דוידי קליר- מסלולי טיול - מסלול מס 1 שדה התעופה Fiumicino רומא ועד לעיירה Castelnuovo Parano
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 
מסלול מס 1
שדה התעופה Fiumicino רומא ועד לעיירה Castelnuovo Parano

 

רוב מי שנוסע לטייל באזור של נאפולי ונוחת ברומא בדרך כלל עולה על האוטוסטראדה ויורד דרומה כמעט בלי לעשות אתרים לאורך הדרך. אנחנו אומנם לא נעשה את כל מה שיש אבל עד להגעתנו לאזור של נאפולי נטייל לפחות יומיים.
 
את המסלול אנחנו מתחילים מנקודת השכרת הרכב אליו נגיע בשאטל מהמלון שלנו או משדה התעופה. סמוך לשדה התעופה יש את האתר הענק של Ostia Antica. במסלול הזה אנחנו עושים את פומפיי והרקלנאום לכן לא נעשה עוד אתר עתיקות כל כך גדול נוסף. את האתר הזה ניתן לשלב במסלול טיול שעושים ברומא עצמה.
היות ואנחנו עוברים ממש בסמוך לאתר לא נוכל לעבור מבלי לכתוב כמה שורות על האתר הזה שללא ספק הוא אחת האתרים הארכיאולוגיים מהחשובים ביותר באיטליה. כאן שכן הנמל של רומא. העיר אוסטיה אנטיקה על שרידיה הארכיאולוגיים השמורים להפליא נוסדה במאה ה -4 לפני הספירה, בשיא תפארתה היוותה מקום ליותר מ -100 אלף אזרחים רומיים מה שנותן לנו אומדן לגבי הגודל העצום של האתר. במקום ניתן לראות ולהתרשם משרידים של טברנות, אמבטיות תרמיות, מחסנים ותיאטראות אשר נשתמרו במצב מעולה ועוד.  ללכת על הכביש הראשי Decumanus Maximus זה כמו ללכת ולהרגיש כאילו אתה הולך ברומא העתיקה עצמה. אתר בהחלט שווה וכדאי לביקור אבל אליו נגיע במסלול טיול מרומא עצמה. (מסלול סובב רומא-רומא ומה שמקיף אותה)
מייד עם צאתנו את שדה התעופה אנו עולים על כביש A91  אשר נקרא גם  E80וכעבור כ-13.5 ק"מ אנחנו נעבור לכביש ההיקפי של רומא אשר מתחלק ל-2 חצאים. חצי מערבי הוא כביש  A91 והחצי השני הוא כביש  A91 E80  שהוא המשכו של הכביש עליו אנחנו נוסעים מה שעדיין יחייב אותנו לרדת במחלף ימינה לפי השילוט אל העיר Latina. 16 ק"מ נוספים יביאו אותנו אל מחלף מספר 23 ושוב נרד ימינה לפי השילוט אל כיוון Albano.

Albano  הוא שם גם של עיירה אבל בעיקר של Lago di Albano אשר מהווה מקום בילוי מועדף על לא מעט מאזרחי רומא בעיקר בסופי השבוע. נעבור לכביש SS7 וכעבור כ-7 ק"מ נעבור במקביל לאגם Albano. מכיוון שזמננו די לחוץ אנחנו נוותר על  Lago di Albano ונמשיך לכיוון  שכנו הקטן יותר Nemi Lago di שלעניות דעתי הרבה יותר מעניין בעיקר בזכות העיירה העתיקה Nemi הנישאת על מצוק ממש ניצב לאגם. והסיפורים השזורים סביב האגם בעיקר 2 הספינות העתיקות שנמצאו במקום .                                                                                                                                
אנחנו נוסעים לפי המסלול שמצורף כאן עד לכיכר: Piazza Dante Alighieri (ע"ש מחייה השפה האיטלקית) הכיכר נמצאת במרכזה של עיירה נחמדה הנמצאת בצידו הדרומי של האגם Genzano di Roma. מהכיכר נרד לכיוון האגם בירידה תלולה למדי. נוף האגם שיפתח לפניכם יפה. אומנם לא מהמם כאגם גארדה אבל בהחלט יפה. 2.5 ק"מ יביאו אותנו אל תחילת הדרך המטפסת אל העיירה Nemi. השלט עם שם העיר הוא הפוך לכיוון ההתקדמות ולא רואים אותו.
קצת לפני הפנייה אל העלייה אל העיר עומד מוזיאון מיוחד: Museo delle Navi Romane במקום נמצאו שרידי אניות רומיות עתיקות שנבנו בתקופתו של הקיסר קליגולה והחשיפה שלהן הייתה בסגנון הסירה שנמצאה בכינרת מתקופת ישו. להבדיל הגודל. הספינות שנמצאו כאן הן בגודל ענק ונחשבות למתקדמות מאוד בטכנולוגיה שלהן בהשוואה לתקופה. הספינות הללו שימשו למעשה כמקום בילוי לקיסר ופמלייתו ולאחר שנרצח כיאה למה שייצג אותו הוטבעו ספינות השעשועים הללו במי האגם. בניטו מוסוליני במבצע ראוותני דאג למשות את הספינות מהאגם. במקום שהספינות יועלו אל פני המים—מוסוליני "הוריד" את פני המים- פשוט שאבו את מי האגם.  הספינות לא שרדו יותר מדי מחוץ למים ולפי אחת ההשערות הגרמנים בימי מלחמת העולם השנייה דאגו לשרוף אותן עם נסיגתם. בכל אופן הספינות נשרפו כמעט לחלוטין. המוזיאון שופץ ונבנה דגם של ספינה אחת אשר נמצא במקום רק שהגודל שלו הוא כחמישית מהגודל המקורי של הספינות.
 3 יורו דמי כניסה  9:00-18:00 בראשון עד השעה 14:00
 מתחילים בטיפוס אל העיירה Nemi. אנחנו נכנסים לדרך מיוחדת וצרה באופן מיוחד. הדרך מרוצפת לכל אורכה עד לעיירה ממרצפות אבן קטנות כיאה לדרך עתיקה. יותר מפעם אחת הייתי בטוח שזה סתם שביל מטיילים מרוצף מאשר כביש גישה לעיירה. הדרך מקסימה ועוברת בשטחים חקלאיים. כאן כבר תקבלו את ההבנה למה רכב קטן הוא כל כך חשוב באזורים האלו של איטליה. במהלך הטיפוס נוכל להשקיף מלמעלה על חורבות המקדש של האלה דיאנה שהיה במקום.
כ 300 מטר לפני שער הכניסה הראשון לעיר-למעשה שער ניצחון, יש השתלבות של שביל מטיילים מפורסם שעובר דרך היישוב והאגם Nemi.
זהו השביל הנושא את השם Via Francigena. מערכת שלמה של שבילים עליהם עולי רגל היו עושים את דרכם אל עבר רומא גם מדרום לרומא וגם מצפון לרומא. וגם מארצות שכנות אל עבר רומא.
קישור לאתר הבית של: Via Francigena
 קצת אחרי שהשביל חוצה את הדרך המטפסת אל העיירה Nemi נפסק כביש האבנים ודרך סלולה משובשת ממשיכה עד לשער העיר ולתוכה. בשער איך לא תמרור ZTL  הידוע לשימצה. אז לקרוא ולהבין מה רוצים ממכם לפני שנכנסים אל מעבר לשער. לפי מה שאני הבנתי שהכניסה מוגבלת בימי ראשון אבל האחריות שלכם. בכל אופן זה המקום להחנות הרכב ולהמשיך מכאן ברגל היות ובתוך העיירה אין חנייה.
 בדרך כלל אחרי השער הראשון ולפני שער הכניסה הממשי לעיר ניתן לחנות וצריך להצמיד את הרכב כמה שיותר לקיר כולל קיפול מראות. יותר מרכב אחד "יישרו" לו את הצד שבלט יותר מדי.
לפני השער הראשון מצד ימין תראו גם את שביל עולי הרגל Via Francigena שמגיע מכיוון האגם מלמטה.
כמה פרטים מעניינים על האגם והעיר:
כדי לשמור על גובה מי האגם שלא יעלו יותר מדי חפרו הרומאים ניקבה דרך קירות המכתש שבו נמצא האגם .
אורך המנהרה כ-1600 מטר והיא עוברת מתחת לעיירה Genzano di Roma.                                                             האגם נחשב גם כחלק מהפולחן לאלה דיאנה היא אלת הציד ומתועדת תמיד כציידת, עם הכלב הנילווה אליה, אשפת החיצים והקשת.                                                                                                                                            
האזור ידוע בתותי היער – אם תכנסו לעיר ישר תתקלו בדוכנים המוכרים סלסילות מלאות בתותי יער.
למקומות יפים מגיעים גם אנשים מפורסמים וככזה גם ידועי שם כביירון, גתה, ועוד פקדו את המקום שבימים עברו נקרא המראה של דיאנה. Diana mirror
לפי האגדה Nemi הוא מקום הולדתם של רמוס ורומולוס מייסדי רומא בשנת 735 לפני הספירה.
אחרי שהחנינו את הרכב אנחנו מטפסים אל עבר השער של העיר. לפני השער מימין יש רחבה אליה ניגש בשביל לצפות בנופים היפים של האגם הכחול השוכן בתוכו של לוע הר געש כבוי. אחרי התצפית  נכנסים בשער העיר וממש איך שנעבור את השער מצד ימין נמצא את Fontana della Gorgone. מזרקה הצמודה לקיר ותבליט גדול ומרשים למדי של הראש של מדוזה.אם תרטיבו את פניה תוכלו גם לצלם תמונות מרשימות וגם להרוות את צימאונה של מדוזה שמאז ש"תקעו" אותה כאן על הקיר לא שתתה מים. למרות שהמים בוקעים מ-2 צידיה. לפי האגדה אותו האחד או האחת אשר ירווה את צימאונה וירטיב את פניה היבשות יזכה לראות את מדוזה בוכה מהתרגשות. או אז ברכתה של המדוזה המקומית והנרגשת לא תאחר להגיע.  גברים יזכו לאון גברי בלתי נדלה ונשים לפוריות מבורכת. אני לא היססתי ואכן שימו לב לפניה של מדוזה בתמונה עם דמעות של התרגשות.
מדוזה של נמימדוזה של נמי
ניכנס לטייל ברחוב העיקרי של העיירה מבחינתנו והוא הרחוב שנמתח לאורך שפת המכתש כאשר האגם הכחול נשקף אלינו מלמטה. הנופים נפלאים, מסעדות יפות ומפתות פזורות לאורך הרחוב העתיק. בהרבה מקומות ניתן לראות את הגאווה המקומית על פרות היער. הבתים האופייניים לאזורים הללו של איטליה עם תריסים חומים וירוקים. לא צריך ללכת יותר מידי ואנחנו נלך ברחוב 350 מטר עד שנגיע אל כיכר ובה פסל ברונזה יפה של האלה דיאנה עם קשת חיצים וכלב הציד לרגליה. משם נסתובב ונחזור לרכבנו להמשך המסלול. מבחינת האוכל ניתן להמליץ על Osteria del Gelato
שם תוכלו ליהנות מגלידה משובחת ואם אתם מעוניינים ביותר מזה אזי ההמלצה היא מסעדה שיש לה מספר מרפסות  הפונות אל האגם. זוהי מסעדת ‪Ristorante Santi e Briganti שהמיקום שלה הוא מושלם . לאכול במרפסת הקטנה כשהאגם נשקף תחתיכם בהחלט שווה. האוכל טעים והמחירים יקרים בהשוואה למקומות אחרים. אם לאכול אז אל תרדו למרפסות הנמוכות הנוף הנשקף משם הרבה פחות יפה.
נחזור לרכב ונרד איתו את הכביש המפותל והיפה. נחזור את כל הדרך עד לכיכר Piazza Dante Alighier אשר נמצאת בפאתי העיירה Genzano di Roma מצידו השני של האגם.

 
האטרקציה האמיתית של Genzano di Roma הוא להיות פה כאשר בעיר נערך Infiorata Feastiva
מה פרוש Infiorata Feastiva? בכמה ערים ברחבי איטליה נערך טקס שבמקורו הוא בכלל דתי בו הרחוב מכוסה בשטיחי פרחים מרהיבים בשלל צבעים וצורות שלא מביישים אף אומן. האירוע שמתרחש ב- Genzano נחשב ל- Infiorata Feastiva הכי שווה. הארוע התקיים לראשונה כאן כבר בשנת 1778 ומאז הפך למסורת שפעם הייתה דתית ביסודה אבל כיום זהו אירוע תיירותי נחשב ביותר ותיירים מכל רחבי העולם נוהרים בשביל לראות את התופעה הייחודית הזאת. כל שנה בוחרים נושא שלפיו מעצבים את שטיחי הפרחים. כמובן שהנושאים יהיו קשורים באיטליה.
האירוע מתרחש בחודש יוני ביום Corpus Domini. פסטיבל שכזה מתקיים בלא מעט ערים ברחבי איטליה שרובם נערכים באותו היום ויש שנערכים בתאריכים אחרים. Corpus Domini נערך ביום חמישי שאחרי
Trinity Sunday
וזה יוצא בערך 9 שבועות אחרי חג הפסחא מה שמאוד מזכיר את ל"ג בעומר שלנו.
הנה התאריכים של Corpus Domini בשנים הקרובות:
2017—15 ביוני
2018---31 במאי
2019---20 ביוני
2020---11 ביוני
2021---3 ביוני
2022---16 ביוני
כמובן שכדאי שתוודאו לפני , שאכן התאריך הוא זה שרשום כאן.
היפה בפסטיבל הזה שהשימוש לרוב הוא לא בפרחים שלמים אלא רק בעלי הכותרת שלהם. ואז צריכים "לפרק" מאות אלפי פרחים לפי הצבעים השונים. גודל עלי הכותרת גם מגדיר את איכות הציורים. ככל שיותר קטן יותר איכותי.
תהליך האומנות מתחיל על שולחנו של האומן שמעצב את הציור. בשלב הבא מציירים את הציור בגיר על רצפת הרחוב ואז פשוט ממלאים את תבנית הציורים עם עלי הכותרת או אמצעים טבעיים אחרים.
אם אתם יכולים לתכנן את טיולכם בצורה כזאת שתוכלו להיות נוכחים במקום---פשוט אל תחשבו פעמיים.
יעדנו הבא במסלול הם גני נימפה או בשפת המקום GIORDINO DI NIMFA. רוב הנסיעה מתבצעת על כביש SS7 אבל מומלץ לכם גם לסמן בGPS וגם להיות עם מפה ביד. הGPS  יותר מפעם אחת הולך לאיבוד בסבך הדרכים ואתם תמצאו את עצמכם עוצרים בשביל להתאפס על מיקומכם ולאן להמשיך בנסיעה.
הגנים נמצאים במרחק של 36 ק"מ מהכיכר הראשונה בעיר Genzano di Roma וכדי לטעות כמה שפחות הנה כמה נקודות ציון שכדאי להכיר. אחרי כ-10.5 ק"מ אנחנו צריכים לעבור דרך העיירה Velletri. בכיכר הראשונה לשים לב לכיוון הדרך לפי השילוט אל כיוון Latina . במקום יש 2 כיכרות צמודות אז לשים לב היטב לא להתבלבל ביציאה הנכונה. בכיכר הגדולה השנייה שבעיר לפנות ימינה עדיין על כביש SS7 אל כיוון Napoli/ Latina  ובהמשך הדרך כעבור עוד 19 ק"מ מהכיכר השנייה על כביש SS7 נפנה לפי השילוט שמאלה אל כיוון NINFA  והעיירה NORMA. הדרך נושאת את השם Via Ninfina II נעבור דרך הכפר Doganella di Ninfa כעבור 5 ק"מ ומשם נמשיך בדרך Via Ninfina עוד 2.5 ק:מ עד הגיענו לגני נימפה.
הגנים הללו שהם בעצם עיזבון של משפחת קיאטני אשר הפכה את המקום למקום שהביקור בו הוא חוויה. בעבר היה המקום עיר עוד מהתקופה הרומאית ובהמשך העיר ננטשה כנראה עקב מחלת המלריה. בימי הביניים היה המקום בשליטתה של משפחת קיאטני . המשפחה שיפצה את חורבות המקום והפכה אותו לגן בוטני נחשק שיש כאלו שקוראים לו גן עדן. היום המקום מנוהל באמצעות קרן מיוחדת.
המקום מזכיר את העיירה בורגאטו שליד ורונה למי שביקר באזור אגם גארדה. רק שכאן אין את ההמולה וכמות המבקרים שפוקדת את בורגאטו. במקום התהווה מיקרו אקלים ייחודי עם צמחייה ובעלי חיים. התוצאה של תנאי האקלים הללו מעבר לצימחייה ובעלי החיים היא הצורך לשמור על המקום מה שמביא לזמני פתיחה מוגבלים מאוד של המקום.
כדאי לבדוק באתר הגנים את תאריכי הפתיחה ושעות, ואיך מבקרים במקום. הסיור במקום הוא סיור מודרך מה שבהחלט עשוי לגרום לכם לסייר עם הסברים באיטלקית. אבל כאן העיניים מדברות.
12 יורו דמי כניסה לשנת 2017.
גם אם אתם עוברים במקום והוא סגור עדיין ניתן להשקיף אליו מכיוון הכביש שעובר בסמוך ולהתרשם מהיופי והקסם של המקום.
גני נימפהגני נימפה

אתר הגנים-שימו לב לימים ולשעות הפתיחה של המקום-  גני נימפה
אחרי שביקרנו או שלא כדאי לטפס עם הרכב אל העיר Norma שיושבת על מצוק נישא ממש מעל לגנים. עיקר המטרה שלנו היא תצפית על הנופים הנשקפים מלמעלה ובמיוחד משם יש תצפית נפלאה על הגנים עצמם. כדי להגיע אל העיר נמשיך אחרי הגנים עוד כ-2.3 ק"מ ובצומת שנגיע אליה נמשיך לכיוון Norma. הכביש מטפס בסדרה של סרפנטינות חדות במיוחד. מהתצפית נרד חזרה ונמשיך אל עיירת ימי הביניים Sermoneta שהיא היעד הבא שלנו. לשים לב שיש עוד עיר שנושאת את השם רק שזאת Sermoneta Scalo שנמצאת בעמק ולא מעניינת.
לעיר Sermoneta  כיאה לעיר ימי ביניים אי אפשר להיכנס עם כלי הרכב וצריכים לחנות מחוץ לעיר במגרשי חנייה המיועדים לכך. אנחנו נגיע למגרש החנייה בצד הצפוני של העיר. נגיע לשם לפי המסלול במפה המצ"ב.
 למעשה כל האזור הזה נשלט על ידי אותה המשפחה Caetani . גם המבצר המרשים שנמצא בתוך העיירה נקרא  Caetani Castle. בו אפשר לבקר בכל ימות השנה לפי מה שכתוב באתר המקום. בכל אופן כדאי לדעת שבימי שני ורביעי המקום מיועד ופתוח לבתי ספר.
היעד שלנו הוא לא המבצר אלא העיר עצמה על רחובות וסמטאות  ימי הביניים שלה. המתפתלות ומטפסות בקסם שובה את העין. אפשר פשוט לשוטט בעיר שרחוב אחד עיקרי עובר לאורכה ושלל סמטאות צפופות מסביבו.
לכל מקום שתביטו נשקפים אליכם ימי הביניים. אם זה בסמטאות הצרות הבנויות מאבנים אבנים. מדרגות מתפתלות, חלונות מעוצבים ותריסים. אדניות פרחים מכניסות לא מעט צבע לסמטאות הללו.
בעיר הזאת אפילו היה בית כנסת בבניין מימי הרנסנס עדות למספר רב של יהודים שחיו במקום.
כמות היהודים באזור כולו של ממלכת נאפולי גדל במיוחד בשנים שהחל גרוש ספרד 1492. יהודים רבים היגרו לאזור נאפולי שלמרבית האירוניה נשלט ע"י הספרדים עצמם. גם כאן לא אחר להגיע צו הגירוש שהוטל ע"י האפיפיור 1555 ושלח למעשה את היהודים לחיות בגטאות.
מהחנייה מטפסות מדרגות ו כשמגיעים לסוף המדרגות נפנה שמאלה ולא נמשיך ישר. פנייה זו שעוברת בתוך סמטה צרה תוביל אותנו ישר אל תוך מרכז העיר ואל הרחוב הראשי שלה- Piazza del Comune, שיש בו מספר חנויות ובתי קפה. 6 בערב והכול עושה רושם שהולך להיסגר. כשנגיע לרוב נפנה ימינה ונתחיל לטפס ברחוב. מצד ימין נראה את
Loggia dei Mercanti ובהמשך נראה את הקשת והשער שהוא הכניסה לאזור הגטו היהודי. גם כאן יש את הגטו שאת השלט שמסמן אותו תוכלו לראות אם תרימו את הראש ותביטו אל מעל לקשת שהיא למעשה השער לגטו של המקום. בשלט בצבע צהוב אלא, מה כתוב שזהו הגטו. כניסה לאזור של הגטו תוביל אתכם לאזור של סמטאות ציוריות. בין הבתים יש גם אחד ששימש כבית כנסת. מעבר לציון הזה כל שאתם צריכים לעשות במקום זה ללכת לאיבוד בסמטאות המיוחדות הללו. כמו שנכתב תלכו בסמטאות לאן אשר רגליכם יישאו אתכם. תשדלו להגיע לנקודות תצפית על הנופים הנשקפים מהעיירה.

 
 רחובות סרמונטה
אחרי הביקור כאן שיש להניח שהוא כבר נערך בשעות אחר הצהריים/הערב ואנחנו עדיין צריכים להגיע למלון שלנו.
מכיוון שבמסלול שלנו ביום המחר מתחיל במנזר Montecassino הנמצא במרחק של 110 ק"מ מ- Sermoneta אנחנו נתקדם כמה שיותר קרוב אל העיירה Cassino. כדי להינות מ-2 העולמות גם להיות קרוב וגם להעביר את הלילה במקום משגע ההמלצה היא על עיירת ימי ביניים זעירא הנושאת את השם : Castelnuovo Parano והנישאת בראש גבעה עם כביש מתפתל היטב ואם אתם מטפסים בשעות החשיכה אז מומלץ להגדיל עירנות בעיקר בסיבובים.
במקום אפשר למצוא 2 מלונות לפחות :
Al Piccolo Borgo Locanda Con Alloggio היושב בתוך מבנה אבנים מעניין ויפה.

מלון: Al Piccolo Borgo Locanda Con Alloggio
                                                 מלון: Al Piccolo Borgo Locanda Con Alloggio

מלון נוסף במקום עם ציון מעולה במקום הוא מלון: Pietra Viva apartments & relax
מעבר לכך שהמלון יושב במבנה יפה גם הכפר העתיק שהוא שוכן בו מקסים. כפר קטנטן עם בתי אבן וסמטאות עתיקות
שמביאות הרבה חשק להסתובב בתוכן.
 
המגרעת היחידה שאני מצאתי במלון הראשון(בן שהינו) הייתה העובדה שמהחנייה צריך לטפס בעלייה עם המזוודה וכדי להימנע מזה פשוט לקחנו רק את מה שצריך להעביר לילה במקום. (כמו כן אין מעלית במלון)
אם לא הגעתם מאוחר מידי נצלו את הזמן לשיטוט בין בתי ורחובות היישוב.
מפת מסלול מספר 1 קטע ראשון משדה התעופה ועד לעיירה Sermoneta 
סה"כ כ-115 ק"מ כולל עלייה לתצפית לעיר Norma.
מפת מסלול מספר 1- קטע שני מהעיירה Sermoneta ועד מקום הלינה שלנו המומלץ בעיירה Castelnuovo Parano
  סה"כ 113 ק"מ.
 
אפשרות נוספת להתחיל את יום המחר הוא במערת  Falvaterra   שנמצאת לייד היישוב עם אותו השם.במקרה הזה שתבחרו לעשות את המערה (יש 2) ההמלצה היא לישון במלון: Hotel Borgo Antico המעולה השוכן במיקום סמוך בעיירה Ceprano במרחק של כ-8 ק"מ מהמערה.
ביקור במערה יכניס למסלול שלכם ביקור גם בשמורת טבע שהיא בהחלט מיוחדת. מערכת המערות ה-תת קרקעית במקום נמתחת לאורך של 5 ק"מ וכוללת נטיפים וזקיפים עמודים ומאובנים, בעלי חיים האופייניים לחיים בתוך מערות אבל ובעיקר נהר תת-קרקעי שזורם בתוך המערה. מה שמכניס לביקור במקום את הרצון לחזות בתופעה שכזאת.
3 סוגי טיולים בתוך המערות:
  1. בסיסי הנמשך כ 40 דקות ואף מתאים לבעלי מוגבלויות בעלות סימלית של 4 יורו
  2. מסלול הנמשך 2 שעות ובעלות של 30 יורו לאדם
  3. מסלול הנמשך 3 שעות ובעלות של 40 יורו לאדם.
  סה"כ 71 ק"מ.

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר