולים. מכרות הכסף הללו הביאו לעיר עושר רב ושגשוג כלכלי. בשל חשיבותה בעבר ובשל האתרים שבה היא נכללת ברשימה של אתרי מורשת עולמית של אונסקו. למי שמעוניין מעט להרחיב מצ"ב הלינק:Kutná Hora

 

האתר הראשון ואחד הפופולאריים בצ'כיה כולה היא כנסיית העצמות Sedlec Ossuary. מספרים שכומר המקום הביא מארץ הקודש אדמה ופיזר אותה ברחבי בית הקברות מה שהביא לביקוש אדיר להיקבר במקום. כמות הקברים הלכה וגדלה עד שהיה צורך להוציא את השלדים הקבורים בשביל לפנות מקום למתים החדשים. הפתרון היה הוצאת השלדים ושימוש בהם לתפאורת הכנסייה המיוחדת הזאת. דקורציה מצמררת מכ-40,000 שלדי אדם מקשטת את הכנסייה הזאת.

 

כנסיית עיטורי העצמות על הקירותכנסיית עיטורי העצמות על הקירות

כנסיית עיטורי העצמות על הקירות

כנסיית העצמות Sedlec Ossuary

ניתן לראות נברשות.קישוטי קירות,עיטורים וכו'. מצמרר.

בכניסה למקום אחרי תשלום סמלי אפשר לקבל גם דף הסבר בעברית המספר את סיפור המקום ולהתרשם מהנברשות ושאר העיצובים המקאבריים שבמקום. התמונות הם התיאור הטוב ביותר למה שרואים במקום.

ליד הכנסייה ניתן לראות את עמוד הדבר שכמוהו יש כמעט בכל עיר באירופה בה עבר הדבר והשאיר את חותמו.

לאחר ביקור במקום נמשיך אל העיר ונצא לסייר בין המבנים המעניינים שבעיר.

נופי העיר Kutná Hora נופי העיר Kutná Hora

נופי העיר Kutná Hora נופי העיר Kutná Hora

המבנה המרשים ביותר בעיר היא כנסיית Church of St. Barbara  המרהיבה הן מבחוץ והן מבפנים.

ליתר האתרים אשר בעיר מצורף לינק עם הסברים ומפה סבירה ובהחלט ואין צורך לחזור על דברים של אחרים.

 

חלונות ויטראז'חלונות ויטראז'

(קטע המסלול שמופיע מכאן הוא מסלול מס 5 בפראג)

בגמר סיורינו ב- Kutná Horaנחזור עם הרכבת אל תחנת Praha hlavní nádraží נעבור ממתחם התחנה למתחם הרכבת התחתית של פראג ומשם נצא מהמתחם הגדול של תחנת הרכבת. שווה להרים את הראש ולהתרשם מהמבנה ומהארכיטקטורה המרשימה שלו. מעברה השני של היציאה מהתחנה  נעבור דרך הגינה שלפני התחנה נחצה את רחוב Opletalova  960/33הרחוב שמשמאל למקום המעבר הוא רחוב ירושלים או בשפת המקום Jeruzalémská.

לינק למפת המסלול בפראג מתחנת הרכבת ועד לכיכר העיר העתיקה

כבר אחרי  100 מטר נגיע אל בית הכנסת "היובל" או בשם האחר שלו Jerusalem Synagogue. מבנה בסגנון מורי

מרהיב אשר מצדיק כניסה אליו. פנים בית הכנסת מרשים אף יותר על חלונות ענקיים עם ויטראז'ים נפלאים הכוללים מוטיבים יהודיים. תקרות מעוטרות בהרבה מוטיבים אסלאמיים ויהודים ופסוקים מהתנ"ך. ההשפעה הנוצרית מורגשת בדמות עוגב גדול אשר ממוקם בו.

יש סבירות ששעת ההגעה מסיור היום תהיה בשעות שבית הכנסת יהיה סגור . עדיין שווה להתרשם מהמבנה מבחוץ.

אחרי שהתרשמנו מבית הכנסת נחזור אל רחוב Opletalova נפנה ימינה ונלך 450 מטר עד שנגיע אל

Wenceslas Square המוארכת וניפנה שמאלה אל עבר הפסל המרשים של המלך ואצלאב על הסוס.המלך ואצלב נחשב למלך אשר הביא את הנצרות אל צ'כיה כדת הלאומית. הוא נרצח על ידי אחיו אשר דגל בהישארות בדת הפגאנית.

כיכר ואצלאב (Václavské Námesti) תאור מצוין של הכיכר נמצא בלינק הבא וגם כאן אין צורך להעתיק אחרים:

 

הפסל המרשים של המלך ואצלאב על הסוס

הפסל של המלך ואצלאב

לא לוותר על הגעה למצבת הזיכרון של יאן פאלך הצעיר שהצית את עצמו למוות אחרי פלישת הרוסים לצ'כיה בשנת 1968.המצבה נמצאת במקום בו הצית את עצמו מתחת למדרגות התיאטרון הלאומי. בשדרה יש מצבה נוספת לעוד צעיר שגם הוא הצית את עצמו למוות אך שמו פחות ידוע.

נרד במורד השדרה את 650 המטר שלה ונתרשם מהמבנים המפוארים בסגנון האר נובו  אר דקו ועוד.

בגצה השדרה או הכיכר נגיע אל רחוב Rytířská נפנה שמאלה ומייד ימינה אל רחוב Melantrichova ומייד נגיע אל שוק מקורה ברחוב השווה סריקה.זהו שוק  Havelské Tržiště. אשר נחשב לשוק העתיק ביותר בפראג ואשר החל לפעול עוד מהמאה ה-13. מומלץ.

דוכנים בשוקמלון אירופה המעוטר בציורים

סמל האריה הכחול על הביתחבושים בכובעי חיות

 שוק  Havelské Tržiště

אחרי הסיבוב בשוק נחזור אל רחוב Melantrichova ונמשיך אתו עד שנגיע ממש מול השעון בכיכר העיר העתיקה ונוכל שוב לחזות בשעון ולסיים את היום בשתיית קפה אל מול השעון.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר