דוידי קליר- מסלולי טיול - אורות הצפון-מסלול יום 1
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

אורות הצפון - מסלול יום 1

המסלול של היום הראשון לוקח אותנו אל העיר Andenes אשר נמצאת בקצה הצפוני של האי Andoy. העיר Andenes נחשבת גם ליעד ממנו יוצאים טיולי הצפייה בלוויתנים מהטובים ביותר בנורווגיה.החורף נחשב לתקופה מצוינת לצפייה בלוויתנים ואם אנחנו מגיעים ל- Andenes הרי ששווה לנצל את זה. כאן המקום להזכיר לכם שבמידה ואתם לא סגורים עם מלונות כדי להשאיר את הגמישות למשוך לפי מצב מזג האוויר שעליכם לסגור בבוקר את המלון לערב של יום הטיול. אחת הסיבות העיקריות שפנינו למקום הזה היות והסיכוי לראות אורות הצפון כאן הוא 50 אחוז. ומתוך ההנחה שאנחנו נוסעים לכאן ביום עם מזג אוויר יפה הסיכוי הזה עולה.
בתקופה זו של השנה הכול לבן וקפוא 360 מעלות מסביב. הדבר היחידי שלא קפוא אלו הם שלוחות הפיורדים הרבות. כל ההרים מכוסים בשלג וקרח, מפלים קפואים, ולצידי הדרך בלא מעט מקומות שבהם בקיץ יש זרזיפי מים או מפלים קטנים. נבנו להם קירות קרח מרהיבים בדומה לבניית נטיפים במערות. בנוסף קירות הקרח הללו נצבעים בצבעים שהמים מושכים מהמינרלים בהם הם זורמים. וכך אנחנו יכולים לצפות בקירות קרח העשויים להתנשא לגובה אפילו של עשרות מטרים בשלל צבעים. חום, צהוב, אדמדם,חלודה, לפעמים ירקרק, ולפעמים כחלחל. כמובן שהצבע השולט הוא הלבן. המחזה הזה מרהיב והוא נמצא בלא מעט מקומות הצמודים לכבישים בהם נטייל.

 

נטיפי קרח

לינק למסלול הדרך על מפת גוגל: מסלול 1

משדה התעופה Evenes או מהמלונות הסמוכים נצא בבוקר אל כביש E-10 עליו ניסע לכיוון צפון. כדאי לשים לב ולזכור את תחנת דלק הגדולה בכניסה לשדה התעופה עם תחנה לשטיפת הרכב באופן עצמאי זאת כאשר באים להחזיר את הרכב השכור. כעבור 20.3 ק"מ נגיע לכיכר ששם כביש E-10  פונה שמאלה אל כיוון איי לופוטן הפניה ימינה היא לכביש 83 ואל העיר Harstad. הכיכר הזאת נמצאת אחרי שעברנו גשר מרשים  Tjeldsundbrua bridge העובר מעל שלוחה של פיורד הנושא את השם Astafjorden . החלק המעניין ששלוחת הים שמתחת לגשר נושאת את השם .Steinslandsstraumenוהחלק הזה של השם- straumen משמעותו שבשל הזרמים במקום יש כאן מערבולות מים משמעותיות בדומה למערבולת המפורסמת Saltstraumen אשר נמצאת ליד העיר בודו השוכנת כמה מאות ק"מ דרומה. המעבר על הגשר למעשה מכניס אותנו לקבוצת איים גדולה למדי שאיי לופוטן היא חלק ממנה. אחרי שעוברים את הגשר הכביש עושה פנייה חדה ימינה עד שהוא יביא אותנו לכיכר בה אנחנו פונים שמאלה. כאן כדאי לשים לב למה שקורה בצד ימין של הדרך שלכם. קירות קרח נבנו להם על המצוק מימין (לא אומר שאתם בהכרח תראו את המראה היות וזה תלוי בתאריך שאתם במקום) בכל אופן זה מראה מאוד ייחודי ומרהיב שיגרום לכם לצלם והרבה. אנחנו ממשיכים על הכביש E-10  עוד 65.5 ק"מ עד שנגיע לכיכר גדולה בה כביש E-10 פונה שמאלה דרומה לכיוון איי לופוטן ואילו אנחנו ממשיכים ישר ועוברים אל כביש 85.  אחרי שנעבור כמעט 20 ק"מ נגיע אל הסתעפות לכיוון כביש 822. אנחנו נוסעים אל היישוב הנושא את השם Blokken
למעשה אל החווה לגדול סלמונים- Akvakultur i Vesterålen
במהלך השעתיים בהם תבקרו במקום הזה תוכלו לעשות סיור בסירה לחוות הדגים, סיור מודרך על התעשייה הזאת (יכול להיות שתתקלו בבעיה של סיור באנגלית) וטעימות של סלמון מעושן ודגי טרוטה מייצור מקומי.
העלות יחסית לאטרקציות בנורווגיה 150 נוק היא סבירה כך שכדאי לקחת בחשבון ביקור במקום.
פתוח בשעות 10-16 כל יום למעט שבת ראשון. מומלץ לעשות הזמנה מוקדמת.
מצ"ב לינק בשביל יצירת קשר ובדיקת הביקור במקום: https://www.akvakulturivesteralen.no/en
אורך הכביש לכיוון הוא 15.8 ק"מ לכיוון וכאשר נחזור אל כביש 82 אנחנו ממשיכים איתו שמאלה וצפונה.
כעבור עוד 14 ק"מ נגיע אל הגשר הגדול החוצה את הפיורד אל העיירה Sortland מצידו השני של הפיורד.
כאן המקום לציין שאם אתם רוצים לעשות סיור מזחלות כבר היום יש אפשרות לעשות זאת ב- ‪Sortland Villmarkssenter שלצורך ההגעה למקום אתם צריכים לחצות את הגשר ולנסוע צפונה על כביש 820
וכעבור 9.6 ק"מ לפנות ימינה וצפונה לכבישFV 953   לעוד כ- 2 ק"מ.
מצ"ב לינק למקום - http://villmarkssenteret.com/
חוזרים לכביש 82 ולפי השילוט אל Andenes אנחנו ממשיכים עוד 47 ק"מ  יביאו אותנו אל מרכז גשר גדול ומרשים אשר מעביר אותנו לתחומי האי Andoy שבקצהו הצפוני יושבת העיר Andenes יעדינו הסופי ליום זה. מהגשר ביום יפה נשקפים נופים מדהימים של כחול המים והרכסים הלבנים סביב סביב.  אחרי 3 ק"מ נפנה מערבה אל כביש FV 974   אשר יהפוך לכביש FV 976 כאשר נגיע לכפר Nordmela. כביש זה מתחבר חזרה לכביש 82 כעבור 28.8 ק"מ 4 ק"מ דרומית לעיירת הקצה Andenes.
קטע הדרך FV 974 והמשכו FV 976 מהווים את דרך הנוף אנדויה. אחת מ-18 דרכי נוף ייחודיות לנורווגיה.
לינק לברושור הדרך: https://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/and%C3%B8ya
הדרך הזאת לאורך של 42 ק"מ עוברת כמעט כולה בצמוד לחוף הים הסלעי והפראי, למעט קטע אחד שבו היא מתרחקת דרומית לעיירה Bleik  וממש חוזרת אל חוף מדהים בסמוך לאזור של העיירה Bleik. כמה נקודות עצירה מדהימות לאורך הדרך כמו – Bukkekjerka בחלק הדרומי של הדרך ו- Kleivodden בחלק הצפוני של הדרך.
קצת צפונית לנקודת הנוף – עומדמגדלור Børhella שמהווה נקודת משיכה למי שעוצר על הדרך בסמוך.
בעיירה Nordmela  שווה להיכנס אל מפעל הדגים במידה ועדיין יהיה פתוח בשעה שאתם עוברים במקום. המפעל j.m. nilsen fisk as נמצא ליד הנמל המקומי. במקום יש גם שדרת כלונסאות עליהם תולים דגים לייבוש. את הכלונסאות הללו ניתן לראות בהרבה מקומות באזורים הללו במיוחד באיי לופוטן. את הדגים המיובשים טוחנים ומכינים מהם אבקת מרק דגים.
כדאי להכיר את Spaceship Aurora - visitor center at Andøya Space Center שנמצא דרומית לאנדנס ואם יהיה לכם זמן שווה לבקר במקום.
סביר להניח שאל Andenes תגיעו בשעות אחה"צ או הערב מה שאומר שאתם צריכים להיות מוכנים להופעה העיקרית שלשמה אתם מטיילים באזור הזה בתקופת החורף .כמובן שמדובר על אורות הצפון.כמובן עליכם להיות כבר סגורים עם מלון ללינה במקום וכדאי לסגור את זה בבוקר כדי שתדאו שאתם מגיעים בסופה של הדרך הארוכה ויש לכם מקום להניח הראש.

אורות הצפון
אורות הצפון

 

כאן יש סיכוי טוב ביום בהיר לראות את האורות יחסית מוקדם. לא מדעי אבל ככה יצא לנו ולפי תיירים ששהו במקום כבר כמה ימים קודמים שהיו בהירים גם הם חזו בתופעה ממש כשהערב התחיל והחשכה עוד לא ירדה במלואה. התופעה מתחילה כאשר לפתע בשמים מתחילים להופיע נחשי אור מתפתלים. הצבע שלהם בדרך כלל לא כמו בתמונות שמעצימות את התופעה זאת בשל החשיפה הארוכה של 20 שניות והרגישות של המצלמות לאור. אבל עדיין התופעה מרשימה. אנדנס נמצאת על לשון שטוחה בקצה הצפוני של האי מה שפותח את הראייה לכל הכיוונים. בצד הדרומי מתרומם רכס שעשוי לחסום את קו הראייה לאזור הזה. הכי יפה שהאור מ"שחק" לו מכיוון הים שאז אפשר למצוא מקום כמו Kleivodden rasteplassen parking ולצלם לכיוון הים ולקבל תמונות מדהימות עם השתקפיוית על המים. החיסרון היחידי ליד הים הם הרוחות הקרות הנושבות ואשר מקפיאות לכם את המוח. עוד לא הזכרנו כלל את הטמ"פ שליוו אותנו במשך היום עם  ממוצע שעמד על מינוס 12 מעלות. אלא שכאן בחושך עם הרוח זה הרגיש כמו מינוס 20. כמובן שהאורות הראשונים שנצפו על צג המצלמה זכו לקריאות שימחה ולכאפות של שימחה.
 

אורות הצפוןאורות הצפון

צריך לתאר כדי להבין. אחרי שמעמידים את החצובה ועליה המצלמה מחוברת לשלט הרחוק ולא שוכחים להעביר את המצלמה לפרמטרים המתאימים לצילום אורות הצפון שהרי צילמנו עם המצלמה במשך היום תמונות רגילות.
נחזור בזריזות על הפרמטרים. 1- ידני2 - 20 שניות זמן חשיפה3- צמצם פתוח במקסימום4- ISO   על 1600. אז אחרי שממקמים את המצלמה ולוחצים על כפתור השלט רחוק להפעלה – עוברות להן 20 שניות של מתח לראות מה התוצאה. ואז מופיעה לה על צג המצלמה תמונה מדהימה של אורות הצפון שבהחלט מחממת את הלבבות. אפשר לרשום הצלחה בגדול. כבר ביום הראשון שלנו בטיול הגשמנו את החלום והצלחנו לחזות באורות הצפון.
אחרי כשעתיים של חגיגות שצריך להגיד את האמת היו קפואות למדי חוזרים לעיר למסעדה טובה בשביל למלא את הבטן והכי חשוב להתחמם קצת ואין יותר טוב ממרק חם בשביל המרה הזאת.
הנה רשימה של מסעדות במקום: 1- Arresten  2- Resturant Davinci   3- Orion כדאי להיות ערים לשעות הפעילות של המסעדות במקום שבד"כ בשעה 22:00 מסיימות את יום העבודה שלהן.

 

 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר