דוידי קליר- מסלולי טיול - Leknes ועד ל- Reine
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Leknes ועד ל -Reine 
   
מסלול יום מס 4

לפנינו יום עמוס למדי לכן כדאי להתחיל אותו מוקדם בצורה כזאת שנגיע ליעדנו הראשון לביקור סמוך למועד הפתיחה שלו. את היום אפשר להתחיל מביקור ב- Litleidholmen היכן שהבקתות דייגים- Nappstraumen rorbuutleie שוכנות. הנוף משם מדהים. מכאן אנחנו חוזרים לכביש E10 וממשיכים אתולכיוון האי הבא בשרשרת איי לופוטן והוא- Flakstado. לפני שניכנס למנהרה העוברת מתחת לים והמקשרת את 2 האיים נוכל לעצור בתחנת הרענון של דרכי הנוף הנורווגיים- Skreda - Nasjonale Turistveger. רק שזה מוקדם על הבוקר ודי בתחילת המסלול שלנו לכן רק נתרשם ממנה ונמשיך בדרכנו. לכשנצא מהמנהרה לא נתפתה לסטות מהכביש אל Myrland beach. כבר ראינו מספיק חופים עד כה ויש לנו עוד בהמשך המסלול. 5.6 ק"מ מרגע שיצאנו מהמנהרה נפנה ימינה לכביש FV804 לפי השילוט אל Vikten . עוד נראה בשילוט שכאן יש גם Glasshytta- ובתרגום לעברית – מנפח זכוכית.  במקום יש מבנה עץ ובתוכו יש את הסדנא של האומן וגלריה המציגה את עבודותיו. לרוב תוכלו לשבת ולצפות באומן תוך כדי עבודתו. אנחנו צפינו בעת שהוא עיצב ציפורים מזכוכית צבעונית. מקסים ומומלץ ביותר. ניתן גם לרכוש מהעבודות שנעשות במקום.
 

אומן הזכוכית בויתקן

מכאן נחזור לכביש .E10 אנחנו מדרימים לצידה של לשון ים עם מים רדודים מה שמאפשר לנו לראות עד כמה המים צלולים. המראה מהמם. אחרי 5.7 ק"מ ניכנס לכביש FV807 אשר יביא אותנו אל כפר דייגים אוטנטי מהעתיקים בנורווגיה- Nusfjord אשר נשתמרו בצורה נפלאה ממש כשהיה בעבר.

הוא אחד מאותם כפרי דייגים שנשתמרו היטב עד לימינו. הכפר שנמצא 6.2 ק"מ מכביש E10 השתמר בצורה יוצאת מהכלל וכדי לשמר אותו לדורות הבאים הפכו אותו למוזיאון על יושביו דייריו והתיירים שבאים להעביר כאן את הביקור במקום.החנייה מחוץ לכפר לפי השילוט. משם נרד לכניסה אל הכפר בתשלום כיאה למוזיאון. הביקור במקום הוא בשבילים בין הבקתות הצבועות באדום ובצהוב-אוקר  אשר חלקן בנויות על האדמה והסלעים וחלקן על כלונסאות מעל למי הפיורד המקומי- Nusfjord. במקום עומדות עד היום כחמישיםבקתות דייגים שנבנו ברובן לפני מעל ל 100 שנה בסוף המאה ה-19 תחילת המאה העשרים ואשר בחלקן שימש למגורי 1500 דייגים ששהו במקום בשיא העונה.

הבקתות הללו בחלקן הגדול משמש היום למגורי תיירים בעלות לא נמוכה עם ביקוש גבוה והחלק האחר שלהן משמש כמוזיאון פתוח.
בין הבקתות המשמשות כמוזיאון פתוח תוכלו לבקר ב- מאפיה, נגריה או ליתר דיוק מנסרה,מעשנה-מבנה שבו עישנו את בשר הדגים, נפחיה, ומבנה ששימש לצורך הפקת שמן כבד דגים שהיווה את אחד ממקורות הפרנסה העיקריים של היישוב Nusfjord בתקופה ההיא של ראשית המאה הקודמת והשנים שלפני. ייצור שמן כבד דגים נחלק ל-2 חלקים. השמן האיכותי שימש לצרכים בריאותיים עקב המרכיבים התזונתיים שבו, והשמן הירוד יותר באיכותו שימש לצבעים ולתכשירי מיסוך ושימון. בית הסירות הגדול שעל המזח הראשי שימש כמקום לאחסון של כל ציוד הדייג .

את הביקור במקום כדאי להתחיל דווקא במאפייה שפועלת גם בימים אלו ובה תוכלו לקנות כמה דברי מאפה מקומיים כדי לעשות הפסקה נחמדה במהלך הסיור בכפר וממנה למשוך לשאר נקודות העניין בכפר. למה דווקא בחרו לצבוע את בקתות הדייגים בצבע האדום?? התשובה לכך מאוד פשוטה- זה היה הצבע עם העלות הזולה ביותר.
לא לפספס כניסה אל החנות הראשית Nusfjord General Store  של המקום ששומרה ממש כשהייתה בתחילת המאה ועשרים עם הרבה מהמוצרים המכשירים והכלים שהיה נהוג למכור בבתי מסחר באותן השנים.את אחד ממבני הנמל הפכו למסעדה פופולארית- 
Karoline Restaurant עם אווירה אותנטית של כפר דייגים ומנות טעימות אבל מחיר המתאים למסעדה נורווגית. אם אינכם רוצים להיכנס למסעדה לאורך המזח פזורים ספסלי פיקניק רבים אשר יכולים לשמש אתכם בזמן חיסול המטעמים שקניתם במאפיה המקומית. להשלמת האווירה תפגשו דגים מיובשים הקשורים למעקות של המזח, רשתות תלויות שמשמשות יותר לקישוט ושכחו מזמן את התחושה של דגים שנלכדו בתוכה, וכמובן שלא נקפח את השחפים הרבים שבונים את הקינים שלהם מעל לסוככי החלונות ובמקומות גבוהים אחרים ברחבי הכפר. ובחודשים יוני ועד אוגוסט גם מכילים לא מעט גוזלים בעלי מראה מעט משעשע. את הסיור כדאי לסיים על הסלע הגדול הנישא בסופו של המזח הרחוק. מן הסלע הזה ניתן להשקיף על המבנים הסובבים את המעגן המוגן באופן מושלם מפני סערות באזור. ניתן לזהות על הסלע הנישא הזה מעל הנמל שרידי מנוף ששימש לפריקת הדגים מהספינות.
אחרי הביקור בכפר שלדעתי הוא המקום היפה ביותר באיי לופוטן.


נחזור 6.2 ק"מ אל כביש E10 ונמשיך בתנועה שלנו אל קצה האיים וכעבור כ- 6 ק"מ נעבור ליד חוף - Skagsanden beach הלבן. למי שישן בקמפינג כדאי לדעת שבמקום יש קמפינג מאוד גדול עם אפשרות גם ללינה בחדרים. למי שמעוניין רק בחוף כדאי להמשיך עוד כחצי ק"מ עד לתחנת המנוחה- Rasteplass Flakstad מצד ימין לכיוון ההתקדמות המתואר כאן. המקום מסודר כל כך טוב שבערב הוא מתמלא בקרוואנים ובמטיילים אחרים המשתמשים במקום הזה ללינה. במקום שירותים מסודרים ואפילו קיוסק קטן עומד במקום. חוף הים הגדול והמקסים נמצא ממש בסמוך עם מים צלולים אבל קרים כקרח... לאמיצים בלבד. המראות והנופים של החול הלבן המים הכחולים ההרים הירוקים משתלבים יחד למראה בלתי נשכח. כיף לעצור ולשוטט קצת על החוף הזה שממש לא צריך להתאמץ כדי להגיע אליו. עוד חוף ים מרהיב שממש קל להגיע אליו נמצא אחרי העיירה Rambergstranda  זהו חופו של מפרץ Jusnesvika. תגיעו אליו אחרי שתיסעו 1.9 ק"מ על הכביש מנקודת החנייה של Rasteplass Flakstad. כאן יש מעין חניה עגולה ושביל של קורות עץ המונחות על החול מוביל אל החוף. אין מילים לתאר את היופי של המקום. לעצור ולרדת אל החוף המקסים אפילו בשביל להצטלם ולצלם בלבד, שווה ומומלץ.
חוף שכן דורש להתאמץ כדי להגיע אליו הוא Kvalvika Beach שנחשב לאחד מהיפים באי ובהחלט שווה להתאמץ קצת כדי לראות את היופי שלו. כדי להגיע אל Kvalvika Beach נסטה מכביש E10 אל כביש FV808 ונעלה על Fredvang Bridge  המרשים. זהו גשר בעל 2 מקטעים העומדים בזווית אחד לשני והמעבר עליו מעביר אתכם מהאי- Flakstadøya אל האי האחרון בשרשרת קבוצת האיים העיקרית של לופוטן וזהו האי –Moskenesøya.  באזור הזה יש עוד 3 חופים שווים אבל אי אפשר להכיל את כל החופים הללו בטיול אחד שנמשך על פני לא יותר משבוע לכן אנחנו מתמקדים במסלול אל החוף שנחשב היפה מכולם.

החופים שאנחנו מוותרים עליהם הם:Ytresandשהכביש מגיע עד אליו והחופים Horseid stranda    Bunesstranden שההגעה אליהם יותר מורכבת ובחוף Bunesstranden אף נדרש לשוט כברת דרך כדי להגיע לתחילת המסלול אל החוף. זה כבר יותר מתאים למי שמטייל באזור פרק זמן ארוך הרבה יותר.
נקודת תחילת המסלול אל Kvalvika Beach נמצאת בחנייה הנמצאת לפי הקואורדינאטות המצ"ב-68°04'07.0"N 13°07'46.4"E
ומכאן יש מסלול של 2 ק"מ לכיוון אל החוף וממנו סה"כ 4 ק"מ.אחרי גשם יש קטעים בוציים למדי ומנסים לעזור למטיילים עם קורות עץ המונחות על השביל. כשתגיעו אל הרכס היורד אל החוף אל תתפלאו לראות את שולי החוף המוגבהים מפני הים מנוקדים בעשרות אוהלים של מטיילים שבאים להעביר במקום יותר מאשר שעת ביקור קצרה.
אתר לפרטי המסלול- Kvalvika Beach
המסלול, מנקודת תחילתו הוא הקל והקצר ביותר ונחשב למסלול קל עם הפרש גבהים של 200 מטר וזמן טיול כולל ירידה אל החוף של כ-3 שעות. הירידה לחוף תלולה ועשויה להיות חלקלקה אחרי גשמים. עוד כדאי לדעת שאם החנייה מלאה אז לא חונים לצידי הכביש גם אם אתם רואים רכבים אחרים חונים שם- מקבלים דוחות. חנייה אלטרנטיבית אפשרית ב- Parkering Fredvang skole רק שזה מאריך מאוד את המסלול ב- 7 ק"מ. אפשרות אחרת היא להגיע לחנייה בתשלום בנקודה- 68°05'20.2"N 13°08'23.2"E שממנה יוצא גם מסלול פופולארי אל פסגת הר Ryten  כאן מדובר כבר במסלול יותר ארוך אמנם לא נחשב לקשה אבל הוא כבר מסלול באורך של 7 ק"מ עם הפרש גבהים של 543 מטר ואני בהחלט לא הייתי מגדיר אותו כמסלול קל אלא בינוני +.
אתר לפרטי המסלולRyten במסלול הזה אפשר כמובן צופים אל המראות היפים של - Kvalvika Beach
בגמר המסלול נחזור מהחניה אל כביש E10 ועליו נתקדם עוד 6.6 ק"מ עד לפניה אל כביש FV810  המוביל אל העיירה Sund.
היעד שלפנינו הוא - The Blacksmith at Sund. למעשה זהו מוזיאון בנושא הדייגים הציוד הסירות ומנועי הסירות המשלב בתוכו גם נפח ברזל וצפייה בעבודתו. המקום נחמד למדי אבל כדאי לדעת מראש שהמחיר 100 נוק לאדם עבור הכניסה למקום גבוהה למדי עבור מה שאתם מקבלים בתמורה. מי שכבר מגיע למקום בד"כ כבר יכנס לביקור במקום.

הנפח בסונד
אחרי הביקור ב-The Blacksmith at Sundסביר להניח שיום הטיול שלנו קרוב לסיומו .נחזור אל כביש E10 ועליו נגיע לאזור של העיירה Reine  שיש המכתירים אותה כעיר היפה בנורווגיה. אני את התואר הזה דווקא הייתי מעניק לעיירה הקטנה בהרבה והנמצאת ממש בסוף איי לופוטן והיא העיירה- Å . זאת לא טעות ולא חסרות אותיות בשם. כ-4.5 לפני  שנגיע אל הכניסה אל Reine נעבור על גשר - Hamnoy Bridge Photospot Viewpoint ממנו נשקף נוף מדהים של האזור. כדאי לחנות לפני הגשר ולעלות עליו רגלית. מיקום במפת גוגל. מיד אחרי 1 ק"מ מהגשר נגיע אל אי קטן SAKRISØYעליו יישוב קטן- SAKRISØY בו ממוקם גםממוקם מוזיאון הצעצועים הפופולארי- Lofoten Leketøysmuseum .לא בטוח שפתוח לכשנגיע. אבל המראות שמסביב הם פשוט מרהיבים . במקום עומדת גם Anita's Sjømat מסעדה מומלצת /שוק אוכל- למאכלי ים ושווה גם ביקור בלי לאכול ורק לראות מה יש במקום. מחוץ למקום עומדת לתפאורה משאית בדפורד ישנה עמוסה בדגים מיובשים. מכאן ממשיכים עד ל- Reine הקרובה.
מסלול יום מס 4  97 ק"מ

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר