דוידי קליר- מסלולי טיול - פאפוס מסלול מס 2
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 מסלול יום 2 פאפוס

                   ©  כל הזכויות שמורות לדוידי קליר                         
 
את היום הזה נקדיש תחילה לעיר העילית של פאפוס בה שוכן הרובע העתיק והשוק העירוני. נגיע לתחנה המרכזית ליד הנמל או שנעלה על אחת מתחנות קו 610 ונרד בתחנה האחרונה הנמצאת ממש מול רחבה גדולה ומבנה גדול ולבן עם שערי ברזל והכתובת שמעליו מציינת שכאן זה השוק העירוני.
זהו שוק מקורה שסביר להניח שגם בשיא העונה לא כל כך עמוס במבקרים. לי יצא להיות במקום מחוץ לעונה וכמות המבקרים הייתה מועטה מה שמאפשר הליכה נינוחה. אל תצפו לבזאר ענקי. זהו שוק מצומצם עם כמה חנויות מזכרות, חנויות לדברי עור עם מחירים טובים,חנויות לעבודות יד ואמנות,חנויות לתבלינים ומאכלים מקומיים. לא הרבה מכל סוג.

 
פאפוס עיליתפאפוס עיליתפאפוס עילית
מועדי ושעות הפתיחה של השוק צמודים מאוד לחגים ועונות לכן כדאי תמיד לבדוק, לפני שאתם עולים אל השוק האם הוא פתוח ואת שעות הפתיחה.
כדי לעשות את הביקור במקום מעניין יותר נשלח אתכם למספר חנויות שכדאי שגם תיכנסו לתוכן כדי להתרשם גם אם לא תקנו דבר.
לאחר שתעברו את שער הברזל ותיכנסו לתוך המעברים בהם שוכן השוק המעבר הראשי נושא את השם Ayoras– לא קשה להבין שהגעתם אליו לפי כמות החנויות במקום. ב-Agoras 67 שוכנת חנות לעבודות יד ודברי אמנות חמודה מאוד ובהחלט שווה להיכנס ולהתרשם - Kivotos arts and crafts gallery בהחלט מקום למתנות מקוריות.Paphos Market Leather Shop היא חנות מומלצת לדברי עור משובחים במחירים בהחלט סבירים.Paphos Market Traditional Shopאשר נמצאת ב- Agoras 41 היא חנות – מבחר של מוצרים לגוף לתיבול ועוד מייצור מסורתי מקומי. אחרי שנתרשם מחנויות המזכרות הצמודות נמשוך אל קצה המעבר ואם נצא לרחוב Afroditisונפנה ימינה במספר 4 ישנה חנות נחמדה הנושאת את השם  TRIBEKOSגם שם אפשר למצוא מתנות מעניינות.אם נמשיך להתקדם באותו הכיוון נגיע אל מפגש רחובות של Afroditis/ /Fellahoğlu Constantinou Kanari/Namik Kemal. שימו לב שהשם האחרון הוא שם תורכי. אם תביטו שמאלה להמשך רחוב Namik Kemal לא תוכלו שלא לראות את המבנה של המסגד במקום- Moutallos Mosque. הרחובות בצד הזה של העיר נושאים שמות עוד מהעידן שתושבים ממוצא תורכי חיו במקום עד 1974 השנה בה חולקה קפריסין ל-שני חלקים עיקריים.האזור הזה כמה מפתיע נושא גם את השם " הקסבה של פאפוס". כיום עדיין חיים באזור מספר מועט של מוסלמים. הנה דוגמא לכמה שמות מעניינים של רחובות: Kamil PaşaAli Ağaİbrahim KazımKemal Atatürk שנחשב לאבי הרפובליקה של תורכיה בעת החדשה וכיהן כנשיא הראשון בין השנים 1923-1938... ממש רובע תורכי שקפא בזמן ונשאר כפי שהיה בשנת 1974. להסתובב ברחובות כאן זה ממש לחזור 45 שנים לאחור. האזור הזה נקרא Mouttalos ואם תקלידו את השם הזה במפת גוגל הרי שתקבלו בבירור את גבולות הרובע התורכי של פאפוס. מסלול קצר ברובע התורכי של פאפוס יכללו כניסה דרך רחוב Namik Kemal תעברו על פני מסגד Moutallos Mosque מצד ימין לכיוון ההתקדמות.המשיכוברחוב Namik Kemal ואח"כ תעברו לרחוב KâmilToçan אשר עובר ליד Mouttallos Cliffs. מכאן תחזרו חזרה דרך רחוב Kemal Atatürk עד שתגיעו לרחוב Fellahoğlu ואם תמשכו ימינה ברחוב 130 מטר תגיעו חזרה לאותה נקודה בה התחלתם את הסיבוב שלכם ברובע התורכי.
המסלול במפת גוגל- https://goo.gl/maps/td7LCn2yzW44trxNA
ניכנס לרחוב Constantinou Kanari במספר 56 תמצאו את The Place. חנות לדברי אמנות ומזכרות מאוד מיוחדת ומאוד נחשבת בפאפוס. כאן תוכלו לראות או לרכוש מוצרים מסורתיים לטיפוח הגוף,לצד ציורים,לצד קרמיקה,לצד יין ואוכל.תוכלו לפעמים גם לצפות באמנים מקומיים בשעת עבודתם.עוד במקום עבודת עץ ועור, סדנאות אמנות שונות. על pyrography.  מי שמע?? ובכן כאן תוכלו להתנסות בציור על עץ או חומרים אחרים באמצעות מלחם. להיזהר לא להיכוות.לא סתם החנות הזאת מדורגת ראשונה ב- TRIPADVISO.לאחר הביקור ב- The Place נתקדם עם הרחוב 120 מטר עד שנגיע אל סימטה הנושאת את השם Votsi וניכנס אליה. סביר להניח שהשעה תהיה כבר שעת צהריים מתקדמת למדי ואחד מהמקומות המועדפים לארוחת צהריים על בסיס אוכל מקומי היא מסעדת Laona Restaurant הכובשת את אמצע הסמטה עם שולחנות בתוך המבנה ועם כמה שולחנות שמפוזרים ממש בסימטה. בעל המקום ישמח לקחת את התפריט שרשום על הלוח ולהסביר לכם בסבלנות רבה כל מאכל ממה מורכב. זה לא אומר שאת כל המאכלים אתם תאהבו אבל לבטח תתוודעו לחלק מהמנות המסורתיות המקומיות. הנחלת התפריט בדרך הייחודית הזאת של הסבר מלא סבלנות נותן למקום עוד זווית אשר לבטח תעצים לכם את הארוחה כאן. מומלץ ביותר על גדר חובה. כדאי להתאים המסלול שלכם בהתאם לשעות הפתיחה של המסעדה. זאת כדי שלא תגיעו באיחור ותמצאו את המקום סגור.

 

מסעדת לאונה-פאפוס עיליתמסעדת לאונה - פאפוס עילית
מסעדת לאונה-פאפוס עיליתמסעדת לאונה-פאפוס עילית

בגמר הארוחה נעבור לרחוב Arch. Makariou על שם נשיאה הראשון של קפריסין המשוחררת משלטון הבריטים. עוד רחוב נקי בחלק הזה של העיר העתיקה. האזור הזה עובר בשנים האחרונות מתיחה רצינית. קירות הבתים מכוסים בציורים אופנתיים כדי להכניס לכאן יותר עניין.
אחרי עוד שוטטות ללא כיוון מסודר נחזור לכיוון תחנת האוטובוס 610 כדי לרדת אל הנמל.
עוד כמה רעיונות לבקר בחנויות או מקומות אטרקטיביים נוספים בהתאם לזמן העומד לרשותינו.
  1. עץ המשאלות- עוד עץ משאלות בנוסף לזה שנמצא על החוף של צוק אפרודיטה תמצאו מול הכניסה אל הקטקומבות של פאפוסChristian catacombs of Ayia Solomon במפגש הרחובות ApostolouPavlou Ave  עם AgiouLambrianou לא רחוק מהנמל. קו 610 עובר בסמוך. זהו למעשה עוד אתר קבורה בעיר אבל במקרה הזה התמקדנו בעץ המשאלות. האמונה אומרת שאם תתלו על העץ ממחטה או פיסת בד ותביעו משאלה היא אכן תתממש. טוב ממחטות כבר מזמן לא באופנה אזי על העץ קשורים אינספור פיסות של בד שהופכות אותו למעין מכונת כביסה.
עץ המשאלות-חוף אפרודיטה
אבל לפי כמות פיסות הבד שמעטרות את העץ וסביבתו הקרובה כולל שער הברזל למקום נראה שאף תייר לא מחמיץ את האפשרות לפחות להאמין שהמשאלה שלו אכן תתממש.
  1. TopHat Magic Store Ltd בסמוך לKFC   של קברות המלכים
  2. Savvas Pottery נמצא בפרברי פאפוס בכתובת  Makarios III Avenue 129, קולוני כאן תוכלו לראות מוצרי קרמיקה ואת תהליך הייצור.
  3. LoukoumiaArsinoeכאן תוכלו לראות את תהליך ייצור רחאת לוקום ולטעום כמה כמה סוגים שיש להם להציע לכם.ArchiepiskopouMakariou C‘ Avenue 49 | Yeroskipou, 
שני המקומות האחרונים נמצאים על אותו הרחוב במרחק של 1.6 ק"מ. הטוב ביותר להגיע לאחד מהם עם מונית, לעבור ברגל אל השני, ולחזור ממנו עם מונית למרכז פאפוס תחתית.

מי שחובב אתרים ארכיאולוגיים יכול לשלב ביום זה את הביקור באתר קברות המלכים Tombs of the Kings בחלק התחתון של פאפוס קצת צפונה לנמל. קברים חצובים בסלע שהפאר שלהם עדיין ניכר גם היום חלקם עם עמודים מעוטרים.
למרות השם שמושך לכיוון קברים של מלכים- שם משווק. במקום לא קבור ולו מלך אחד וכנראה שהקברים הללו היו של עשירי העיר שאת בתיהם המפוארים עם הפסיפסים ראיתם ביום האתמול.
 
הטיילת של פאפוס
הטיילת של פאפוס

את סיומו של היום נקדיש לסיור על הטיילת של פאפוס והמשימה היא  ללכת לקראת השקיעה על הטיילת בחלק הצפוני – מהמצודה צפונה ועד לחוף המגדלור. מהלך של 2.4 ק"מ מתחנת האוטובוס. בחוף אני מזכיר לכם שיש מסעדה שתוכלו לשבת בניחותה ולסיים את היום הזה על כוס קפה עם עוגה.
 
 
 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר