דוידי קליר- מסלולי טיול - Reine ועד ל- Å
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Reine ועד ל- Å 
מסלול יום מס 5

יום חמישי למסלול באיי לופוטן מתחיל בסיור קטן בעיר Reine שיש המכתירים אותה כעיר היפה בנורווגיה. כבר ציינתי את דעתי שהעיר Å לטעמי יותר יפה. כל אחד והבחירה שלו.
האמת שהרבה אין יותר מדי מה לראות בעיירה עצמה. יש תצפית שעושים על העיר מגשר הכניסה אליה מנקודה הנושאת את השם: Reine View שהנוף הנשקף ממנה בהחלט יפה מאוד אבל זה יותר נוף של ההרים המרוחקים מהעיר ואשר נשקפים אל מימי המפרצים במקום. מעבר לנקודה הזאת אפשר לעשות מסלול קצר בין בקתות הדייגים המהוות את Reine Rorbuer - by Classic Norway Hotels. קבוצה של בקתות דייגים הצבועות בצבע אדום שאפשר לסייר על דק עץ מוגבה מעל פני הים. בהחלט יפה אבל זהו, מעבר לכך לא מצאתי מה עוד לראות במקום הזה מה גם שכבר חווינו את בקתות הדייגים ליד הים במקומות כמו כפר הדייגים Nusfjord ששם לטעמי יותר יפה וכן בעיירה Henningsvær.אפשר מריינה לעשות שייט אל Kafé Vindstad ואל Bunesstranden כדי ללכת אל החוף המדהים.


ריינה

מה שכן מהווה את אחת מהאטרקציות המובילות באיי לופוטן ונמצא מחוץ לעיר זהו המסלול המרהיב אל פסגת Reinebringen הנחשב לאחד מהמסלולים היפים ביותר בכל נורווגיה אבל גם אחד העמוסים ביותר עם מאות מטיילים מדי יום וגם אחד המסוכנים עם לא מעט חילוצים אוויריים. כדי להגיע אל תחילת המסלול יש לנסוע על כביש E10 לכיוון העיירה Å. אחרי שעוברים את המנהרה הראשונה ביציאה מהכביש ממשיכים עוד 450 מטר עד לחניה קטנה וסביר להניח שתהיה עמוסה למדי עקב הפופולריות של המסלול. לכן כדאי להתחיל את המסלול מוקדם ככל האפשר בשביל להגדיל את הסיכויים למציאת מקום חניה. עד לא מזמן השביל היה לא מסודר ולאחרונה סדרו מדרגות אבן שניתן לטפס עליהן חלק ניכר מהדרך ויתכן שעד שאתם תגיעו לבקר במקום, בניית המדרגות תימשך ותאפשר טיפוס יותר נוח על אותם חלקים בוציים וחלקלקים ביום גשם או אחרי הגשם. בכלל אם יורד גשם כדאיות הטיפוס יורדת מאוד היות והנופים המרהיבים שמצפים לכם מפסגת ההר פשוט נעלמים ואינם.
מהחניה צריך לחזור את 450 המטר עד למנהרה ולעקוף אותה מימין עד למדרגות המהוות את תחילת המסלול. לחלופין ניתן לחנות בחנייה של נקודת התצפית בכניסה לעיר מה שמעט יאריך את המסלול בעוד כ-350 מטר לכיוון. יש עוד אפשרויות אבל הן כבר מאריכות את המסלול בכברת דרך נוספת משמעותית. הטיפוס הוא אינטנסיבי מאוד וכולל מעל 1500 מדרגות ואולי כבר יותר אם הוספו במהלך הזמן. החלק האחרון של המסלול הוא בהחלט לא נעים ואף נחשב למסוכן עקב אבנים מידרדרות והיו מקרים שאבנים מידרדרות נחתו על ראש של מטיילים במקום. ביום גשום או אחרי גשם עד שלא יסיימו את בניית המדרגות לאזור הפסגה כדאי לוותר על המסלול הזה.
מסלול קשה עם טיפוס לאורך 1 ק"מ של מסלול לכיוון ולגובה של 510 מטר. זמן משוער כ- 4 שעות. מעבר לכל שהוזכר עד כה.
לחלופין אפשר לעשות את המסלול אל Tindstinden peak שנחשב למסלול קל-בינוני עם אורך של 2 ק"מ וטיפוס לגובה של 490 מטר. זהו מסלול שבהחלט לא נופל מהמסלול אל Reinebringen ועם חנייה הרבה יותר גדולה ונוחה בנקודת תחילת המסלול .
Tindstinden hike trailhead -  67°53'28.2"N 13°00'36.7"E אשר נמצאת כ- 6.6 ק"מ בהמשך הדרך מול העיירה-Sørvågen
בתחילת המסלול תעברו ליד מפלי לופוטן הנחמדים ועל המשטח הסלעי ממול תוכלו לראות מגן דוד ענק שאת פישרו טרם הצלחתי לפענח. ניתן כאן גם לעשות מסלול חלקי עד למפלים ועד לאזור של מגן הדוד ולהשקיף מכאן על הנופים היפים של Sørvågvatnet אשר לא מעט מטיילים נוהגים להקיפו בשביל נוח למדי ואורכו 2.5 ק"מ. כדאי לדעת שחלק ניכר מהאגמים באזור מהווים את מקור המים של התושבים ושלטים המוצבים לאורך האגמים מבקשים לא להיכנס למים ולא לזהם אותם.
מסלול נוסף ואתגרי מאוד יוצא מכאן אל – Munkebu   11 ק"מ של מסלול (הלוך וחזור) עם הפרש גבהים של כ-800 מטר והייתי מגדיר אותו כקשה בשל אורכו והגובה שיש למטייל לטפס. מי שמתעתד לעשות מסלול זה צריך להוסיף עוד יום למשך השהייה באיי לופוטן.
 
בדרך לנקודת ההתחלה ל-3 המסלולים הללו עוברים ליד מעגן המעבורות Moskenes המהווה את אחת הדרכים העיקריות להגעה וליציאה מאיי לופוטן. במסלול כאן אנחנו יוצאים לכיוון העיר בודו Bodø. למעגן Moskenes נשוב בסוף ביקורנו באיים.
היעד האחרון שלנו לביקור באיי לופוטן במסגרת טיול של 5 ימים היא העיירה המקסימה עם השם הקצר ביותר בעולם-Åשלעניות דעתי היא העיירה היפה ביותר מקרב העיירות באיים. גם יש מה לראות ויש גם מה לעשות במקום.
2.5 ק"מ מנקודת תחילת המסלול הרגלי - Tindstinden hike trailhead יביאו אותנו אל החנייה מחוץ לכפר Å. לאורך קטע הדרך הקצר הזה ממוקמות עשרות בקתות דייגים הצבועות אדום וצהוב חלקן בנויות על קרקע מוצקה וחלקן על כלונסאות מעל המים. והמראות מרשימים ביותר. פה ושם גם יש כלונסאות לתלייה ולייבוש דגים.

בדרך לריינה
בדרך לריינה

E10 בכניסה אל Å עובר במנהרה אשר תביא אתכם ישר אל מגרש החנייה. שימו לב שממש לפני המנהרה יש אגם יפה עם כביש חד סטרי צר העובר צמוד אליו. בקטע הדרך הראשון קשורות סירות צבעוניות המשתקפות במים ויוצרות תמונה יפה.  בצד ימין של החניה עומדות שדרות ענקיות של כלונסאות לייבוש דגים. כדאי להחנות הרכב בקצה החנייה משם שביל טיול יפה מוביל אתכם למסלול על הצוקים והנקיקים אשר מחוץ לעיירה. מכאן ניכנס היישר אל העיירה לטייל בתוכה. בדרכנו נעצור ב- Bakeriet på Å מאפייה נחמדה שנבנתה עוד בשנת 1844 עברה שריפה ונבנתה מחדש בשנת 1888 ובהחלט מומלצת עצירה במאפיה. המאפיה מופעלת כאן באותה הצורה שאפו במחצית הראשונה של המאה ה-20וניתן לצפות איך אפו אז. כמובן שגם מומלץ לקנות מאפה עם קינמון מקומי.  מבנה המאפיה הוא מבנה היסטורי שמור ונמצא ברשימה מכובדת של מבנים היסטוריים חשובים לשימור בנורווגיה.                             ממש מול המאפיה ניצב לו Tran damper בית על כלונסאות אדום הניצב מעל מפרץ קטן מאוד הנכנס לתוך היבשה. אחת התמונות הכי מצולמות במקום. יש כאן גם ספסלים עם שולחנות במידה ואתם עושים הפסקה או אוכלים כאן את מה שקניתם במאפייה.

ניכנס אל Norwegian Fishing Village Museum Å שנחשב לאחד מהמוזיאונים הטובים לנושא הדגים והדייגים בנורווגיה.
המבנה האדום Tran damper הוא למעשה מפעל לייצור שמן כבד דגים והיום הוא חלק ממוזיאון הדגים שבמקום.
ניתן לרכוש במקום בקבוקי שמן דגים או שמן למנורות על שמן למי שמשוגע לנושא.
כאן למעשה מסתיים המסלול באיי לופוטן ואנחנו מכאן ניסע או אל מלוננו או אל רציף המעבורות ב- Moskenes. כדאי לדעת שלא בטוח ששווה להזמין מראש את השייט במעבורת. 60 אחוז מהמקום במעבורת הוא לכאלה שלא ביצעו הזמנה כלל. המעבורות הן ענקיות עם הרבה מקום ואם לא תתעקשו על מעבורות הבוקר הראשונות סביר שיהיה לכם מקום. בכל מקרה כדאי להיכנס לתור לפחות 1.5-2 שעות לפני יציאת המעבורת. יחסית יש תדירות טובה למעבורות כך שלא נצפית "תקיעה" ארוכה מדי במקום.כמובן שיש לתכנן בקפידה את נושא ההגעה למעגן בעיתוי המתאים.

העיירה Å

 
לשורת איי לופוטן יש עוד 2 איים קטנים שההגעה אליהם היא אך ורק באמצעות כלי שייט. הראשון הוא Værøya והשני הוא האי הקטן Røst. עיקר הביקור באיים הללו מוקדש לנושא צפייה בציפורים. למעשה זוהי קבוצת איים המונה כמה מאות של איים וסלעים הבולטים מעל פני המים.
מקור מידע נוסף על האי Røst
 

סוף מסלול איי לופוטן

 
 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר