דוידי קליר- מסלולי טיול - אורות הצפון-מסלול יום 3
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

אורות הצפון-מסלול יום 3

לפני שאתם מתחילים את היום כדאי לבדוק את לוח הזמנים של הרכבת- Ofoten Railway Line המיוחדת שמתוכננת להמשך היום.
אם תטיילו מסביב לנארוויק צפונה ודרומה אתם תראו לא מעט אנדרטאות זיכרון לקרבות שהיו סביב העיר בין הצבא הנורווגי וכוחות הברית לצבא הגרמני. מה שמשקף עד כמה עמוק נחרתה התקופה הזאת אצל הנורווגים שחיו באזור.
את היום כדאי להתחיל בביקור במוזיאון המלחמה בעיר אשר חושף את מה שהיה וקרה כאן בשנות מלחמת העולם השנייה ואשר נחשב לאחד מהמוזיאונים הטובים לנושא בנורווגיה. כדאי להקדיש לביקור כשעה וחצי ועוד חצי שעה לקפה בבית הקפה שנחשב לטוב. המוזיאון נפתח בשעה 10:00. המוזיאון יושב על הרחוב הראשיKongensgate 39. במקום גם הספרייה של העיר ומרכז מידע לתיירים. בביקור במוזיאון שימו לב היכן טובעו ספינות מלחמה באזור הסובב את נארוויק.

 אנדרטה -הקרב על נארוויק

אחרי הביקור במוזיאון כדאי להיכנס לחנות/שוק דגים עם שפע של מאכלי ים. אם בשביל להסתכל ואם בשביל לטעום. המקום נקרא - Fiskehallen Narvik בכתובת Kongensgate 42 ממש בסמוך למוזיאון. בכניסה לחנות/שוק הדגים יש כמה פסלים נחמדים. אם ירד שלג לאחרונה הפסלים יהיו מכוסים בשלג מה שיוסיף ליופי שלהם. הפסל הגדול של האישה עם התינוק נושא שם מעניין- Life out of chaos ולפי התאריך שהוא חלק מהפסל 1940-1945 ניתן להבין בדיוק שהכאוס הוא מלחמת העולם השנייה והשלטון של הכובש הגרמני במקום.

מרכז נארוויק

 מרכז נארוויק

מכאן נלך לעשות את קו הרכבת המיוחד - Ofoten Railway Line אשר עושה דרך של 43 ק"מ עד לעיירה Riksgränsen מהצד השוודי של הגבול. נופים עוצרי נשימה מה שעושה את הנסיעה הזאת לחוויה שווה.
את הכרטיסים קונים בתחנת רכבת של נארוויק. זוהי רכבת של קרון אחד המופעלת על יד חברת הרכבות השבדית ולאורך המסלול שלה בן 43 הק"מ פרושות 7 תחנות.  שם הקו נלקח מהפיורד הגדול אשר העיר נארוויק שוכנת לידו – Ofotfjorden  שהוא הפיורד באורך של 78 ק"מ ועומק של 553 מטר. קו הרכבת היוצא מהעיר עובר במקביל לאחת משלוחותיו של פיורד .Ofotfjorden השלוחה הנושאת את השם Rombaksfjord לאורכה עושה הרכבת את דרכה כשנופי הפיורד מלווים את הדרך.

לינק למסלול הדרך במפת גוגל: מסלול 3

כדאי לדעת ש- Riksgränsen הוא אתר סקי ואם אתם נוסעים ברכבת רק לשם הנסיעה ברכבת אזי תוכלו להתרווח ב- - Meteorologen Ski Lodge לכוס קפה או לאכול דבר מה. כמובן שהכול כפוף ללוחות הזמנים של הרכבת. לזכור שהעיקר כאן היא הנסיעה עם הרכבת.
הנסיעה ברכבת לאורך Rombaksfjord היא גם באיזה שהוא אופן השלמת הביקור במוזיאון המלחמה. החלק הפנימי של הפיורד היווה נקודת מפלט ל 4 ספינות גרמניות שממש עלו על החוף בשביל לאפשר לצוותים שלהם לרדת במהירות מהספינות הפגועות אלי חוף.
את שרידי הספינה גרמנית - Georg Thiele תוכלו לראות מחלון הרכבת באזור של תחנת Rombakk. האתר גם מהווה נקודה פופלארית לצוללנים. כמו כן קו הרכבת היווה מסלול הובלה של עופרות ברזל מצפון שוודיה לנמל של נארוויק שהוא נמל שמימיו לא קופאים בחורף.  מה שמדגיש את חשיבותה של נארוויק וקו הרכבת הן למאמץ המלחמתי הגרמני לכבוש את האזור כדי לאפשר אספקת ברזל לגרמניה הנאצית ומאותה הסיבה בדיוק האזור היה חשוב לבעלות הברית.
אם יצא לכם לראות את המפה שמסמנת ספינות מלחמה טבועות באזור של נארוויק תגלו שלפחות 10 ספינות גרמניות ו-2 בריטיות טבעו במימי Ofotfjorden והשלוחות הסמוכות לנארוויק. בהחלט פרק היסטורי מרתק ומעניין על תקופה חשוכה.  הביקור במוזיאון המלחמה ממש משתלב עם הנסיעה ברכבת. ואני ממליץ לעשות קודם את המוזיאון גם אם בגלל לוחות זמנים של הרכבת תיאלצו לעשות אותה ביום המחרת.
 
אם חזרתם לנארוויק בשעות אחה"צ של היום נעלה אל מרומי ההר Narvikfjellet המתנשא מעל ל- Narvik ואשר מהווה יעד אהוב מאוד על חובבי הסקי בנורווגיה. העלייה עם הרכבל אל התחנה העליונה היא בגדר חובה בין אם אתם חובבי סקי ובין אם לא. הנופים משם מדהימים. וכמובן כמו כל הר עם תחנת רכבל יש במקום מסעדה הצופה לנוף ולשבת בה ולהתענג על כוס קפה יהיה שווה ביותר.

 הרכבל בנארוויק

שעות פתיחה:

Monday

12.00-20.00

Tuesday

12.00-20.00

Wednesday

12.00-20.00

Thursday

12.00-20.00

Friday

12.00-20.00

Saturday

10.00-17.00

Sunday

10.00-17.00

Special opening hours

01/03-10/03

Winter Holiday

10.00-17.00

13/04-22/04

Easter Holiday

10.00-17.00

בלילות מסלול הסקי מואר מה שמאפשר את הגלישה עד לשעה 20:00 
תחנת הרכבל העליונה היא המקום המתוייר ביותר בנארוויק ולכשתהיו במקום בחורף ללא ספק גם תבינו בקלות למה. הנוף הנשקף אליכם 360 מעלות מסביב ובמיוחד המפרץ שלמטה ושרשרת ההרים הסוגרת עליו ואשר בתקופת החורף הכול קפוא ולבן כל אלה הם התשובה. העלייה אל ההר היא חובה כך שאם אתם לא מצליחים ביום הדי עמוס הזה תתכנו בצורה כזאת שאתם עולים אל ההר באחד מהימים הבאים.
במקום אפשר גם לעשות tobogganing שהן מזחלות קטנות אישיות לגלישה מהירה במורדות ביחד עם מדריך וציוד מתאים.
אם אתם מחפשים לראות את אורות הצפון ולא באמצעות טיול "צייד" של אורות הצפון הרי שנקודת התצפית שהוזכרה ביום האתמול - Reinveien 922, Narvik יכולה להוות מקום טוב לנסות את המזל. היתרון במקום גבוה הוא שהמרחבים הפתוחים לפניכם הם רחבים הרבה יותר מה שמגדיל את הסיכויים. אם עד עכשיו לא הצלחתם לראות את אורות הצפון אז בהחלט כדאי לשקול לעשות פעילות בתשלום שתגדיל את הסיכויים.
לינק לפעילויות בתשלום באזור של נארוויק: https://www.visitnarvik.com/en/thenarvikregion/?News=133
יש כמה חברות אשר ישמחו שתשתתפו בפעילות שהן מארגנות לצורך צפייה באורות הצפון בנארוויק וקחו בחשבון שאף חברה לא תתחייב לכם שתצליחו לצפות בתופעה.
דוגמא לסיור כזה:
Njalasouka Adventures    
Ph: +47 95 03 38 33
Email: booking@njalasouka.no

אורות הצפוןאורות הצפון
אורות הצפוןאורות הצפון

במסגרת פעילות זאת יאספו אתכם מהמלון שלכם בעיר. הנסיעה היא אל כפר דרומית לנארוויק השוכן לחופי לשון פיורד Beisfjord החודרת עמוק לתוך היבשה. כאן תעלו על מזחלות שלג אשר יטפסו על ההר לנקודה שלטת המרוחקת ממקורות אור. תקבלו עורות איילים להגנה מהקור החודר לעצמות. כיבוד קל בזמן שאתם ממתינים להצגה הגדולה בשביל לחמם אתכם מעט באמצעות קפה וחטיפים. החברה מספקת גם ביגוד חם נוסף במידה ואינכם מצוידים כראוי.
מדובר על קבוצות של 2-12 משתתפים מה שמבטיח שההמולה תהיה בסדר גודל קטן אם בכלל.
מחיר נכון לשנת 2019 1500 נוק. המחיר הזה די זהה לרוב החברות שעושות את הפעילות הזאת שנפרשת בד"כ על כ- 4 שעות.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר