דוידי קליר- מסלולי טיול - אורות הצפון-מסלול יום 2
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

אורות הצפון - מסלול יום 2

מכיוון שאנחנו ב- Andenes בירת הספארי לצפייה בליוויתנים נתחיל את הים בשייט קררררר.... לצפייה ביצורים הכול כך גדולים מצד אחד וכל כך שקטים וביישנים מהצד השני.

3 חברות ישמחו להשיט אתכם לצפות בליוויתנים
1- Whale Safari Andenes
2- Sea Safari Andenes - Whale and Bird Watching
3- חברה נוספת יושבת בתוך Andrikken Hotel, Storgata ונושאת את השם: LOFOTEN OPPLEVELSER
2 החברות הראשונות נמצאות ברחוב Hamnegata הצפוני של העיירה במרחק של כמה עשרות מטר אחת מהשנייה. קחו בחשבון שיש ביקוש לשייט הזה ואפילו שאתם בחורף אתם עשויים למצוא מקום בשייט מאוחר יותר במשך היום ויש לקחת את זה בחשבון בתכנון המסלול. אתם כמובן יכולים לבצע הזמנה יום יומיים קודם במידה ואתם בטוחים שמזג האוויר יהיה רגוע. אישית אני לא ממליץ לעשות שייט שכזה כשמזג האוויר לא נחמד. צריך גם לקחת בחשבון שהשייט הזה הוא לא בפיורדים שהים בהם שקט אלא במרחבים פתוחים והים יכול להיות לא נעים בלשון המעטה.
הסיבה העיקרית שהלוויתנים אוהבים את האזור היא העובדה שכאן זהו המקום היחיד לאורך חופי נורווגיה הארוכים שכבר במרחק של 11 ק"מ מהחוף העומקים מגיעים ל- 2000 מטר המתאימים במיוחד ל- sperm whale-  או בשמו בעברית – ראשתן גדול ראש.
זהו ליוויתן עם ראש ענק- שליש מגופו הוא ראש ומוחו הוא הגדול ביותר מכל בעלי החיים- 9 ק"ג של מוח. ליוויתן זה צולל לעומקים מאוד משמעותיים ונחשב לבעל יכולת הצלילה המשמעותית ביותר כך שתנאי הים במקום המאפשרים לו צלילה לעומקים שכאלו וכנראה בכך למצוא מקורות מזון שרק הוא מסוגל להגיע אליהם. גורם המושך אותו בהמוניו לאזור של Andenes.
המומלצת מבין החברות היא חברת Hvalsafari או בשמה האחר  WHALE SAFARI IN ANDENES יושבת בסמוך למגדלור שנמצא בקצה הצפוני של העיר. החברה מפעילה סיורים למגדלור ולמוזיאון הליוויתנים שנמא בתחומה. למי שיוצא לשיט במסגרת החברה הביקור במוזיאון כלול בכרטיס השייט. למי שלא מעוניין בשייט צריך לשלם כניסה למוזיאון שבהחלט שווה ביקור והצוות המדריך בו יודע את העבודה שלו.

ליוויתן


אם אתם נמצאים באנדנס בסוף השבוע הרי שבלילה אחרי השעה 21:00 נפתח בקומה העליונה של המקום Riggen dancebar שמהווה מקום עלייה לרגל לרבים מהמבקרים במקום.
המקום גם מפעיל מסעדה Riggen restaurant כך שאם עליכם לחכות לשייט שלכם אתם יכולים לשבת במסעדה הצופה על העיר ולנשנש משהו קל בלבד עד לשייט. ( לא מומלץ לאכול יותר מדי לפני השייט)
המחירים לשייט נכון לשנת 2019הם 1095נוק למבוגר גם בחורף גם בקיץ.
החברה מבטיחה 100 אחוז אחריות לצפייה . בשייט תקבלו שתייה חמה (מרק ירקות/קפה/תה) לחם וביסקוויטים ואפילו תעודת השתתפות.
מכיוון שהשייט הוא בים הפתוח קורה לא מעט פעמים שהשייט מבוטל עקב תנאי מזג האוויר ואתם צריכים לקחת את זה בחשבון וגם להבין למרות האכזבה. החברה לא מודיעה על ביטול ואת זה תגלו רק אם תגיעו למקום או תבררו קודם להגעתכם בטלפון.
למי שיש רגישות לשייט- כדאי לחשוב היטב לפני שנכנס לשייט שיכול לארוך 4 שעות של התנדנדות על הגלים.
דרומית לעיר תוכלו לבקר ב- ANDØYA SPACE CENTRE – SPACESHIP AURORA שם תוכלו ללמוד על תופעת אורות הצפון – אבל מחוות דעת רבות שיצא לי לקרוא המקום יותר מתאים לצעירים ולילדים וליום גשום.
כדאי לדעת שהחברה הראשונה ברשימה גם עורכת ספארי לצפייה באורות הצפון בתשלום כמובן.
NORTHERN LIGHTS OBSERVATION FROM A MOUNTAIN TOP WITH ICE CRAMPONS AND HEAD LIGHT ואתם כבר יכולים להבין מהשם שזה כולל טיפוס על הר השוכן  כ-10 דקות נסיעה דרומית לעיר.
לצפות על אורות הצפון מנקודה השולטת על כל האזור זו בהחלט אפשרות מצוינת לצפות בתופעה.
אחרי השייט אנחנו עושים דרכנו לכיוון העיר נארוויק יעדנו הבא והשוכנת במרחק של 272 ק"מ מה שאומר שאת החלק של היום אחרי השייט אתם מעבירים בנהיגה אינטנסיבית למדי. הערכת זמן הנהיגה היא כ- 6 -7 שעות נהיגה בכבישי נורווגיה ובתקופה הזאת בפרט.

לינק למסלול הדרך על מפת גוגל: מסלול 2

הסיבה שאנחנו מדלגים על איי לופוטן שהם יעד מדהים לטיול היא אך ורק מהסיבה שאנחנו רוצים להעלות את הסיכויים של צפייה באורות הצפון ולהגיע לאביסקו Abisko בשבדיה לשהייה של 2 לילות במסגרתה נעשה גם פעילויות הקשורות לביקור במקום שכזה בחורף.
כ-2.5 ק"מ לפני נארוויק תחצו את Hålogaland Bridge החדש  המתנשא מעל Rombaksfjorden. זהו הגשר התלוי השני בגודלו בנורווגיה והנמתח על פני כ-1533 מטר.

 

סוסים עטויים "ביגוד"

סביר להניח שההגעה שלכם לנארוויק תהיה כבר עם השקיעה או אפילו בחשיכה.  אחרי שתעשו צ'ק אין במלון שלכם כדאי לעלות לנקודת תצפית גבוהה בעיר משם גם יש תצפית יפה על העיר בלילה אבל העיקר כאן הוא האפשרות לצפות על אורות הצפון שעשויים להתגלות מולכם מעל המפרץ. הנקודה הזאת נמצאת בכתובת Reinveien 922, Narvik. המקום הזה נמצא ליד תחנת הכוח המקומית אשר בקיץ בין החודשים 1-6 ועד 31-8 משחררת זרנוק עצום של מים ואשר נקרא הגייזר של נארוויק. זאת בשביל עוד אטרקציה לתיירים במקום. אבל זה לקיץ. כרגע אותנו מעניין משהו אחר. במקום תמצאו נקודת תצפית נוחה עם מגרש חנייה לא גדול ועם ספסלים שמצד אחד אולי נוח להמתין עליהם להתחלת המופעץ אולם זאת יכולה להיות המתנה לא קצרה ובטמ"פ של מינוס עשר ומטה. מה שעשוי להיות לא כל כך נעים. הכי טוב להכין את המצלמות מכוונות על החצובות כולל להעביר את כל הפרמטרים שהזכרנו בפרק הטיפים. וכל שנשאר זה לחכות. צריך להגיד את האמת שהאורות גם בלילות בהירים לא תמיד מופיעים ויש פעמים שהם יופיעו אחרי שתלכו. קצת לפני הנקודה הזאת באותו הרחוב במרחק של 450 מטר יש מגרש חנייה שהוא מוחשך יותר ויש בקצה שלו עצים שאפשר למקד את המצלמה עליהם ולקבל תמונות ממש יפות של אורות הצפון.
אז אחרי שהעברתם עוד כמה שעות בתקווה שעם אורות הצפון תחזרו למלונכם.

אורות הצפוןאורות הצפון

במסלול אני מביא לפניכם מספר מקומות נבחרים לצפייה עצמית מתוך הנחה שאחד או יותר אכן יוגדרו כהצלחה. לא אומר שבכולם תראו את האור אבל כל המאמצים הללו באים להגדיל את הסיכויים בשביל להצליח.
במזל שלי כל המקומות הצליחו.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר