דוידי קליר- מסלולי טיול - Svolvær ועד ל- Eggum
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Svolvær ועד ל- Eggum
מסלול יום מס 2

את היום הזה נעשה במקומות שעדיין "יחזיקו" אותנו לא רחוק מדי מהעיר Svolvær כך שאנחנו מגדילים את טווח הימים של השהייה שלנו בחלק הצפוני של איי לופוטן ומגדילים את הסיכוי לעשות את השייט אל הטרולפיורד במזג אוויר יפה. בהחלט ניתן לשלב את השייט בכל אחד מ-2 הימים הללו כולל החצי הראשון של היום השלישי בו עדיין לא נהיה רחוקים מדי מ- Svolvær.
היעד הראשון שלנו אחרי שיצאנו את Svolvær על כביש E10 היא העיירה Kabelvåg השוכנת במרחק של כ-6 ק"מ מדרום מערב.  בדרך נחלוף ליד כנסייה מרשימה – Lofotkatedralen  Kabelvåg . המבנה שלה מאוד מרשים מבחוץ ויפה למדי מבפנים. זהו מבנה העץ הגדול ביותר צפונית לעיר טרונדהיים בה יש את מבנה העץ הגדול ביותר בסקנדינביה כולה-Stiftsgården. אפשר לעשת ביקור קצר במקום ולהתרשם ממנו. בעבר Kabelvåg הייתה אחת הערים החשובות בנורווגיה בעיקר בתקופות בהן הדייג היווה את אחד ממרכיביו העיקריים של הסחר הנורווגי בימי הביניים. הסיבה העיקרית לכך טמונה במילה - "Lofotfiske". במשולש הימי הנוצר בין הנקודות KabelvågSvolvær-והאיSkrova. היווה את מקום ההתרבות של דגי ה-  Northern Atlantic Cod. וכך בשטח קטן יחסית התרכז לו מספר אדיר של הדגים הללו מה שהביא לכמויות אדירות של דגה, והצורך במציאת פתרון לשימור הדגים הללו.
המילה "Lofotfiske" באה לתאר את המצב הזה של שיטפון של דגים. הפתרון שהיה הכי נוח הוא ייבוש הדגים.

כלונסאות הדגים בלופוטןכלונסאות הדגים בלופוטן

וכך אנחנו עדים לאותם מבני כלונסאות אדירי מימדים שבאים לאפשר את תנועת האוויר מכל הכיוונים האפשריים אל הדג התלוי לייבוש. גם מזג האוויר המקומי נמצא כאידיאלי לצורך הייבוש הזה. בימי הביניים 80 אחוז מכלל היצוא של נורווגיה היה על דגי הקוד המיובשים, בהרבה מקומות נטחנו והפכו למרק דגים עתיר מינרלים. דג הקוד נחשב כדג אשר יצר את נורווגיה- לפחות ככה נתקלתי באקווריום של לופוטן הנמצא בעיירה.

לאחר שניכנס אל העיר ונמשוך כמובן אל עבר הנמל כמקובל בהרבה מקומות יישוב בנורווגיה. היעד שלנו היא פינת הרחובות Torggata

זאת כדי לשתות קפה עם מאפה על הבוקר במאפייה המקומית המומלצת bakeriUnseld AS. נחמד אך לא זול במיוחד. ממול למאפיה נמצאת החנות Rundt & Rundt Redesign עם פריטים מקומיים מעניינים והרבה שימוש במחזור של חומרים. אפשר להיכנס להציץ ואולי למצוא משהו שימצא חן בעיניכם.

מקום קסום לביקור הוא: Lofoten Glass AS  Kabelvåg אשר ממוקם סמוך למזח בכתובת: Steinveien 15, 8310 Kabelvåg, . גלרייה יפהפייה עם עבודות זכוכית נפלאות בכל גודל ובכל צורה. לצד הצפייה בעבודת האומן תוכלו בתיאום מראש גם לעשות איזה קורס בייצור עצמי של חרוזי זכוכית לא נדרש שום ידע קודם – מה שאתם עושים הוא שלכם וניתן לעצב חרוזי זכוכית ייחודיים משלכם בהם ניתן להשתמש לטבעות, עגילים, שרשראות, צמידים, ומחזיקי מפתחות ובכל רעיון אחר שבא לכם לראש
נשמע נפלא אבל אל לנו לשכוח שאנחנו בנורווגיה בהיבט של עלויות, אבל כדאי לדעת. מתאים למי שיש לו זמן לטיול באיי לופוטן.
אנחנו הסתפקנו בטבעת זכוכית יפה מהמקום.

בשוק בסבולבר
השוק בסבולבר

היעד האחרון לביקור ב- Kabelvåg הוא המצפה התת ימי המקומי או בשפת המקום: Lofotakvariet השוכן כ-1.5 ק"מ מערבה ממרכז העיירה. כאן אפשר לצפות בכל מה שחי במים מסביב לאיים כאשר הדברים האהובים כאן במיוחד זה האכלת כלבי הים הבוגרים והצעירים בבריכות החיצוניות שלהם.
אם תתאמו מראש תמורת תשלום לא קטן תוכלו לעשות שייט אל חוות לגידול דגים באזור כולל סיור מודרך- הבעייתיות כאן הוא נושא התיאום מאש שמכביד על ההתנהלות שלנו.(מותנה גם במזג האוויר)
מסביב למצפה התת ימי יש שבילי עץ אשר יובילו אתכם לנקודת תצפית יפה על הנופים הנשקפים ממול למצפה.
לאוהבי אמנות יש בסמוך גלרייה גדולה ומוערכת הנושאת את השם: Gallery Espolin. עוד במקום יש את Lofotmuseet– מוזיאון על כל הנקשר אל האיים.
מכאן ניסע אל העיר המאוד מאוד מתויירת הנושאת את השם- Henningsvær. העיר הזאת יושבת על  איים סמוכיםאחד לשני עם בתים צפופים לאורך קו המים והם גדולים משאר האיים השכנים, עוד שניים יותר קטנים מיושבים בבתים, ומתוך יתר עשרות איים קטנים שמסודרים מסביב פה ושם יש איים המיושבים בבתים בודדים.  במבט מלמעלה על המפה יש משהו שמזכיר במעט את ונציה. בהתחלה חשבתי שאני לבד בקונספציה הזאת, אבל מהר מאוד גיליתי שאני לא היחידי שחושב ככה. את האיים העיקריים חיברו אחד לשני  עם סוללות עפר. אל הכפר מוביל כביש 815 שגם הוא מהווה שלוחה של דרך הנוף- לופוטן.כביש עתיר נופים המוביל אל העיר הסלול בצמוד לקו המים. מייד אחרי שנעבור את 2 הגשרים המחברים את העיר ליבשה נכנס לפי השילוט אל מגרש חנייה גדול.כדאי לדעת שבקצה המגרש יש שירותים ציבוריים. במקום הזה בעיקר תעשו סיור רגלי. הולכים ברחוב אחד בינות הבתים וחוזרים באותו הרחוב....בינות הבתים. עוברים בינות בתים מסורתיים רבים ויפים, מרינה עם יאכטות, נוף להרים מסביב, בתי קפה, מסעדות, חנויות מזכרות. מקום מעניין בסיור באי הוא- Gallery LofotenEngelskmannsbrygga גלריה על המזח הישןששוכנת ממש מול מגרש החנייה עם מעברי עץ מוגבהים לצידי בית הצבוע בצבעי האדום האופייניים לאיים. אין מעקות אז כדאי להיות ערניים.עוד אחד מהמקומות המעניינים והמפורסמים לביקור כאן הוא מגרש הכדורגל המקומי שהדרך אליו מוקפת באותם מבני כלונסאות המיועדים לייבוש דגים. גם המגרש עצמו הבנוי על שלוחה סלעית קטנה המכילה בקושי את המגרש ועוד כמה מבני כלונסאות בהיקפו. כדי להגיע אל המגרש צריך למשוך עד הסוף באי בו ממוקם מגרש החנייה בסוף הרחוב לפנות שמאלה ומייד ימינה.מומלץ לטפס מעל למגרש אל מרומי הגבעה בינות לכלונסאות ממוקם שם מגדלור המקומי קטן. יש עוד אחד ממש בסמוך על הגבעה אחרי המגרש. משם הנופים מאוד יפים.
כדאי לדעת שמכאן יש 2 פעילויות ימיות שוות.

SEA EAGLE AND GREY SEL SAFARI FROM HENNINGSVÆR

Midnight Safari from Henningsvær


בדרך חזרה מהעיר או לפני שנכנסים אליה למי שאוהב טרקים יש חניה קטנה Festvagtind Car Parkזאת עבור מי שהולך לעשות את הטרק אל-Festvågtind yet. מסלול של 1.5 ק"מ לכיוון שיביא אתכם לפסגת המצוק המתנשא אל מעל ל- Henningsvær. הנופים מהפסגה מרהיבים. אבל אם היום מעונן והשמים אפורים ותרו על זה. סה"כ מסלול של 3 ק"מ למרות שיש מקומות שמחשיבים אותו למסלול בינוני הייתי מגדיר אותו כקשה בשל העלייה המאוד תלולה שצריך לטפס. יש לשריין למסלול לפחות 4 שעות.

מי שרוצה לעשות מסלולים רגליים חובה עליו לרכוש מפת מסלולים ולקבל אינפורמציה מדויקת במרכזי אינפורמציה לתיירים.
אחרי שהזעתם בעלייה תוכלו להתקרר קצת במי הים בחוף הציבוריRørvikstranda הנמצא ממש בחבור של כביש 815 עם כביש  .E10
לא משוכנע שיהיה לכם האומץ להיכנס לים כאן.
כדאי לדעת שהדעות לגבי העיר הזאת הן חלוקות מצד אחד יש את אלו המהללים ומשבחים את יופיו של המקום ויש את המאוכזבים. ההנחה שלי היא שמי שמבקר באיים צריך להגיע ולהחליט בעצמו.
אם הגענו לשעות אחה"צ של היום, ניסע עכשיו אל חוף הים הנושא את השם Eggum בשביל לצפות על שמש חצות המדהימה ממקום שווה. מה יש לנו עד שנגיע אל Eggum? הנקודה הראשונה היא Gimsøystraumen tidal picnic. אבל לא מחייבת עצירה למעט אם אנחנו רוצים לעשות הפסקה. הנקודה הזאת נמצאת 8.7 ק"מ מרגע שעלינו על כביש E10 ואנחנו "נוסעים"אתו דרומה ללב איי לופוטן. אחרי נקודת העצירה הזאת אנחנו עוברים גשר אשר יכניס אותנו אל האי Gimsøy ודי מהר נגיע אל עוד גשר שיוציא אותנו מהאי ויעביר אותנו אל האי הבא בתור- Vestvågøy. השני בגודלו בין איי לופוטן.                                                                        כדאי לדעת- אם נצפין על כביש 861 נגיע אל Birdwatching Inner Lofoten (Gimsøya island)
11.1 ק"מ אחרי תחנת ההתרעננות נגיע אל אגם .Gårdsvatnetכאן האטו מהירותכם וחפשו את מגדל התצפית על הציפורים אשר עשויות להיות באגם. כשאני עברתי במקום שלט באגם הזה זוג ברבורים ששמרו מאיתנו מרחק גדול. בהמשך הדרך כעבור 15.4 ק"מ ממגדל התצפית יש לנו עוד תחנת התרעננות- Torvdalshalsen picnicעוד מבנה ארכטקטוני במסגרת תחנות המנוחה הרבות לאורך דרכי הנוף הלאומיות של נורווגיה. כדאי להיכנס בשביל ההתרשמות. 1.5 ק"מ מכאן ניקח ימינה אל Hovdveien ובהמשך נפנה לפי השילוט אל Eggum הנמצאת 9 ק"מ מהפנייה. גם קטע דרך זה הוא חלק מדרך הנוף לופוטן.  הכביש הצר יוביל אותנו אל יישוב הנושא את השם-Eggum ואחרי שנעבור אותו נגיע אל נקודת תשלום. כמעט בכל החופים של איי לופוטן צריך לשלם דמי כניסה. אין מה לעשות.....באנו עד לכאן כדי לראות את שמש חצות. אחרי נקודת התשלום הדרך הופכת לדרך עפר הצמודה לים. כעבור 700 מטר נגיע אל קיוסק ושירותים ציבוריים במבנה הסמוך לגבעה ועליה שרידים של מבנה שהגן על תותח מימי מלחמת העולם השנייה. בסמוך לכאן שורות של קרוואנים ועושי קמפינג אחרים עושים הכנות הן לשהיית לילה במקום והן לצפייה חולמנית בשמש חצות. אם אתם רוצים להעביר את הלילה במקום אתם צריכים לשלם בקיוסק שבתוך המבנה. בכל אופן אתם הולכים להעביר כאן כמה שעות טובות עד לשקיעה או לכמעט שקיעה. אם אתם כאן בחצי הראשון של יולי הרי שהשמש לא בדיוק שוקעת והיא מתקרבת אל הים כל כך לאט שנראה שהיא עומדת במקום, אבל היא לא. אם תשימו את המצלמה על חצובה ותצלמו כל רבע שעה /חצי שעה, תוכלו לראות את תנועת השמש. ב-19 ביולי השמש נגעה במים פחות או יותר בחצות ולקח לה כמעט שעה עד שנעלמה. אבל מייד הציצה שוב במסלול זריחה. ב1:30 היא כבר הייתה כולה מחוץ למים. תופעה בהחלט מדהימה. אנחנו רגילים לזריחה במזרח ושקיעה במערב כל עונות השנה. וכאן השמש שקעה וזרחה ממש מאותה הנקודה.
אז אם אתם ישנים כאן או חוזרים למקום אחר להמשך השעות שמייצגות אצלנו לילה- ניפגש בהמשך המסלול.
מפת מסלול יום 281 ק"מ

השקיעה ב- Eggum

כדאי לדעת ש- Eggum הוא יעד בעיקר לצפייה בשמש חצות מה גם שאין כאן חוף חולי של ממש אלא חוף סלעי למדי . הכניסה למקום כרוכה בעלות אמנם זעומה אבל עדיין עלות. מה שיותר משמעותי זה העומס שאתם עשויים למצוא במקום ואם הגעתם יחסית מאוחר יהיה לכם קשה למצוא מקום לעמוד בו באזור שרוב הרכבים חונים למעט כמה מאות מטר לכיוון הכניסה/יציאה. גם ההגעה עד לכאן היא יותר משמעותית למי שמתכנן לחזור ביום המחר לשייט אל הטרולפיורד. הצעה אלטרנטיבית היא להגיע אל האזור הנקרא  Kvalnes ושם למצוא חנייה בסמוך לחוף נחמד שהכביש עובר ממש בצמוד, כמו למשל בנקודה                                          68°20'41.1"N 13°56'42.3"E .  בלי עלות וההנחה וגם בלי יותר מדי שותפים אבל על זה אין אחריות.

 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר