דוידי קליר- מסלולי טיול - Eggum ועד ל- Leknes
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Eggum ועד ל- Leknes
מסלול יום מס 3

אם העברנו את הלילה שלנו מול השקיעה/זריחה בחוף של Eggum הרי שאת היום הבא שלנו באיים נתחיל עם ביקור במוזיאון המוקדש לוויקינגיים- Lofotr Viking Museum. זהו אחד מהמוזיאונים לעניין הוויקינגיים הנחשב לאחד מהטובים. המוזיאון הזה נפתח לקהל בשנת 1995 על בסיסו של מבנה ששימש בתקופה הויקינגית למגוריו של ראש שבט ויקינגי מקומי. במקום תוכלו לא רק לראות את המוצגים אלא גם לחוש אותם בידיכם. לירות חיצים להטיל גרזינים לשוט על ספינה ויקינגית באגם אשר מתחת למוזיאון. נפח עם כלי עבודה. בית קולנוע עם סרטי הסבר על הוויקינגיים. מכיוון שחלק גדול מהפעילויות הן בחוץ שווה להגיע למקום כאשר לא יורד גשם או להסתפק במה שיש לאזור המקורה להציע. תוכלו גם לאכול כאן כאחד הוויקינגיים. מה שבטוח שאם אתם עם ילדים להם לא ניראה שיהיה משעמם.
אפשר גם לערוך כאן משתה ויקינגי- ארוחת ערב בסגנון ארוחת אבירים בגרדה לנד למי שמכיר. ניתן להזמין לא יאוחר מאשר 12:00 לאותו היום.
אחרי הביקור במוזיאון הוויקינגיים נמשיך בדרכנו שהולכת להיות לא ארוכה. 2.1 ק"מ מהמוזיאון נפנה ימינה לפי השילוט אל עבר עיירה הנושאת את השם: Unstad. שימו לב לסמל התרנגול החום המסמל שיש בדרך חווה לבקר בה. זאת מחלבה מקומית מפורסמת באיים הנושאת את השם: Lofoten Gårdsysteri והנמצאת 5.9 ק"מ מהפנייה. כאן אתם יכולים לעשות סיור במקום או קורס ייצור גבינות בעלות האופיינית ללופוטן- לכן נשאיר זאת לארץ. בכל מקרה זה מצריך תיאום מראש טלפוני מה שמסרבל את זה עבור התייר הספונטני שעובר במקום. מה שכן כדאי לקחת בחשבון שיש במקום בית קפה וחנות ושיש כאן הרבה דברים טובים ו..נכון...משמינים. אז אם לא אכלתם במוזיאון הוויקינגיים כאן זה המקום המתאים. אם לא בהלוך תוכלו להיכנס כשאתם עושים את הדרך בחזור בתנאי שאתם נמצאים בחלון הזמן שהמקום פתוח.  כדאי לבדוק ימים ושעות פתיחה באתר המקום -   Lofoten Gårdsysteri. לא לוותר על טעימה אם אתם כאן וזה פתוח,מומלץ ביותר.
מכאן חוף הים של Unstad מרוחק 4 ק"מ בלבד. רוב החופים הנגישים לרכב באיים נמצאים בצד הצפוני של האיים. Unstad הוא אחד מהם. חוף Unstad הוא חוף אהוד במיוחד על גולשי הגלים ובכניסה לכפר עומד לו – בית ספר לגלישה Lofoten Surf Center כולל השכרת ציוד במקום. אם אתם לא גולשים, במזלג תפנו שמאלה עד לחניה בתשלום בקצה הדרך. במי האוקיינוס הקרים אל תתפלאו לראות הרבה מאוד גולשים וכדאי לכם שהגלים יהיו גבוהים במיוחד לכבודכם.  אם אתם רוצים אפשר לעשות מסלול בהמשך הדרך ולטפס אל אגם Utdalsvatnet שנמצא מעל הכנסייה המקומית. גם בימות החורף כאשר הכול מסביב עטוי לבן של שלג אל תתפלאו לראות במים גולשי גלים.

בדרך אל Unstad

בדרך חזרה מכאן אחרי שתעברו את המנהרה ביציאה מהכפר האטו ועצרו את הרכב בחנייה הקטנה הנמצאת 180 מטר מהיציאה של המנהרה. למעשה זאת הרחבה של הכביש המסומנת באות M ומטרתה לאפשר לכלי רכב הבאים ממול לעבור בכביש. בכל מקרה מהחנייה הזאת לכו רגלית כמה עשרות מטר בלבד דרך שער העץ בגדר הבקר אל תצפית מרהיבה על הפיורד. אחת מהתצפיות היפות באיים.
אחרי שנחזור אל כביש E10 ניסע עליו 6.8 ק"מ ורק בשביל הקוריוז שימו לב לשם הישוב המופיע בשלט- . ארוך במיוחד??? אז כדאי לדעת שיש כאן גם עיר עם שם עוד יותר קצר וזאת העיר Å הנמצאת בסוף כביש E10. 250 מטר אחרי השלט  נפנה ימינה אלUttakleiv כדי לבקר חוף יפה מראה במרחק של 8 ק"מ מהצומת. זהו החוף הנושא את השם - Haukland Beach. חוף יחסית גדול המחולק ל-2 חלקים ובחלק המרוחק יותר יש חנייה גדולה יחסית ובתשלום למי שרוצה לטייל כאן או להיכנס למים. כדאי לדעת שאם תמשיכו עם הכביש העובר במנהרה תגיעו לעוד חוף - Uttakleiv Beach אבל אפשר בהחלט להסתפק בחוף Haukland Beach הציורי עם מים צלולים וחופים לבניםולדעת רבים בכל מקרה הוא יפה בהרבה מ- Uttakleiv Beach.האטרקציה היותר מעניינת כאן היא הטיפוס אל הפסגה המתנשאת מעל לחוף הנחשב מהיפים שבאי.
זוהי פסגת הר Mannen שהמסלול אליה יוצא מהחנייה של החוף הצפוני. מסלול הנחשב קל במושגים המקומיים עם אורך של 3.5 ק"מ מסלול הלוך וחזור. פסגת הר Mannen היא המזרחית יותר מבין 2 פסגות המתנשאות סמוך ל- Haukland Beach ולמעשה בין 2 חופים. Haukland Beach מדרום ו- Uttakleiv Beach מצפון. הפסגה המערבית יותר –Veggen גם אליה מטפס מסלול הנחשב לבינוני. כדי להגיע אל נקודת ההתחלה של המסלול אל - Veggen  אתם צריכים להמשיך אל החוף השני-  Uttakleiv Beach. תחילת המסלול מהחנייה של החוף.  נופים כרגיל מרהיבים. אבל אם מעונן מאוד אתם יכולים לוותר.

Haukland Beach

כאן המסלול נחשב כבר למסלול יותר קשה מהטיפוס אל הר - Mannen. טיפוס עם קטעים תלולים וחלקים ואם יורד גשם או אחרי גשם יש בוץ ואז בטוח לא כל כך מומלץ לעשות אותו. בכל אופן המסלול השני הוא כאן רק למשוגעים להליכות רגליות והמסלול אל פסגת הר Mannen נחשבת לשווה יותר מה גם שהיא קלה יותר ואנחנו נתמקד בה. חוויה מומלצת ביותר עם נופים מטריפי חושים – כחול ירוק של מים צלולים לבן של החופים וירוק של השדות והמרחבים. ברור שהתנאי לכל היופי הזה אלו הם שמיים כחולים.
לינק ל-מסלול הנושא את השם Veggen
לינק ל-מסלול הנושא את השם Mannen
מי שרוצה לעשות מסלולים רגליים חובה עליו לרכוש מפת מסלולים ולקבל אינפורמציה מדויקת במרכזי אינפורמציה לתיירים.
אחרי שעשיתם את המסלול וגם אם לא לכו לשבת בקפה הקטן המקומי שיושב בתוך מבנה ששופץ והיה במקורו שייך לחברת החשמל.

הלינק הזה יעביר אתכם לסרט איך המקום ניראה בעבר ואיך הפך לפנינה בהווה.Haukland Beach Café & Service Pointהוא בית קפה קטן ושווה לב. זה מסוג המקומות שעושים טיול שווה לשווה הרבה יותר.כאן תוכלו לשבת בחוץ על המרפסת עם גלידה מקומית או כל נשנוש אחר + קפה שעם הנוף והאווירה מסביב הוא טעים הרבה יותר. מעבר לקפה יש כאן גם מעט דברי אומנות לעיניים ואם תרצו אז גם לקנות.

את הדרך חזרה נעשה דרך כביש Vikveien– דרך עפר העוברת בסמוך לאגם –Vikvatnet. בהמשך נגיע אל כביש E10 . במידה ואנחנו חוזרים למשתה הוויקינגי הרי שנפנה שמאלה אל עבר המוזיאון הוויקינגי המרוחק 9.1 ק"מ בלבד מהצומת. או שנדרים אל העיר Leknes בשביל להעביר בה את השעות הנקראות אצלנו לילה.
מקום מדהים ללינה כאן הוא- Nappstraumen rorbuutleie רק שהוא יקר בטירוף ויותר מזה המקום מוזמן לשנים מראש.
מפת מסלול יום 3  53 ק"מ

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר