דוידי קליר- מסלולי טיול - קפריסין- מסלול לפאפוס
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

         כל הזכויות שמורות לדוידי קליר©   
                                                                    
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש. דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך. דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע.

פאפוס קפריסין

מסלול של 2-5-7 ימים
 
חופי טורקיז מרהיבים, אוכל טוב עם מחיר סביר,מוסיקה יוונית,טברנות,מזג אוויר ים-תיכוני,אנשים מסבירי פנים, אתרים מעניינים, אתרים ארכיאולוגיים מרשימים והיסטוריה מפוארת וכל זה בעלות שיכולה להיות מגוחכת (תלוי בעיתוי) וזמן טיסה של פחות משעה. להגיע לשדה התעופה לוקח לי יותר זמן מאשר לעבור את הטיסה.
אין ספק שמדיניות שמים פתוחים הביאה לכך שמספר הטיסות לישראל וממנה זינק בעשרות אחוזים וכפועל יוצא מחירי הטיסות ירד באופן משמעותי. ליעדים מסוימים המחיר שעל התייר המזדמן לשלם הוא פשוט מגוחך. טיסה לפאפוס קפריסין היא אחת מאותן טיסות שאתם יכולים למצוא בעלות מגוחכת של 36 דולר לטיסה רק עם תיק אישי. אני רשמתי 36 דולר כי זה המחיר הזול ביותר שאני ראיתי אבל שמעתי גם על מחירים נמוכים מזה. גם אם נוסיף עלות של 80 ₪ לטרולי עבור נוסע עדיין המחיר הוא מגוחך בהשוואה למחיר שהיינו רגילים לראות של מאות דולרים לכל יעד שהיה פעם.

 
הלגונה הכחולה בפאפוס

אז הנה מצאנו לנו יעד שבטיסה של פחות משעה אנחנו מוצאים את עצמנו במקום יפה עם ניחוח של חו"ל אוכל טוב מזג אוויר הדומה למזג האוויר בישראל ואווירה נעימה מצד המקומיים כלפי ישראלים ואני תקווה שזה ימשיך להיות ככה. לחשוב שפעם כשהייתי ילד בשנות השישים המילה קפריסין הייתה והסתכמה בשבילנו הילדים כתוכנית של סרטים מצוירים בשעות אחה"צ. זאת עוד כאשר לא הייתה טלוויזיה ישראלית כלל. כאשר התחלתי לטייל באופן מעמיק ומתמיד, קפריסין כלל לא הופיעה על המפה שלי עד שהחלטתי לתת טעימה, בעיקר מהסיבה של מחיר שאי אפשר היה להתעלם ממנו.באמת היה קשה להאמין שזאת העלות הסופית של הטיסה ואתה נמצא בכוננות לראות מאיפה תבוא ההפתעה שתחייב אותנו לשלם עוד כסף על הטיסה- אבל  מרגע שסגרנו את הזמנת הכרטיס +טרולי + תיק יד בחינם, לא היו עוד הפתעות נוספות. לנו ליעד כמו קפריסין טרולי לכל נוסע הספיק בהחלט. גם בחורף וגם באביב.
כאשר באתי לכתוב על פאפוס גיליתי שיש אינסוף אתרים עם נקודות עניין מסעדות מלונות מה לעשות ואיפה לבלות בפאפוס.לכן ההתמקדות כאן היא על מה באמת אפשר וכדאי לעשות במקום בשהות של 2-5-7 ימים כולל המלצה על מסעדות לשעות הערב והיום.
את השהות בכל צורה של מספר ימים אפשר לחלק ל-2 אפשרויות. מי שמטייל ללא רכב ומשתמש בתחבורה הציבורית ובטיולי יום קנויים, ומי שמטייל במקום עם רכב וכדאי לזכור ולדעת שהנהיגה במקום היא בצד שמאל של הכביש ויש מקומות לא מעטים עם כבישים צרים למדי כמו באזור ההררי של הרי הטרודוס, שם הנהיגה בהחלט לא נעימה במיוחד, אנחנו מורגלים לצד השני של הכביש.
כמובן שיש גם את אלו שמגיעים לפאפוס לחופשת בטן גב. אנחנו מתמקדים במי שבא לטייל באזור הזה של קפריסין.

 
הזמנת מלונות בפאפוס


בדרך כלל אינני נוהג "לחפור" בהיסטוריה של המקום אליו אני נוסע- למי יש סבלנות לקרוא ולהתעמק? אבל באותם מקרים שיש נקודות עניין מעניינות אני מאוד נמשך להזכיר ולהעלות על הכתב כמה שורות. הרבה פעמים פרט אחד מושך לפרט אחר מעניין, נראה שקפריסין היא מקום שלא אוכל להימלט מהשרשור של פרטים מעניינים.חלק מופיע במבוא וחלק אחר מופיע במהלך תאור המסלול. אבל המידע הקליל הזה ללא ספק יוסיף הרבה צבע לביקור שלכם באי.
המידע החשוב שאתם צריכים לדעת הנקשר לקפריסין בכלל מגיע מלפני כמעט 3000 שנים והוא העובדה שקפריסין נחשבת למקום הולדתה של האלה אפרודיטה-אלת האהבה התשוקה והפריון. הידיעה הזאת שקפריסין היא מקום הולדתה של אפרודיטה היא אחד הפרטים החשובים ביותר הנקשריםלאי ואשר הקנו לו הכרה של אונסקו כאתר מורשת עולמית.
ועכשיו עוד כמה פרטים ששווה לדעת על קפריסין:
קפריסין היא הינה האי השלישי בגודלו בים התיכון ואשר נחלק ל-2 מדינות ועוד "ביס" למדינה שלישית. קפריסין היוונית-קפריסין התורכית ובריטניה זה הביס. אם תביטו קרוב על מפת גוגל באזורים שניתן לראות קו גבול,תוכלו לראות את השם UK בצד הנגדי של הגבול. הגורם לכך הוא שבעת מתן העצמאות לקפריסין בשנת 1960 השאירה בריטניה מספר שטחים בידיה בשל החשיבות האסטרטגית שלהם.
כדאי מאוד לדעת שהמעבר לקפריסין התורכית הוא לא תמיד פשוט ואל לכם לנסות להיכנס לקפריסין היוונית דרך קפריסין התורכית- מעשה כזה נחשב לעבירה ועשוי להושיב אתכם במעצר ולקבל חותמת בדרכון אשר לא תאפשר לכם כניסה למשך 10 שנים לצד היווני של האי. גם הפוך עשוי להיות לא נעים, היו מקרים שתיירים ישראלים שביקשו לעבור  גורשו מהאי היות ולפי השלטונות הם הלכו לשהותבמלונות שבעבר היוו רכוש של קפריסאים יוונים. אז הנה נחשפנו מעט לקונפליקט המקומי ולא ארחיב עליו כאן.
מכיוון שבריטניה שלטה באי משנת 1887 ועד 1960 הנהיגה באי היא בצד שמאל של הכביש מה שמוביל לשאלה למה בפלסטינה שהייתה אף היא תחת שלטון בריטי נהגו בצד ימין של הכביש? והתשובה לכך היא שהבריטים קיבלו את המנדט על הארץ בשנת  1920  אחרי שכבר התשתיות שהיו במקום עוד מהתקופה העותמאנית הינו של נהיגה בצד ימין של הדרך.איזה מזל.
עוד משהו מעניין לידע: זוכרים את המושג " הקו הירוק" ? הקו הירוק היה קו שביתת הנשק בין ישראל למצרים ירדן סוריה ולבנון והוא שירטט את הגבול בננו לשכנותינו אחרי מלחמת העצמאות בשנת 1948.
ובכן גם בקפריסין עובר "הקו הירוק" זהו קו שביתת הנשק משנת 1975החוצה את האי ל-2חלקים ואשר מהווה אזור חיץ בין 2 העמים. התורכים בזמנו נתנו לקו הזה את השם: "קו אטילה"
בדומה לארץ גם כאן הקו הזה מחלק עריםוישובים ל-2 חלקים,  לדוגמא: ניקוסיה ליוונים לפקושה לתורכים.
בקפריסין המטבע המקומי הוא היורו (קפריסין היוונית כמובן)
ישראלים לא צריכים אשרה מיוחדת כדי להיכנס לאי. דרכון תקף לפחות ל-3 חודשים אמור להספיק.
לא לשכוח להביא עמכם מתאם חשמלי- שקעי החשמל בקפריסין מחייבים תקעים גדולים ואשר שונים מהותית מהשקעים בהם אנחנו משתמשים. רוב בתי המלון ישמחו להשכיר לכם מתאמים בתשלום כמובן לכן כדאי לבוא מצוידים מראש.
למה רשמתי מסלול ל- 2-5-7 ימים בראש הפרק? מהסיבה הפשוטה שבשל עלויות טיסה וזמן טיסה היעד הוא כל כך נגיש שבהחלט אפשר ל"קפוץ" אליולסופ"ש קצר. פעם, פעמיים, ויותר ואם אתם רק "קופצים" ליומיים אזי ב שתיים או שלוש  קפיצות אתם יכולים להשלים את המסלול כפי שמופיע כאן. כמובן שאתם מוזמנים לעשות את כולו ב"מכה" אחת.
שדה התעופה של פאפוס אחד מ -2 שדות תעופה של האי שוכן במרחק של כ- 17 ק"מ ממרכז העיר. שדה מחודש אבל ללא שרוולים. יורדים מהטיסה והולכים רגלית לטרמינל.אם תגיעו בשעת לילה אתם עשויים למצוא עצמכם מול שתי עמדות בידוק מעבר גבולות בלבד מה שעשוי להעמיד אתכם בתור של שעה ואף יותר.
אחרי מעבר הבידוק אתם מושכים את המזוודות שלכם במידה ושלחתם אותן בבטן המטוס או אפילו ישר יוצאים מהטרמינל אם אתם חמושים בטרולים בלבד. מחוץ לטרמינל יש שירות מוניות שפועל 24/7 שבא לשרת את מי שלא הזמין לעצמו הסעה מהשדה למלונו. נכון לשנת 2019 עלות מונית מהשדה למרכז העיר עומד על 30-35 יורו לזוג נוסעים.
אתם כמובן יכולים להיות בשליטה על ההסעה שלכם למלון וחזרה על ידי ביצוע הזמנה מראש להסעות אל המלון וחזרה לשדה ובחלק לא מבוטל של המקרים זה יהיה יותר זול ממונית.
קווי אוטובוס שאנחנו עשויים להשתמש בהם במסלולים המתוארים:
קו 610 עולה מהתחנה המרכזית שליד הנמל לעיר העתיקה ולשוק - Old Town Market
קו 615 נוסע צפונה מהתחנה המרכזית שליד הנמל עד למפרץ האלמוגים- Coral Bay
קו 631 נוסע דרומה מהתחנה המרכזית שליד הנמל עד לסלע אפרודיטה- Petra touRomiou

איזה מלון להזמין בפאפוס?
 
החוף ליד מלון סינטיאנה - פאפוס

קפריסין הוא אי של ים עם חופים מדהימים. יש מספר מלונות עם חופים מדהימים שצמודים למלון ושנשקף מהמלון נוף ים כחול ומדהים. עבור מחיר הטיסה הנמוך אפשר יהיה לשדרג את עצמנו למלון השוכן לחוף נפלא.
מהצד הדרומי של פאפוס יש לאורך רחוב Poseidonos Ave שורה של מלונות השוכנים לצד חוף הים. עוד מספר מלונות מומלצים אפשר למצוא צפונית לפאפוס בעיירות הצמודות אליה מצפון.
אם אתם הולכים להעביר את הביקור ללא רכב שכור כדאי לוודא שהמלון שלכם קרוב לכביש בו עוברים האוטובוסים המקומיים. זאת כדי שלא תמצאו את עצמכם הולכים רגלית מרחק לא מבוטל בשביל להגיע אל תחנת האוטובוס הקרובה למלון. מצ"ב רשימת מלונות ולינק לכל מלון מומלץ שבה תחנת האוטובוס קרובה למלון עם ציון המרחק במטרים לתחנת האוטובוס.
טיפ חשוב ביותר הוא מתאם חשמלי. וודאו שיש לכם מתאם לשקעים של קפריסין. האמינו לי שהסיכוי שראיתם כזה "ייצור" גדול הוא קלוש. הרבה בתי מלון מכירים את בנושא ומחזיקים מלאי של מתאמים בד"כ ישכירו לכם בתשלום לשהות שלכם.
מתי נוסעים לקפריסין???למעשה אפשר לנסוע לקפריסין כל השנה.אם אתם רוצים לנסוע בחורף,כדאי לא למצוא את עצמכם בגשם. אין שום מניעה לעשות הזמנה ממש יום לפני, זאת אחרי שוידאתם את מצב מזג האוויר בימים העוקבים בהם אתם מתוכננים להיות בקפריסין. מזג האוויר בקפריסין כיאה לאי בצד המזרחי של הים התיכון זהה למזג האוויר של ישראל. מה שאומר שלא קר יותר מדי בחורף (לא בהרי הטרודוס) אבל חם מאוד בקיץ. התקופה היפה ביותר לטייל באזור הזה של פאפוס היא באביב. פסח בהחלט תאריך אידיאלי לבקר במקום בזמן שהכול עוד ירוק. מרבדי חרציות צהובים ופרחים בצבעים אחרים מכסים את האי. פרגים מרהיבים בצבע כתום פורחים. בהרים יש נקודות עם מים זורמים ואם באותה השנה ירד גשם כראוי תפגשו גם נחלים זורמים עם כמות מים נאה.
 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר