דוידי קליר- מסלולי טיול - סלובניה יום 3
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

Booking.com

סלובניה יום 3

היום ניסע אל האגם השכן-אגם בוהיני Bohinjsko jezero שהוא האגם הגדול ביותר בסלובניה. האגם  נמצא במרחק של 26 ק"מ מערבית למרכז העיירה בלד וכל הנסיעה היא על כביש 209. אחרי 20 ק"מ אנחנו עוברים בעיירה Bohinjska Bistrica ממנה ניתן לקחת או לרדת מרכבת המכוניות במסלול סובב פארק טריגלב שאותו נעשה באחד מהימים העוקבים . זה כמובן תלוי איזה מסלול תעשו.במסלול שמופיע בהמשך למעשה אין תלות בכלל ברכבת המכוניות. כשמתקרבים אל האגם ניתן לראות את העמק הקרחוני אשר בקרקעיתו שוכן האגם בינות שרשרת הרים גבוהים שסוגרת עליו כמעט בכל היקפו, ובימים בהירים אפשר אפילו לראות את השיא של הר טריגלב האדיר. 
מכיוון שהיום עמוס בפעילות כדאי להתחיל מוקדם ולהיות בעיירה Ribčev Laz לא אחרי 8:45.

עם אורך של כ-4 ק"מ ועם צבעים כחולים משגעים גם אגם בוהיני הוא אחד מהיעדים המועדפים על המטיילים. אומנם הוא אינו ממוסחר כמו שכנו אגם בלד אבל בזה יופיו של האגם. את הטיול באגם נתחיל  בעיירה Ribčev Laz ששוכנת בפינה המזרחית של האגם שהמבנה שלו צר וארוך. ממש לפני שמגיעים אל הגשר העובר מעל לנהר Sava Bohinjka יש מצד ימין של הכביש מפרץ חנייה מול Hotel Jezero. על גבעה שדשא ירוק ומטופח מכסה אותה. בראש הגבעה הקטנה עומדת אנדרטה לזכר ארבעה גברים אמיצים שהיו הראשונים אשר העזו לטפס אל פסגת הר הטריגלב בקיץ של שנת 1778. הפסל המורכב מדמויות של ארבעת המטפסים כאשר אחד מהם צופה אל כיוון פסגת הטריגלב הנשקף מרחוק. בהחלט נקודת התחלה ראויה לטיול של היום באזור אגם בוהיני.
מייד אחרי האנדרטה מצד ימין בצמוד לכביש יש את המבנה של  Alpinsport RIBČEV LAZ כאן אפשר לשכור אופניים לרכיבה באזור / קאנו/ועוד .
ואם חשבתם להקיף את האגם על אופניים אזי טעות בידכם היות ובצד הצפוני אסורה הרכיבה.
מי שמתכנן להיות יותר ימים באזור יכול לעשות מסלול רגלי סובב אגם עם אורך של כ-11 ק"מ ובזמן הליכה של 4-5 שעות תוכלו להקיף אותו. מי שבאמת אוהב ללכת בטבע יכול להסתפק בהליכה בצד הצפוני של האגם שם ישנו רק שביל להולכי רגל בעוד בצד הדרומי ההליכה היא בשולי הכביש. אז עדיף לעשות רק צד אחד. מה שכדאי לעשות זאת הגעה עם סירה אל הצד השני וחזרה ברגל בצד הצפוני של האגם. 5.8 ק"מ של נופים. לאורך קטע הדרך הזה יש נקודות גישה אל המים ובחופים המבודדים יותר אתם עשויים להיתקל בחובבי רחצה בעירום. השיט וההליכה חזרה עשויים לאלץ אתכם להגיע שוב לאזור אגם בוהיני כדי להשלים את כל האטרקציות שיש לכם באזור. אפשרות אחרת היא לעשות רק שייט פנורמי על האגם.
את השייט ניתן לקחת ב- 
Ribčev Laz או בעיירה בצד השני של האגם- Ukanc.
 
למי שנמצא באזור לפחות 3 ימים כדאי לשקול/לבדוק כדאיות רכישה של כרטיס בוהיני- 
THE JULIAN ALPS CARD: BOHINJ

השייט אל הצד השני אורך כשעה וההליכה בחזרה בין 2-3 שעות. הסירה הראשונה יוצאת בשעה 9:30 כך שתהיו בחזרה בסביבות השעה 14:00 אם תחזרו רגלית או בשעה 12:30 אם תחזרו בשייט.

כדאי לבדוק האם יש כרטיס למשפחה בעלות מופחתת .
מי שלא מעוניין לעשות את המסלול רגלית גם יכול לחזור עם הספינה וכדאי לרכוש את הכרטיס המשולב של הלוך וחזור. עוד אטרקציה חביבה שאפשר לעשות במקום הוא רפטינג לאורך נהר ה- Sava Bohinjka לאורך של 17 ק"מ ולמשך של 3-4 שעות. מי שרוצה לעשות שייט שכזה צריך לשריין עוד יום באזור.

ויש עוד שפע של אטרקציות שאתם יכולים לעשות במקום- לינק לאתר

ואפשר גם סתם להתענג על החופים במקום. למשל מייד כשעוברים את ה-  Alpinsport RIBČEV LAZ
נמצא חנייה ונלך רגלית. נגיע לגשר אבן החוצה את הנהר ביציאה מהאגם בפנייה ימינה. נעבור את הגשר ומייד אחריו אפשר לרדת לחוף האגם לשבת על הספסל במקום או על החוף. משם נמשיך רגלית עוד כ-600 מטר ברחוב Stara Fužina הצמוד לאגם. הרחוב עושה פנייה של 90 מעלות ימינה אבל אנחנו נמשיך לשביל הצמוד לאגם.  ממש שם ישנו העץ הכי מפורסם באזור זה של סלובניה. הנקודה הזאת נושאת את השם- That Tree. העץ הזה הוא העץ הפוטוגני ביותר שיש באזור כאשר האגם נמצא מאחוריו ומאפשר לכם כאשר מי האגם חלקים להוציא תחת ידיכם תמונות מטריפות. אם אתם חוזרים את הדרך לאורך הגדה הצפונית רגלית  אינכם צריכים להגיע לעץ או לרדת לחוף היות ותעשו את זה בכל מקרה.

ליד הגשר ניצבת לה כנסייה קטנה ויפה הנושאת את השם Church of St John the Baptist. זאת כנסייה קטנה למדי אך מעוצבת מאוד יפה הן מבחוץ והן מבפנים. אל תוותרו על כניסה אליה במידה ופתוחה. הקירות הפנימיים מעוטרים בשלל ציורים יפים. הכנסייה בסגנון רומנסקי-בארוקי והיא אחת מהתמונות הכי אופייניות לאגם בוהיני וגם הכנסייה הכי מצולמת בסלובניה. לצלם את הכנסייה מתוך האגם כאשר הגשר מימין לה זו תמונה מדהימה.
כאשר מתחילים לנסוע אל הצד השני של אגם בוהיני נעבור אחרי 250 מטר מהגשר ליד פסל של האייל בעל קרן הזהב או כפי שנקרא במקום- Zlatorog
אל האייל הזה נקשרים הרבה אגדות ותוכלו לראות את הפסל הזה בעוד מספר מקומות ברחבי הפארק.
האייל עם קרני הזהב

מנקודה זאת ניסע אל הצד המערבי של האגם וניקח את הרכבל אל מעלה הר ווגל המתנשא לגובה של 1922 מטר ותחנת הרכבל העליונה נמצאת בגובה של 1535 מטר. תדירות הרכבל כל חצי שעה. כבר כשהרכבל מתחיל לטפס מתגלה הנוף של האגם במלוא הדרו.בתחנה העליונה נשקף נוף עוצר נשימה של האגם הכחול ממש מתחתיכם, רכסי האלפים היולאנים, והר טריגלאב.
 צמוד לתחנה העליונה תוכלו לראות את בית הקברות הצבאי שבמקום-שריד למלחמת העולם הראשונה.בחלק העליון של הרכבל יש מספר מסלולי הליכה. מסלול של 1.4 ק"מ מעגלי יאפשר לכם לראות את המיטב שיש למקום להציע. לאורך המסלול פזורים לוחות עם הסברים על ההר,ההיסטוריה שלו,הנופים ועוד.
קיימת אפשרות להמשיך ולטפס אל - Orlove glave viewpoint הנמצאת בגובה של 1665 מטר אשר ממנה נשקף נוף מדהים. ההגעה אל פסגה זו אפשרית ברכבל כיסאות פתוח או בטיפוס על שביל הליכה קליל היוצא ממלון הסקי ולוקח כחצי שעה של הליכה.
פסגה נוספת במקום היא- STOREČ (1,603 M) ששביל טיפוס קל מוביל אליה. 
אתר הרכבל והר ווגל

מפת ההר וכל הרכבלים אשר בו

אם עליתם למעלה ביום שיש פה צנחנים במצנחי רחיפה. לכו למקום שבו הם נוסקים לשמים וצפו בהם, המחזה פשוט מרהיב ואל תוותרו עליו. יש כמה נקודות מומלצות. שבו בצד וצפו בדרך בה הם מתמרנים ומתפעלים את המצנח עד לרגע שבו הם נמצאים בשמים. ילדים מאוד ייהנו לראות זאת.

כמובן שמי שחשקה נפשו לצניחה כזאת יוכל למצוא כאן פרטים. 

תופעה מעניינת במקום היא קיני נמלים אדומות (Formica rufa) ענקיות שבונות כאן תילים בגודל שלא ראיתם כמעט בשום מקום.את התילים הללו ניתן לראות על הדשא באזור שטוף השמש ליד תחנת רכבל הכיסאות Brunarica . לשים לב -הנשיכה שלהם מכאיבה וכן נמלים אלו מפזרות חומצה פורמית צורבת כאשר הן חשות בסכנה.
בגובה של כ-1400 מטר יש מחלבה zadnji-vogel-mountain-pasture  שאפשר לבקר בה לטעום ולקנות גבינות. שביל מסומן היטב מוביל אליה מהתחנה העליונה. 

כפי שאתם רואים יש לא מעט מה לעשות על ההר.

 
כאשר נרד מההר  יש לנו לטפס אל מפל סביצ'ה- Savica היפה  78 מטר גובה הנחשב ליעד השלישי בסלובניה בכמות המבקרים המגיעים אליו והמפל הכי מפורסם בסלובניה. מהחניה שביל מסודר מטפס אל המפל. כדאי לדעת שההגעה אל המפל כרוכה בטיפוס של לא פחות מחמש מאות מדרגות.  חונים בחניון לייד המשרד שם צריך לשלם עבור הטיול אל המפל. 3E  למבוגר. השביל עובר בתוך יער יפה.
מפל סביצ'ה

הטיול הרגלי אל מעבר למפלים הוא למטיבי לכת אשר בתכנון שלהם להגיע אל עמק שבע האגמים הנמצא הרבה מעל המפל. זמן הליכה אל המפל הוא כשעה הליכה לכיוון.

אחרי שנסיים את המפל נחזור אל מקום הלינה שלנו.

מפת המסלול


כדאי לדעת שהמלונות בסלובניה באזור אגם בלד מוזמנים חודשים מראש והמלונות הטובים עם מחירים טובים מתמלאים חודשים מראש. את ההזמנה כדאי לסגור מייד כשאתם יודעים את תאריכי הטיסה שלכם.

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר