דוידי קליר- מסלולי טיול - אורות הצפון-מסלול יום 4
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

אורות הצפון-מסלול יום 4 (מומלץ לשבת/ראשון)

את הבוקר (במידה והשמים בהירים) נקדיש לנסיעה אל Polar Park שהוא בעצם גן חיות לאותן החיות האופייניות לאזור הזה של צפון נורווגיה. מוסים, איילי הצפון, reindeer , כבשי Musk,
להקות זאבים, שונרים(לינקס). יש גם דובים אבל בתקופת החורף הדובים ישנים כך שלא תוכלו לצפות בהם. הפארק נמצא בכתובת Polar Park, Bonesveien 319, 9360 Bardu, נורווגיה.
שעות פתיחה:
Opening hours: 01.09. - 19.06 .: kl. 10 - 16 (Monday - Friday), at. 12 - 16 (Saturday-Sunday)

לינק למסלול הדרך עד לפולר פארק במפת גוגל: מסלול 4 חלק א


כדי להגיע לפארק נעלה צפונה על כביש E6 במהלכה נחצה את Hålogaland Bridge החדש  המתנשא מעל Rombaksfjorden. זהו הגשר התלוי השני בגודלו בנורווגיה והנמתח על פני כ-1533 מטר. על הגשר הזה כבר עברנו והזכרנו כאשר הגענו אל נארוויק. אחרי הגשר נגיע לצומת עם כביש E 10  עליו אנחנו ממשיכים צפונה עד לעיירה Bjerkvik שם נפנה ימינה אל כביש E6. כעבור 14.6  ק"מ נגיע אל Fjordbotnmark מהמקום נשקפים נופים יפים של הפיורד השוכן למטה. ביישוב Fjordbotn לחופי הפיורד יש את מוזיאון הספינות הנורווגי הצפוני. 
 
North Norwegian Boat Museum
נחשב למוזיאון לא רע אבל ניתן לכם להחליט האם אתם עושים את הדרך המתפתלת למטה. אם תפנו בכל אופן יש קצת אחרי הפנייה אחת מיני האנדרטאות הרבות לזכר מלחמת העולם השנייה ולקרבות שהתחוללו באזור

Polar Park
Polar Park

אחרי עוד 21 ק"מ נפנה ימינה אל כביש FV 161  לכיוון Polar Park מהלך של 3.2 ק"מ על הכביש הזה.
בנסיעה הנפרסת על פני 54 ק"מ תשימו לב לעובדה שככל שנכנסים לתוך היבשת ומתרחקים מהאוקיינוס הטמ"פ ירדו. כאשר תיסעו לאביסקו ההבדל יהיה הרבה יותר משמעותי.
הדרך עוברת גם ליד אגם Lapphaugvatnet אשר בכניסה לישוב הנושא את השם Fossbakken.  גם בכניסה הזאת ליישוב ניצבת לה אנדרטה נוספת. הסיבה שאנחנו מזכירים כאן את האגם היא שכאן גם ממוקם Lapphaugen Turiststasjon AS. מרכז אשר מארגן כמה פעילויות חורף פופולאריות כגון: דייג על הקרח שיש לנו אפשרות להזמין מראש מהעיר נארוויק או ליצור קשר ישירות וסביר להניח שישירות העלות שלו תהיה זולה בהרבה. על חווית הדייג בקרח נרחיב בהמשך ביום ובמקום בו ביצענו אותו. קצת קשה לשלב אותו עם הביקור בפארק בגלל טווח השעות המצומצם של אור בחורף אבל במידה ואתם לא ממשיכים לאביסקו  נסו לתאם את הפעילות לשעה מוקדמת כמו 10:00 9:00  ואז מכיוון שמשך הפעילות הוא כשעתיים עד 3 תמשיכו מכאן לפולר פארק להמשך התכניות שלכם.

 Polar Park

אחרי קניית הכרטיסים לביקור בפארק נכנסים לסיור רגלי. אם תהיו במקום בשעה 13:00 בימי שבת וראשון (בחורף) אז מתבצע במקום סיור מודרך לחיות הטורפות שבמקום. שבמסגרתו מביאים להם אוכל. ואין כמו לראות חיות בזמן האוכל שלהן.
שעות הביקור בחורף:    
                                                                                           Monday to Friday at. 10:00 - 15:30
Saturday and Sunday at. 12:00 - 16:00                                                                                     
Predator guiding at 13:00 on Saturdays and Sundays                                                             
CLOSED 24.12 / 25.12. /31.12. / 01.01. and 17.05.                                                                 
מחירים 260 נוק למבוגר 160 נוק לילד עד גיל 15 (לא זול) עוד במקום(בתשלום) סיור עם זאבים וסיור צילום.
בימים קרים ובהירים הטמ"פ במקום יכולות להגיע בקלות למינוס 20 מעלות. כדאי להיות עם 2 זוגות גרביים תרמיים ונעליים מבודדות טובות. הביקור במקום הוא רגלי וההליכה כאן היא ממש על דרך קפואה והקור "יודע" לטפס נפלא לתוך הגוף דרך הרגליים. הדרך לכאן תיקח לכם כשעה וחצי לערך וכוונו כך שתהיו במקום בצהריים בשבת/ראשון.
תראו- זה לא גן החיות הכי מדהים שיש אבל מתי הייתם בגן חיות בטמ"פ נמוכות שכאלו? כשהכול מסביב לבן לבן לבן. לראות את השונר ואת הזאבים ממרחק של מטרים בודדים זאת חוויה. החיות כל כך יפות ולא תפסיקו מלצלם אותן.

 Polar Park

אחרי השעתיים של ביקורינו בפארק ניסע אל Abisko השוכנת לחופי אגם Torneträsk הענק ואשר מהווה יעד הנחשב לאחד הטובים לצפייה באורות הצפון בשל התנאים הטופוגרפיים של האזור.
אביסקו גם נמצאת בעומקה של לפלנד וכאן הצבע היחידי שתראו בחורף יהיה לבן. האגמים הקפואים לבנים, העצים הקפואים לבנים,ההרים מסביב לבנים,הכבישים הקפואים כמובן שגם הם לבנים. באיזה שהוא אופן צבע אחד הוא קצת משעמם. האמת שבקייץ הנופים במקום הרבה יותר שווים לטעמי בשל הצבעים המדהימים בעיקר של אגם Torneträsk אותו רואים מתחנת הרכבל העליונה שבמקום.(הכוונה בקיץ)


לינק למסלול הדרך עד לאביסקו פארק במפת גוגל: מסלול 4 חלק ב

את הדרך לאביסקו אנחנו מתחילים בנסיעה על הכביש הפנימי FV 161 ואחרי 3.2 ק"מ מגיעים לכביש E6 . כדאי לדעת שהכביש הזה חוצה את נורווגיה לכל אורכה. הכביש מתחיל בדרום שבדיה בעיירה Trelleborg כחלק ממערכת הכבישים של אירופה ומגיע עד  Kirkenesממש סמוך לגבול של נורווגיה ורוסיה. סה"כ אורך הכביש 3088 ק"מ.

כביש E-10

על כביש E6 נדרים 35.6 ק"מ עד לעיירה Bjerkvik שם נפנה מזרחה ושמאלה על כביש E10. אחרי 8.6 ק"מ כביש E10 פונה מזרחה לכיוון הגבול עם שבדיה אותו נפגוש אחרי 33.5 ק"מ במעבר הגבול Bjørnefjell. מכאן יש לנו עוד 38.4 ק"מ עד לעיירה הקטנטונת אביסקו. אז מרגע שפנינו מזרחה על כביש E 10 יש לנו סה"כ 72 ק"מ. לא קטע ארוך אבל בתקופה הזאת של אמצע החורף הכביש הזה יספק לכם חוויה ייחודית גם אם היא לא תמיד נעימה בלשון המעטה.
הנסיעה בכבישים בחורף מתחלקת ל -2 חלקים. נסיעה באור יום ונסיעה בשעות החשיכה. אני לא נכנס לנסיעה בתוך סערה כי את זה אל תנסו לעשות אלא אם אתם בעלי ניסיון של נהיגה בתנאים שכאלה.
כשנוהגים בכביש E-10  בשעות האור אנחנו עוברים ליד אגמים קפואים שפה ושם רואים דייגים על שכבת הקרח שקפאה על פני האגם, עצים מכוסי שלג שגם הוא הפך לקרח. מראה העצים הלבנים הוא מדהים. היישר מהסרט סיפורי נרנייה.
בכביש הזה גם תפגשו כמות לא מבוטלת של צבאים מסוג Reindeer. אז לפגוש קבוצת Reindeer בשעות האור זה ממש יפה לראות את החיות הללו נעות על הדרך ובצידי הדרך בחפשם אחר מזון מתחת מעטה השלג. לא כך הוא בשעות החושך שבהן צבי כזה שמגיח מהחושך אל אמצע הכביש מהווה סכנת חיים. וכמעט בוודאות שאתם תפגשו את ה- Reindeer גם באור וגם בחושך לכן סעו ממש בזהירות והיו ערניים במיוחד.

כביש E-10

E-10 מטפס מגובה פני הים ועד לגבהים של 500 מטר ויותר כאשר ההרים משני צידי הדרך מגיעים גם לגובה של 1200 מטר ואף יותר. כתוצאה מכך הטמ"פ במקום צונחות עד למינוס של 30 מעלות ואף נמוך מכך.

המבנה הטופוגרפי של האזור יוצר גם משטר רוחות שמעלה עננים של נתזי קרח בצורה של ערפל שכמעט ולא מאפשר שדה ראייה לנהג עקב הסינוור מההחזר של האור מהפתיתים הסמיכים הלבנים. כאן אין לכם מקום לטעות הכי קטנה. הכביש עמוס במשאיות הנוסעות ל-2 הכיוונים ועליכם לנהוג ממש בזהירות. נהגי המשאיות נוהגים מהר למדי ואם משאית נצמדת אל הרכב שלכם מאחור. הכי טוב זה להאט ולסמן לו לעקוף אתכם. בד"כ על ידי איתות צד שמאל שלכם. לאורך הדרך תעברו לייד לא מעט אגמים קפואים שיש להם שכבת קרח בעובי שמאפשר גם לאופנועי שלג לנסוע עליהם בקלות. כמה ק"מ לפני הגבול עם שבדיה תעברו לייד חוות של תחנות ייצור חשמל מאנרגיית הרוח. התחנות הללו על רקע השלג הלבן מרשימות למדי. גם אנדרטאות שמזכירות את המערכה על נארוויק במלחמת העולם השנייה תמצאו לאורך התוואי הזה ששימש להעברת עפרות הברזל משבדיה לנמל של נארוויק.
מייד שתעברו את הגבול לשבדיה שבדרך כלל פתוח תגיעו לאגם Vassijaure הגדול ו 25 ק"מ בהמשך הדרך תגיעו אל אגם Torne Lake אשר הפארק הלאומי אביסקו והעיירה אביסקו שוכנת לחופו 13 ק"מ מרגע שהגעתם אל קצה האגם. העיירה שוכנת 38.5 ק"מ מרגע שחציתם את קו הגבול בין שבדיה לנורווגיה.

כביש E-10

כמה ק"מ אחרי שתגיעו לאגם Torne Lake תגיעו לשלט של מרחקי דרך ל3  ערים בשבדיה ביניהם קירונה שמרחק של 102 ק"מ. מצד שמאל יש חנייה ובסופה יש שלט הנושא את השם Rakkasjohka. בקיץ יש כאן מפל מרהיב היורד בשצף קצף בנקיק צר אל עבר האגם. בחורף אתם עשויים למצוא מפל שפשוט קפא. מראה מרהיב. אבל אבל אבל. קחו בחשבון שהדרך עשויה להיות קפואה ובעלת קושי להליכה. אחריותכם הבלעדית. אני מציין זאת כי הדרך היא בשיפוע ולא מישורית ואם אתם מנסים אותה כדאי שתהיו מצוידים במקלות הליכה.
באביסקו יש מספר מצומצם של מלונות ובתקופה של מולד הירח כולם יודעים שזה הזמן הטוב ביותר לצפייה באורות הצפון כך שכמעט ואין למצוא חדרים פנויים ואם כן תמצאו המחיר עשוי להיות לא מרחם על כיסכם.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר