דוידי קליר- מסלולי טיול - 1-סובב אגם גארדה
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 

מסלול מס 1
 

סובב אגם גארדה   

 
מתוך הנחה שהמלון שלכם נמצא בחלק הדרומי של האגם. את המסלול הזה כדאי לעשות אם יש יום יפה  וכמובן שעדיף וכדאי לתמרן את הימים בצורה כזאת שיום שכזה יהיה יום יפה גם על חשבון  יום גשם שאותו  תנצלו למשל לפארק גרדה לנד. יש עם זה יתרון מסוים. באים פחות אנשים והתורים קצרים. 
  לינק למפה לקטע הדרך הראשון עד לאגם TENO  אורך קטע זה 73 ק"מ.

את המסלול נתחיל מהעיירה Peschiera del Garda על כביש SR249   לכיוון צפון. קצת יותר מ2 ק"מ לכיוון  צפון נחלוף על פני גרדה-לנד, אתר הלונה פארק הכי מפורסם באיטליה. את הבילוי בו נשאיר ליום אחר. כעבור עוד כ 3 ק"מ נחלוף על פני מתחם עיר הסרטים Movieland Park, פארק המים   ,Caneva Aquapark  ומתחם ארוחת האבירים  שממש נושק לכביש הראשי. בשלב זה למדו היטב איפה נמצאות החניות ל-2  האתרים. לכל האתרים במתחם השני חונים באותה החנייה.

תה החנייה.

נופי האגם בכביש הנושק לחופים

 

יעד העצירה הראשון שלנו היא העיירה Malcesine והרכבל העולה אל Monte Baldo  הוא הר באלדו.  מרחק נסיעה לא גדול של 45 ק"מ מתחילת הנסיעה. אבל זהו כביש יחסית צר עם תנועה כבדה בעיקר בסופי שבוע ובעונת הקיץ. הרבה מאוד הגבלות מהירות, שלא כדאי לנסות ולנסוע מהר יותר. יש די הרבה משטרה ומכמונות אשר מחכים לאלו שעוברים על המהירות. כל זה הופך את הדרך שתיקח הרבה מעבר למה שתכננתם מראש. הצעה הכי טובה..לא להתעצל בבוקר ולצאת לדרך כמה שיותר מוקדם ולנסות לעלות עם  הרכבל הראשון. ככה תהיה לכם חנייה במתחם של הרכבל, יהיה לכם תור יותר קטן ויהיה לכם יותר זמן לנצל בשביל לטייל. טעונים חזקים..נכון? רכבל ראשון בימות הקיץ משעה 8.00, כדאי להיות ראשונים. עלות 20E  מבוגר לנסיעה הלוך וחזור. לילד מחיר מוזל.
רוב הדרך עוברת צמוד לאגם גרדה. במקומות מסוימים  ממש לשפת האגם. לאורך הדרך פזורות עיירות שכמעט כל אחת מהן היא פנינה בפני עצמה. אחת קטנה, אחת קטנה יותר, אבל אם נתעכב בהן ניתקע  ברכבל וחבל. כדאי לשמור לעיתוי אחר במידה ויתאפשר לכם בימים אחרים. לא הייתי רוצה לכתוב שהעיירות דומות אבל כולן לשפת המים. כל אחת כמעט מתהדרת לה במבצר הסמוך לקו המים וסמטאות ציוריות נפלאות. אלו העיירות העיקריות בקטע הזה של המסלול- Lazise..... Bardolino.....Garda..... Torri del Benaco
את הסיור בעיירה לחופי האגם והמבצר אפשר לשמור ל Malcesine לאחר שנרד מההר.  כשאנחנו מתקרבים לעיירה, ניסע לפי השילוט שמוביל לרכבל Funivie להר בלדו. השילוט לחנייה ברור למדי וגם אם החנייה מלאה במתחם הרכבל, יש חניות אחרות בעיר קצת יותר רחוקות אבל לבטח יותר זולות. 

קרון הרכבל המעפיל אל ההר

 

הרכבל עולה ב-2 קטעים וכבר כמו שמתחיל את העלייה מתגלה הנוף המדהים של האגם, של בתי העיירה Malcesine והמבצר Castello Malcesine  שמתרומם מעל בתי העיירה הסמוכים לחוף האגם. ככל שנתרומם הצבע הכחול המדהים של האגם ילך וישתלט על התמונה שלנו. נוף מדהים. הרכבל עולה כאשר יש תחנה אמצעית, אבל כולם (כמעט) ממשיכים למעלה. בתחנה העליונה יש מסלולי הליכה קצרים וארוכים. יש שניתן להגיע איתם עד למטה. יש מסלולים לאופניים. חגיגה. כדאי למשוך אל המורדות הסמוכים, הנוף שנשקף משם מהמם. תמונה משפחתית במקום שכזה היא מזכרת לשנים. לא להתקרב למורדות - הם תלולים מדי.

נופי האגם ממרומי ההר

 

כדאי לקחת בחשבון שהסיבוב הזה ייקח כ-3 שעות לפחות. אלא אם אתם מתכוונים לעשות מסלול ארוך יותר על ההר.
כדאי מאוד לקחת בחשבון שגם ביום קיץ על ההר למעלה קר ואחה"צ אפילו קר מאד. אומרים שהנופים בשעות הבוקר עד הצהריים נראים טוב יותר מאשר שעות אחר הצהריים בשל כיוון השמש. אני הייתי בבוקר והיה מדהים. הייתי גם אחר הצהריים והיה קר מאוד.
לאחר שירדנו מההר כדאי להוציא את הרכב מהחנייה ולרדת לחנייה בחלק הנמוך יותר של העיר. לחלופין כמובן ניתן מראש לחנות בחנייה בחלק התחתון ולטפס אל תחנת הרכבל. לא משהו מורכב.
כדאי לבקר במבצר ולעלות לרחבת הארטילריה ולראש המגדל משם תקבלו תמונת נוף האגם מרשימה למדי שתיחרט בזיכרונכם.

 

Castello Malcesine

מעבר לכך שווה להסתובב בסמטאות המפותלות והצבעוניות היורדות לכיוון הנמל. יש אפשרות לשיט אל הצד השני של האגם ולעיירה הציורית Limone Sul Garda. אולם מכיוון שהנסיעה בכביש המנהרות בצדו השני של האגם הוא בגדר חובה ואם נוסעים בכביש ההוא מגיעים בכל מקרה ל- Limone Sul Garda. אזי כדאי לשקול את אפשרות השיט ולהתאים אותה למסלול. אין ספק שכל מה שתבחרו יהיה מתכון מנצח.
מקום מעניין נוסף בעיירה היא כיכר Palazzo dei Capitani אשר נמצאת סמוך לנמל. במבנה הגדול יחסית למבנים האחרים בעיר היתה הנציגות של השלטון הונציאני במקום. ונחמד לראות את הציור של האריה שהוא הסמל של ונציה עדיין מתנוסס על הקיר החיצוני. 

מ Malcesine אנחנו ממשיכים צפונה על כביש SR 249 15 ק"מ. אותו הכביש העובר בסמוך לאגם. באזור העיירה Torbole הכביש ממש צמוד לאגם. אין מקום לטעויות. מי שטועה ימצא את עצמו במים. אנחנו מגיעים כאמור אחרי 15 ק"מ לעיירה Riva del Garda. קטע דרך זה מאופיין בכמה מנהרות אשר נותנות טעימה קטנה מאוד ממה שמחכה למי שימשיך להקיף את האגם בצידו המערבי. לשים לב שכעבור 14.7 ק"מ לערך אנחנו מגיעים לצומת בה כביש SR 249  שובר ימינה ואנחנו ממשיכים עם כביש SS 240  לפי השילוט אל עבר Riva del Garda.  אם יש לנו זמן אז ניתן לעשות סבוב במרכז ההיסטורי של העיר הסמוך לנמל. 
בעדיפות נמוכה כי יש לכם הרבה מה לעשות.
מהצומת נמשיך 2.5 ק"מ עד שנגיע לכיכר. כדאי לשים לב לשילוט. לא בכל צומת יש את השילוט למפלי-וורונה וצריך להגיע אל כביש SS 421  לכיוון העיירה TENNO. גם הGPS  עשוי להתבלבל כאן. לי זה קרה. מצורף לינק למפת ההגעה למפלים. מהכיכר שהגענו עכשיו, שממנה פנינו ימינה. עולים עם הכביש שעושה מעין חצי פנייה שמאלה. עוד 550 מטר נפנה ימינה, עוד 250 מטר בכיכר ניקח את היציאה השנייה ועוד 400 מטר בכיכר ניקח את היציאה הראשונה.זו ההתחלה של כביש SS421 המוביל אל העיירה TENNO לאגם הנושא את אותו השם וכמובן עובר דרך המפלים. עוד 700 מטר נגיע לכיכר ובה ניקח את היציאה השנייה. מכאן יש לנו לעבור עוד 1.5 ק"מ עד לכניסה שמאלה למפלים. יש בפנייה שמאלה חנייה מאוד מוגבלת בכמות הרכבים שיכולה לחנות שם. או אז נמשיך מעט קדימה ונפנה ימינה בפנייה הראשונה. שם סביר להניח שנמצא חנייה.
בדרך לכניסה לאתר צריך לשים לב ולהיזהר. הכניסה לפארק המפל נמצאת בעיקול חד של הדרך. אז במידה ואתם עם ילדים לא לתת להם לרוץ לכניסה לבד.
מהחנייה נטפס על מדרגות אל הכניסה דרך הקופה. עלות הכניסה היא כמה יורו בודדים לאדם. הדרך עד למפל עוברת דרך גינה מטופחת עם שלל פרחים. בהמשך דרך הגישה עוברת בתוך הנקיק המפותל המוביל אל כיוון המפל. זוהי דרך מסודרת עם מעקה בטיחות ומישורית. בסופה נגיע אל החלק התחתון של המפל. 
ממולנו האנשים שבאים יהיו בדרך כלל רטובים. מי יותר מי פחות.    המפל יורד כ 90 מטר בתוך נקיק צר ומתפתל. קשה לצלם בנקודה זו כי טיפות המים ממש מרטיבות את הבגדים המצלמות והעדשות. גם הרוח שנוצרת במקום בשל תנועת המים מעיפה את הטיפות לכל עבר. אם מרימים את הראש נוכל לראות את הנקיק הצר הנפתח אל השמים.

 

נקודת תצפית שנייה נמצאת למעלה ואליה נגיע דרך ניקבה חצובה בסלע עם פתחים לתצפית. בנקודה העליונה ניתן לראות את המפל כמעט בשלמות. המקום מזכיר במקצת את מפלי טרומלבאך בשוויץ. ממש במקצת. שם עוצמת המים אדירה והמים יורדים בכמה ספיראלות מדהימות והרבה קומות לתצפת על המפלים. (לטיול הבא שלכם)
ליד רחבת הכניסה יש שולחנות שאפשר לנצלם להפסקה קלה.


אם רוצים מסעדה מומלצת אזי כעבור 3.8 ק"מ מצד שמאל ישנה מסעדה עם המלצות טובות היושבת בתוך מבצר כך שאווירה מיוחדת כבר יש. יש המלצות טובות גם על האוכל. Ristorante Castello di Frizzi L . בדרך הזאת המטפסת במעלה ההר כדאי למצוא מקום נוח לעצירה ולהשקיף על הנוף הנפלא של חלקו הצפוני של אגם גארדה,של העיירות הקטנות במורדות ההרים ,ואם אתם בזמן הנכון יהיו גם פסגות מושלגות שישלימו את התמונה.

 

נופי כביש SS421

 
נחלוף על פני העיירה Tenno ועל פני העיירה Ville del Monte 
וכעבור 4.2 ק"מ מהמסעדה או 8 ק"מ מהמפלים נראה בצד ימין מספר מלונות קטנים. ניכנס לחנייה הצמודה לכביש הראשי נחנה ונשלם את דמי החנייה. נמשוך רגלית עד לקצה החנייה יש שם שלט הסבר עם מפה של האזור ומעט אחרי השלט יש את הכניסה לדרך היורדת אל העין הכחולה של האגם LAGO DI TENNO.  
כחול? טורקיז? תכלת? האמת קשה להגדרה מה שבטוח מהמם. המקום מעבר ליופיו גם כיף להשתכשך במימיו. טיפ קטן...קחו איתכם נעלים או סנדלים או כפכפים אשר ישמשו אתכם בהיכנסכם למים. זה לא חול נעים אלא אבנים קטנות, וקטנות פחות ,וזה ממש לא נעים לכפות רגליים יחפות. ביום קיץ חם אפשר לסכם במילה אחת..כייף. אין במקום שרותי הצלה או מלתחות אז המלתחה היא המגבת והאחריות היא שלכם. במיוחד אם אתם עם ילדים. אפשר גם להקיף את האגם בהליכה. 
​אחד מהמקומות "הכי איטליה " בראש שלי.

 

אגם טינו


אחרי שעה של כייף כחול נחזור למסלול.
לינק לקטע הדרך מאגם TENO ועד חזרה לדרום אגם גארדה
עכשיו ניסע אל מקום מיוחד שלעניות דעתי הרוב מפספסים כי לא שמעו עליו. נרד עם הכביש עליו עלינו 1.4 ק"מ ונפנה שמאלה אל העיירות Canale  והעיירה שאחריה Calvola. אלו 2 עיירות  קטנטנות ומומלצות שהשתמרו היטב מימי הביניים עם בתי אבן ,סמטאות מרוצפות באבנים. שווה את המאמץ והזמן. 
  אורך דרך עד לכאן 108 ק"מ.
בגמר הסיור ניסע אל אגם Lago di Ledro הנמצא  במרחק 20 ק"מ לערך. נחזור לכניסה לכפרים. נחזור את 1.4 הק"מ עד לאגם טנו ונפנה שמאלה לפי השילוט אל כביש SP37 .  17ק"מ יביאו אותנו אל העיר Molina di Ledro וכאשר נחלוף על פני העיר נגיע לעוד עין כחולה ירוקה של אגם אלפיני יפה.מסביב לאגם אפשר למצוא מקומות לשבת ולאכול עם נופים נפלאים של מים בצבע כחול והרים מסביב.

אגם Lago di Ledro


אנחנו נפנה שמאלה ממש לפני שנגיע לאגם והמטרה היא פשוט להקיף אותו עם הרכב וליהנות מהנופים. הכביש שעוקף את האגם הוא כביש מאוד צר ונדרשת תשומת לב מרבית ונסיעה זהירה. כשנגמור את ההקפה או למעשה חצי הקפה נחזור בכביש הראשי  SS240 15.6 ק"מ בחזרה לעיירה Riva del Garda, ומשם נדרים 11 ק"מ אל העיירה Limone Sul Garda אשר תספק לנו נופים ומראות נפלאים של עיר אשר ההרים יורדים בבת אחת 
אל אגם גארדה ומשאירים רצועה צרה שבה יושבת העיר. הדרך אל העיר עוברת בכביש המינהרות. וכשמו כן הוא, מלא מנהרות בדרך כלל לא ארוכות מידי עם נופי האגם לצד הדרך. לפעמים יש חלונות כלומר פתחים אשר נותנים לנו נוף משגע. נהגים היצמדו אך ורק לכביש שהוא די צר ולא כל כך נעים במיוחד אם בא מולך אוטובוס או משאית בתוך מינהרה צרה. ב- Limone Sul Garda אחרי שנטייל בה מסתיים מסלולינו וכל שנשאר זה לחזור אל המלון בו אנחנו שוהים.

אגם גארדה מבעד פתח מנהרה

שלוש דרכים לחזרה למלון במידה ואנחנו שוהים בדרום האגם.
האחת להמשיך בכביש SS45 דרומה ולמעשה 
להקיף הקפה שלמה את האגם.
השנייה לחזור אל Riva del Garda ממנה נמשוך אל האוטוסטראדה על 
כביש SS240. באוטוסטראדה E5 נדרים ולמעשה נעקוף את האגם. זו נחשבת לדרך המהירה יותר בזמן.
האפשרות השלישית יכולה להיות ממש נחמדה במידה ויש מעבורת אשר נושאת גם כלי רכב ואיתה תחצו את אגם גארדה מ- Limone Sul Garda אל Malcesine ותרוויחו גם שייט על האגם ואם זה בשעת ערב על אחת כמה וכמה. מצריך למצוא את לוחות הזמנים העדכניים והעלויות למעבורת.

 

שלט על מוניות ימיות באגם

סיכום מסלול 1 והמלצות:
* אורך כל הדרך עם שייט מ- Limone Sul Garda --- 
Malcesine  הוא 181 ק"מ.
*ההמלצה הכי טובה-לא לעשות את המסלול ביום א. בעונה עומסי התנועה על הכביש סובב אגם גארדה הם פשוט נוראיים.
*מזכיר שאם יורדים לרחצה באגם טינו לקחת סנדלים או נעליים שאפשר להיכנס איתם למים.
*וכמובן להשתדל לעשות את המסלול ביום יפה ולהעביר לימי גשם את הפארקים או ביקור בערים שם לטייל ביום גשום זה פחות  נורא.
*כדי להספיק את המסלול כולו או רובו צריך להיות כמה שיותר מוקדם על הרכבל להר באלדו
*העלייה בשעות אחה"צ המאוחרות העלות יותר זולה. זה לידיעה בלבד ולא לפי זה כדאי לתכנן.


למי שמתכנן להיות באזור עוד ימי טיול או שרוצה לשלב במסלול העמוס למדי עוד עצירות אוסיף עוד כמה מקומות / פעילויות שכדאי מאוד להגיע אליהם או לעשות אותם.
1-כאשר מגיעים אל העיירה 
Torbole החולקת את קו החוף הצפוני של אגם גארדה עם העיר Riva del Garda מייד לכשנחלוף על פני המעגן וממש מול המבנה הירוק של מלון Hotel Benaco Torbole נפנה ימינה אל רחוב מרוצף באבנים ואשר לא נראה בהתחלה שיש לו בכלל המשך. לנסוע לאט שלא תפספסו את הפנייה כי ממש לא רואים אותה. ממש מעבר לפינה ישנה כיכר יפה Piazza Goethe אשר נעים לשוטט בה. אם נמשיך עם הרחוב הוא יהפוך ל-Via Pontalti. אנחנו מתחילים לטפס ברחוב צר למדי אשר עשוי לאלץ אותכם אפילו לנסוע בהילוך אחורי במידה ויבוא רכב ממולכם.
היעד שלנו הוא שתי נקודות עניין. הראשונה נושאת את השם פנורמה. וכשמה כן היא-תצפית נוף אל עבר בתי העיירה הצבעוניים והיפים ואל החלק הצפון מזרחי של אגם גארדה. 

Torbole הנוף מהפנורמה

Torbole הנוף מהפנורמה

 

אם נמשיך לטפס עם הכביש שעובר בין בתים שהנוף שהתושבים שגרים בהם רואים כל יום הוא מדהים. נשאר רק לקנא קצת. בסוף נגיע אל פארק Parco Avventura di Torbole / PARCO LE BUSATTE. פארק עם שבילי הליכה/אופניים ופעילויות אחרות. שבילי ההליכה מגיעים לנקודות עם נוף עוצר נשימה של אגם גארדה. במקום נמצא גם פארק חבלים שחוות הדעת עליו הם טובות.

השלט של PARCO LE BUSATTE


2- גולת הכותרת של המקום הוא מסלול ההליכה הנושא את השם: Sentiero panoramico Busatte Tempesta
ונחשב לאחד מהמסלולים היפים ביותר באיטליה כולה. זהו מסלול הנחשף לנופים המרהיבים של אגם גארדה עם מדרגות מתכת הבנויות בתוך ההר. 12 ק"מ של מסלול הנמשך על לפחות שלוש שעות. לא מומלץ בימות הקיץ החמים. כדאי להתעדכן בכל מה שצריך לדעת על מסלול באורך של 12 ק"מ במרכז אינפורמציה לתייר או במלון בו אתם מתאכסנים.

3- אטרקציה נוספת שמזמנת העיירה Torbole הוא סיורי הקניונים במסגרת חברת 
Canyon Adventures אטרקצייה רטובה וקרה הדורשת יכולת פיסית אבל יש כל מיני דרגות קושי המתאימות גם לילדים וחובה לברר איזו אטרקצייה מתאימה לאיזה גיל. נחשבת לאחת הטובות סביב אגם גארדה. יש מסלולי בקניונים, במערות, וטיפוס, שייט בסירות קאנו.

4-בדרככם אל עבר אגם---- כנסו אל העיירה 
Pregasina אשר הכניסה אליה נמצאת ממש אחרי שיוצאים מהמנהרה המוציאה אותכם מהעיירה Riva del Garda. פונים שמאלה אל כביש Strada Provinciale di Pregasina. גם כאן תקבל את פניכם מנהרה. אולם התכוננו היטב למה שמחכה לכם לכשתצאו ממנה ממש בכניסה אל העיירה הקטנה Pregasina אשר יושבת לה ממש מעל אגם גארדה בצידו הצפון מערבי. פסל של Regina Mundi  "מלכת העולם" אבל מה שמעניין הוא כמובן הנוף המרהיב הנשקף לעיניים. אפשר להמשיך לטפס ממש לתוך העיירה. כביש צר מאוד אבל הנופים שווים את המאמץ.
שווה כניסה ועצירה ואפשר לשלב אותו בדרככם אל אגם Lago di Ledro . במקום גם עוברים שבילי טיולים אשר מגיעים עד לאגם. 

הנופים של Pregasina5- אם נמשיך על כביש SS240   מערבה עוד 8 ק"מ נגיע אל lago d'ampola. אגם קטן או יותר נכון ביצה עם שביל עץ העובר מעל המים. יש מצב לציפורי מים. 

lago d'ampolalago d'ampola

lago d'ampola


6-בהמשך הכביש הזה נכנס לתוך קניון צר ומרשים המלווה בערוץ נחל Palvico.  מהאגם או הביצה נמשיך 4.5 ק"מ לערך בתוך הקניון הזה. ואז נגיע לסדרה של סרפנטינות בכביש. ממש מול הגשר תוכלו לראות מהכביש את מפל Cascata Ampola. קטן אך מדהים ביופיו עם הצבעים של מי הקרח בעלי צבעי הירוק טורקיז. האמת שאני עברתי במקום בסוף חודש מרץ והשאלה היא האם עדיין יש מים זורמים בחודשים החמים של השנה. כשיש מים הצבעים פשוט מרהיבים.
7-מכאן יש לכם אפשרות להמשיך עם הכביש ולבחור נתיב אל היעד שלכם בהמשך. אותי שימשה הדרך הזאת כאשר הייתי בכיוון מילאנו אל שדה התעופה מרחק של שלוש שעות נסיעה לערך. כמובן שאתם פשוט יכולים להסתובב ולחזור על עקבותיכם.


מפת נקודות העניין הנוספות

 

 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר