דוידי קליר- מסלולי טיול - Fiskebøl ועד ל- Svolvær
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Fiskebøl ועד ל- Svolvær
מסלול יום מס 1

המסלול אשר מתואר בפרקים הבאים חוצה את איי לופוטן מצפון לדרום. כאשר את הכניסה לאיים אנחנו עושים עם המעבורת היוצאת את Melbu ואשר מגיעה אל Fiskebøl בצד הצפוני של איי לופוטן. היעד שלנו לסוף היום היא עיר הבירה של האיים- Svolvær
הדרך הקצרה והמהירה להגיע אל Svolvær  היא לעלות על כביש FV82 ישר לכשיורדים את המעבורת ולהמשיך איתו 1.4 ק"מ עד שמתחבר עם כביש E10 החוצה את כל האיים מצפון לדרום ואשר יביא אותו אל Svolvær  אחרי עוד 31.7 ק"מ לערך. דרך זו מתאימה למי שחוצה את הפיורד בשעות הערב ולא נותר לו יותר מדי זמן לנצל את היום. אנחנו נעשה מסלול יותר ארוך אל העיר .Svolvær
כמו שנרד את המעבורת נתקדם על כביש FV82 רק כ-250 מטר ונפנה ימינה אל כביש FV888 לפי השילוט אל עבר העיירה Laukvik.
אשר נמצאת 31.6 ק"מ מנקודת הפנייה. כדאי לאפס את המונה בפנייה היות ובדיוק אחרי 20.2 ק"מ נגיע אל שביל כניסה ימינה המוביל אל Grunnfør Bicycle Shelter. מבנה עם קירות זכוכית המשקיף בעיקר אל האוקיינוס האטלנטי. מהכביש יש שביל המיועד בעיקר לרוכבי אופניים ואורכו כ- 300 מטר. עקרונית ניתן לעשות את הקטע עם הרכב אבל מכיוון שמצבו יכול להשתנות היות והוא לא סלול, נכון לכתיבת השורות אלה, יש מצב שתיאלצו לעשות את הקטע הזה רגלית אם ברצונכם להגיע למקום הזה. במקום יש מצב לצפייה גם במוסים אבל אל תפתחו ציפיות יתר. עדיין מקום ששווה להגיע אליו ולעלות לקומה העליונה המשקיפה על הסביבה. בסמוך יש גם את Rolf's bar.
Rolf's bar אחד מהמקומות המיוחדים של נורווגיה- זאת בקתה ישנה שנראה שאוטוטו תתמוטט אבל בפנים תוכלו למצוא כיריים-בר עם כלים ואפילו משקאות שכמעט כל מי שנכנס לכאן תרם למקום בשביל מי שיבוא אחריו למקום. תנור לחימום על עצים, ספסל עץ כבד קישוטים האופיינים לדייגים כמו מצופי רשתות – במילה אחת מקום מדהים. יש לא מעטים שנשארים להעביר את הלילה כאן או במבנה עם הקירות השקופים או סתם בסמוך, מומלץ. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות גם בעיט ים שהאזור מהווה את בית הגידול שלו והוא נוהג לעמוד על מקומות מוגבהים לתצפית אחרי נשנוש מזדמן. מספר האורחים שבמקום ניתן היה להבין שהיו כאלו שאפילו הצליחו לצפות בלוויתנים שעברו בים בסמוך, בהחלט פתיחה יפה לאיי לופוטן. קצת בהמשך הכביש תגיעו לאזור עם ביצות ומים הנושא את השם Grunnfør. כאן יש מצב לצפייה בציפורים וברווזים- לנסוע בזהירות.
בהמשך הדרך חוצה הכביש את Grunnførfjorden עם צבעי הכחול טורקיז שבאמת אי אפשר להתרגל אליהם ותמיד זה מראה מיוחד.

בדרך אל סבולבר

אחרי שנחצה את הפיורד נמשיך עם הכביש וניכנס ליישוב הקטן- Laukvik. אז מה יש לנו לעשות במקום הזה שנראה שנמצא כמעט בסוף העולם שמאלה? ובכן יש מזח ארוך עם מגדלור קטן בצד הימני של הישוב. יש קלונסאות עץ העשויות להיות עמוסות דגים לייבוש בצד השמאלי. אבל המטרה העיקרית שלנו הוא בית הקפה המאוד מיוחד שנמצא כאן והנושא את השם : Keans Beans. לשם כך ניסע ישר כל הזמן עד שנגיע לנמל ואז קצת ימינה והגענו.
אימפריה של קפה מאין סוף סוגים של קפה- מברזיל, מקסיקו, גואטמלה, הודו ואל סלבדור. את פולי הקפה קולים במקום ואל תתפלאו אם הריח יעטוף אתכם עוד לפני שנכנסתם.
אז בזמן שאתם נהנים מקפה משובח אתם יכולים לצפות בנופים הנשקפים מחלונות המקום או לשבת במרפסת הפתוחה ולהינות מהנוף הפנורמי של הצד הצפוני של איי לופוטן. ולקינוח אפילו לראות את עיטי הים המקומיים בתעופתם.
אחרי הקפה נמשיך להתקדם עם כביש FV888  עוד 19.4 ק"מ עד שיתחבר עם כביש E10 שבשלב הזה הוא כבר דרך נוף לופוטן.
NORWEGIAN SCENIC ROUTE LOFOTEN
נפנה ימינה ואחרי 1.9 ק"מ נגיע אל Austnesfjorden picnic כאן ניכנס למקום נחנה את הרכב ונרד לטייל רגלית. מרחבת החנייה נמשך מסלול טיול מוגבה על לוחות עץ ומדרגות עץ אשר ייקח אותך לנקודות תצפית מרשימות על הפיורד המוסתר ע"י הגבעה אשר מדרגות העץ מטפסות עליה. ממרומי הגבעה תוכלו לצפות בנופיו של  Austnesfjorden עם השתקפויות של ההרים ממול .
מכאן נגיע כעבור 14 ק"מ אל עיר הבירה של איי לופוטן והיא- Svolvær היא גם העיר הגדולה ביותר באיים.
 
מה עושים ב- Svolvær??

כשאנחנו באים לטייל בתוך העיר Svolvær כדאי לנו למצוא חניה סמוך לאזור הנמל. אין יותר מדי חניות בעיר, אחת הטובות שבהן נמצאת בפינת הרחובות Storgata/Kirkegata רק שהיא עבור 50 כלי רכב בלבד. בכל אופן תתאמצו למצוא חנייה באזור הזה ושתהיה במקום מותר ואם כרוך בתשלום אל תקלו ראש. (תאור ההליכה בעיר יתחיל מהחנייה)
מהחנייה נלך על רחוב /Kirkegata עד שנגיע אחרי כמה עשרות מטרים אל רחוב Vestfjordgata ונפנה שמאלה לעוד 120 מטר עד שנגיע אל רחוב Sjømannsgata ונפנה ימינה.  בהמשכו עובר רחוב Sjømannsgata על גשר המוביל אל האי Lamholmen  שעליו נמצאים כמה מלונות מרכזיים בעיר כמו- ScandicSvolvaerAnker BryggeAnker BryggeBoende. אנחנו נעבור את הגשר ולכשנגיע למרכז האי Lamholmen נפנה לחלקו השמאלי לטייל בינות לבתים שמהווים חלק ממלון Anker BryggeBoende. הדבר היפה בשיטוט הזה זאת ההליכה על דק העץ העובר מעל המים במקום. אם אתם עם ילדים כדאי להשגיח עליהם היות ואין מעקות ואפשר בקלות למצוא את עצמך בתוך המים.זהו שיטוט שובה לב על שבילי העץ המוגבהים בינות לבתים הצבעוניים. מכאן נחזור ונעבור את הגשר בחזרה. כאשר אתם על אמצע הגשר הביטו אל עבר הרכס המתנשא מעל לעיר מצידה הצפוני ואתרו את זוג "הקרניים" הסלעיות על הצוק הנושא את השם- Svolværgeita.(העז של (Svolvær יעד אהוד ביותר על מטפסי צוקים. אפשר לעשות טיול מודרך למקום עם מדריך מנוסה. הנופים משם מרהיבים.לכשנעבור את הגשר מייד אחרי המעבר ובצמוד לקו המים נמשוך שמאלה. גם כאן ההליכה היא על קו המים. רק שכאן ילוו אותנו בעיקר מסעדות. אחרי 50 מטר תגיעו אל XXLofoten ASאו Lofoten Explorer ASכאן תוכלו לרכוש את השייט שלכם אל ה- Trollfjord ולהמשיך לטייל עד שתגיע שעת השייט שלכם במידה והצליח לכם עם מועד השייט והשעה שלו. מכאן תמשיכו ללכת על דק העץ ותחלפו על פני הפסל המנציח את Jack Berntsen ולפי הגיטרה אתם יכולים להבין שהאיש קשור לנושא הזה למקום. בפסל הוא רזה למדי. במציאות אם אני מסתמך על תמונות - Jack Berntsen היה איש גדול.  מיד בהמשך תגיעו לרחבה גדולה שבצידה השני נמצאת-Svolvær Tourist Information וכדאי לדעת שכאן תוכלו למצוא שירותים ציבוריים מעבר לאינפורמציה. רק לקחת בחשבון שעשוי להיות תור לא קטן. ברחבה הזאת יש מספר עמדות של סוכנויות המקשרות אתכם לטיולים ופעילויות באזור של איי לופוטן. החלק היפה של הרחבה זה הדוכנים אשר מוכרים כל מיני דליקטסים מקומיים,פרוות ועבודות יד,סריגים נורווגים מחממים. שימו לב לדגים המיובשים ול- king crab. סרטני ענק בצבע כתום. בדרך כלל הם יהיו מפורקים. אם יתמזל מזלכם לראות אחד שלם תוכלו להבין מאין נובע שמו. לפני שאתם מתפתים לקנות את הדג המיובש בקשו לטעום ממנו- לא בטוח שתרצו. עוד דברים מעניינים לנסות במקום הם סוגי נקניקים כמו נקניק צבי ונקניק מוס נקניק לוויתן ואפילו נקניק דוב.

מרכז העיר סבולבר-לופוטן

במקביל לרחבה עומד לו בית קפה/קונדיטוריה/מאפיה נחמדהKringlaBakeri&Konditoriשאפשר לשבת לשעה קלה ולהינות כאן ממאפה עם קפה בעת שמחכים למשל לשייט או סתם אם בה לנו.
מקום נוסף מעניין לביקור הוא מוזיאון הזיכרון למלחמת העולם השנייה-לופוטן - Lofoten War Memorial Museumהנחשב למוזיאון מעניין לתקופת מלחמת העולם השנייה ולמה שהתרחש בין השנים 1940-1945 בעיקר בחלק הצפוני של נורווגיה ואוסף המדים הנחשב לאחד הגדולים לתקופת מלחמת העולם השנייה.
לא רחוק ממוזיאון המלחמה בינות למבני האנגר הגדולים של הנמל תמצאו את Magic Ice Lofoten. כאן כדאי לבוא לבושים טוב למרות שתקבלו אדרת מחממת רק לקחת בחשבון שלבשו אותה עשרות מבקרים לפניכם. כאן תוכלו לראות פסלי קרח ולשתות משקה חריף (או לא) בכוס עשויה קרח טהור J. (כלול במחיר הכניסה) תוכלו לשבת על ספסלי קרח המכוסים פרוות איילים וללגום את המשקה שלכם לאיטו.

 

Magic Ice Lofoten

כשאתם מבקרים ב- Magic Ice Lofoten אם תביטו אל הצד השני של הנמל תראו את האי Svinøya עליו הייתה בעבר ממוקמת העיר. לשם ניסע אחרי שנחזור אל הרכב.
כדי להגיע אל האי- ניסע על רחוב Storgata עד שנגיע אל רחוב Austnesfjordgata ונפנה ימינה.בהמשך הרחוב משנה את שמו ל- Bukkedauen ואתו נחצה על הגשר לצידו השני ואז נפנה מיד ימינה וניסע כמעט עד לסוף הדרך. כיום יש כאן עדיין בתים ציוריים אבל העיקר כאן זה מפעלי הדגים אשר עדיין נמצאים במקום. המראה הכי מיוחד כאן הם מבני הכלונסאות עצומיהמימדים עם כמות אינסופית של דגים לייבוש מה שנושא את השם- Kjeøyakystbatteri. הריח לא נעים במיוחד – אבל נסבל בשקט בעיקר מהסיבה שהדגים בקיץ כבר נמצאים לקראת סוף הייבוש שלהם.מראה הפירמידות עם הדגים עליהם הוא מראה מרכזי האופייני לאיי לופוטן וכאן תוכלו לראות כמות די משמעותית של המבנים הללו עמוסי דגים לייבוש כאשר הכתובת הסופית שלהם היא- שקיות של מרק דגים.

כלונסאות הדגים בסבולבר


לקראת סוף הכביש תגיעו אל מזח אשר בקצהו עומד מגדלור קטן ועליו פסל -  Fiskerkona ובעברית- אשת הדייג. אל תתפתו לעלות עם הרכב על המזח ולנסוע עד לסופו. המזח צר ובסוף אין מקום להסתובב וזה יחייב אתכם לחזור בנסיעה אחורית די מפחידה. לכו על המזח ברגל. מקצה המזח תוכלו להשקיף על פסלה של אשת הדייג מנופפת לשלום בידה האחת לבעלה היוצא לדייג ארשת דאגה עמוקה על פניה ובידה השנייה אוחזת במטפחת הראש שלא תעוף ברוח. מהמקום שאתם עומדים תוכלו לראות רק את הצד האחורי של הפסל. לכן אל תשכחו לשים אליו לב כשאת חוזרים מהשייט אל ה- Trollfjord. זהו פסל של 4 מטר גבהו אבל בהחלט עוצמתי ויש משהו הנוגע ללב בפסל הזה כשחושבים שהיו מקרים רבים בהם נשות דייגים נופפו לשלום לבעליהן מה שנשאר כפרידה האחרונה.האמת שפה ושם יש ביקורת אירונית על הפסל תוך ציון העובדה שלנשות הדייגים לא היה בכלל זמן לנופף להם לשלום היות והיו עסוקות במלאכות הבית, הילדים, והמשק שבדרך כלל היה תחת ידיהן. אבל זה לא יפריע לנו לחשוב את המחשבה הנוגה על הפסל.
 

פסל -  Fiskerkona ובעברית- אשת הדייג

באי אפשר לעשות סיור מעניין מודרך בתשלום ואם אתם מעוניינים תשאלו על -- Svinøya  Fushing Village Walk

 ועכשיו נגיע אל השייט אל –Trollfjor:
האטרקציה הנחשבת ביותר לעשות בעיר Svolvær היא ללא ספק השיט אל Trollfjord. את השייט אל הפיורד מבצעות כמה חברות ואם אתם לא ממוקדים על חברה ספציפית לא בטוח שאתם חייבים להזמין מראש. הייתי במקום בשיא העונה ולא נתקלתי בשום בעיית הזמנה. כך שיכולתי "לשחק" עם הימים ששהיתי באיי לופוטן ולהתאים את השייט למזג אוויר יפה ביום השייט. מה שכן ממליץ לכם לקחת חברה/שייט אשר משלב עם השייט גם ספארי עיטי ים. לטעמי הקטע הזה עם עיטי הים הרבה יותר "חזק" מהפיורד.החברה הפופולארית ביותר שעושה את השייט משולב בספארי עיטי ים היא חברתXXLofoten AS או Lofoten Explorer AS שכאשר תסיירו בדק הנושק לקו המים סמוך לנמל תגיעו אל המשרדים שלה ואל כל הדוכנים שינסו למשוך אתכם לרכוש את השייט.במסלול הטיול שלכם הרגלי באזור של הנמל תעברו ליד עוד 3 חברות שמבצעות את השייט לטרול פיורד. Rib-Lofoten החברה השלישית הממוקמת ברחבה המרכזית של העיר היא: Trollfjord Cruise safari והרביעית LofotenCharterboat AS. 2 האחרונות ממוקמות סמוך לרחבה המרכזית וגם הדוכן שבו ניתן לבצע הזמנה
שני סוגי שייט מתבצעים אל הפיורד. הראשון שייט מהיר באמצעות סירות גומי מהירות והדרך השנייה היותר איטית באמצעות ספינות יותר גדולות. אישית, בשייט הזה העדפתי את הספינות הגדולות יותר שמאפשר לך תזוזה וישיבה יותר נינוחה. משך השייט כ- 3 שעות ואחרי היציאה מהנמל הספינה שטה צפונה. בשלב מסוים תתבצע עצירה לצורך דייג שזה כבר נחמד. הדגים שנתפסים משמשים בשלב הבא פיתיון לעיטי הים.
כאשר הספינה מגיעה לפתחו של הפיורד אל תתפלאו לראות כאן לא מעט ספינות משייטות במימי הפיורד כראוי לאתר הכי מתייר באיים.אורך של 2 ק"מ עם 100 מטר רוחב בפתחו שהוא גם המקום הצר ביותר של הפיורד וקירות תלולים מ-2 צדדיו המתנשאים עד לגבהים של 1100 מטר. הפיורד בהחלט יפה אבל פיורדים כמוGeiranger, Nordfjord, Lysefjord ואחרים יפים ממנו בעיקר בזכות העובדה שאפשר לבצע בהם תצפיות מלמעלה. תלוי בתאריך שאתם נכנסים לפיורד וככל שתהיו קרובים לתחילת הקיץ מראות השלג על הפסגות העוטפות את הפיורד יעשו את המראות דרמטיים בהרבה.
בדרך חזרה לאחר היציאה מהפיורד מגיע השלב השני והוא הצפייה בעיטי הים המרשימים. תוכלו להבחין שפרטים בוגרים הם עם זנב לבן והצעירים הם במופע חום מלא. הדגים שנתפסו בשלב ההתחלתי של השייט יועלו לאחר כבוד אל משטח העץ המיועד לשם הנחת הדגים ומשם הם מושלכים אל הים תוך כדי קריאת והשמעת קולות שכנראה אמורים לסמן ולקרוא לעיטים- "צהריים הגיע". המטרה היא להביא את העיטים כמה שיותר קרוב אל הספינה מה שיאפשר לכם לצלם אותם מקרוב במיוחד בשלב שליפת הדג מהמים. רק שכאן מדובר בדג מת שצף על פני המים או במילה שכל כך התרגלנו בתקופה האחרונה- "פייק ניוז" J. האמת שהעיטים כבר מכירים את הנוהל הזה כל כך טוב שהם מלווים את הספינות בחלק מהמקרים עוד הרבה לפני שהדגים מושלכים אליהם. ראיתם פעם מישהו שיוותר על ארוחת חינם?

השייט אל –Trollfjor

אבל באמת מה זה משנה האם העבודה של העיט קלה יותר, המראות בהחלט משאירים חותם עמוק של חוויה שתהיו שותפים אליה לא הרבה פעמים. לצלם עיט שולף דג מהמים בהחלט מצדיק כל נוק ששולם עבור השייט וטובה תמונה מ-1000 מילים.
אחרי העיטים נחזור אל הנמל.
את השייט כדאי לעשות ביום יפה ותנסו להתאים את ההתניידות שלכם על האיים בהתאם גם אם זה יגרור אתכם לחזרה אחורה אל Svolvær ממקומות בהמשך האיים. אם אתם ללא כרטיסים מוזמנים כדאי להיות מאוד מוכנים בבקרים של ימים יפים מוקדם ככל האפשר- יום יפה = הרבה תיירים שרוצים לשוט.
מפת מסלול יום מס 1 72 ק"מ
המסלול הרגלי ב- Svolvær כ- 2-4 ק"מ
מצ"ב לינקים ל-2 מסלולים רגליים באזור העיר Svolvær. אלו מסלולים ממש לא קלים ומיועדים לבעלי יכולת וניסיון ולא נכללים במאזן ימי הטיול המופיעים בפרקים כאן.
למי שמעוניין לטפס אל –Svolværgeita מצ"ב תיאור המסלול
למי שמעוניין לטפס אל –Fløya  מצ"ב תיאור המסלול
מי שרוצה לעשות מסלולים רגליים חובה עליו לרכוש מפת מסלולים ולקבל אינפורמציה מדויקת במרכזי אינפורמציה לתיירים.

 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר