דוידי קליר- מסלולי טיול - 3-סאן פרנסיסקו ועד לאס ווגאס
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

יום 13-18 סאן פרנסיסקו ועד לאס ווגאס
יוסימיטי פארק-טיפים ומסלול 

יום 13

רובו של יום מס 13 יוקדש לנסיעה שבין סאן פרנסיסקו ליוסימיטי פארק. אם יש ספיחים שאתם רוצים להשלים אותם בסאן פרנסיסקו אז לא לצאת מהעיר אחרי השעה 12 בצהריים, או אז תגיעו מאוחר ליוסימיטי. כדאי להגיע לכביש I-80 לכיוון מזרח . בכבישים נראה עכשיו את התוספת E למזרח-EAST ואת W למערב WEST. כיוון ההתקדמות שלנו הכללי הוא למזרח. נוסעים על I-80-E במהלך נסיעה זו נחצה את המפרץ על Oakland Bay Bridge. הגשר הזה נבנה 6 שנים לפני גשר הזהב והיה בעצם מושתת על 2 קומות. קומה לכל כיוון. ברעידת האדמה שהתרחשה בעיר בשנת 1989 קרס החלק העליון של הכביש אל תוך החלק התחתון. כתוצאה מכך נבנה גשר חדש אשר נחנך בשנת 2013. רק שהפעם בנו רק קומה אחת. חצי רוחב לכל כיוון של התנועה. מה שהביא לבניית גשר שנחשב לגשר הרחב ביותר בעולם לפי ספר השיאים של גינס. מייד שיורדים מהגשר נצמדים למסלולים הימניים לכיוון - /‪ HaywardStockton‏ הכיוון שלנו הוא כביש I-580-E  אשר עליו ניסע כברת דרך גדולה של 45 מייל ואז נעבור לכביש I-205-E  ל 16  מייל שם נעבור לכביש   -E120  לעוד 6 מייל ונעבור לכביש99-S  לעוד 54 מייל ועוברים לכביש  140-E עליו נסע עוד כ-70 מייל עד ל-El Portal.
אורך כל המסלול הזה הוא כ-195 מייל ומצ"ב מפת המסלול.


 

שער כניסה דרומי ליוסימיטי

טיפים לפארק יוסימיטי

לפני שאנחנו "צוללים" לתוך הפארק שביליו והנופים שלו כדאי להתמקד במקום הלינה שלנו ולהיות סגורים חודשים מראש היכן בדיוק זה הולך לקרות.
למה מוזכרת כאן העיירה El Portal? היות ורוב הסיכויים שאת 2 הלילות שאתם מייעדים להעביר ביוסימיטי תעבירו כאן אלא אם תצליחו להזמין מקום בעמק היוסימיטי עצמו. מי בקמפינג ומי בלודג'ים אשר במקום. המחירים למלונות בעמק יקרים מהממוצע וכדי להצליח לעשות הזמנה למלון בעמק צריך כרגיל לעשות הזמנה הרבה חודשים מראש. גם חצי שנה מראש זו לא מילה גסה. לא נכנס כאן לעלויות. א-כי הן משתנות ב-כי זה תלוי בתקופה שאתם מתעתדים להיות כאן. אבל ללא ספק מבחינת נוחות וניצול זמנים זה המצב האידיאלי.
קמפינג בעמק הוא בהחלט פתרון מצוין וזול למי שמטייל עם קראוון/אוהל. גם כאן צריך כמו ברוב הפארקים הלאומיים אצבע על הדופק וכבר ביום שנפתח חלון ההזמנות לימים שאתם מתעתדים להיות במקום בצעו את ההזמנה.

חלון ההזמנות לחודש מרץ יום 15 מתחיל ב-15 לנובמבר                   
חלון ההזמנות לחודש אפריל יום 15 מתחיל ב-15 לדצמבר        
חלון ההזמנות לחודש מאי יום 15 מתחיל ב-15 לינואר                     
חלון ההזמנות לחודש יוני יום 15 מתחיל ב-15 לפברואר                     
חלון ההזמנות לחודש יולי יום 15 מתחיל ב-15 למרץ           
חלון ההזמנות לחודש אוגוסט יום 15 מתחיל ב-15 לאפריל    
חלון ההזמנות לחודש ספטמבר יום 15 מתחיל ב-15 למאי          
חלון ההזמנות לחודש אוקטובר יום 15  מתחיל ב-15 ליוני             
חלון ההזמנות לחודש נובמבר יום 15 מתחיל ב-15 ליולי            
                       
ביום שנפתח חלון ההזמנות תזמינו. המקומות פשוט "נשאבים".
לינק לאתר הממשלתי לצורך הזמנת מקום בקמפינג:

רשימת קמפינגים ללא צורך בהזמנה:

 

חונים בקמפינג-שולחן-כירה-חנייה-ומקום לאוהלהקמת אוהל בקמפינג


יש במקום כמה קמפינגים על בסיס של מי שבא ראשון זוכה. אבל בשביל זה צריך לחכות ליד הקמפינג משעות הבוקר המוקדמות. ניראה לכם שתצליחו?
לינקים לאתרים עם מלונות ולודג'ים:


כדאי לדעת שהמלונות באזור הפארק מוזמנים חודשים מראש והמלונות הטובים עם מחירים טובים מתמלאים חודשים מראש. את ההזמנה כדאי לסגור מייד כשאתם יודעים את תאריכי הטיסה שלכם.

דילים למלונות באזור פארק יוסימיטי

 יודעים את תאריכי הטיסה שלכם? הזמינו עכשיו את המלונות.
 כאן המקום לציין שיש את העיירה Mariposa שיש לה הצע גבוה של מקומות לינה ואפילו במחירים לא רעים אלא שהעיירה נמצאת במרחק של 43 מיילים מהעמק של היוסימיטי. מה שאומר כמעט 70 ק"מ לכיוון בדרך לא פשוטה לשם הגעה למרכז העניינים. (כשעה וחצי נסיעה לכיוון) לפיכך ההצעה הכי טובה גם אם עולה יותר תתמקדו שהכי רחוק יהיה ב- El Portal אשר נמצאת 16 מייל מהעמק 3.5 מייל משער הכניסה המערבי  לפארק - Yosemite Arch Rock Entrance
הוראות בטיחות לפארק:
מעבר להוראות שאנחנו מכירים כמו: מי שתייה בכמות מספקת, כובעים, קרם הגנה, נעלי הליכה, לא להתקרב לתהומות, נהיגה לפי המותר, וכל יתר הוראות הבטיחות שספציפיות לכל פארק ופארק והמצ"ב בלינק.

יש 2 נושאים  שכדאי להרחיב: הראשונה זה נושא הדובים. אתם צריכים להיות מודעים שאתם נמצאים בארץ של דובים.

 בפארק סביר שתראו את השילוט, את מלכודות הדובים בסמוך לקמפינגים, זאת בשביל לנסות וללכוד דובים שהצליחו להגיע קרוב לקמפינגים מה שיכול להסתיים בחוויה בכלל לא נעימה. יש כללים מאוד ברודים לגבי השארת המזון בקמפינגים וגם אם אתם חונים בחניות מסויימות שנמצאות בסמוך לאזורים שנמצאים בהם הדובים ויש להשאיר את המזון במיכלים מיוחדים המיועדים לכך. ובד"כ כמות המיכלים לא מספיקה להכיל את כל כמות האוכל של המטיילים.

שלטי התנהלות עם מזון בארץ הדובים

הוראות איחסון מזון בפארק עם דובים
בשביל זה כדאי להגיע מוקדם לפני 9:00 לחנייה. ככה תהיה לכם חנייה ומקום במיכלים שכבר עשוי להיות גבולי. למה במיכלים? הדובים פיקחים למדי ועשויים פשוט לפרוץ את כל הרכב באמצעים שלהם והוא-כוח. אם הם מריחים משהו שמריח להם  טעים. אגב הם מאוד אוהבים משחת שיניים. בהחלט צריך להיזהר מדובים אם ניזכר שרק בקיץ 2015 דוב הרג עובד בפארק הילוסטון.

 

האזהרה השנייה היא מפני מחלת הדבר אשר לאחרונה החלה להתפשט ומספר המקרים שהתגלו אומנם מסתכם בבודדים אבל הוא במגמת עלייה. מה שאומר שמבחינה סטטיסטית הסיכוי שלכם להידבק מדבר ניראה יותר גדול מלהיתקל בדוב. הדבר עובר זרך עקיצת פרעושים שנמצאים על מכרסמים אשר מתגוררים במחילות בתוך האדמה כמו סנאים למשל. כן החיה המקסימה הזאת שכולנו נמסים למראה שלה. אז א-אל תנסו בכלל לתת לה אוכל כי אז אתם חשופים לקנסות . ב- אל תתקרבו ואל תתנו לילדים שלכם להתקרב אליהן.
יותר על הדבר בלינק הבא,ולשם שינוי תתאמצו לקרוא לדעת ולהפנים מה צריך לעשות, איך נזהרים מהמחלה, מהריסוס שעושים נגד, ומה הסימפטומים.
 כל דבר חשוב שצריך לדעת על מחלת הדבר
זהו אחד הפארקים העמוסים ביותר שיש בארה"ב גם למרות שבשנים האחרונות הוא נפגע קשות משרפות ומשנות בצורת אשר פוגעות קשות בשפיעת הנחלים והמפלים במקום. עיקר העומס מורגש בסופי שבוע ובימות החג האמריקאיים. בעיקר יום העצמאות החל ב-4 ביולי. כמות כלי הרכב היא אדירה וכתוצאה מכך הפקקים הם ארוכים וממש בלתי נסבלים מה שממש מעמעם את הביקור במקום.
הדרך הכי טובה למזער את בזבוז הזמן בפקקים הללו הוא להגיע מוקדם אל העמק מה שייתן לכם  גם חנייה, גם מינימום פקקים וגם זמן ארוך יותר למסלולים בפארק. מרגע שחניתם אתם לא מעיזים להזיז את הרכב מהמקום, וכל ההתניידות שלכם בעמק היא באמצעות השאטלים הפנימיים אשר יעבירו אתכם בין כל התחנות בפארק ובתדירות מצוינת. מפת ההסעות,ותחנות

 

מלכודת לדובים בילוסטון

גם כשאתם יוצאים את הפארק בשעות הערב אתם צפויים לעמוד בפקקים.
אז עד עכשיו עסקנו קצת בבטיחות קצת בלינה ובקמפינגים ,קצת עצות מועילות. ועכשיו לסיבה שבשבילה הגענו למקום, לטייל.

תלוי בשעה שיצאנו מסאו פרנסיסקו, ובמה שעשינו בדרך ההנחה שיצאנו בבוקר ולכל המאוחר אנחנו El Portal הגענו בשעה 14-15 אחה"צ. לפנינו יש את השעות של היום הזה עוד יום מלא למחרת וחלק מהיום בו אנחנו עושים את דרכנו מזרחה ועוברים את הפארק מצידו המערבי לצידו המזרחי.
יעדנו הראשון היא נקודת התצפית ה- Glacier Point. מרחק של 31 מייל לכיוון וזמן נהיגה של יותר משעה לכיוון בשל תנאי הדרך. (בחורף הדרך סגורה כמובן)
לינק לקטע הדרך

השעות האהובות ביותר על המבקרים הן שעות השקיעה. בשעות אלו נוהרים לכיוון המוני מבקרים ולא בכדי, כך שמבחינת שעות ההגעה שלנו זה ניראה ממש אידיאלי.
מגיעים אל Yosemite Arch Rock Entrance ומכיוון שלפי תכנית הטיול שעשינו עד כה זהו הפארק הראשון שלכם בשרשרת של פארקים מדהימים והדבר הראשון שעושים כאן. רוכשים את כרטיס הפארקים אשר יקנה לכם לרכב ולכל מי שברכב כניסה חופשית לכל הפארקים הלאומיים ולכל פארקי המדינה הקטנים יותר חוץ מאלו של מדינת יוטה שם יש תשלום כניסה לכל פארק.
מהכניסה לפארק אנחנו ממשיכים עם כביש 140 אשר עובר במקביל לנהר     Merced River הזורם ממש במקביל לכביש קטעים ניכרים. הכביש צר קו הפרדה רציף לא יאפשר לכם עקיפה אם אתם אחרי קראוון אשר מתקשה לנווט בכביש הצר עם סיבובים לא מעטים.4.6 מייל מהכניסה אנחנו מגיעים לצומת עם הכביש אשר מוביל לצידו המזרחי של הפארק ואל כביש 120 -Tioga Rd אנחנו ממשיכים ישר.
אחרי 1 מייל הכביש עושה פיתול שמאלה בצומת ואתם עם הפיתול כי אין לכם ברירה אחרת. עד כאן הנסיעה בתוך חורש די סבוך ומלבד הנהר והעצים כמעט ולא רואים משהו אחר. אחרי הצומת עם הסיבוב אנחנו חוצים את נהר ה- Merced River על גשרון הנושא את השם: Pohono Bridge.ממשיכים עוד 0.8 מייל ושוב מגיעים לצומת אשר בה אנחנו פונים אל כביש 41 הנושא בקטע זה את השם Wawona Rd. בקטע האחרון כבר מתחילים לראות בין ענפי העצים את הקירות האימתניים של העמק הנושא את השם עמק היוסימיטי.מיד אחרי הסיבוב יש לצד שמאל את החנייה להתחלת המסלול אל Bridalveil Fall אותו נעשה ביום המחרת. אנחנו מתחילים לטפס את העלייה ואז אחרי 1.5 מייל ישנה חנייה גדולה אליה נכנסים לעצירה ולהתרשמות מהנוף שנפתח באחת לפנינו. זוהי תצפית Tunnel View הנושאת את השם של המנהרה אליה נכנסים מיד אחרי נקודת התצפית. טוב אין מילים. הנוף מדהים המצוקים הנישאים ממש בניצב מתנשאים לגובה של מאות מטרים הירוק של העצים ושמים כחולים.

הנוף הנשקף מתצפית המינהרה

אם אתם בתחילת העונה ועדיין יש שלג בפסגות זה צריך להיות נוף מהמם. מנקודת התצפית נמשיך דרך המנהרה וכעבור 7.5 מייל ניכנס שמאלה אל דרך Glacier Point Rd אשר תביא אותנו אחרי 15.7 מייל אל מגרש חנייה שמאוד סביר שתעמדו בפקק מזדחל לאיטו עד אשר תזכו לחנות. במיוחד עם שעת השקיעה קרבה לה.
מהחנייה עולים למעלה על שביל סלול רחב. כמות המטיילים העושה את דרכה מ..ואל.. היא עצומה. איך שגמרנו לטפס אנחנו מגיעים למעין שביל טיולים הנמשך לאורך המצוק עד לנקודת הקצה הנושאת כמובן את השם Glacier Point אורך המסלול כולו 1 מייל.
אז נכון שהשמש שוקעת דווקא מאחורי הגב כאשר מביטים מ- Glacier Point אל העמק שממול אז אור השמש מאיר את הצוקים שממול. רואים מכאן יפה את זוג המפלים וורנל הנמוך יותר ונבאדה המרשימים וסביר שזה יהיה הכיוון הדומיננטי של הצילומים שלכם.

 

זוג המפלים וורנל הנמוך יותר ונבאדה המרשימים


 ניתן לראות מכאן נפלא את ה- Half Dome צוק מדהים אשר כאילו נחתך באמצע שלו.
 

Half Dome צוק מדהים אשר כאילו נחתך באמצע שלו

Half Dome הוא אתר עלייה לרגל למטפסי הרים ומהווה את אחד מאתגרי הטיפוס הגדולים בעולם. וכמובן רואים מכאן את כל הפסגות הנישאות הסוגרות על העמק מסביב.
רק בשביל ההתמצאות כי לא תמיד מתעמקים בזה אזי נקודת ה- Glacier Point למעשה נמצאת מעל לסופו של עמק היוסימיטי שהוא עמק צר וארוך. מחר כשתעשו את המסלול אל מפל וורנל תהיו למעשה מתחת ל- Glacier Point.
מפת המסלול אשר בחלקו אף מתאים לנכים עם כסא גלגלים.

 

מה רואים מהתצפית-מפת האזור של Glacier Point

אם הגעתם מאוחר לא מוותרים על הביקור ב- Glacier Point   ומגיעים לכאן אחרי הצהריים של יום המחרת.
בגמר הביקור במקום נעשה את הדרך חזרה למקום הלינה שלנו. מי בעמק מי ב--El Portal ומי באשר הוא לן. שימו לב לנוף אשר יפתח לכם באחת אחרי שתעברו את המנהרה ב- Tunnel View.

יום 14

מי שישן מחוץ לפארק חייב להתאמץ ולהתייצב בחנייה בשעה 8:00 אחרת ימצא את עצמו "שורף" את זמנו בפקקים בכניסה לפארק ובצמתים השונים אשר רנג'רים עומדים בהם כל שעות היום ומכוונים את התנועה וזה יכול לתת לכם מושג על כמות כלי הרכב הגודשת את הפארק. סיבה נוספת להגעה מוקדם זו החנייה שגם שם יכול להתבזבז זמן יקר.
חנייה מומלצת היא החנייה שנמצאת על Happy Isle Loop Rd. כדי להגיע אליה נסע מהנקודה שביום הקודם פנינו אל עבר כביש 41 ן- Tunnel View. אנחנו ממשיכים ישר ב-outhside Dr  שהיא דרך חד סטרית. אחרי 5.1 מייל נמשיך עם הדרך הנושאת את השם Happy Isle Loop Rd. מול Upper Pines Campground אחרי 0.6 מייל ניכנס ימינה למגרש חנייה גדול למדי אבל שמתמלא בדקות. על מנת שלא תצטרכו לחזור לרכב ולפנות את האוכל למיכלים המיוחדים נגד פריצת דובים לרכב אז דעו לכם שיש גם שלטים בנושא וגם מיכלי אחסון ממש אחרי שכנסתם מצד שמאל ושווה לחנות כמה שיותר קרוב למיכלים בשביל הנוחות.
אז אחרי שחנינו לא מזיזים את כלי הרכב במהלך היום וכל ההתניידות היא באמצעות השאטלים המתרוצצים ברחבי הפארק. ושלא תחשבו שהם לא עומדים בפקקים אבל לפחות יש להם עדיפות.

 

מפת המסלול למפל ורנל/נבאדהשלט עם פרוט השבילים למסלולים השונים והמרחקים

היעד הראשון שלנו על הבוקר הוא המסלול אל מפל וורנל 96 מטר, ואם יישאר לנו עוד כוח אזי נמשיך עד למפל נבאדה הגדול ממנו.אם אתם עם ילדים קטנים לא כל כך בטוח שאחרי המפל הראשון ירצו להמשיך היות והדרך היא לא כזאת שאפשר לקרוא לה קלי קלות.את המסלול מתחילים מגשר הנושא את השם    Happy Isle Bridgeתחנה 16 של מערך ההסעות בפארק. המסלול מחולק לכמה קטעים ולכמה דרגות קושי ונושא את השם Mist Trail. הקטע הראשון הוא עד ל-  Vernal Fall Footbridge   עם אורך דרך של 1.6 מייל הלוך חזור. נחשב כקטע עם מאמץ בדרגה בינונית בשל השיפוע האגרסיבי שצריך לטפס וזמן הליכה של כ-2 שעות עם מנוחות. אם ממשיכים אזי אורך הדרך הלוך וחזור הוא כבר 2.4 מייל והקטע אחרי הגשר כבר נחשב לקטע עם דרגת קושי קשה. בסופה נגיע אל הצד העליון של מפל וורנל. בקטע דרך זה סביר שתירטבו עקב רסיסי המים שהרוח שנוצרת עקב תנועת המים נושאת עימה למרחוק. חוויה רטובה אבל שווה. בזמן הטיפוס ילוו אותכם 2 בעלי חיים אשר נמצאים בכל פינה בפארק. הסנאים וסוג של ציפור כחולה ופיקחית מעין עורבני הנושא את השם: Steller's Jay.
 

עורבני הנושא את השם: Steller's Jayעורבני הנושא את השם: Steller's Jay

והם נלחמים ביניהם על כל פרור מזון שנופל מהמטיילים הרבים שעוברים בדרך ואשר עוצרים למנוחה.הנקודה המרשימה ביותר לדעתי היא דווקא תחתית המפל שם אתה נחשף לכוח האימתני של המים. איך שתתחילו את המסלול תעברו ליד שלט המציין את שמות המסלולים העוברים במקום ואת אורכם.משך הזמן לקטע הזה הוא 3 שעות.
 

מפל וורנל במלוא הדרו

מפל וורנל במלוא הדרו

אחרי מפלי וורנל יש אפשרות להמשיך עד לפסגה של מפל נוואדה 180 מטר. זו תהייה כבר דרך של 5.4 מייל בדרגה קשה. עם משך זמן של 5-6 שעות.אבל אז תכנון הימים עשוי להיות שונה ותאלצו להוסיף יום לפארק היוסימיטי.
כל אחד יבחר את המסלול המתאים לו. אפשר גם לעשות את המסלול עד לרגלי מפל וורנל מבלי לטפס לצד העליון שלו. המראות יפים ומיוחדים וללא ספק יש הצדקה לכך שזהו השביל הפופולארי ביותר בפארק.
אנחנו יוצאים בגמר המסלול לאותה נקודה שבה התחלנו.

 

שלט המספר מה קרה למי שנכנס למים 
במקום אסור לרחצה-במקרה הזה 
Vernal Fall Footbridge 
אז לתשומת לבכם
שלטי אזהרה ואיסור כניסה למי הנהר

למסלול הזה אתם צריכים כמות מים של לפחות 2 ליטר לאדם למי שהולך עד לצד העליון של מפל וורנל, נעלי הליכה טובות. מקל הליכה בהחלט יעזור.כובע ,קרם הגנה, ואת כל מה שצריך למסלול שכזה. למי שהולך יותר צריך להצטייד ביותר מים.לינק לבטיחות+כמויות מים ועוד עצות מועילות :
 

אחרי המסלול אפשר לעשות סיור נחמד ב- happy-isles אשר תחילת המסלול נמצא ממש בסמוך למקום בו יצרתם מהמסלול לוורנל מצ"ב מפת המסלול הנחמד הזה.

אז אחרי טיפוס שכזה והסיור הקטן ב- happy-isles יכול להיות מאוד נחמד לטבול במי הנהר ומה יותר פשוט וקל להמשיך מכאן אל מסלול סמוך אשר מוביל אל Mirror Lake. נחכה לשאטל שיעביר אותנו תחנה אחת בלבד אל תחנה מספר 17 שם מתחיל המסלול אל Mirror Lake. אורך של 1.6 מייל לכיוון אשר יובילו אותנו על שביל מישורי אל אגם או מה שהיה פעם אגם שפשוט התמלא לו בסחף באחד השיטפונות. גם ירידת כמות המשקעים תרמה לכך שקשה לקרוא למקום אגם. אבל  זהו מקום מקסים עם מים ממש נעימים ואפשר לטבול במים ולעשות הפסקה מרעננת במקום. קחו עימכם גם אוכל בכמות שלא יגמר בטיפוס ואז תוכלו לעשות כאן גם פיקניק קטן.
 

 Mirror Lake Mirror Lake

אחרי שנחזור לנקודת ההתחלה של מסלול ה- Mirror Lake עולים על השאטל בדרכנו אל תחנה מס' 6. שם נרד למסלול קליל שייקח אותנו אל Lower Yosemite Fall Trail 98 מטר לחלק התחתון, 739 מטר לחלק העליון. והוא המפל הגבוה ביותר ביבשת אמריקה הצפונית והחמישי בעולם כולו.
המסלול עובר בתוך החורש וכדי לקבל את התמונה הכי טובה של המפל צריך ללכת עד לגשר מעל הערוץ שבו זורמים מי המפל. המפל מתגלה אז במלוא הדרו. טוב רק בחצי הדר כי רואים מכאן רק את חלקו התחתון. אם כמות המים טובה אזי המראות מרשימים מאוד. שימו לב שזהו בעצם רק החלק התחתון של המפל. והוא החלק הקצר יותר אבל זה לא גורע מהיופי של המקום. מצד ימין לגשר כאשר הפנים אל המפל יש שביל שמוביל את תחתית המפל. לשם הולכים כדי להתרטב ברסיסי המים הניתזים לכל עבר. בהתחלה שביל נוח אבל כמעט מייד זה הופך להיות דרך עתירת בולדרים וכשממש קרובים למפל הם גם רטובים וחלקלקים ומצריכים ממש זהירות גדולה וכמה שזה ניראה קרוב וקליל זה ממש לא.אורך המסלול עד לגשר 1 מייל שריינו לצורך זה כשעה. אם אתם רוצים להגיע עד לתחתית המפל זה ואם עם ילדים. זה כבר יתארך ל 2 שעות.
הדרך הטובה להגיע לגשר ככה שיש לכם אפשרות לראות גם את החלק העליון היא לרדת בתחנה מספר 6 ולהמשיך עם השביל עד למבנה השירותים לכיוון תחנה 7, ואז לחתוך לכיוון המפל. בשביל הזה תלכו עם הפנים למפל ותוכלו לראות את 2 החלקים.

 

מפל היוסימיטימפל היוסימיטימפל היוסימיטי

כשנחזור לכביש אנחנו קרובים מאוד ל- yosemite valley visitors center. אז שווה להיכנס. אפשר גם להפוך את הסדר ולהיכנס קודם למרכז מבקרים וגם לנשנש משהו במרכז.
מכאן תחזרו לרכב שלכם וסעו למלון שלכם. אם יש מספיק זמן אפשר לעצור במפל  Bridalveil 189 מטר, שפרוש שמו הוא: מפל הינומת הכלה וכשיש רוח אפשר להבין למה. באביב עד תחילת הקיץ ממש תירטבו מהרסס של המים. כאשר אנחנו עושים את דרכנו אל תוך העמק מפל הינומת הכלה יקבל את פנינו ראשון. מסלול קליל של חצי שעה אשר יתאים לקנח את היום איתו.
אפשרות נוספת אחר מפל וורנל או בכל שלב שבא לכם במשך היום היא בכלל  ללכת להשתכשך במי הנהר. במקומות מסוימים בתוך הפארק יש נקודות נוחות לרחצה במי הנהר ומטיילים רבים נוהגים להיכנס למים.האם הם קרים? האמת שלא בדקתי. יש גם אפשרות לעשות רפטינג במי הנהר בתחומי הפארק אולם זה תלוי גם בגובה פני המים אשר בשנים שחונות יורד מהר ופוגע ברפטינג. מי שרוצה לעשות בכל זאת רפטינג וכמות המים מאפשרת זאת יכול לשכור סירת רפטינג המתאימה ל-4 מבוגרים כולל חגורות הצלה ו-2 משוטים.
לינק לפרטים עלויות ושעות :

 

יום 15

אם ביום האתמול התחלנו מוקדם בשביל לתפוס חנייה ולא לעמוד בפקקים מתישים,אזי את היום חייבים להתחיל מוקדם ככל האפשר על מנת להספיק את כל שיש לעשות ביום הזה כולל כברת דרך של 181 מייל.
לינק למפת המסלול קטע ראשון
את היום נתחיל במסלול בינות עצי הסקויה הענקיים אשר אפשר למצוא כמותם בכמה מקומות עיקריים. הראשון הוא ב- Mariposa Grove. רק שלפי הפרסומים המקום הולך להיות תחת עבודות שיקום עד לאביב 2017. השני הוא ב- Merced Grove  אבל צריך ללכת כברת דרך של 3 מייל אבל אנחנו נתמקד ב- Tuolumne Grov.

עץ הסקויה-יוסימיטיעץ הסקויה-יוסימיטי

כדי להגיע אל Tuolumne Grove נפנה בצומת הראשונה שנגיע אליה אחרי שנעבור את שער הכניסה Yosemite Arch Rock Entrance לפארק. הצומת נמצאת 4.5 מייל אחריו ואנחנו פונים שמאלה לטיפוס על כביש Big Oak Flat Rd אל עבר כביש 120 הוא כביש Tioga Pass Rd. אחרי טיפוס של 9.3 מייל נפנה ימינה על כביש 120 לעוד 0.6 מייל ואז ניכנס לפי השילוט אל החנייה ממנה מתחיל המסלול הנושא את השם: Tuolumne Grove.

שורשים נמוכים-אסור להתקרב-שלט אזהרה

זהו מסלול של 2.5 מייל האורך כ2-2.5 שעות. נחשב לדרגה קלה. מאוד יפה לראות את עצי הענק האלו ששביל הטיול אפילו עובר דרך אחד מהעצים הענקיים הללו. חורשת Mariposa Grove הרבה יותר אטרקטיבית לדעתי אולם כפי שנכתב תהיה סגורה עד אביב 2017. לאורך המסלול פזורים שלטי הסבר על הצומח מסביב ועל עצי הסקוייה.

שלטי הסבר בחורשת מריפוזה על הסקויות

לעצים הגדולים במיוחד יש שמות מיוחדים. הסיור במקום אפשר להגדיר אותו כחובה . בטח למי שדילג על פארק הסקוייה עם עצים מפורסמים כמו עץ שרמן. כאן לפחות תקבלו תחושה של מה זה עץ סקוייה....עץ עץ על משקל של גבר גבר.
 

גזע סקויה על האדמהמעבר הולכי רגל דרך גזע הסקויה

מכאן נמשיך אל עבר Olmsted Point -  מזרחה על כביש 120 27.7 מייל . זוהי נקודת תצפית שמספקת נוף נפלא מזווית שונה לגמרי של אזור ה- Half Dome . אנחנו רואים אותו בפרופיל. במקום גם מסלול קצר עם אורך של 0.3 מייל. וזמן של כחצי שעה.
בסופו של המסלולון הזה יש נקודת תצפית עם נוף משגע. מרחוק מצד שמאל תוכלו להבחין ב- Tenaya Lake היפה הצמוד ממש לכביש.  עצירה חובה לא לפספס.

 

Olmsted Point

הדרך עוברת ליד משטחי גרניט אדירי מימדים. אגמים נראים מדי פעם.
העצירה הבאה שלנו תהיה ליד - Tenaya Lake להפסקת אוכל ולמסלול בצמוד לאגם.

 

Tenaya Lake היפה

האגם נמצא ממש בצמוד לכביש ואנחנו נכנסים לחנייה הנושאת את השם Sunrise Lakes שנמצא מעט לפני האגם. משם יוצאים ללכת בצמוד לאגם בצד הרחוק מהכביש. אתם צפויים להשתקפויות יפות אם לא תהיה רוח אשר תיצור גלים שוברי השתקפויות ומעכירי שימחה.מסלול קל מישורי לחלוטין עם אורך דרך של 2.5 מייל ואם אתם נוסעים 2 זוגות אז זה ממש מתאים להשאיר רכב בכל צד של המסלול. אבל לא נורא לחזור את הדרך. מי שרק רוצה לעשות פיקניק או עצירת קפה. אזי בצמוד לכביש פחות או יותר בקצה השני של האגם משהו כמו 1.2 מייל יש אתר עם שולחנות ממש בסמוך לקו המים של האגם. ואפשר כמובן לעשות את המסלול ולקנח בפיקניק.
מכאן נמשיך עד ל- Tuolumne Meadows Visitor Center ונחנה במקום. ניכנס ואחרי המרכז מבקרים נלך לסיבוב קליל ירוק ויפה היוצא ממש מהכביש ממול מרכז המבקרים. השביל עובר מעל נחלים אשר עוברים בעמק הירוק, גשרון עץ מקסים חוצה את אחד מהם. אווירה ירוקה ופסטורלית. יכולים ללכת כמה שבא לכם. מישורי לחלוטין ובמקסימום זו הליכה של 2 מייל.
מפת מסלולי הטיול באזור 
Tuolumne Meadows

מכאן אנו ממשיכים מערבה על כביש 120 לכיוון Tioga pass. אחריו יש לנו 2 אגמים יפים ממש צמודים לכביש. Tioga Lake והשני Ellery Lake.
לסיכום פארק היוסימיטי מצ"ב הלינקים הבאים:
לינק לאתר שיש בו הכל על יוסימיטי:  


לינק לסוגי ציפורים נפוצות ביוסימיטי:

כל מסלולי ההליכה ביוסימיטי כולל דרגות קושי ומפות ,פרוט ועוד:

מכאן אנו ממשיכים ישירות אל העיירה Lee Vining אשר יושבת בסמוך לאגם מונו המעניין.
אנחנו ממשיכים על כביש 120 8.5 מייל עד לכביש 395 ולעיירה Lee Vining השוכנת בסמוך לצומת ומצפון לה במרחק של 0.5 מייל.
לינק לעיר 
מפת האזור-קמפינגים
 
לינק לקטע השני של המסלול
העיירה Lee Vining יושבת בצמוד לתופעת טבע מעניינת הנקראת אגם מונו. אנחנו נסתפק ב-2 נקודות עצירה

הראשונה היא מרכז המבקרים הנמצא צפונית לעיירה ולצורך כך נפנה שמאלה בצומת של כביש 395 ונצפין עליו 1.2 מייל עד שנגיע אל Visitor Center Dr שם ניכנס ימינה אל מרכז המבקרים של האגם אשר בהחלט מהווה את המקום הראשון להתחיל את הביקור באגם מונו.
מפת האגם:
מרכז המבקרים שבמקום ממש מרשים עם תצוגה אינטראקטיבית  מעמיקה ומעניינת על האגם החי והצומח בו ותהליכים המתרחשים בו ההיסטוריה של האגם, תוכניות שהיו לגביו וכמעט גרמו להתייבשות שלו.

מרכז המבקרים אגם מונו

​במקום גם סרט תיעודי.  מחוץ למרכז מבקרים נשקף נוף של האגם ויש משם יציאה למסלול הליכה אולם את מסלול ההליכה נשמור למקום אחר באגם- Mono Lake Tufa State Natural Reserve

קצת על האגם-זהו אגם אשר במובנים מסוימים מזכיר את ים המלח שלנו רק שרמת המליחות כאן היא הרבה יותר נמוכה מזאת שבים המלח. כמו בים המלח יש למים תכונות מרפא ואנשים אוהבים לרחוץ במי האגם. בעיקר לצוף. אחת המטרות העיקריות שהזור הוכרז כשמורה היה בשביל לשמר את צריחי הסיד אותם ניראה ב- Mono Lake Tufa State Natural Reserve. האגם נחשב לאחד מהאגמים העתיקים ביותר בצפון אמריקה. עקב זרימת מינרלים אל האגם שאין לו יציאה טבעית וכל מה שנכנס אליו נשאר בו. נוסיף את העובדה שהאגם הוא רדוד למדי ואז טמ"פ הקרקעית מתחממת יותר מאשר באגם עם עומק גדול, מכאן שיש התאיידות רבה של המים כל זה מביא את רמת המליחות של האגם שתהיה גבוהה למדי. באגם יש גם סוג של שרימפס וזבובים בכמויות אדירות וזה מקור מזון אשר מושך לאגם מיליוני ציפורים.
בעבר היו נהגו למשוך מים מהאגם /מקורות האגם אל העיר לוס אנג'לס, מה שגרם לירידת מפלס האגם וירידת כמויות המזון של הציפורים והייתה סכנה מוחשית להמשך ולקיום הציפורים במקום. במאבק משפטי על האגם זכו אוהבי הטבע.
יעדנו הבא Mono Lake Tufa State Natural Reserve נמצא בצד הדרומי של האגם

 

שלטי הסבר על האגם

וכדי להגיע אליו נדרים על כביש  395  5.9 מייל נעלה על כביש   120-E לעוד 4.7 מייל ונפנה אל השמורה בדרך עפר שאורכה כמייל אחד.  שימו לב למרחק מהצומת
אין שילוט על הכביש (אולי השתנה בינתיים) אבל בסך הכל זה מאוד פשוט וניתן לראות מהכביש לאן צריך להגיע. דרך העפר שאליה צריך לרדת נמצאת בדיוק בסיבוב החד ימינה.
בחנייה צריך ללכת אל עמדת  הרנג'רים עם כרטיס הפארקים שרכשתם ביוסימיטי. לקבל קבלה ולשים על הרכב. לא להשאיר רק את כרטיס הפארקים בחלון ולחשוב שככה אתם מכוסים.
מכאן יוצא שביל בחלקו זה שביל עץ נוח מאוד מישורי למדי אשר יוביל אתכם בתוך צמחייה אופיינית למקום העתיר מלחים הזה. מכיוון שמי האגם בעבר כיסו שטחים יותר גדולים תעברו ליד ארובות מלח שנבנו במקומות אלו ועקב נסיגת המים הם למעשה התייבשו והצמיחה שלהם נעצרה. תהליך הבנייה של הארובות מעניין למדי ושלטי הסבר המפרטים בצורה ברורה את התהליך נמצאים במקום ולא נגזול מכם את ההנאה של קריאת ההסברים.

 

שלטי הסבר בפארק

בהמשך נגיע אל שפת האגם וכמות גדולה של ארובות פעילות פרושה לפניכם. אם תהפכו את החול בתוך המים הרדודים תוכלו לראות את השרימפסים של המקום. אבל הכי הכי ירשים זה מרבדים של זבובים. כן מרבדים שחורים מזמזמים ורוחשים סביב המקום בו דורכות כפות רגליכם. מזל שהזבובים הללו לא מתעלקים על בני האדם אחרת הביקור במקום לא היה נעים.
כמות כזאת של זבובים למר רבוע אחד לא בטוח שראיתם באף מקום אחר בעולם.
בחיים לא חשבתי שאכתוב כל כך הרבה על זבובים.

 

זבובים-הרבה זבובים

אז אחרי שנשבע מהזבובים , מהשרימפסים ,מהארובות. נחזור לרכב ונמשיך במסענו.
הפספוס של האגם הוא בעובדה שעקב זה שהוא בא אחרי היוסימיטי בהחלט מעמעם את המקום.
מאגם מונו ננסה לעשות סיבוב התרשמות על אזורי אגמים יפים וזאת  בהתאם לשעות האור שנשארו לנו. נחזור את 4.7 המייל על כביש 120 לכיוון מערב. ב 395 נפנה צפונה (ימינה) לעוד 0.4 מייל,  נעבור בזהירות את כביש 395 שעשוי להיות סואן לפרקים. נכנס לכביש 158 הנקרא גם  June Lake Loop Rd והעושה מעין פרסה. אחרי 3.1 מייל נעבור ליד Grant Lake הראשון בסדרה של אגמים. אחריו במרחק 5.5 מייל נגיע אל אגם יפה עם שם יפה Silver Lake Resort. אחרי 4 מייל לערך נעבור את Gull Lake  וכעבור עוד 1 מייל נעבור ליד האגם היפה מהקבוצה הזאת עם מים בצבע כחול טורקיז. חוף רחצה נחמד נמצא ממש בסוף האגם. זהו June Lake ש הלופ שעשינו נושא את שמו.
2.2 מייל נוספים יביאו אותנו אל  June Lake Junction Store. תחנת דלק חנות, וקרח.
בכביש 395 אנחנו פונים ימינה ודרומה לעוד 14.5 מייל עד לצומת עם כביש 203 המוביל אל העיירה Mammoth Lakes.אזור נופש בעיקר בחורף למטרת סקי. בקיץ סידרה של אגמים עתירי נוף משמשים כיעד אהוב על הרבה מטיילים. במידה שיש עוד שעות אור אל תהססו... עלו. אפילו לסיבוב של צפייה מהרכב בלבד. באזור האגמים גם שולחנות פיקניק רבים חלקם בתשלום וזה אחד המקומות ביפים לעצירת פיקניק.
סידרה של אגמים יפים עם דייגים בכל פינה, מטיילים, קמפינגים, מלונות, ונופים.
מייד בכניסה לעיר יש מצד ימין Mammoth Lakes Tourism אם אתם מתכננים לעשות פה יותר מכמה שעות אז כדאי להיכנס ולהתעדכן. אם לא נמשיך עם הכביש ישר.בשלב מסוים הכביש נושא את השם: Lake Mary Rd. אחרי טיפוס של 5.9 מייל מרגע שירדנו מכביש 395 נגיע אל רחבת חנייה המשקיפה על האגם הראשון מסדרה של אגמים מרהיבים. אנחנו נראה חלק מהם. האגמים יושבים בצמוד לדרך ושלטים עם שמות האגמים יכוונו אתכם. כולם יפים.
אז איזה אגמים יש לנו? הראשון הוא Twin Lakes שכשמו כן הוא. את האגם הזה נזכה לראות צמוד למים וממרומי ההר שמתנשא מעליו. נקודת התצפית שלמעלה היא גם מקום של מפל הנושא את השם: Twin Falls.      

 

Mammoth Lakes

האגם הבא הוא :   Lake Mary  שיש לו גם דרך המקיפה אותו  Around Lake Mary Rd. אגם שמתחבא אחרי Lake Mary  הוא Lake George שאליו אפשר להיכנס כשמקיפים את Lake Mary. האגם הבא הוא Lake Mamie וממולו בדיוק יש את נקודת הנוף היפה ביותר בקטע הזה לדעתי. כדאי לחנות את הרכב במפרץ לפני האגם. הכביש עובר על גשר ומצד שמאל האגם ומצד ימין המפלים. למטה נשקפים  Twin Lakes עם צבעים מהממים. חגיגה לעיניים. האגם האחרון Horseshoe Lake ניתן לראות תופעה מעניינת. בדרך אל האגמים ישנם שלטי אזהרה מאוד בולטים אשר מזהירים אתכם מפני חשיפה לגז CO2 אשר נמצא בכמויות גדולות ויוצא מהקרקע.


השפעת הגז על הטבע-מוותשלטי אזהרה מאוד בולטים אשר מזהירים אתכם מפני חשיפה

מסוכן להיות עם הראשים קרובים לפני האדמה. באגם Horseshoe Lake ממש רואים איך כל הצמחייה פשוט התייבשה ומתה עקב ההשפעה של הגז. אסור בשום פנים להיכנס לאזורים המסומנים כמסוכנים. ההבדל בין היערות הירוקים לבין אותם האזורים שנפגעו הוא ממש קיצוני ומדהים לראות את זה. לא כל כך מובן לראות אזור "מת" בצמוד לאזור ירוק ואגמי מים כחולים.
 

עצירה לפיקניק ב-Mammoth Lakes

מקום נפלא לעצירה ולפיקניק הוא בסמוך למפלים. יש יציאות מהכביש לחניון חמוד עם ספסלים שירותים ומים. משם הליכה של כמה עשרות מטר תביא אתכם אל התצפית על המפלים והאגמים שלמטה.
חוזרים לכביש 395 וממשיכים איתו דרומה עד לעיר הגדולה יחסית- Bishop הנמצאת 39 מייל דרומה. Bishop היא עיר שבה נלון לפני הדרך הארוכה שמחכה לנו ביום המחר עד לאס ווגאס דרך עמק המוות. הרבה מיילים והרבה מעלות של חום.

יום 16

מה עושים ב- Bishop על הבוקר? קמים ונוסעים ל- Erick Schat's Bakkery הנמצאת על הכביש הראשי. אין מי שעובר כאן ולא עוצר לקנות דברי מאפה. מכה מכה.
המאפייה יושבת על 763 N Main St וניתן לזהות אותה גם לפי הטנדר הישן הצהוב המהווה קישוט בחזית הצדדית של המאפייה המפורסמת.

 

הטנדר הצהוב בחזית המאפיה

יש חנייה שכבר אומר לכם שהיא מלאה כל הזמן. לחכות בסבלנות יש תחלופה בסך הכול מהירה. אפשר גם לשבת במקום על כוס קפה ודבר מאפה.
מכאן אנחנו יוצאים לקטע הארוך והחם של המסלול והוא הנסיעה דרך עמק המוות. 313 מייל שהם 503 ק"מ מייגעים. זהו קטע הדרך הארוך ביותר ביום אחד שתעשו בכל מהלך המסלול שמופיע כאן.
אם אתם מטיילים בקיץ אז בטוח שאתם לא הולכים לעשות מסלולים כאן. זה בהחלט גובל בסכנת חיים לטייל בטמ"פ הקרובות ל-50 מעלות ואף יותר. לאורך הדרך יש נקודות תצפית שאותן כן ניתן לעשות. מלבד נושא הטמ"פ השתייה והמים יש עוד נושא הקשור בלטייל באזורים הללו. אתם עשויים להגיע למסלול כמו למשל Golden Canyon Trail הבעיה שכמעט ואין מטיילים ,ולהשאיר את הרכב עם כל הציוד שלכם עליו לבד בחניון עשוי לגרום לכם הרגשה לא נוחה. עכשיו אחרי שקראתם את השורות זה יהיה על בטוח.
אז אחרי שהתמלאנו בבצק אנחנו בדרכנו דרומה על כביש 168 או 395 זו כברת דרך של 15 מייל עד ל-Big Pine שהכבישים מתאחדים. רק בשביל הידע אז 5.9 מייל בערך מהמאפייה דרומה יש יציאה ימינה למי שמדרים לדרך מקומית הנושאת את השם County Rd ולאורכה אמורים להיות מעיינות חמים שנוהגים להשתכשך בהם. קצת חבל שזה על התחלת המסע. ב-Keough's Hot Springs יש ממש בריכה מסודרת גדולה. בנקודה זאת במידה וירדתם לכביש County Rd תחזרו לדרך  הראשית 168.
אחרי 15 מייל מנקודת ההתחלה נגיע אל Big Pine ואחרי עוד 34 מייל נעבור לייד האתר הלאומי Manzanar. זהו אתר היסטורי מימי מלחמת העולם השנייה. לאחר המתקפה על פרל הרבור הואשמו אזרחי ארה"ב ממוצא יפני בריגול ונכלאו במהלך המלחמה במקום הזה ובעוד 9 מקומות. 110000 אזרחים ממוצא יפני נכלאו במתקני הכליאה הללו לתקופה של למעלה מ-3 שנים  1942-1945.
כיום משמש המקום כפארק מדינה וניתן לסייר במקום ולהתרשם. אם יש לכם את כרטיס הפארקים לא תצטרכו לשלם בעבור הביקור.להקדיש למקום כשעה.
11.5 מייל אחרי האתר הלאומי נגיע אל Lone Pine ושם נפנה לפי השילוט אל עבר עמק המוות בעוד "רק" 104 מייל. הפנייה היא אל כביש 136 שהופך בהמשך לכביש 190. 35.5 מייל על הכביש יביאו אותנו אל שלט הכניסה אל עמק המוות.

 

שלט הכניסה לפארק-עמק המוות

חייבים תמונה ליד. בשלב זה של הדרך מעבר לנופי המידבר הנשקפים מכל עבר תראו מין סוג של צמח מדברי אשר מנקד את המדבר בנקודות ירוקות עוקצניות למדי והנושא את השם המעניין-עץ יהושוע. בין סאן דייגו לפניקס אריזונה יש פארק לאומי הנושא את השם הזה.
 

עץ יהושוע

 כאן כדאי להעיר את תשומת לב מי שנוהג שבהמשך הדרך צפויות עליות ארוכות מאוד. בשילוב עם הטמ"פ החמה למדי שבחוץ זה עשוי להיות מתכון להתחממות יתר של הרכב. אז כדאי לשים עין על מד הטמ"פ של הרכב לפני שיהיה לא כל כך נחמד.
לינק למפת עמק המוות:
כמה מילים על עמק המוות:
עמק המוות הוא הפארק הגדול ביותר בארה"ב אחרי אלסקה. מידבר ענקי עם דיונות חול,מישורי מלח אינסופיים,קניונים, ערוצים, ומעיינות מדבריים שובי לב. אבל עם טמ"פ קיצוניות באופן משמעותי. עיקר המטיילים שכמותנו מטיילים כאן בקיץ והטמ"פ באזור נושקות את 50 המעלות. לצאת את המיזוג של כלי הרכב ייתן לכם את ההרגשה שעטפו אתכם עם צמר גפן חם. חובה לוודא שיש ברכב מספיק מי שתייה לכל מקרה. פעילות גופנית ממש לא מומלצת למעט עצירות לתצפית על הדרך.
קטע הדרך שאחרי השלט מאוד מפותל ומסוכן ויש לשים לב לכביש ולתנאי הדרך. 5 מייל אחרי השלט יש נקודת תצפית מרהיבה על העמק האדיר שמבצבץ בינות לערוץ.
שם התצפית Father Crowley Point והיא עצירת חובה. יש גם שירותים במקום.
מצד ימין לחנייה יש דרך עפר ואם יש לכם רכב שמסוגל לנסוע עליה 0.5 מייל. תגיעו לנקודת תצפית מדהימה.
אם תהיו ברי מזל תוכלו לחזות במטוסי חיל האוויר האמריקני מתמרנים בתוך הערוץ הזה בגובה כל כך נמוך והתמונה מרהיבה.


 

תצפית Father Crowley Point

מנקודת התצפית הכביש יורד בסדרת פיתולים מרשימה עם נופי מידבר מרשימים וכעבור 8 מייל נגיע אל עיירת המידבר Panamint Springs. מקום לארטיק לילדים.
העיירה Panamint Springs נמצאת בתחילתו של עמק רחב וכשנחצה אותו מהצד השני מחכה לנו עלייה ארוכה מאוד של כ-14 מייל. אז שימו לב לשעון החום של הרכב. אנחנו מטפסים מגובה של 1600 רגל ועד למעבר ההרים  Twone pass הנמצא בגובה של 4956 רגל.
32.5 מייל ממעבר ההרים ואנחנו מגיעים לתצפית בלבד על Mesquite Flat Sand Dunes. סביר להניח שאנחנו בשעות הצהריים. החום הוא אדיר ואנחנו מסתפקים רק בתצפית על הדיונות. לכל היותר אפשר לטפס על הדיונה הקרובה לשם קבלת תצפית טובה יותר( אם היא לא נדדה משם) על הנופים החוליים האדירים הללו.

 

Mesquite Flat Sand Dunesשלטי אזהרה מפני החום בעמק המוות

 
אחרי 5.2 מייל נגיע לצומת עם הדרך המובילה אל Scotty's Castle. האתר נמצא במרחק של 36 מייל מהצומת ולא נכלל במסלול הטיול הזה. למי שרוצה לנסות מצ"ב לינק:


אנחנו ממשיכים עם כביש 190 אשר מבצע סיבוב ענק ופונה דרומה. 16 מייל מהצומת המובילה אל טירת סקוטי אנחנו מגיעים אל .Borax Mill Rd‏ יורדים ימינה להתרשמות. אחרי כחצי מייל נגיע אל Harmony Borax Works Interpretive Trail.
פה הפיקו את ה-בורקס או בשמו sodium borate. זהו מינרל רב שימושי בהמון שטחים. החל מחומרי ניקוי דרך אבקה נגד פטריות וחומר חשוב בתעשיית הפקת הזהב ומתכות אחרות. שם אחר למינרל היה "הזהב הלבן" מה שאומר שהוא בהחלט מינרל רב ערך.
את המינרל אספו בשטחים הנרחבים וכאן הוקם מפעל הפקה בשנת 1883. כדי לחסוך את עלויות ההובלה היקרות דרך המדבר. המפעל החזיק מעמד 5 שנים בלבד.
במקום קרונות מהתקופה המקורית אשר 20 פרדות משכו אותם,כבשן, ומסלול של 0.75 מייל. תלוי בטמ"פ בחוץ.

מכאן נמשיך אל Furnace Creek 1.5 מייל דרומה. במקום מרכז מבקרים של הפארק - Furnace Creek Visitor Center.
בצמוד לכביש תוכלו לראות את הקרונות שהיו שייכים ל- Twenty Mule Teams שהפך ברבות השנים לסמל מסחרי מאוד פופולארי.


Twenty Mule TeamsTwenty Mule Teams

מישורי המלח של עמק המוותTwenty Mule Teams


בהמשך תוכלו לראות עוד שריד מוטורי היסטורי.
1.3 מייל נוספים יביאו אותנו אל Badwater Rd אשר יביא אותנו אל הנקודה הנמוכה ביותר ברחבי יבשת צפון אמריקה. 85 מטר מתחת לפני הים.

 סה"כ דרך עד לנקודה זו-164 מייל.
2.1 מייל על הכביש יביאו אותנו אל מסלול נחמד: Golden Canyon Interpretive Trail.

 

שלט בנקודת התחלת המסלול של  Golden Canyon Interpre

מסלול באורך של 2 מייל אבל ממש לא הייתי מציע לעשות אותו כשחם. סכנת חיים.
לעומת מסלול ה- Golden Canyon מסלול ה- Artists Dr הוא למעשה דרך נופית עם נקודות עצירה לאורכה שברובן אפשר גם להישאר במיזוג של הרכב (כמה לא מתאים) רק בנקודה אחת מומלץ לצאת מהרכב- Artists Palette  שזו נקודת השיא בסיבוב הזה. כמות של מינרלים בכל מיני צבעים מעניקה לצוקים המקיפים את האזור שלל צבעים ומכאן השם.

 

Artists Palette נקודת השיא בסיבוב

ההמלצה לעשות את הסיבוב בשקיעה רק שלא כל כך מתאים לתכנון הטיול. לא נורא. הכביש הוא חד סטרי והכניסה נמצאת 6.6 מייל אחרי Golden Canyon.נחמד ולא מצריך שום מאמץ. מכאן אנחנו נוסעים אל היעד הבא-הנקודה הכי נמוכה ביבשת אמריקה הצפונית Badwater 86 מטר מתחת לפני הים. כאן חם חם מאוד מאוד. כאן גם יוצאים מהרכב לסיבוב קליל של 10-15 דקות. כאשר אנחנו יצאנו מהרכב מד הטמ"פ שברכב הראה שבחוץ יש "רק" 124 מעלות פרנהייט.(51.11 מעלות צלסיוס). אתה יוצא מהרכב ומרגיש כאילו אתה בסרט של תנועה איטית. האוויר רווי המלח כבד ונותן תחושת כבדות חמה ומעיקה. זוהי הנקודה הפופולארית ביותר בעמק המוות. כולם באים להצטלם כשהם דורכים על הקרקע הלבנה הקשה והמישורית לחלוטין שבמקום. נביעת מים מצליחה להתקיים בכל ימות השנה ולמרות המליחות הגבוהה יש אפילו סוג של דג ייחודי נושא את השם הייחודי שבתרגומו נשמע כך: נאוויות-כלבלב עמק המוות ויש לו צבע כחלחל. אני לא ראיתי.

לינק למסלול הדרך מהעיירה Bishop ועד אל Badwater

  סה"כ דרך עד לנקודה זו-196 מייל.

BadwaterBadwater

BadwaterBadwater


במקום מתנהלת תחרות ריצה הנחשבת לקשה בעולם לאורך של 135 מיילים.
מכאן אנחנו חוזרים את 16.5 המיילים צפונה לכביש 190 וכעבור 3.7 מיל נגיע אל - Zabriskie Point. תצפית נוף מרשימה ביותר על עמק המוות תצורות סלעים וצבעים. מחייב הליכה של כמה דקות על שביל מסודר כדי להגיע לתצפית ממגרש החנייה.
מכאן יש לנו דרך של 112 מייל עד לצד הדרומי של הסטריפ המפורסם של לאס ווגאס עליו יושבים כל בתי המלון המפורסמים.
לינק לקטע הדרך השני של היום עד לאס ווגאס


נוסעים  25.2על כביש 160 עד ל- Death Valley Junction,עושים ימינה קצר 0.2 מייל על 127 ושמאלה אל State Line Rd‏ בהמשך הוא הופך ל- Bell Vista Rd‏ ואחרי כמעט 26 מייל הוא מביא אותנו לכביש 160. 57 מייל על כביש  160-E יביאו אותנו אל לאס ווגאס. כדי להגיע אל הסטריפ אנחנו עולים על כביש 15 צפונה ובמחלף 37 שנמצא 3.1 מייל מרגע שעלינו על כביש 15 נרד אל רחוב Tropicana Ave. השילוט ברור מאוד. Tropicana Ave.ניצב אל הסטריפ של לאס ווגאס הנושא את השם:  Las Vegas Blvd
נחפש את מקום הלינה שלנו עדיפות על הסטריפ כדי להיות כמה שיותר קרוב לעניינים. יורדים מהמלון וישר נמצאים ברחוב שמרכז כמעט את כל ה"אקשן" בלאס ווגאס.
כמה לילות לעשות בעיר? ההמלצה שלי 3 לילות. יש המון מה לעשות כאן זהו לונה פארק ענקי עם שלל פעילויות לילדים, שלל מופעים מהמובילים בעולם עם מחיר מוביל(הכוונה ליקר) ושלל מבנים מפוארים. אחד הבילויים הכי אטרקטיביים כאן זה לעבור מבית מלון אחד לשני. לראות ולהתפעל.
אז כמה זמן עומד לרשותנו? השעות שנותרו לפנינו. ועוד 2 ימים מלאים ועוד כמה שעות ביום שאחרי, והאמינו לי לא בטוח שיספיק.

סוף היום ה-16 ימים 17-18

פעם לפני 30 שנה כשהגעת ללאס ווגאס המטרה העיקרית הייתה סביב נושא ההימורים. היום ההימורים זה ממש לא העיקר כאן בקרב מי שבא לבקר. היום זה אתר מועדף על ילדים מעין לונה פארק ענק שיש בו אטרקציות לילדים ואטרקציות למבוגרים. לא אוכל לכסות כאן את כל מה שיש לעיר ולסביבותיה להציע לכם ואנסה להעלות פה את מה שאפשר לעשות בפרק הזמן העומד לרשותנו.
מתי להיות בעיר? עדיף באמצע השבוע או אז המחיר ל 3 לילות למלון מהשורה הראשונה בסטריפ עשוי להיות בהשוואה בגובה של לילה אחד באל פורטל בכניסה ליוסימיטי. לעומת זאת בסוף השבוע המחירים משלשים את עצמם, אז כדאי לתכנן בהתאם. למשפחה שצריכה יותר מחדר אחד זה מאוד משמעותי.
כדאי להיות ממוקדים בדיוק על איזה מופע רוצים ללכת לראות. ואיך ואיפה ומתי קונים את הכרטיסים. לא ממליץ על כלום. אפשר לקנות מראש. לא ממליץ היות וזה פתח אח"כ לטענות.
כדאי לדעת שברוב המלונות אין ארוחת בוקר וזאת כדי שתלכו לבופה של המלונות. יש טובים יותר ויש טובים פחות. גם כאשר מזמינים חדר למלון שלא תחשבו שזה המחיר שאתם משלמים בפועל. על המחיר שסגרתם יש להוסיף עוד מיסים...הרבה מיסים. מעבר למחיר יופיעו השורות הבאות: Not included: US$ 25 resort fee per night, 12 % Tax.
וה- resort fee משתנה בין מלון למלון. אם תזמינו מספיק זמן מראש המחירים יהיו נמוכים. אם תשאירו לדקה התשעים מפלס הכסף שלכם יישאר נמוך.
דוגמא להפרש מחירים בין סוף שבוע לאמצע של אותו השבוע באופן אקראי.
מלון 3 Excalibur לילות לזוג אמצע שבוע חודשיים מראש: 140$ לפני כל התוספות והמיסים. סוף אותו השבוע כבר העלות היא 348$. וכמובן שזה עוד משתנה המון.

 

מלון פאריז-לאס ווגאסמלון ניו יורק- לאס ווגאס

M&N לאס ווגאסמלון וונציה-לאס ווגאסבתוך המלונות המפואריםמלון לוקסור-לאס ווגאס

 
ביום ההגעה אחרי שהתמקמנו במלון נצא לסיור ראשוני בסטריפ כמה זמן זה כבר תלוי מתי הגעתם וכמה כוח נשאר בכם אחרי המעבר במיקרו גל של עמק המוות.
הביקור בלאס ווגאס מורכב מ-4 נושאים עיקריים
1-הביקור במלונות , מעין סיור ארכיטקטורה.
2-מופעים בלילה ושלל פעילויות לילדים.
3-שופינג באחד מ 2 האאוטלטים הענקיים בעיר..אחד בצד הצפוני של הסטריפ והשני בדרום העיר.
4-טיול אל סכר הובר מחוץ לעיר.
5-טעימה של הימורים. אגב במלון Excalibur יש הימורים לילדים רק ששם הם מרוויחים קופונים ואיתם מקבלים מתנות. ההרגשה הממכרת היא אותה ההרגשה.
6-ביקור בחנות של היסטוריה למכירה מערוץ ההיסטוריה
לינקים ל...מה עושים בעיר ומה אולי לא לעשות:
1- לאס ווגאס
2-לאס ווגאס
3-לאס ווגאס 
4-לאס ווגאס 
לדעתי זה ימלא לכם את הימים בלאס ווגאס די והותר.


ספינת הפיראטים-לאס ווגאסמלון מיראז'-לאס ווגאס

 אש ותמרות עשן באי הפיראטים-לאס ווגאס

 מסלול 18 יום ועוד כמה ימים שבחרתם לעשות בניו יורק

מתוך הנחה שרירותית שכמעט ואין מי שנוסע לטייל בארה"ב בלי לבקר בניו יורק אזי-כאן זה המקום לסגור אפשרות של מסלול האורך 18 ימים לא כולל טיסות המתחיל בלוס אנג'לס יורד לסאן דייגו עולה לסאן פרנסיסקו ויורד דרך היוסימיטי ללאס ווגאס.
אם אתם צריכים לחזור דרך לוס אנג'לס אזי אתם צריכים להוסיף עוד יום בשביל הדרך בין 2 הערים. אבל הכי טוב זה לנסות להגיע ללוס אנג'לס, לעשות את המסלול עד ללאס ווגאס ולהזמין טיסת פנים לניו יורק. ולחזור מניו יורק לתל אביב.
מבנה כרטיס הטיסה יהיה כדלקמן: ת"א-לוס אנג'לס....לאס ווגאס-ניו-יורק...ניו-יורק-ת"א. ככה תרוויחו עוד יום בניו יורק.
אם יש לכם עוד יומיים שלושה וזה מומלץ סעו לבקר בפארק הזאיון ובפארק ברייס קניון.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר