דוידי קליר- מסלולי טיול - פארק הקשתות- Arches Park
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

יום 30 פארק הקשתות---ARCHES PARK

כדאי להתחיל את היום מוקדם ככל האפשר כדי לנסות לנצל כמה שיותר שעות שהן פחות חמות ואין הרבה כאלו.
את היום הזה נקדיש לאחד הפארקים היפים ביוטה ובארה"ב- פארק הקשתות 
יוצאים את מואב על כביש 191 צפונה. וחצי מייל צפונה מהכניסה של כביש 279 שנכנסנו אליו ביום האתמול נמצאת הכניסה ימינה אל Arches Entrance Rd. מייד אחרי הכניסה נמצא מרכז המבקרים אותו הייתי דווקא משאיר לסוף היום.
מייד אחרי הכניסה לפארק הדרך משנה את שמה ונקראת Arches Scenic Dr והיא הדרך היחידה שעוברת לאורך כל הפארק. ממנה יוצאות כמה דרכים אל נקודות עניין בפארק.
שמו של הפארק ניתן לו היות ובשטח הפארק נמצאות מעל 2000 קשתות אשר נוצרו בתהליך ארוך. מים שקפאו בתוך סדקי אבן החול-הקרח מתרחב בעת הקפיאה-הכוחות עצומים ומפוררים את אבן החול- וכך נוצרו הקשתות בתהליך שנמשך
מיליוני שנה.
לאורך הפארק עוברת דרך אחת שממנה יוצאות דרכים אל תחילת המסלולים השונים בפארק. אורך הדרך Arches Scenic Dr הוא 18.5 מייל מהירידה מכביש 191. ממש לא הרבה נהיגה מה שיאפשר יום טיול נפלא.
מייד אחרי שנעבור את מרכז המבקרים הכביש מתחיל לטפס בסדרה של פיתולים חדים ומסוכנים מה שמזכיר לי את כל הוראות הבטיחות הנוגעות לשהייה בפארק.
הוראות אלו גם תקפות לכל מסלול הליכה שעושים בכל מקום, החשובות שבהן:
1-חום והתייבשות-להיות מצוידים בכמות מים גדולה לפחות 5 ליטר לאדם שיהיו ברכב. ולכל הליכה לקחת 2 ליטר לאדם. בקיץ הטמ"פ גבוהות מאוד. קחו בחשבון שאין מים ברוב המסלולים למעט במרכז המבקרים וב - גן השטן שנמצא בסוף הדרך. לכן ראוי שברכב תהיה כמות הרבה יותר גדולה מ-5 ליטר לאדם ליום.
2- כובעים, קרם הגנה, נעליים נוחות המותאמות להליכה, משקפי שמש למי שרגיל.
3-ברקים וסערות מחייבות אתכם לחזור לכלי הרכב בהקדם האפשרי ולא להמתין בנקודות בעייתיות כמו מתחת לעצים וכו. שיטפונות מתרחשים במהירות באזור.
4- לא לגעת בחיות במיוחד מכרסמים כמו סנאים חמודים. זוכרים----דבר. כמו כן יש באזור חיות טרף כמן אריה הרים ולאחרונה דובים שחורים שחדרו גם לשטח הפארק.
את ההוראות כולן תוכלו לקרוא בלינק המצ"ב:
אז כמו שאנחנו גומרים לטפס ועוברים את הסיבובים מחכה לנו ההפתעה הראשונה-
Park Avenue –אבל לא זה שבניו יורק אלא הרבה יותר מרשים. מהחנייה יורד שביל לנקודת תצפית מרשימה ביותר אל ממש רחוב כאשר מ-2 צדדיו מתנשאים גורדי שחקים בדמות צוקים המתנשאים לגבהים עצומים. 

 

Park Avenue פארק הקשתות

Park Avenue פארק הקשתות


מנקודת התצפית בולט במיוחד סלע אשר מזכיר את הפסל של נפרטיטי מלכת מצרים. אפשר לעשות מסלול אשר עובר בין 2 המצוקים עד לצד השני אורך מסלול של 1 מייל לכיוון. זמן משוער להליכה נינוחה-45 דקות עם הפרשי גובה של כ-100 מטר בלבד.  אבל היות ויש לנו כל כך הרבה מה לעשות בפארק ונשמור זאת לסוף היום אם יישארו לנו כוחות וחשק ללכת. נקודת הסיום היא  ב- Courthouse Towers parking area קו ישר ממולנו.
על נקודת התצפית הצופה אל עבר La Sal Peak וההרים הנושאים את אותו השם נדלג בשלב הזה של היום. בסוף היום נעבור דרכה אם יהיה לנו זמן. לא הכרחי.
התחנה הבאה לעצירה והתרשמות היא Courthouse Towers כאשר מנגד מעבר לכביש מתנוסס לו מצוק עם 3 ראשים- Three Gossips. בהמשך הדרך מצד שמאל לכביש מתנשא לו- Sheep Rock ומצד ימין לדרך מתרומם מגדל בבל. תנסו למצוא את ה- Hole in the Wall. הוא נמצא מעט לפני ה- .Sheep Rockבפינה הימנית תחתונה של קיר הסלע. גם על Petrified Dunes Viewpoint אפשר להשאיר לסוף היום בפארק. ההרגשה שנוסעים בפארק זה כמו לנסוע בעיר עתידנית עם מלא מבנים עצומים המגרדים את השחקים. בהמשך הדרך נבחין כבר מרחוק בסלע שעומד על צוק נישא וביניהם קיימת אך ורק נקודת מגע אחת. ככל שנקצר את המרחק ההתפעלות תגבר כיצד הסלע נשאר במקומו ולא נופל. זהו- Balanced Rock אשר מנקודת החנייה מולו יוצא שביל טיולים קצר וקל 0.3 מייל אורך ומשך זמן של 20 דקות כולל התפעלות וצילומים. 

 

הסלע המאוזן בפארק הקשתות

מכאן אנחנו נכנסים אל The Windows Rd אשר נמצא מייד אחרי החניון לסלע המאוזן , נחלוף על פני Garden of Eden כי אי אפשר ל"אכול" את הכול, ונגיע לחניון של Windows parking area .
החניון הוא מעגלי פחות או יותר. מהצד הימני שלו יוצא מסלול נהדר אל 3 קשתות. North and South Windows + Turret Arch. מסלול מעגלי ממש קליל עם אורך של 1 מייל ומשך זמן של כ-שעה. אבל אם תרצו להצטלם וסביר שכן אז כדאי לקחת בחשבון עד 1.5 ש.

 

קשת החלון הצפונית-פארק הקשתות


​North Windows היא קשת מדהימה בגודלה ואם תגיעו ביום עם שמיים כחולים יש לכם רקע מושלם לצילום. ממש כמו בסטודיו. מאחריה בהמשך השביל מסתתר ה- South Windows. שתי הקשתות עם צורה וגודל די זהים מה שנותן תמונה של 2 עיניים כחולות. קשה לתפוס את שתיהן בתמונה אחת. השביל ממשיך אל Turret Arch אשר מזווית מסוימת נראית כמו הקן שמשרטט את יבשת אמריקה הדרומית. 

 

Turret Arch

 נחזור לחנייה נחצה אותה רגלית אל עבר Double Arch parking area ונמשיך למסלול אל עבר Double Arch ובדרך נעבור ליד      Parade  of Elephants- סלעים שנראים כמו מצעד של פילים. האמת מזווית ראיה מסויימת הסלעים נראים כמו שורה חזיתית של פילים
הקשת הכפולה יפה מאוד. 2 קשתות הניצבות אחת לשנייה ויוצרות מעין חלל כדורי.
מסלול קליל של 0.5 מייל וזמן טיול של כ-חצי שעה. יחסית מתחת לקשת הכפולה יש הרבה צל אז שווה לנצל אותו. אין הרבה צל בפארק הקשתות. יש לא מעטים שמחשיבים את הקשת הזאת כקשת היפה ביותר בפארק. אבל לכל אחד יש את הקשת שלו. תרצו או לא סביר להניח שהשעה כבר מתקרבת ל 12 בצהריים.

 

הקשת הכפולה בפארק הקשתות

מכיוון שאלו שעות שהטמ"פ בקיץ יכולות בקלות להגיע אל 38-40 מעלות נעשה עכשיו דברים פשוטים וקצרים.  נמשיך על הכביש הראשי עד שנגיע אל החנייה של  Sand Dune Arch עם אורך מסלול של 0.4 מייל וזמן של כחצי שעה.
נמשיך עד שנגיע אל החנייה של Skyline Arch. מסלול שאורכו 0.4 מייל וזמן של כעשרים דקות. ניתן גם לראות מהחנייה אבל אין כמו לראות את הקשת מקרוב. זו קשת נישאת מלמעלה וכתוצאה מכך היא מאוד מרשימה.
מכאן נמשוך אל Devils Garden כדי לעשות הפסקת צהריים ומנוחה. במקום יש שולחנות פיקניק קצת צל ומה שהכי חשוב זה המים. כדאי למלא את הבקבוקים מחדש כי אין מקום אחר למלא בו מים בפארק. קצת חבל לוותר על המסלול במקום אבל זהו מסלול יחסית ארוך. אומנם עם כמות יפה של קשתות אבל אי אפשר לעשות את הכול ביום אחד.

המסלול האחרון שאנחנו עושים לקראת שעות אחה"צ/ערב הוא המסלול אל Delicate Arch. 
 

Delicate Arch

זהו אחד מהמסלולים הכי פופולאריים ביוטה והוא עמוס במבקרים אשר ממש מחכים בתור בשביל להצטלם ליד הקשת. זהו מסלול שנחשב ברמת קושי בינונית עם אורך מסלול של 3 מייל. זהו מסלול מאוד אהוב בשעות השקיעה והמוני מטיילים מקיפים את הקשת בלנסות להכניס את השקיעה לקשת. נחשב למסלול היפה ביותר בפארק. צריך לקחת בחשבון זמן המתנה לא קצר עד שמתפנית חנייה. לחלופין חונים בחניון של Delicate Arch Viewpoint רק שזה מוסיף כברת דרך של 1 מייל לכיוון.
מניח שעם סבלנות תוכלו למצוא חנייה.
אחרי המסלול אל הקשת האחרונה אנחנו מתחילים לחזור אל עבר היציאה של הפארק ובדרך אפשר לעצור בתצפיות שפסחנו עליהם בבוקר. מרכז המבקרים עשוי כבר להיות סגור בשעה הזאת.
חוזרים לאזור מואב ללינת הלילה שלנו.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר