דוידי קליר- מסלולי טיול - BRYCE CANYON
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

Bryce Canyon National Park

ברייס קניון הוא הפארק הבא אחרי הזאיון. ולמי שעושה את המסלול הפוך כמובן שגם הסדר שלהם וכיוון ההתקדמות שלהם מתהפך בהתאם. כמעט ואין מי שעושה רק אחד מהפארקים האלו. הברייס נחשב לפארק קטן ויום אחד אמור להספיק בשביל ליהנות ממנו. כדאי להגיע אל הפארק בחצי השני של היום הראשון בשמורה כדי ליהנות משעות השקיעה בפארק. שעות השקיעה בד"כ יותר קל להיות במקום הנכון ובזמן הנכון מאשר הזריחה שמחייבת קימה מוקדמת ולהגיע לנקודה הכוללת בד"כ מסלול בשעות לא הכי טריוויאליות למטייל הממוצע. 

איך מגיעים אל הברייס מזאיון? ראה מפה-  איך מגיעים אל הברייס מכיוון הזאיון
אז אחרי שחזרנו אל כלי הרכב אשר בחנייה אחרי המנהרה בפארק זאיון אנחנו ממשיכים על כביש 9 המתפתל בחלק המזרחי של השמורה. בחלק זה של השמורה אנחנו נהנה מנופיה תוך כדי נסיעה. זאת על מנת שנספיק להגיע אל הברייס ולהיות בו בשעת השקיעה. 29 ק"מ מזרחה על כביש 9 יביאו אותנו אל Mt Carmel Junction  ולכביש 89 שם נפנה צפונה. אגב את כביש 89 פוגשים רבות בקטעים רבים של המסלול. אחרי שנסע עליו 70 ק"מ לכיוון צפון נפנה ימינה ומזרחה  אל כביש 12 . 22 ק"מ על כביש 12 יביאו אותנו אל כביש הגישה אל הברייס.כבר אחרי כמה ק"מ על כביש 12 נקבל טעימה על מה שאנחנו הולכים לראות בברייס.

הכביש עובר במנהרה בסלע האדום

לאורך הכביש מתרוממים העמודים האופייניים כל כך לברייס והנושאים את השם: Hoodoos. אלו הם סלעים אשר כוחות הארוזיה עיצבו בצורות ססגוניות עקב הצבעים בעיקר האדום והוורוד אשר נמצאים בסלעים עקב מינרלים מסוגים שונים. אזור זה נקרא Red Canyon ובו מספר לא מבוטל של מסלולי הליכה. אנחנו נתרשם מהנוף, נעבור דרך שער האבן האדומה אשר הכביש עובר בתוכו ונמשיך עד לכביש 63. בכביש 63 נפנה לפי השילוט ונדרים אל הברייס שיש אשר מחשיבים אותו לפארק הכי מיוחד בארה"ב.  


הפארק הוקם בשנת 1928 ונושא את שמו של אבנעזר ברייס- חלוץ מורמוני .שחי פה עם אשתו בשנות השבעים של המאה ה-19.(1875-1880) מה שמתגלה למי שמגיע למקום הוא סידרה של מעין יערות אבן אדומים שעוצבו ע"י המים והרוח ושאר איתני הטבע. היערות הללו מסודרים במעין עמקים עגלגלים בצורה שמזכירה אמפיתיאטרון. אלפים אלפים של עמודים הנושאים שלל צבעים החל מאדום ורוד לבן צהוב וכלה בירוק היערות אשר מקיפים את אותן עמקים מופלאים.המקום יחסית גבוה ובחורף מקשט השלג את העמקים הצבעוניים הללו. בהחלט תוספת מרשימה למבקר במקום. אולם החלק העליון של השמורה סגור.

 טיפים ל-Bryce Canyon

רוב הטיפים והוראות הבטיחות עבור הזאיון פארק בהחלט תקפים גם כאן רק שכאן אין את סכנת השיטפונות. גבהים ותהומות יש גם יש. כך גם נושא המים ,נעלי הליכה,מקלות הליכה. בקיצור-הכל.  לעומת השיטפונות שיש בזאיון, כאן יש סכנה אחרת בדמות ברקים. הברקים באזור הזה מאוד מסוכנים ובמהלך השנים האחרונות נרשמו 4 מקרי מוות כתוצאה ממכת ברק. סופות הברקים מתרחשות במיוחד בחודשים בהם כמות המבקרים הגדולה ביותר-יולי עד ספטמבר. הדבר הטוב ביותר לעשות בעת סופות ברקים הוא להיכנס למחסה מוגן או להישאר במכונית במידה והיא סגורה.כדאי לדעת עוד מה לעשות ולקרוא את

 הוראות הבטיחות בברושור של הפארק

 

שלט אזהרה בפארקשלט אזהרה בפארקשלט אזהרה בפארק

 לינק למפת הפארק         

מה לעשות ביום טיול בפארק?

כאמור את הטיול שלנו בפארק, הטוב ביותר הוא להתחיל אותו בחצי השני של היום . למעשה הפארק נמצא לאורכו של כביש 63 ולאורך של 33 ק"מ לערך לכיוון.לאורך כל הדרך הזאת מפוזרות נקודות תצפית לא מעטות אשר מספקות נופים מדהימים של הפארק. אם יש לכם זמן אתם יכולים להגיע עד לנקודה הדרומית ביותר בפארק Rainbow & Yovimpa Points ומשם להתחיל לעלות צפונה ולעצור בנקודות השונות שבסך הכול צמודות לכביש הראשי ואינן מצריכות הליכה רבה בכדי לצפות בנוף. אנחנו מכוונים את עצמנו להיות בשעת השקיעה בנקודה Sunset Point . כדאי להיות לפני השקיעה היות ואז רבים הם המטיילים אשר מגיעים אל שפת המצוק כדי לצפות איך השמש "צובעת" את יער העמודים. אז על מנת לתפוס מקום טוב לא כדאי להגיע בדקה ה-90. והטוב ביותר הוא לבדוק את זמן השקיעה לתאריך שבו אתם נמצאים. הנקודה הכי טובה לדעתי היא מהיכן שמתחילים את מסלול ההליכה הנושא את השם: Navajo Loop. נופים מרהיבים, צבעים מדהימים,חוויה מרשימה. בלילות ירח מתקיימת בפארק הליכה לאור ירח כדוגמת ההליכה בנחל חווארים אצלנו לייד שדה בוקר. ההרשמה היא בבוקר ונעשית הגרלה בין הנרשמים. מה שאומר שצריך להיות בפארק בבוקר וגם לא בטוח שבכלל תעלו בגורל. פרטים באתר הפארק.

אחרי השקיעה כול שנותר הוא לנסוע אל נקודת לינת הלילה שלכם. ביציאה מהפארק יש מספר בתי מלון . גם לאורך כביש 12 לכיוון העיירה Panguitch. שהיא מעט מרוחקת מהפארק.(33 ק"מ)
לינק לקמפינג north-campground בברייס
לינק לקמפינג sunset-campground בברייס

 

המראה כמו אמפיתאטרון ענק אשר בטבע


 יום שני ב-Bryce Canyon

את היום השני ניתן להתחיל אם אתם חרוצים מספיק בנקודת Sunrise Point. לשם כך צריך לבדוק מהי השעה שבא השמש זורחת. לקום מספיק מוקדם בבוקר לחשב את זמן ההגעה לפארק מהנקודה בה אתם מעבירים את הלילה.  כדאי להחנות את הרכב בחניית Sunset Point ומשם יש מסלול קצר של 650 מטר אל  Sunrise Point. הנקרא Rim Trail. כל המכלול הזה גורם ללא מעטים לוותר או לאחר אל הזריחה. בכל אופן האזור הזה של הפארק הוא היפה ביותר בין כל האזורים אשר בפארק ואין לוותר עליו. מקסימום הרווחתם טיול קצר בשעה יפה על קצוות מצוק הברייס. גם אם אחרתם הצבעים לא יאכזבו אתכם. מנקודת הזריחה  נרד אל "העמק"  אשר נמצא מתחתיכם ואשר נושא שם מאוד מתאים-"אמפיתיאטרון". האמת שהשם ניתן בשל הצורה המעגלית אשר מזכירה אולם של תיאטרון. אבל בשבילי זו הייתה פשוט הצגה אחת גדולה ומדהימה והשם פשוט קולע אל המטרה גם אם לא התכוונו לזה.המסלול שאנחנו יורדים אליו נושא את השם: Queens Garden זאת עקב הדמיון של אחד הסלעים הדומה לראש המלכה ויקטוריה. זהו מסלול שמשתלב בהמשך עם שביל אחר: Navajo Loop. נרד ב  Queens Garden נעלה ב  Navajo Loop.

שלט הכוונה בשבילי הפארק

המסלול הראשון נחשב לקל בין המסלולים היורדים אל האמפיתיאטרון ואילו השני נחשב לבינוני. בכל אופן תמיד נצטרך לצאת מין האמפיתיאטרון בטיפוס שהוא אומנם לא ארוך אך בהחלט תלול.  4.6 ק"מ של תמונות וצבעים משגעים. המצלמה לא מפסיקה לתקתק.  זהו מסלול יפהפה היורד אל בינות יער העמודים האדומים המרהיב הזה,בתוך קירות של עמודי אבן גיר נוואחו המתנשאים עשרות מטרים מעל לראשיכם ומסתירים את אור השמש.  הפרש הגבהים הוא של 183 מטרים  ומשך הזמן למסלול הוא 2-3 שעות.

קירות של עמודי אבן גיר נוואחו המתנשאים עשרות מטרים


השילוב הזה של שני המסלולים נחשב למסלול הפופולארי ביותר בפארק. שווה כל מטר. לשים לב! ההמלצה לעשות את המסלול עם כיוון השעון. אחרי שטיפסתם את העלייה נשאר לכם 2 נקודות תצפית בשביל להשלים את הביקור באמפיתיאטרון. זאת במידה ולא הספקתם לעשות אותן אתמול. בשתיהן נשקף נוף מרהיב של האמפיתיאטרון והאמת שאי אפשר לוותר עליהן ולא רק בשל השם של כל אחת מהן: הנקודה הראשונה היא  Inspiration Point  והנקודה השנייה היא Bryce Point.  

אחרי הביקור בנקודות התצפית נותר לעשות מסלול חביב וממש לא קשה באורך של  1.3 ק"מ האורך שעה. זהו מסלול Mossy Cave   הנמצא למעשה מחוץ לפארק והגישה אליו היא מכביש 12.

שביל לאורך נחל הזורם על האבן הלבנה עם רקע יפה של H

נצא את הפארק לכיוון צפון ונפנה ימינה ומזרחה . אחרי 6 ק"מ נגיע אל חנייה בצד הימני של הדרך. משם מתחיל המסלול. זהו שביל לאורך נחל הזורם על האבן הלבנה עם רקע יפה של HoodooS. כאן גם ניתן לראות את אחד ה-HoodooS המפורסמים של הפארק: הצב. בשנת 2012 הראש שלו נפל ואם הוא מופיע בתמונה הזאת שצולמה בשנת 2014 משמע חיברו את הראש מחדש. נחזור אל הרכב ונמשיך במסלול על כביש 12.

אחד ה-HoodooS המפורסמים של הפארק: הצב

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר