דוידי קליר- מסלולי טיול - סלובניה יום 4
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

כדאי לדעת שהמלונות בסלובניה באזור אגם בלד מוזמנים חודשים מראש והמלונות הטובים עם מחירים טובים מתמלאים חודשים מראש. את ההזמנה כדאי לסגור מייד כשאתם יודעים את תאריכי הטיסה שלכם.

Booking.com

סלובניה יום 4

את היום נתחיל בפארק קטן. מקום שלא בטוח שראיתי שכתוב עליו במדריכי התיירים שקראתי. זהו פארק Završniško jezero  עם אגם קטן ומקסים, מסלול הליכה קטן ויפה . תשתדלו להגיע לכאן באחד מהימים שאתם באזור במידה ולא תעשו את כל המסלול של היום הזה. אם תמשיכו מעט אחרי האגם יש בית קפה/מסעדה שכדאי לנצל וניראה שנחמד לשבת כאן. המסעדה נושאת את השם- Zavrh 

איך מגיעים אל: Završniško jezero   המסלול במפה כאן- עובר את האגם עד למסעדה
 
למקום הזה כדאי לנסות להגיע בכל אחד מהימים האחרים שאתם באזור וזאת במידה ואתם לא מתעתדים לעשות יותר משלושה ימים באזור מה שלא יאפשר לכם לעשות את המסלול של יום מס 4.
 
אחרי הביקור במקום נחזור אל אל כביש E61/A2  וניסע בו דרומה כ-12 ק"מ שם נרד לפי השילוט אל כביש E652   לכיוון העיירה Tržič אליה נגיע כעבור כ-6 ק"מ.
Tržič עיירה עם מרכז עיר עתיק מתקופת ימי הביניים. לא נמצאת על הנתיב המרכזי של התיירים מה שאומר שבדרך כלל לא תהיה עמוסה בתיירים כמו למשל בלד. עיקר הפרסום שלה הוא בתעשיית הנעליים המקומית ואחד מהמפעלים הידועים באירופה  PEKO   נמצא בעיירה. מה שאומר שמי שמגיע למקום עשוי למצוא זוג נעלי עור במחיר מציאה.
המפעל שנוהג לייצר נעליים לתצוגות אופנה מוכר את אותם הזוגות אחרי התצוגות במחירי מציאה ממש.
כתובת המפעל- Cesta Ste Marie aux Mines 5, 4290 Tržič   . במקום ישנה גם חנות למכירת המותג ואפשר למצוא שם נעלי עור גם ב-10E
ביום ראשון הראשון של חודש ספטמבר נקרא יום ראשון של הסנדלרים- Šuštarska Nedelja נערך במקום יריד ענק של מכירת נעליים ומוצרים אחרים. רחובות נסגרים לתנועה, אלפי אנשים שבאים לקנות ולהיות במקום וכנ"ל מוכרים שבאים למכור. מומלץ למי שנמצא באזור בתקופה המתאימה.
 
סיור בעיר העתיקה של Tržič  

העיר הוכרזה בשנת 1985 כאתר מוגן. מראה העיר עוצב בעיקרו ע"י שריפה גדולה שהתרחשה במקום בשנת 1811. הדבר המעניין שהפך את העיר למיוחדת היו התקנות שיצאו בעקבות אותה שריפה וכדי למנוע התפשטות של אש . תקנות אלו כללו התקנה של דלתות ותריסים מברזל. בתים אלו גם ניחנים בעוד מספר מאפיינים מעניינים שכדאי לשים לב אליהם כמו מסגרות החלונות העשויים אבן ירוקה, הפתחים המיוחדים בגגות המיועדים לייבוש הגגות, אבני הדרך, סגנון של חלונות הבולטים החוצה מקו הקיר החיצוני של המבנים, ועוד.למי שיש זמן ניתן לערוך סיור מודרך פרטים בקישור המצורף.

אתר מעניין בעיר הוא  The Kurnik house. זהו מבנה אוטנטי מסוף המאה ה-18 שנשתמר כמעט בשלמותו ועם הריהוט והדקורציה הפנימית כמו שהיה באותה התקופה. שריפות ידועות כגורם שמעצב את פני הערים. גם כאן אחרי שריפה גדולה משנת 1698 החלו לבנות בתים בגדה הנגדית של הנהר- Tržiška ביסטריצה העובר במרכז העיירה.
מבנה זה הוא אחד מאותם בתים שנבנו בצד הנגדי של הנהר ואשר נשתמרו עד לתקופתנו.
כתובת-  Kurnikova pot 2, 4290 Tržič

 בית זה הוא אחד מהיחידות המרכיבות את המוזיאון המקומי המורכב ממספר יחידות המנותקות אחת מהשנייה ולא נמצאות במבנה המרכזי שבו תוכלו לראות איך נראתה תעשיית העור ועוד.

שני אתרים מעניינים במיוחד הקשורים למוזיאון מחזירים את המבקר בהם לימי מלחמת העולם השנייה.
האחד הוא - Partisan printing works of the Kokrica detachment 
שם היו הפרטיזנים מדפיסים בחשאי את הכרזות שלהם. השני הוא אתר זיכרון לאחת השלוחות של מחנה הריכוז מאוטהאוזן שישב בדרום אוסטריה. אתר זה נמצא צפונית לעיר ממש סמוך לגבול עם אוסטריה.-
 Ljubelj south concentration camp, branch of Mauthausen
הבעיה שהביקור באתרים אלו של המוזיאון שבהחלט יכולים להיות מעניינים מצריכים תיאום מוקדם מה שהופך את העניין למסורבל למדי.
לתיאום יש ליצור קשר עם מוזיאון העיר

ממשיכים לעלות צפונה לכיוון Dovžanova soteska. זהו קניון צר ויפה עם מי הנהר אשר מלווים את הכביש הישן. בכניסה לקניון אפשר להחנות הרכב-ראה מפה מצורפת ולעשות מסלול של כ-1.5 ק"מ לכיוון.
מפת המסלול בקניון ופרטים נוספים.     כדאי לדעת שחלק מהערוץ נסגר עקב אסון טבע וכדאי להתעדכן.
אם נחזור לכביש E652   ונצפין עליו כ- 7 ק"מ ממרכז העיירה נגיע אל מכרה נטוש- St. Anna Mine (Sentanski Rudnik)
2 ק"מ צפונית למכרה נמצא אתר ההנצחה של מחנה הריכוז.
 מכאן חוזרים לכיוון כביש האגרה  E61אבל ממש לפניו נפנה לכביש 636 כאשר כיוון פנינו היא עיירת הנפחים Kropa הנמצאת במרחק של 12 ק"מ על כביש 636.
 
Kropa- יושבת על גדות נחל Kroparica ונחשבה בעבר לאחד ממרכזי ייצור הברזל הגדולים באירופה. נושא זה מלווה את המבקר במקום כמעט בכל פינה בעיירה העתיקה והיפה.  זהו אחד מיעדי החובה בכל טיול מאורגן לסלובניה.
זהו כפר קטן ייחודי ויש לא מעטים שחושבים שהוא מדהים ובלתי נשכח.  הכפר נחשב לערש חישול הברזל בסלובניה. עקב מרבצי הברזל הגדולים שהיו בעבר במקום, היה המקום מפעל לייצור בעיקר של  מסמרים. הלקוח העיקרי הייתה הקיסרות האוסטרו-הונגרית והמסמרים יועדו בעיקר לתעשיית מסילות הברזל. מסמרים גדולים. הכפר שוכן בסמוך לערוץ מים שהיו נדרשים לתעשיית הברזל מה שמוסיף ליופיו של הכפר. לאורך הנחל נבנו יותר מחמישים טחנות ששימשו כמקור כוח עבור המפוחים שנדרשו לתעשיית הברזל ועבור חישול הברזל.
מורשת הכפר נשמרה באופן ייחודי ואת ייצור הברזל בעבר החליפו נפחיות קטנות הממשיכות בייצור של מוצרים העשויים -ברזל כמובן. מסורת עבודת חישול הברזל בת מאות שנים נשמרה  על ידי כמה אנשים בכפר שממשיכים לייצר ולעבוד עם ברזל יצוק עד עצם היום הזה. שנים ארוכות של מסורת חישול בברזל- הטביעה חותם מדהים על חיי היומיום של העיר הזאת. בכל מקום ניתן לראות על כל צעד ושעל, בכל רחוב ובכל בית - גדרות נדירות ידיות מדהימות ועוד מוצרים העשויים ברזל.
גם הארכיטקטורה כאן מדברת בעד עצמה: בתים גדולים עם חלונות קטנים ,סורגים מחושלים דקורטיביים, נברשות ושלטים.
 
במהלך עונת הקיץ, החלונות מעוטרים  באדניות עם פרחי ציפורנים/ ביגוניות בצבע אדום אשר משווים לרחובות הקטנים מראות ססגוניים.
 
פסטיבל פרזול הברזל המקומי מתקיים מדי שנה במהלך סוף השבוע הראשון של יולי. אירוע מיוחד נוסף מתרחש ערב יום סנט גרגורי, כאשר ילדי Kropa נוהגים לשוט בסירות קטנות בבריכה של בית היציקה התחתונה .
אחד היעדים שנחשבים ליעד חובה במקום הוא מוזיאון הנפחות המקומי אשר כדאי להתחיל בו את הסיור בכפר.

עוד על הכפר
 
בגמר סיורינו בכפר נמשיך דרך הרובע העתיק של העיירה Radovljica. זהו ממש רובע קטן ויפה אשר מצדיק לסיים
בו את יום הטיול . העיר העתיקה של Radovljica היא אחת הערים שנשמרו בצורה הטובה ביותר בסלובניה עם בתים מתקופת המאה ה -15 וה -16. העיר העתיקה פשוט מקסימה ושווה את הביקור בה.  האמת שקצת קשה לקרוא למקום עיר יהיה יותר מתאים לקרוא לזה רחוב וחצי.
 
מה עוד יש ב- Radovljicaוגם עוד פרטים על 
Radovljica
 
מוזיאון Apiculture: המייצג את ההיסטוריה העשירה של מסורת גידול דבורים בסלובניה (בקומה 1 של אחוזת Radovljica)
 
מוזיאון העירייה: מייצג חייו ופועלו של אישיות סלובנית חשובה מהמאה ה --18 אנטון Tomaž Linhart, נולד בראדובליצה (בקומת 1 של אחוזת Radovljica).
 
The Mansion Radovljica: אחוזה משופצת להפליא עם אולם הבארוק, קונצרטים, קבלות פנים, חתונות ואירועים אחרים.
 
הגלריה לאמנות Šivec בית: אחת הדוגמאות הטובות ביותר של האדריכלות העירונית גותי מאוחר בסלובניה, דיור גלריה לאמנות.
 
מצ"ב מפת המסלול : סה"כ כ-90 ק"מ של טיול קליל. המפה הזאת לא כוללת את הקפיצה אל Završniško jezero
הטיול בערים העתיקות יכול להוות גם יעד מתאים ליום גשום.
נופי האלפים היולאניים
 

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר