דוידי קליר- מסלולי טיול - סלובניה יום 2
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

Booking.com

סלובניה יום 2

 את הימים הבאים נקדיש לאגם בלד ולסביבתו הקרובה וגם היותר רחוקה. אגם בלד ושכנו היותר גדול אגם בוהיני הינם חלק מהפארק הלאומי טריגלב (TNP). זהו הפארק היחידי בסלובניה הנושא את שם ההר הגבוה ביותר בסלובניה-טריגלב המתנשא לגובה של 2864 מ'. פרוש השם טריגלב הוא שלושה ראשים על שם שלושת הפסגות שמייצגות את ההר שהוא גם הסמל הלאומי של סלובניה. הפארק, הכולל את רוב רכס האלפים היוליאניים בתחומי סלובניה, משתרע על ארבעה אחוזים משטח המדינה והוא נמצא בצפון מערב סלובניה. הפארק הלאומי טריגלב משתרע בפינה הצפון מערבית של סלובניה, לאורך הגבול האיטלקי והגבול האוסטרי ואם נסתכל על מפת הרי האלפים נראה שלמעשה הם מהווים את הסמן הימני או המזרחי של הרי האלפים ונושא את השם האלפים היולאניים. שטח השמורה משתרע על פני  880 קמ"ר. הפרק הלאומי טריגלב הוא בין הפארקים האירופיים הראשונים שנוסדו באירופה.
את היום נתחיל לייד ומסביב לאגם בלד שטיילת נפלאה סובבת את כולו ואורך כל הדרך הסובבת את האגם היא 6 ק"מ. כמובן שזה לא חובה ללכת את כל הדרך הזאת אבל לעשות כמה קטעים כאלו שווה את המאמץ. הצבעים, הברבורים, הברווזים, והנופים יחזירו לכם על כל מטר שעשיתם.
אחת הבעיות כשנוסעים עם הרכב מסביב לאגם זה למצוא חנייה, פשוט אין. ואם יש אז בד"כ מלאה. אפשר לנסוע עם התחבורה הציבורית ואז אתם משוחררים מהנטל הזה של למצוא חנייה.  תלוי היכן אתם מתאכסנים. אם בבלד אזי תשאירו את הרכב במלון ואחכ תאספו אותו, ואם אתם באים לבלד באזור העיר יותר קל למצוא חנייה. אבל אומר זאת בזהירות כי תמיד יש סיכוי לכך שלמצוא חנייה בעונה עשויה להיות משימה לא פשוטה.
 
אגם בלד

קחו את האוטובוס הנוסע לאורך חופי האגם ורדו בתחנת Mlino. ברוב המקרים אוטובוסים אלו ממשיכים אל כיוון אגם בוהיני. מול התחנה שבה ירדתם עוגנות הסירות שמפליגות אל האי אשר ניצב לו באמצע האגם.באגם יש איסור על הפעלת ספינות מוטוריות אזי ההגעה היא בחתירה ידנית הנמשכת קצת פחות מחצי שעה לכיוון על גבי סירה הנושאת את השם- "פלטנה" Pletna-   ואופיינית לאגם בלד בלבד.
זאת סירה עם קרקעית עץ שטוחה וירכתיים רחבים כדי לאפשר את כניסת הנוסעים בצורה בטוחה. אומרים שהמקור של הספינות הללו הוא עוד משנת 1590. המשיט של הספינה עושה זאת בעמידה ובאמצעות משוטים. יש המשערים ששמה של הסירה שאול מהמילה הגרמנית plateboot שמשמעותה סירה עם קרקעית שטוחה. השייטים נחשבים לבעלי מקצוע מכובד העובר מדור לדור. הסירה היא אחד מהסמלים של בלד ויש שאומרים שאם לא שטת בפלטנה על אגם בלד זה משול לכאילו שלא היית כלל במקום. האגדה מספרת שמי שלא שט לא זוכר דבר מביקורו במקום. אז לתשומת לבכם.

 
הסירה אל האי שעל אגם בלד
 
על האי עומדת כנסיית  Pilgrimage Church of the Assumption of Maria  אבל האטרקציה העיקרית של המקום היא לא הכנסייה אלא העובדה שאתם יכולים למשוך בחבל של הפעמונים ולצלצל בהם. מכיוון שיש אמונה שמי שמצלצל בפעמון ובזמן הצלצול ממלמל את משאלתו-תתגשם המשאלה. כל מי שעולה לאי מצלצל כמובן פן יפספס את ההזדמנות. אחלה שיווק.הפעמון הזה הוא הפעמון "הכי מצלצל" בעולם.
משנת 2013 גם ניתן לעלות לראש מגדל הפעמונים ואף לראות את כל המכניזם של השעון המוצב במקום.
ממרומי המגדל כמובן נשקף נוף של 360 מעלות של האגם. אם הגעתם אל האי בסירה שאתם שכרתם אזי אתם לא מוגבלים בזמן. לא שיש יותר מידי מה לעשות על האי אבל יש במקום בית קפה קטן ונחמד.
אם הגעתם עם משיט סירות אזי יש לכם כחצי שעה לצלצל בפעמון, לטפס לראש המגדל ואולי גם לנשנש גלידה והכול תלוי כמה מבקרים עומדים בתור לפניכם. סביר להניח שאם תתחילו מוקדם לא תהיה עדיין תנועת תיירים גדולה. אחרי שנחזור אל נקודת היציאה של ה"פלטנה" נמשיך משם רגלית עם השביל העובר בצמוד לאגם. כיוון ההליכה הוא מערבה ככה שאנחנו מתרחקים מהעיירה בלד. אנחנו הולכים עד לאזור הקמפינג של בלד שגם נקרא ככה. הקמפינג נמצא בצד השני של האגם ובמקום ישנו חוף מסודר וזו הנקודה היחידה לאורך חופי האגם בה מותרת הרחצה. מי שאמיץ מוזמן להיכנס למים ה-קרים. יודעים מה? לא כל כך קרים. לפי הכתוב מבטיחים שהטמ"פ של המים באגם בימות הקיץ היא 24 מעלות. לשם השוואה טמ"פ מי ים התיכון בחופי הארץ ביולי ואוגוסט היא סביב ה-28 מעלות.
אורך קטע ההליכה המקסים הזה הוא 1700 מטר ובהחלט יספיק בשביל להרגיש את האגם מקרוב.
בנקודה זו מלבד חוף הרחצה והקמפינג יש גם בית קפה/מסעדה  ואפשר לנוח מההליכה עם כוס קפה. נחמד גם לחזור לכאן בערב אם יש לכם את הזמן לכך. במקום יש גם סופרמרקט.
היתרון של שימוש בתחבורה הציבורית שאם עושים מסלול לכיוון אחד לא צריך לחזור אל הרכב את כל הדרך. נעלה על האוטובוס בתחנת Zaka היא התחנה של קמפינג בלד ונחזור אל העיירה בלד ואל הרכב שהשארנו שם. אפשרות נוספת להתנייד סביב האגם היא ברכבת הקטנה המיועדת לתיירים ואשר סובבת את האגם כולו. כל 45 דק'.
 
אם ציינו שה"פלטנה" היא אחד הסמלים של בלד זה המקום לציין שגם עוגת הקרם היא אחד מהסמלים של המקום. אנחנו טעמנו ולא התעלפנו. בכל אופן אומרים שהמקום לנסות את עוגת הקרם של בלד היא במסעדה של מלון סאבא
אבל כל אחד ישלח אתכם למקום אחר ובסופו של דבר-הכל אותו הדבר.
סמל נוסף של בלד הן עגלות העץ או כשמן Fijakers הנהוגות על ידי עגלונים וסוס מושך אותן.
אלו הן מוניות שהם בעצם קרונות פתוחים ועם מסורת ארוכת שנים בבלד. להיות נהג של Fijakers זה לא עניין שכדאי להקל בו ראש. לא כל אחד יכול להיות נהג בעגלה הזאת והמקצוע הזה גם הוא עובר מדור לדור. הבן ירש את המקצוע מאביו אביו ירש אותו מאביו וכן הלאה ...וכך נהגי העגלות התאגדו לעצמם והקימו  עמותה או גילדה ( GILDA )הנושאת את השם  :  UŠTVO BLEJSKIH FIJAKERJEV  כדי לעשות מאמץ ולשמור על המסורת הולכת ונעלמת.  יש להם בגדים מסורתיים המורכבים מסוודר שחור מעין ווסט, מכנסיים שחורים וכובע שחור, חולצה לבנה, על הווסט ציפורנים רקומים- עגלונים אלה גאים מאוד במדיהם.
אם יתמזל מזלכם לפעמים יופיעו עגלות אלו עם נוסעים שגם הם לבושים בבגדים מסורתיים ואז למצלמה שלכם יש יום חג.
 
סביר להניח שאל הרכב שלכם אתם מגיעים בשעות הצהריים המוקדמות במידה ולא נשארתם להתרחץ בחוף.
 
מכאן ניסע אל הכניסה אל  Vintgar Gorge-אחת מהאטרקציות שאין לוותר עליהן בביקורכם בסלובניה.
הערוץ נמצא כ-4 ק"מ מצפון לבלד.
מקורו של השם יש הסוברים כי הוא שאול מהמילה הגרמנית Weingarten שפרושה  כרמים / גינות יין .או שמי הערוץ מזכירים כוס של יין. על בסיס המילה או השם הזה Vintgar ערוצים נוספים הוצמד לשם שלהם מילה זאת כתוספת  והם נושאים שמות כמו-    Iški vintgar   , Ribnica vintgar    ,Bistrica vintgar
אורכו של המסלול הוא 1.6 ק"מ לכיוון ומפלס את דרכו בתוך הערוץ שבו למים הזורמים יש צבע ירוק כחול מדהים. סביר להניח שתצטרכו לעשות את הדרך הזאת הלוך וחזור אלא אם בתכנון שלכם להמשיך מסוף המסלול באופן רגלי לכיוון בלד. המסלול עובר בחלקו הגדול על פני שבילי עץ וגשרי עץ מוגבהים מעל לפני המים בתוך קניון עם קירות תלולים וצימחייה שבחלקה אופיינית אך ורק למקום. הגשרים מתפתלים בצמוד לקירות וחוצים את הערוץ שבו יש גם מפלונים קטנים לאורך המסלול בהחלט המאוד מיוחד.
ערוץ ה- Vintgar סווג בין האתרים התיירותיים החשובים יותר בסלובניה ומספר המבקרים בו גדל משנה לשנה.
בסופו של המסלול לפני היציאה או הכניסה השנייה אל השמורה ישנו גם מפל SUM  הרחב --
13מ.
חובה
ערוץ הויטיגר
ערוץ הויטיגר
ערוץ הויטיגר-מפל SUM
 

פתוח בין השעות ::0008:00-19 עלות של E 4 למבוגר E 2 לילד בגילאים 6-15
 
מכאן אנחנו חוזרים אל העיירה בלד ונכנסים אל הטירה שמעל לאגם. אפשר להגיע עם הרכב ממש לכניסה אל הטירה ולהחנות את הרכב ממש לייד שער הכניסה. דרך אחרת היא לטפס מאגם אל הטירה.
בעונה בין החודשים 15/06-15/09 הטירה פתוחה בין השעות ::008:00-21 עלות כניסה של 10E   למבוגר 5 E לילד. שעות פתיחה אלו מאפשרות לכם להגיע בנחת אל הטירה בלי חשש שתיסגר.
ראשית ההיסטוריה של הטירה היא עוד בשנת 1004 אז היה במקום רק מגדל בסגנון רומנסקי וחומות מגן.
סגנון הבנייה הוא פשוט למדי היות והמקום לא שימש את מגורי האצולה או שליטי האזור שבדרך כלל מקום מגוריהם היה מתהדר באולמות מפוארים לטקסים ולהאדרת הרושם.
המאפיין הייחודי של הטירה הוא המבנה הכפול שלה - בחלק המרכזי המבוצר היה מעונו של בעל הבית, בעוד החלק החיצוני נועד למגורי המשרתים. בשנת 1511 הטירה נפגעה קשה ברעידת האדמה. בהמשך השנים הטירה שוקמה ולמעשה מאז השיקום זהו המראה הנוכחי שלה. החלק שנחשב ליותר מעניין בטירה היא קפלת Castle. זאת היא קפלה בסגנון גותי אשר נבנתה במאה ה -16 ושופצה בסגנון הבארוק בסביבות 1700.

 
 פנים טירת בלד

טירת בלד מסודרת היום  כאזור תערוכה. בחדרים ליד הקפלה יש תצוגות המספרות את ההיסטוריה העתיקה של בלד מן החפירות הראשונות, ועד להיסטוריה של הטירה עם ריהוט מאפיין של התקופה ההיא.
בטירה תוכלו לראות את הציוד המסורתי שהיה לצורך הדפסה. אפשר גם להזמין בקבוק יין ולחתום אותו במקום עם חותמת שעווה.

 
 בקבוקי היין בטירת בלד
 
במהלך החודשים החמים, (בעונת התיירות) חצר הטירה מארחת אירועי תרבות רבים,ביניהם ארועים המתקשרים לימי הביניים וכשתכנסו לטירה יקבלו את פניכם אבירים בלבוש מתאים או איכרים בלבוש המתאים לתקופת ימי הביניים. בהחלט מוסיף צבע וחיים לטירה. כדאי לברר באיזה ימים יש הופעות בטירה ולנסות להתאים את הביקור שלכם בהתאם.
אבל העיקר שיש לטירת בלד להציע לכם זה את הנוף הנשקף ממרומי המצוק עליו היא יושבת.
טירת בלד מציעה את הנוף הטוב ביותר של האי בלד, העיירה בלד ושל האזור הכפרי של אזור Gorenjska.

 
הנופים מטירת בלד
 נופי האגם מטירת בלד


מי שהגיע לכאן שלא עם הרכב שלו יכול לרדת בשביל עתיר מדרגות המגיע עד לאגם.
 
לסיום היום רק אם נשאר לכם זמן סעו אל גבעת Straža בשביל לגלוש במורד על עגלות הרים במהירות של 40 קמ"ש. גם העלייה עם הרכבל לצורך הגלישה היא נחמדה ונותנת לכם עוד אפשרות של צפייה על נופי האגם.
למי שפוחד מהעגלות הרים יכול רק לעלות ברכבל . בקיץ בימים שלישי שישי ושבת פתוח עד השעה 23:00 בחודשים יולי ואוגוסט. עלויות משתנות בהתאם לעונה ובהתאם למספר הפעמים בו תרצו לגלוש.  לינק לאתר גבעת סטרז'ה
                      
                                     

מעל לאזור הגלישה בעגלות ההרים יש את פארק האתגרים Pustolovski   עם פארק חבלים נחמד לכל המשפחה-בקיץ פתוח בין השעות 10:00-20:00 עלויות משתנות בהתאם למה שעושים. לינק מצורף.

 
 
כדאי לדעת- בשבוע השלישי של יולי כל שנה נערך פסטיבל ימי בלד. שלושה ימים של מופעים קונצרטים ועוד אירועים. אבל הסוכריה הם מופעי האורות שבלילה. אז מאירים את האגם ונערכים מופעים אורקוליים המושכים המוני מבקרים.
בכלל לאורך כל השנה נערכים שלל אירועים במקום כדי למשוך את התיירים. מצ"ב לינק לאירועים ולתאריכים שלהם.

 
מפת מסלול היום
 
כדאי לדעת שהמלונות בסלובניה באזור אגם בלד מוזמנים חודשים מראש והמלונות הטובים עם מחירים טובים מתמלאים חודשים מראש. את ההזמנה כדאי לסגור מייד כשאתם יודעים את תאריכי הטיסה שלכם.

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר


 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר