דוידי קליר- מסלולי טיול - מסלול מס 8 - נאפולי
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 
מסלול מספר 8
נאפולי

   
פעם אם הייתי שואל איך נאפולי? שווה לבקר בה? בדרך כלל התשובה הייתה חד משמעית, לא!. עיר מלוכלכת, כייסים בכל רחוב הומה, והמראות כמו דרום ת"א.
אז אם אתם תבקרו בנאפולי תראו שהלכלוך אכן קיים בעיר וחבל. את הכייסים כנראה לא רואים או שאני לא ראיתי. והעיר, יש בה לא מעט מקומות מעניינים לבקר אותם, החל מהמוזיאון הארכיאולוגי ה-מדהים (בהדגשה), דרך ארמון המלוכה : Palazzo Reale Napoli ולסיים ברחובות או אפילו בתחנות המטרו שהן בעצמן היום יעד לסיורים עקב הפרויקט שהפך חלק מהתחנות למוזיאונים מודרניים.
בזמן "החריש" שעשיתי אחר חומר על נאפולי גם נתקלתי בעובדה שמציינת שיש לא מעט מבקרים בנאפולי אשר באים לעיר בעקבות ה-"רומנים הנפוליטנים " של סופרת מיסתורית בשם הסיפרותי אלנה פראנטה Elena Ferrante אשר זהותה נשמרת בקנאות מה שמוסיף לסיפוריה נופך של מיסתורין. אוהדיה הרבים עולים לרגל לנאפולי בשביל לנסות ולתהות על המסופר ועל המקום. אז אם אתם מתכננים לנסוע לנאפולי הנה משימה שתתן לכם טעם נוסף ומעניין לביקור במקום. לקרוא את הסידרה בת 4 חלקים של "הרומנים הנפוליטנים".
לפניכם מסלול שאפשר לעשות את כולו ב-3 ימים למי שרוצה, או שבוחרים לעשות חלק מהדברים זאת במידה ואתם הולכים להיות בנאפולי פחות ימים.

נאפולי יום 1 :

אם אנחנו מתאכסנים במלון Palazzo Turchini שהמלצתי לכם עליו בעת שהותכם בנאפולי הרי שמיקומו הנוח והקרוב לתחנת המטרו Municipio מאפשר לכם ישר איך שאתם יוצאים את המלון לרדת אל מערכת המטרו הנוחה של נאפולי. ככלל גם אם אתם לא מתאכסנים כאן אז כל מלון אחר שתיקחו ודאו היטב שנמצא במיקום סמוך ככל האפשר לאחת מתחנות המטרו אשר לנאפולי.
היעד הראשון שלנו הוא המוזיאון הארכיאולוגי של נאפולי. אתר חובה לטיול הזה אבל עדיף לכם לבקר בו רק אחרי שהייתם בפומפיי והרקלנאום בשביל להשלים את מה שראיתם במקומות הללו.
תחנת המטרו Municipio היא אחת מאותן תחנות המעוצבות בסגנון חדשני עם אומנות חדשנית ומודרנית הפוגשת את הנוסע במקום מאוד לא שיגרתי כמו תחנת רכבת תחתית. בתחנה הזאת האלמנט הבולט הוא שילוב חומות מבצר נאפולי הסמוך בתוך המבואה של התחנה ועיקר העניין כאן שזה קורה מתחת לפני השטח.
כדי להגיע אל המוזיאון הארכיאולוגי אנחנו נוסעים אל תחנת Museo שגם היא אחת מאותן תחנות שהוסיפו להן תצוגות אומנותיות המשוות להן גוון של מוזיאונים מודרניים. התחנה של המוזיאון יש לה תוספות של תצוגה עם אוריינטציה למה שאתם הולכים לראות במוזיאון והעתק של הפסל Farnese Hercules המרשים יקדם את פניכם מתחת לפני האדמה.
בתחנה הזאת יש גם חדר הנמצא בדרככם החוצה מהתחנה (אחרי המדרגות ואפשר גם לשאול) שבו מוצגים ממצאים מרשימים ביותר אשר נחשפו בעת חפירת הרכבת התחתית. בהחלט הקדמה נאותה למקום שאתם הולכים אליו.
היציאה מהתחנה נמצאת ממש בפינה המזרחית של המוזיאון.
כאן המקום להזכיר שכדאי לכם לקנות כרטיס ליום שלם בשנת 2017 מחירו היה 4.5 יורו וסביר שתנצלו אותו היטב.
למוזיאון הארכיאולוגי הגיעו חלק גדול מכל הפריטים המדהימים שהוצאו בשנים הראשונות מתוך החפירות של הערים שקבר הווזוב בהתפרצות שלו בשנת 79 לספירה. זה אולי ישמע אירוני אבל מצד אחד ההתפרצות הזאת הייתה טרגדיה למי שחי אז באזור אבל מהצד ההיסטורי והארכיאולוגי בזכות ההתפרצות הזאת קיבלנו צוהר להתבוננות ממשית ומוחשית לחיים עצמם שהתרחשו בפומפיי של אותן השנים. הזמן פשוט קפא במקום על כל מה שהיה אז באותה העיר,הרחוב,הבית, המקדש, המרחצאות. בנוסף לכל מה שהגיע מפומפיי הרקלנאום והסביבה נוסף לאוסף המוזיאון גם האוסף המרשים של משפחת פארנזה.
האצנים-המוזיאון הארכיאולוגי
לינק למפת המוזיאון
כדאי לדעת שביום ראשון הראשון שיוצא בכל חודש - הכניסה לכל המוזיאונים באיטליה היא ללא תשלום.
עצה נחמדה בשביל מי שמגיע למוזיאון - קראו את השורות הבאות ושימו לב לאותן הפסלים או הפרסקאות או הפסיפסים המפורסמים שמוזכרים כאן. לכשתגיעו אל החדר שלהם אתם כבר תכירו אותם מה שייתן לכם עוד מימד על הביקור שלכם במוזיאון. הנה אתם רואים יצירה שאתם מכירים ולא סתם פסל או ציור מרשים.
 
בקומת הכניסה או קומה 0 במפת המוזיאון נוכל לראות אוספי פסלים שהנחשבים שבהם הם :
Farnese Hercules * חדר 12 הפסל המרשים של הרקולס שרגליו ידו ועוד אמה  הם אביזרים תותבים/היו אביזרים תותבים.  נכון רגליים תותבות של פסל זאת היות ומצאו את הפסל ללא רגליו. כדי להעמידו על רגליו  פיסלו עבורו רגליים. לימים נמצאו הרגליים האמיתיות.
 
 
Farnese Bull *   חדר 16 אחד מהפסלים הנחשבים ביותר של האוסף. הפסל מספר סיפור מהמיתולוגיה היוונית על  אשה בשם דירקה שהייתה אשתו של  מלך העיר תבאי . דירקה התיחסה באופן מחפיר לאישה אחרת בשם אנטיופה נענשה על כך ונידונה למוות באמצעות קשירתה לשור. בפסל נראים שני ילדיה התאומים של אנטיופה שהם גם צאצאיו של זאוס עת הם קושרים את דירקה לשור.
Farnese Bull
 
* הפסל של אלת הפריון ארטמיס בעלת מספר עצום של שדיים.
 
ארטמיס אלת הפריון
Venus of Capua *
* הפסל הנפלא של Aphrodite Kallipygos הידוע גם בשם "התחת של אפרודיטה" בשל העיצוב המדהים והסקסי של אחוריה המושלמים של אפרודיטה שנראה בפסל כאילו היא בעצמה בוחנת אותם.
 Aphrodite Kallipygos
בקומה מספר 1 יש לנו שני אגפים. הראשון הוא האגף של המטבעות והמדליות והשני המדהים יותר הוא האגף של הפסיפסים שהוצאו מפומפיי והרקלנאום. בהמשך נמצא את החדר הסודי שהיה סגור עד לא מזמן בשל היצירות הארוטיות הנועזות שמוצגות באולם הזה (65).


החדר הסודי

הפסיפס המרשים ביותר כאן הוא הפסיפס המתאר את הקרב בין אלכסנדר הגדול לבין דרייווש מלך פרס.
 
פסיפס אלכסנדר הגדול
 
בקומה מספר 2 עיקר העניין הוא בכמות הגדולה של הפרסקאות וציורי הקיר המרהיבים שנעקרו ממקומם והובאו לכאן.
בחדר 116 יש פסלים מרהיבים-של האצנים.
 
עיקר המוטיבים של הפסיפסים והפרסקאות לקוח מהמיתולוגיה היוונית/רומית ולפנינו על הקירות מיטב הסיפורים איך שראו אותם האומנים של אותם הזמנים. בנוסף ציורי הפורטרט מהווים גם הם חלק ניכר מעבודות האומנות שנעשו ונמצאו בפומפיי ונמצאות היום על קירות המוזיאון המיוחד הזה.
בקומת המרתף -1 יש אוסף של עתיקות מצרים. (את האגף הזה השאירו לסוף הסיור במוזיאון)
כמובן שמומלץ לכם להשתמש במדריך קולי בעת ביקורכם במוזיאון ולהצטייד בהמון סבלנות ולקחת בחשבון שכמות המבקרים במקום היא עצומה. הקדישו לביקור לפחות 3 שעות.   
 שעות הביקור במוזיאון 9.30-19.30
קצת תמונות ומה הן מתארות:

פומפיי
הולדת ונוס מתוך הצדף


הרמס
פרוטרט של האופה Terentius Neo ואשתו

 

המשוררת Sappho


הקרבת איפיגניה - בית המשורר הטרגי
 

זאוס מתחפש לשור-אירופה יושבת עליו


ארגוס שומר על לו היפה בפקודה הרה אשת זאוס
 
3 הגרציות

בגמר ביקורנו במוזיאון אנחנו נמשיך אל כיוון רחוב טולדו התוסס. 2 אפשרויות לפנינו. הראשונה לצעוד רגלית דרך רחוב Via Enrico Pessina היוצא מהפינה הדרום מערבית של המוזיאון.(ימינה מהיציאה מהמוזיאון) ועליו הולכים לכיוון הים(דרומה) עד שהוא הופך ל- Piazza Dante על שם דנטה אלגיירי מחייה השפה האיטלקית. ומעבר לכיכר ובאותו הכיוון הופך הרחוב לרחוב Via Toledo התוסס.
אפשרות נוספת היא ללכת את קטע הדרך עד Piazza Dante ושם להיכנס לתחנת המטרו Dante ולנסוע עם המטרו עד לתחנת Toledo הנחשבת לתחנה היפה ביותר בעיצוב המיוחד שלה. בצורה הזאת תעברו דרך עוד 2 תחנות מעוצבות בצורה נפלאה במערכת המטרו של נאפולי. תחנת דנטה ותחנת טולדו.

 
תחנת טולדותחנת דנטהתחנת טולדו

תחנת Toledo מעוצבת בצורה שאתם תרגישו כאילו אתם מביטים אל השמים הכחולים בעת שתרימו את הראש אל עבר הפסיפס בצבעי הכחול שעל התקרה. אין כמעט אחד שלא מוציא את המצלמה ומצלם. למעט המקומיים שכבר התרגלו למראה המיוחד. בהחלט הרכבת תחתית היפה ביותר באירופה כולה ומכיוון שלא הייתי ברכבת תחתית יפה יותר אז בשבילי גם היפה בעולם כולו.
לכשנצא מהמטרו נמשיך ללכת על רחוב Toledo כשפנינו לכיוון הנמל והרחוב בכיוון הזה נמצא בירידה קלה מה שעושה את ההליכה נוחה למדי. תדמיינו לכם שאתם הולכים במסעדה אחת ענקית. בכל מקום יש מסעדות ופיצריות ומיני מאפה שונים ובשר ופסטות וגלידות ומה לא? והכול מלא מלא  מלא באנשים כאילו שהכול מדהים וטעים.  למעשה מהיציאה מתחנת המטרו ועד לסופו של הרחוב זהו מדרחוב אחד ארוך ומסעדה אחת ארוכה.
העוגות של נאפולי
מכיוון שאמרנו שרחוב Toledo הוא כמו מסעדה ענקית ולבקר בנאפולי בלי לאכול אוכל איטלקי זה שווה ערך לזה שלא היית כאן כלל , ובנוסף לכך סביר להניח שהשעה היא שעת צהריים אזי נמליץ כאן על כמה מקומות. קחו בחשבון תורים ארוכים והרבה סבלנות. המקומות שמופיעים כאן הם לפי המסלול שכאן והם על רחוב   Toledo כדי שלא תצטרכו להתרחק מהמסלול. כמו כן זהו המקום לעבור ליד המאפיות,המעדניות,הפיצריות,הקונדיטוריות,המסעדות,להריח ולראות ולנסות לחוש את המטבח המקומי בזמן שיש לנו.שימו לב שמספרי הבתים לא הולכים לפי הסדר ההגיוני שאנחנו מכירים. ויש הבדל משמעותי בין צד אחד של הרחוב לצד שמנגד.
איפה אוכלים?
Bar Augustus- Via Toledo, 147   בר עם עוגות סוף הדרך. יש המגדירים את הביקור במקום כחובה.
סביר להניח שתור אדיר יקדם את פניכם אבל זה יקרה בכל אחד ואחד מהשמות שיופיעו כאן.
 
‪Officina Gelati- Via Toledo, 311  מקום קטן לגלידה משובחת על הדרך.
 
Pizzaioli Veraci Toledo- Vico Tre Re a Toledo 1
לכשתגיעו אל Via Toledo, 289 הרחוב ימינה הוא רחוב Vico Tre Re a Toledo ושם במספר 1 תמצאו מסעדה שתוכלו להגשים את כל החלומות על אוכל איטלקי טעים.
 
‪La Sfogliatella Mary- ‪Via Toledo 66  עוגות עוגות ועוד עוגות. המקום נמצא בתוך Galleria Umberto I.
 
 את המסע הגסטרונומי הזה נסיים בסוף הרחוב בפיצה ‪Antica Pizza Fritta Da Zia Esterina Sorbillo הכי טובה בנאפולי לדעת לא מעט מבקרים. תור אדיר של רעבים או מכורים לפיצה. ממש בסוף רחוב טולדו מצד ימין של הרחוב. הכתובת המדוייקת היא: Piazza Trieste E Trento, 53.
 
אז תוך כדי זלילה מתמשכת (אולי) או לקוק גלידה משובחת, או סתם איזה ג'אנק פוד אנחנו מטיילים להנאתנו לאורך רחוב טולדו.  לקראת סופו ניכנס להתרשם מ- Art Resort Galleria Umberto המרשימה. עם עיצוב מרהיב ואם תחפשו בקפידה תמצאו כמות מרשימה של מגיני דוד.
גלריה אומברטו
חוזרים לרחוב טולדו וממשיכים איתו עד לסופו. עד ל- Fontana del Carciofo.   באזור הזה של סוף רחוב טולדו יש לנו מספר אטרקציות לבקר בהם. Royal Palace of Naples , תיאטרון סן קרלו, Piazza del Plebiscito, Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola. אבל המקום הכי מרשים לעניות דעתי זה: Galleria Borbonica. או בשם היותר מעניין של המקום:  .BOURBON TUNNELשבמקור זה היה אמת מים מהמאה ה-17 והיום יהווה עבורכם אתר ביקור מרתק. צריך לשים לב שפתוח רק בימי שישי עד ראשון בין השעות   10-17.30.  10 יורו למבוגר.

Galleria Borbonica 

מכאן נתחיל לחזור אל כיוון המלון שלנו. נעבור דרך Castel Nuovo המרשים. חזית המבצר מרשימה בעיטורים שיש לה וזה לא מראה רגיל של מבצר. בין שני המגדלים המערביים הצמודים יחסית אחד לשני נבנתה קשת ניצחון מרשימה  בגובה של 35 מטר. בהחלט לא מראה שגרתי של כניסה למבצר.קשת זאת נחשבת לאחת היצירות הבולטות של אמנות הרנסנס בדרום איטליה. אדריכלים ופסלים רבים מכל רחבי איטליה וספרד באו לקשט את הקשת.
כדאי מאוד לשים לב לדלתות הכניסה שמעבר להיותן מרשימות יש להן גם סיפור היסטורי מעניין..  דלתות אלו העשויות ברונזה ומעוטרות בפיסולי ברונזה ואשר נעשו בשנת 1475. העיטורים מתארים ב-6 תמונות מערכות שונות של מלחמה בין שליטים שבאמת לנו לא משנה מי הם, כי כפי הנראה לא נזכור את שמם.לכן זה הפרט הפחות מעניין בדלת. הקטע היותר מעניין הוא שאם תביטו בדלת הקטנה שהיא חלק מהדלת הגדולה תוכלו לראות כדור של תותח נעוץ בתוך הדלת ממש בתווך בין לוחות הדלת. ההשערה להימצאות הכדור היא שהדלתות האלו היו על ספינה צרפתית שהעבירה את הדלתות לצרפת כשלל מלחמה. בעת שעברו ליד גנואה הותקפה הספינה ונראה שפגז אחד או יותר פגעו בדלת. אחד נשאר ממש תקוע בדלת. הגנואים ניצחו את הקרב והכניעו את הצרפתים והדלת עברה לרשותם.  הגנואים שלחו את הדלתות חזרה לנאפולי בשנת 1495 והיא הוחזרה למקומה.
 Castel NuovoCastel Nuovo

היום הקסטל נואבו משכן את המוזיאון האזרחי בקומה הראשונה עם כל ההיסטוריה המתועדת של המבצר ועוד קפלה של  עם כמה ציורי פרסקו.
באגף הצפוני יש את החברה Napoletana di Storia Patria (האגודה הנאפוליטנית להיסטוריה של איטליה) והארכיון ההיסטורי, עם אוסף יוצא דופן של למעלה מ -30,000 כרכים, מגזינים, ספרים היסטוריים, הדפסים וציורים.
בעת שבנו את המטרו של תחנת Municipio   התגלו במקום לא פחות מאשר שרידי 3 אניות עתיקות מתקופת ימי הביניים. 
אפשר להיכנס ולשוטט במבצר באופן חופשי אם לא נכנסים למוזיאון.
 
Tickets: € 6 / Concessions with Artecard: € 3 / Free entry under 18.
Sundays free entry to visit the courtyard, Palatine Chapel, Baron's Hall, Armoury Hall and the Lodge Hall.
Opening hours: Mon - Sat 09.00 - 19.00.  
 
מכאן אנחנו ממשיכים אל Piazza Municipio אשר נמצאת לפני בניין העירייה של נאפולי- Comune Di Napoli. באמצע הרחבה אשר לפני בניין העירייה עומדת כיום מזרקה מרשימה ביותר של נפטון אל הים. Fontana del Nettuno. בה נראה נפטון אל הים עומד עם הסמל המאפיין אותו-הקלשון כשהוא עומד על משטח עגול הנתמך על יד 4 דמויות . מחודי הקלשון בוקעים מים אשר מרטיבים את הפסל ונותנים לו להיות מבריק ונוצץ באור השקיעה. בבניית הפסל הזה היו מעורבים לא פחות ולא יותר מאשר   Michelangelo ו- Bernini רק שאלה מיכאלאנג'לו וברניני אחרים. אלו הם Naccherino ,Michelangelo והפסל Bernini Pietro שעבדו בעיקר בנאפולי וגם הם אחראים לעבודות פיסול מרהיבות.
עוד סיפור מעניין על הפסל הזה הוא הדרך שהוא עשה עד שמצא את מקומו בכיכר הזאת. ואולי גם זו לא התחנה האחרונה שלו. המזרקה הזאת נדדה בין לא פחות ולא יותר מאשר 7 מקומות שונים ברחבי העיר. בין השנים 1601 ועד 2015.
 המזרקה של נפטון
ב- Piazza Municipio נכנס אל תחנת המטרו להשלמת יום הטיול שלנו בין עוד כמה תחנות מטרו עם עיצוב מודרני מדהים. 2 תחנות לטעמי מעוצבות בצורה אשר בהחלט עשויה להוציא מכל אחד קריאות התפעלות לאשר רואות העיניים. הראשונה היא תחנת – Toledo בה כבר ביקרנו, והשנייה היא תחנת ה-  Universita הענקית המעוצבת עם אפקטים מרהיבים. כאשר עולים במדרגות הנעות אשר מטפסות גובה לא קטן נוצר אפקט מאוד מרשים שנוצל בצורה נפלאה ע"י המעצבים של התחנות. אתם לא תאמינו בכלל שאתם נמצאים בתוך תחנת מטרו.
כדאי לכם ומומלץ לנצל את כרטיס הנסיעה היומי שרכשתם להגיע לעוד תחנות מעניינות ומדהימות שעל קו המטרו L הצהוב.
טיפ קטן – יש הבדל עצום בין שיורדים לתחנה ובין שעולים מהתחנה. ב-2 הכיוונים יש מוצגים ומה לראות וכדי ליהנות מהתחנות עד הסוף צריך למעשה לצאת ולהיכנס. או לעלות ולרדת. אל תעשו את זה כמובן במעלית מכיוון שעיקר העיצוב נמצא במעברים ובמדרגות הנעות.
 
הנה כמה תחנות שוות (לדעתי) :
 1.  Garibaldi שם גם נחמד לצאת מחוץ לתחנה. מרכז קניות גדול ונחמד. והמון שבלולי פלסטיק חמודים צבעוניים וענקיים מחוברים לעמודים.
 2. Materdei תחנה עם עיצוב מרשים ביותר. גם כן אחת המרשימות בסדרה.
 3.  Salvator Rosa
 4. Quattro Giornate
 5. Vanvitelli – תחנה מרשימה
תחנות המטרו-נאפוליתחנות המטרו-נאפולי
תחנות המטרו-נאפוליתחנות המטרו-נאפולי

ליום ראשון בנאפולי זה די והותר. את היום נסיים במסעדה עממית הנמצאת ממש בסמוך למלון.
לפי כמות האנשים שבמקום המסעדה מבוקשת ביותר - ‪Fratelli La Bufala שם תוכלו לאכול מאכלים איטלקיים מקומיים. המסעדה שוכנת על אותו הרחוב של המלון- Via Medina 18, 80133
 
נאפולי יום 2 :

הכנסייה הטביעה את חותמה בנאפולי באופן כל כך חזק שאפשר לראות כמעט בכל פינה כנסייה מרשימה. כאלו יש לא מעט בנאפולי. את היום השני שלנו בנאפולי נקדיש בעיקרו לביקור בכמה מהאתרים הללו אבל אלו המאוד מיוחדים. לאו דווקא בהקשר של הדת עצמה אלא ובעיקר הודות ליצירות האומנות המאוד מיוחדות שניתן לראות בהן.
את היום נתחיל ב- Museo di Capodimonte . הפרדנו את המוזיאון הזה מהמוזיאון הארכיאולוגי כדי לא להעמיס 2 מוזיאונים שמצריכים לא מעט סבלנות ביום אחד.

Museo di Capodimonte מוזיאון נחשב ביותר אשר שוכן בארמון המלכותי של קאפודימונטה שהוקם ע"י בית בורבון הצרפתי ששלט באזור בשנת 1738 והוא גם המוזיאון הגדול ביותר באיטליה.
 הארמון נבנה כדי להכיל את האוסף של של אליזבתה פרנזה המרהיב.(זוכרים הפסלים מהמוזיאון הארכיאולוגי). כאן נוכל לראות יצירות של Caravaggio,  Titian, Parmigianino,,  El GrecoRaphaelParmigianinoBotticelli ,Carracci ועוד.
מ שביום ראשון הראשון שיוצא בחודש הכניסה לכל המוזיאונים באיטליה היא ללא תשלום.
כדאי לדעת שהמוזיאון סגור בימי רביעי
המוזיאון בגלל מיקומו המרוחק ממרכז העיר הוא יעד מפוספס על ידי לא מעט מבקרים בנאפולי. ההגעה אל המוזיאון היא לא הנוחה ביותר ולשם שיפור הנושא הזה יש כיום אוטובוס שאיתו אפשר להגיע ולחזור למרכז העיר וניתן לקנות כרטיסי נסיעה באוטובוס כולל כניסה למוזיאון. האוטובוס הזה גם עוצר ב- Catacombe di Napoli עוד יעד לבקר בו היום כך שבמחיר של 12 יורו לאדם יש לכם נסיעה נוחה למוזיאון כולל כניסה למוזיאון, ועצירה בעוד מקומות בנאפולי.

 
את הביקור במוזיאון שהוא הגדול ביותר באיטליה כדאי לתכנן היטב ולנסות לדעת לאן ללכת  ואת מה אתם רוצים לראות.
במקום גם גנים עם שבילי הליכה עם פסלים ומזרקות. תחשבו שפעם האזור הזה היה פארק הציד של המלכים.
לא לפספס את  "ההלקאה של ישו" של Caravaggio. (The Flagellation of Christ)
לא לפספס את "יהודית והולופרנס" של הציירת Artemisia Gentilesch.
לא לפספס את "Danae" של Titian
לא לפספס את "   " Anthea של Parmigiano
ועוד הרבה ציורים מהמובילים בעולם האומנות ואת כולם אתם יכולים לראות בקומה השלישית של המוזיאון.

מהמוזיאון נלך או ניסע עם האוטובוס ליעד
נו הבא הנמצא בסמוך אלו הן - ‪Catacombe di San Gennaro
 
המקום היווה בעבר אתר קבורה מתחת לפני האדמה. אחד מתוך שלושה שהיו בנאפולי. לא מומלץ לבקר למי שיש לו בעיות בריאות וכדאי לוודא ולבדוק היטב לפני שנכנסים. 1.5 שעות של מסלול מתחת לאדמה לאורך של כק"מ אחד מתוך כ-170 ק"מ של מנהרות שבתקופה הרומית שימשו לאספקת מים אל העיר.
 
את המשך המסלול נעשה מהמוזיאון הארכיאולוגי שם נרד מהאוטובוס שייקח אותנו או מהקטקומבות או ממוזיאון קפודימונטה.

את המסלול נעשה רגלית לפי המסלול המצ"ב 
תחנת גריבלדי

אורכו של המסלול הוא כ- 3.2 ק"מ ומסתיים בתחנת האוניברסיטה שאם עדיין לא ביקרתם בה(מומלץ ביותר) הרי זו הזדמנות שנייה בעבורכם.
 
אנחנו מתחילים מהפינה של המוזיאון הארכיאולוגי Via S. Teresa degli Scalzi פינת Piazza Museo משם אנחנו מתקדמים 350 מטר עד שנגיע אל Via Maria Longo אליו נפנה ימינה ונלך לאורכו של הרחוב 150 מטר עד שנגיע אל שילוט בצבע חום אשר יראה לנו את הכיוון אל 2 מקומות יוצאי דופן לביקור. הראשון Museo delle Arti Sanitarie בהחלט מוזיאון לא שגרתי. המקום השני להיכנס אליו הוא : ‪Farmacia Storica degli Incurabili שנמצא למעשה באותו הבניין. כאן כבר מדובר בנושא יותר פופולארי והוא בתי מרקחת במיוחד העתיקים שבהם. כדים לתרופות, ציוד להכנה, ומבנים מעניינים הופכים את הביקור במקום לחובה. המקומות הללו הם תחת ה- Museum of the History of Medicine and Health. קחו בחשבון שהסיורים במקום הם בד"כ באיטלקית מה שלא צריך למנוע מכם את הסיור וליהנות ממה שרואות העיניים.
כדאי להתקשר ולבדוק שעות סיור בטלפון- 081.440647
או לבדוק במייל הרבה לפני שאתם מגיעים לנאפולי- info@ilfarodippocrate.it
שעות פתיחה: יום שני עד יום שבת 9:00-17.00 יום ראשון: 9:00-13.00 (סגור בימי שלישי);
מרקחת ומוזיאון: יום רביעי, יום שישי, יום שבת 9: 00-17: 00; יום ראשון: 9:00-13.00 (סגור בימים אחרים).
האתרים הללו נמצאים בכתובת Via Maria Longo, 50.
ביציאה מהמוזיאון להיסטוריה של מדע הרפואה אנחנו חוזרים אל Via Maria Longo וממשיכים אתו עוד כ-100 מטר עד למפגש שלו עם Via Porta S. Gennaro.  במקום הזה הרחוב הופך להיות מאוד צר אחרי הצומת ואם נביט שמאלה ניראה את Porta San Gennaro השוכן על סימטא עם השם: Via Porta S. Gennaro עליה נלך ונעבור את השער אל צידו השני להתרשמות. זה אחד מהשערים שהגנו על העיר נאפולי בימי הביניים ויש משערים שזה לא מיקומו הראשוני. מעל לקשת יש ציור בו מופיע כמובן סן ג'נרו.
כאשר אתם נמצאים מתחת לקשת תראו את דלת הכניסה לקפלה שנמצאת במקום אבל היא סגורה. מעל לדלת יש את התיארוך הלטיני האופייני לכל המקומות הקדושים/העתיקים באירופה כולה. השער שהיה היחידי כלפי הצד הצפוני של העיר כנראה שימש את אלו שעשו את דרכם אל בית הקברות Catacombe di San Gennaro וייתכן שזו הסיבה לשמו. נחזור חזרה לצומת ונפנה שמאלה אל רחוב Via Luigi Settembrini. כעבור  מטר נפנה ימינה ב- Via Duomo. על Via Duomo אנחנו הולכים 300 מטר עד שנגיע אל ‪Duomo di Napoli. לכשנצא את הדואומו נמשיך ברחוב וממש אחרי הדואומו נפנה שמאלה אל רחוב Via dei Tribunali הצר. הולכים ברחוב שהוא ממש לא מרשים ואופייני לחלקים נרחבים של נאפולי. בהחלט מתאים לתיאורים על דרום ת"א ואפילו על מקומות פחות טובים. אחרי פחות מ-100 מטר נגיע אל Obelisco di San Gennaro שיש לו מעין מפרץ ברחוב. מולו ואלמלא הסימון של מוזיאון לא בטוח שהייתם יודעים נמצא את - Pio Monte della Misericordia.   האטרקציה הנחשבת ביותר של המקום הוא ציור שמן של הצייר קארוואג'יו שנעשה בתחילת המאה ה-17 ושנושא את השם :שבעת עבודות הרחמים או שבעת מעשי הרחמים- The Seven Works of Mercy בשפה האיטלקית זה נשמע ככה- Sette opere di Misericordia ואשר נחשב לציור הדתי החשוב ביותר שנעשה במאה ה-17 .
מהם 7 המעשים אשר משקפים את מעשי הרחמים וכיצד הם באים לידי ביטוי בציור? לפחות 5 מוטיבים יהיה קל להסביר.
 האל-מראדונה
נתחיל מהחלק התחתון של הציור בו נראה גבר חצי ערום סימן לקבצן נטול בגדים והוא אוחז בגלימתו של אדם קדוש במקרה הזה כנראה המחשה בציור לאגדה על סנט מרטין מטורס או מרטינוס הקדוש שהיה הבישוף של העיר הצרפתית טור. ושהמקור שלו בכלל מהונגריה. הסיפור מספר שבעת היותו חייל ועובד אלילים, עבר בשער העיר וראה קבצן נטול בגדים. הוא הסיר את גלימתו וחילק אותה ל-2 חלקים. האחד העניק לקבצן ואת השני לבש. פרט מעניין נוסף הקשור לגלימה הוא השם שלה. CAPPA שפירושו גלימה עם כיסוי ראש מה שאנחנו מכירים בשם קפוצ'ון. ברבות השנים הגלימה הזאת נשמרה בחדר מיוחד אשר נקרא בכלל קפלה על שום ה- CAPPA שהייתה בתוכו ומכאן נגזר בהמשך השם קפלה למקום תפילה.
אז קטע זה של הציור מסמל את -  להלביש את העירום
 
בצד ימין של הציור רואים ציור סוריאליסטי של אסיר המוציא את ראשו בין הסורגים ויונק משד של אישה. הסיפור מבוסס על אגדה רומאית שבה בת עזרה לאביה שנידון למאסר עולם וללא אוכל.
זה מסמל את מעשי הצדקה של - לבקר את הכלואים, ולהאכיל את הרעבים
 
אחרי הסצנה של האישה החולצת שד לאסיר נראות זוג רגליים הנישאות על ידי  גבר אחד שנראה בציור. הגבר השני מאיר את הדרך. סצנה זאת מסמלת את - קבור את המתים
 
בצד שמאל באמצע נראה אדם שותה וסצנה זאת עבור מעשה החסד של - רענן את הצמא.
 
 
את השניים האחרונים בקר את החולים ותן מקלט לזרים, גם חכמים ממני לא בטוח שיודעים להסביר אז מי אני שאנסה.

כמובן שמעבר לציור המפורסם הזה יש עוד מה לראות ב- Pio Monte della Misericordia.

מכאן אנחנו עושים את הדרך חזרה אל Via Duomo פונים שמאלה וממשיכים עד לרחוב Via San Biagio Dei Librai הארוך והצר. צוהר לרחוב נאפוליטאני אופייני. אנחנו צועדים על רחוב זה עד שנגיע אל Obelisco dell'Immacolata
אשר נמצא ב- Piazza del Gesù Nuovo. לאורך הרחוב יש לא מעט נקודות עניין רק שעלינו לסנן ואי אפשר להיכנס לכול כנסייה וכנסייה וכאלו יש ללא סוף בנאפולי. בהמשך הרחוב נעבור לייד פסל של אל נהר הנילוס. נדע זאת לפי הספינקס שנמצא ליידו. ורק לידיעה כללית אלי נהא מאופפינים על ידי קרן שפע שהם אוחזים ובזקן שהם עטורים.
בהמשך הרחוב ישנה את שמו ל- Via Benedetto Croce לא לפני שהוא היה Piazzetta Nilo.  עוד עמוד מעניין הוא Spaccanapoli שגם הוא נמצא על רחוב Via Benedetto Croce
 
מ- Piazza del Gesù Nuovo ניכנס אל  המיתחם של Santa Chiara הכולל מנזר וכנסייה. ביקור בגני המנזר המעוטרים בקרמיקות מרהיבות מזכיר את ברצלונה בהקשר של גאודי.
בגמר הביקור במתחם נמשיך לכיוון תחנת ה- Universita של מערכת המטרו של נאפולי.
בערב ההמלצה לנסוע אל האזור שלייד Stadio San Paolo בשביל לראות את מופע המים של Fontana dell'Esedra אשר שופצה בשנת 2006 אחרי זמן רב של הזנחה. המזרקה הזאת נבנתה עוד בתקופתו של מוסוליני ומזכירה את התכנון של גני קאזרטה. שילוב של שיש קרמיקה מים ואור. שווה ביקור.
אתם יכולים להגיע לכאן עם קו המטרו ולרדת בתחנת Mostra d'Oltremare. אם אתם יוצאים מתחנת האוניברסיטה או תחנת Municipio אתם צריכים לעבור לקו השני של המטרו. מהקו הצהוב(1) לקו הכחול(6).

מפת קווי המטרו של נאפולי

 נאפולי יום 3 :
יום להשלמת אתרים מעניינים מחוץ למרכז של נאפולי.
 1. Fontana della Sirena על הדרך
 2. ‪Palazzo donn'Anna
 3. ‪Villa Volpicelli
 4. ‪Villa Rosebery Residenza del Presidente della Repubblica
 5. ‪Parco Archeologico Pausilypon
 6. ‪Vulcano Solfatara-אזור גיאותרמי עם גופרית קיטור ותופעות גיאותרמיות. מומלץ ומעניין.
 7. ‪Cattedrale di Pozzuoli
 8. ‪Rione Terra
 9. ‪Castello Aragonese di Baia Napoli
 10. ‪Grotta Della Dragonara
 11. רובע Chiaia
 12. דרך  מעל לאגם Lago Miseno  - - מקום עם נופים מדהימים בשקיעה ואחריה כאשר רואים את נאפולי בלילה
 13.  ‪Lungomare  טיילת על החוף מערבית למרכז נאפולי.

 
טיול מוצלח

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר


 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר