דוידי קליר- מסלולי טיול - פאפוס מסלול מס 6+7
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול יום 6+7 פאפוס

                   ©  כל הזכויות שמורות לדוידי קליר                         
 
מכיוון שאת היום השביעי נשאיר לבטן גב בחוף של המלון שלנו או בכל חוף אחר או בכלל בבריכה של המלון הרי המסלול של היום השישי שלנו בפאפוס יהיה המסלול האחרון שנעשה כאן. כמובן שמעבר למסלולים המוצגים כאן יש עוד אפשרויות רבות ומגוונות להעביר את החופשה שלכם במקום. אם עשינו את הטיול להרי הטרודוס הרי שאת הטיול הבא שלנו נקדיש לפינה הצפון מערבית של האי קפריסין. אני מדבר על Akamas Peninsula National Park אשר נראה כמו חוטם של כלב ים אם נסתכל על המפה של קפריסין כולה ונעז לדמיין קצת.
חלק גדול מהדרכים בשמורה הם דרכי עפר חלקן עם עבירות קלה וחלקן עם עבירות פחות סימפטית. כמו כן הדרך מ- Baths of Aphrodite אל הלגונה הכחולה שהיא השיא של המסלול ואתר חובה, עוברת בדרך ממש לא סימפטית לנהג שרגיל לנהוג בצד ימין של הדרך. כביש שטח לא עם עבירות קשה אבל צר למדי על שפת תהום ותנועה דו כיוונית. בהחלט לא לבעלי לב חלש. לכן ההמלצה שלי במקרה הזה- לכו על טיול גיפים.
כמו ביום הקודם בבוקר תחזו בשיירת הגיפים עולה לרגל למלון שלכם לאסוף את המטיילים שלהם ושוב תגידו בוקר טוב לכמה וכמה נהגים מדריכים.
אז אחרי שהגיע הנהג עם הגיפ שלכם עושים הכרות קצרה ויאללה לדרך. היעד הראשון הם מערות הים Sea Caves– אזור שגלי הים חצבו להם מערות ומחילות בסלע הגיר. יפה אבל לא מטריף. האטרקציה המעניינת כאן היא דווקא הספינה הטרופה Edro III Shipwreck שנסחפה ממש עד לחוף ומונחת על הסלעים בזווית. במקום יש גם מסעדה Oniro By The Seaמאוד פופולארית שאם יש לכם איך להגיע לכאן לארוחה מול הים זה בהחלט מומלץ ושווה את המאמץ.

 
Sea CavesSea Caves
 
 
מכאן ממשיכים אל Avakas Gorge והוא עוד הוכחה למה צריך להגיע לקפריסין באביב. מהסיבה הפשוטה שהכל ירוק פורח והעיקר שמים זורמים בערוץ מה שמשנה את כל התמונה. אם אתם בקיץ כדאי לחשוב יותר מפעם אחת על הכדאיות. גם אין מים והכי הכי זו הטמ"פ הגבוהות ששוררות בקפריסין בקיץ.
Avakas Gorge הוא יעד שאנשים שאוהבים טרקים אוהבים לעשות נחשב למסלול לא קל באורך של 17.5 ק"מ אם עושים את המסלול כולו.
בטיול שלנו אנחנו עושים בערך 2 ק"מ עד לאזור היפה והמרשים ביותר של הקניון בו המים שזרמו כאן חצבו להם קירות מרהיבים בסלע Limestone המקומי. הקירות הללו מתנשאים עד לגובה של 30 מטר ויש נקודה צרה במיוחד. אם אתם באביב אזי לא לוותר.
משך הזמן שלוקח לעשות את 2 הק"מ הלוך ואח"כ חזור הוא כ 1.5 שעות ומכאן ממשיכים בדרכי העפר של השמורה שחוק האוסר פיתוח חל עליה ולפיכך אין כאן כבישים סלולים. נגיע אל בית קפה Lara Cafe  השוכן מעל למפרץ יפהפה הנושא את השם- Lara beach South מה שמלמד אותנו שיש עוד חוף ים - Lara Beach מצפון. הקפה במקום מקבל תבלין וטעם נפלא מהנוף שנפרש לפניכם. לפעמים יש במקום רוחות די חזקות שמנסות לקלקל את ההנאה מהמקום. יש גם ירידה לחוף למי שהזמן עומד לרשותו.

 
Lara beach SouthLara beach South
חוף יותר מעניין הוא החוף הצפוני השוכן במרחק של 2 ק"מ מצפון והנושא את השם Lara Beach. החוף הזה מלבד היותו חוף מקסים מהווה קודם כל אזור הטלה  ל- 2 סוגים של צבים אשר מגיעים לחופי קפריסין שפעם היו מבודדים. 2 הסוגים נושאים את השם:  green (Chelonia mydas) and loggerhead (Caretta caretta) turtles nestturtles nestסביב נושא השימור של הצבים בקפריסין נערך פרויקט שימור נרחב למדי כולל שימור רישום מעקב הגנה על הקינים עם הביצים, וכן פרויקט התנדבות בצפון קפריסין לחודשים בהם הצבות עולות לחוף להטיל את הביצים שלהן.
בנקודת העצירה של הגיפ מעל לחוף יש סככה בה תוכלו לראות אינפורמציה על נושא הצבים בים התיכון וכן כיצד מגנים על הצבים והקינים שלהם. אם תרדו לחוף ואתם כאן בעיצומה של עונת ההטלה שמתחילה בסוף מאי הרי שתתקלו במעין מסגרות מתכת צבועות בלבן על החול. אלו הן נקודות ההטלה המסומנות והמוגנות ע"י המבנה הטבעתי שאתם רואים.
טעם לפגם הוא שמותר לציבור הרחב לשהות בחוף הזה לצד הקינים מה שלבטח פוגע במאמץ הכביר שנעשה כאן כדי לשמר את הצבים.
מכאן נמשיך אל העיירה Latsi השוכנת לחופה הצפוני של קפריסין. כאן נחמד לאכול צהריים באחת המסעדות היפות השוכנות אל מול הים הכחול כחול במקום.
פעם בשנה יש כאן פסטיבל הדגים שנערך בחודש אפריל. בפסטיבל הדגים כאן מחולקים דגים ושתייה בחינם במסעדות המקומיות לפחות לפי הפרסום, וכן יש הופעות פולקלור ומוזיקה ובמות.  בשנת 2019 נערך הפסטיבל הזה כבר בפעם ה-6 שלו. מחוות הדעת למדים שכמות הדגים המחולקת חינם מוגבלת וברגע שנגמר אתה צריך לשלם. מין מצב מוזר קצת אבל הכוונה טובה גם אם הבסיס שלה למשוך לכאן קהל מבקרים. אז כדאי להגיע מוקדם לפסטיבל הבא.
אחרי ארוחה נחמדה ממשיכים לאחד מהיעדים המרהיבים באזור והיא הלגונה הכחולה. הנסיעה על כביש סלול נעשית עד Venus Bath מרחצאות אפרודיטה. כאן גם יש חוף ים טוב. מכאן המשך הדרך היא דרך שטח לא פשוטה הנחשבת לאחת הדרכים המסוכנות בעולם, בעיקר בשל מקומות מעבר צרים לשפת תהום די מרתיעה,אפשר להחליק כאן בקלות, נפילה מהצוק כאן היא בהחלט אפשרות.כדאי לדעת שבמקום הייתה בסוף שנת 2018 תאונה קטלנית של רכב שנפל לתהום, בנוסף לכל מה שציינו עד כה לחשוב שצריך גם לנהוג בצד שלא רגילים אליו.לכן אם אתם עם רכב שלכם ההמלצה –אל תיכנסו. חלק גדול מאוד מהמטיילים כאן עושים את הדרך ברגל מה גם שהדרך אל הלגונה היא חלק ממסלול טיולים רגלי מאוד מפורסם בקפריסין הנושא את השם- מסלול אפרודיטה. למסלול הזה עולים לרגל מטיילים מכל העולם. בכניסה לדרך מוצב שלט שאומר באנגלית- כביש מסוכן אל תיכנס. אבל אין תמרור מפורש האוסר על הכניסה. כל מפעילי טיולי הגיפים נכנסים לדרך הזאת ואתם צריכים לראות מה קורה כאשר נפגשים רכבים בקטע לא נעים. השלטונות באזור מתכוונים לשפר את הדרך אז אולי כאשר אתם תבקרו כאן יהיה יותר בטוח להיכנס.

 
הדרך אל הלגונה הכחולההדרך אל הלגונה הכחולה
הדרך אל הלגונה הכחולה
כל עוד אתם רואים את השלט - Do not enter - dangerous for cars– אל תיכנסו.
מי שכן נכנס זה מי שמטייל ברגל או מי שמטייל עם גיפים בטיולים מקומיים. הדרך עוברת בגובה מרשים כאשר נשקפים אליה מראות מרהיבים של ים כחול עם מים צלולים. העין שלכם לא יכולה לשבוע ממה שהיא רואה.
מי שעושה את המסלול ברגל כדאי לדעת שזה מסלול שאורכו 8 ק"מ ובנקודה הגבוהה שלו מגיע לגובה של 370 מטר מעל לפני הים משם נשקפים נופים מהממים. לוקח כ-3 עד 4 שעות לעשות את המסלול שהוא לא קל היות ונדרש לטפס לא מעט. אל תעשו אותו בקיץ. הטוב הוא לעשות את המסלול באביב כאשר פחות חם והכול ירוק ופורח. נעליים טובות להליכה והרבה מים.
לינק המתאר את המסלול הרגלי:
 https://www.chooseyourcyprus.com/aphrodite-trail-in-akamas-peninsula.html

5.2 ק"מ מרגע שעברנו את השלט של דרך מסוכנת אנחנו מגיעים למפרץ מהמם עם מים כחולים טורקיז צלולים. לא מעט ספינות עוגנות במרכז הלגונה הזאת עם אנשים שחוגגים עליהם. הגעתם ללגונה הכחולה של קפריסין. האמת שזאת כבר הלגונה הכחולה השלישית שאני מכיר... הראשונה באיסלנד השנייה במלטה כאן זו השלישית ולבטח יש עוד לא מעט ברחבי העולם. אפשר לרדת ממרומי המצוק שבסמוך ללגונה הוא רק כמה מטר יותר גבוה. אפשר להיכנס למים הצלולים או לשבת על החוף או סתם לשוטט עליו.

 
הלגונה הכחולה
הלגונה הכחולה
700 מטר בהמשך הדרך יש עוד מפרץ משגע- Fontana Amoroza גם הוא עם המים הכחולים צלולים יפעימו את עינכם.
בדרך חזרה ניכנס אל מרחצאות אפרודיטה. מעיין קטן נובע בסלע ונושא שם מפתה. כאן לפי המיתולוגיה הייתה אפרודיטה רוחצת את גופה לפני מעשי האהבים הרבים שלה. מעיין חמוד לא גדול ובאמת לא מטורף. לא לצפות ליותר מדי אבל אתם כבר נמצאים כאן לכן היכנסו. זה בחינם.
אז נכון שיש שלט המזהיר אתכם לא לשתות מהמים במקום אבל פעם כנראה היו להם סגולות פלא- להצמיח שיער על ראשים קרחים ושמירה על עור נעורים לנשים. כשהם יחזרו להיות מים ראויים לשתייה נבוא לנסות האם הקסם שלהם עובד.
למעשה מכאן אחרי שקנינו גלידה באחד מהדוכנים שנמצאים ליד מגרש החנייה אנחנו חוזרים למלוננו ומסיימים בכך יום טיול מדהים.
מרחצאות אפרודיטה

מסלול יום 7פאפוס

יום השביעי הוא יום מנוחה ונקדיש אותו לנוח על שפת הבריכה במלון שלנו או בחוף הים של המלון או בכל חוף אחר שחשקה נפשנו. גם זה נחשב לחלק מהטיול/נופש לקפריסין.
בזה מגיעים 7 ימי נופש/טיול בקפריסין לסופם נטעם של עוד ושתדעו שיש עוד הרבה מה לעשות במקום היפה הזה שממש כל כך קרוב אלינו ולבטח נגיע אליו עוד ועוד פעמים.
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר