דוידי קליר- מסלולי טיול - סלובניה יום 5
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

Booking.com

סלובניה יום 5 למי שנשאר באזור עוד יום

היום החמישי מיועד להשלמות באזור ולמי שמתכוון לעשות את כל החופשה שלו באזור הזה. כאן נביא רק את שמות המקומות הללו ובתוספת מפה של מקום הנקודות.
 
איזה עוד אטרקציות יש באזור של אגם בלד ואגם בוהיני:
1-קניון ה-  Mostnicaכ-7.5 ק"מ מצפון ל- Ribčev Laz. קניון מאוד צר עם מים בריכות ומפלונים יפים.  2-3    שעות של מסלול.
2-מפל Mostnica
3-מפל Iglica Falls
4-הגשר על נהר -Radovna בעיירה Krnica- נחמד רק במידה ועוברים במקום.
5- ערוץ  Pokljuka Gorge

6-מפת אזור בלד עם מיקום נקודות עניין המקושרות לבלד עצמה


סלובניה יום 5 למי שמצפין אל אזור  Kranjska Gora(בעיקר איטליה)

 
לפניכם יום עמוס במיוחד וספק אם אפשר לעשות את כל שמופיע במסלול ביום אחד. על מנת להספיק כמה שיותר אתם צריכים להיות על הכביש לכל המאוחר 8:30.
 
אפשר לחשוב שנוסעים כמה מאות ק"מ אבל ממש לא. בעיקרון אפילו אפשר להישאר באותו המקום שאתם נמצאים "יעלה לכם ב-70 עד 80 ק"מ של נסיעה היות ו- Kranjska Gora נמצאת במרחק של 35 ק"מ בלבד מבלד. מי שמתכנן להיכנס אל הצד הדרומי של אוסטריה המיקום בכפר
Kranjska Gora הוא יותר נוח ויאפשר לכם בקלות גם להיכנס אל הפינה הצפון מזרחית של איטליה שם יש כמה אגמים מפעימי לבבות של מי שאוהב לצלם.
תעלו על האוטוסטראדה כשאתם יוצאים ממרכז בלד/מקום הלינה שלכם. יעדנו היא העיירה Mojstrana. אבל לא זה מה שאנחנו רוצים להגיע אליו. אנחנו רוצים להגיע אל כביש 908 או יותר נכון דרך צרה הנושאת את השם Triglavska cesta. זאת דרך אשר נכנסת ללב פארק הטריגלב. הדרך עוברת בצמוד לנחל ה- Triglavska Bistrica
שכמו לכל הנחלים והנהרות בסלובניה יש לו צבעים של ירוק כחול עם מים צלולים. כ-5 ק"מ בדרך הזו יביאו אותנו לאחד מהמפלים היפים והמיוחדים בסלובניה. זהו מפל Pericnik שמסלול קצת תלול אבל ממש קצר מביא אתכם אל רגליו. מראה ששווה את המאמץ.מפל Pericnik חצב במשך השנים גומחה בתוך הקיר שממנו הוא נופל מה שמאפשר להגיע אל מאחרי קיר המים היורד מגובה של 58 מטר בעוצמה. מצריך זהירות כי לא בטוח שלא יפול לכם משהו על הראש-אז שימו לב והאחריות היא שלכם בלבד.
מפל Pericnik

המפל מתחלק לשני חלקים ויש עוד כברת דרך שהיא יותר תלולה אל החלק שני והעליון של המפל עם גובה של 16 מטר. משך ההליכה לכיוון של המפל התחתון הוא כ 30 דק לכיוון. אחד מהמראות המרהיבים בסלובניה הוא בחורף כאשר בתקרת הגומחה הזאת שחצב המפל נבנים להם עשרות נטיפי קרח מחודדים. אז כדאי לחשוב שלוש פעמים לפני שנכנסים אל מעבר למפל. נטיף כזה על הראש זה לא עניין של מה בכך.
 
מפל Pericnik

אחרי המפל ניתן לחזור מייד חזרה אל כביש 452 או להמשיך עם כביש 908 לכיוון Vrata Valley
אחד מהעמקים הפופולאריים למסלולי הליכה בפארק טריגלאב. מכיוון שיש לפנינו עוד לא מעט מה לעשות נחזור אל כביש 452 ולכיוון Kranjska Gora הנמצאת 19 ק"מ מהמפל. אם אתם עם המזוודות ומתעתדים להעביר את הלילה/הלילות הבאים שלכם בעיירה אזי כדאי להשאיר במקום בו תתאכסנו את המזוודות שלכם כדי שלא תיסחבו איתן וכדי שלא ימשכו את העין של מי שאולי יחמוד אותן. רק לשים אפילו בקבלה בשמירת מזוודות ולהמשיך בדרככם.
מסלול הדרך עד ההגעה אל Kranjska Gora :  45 ק"מ.
Kranjska Gora מפורסמת בזכות ספורט החורף שבה. אבל בהחלט גם בקיץ יש לה שלל אטרקציות להציע לתייר אשר מגיע אליה. פעילויות כמו האומגה הארוכה ביותר בעולם עם אורך של 566 מטר הפרש גבהים של 202 מטר והגעה למהירות של 85 קמ"ש. יש רשימה למי זה לא מתאים באתר 
 
יש לכם אפשרות לחוות טיפוס הרים בשני מסלולים שכבר מאובטחים ומחכים רק לכם
אומרים שזו חוויה משפחתית.

יש בעיר גם שני בתי קזינו-אולי לא כדאי ללכת כדי שיישאר כסף להמשך הטיול. אז תהמרו ותמצאו את הלינק בעצמכם.

יש גם כאן את עגלות ההרים שמחליפות בקיץ את הסקי.
יש הטוענים שכאן החוויה במגלשות ההרים יותר טובה מזו אשר בבלד.

כמובן שיש מסלולי הליכה ואופניים .

חלק מהאטרקציות כמו האומגה ועגלות ההרים בהחלט תספיקו לעשות בסוף יום הטיול אם לא תתעכבו במקומות אחרים. אבל ללכת ולעשות מסלול טיפוס הרים למתחילים כבר יחייב אתכם להקדיש לזה כמה שעות טובות. אם תחליטו לעשות ראפטינג בנהר הסוצ'ה גם זה יחייב אתכם להוסיף יום במקום או באזור.
 
מה שכנראה כן תעשו זה בעיקר לטייל ואחרי שנשים את המזוודות אנחנו ממשיכים במסלולינו.
 
מ- Kranjska Gora נצא מערבה לכיוון הכפר Podkoren ומייד אחריו נכנס אל אזור של שמורה קטנה-
Zelenci natural reserve. הכניסה אליה נמצאת מצד שמאל לכביש היכן שתראו את מגרש החנייה והמבנה שעומד בכניסה. על הכביש הראשי יפנה אתכם שלט לחנייה. זו שמורה של אגם וביצה עם שביל עץ מוגבה מעל המים בשביל לא לפגוע בטבע. מגדל עץ יספק לכם תצפית מגבוה. נופים מטריפים צבעים גם. אל תוותרו על המקום הזה-הטבע בהתגלמותו. השמורה שממוקמת בסמוך למפגש שלושת הגבולות, סלובניה, איטליה , אוסטריה. במקום נשתמרו מינים רבים של בעלי חיים נדירים ומיוחדים, כמו גם כמה צמחים אשר נמצאים בסכנת הכחדה .
חוקר הטבע המפורסם סר האמפרי דייווי הביע את הערכתו על המקום הזה במילים הבאות:" ויותר מכל אני מחבב העמק Savska עם מפלים ואגמים שלה. אין מקום אחר יפה יותר באירופה." בבית הקפה שבכניסה יש אחלה קפה. קטע זה של הכביש שנמצא בצד הסלובני הוא כביש 202.
 
מכאן אנחנו ממשיכים מערבה ואחרי 2.5 ק"מ נגיע למבנים הנטושים של מעבר הגבול ביו סלובניה לאיטליה בצד האיטלקי הכביש הופך להיות SS54. שילוט על חוקי התעבורה האיטלקיים יקדם את פניכם וכדאי מאוד להפנים זאת. כבר כאן המשטרה האיטלקית תופסת את הנהגים שחושבים שאם עברו ממדינה למדינה אזי אפשר לנסוע מהר. שימו לב!
 
המעבר לאיטליה אינו מהווה בעיה כלשהיא למעט זה שצריך לידע מראש בעת השכרת הרכב שאתם מתעתדים לחצות את הגבולות ואז חברות הביטוח עשויות לחייב אתכם על תשלום נוסף עבור הביטוח.
 
3.5 ק"מ ממעבר הגבול אנחנו פונים בצומת עם השילוט אל עבר אגם Fusine . קטע הדרך הנושא את השם: Via Laghi יביא אתכם אל זוג אגמים הנושא את השמות - Laghi di Fusine Inferiore ---
Laghi di Fusine superiore. שני אגמים קסומים עם מים צלולים בצבעי הטורקיז המדהימים. המים כל כך צלולים ורואים בברור את הדגים אשר באגם. השתקפות פסגות ההרים במים מהממות רק שבשביל זה צריך לעבור ברגל לצד השני של האגם או האגמים. בסך הכול שני האגמים קטנים מאוד וניתן להקיף אותם בקלות יחסית ואם לא שניים לפחות אחד מהם. מי הוא היפה ביניהם? שאלה קשה. אתם תחליטו בעצמכם.

 
 Laghi di Fusine
  Laghi di Fusine

מכאן אנחנו נוסעים לעיירה האיטלקית Tarvisio הנמצאת במרחק של 10 ק"מ מהאגמים. 3 ק"מ עד לכביש   SS54 ואז עוד   7 ק"מ בשביל להגיע אל העיר הנמצאת במחוז אודינה- פריולי-ונציה ג'וליה.  הפינה הצפון מזרחית של איטליה.
 
מה עושים בעיירה? אז יש לנו את Mt Lussari שמאוד מומלץ לעלות אליו עם הרכבל. הנופים הנשקפים ממרומי ההר נפלאים. נמצא שם גם מקום המקודש לנצרות והמקום הוא גם יעד עלייה לרגל של מאמינים איטלקים,סלובנים,גרמנים
שמגיעים למקום. השם Mt Lussari או באיטלקית- מונטה Lussari, סלובנית- Svete Visarje הפרוש שלו הוא :המקדש של מרים הבתולה  והוא מתועד כבר מהמאה ה-14. לפי האגדה מרים הבתולה או המדונה הופיעה במקום  היכן שהמקדש נבנה. 15 דקות של רכבל מביאים אתכם לנוף שמיימי. יש במקום שפע של מסעדות ובתי קפה נחמדים.
את הרכבל לוקחים מהכפר Camporosso In Valcanale הנמצא אחרי העיירה Tarvisio וממש צמוד אליה.

כאן המקום לציין שפעילות זאת אורך הזמן שלה הוא ארוך יחסית מה שעשוי לפגוע בהמשך ההתקדמות של מסלול הטיול. אתם צריכים לחשוב האם עולים או לא עולים אל ההר היות וכבר עליתם על הר ווגל באגם בוהיני וגם כי הטיול הזה הוא יותר בסימן סלובניה למרות שמקום יפה, הוא יפה ולא משנה באיזו מדינה נמצא אותו. לכל היותר תדעו שהנה יש מקום שכדאי לבוא אליו. טעם של עוד.
 
הדבר השני שיש לעשות ב- Tarvisio הוא שוק העור הידוע שבעיר בו תוכלו למצוא כל מיני פריטי לבוש ועוד העשויים עור. אם אתם כאלה שיודעים לעמוד על המקח אתם עשויים לצאת עם פריטי עור במחיר טוב.
יש מטיילים שהעיר הייתה בשבילם רק תחנת התרעננות בין שלושת האגמים היפים שהם באמת הדובדבן שבקצפת ואי אפשר לוותר עליהם כאשר אנחנו נמצאים באזור.
 
עם מעיל עור בייד (במידה ורכשנו) אנחנו ממשיכים על כביש SS54 כשמגמת פנינו היא דרומה אל אגם יפה נוסף-          Lago del Predil   הנמצא 13 ק"מ דרומית ל- Tarvisio.
 
בדרך אל  Lago del Predil  אחרי כ-9 ק"מ אנחנו עוברים בעיירה  Cave del Predil. מה שמעניין בעיירה זו שבעברה הייתה עיירת כורים מסגסגת לאורך כמעט אלף שנים. שני אתרים שווים נמצאים בעיירה אבל הביקור בהם תלוי כבר בשעת ההגעה שלכם אל העיירה.
הראשון הוא ביקור במכרה עם חוות דעת מצוינות מאלה אשר ביקרו במקום
השני הוא מוזיאון לנושא המינרלים.
 
בערך אחרי 12 ק"מ תגיעו אל הסתעפות שמי שלוקח שמאלה נוסע לכיוון סלובניה ומי שלוקח ימינה נוסע לכיוון Sella Nevea. זהו כביש SP76  עליו תתקדמו כמה מאות מטרים בלבד. הכביש עובר בצמוד לאגם היפה. חפשו ספסלים או שולחן לפיקניק יש במקום בכמה נקודות.  לדעתי במרחק של 550 מטר מהצומת תמצאו שולחן לפיקניק ותקוו שהוא לא תפוס. במידה ותמשיכו עוד כחצי ק"מ תגיעו אל-Forte del Lago Predil זהו מבצר מתקופת מלחמת העולם הראשונה שהתחוללה באזור. מבנה קטן ולא מרשים עם שרידי תותח בחצר. אבל בהחלט פיסת היסטוריה. באזור הזה יש לא מעט שרידים אנדרטאות מוזיאונים הנקשרים אל ימי מלחמת העולם הראשונה. אם תיגשו אל חוף האגם מול המבצר תמצאו עוד תותח מימי מלחמת העולם ה-1 מחליד לו בנחת מול הנופים הפסטורליים. לו ידע לספר מה עבר עליו בדיוק לפני 100 שנים?


 
Lago del Predil
Lago del Predil

בגמר ההתמוגגות מהנוף, מהספסל, ואולי מבט חטוף על Forte del Lago Predil ,אנחנו חוזרים אל כביש SS54 הפעם מגמת פנינו הוא הגבול הסלובני. נעלה את הפיתולים של הכביש עד שנגיע לנקודת הגבול Predel.  מעבר הגבול נמצא במעבר הרים בגובה של 1156 מטר. הרבה היסטוריה נקשרת למעבר ההרים הזה. בעיקר היסטוריה של מלחמות.
עוד שריד מעניין נמצא כ-300 מטר לפני הגבול עם סלובניה . Batteria di Sella Predil שרידי מבצר שנבנה כ-20 שנה לפני מלחמת העולם הראשונה. זהו אחד מהמבצרים הבודדים שיחסית נשתמרו בצורה טובה ואפשר לעשות סיור בחלקו. סיור האורך כשעה ויש נקודות המשקיפות על -  .Lago del Predil   נוף מובטח
גם מעברו השני של הגבול עומדים להם שרידים של מבצר ועל הדרך למרגלות המבצר ניצבת לה אנדרטת זכרון עם פסל של אריה גוסס כורע על כלי תחמושת. למי שהיה בעיר לוצרן אשר בשוויץ, פסל זה יזכיר לו את פסל האריה הגוסס שם שהוא הרבה יותר מפורסם מפסל זה. הפסל בלוצרן נעשה בשנת  1820 בתור זיכרון לגבורה של אנשי המשמר השוויצרים שנטבחו בצרפת בשנת 1789. הפסל במעבר Predel הוקם על ידי הקיסר פרדיננד ה-1 ככבוד למהנדס הקפיטן יוהאן הרמן מהעיר Hermansdorf שבשנת 1809 נלחם בראש חייליו נגד צבאות נפוליאון שצרו על המבצר ולא הצליחו לכבוש אותו. למרות שהיו מעטים מול רבים החיילים האוסטרים לא נכנעו ורק שריפה שפרצה כנראה בעקבות הפגזה ובעקבותיה נספו המפקד וחייליו. וכאות כבוד הקים הקיסר את האנדרטה. מעניין לראות בשני המקרים הללו הקבלה מסוימת. בשני המקרים האריה הגוסס מסמל את הגבורה, הפרש השנים בין שני המקרים הוא 20 שנה ובשני המקרים הייתה צרפת קשורה. גם כאן אפשר לעשות מסלול סביב המבצר עם נופים יפים מסביב.

 
 פסל האריה הגוסס

לא מעט סיפורים נוספים נקשרים למקום הזה אבל נסתפק במה שכתבנו עד כה.
ממעבר הגבול נמשיך עוד 1.4 ק"מ ואנחנו מגיעים לסיבוב של 90 מעלות עם גשר חדש שנבנה במקום מעל לערוץ Mangrtski potok.
אנחנו פונים שם שמאלה לדרך נוף הררית המתפתלת ומטפסת לגבהים של מעל ל 200 מטר. ההר הגבוה במקום הוא הר
Mangart המתנשא לגובה של 2679 מטר. יש מצב שגם באמצע הקיץ תמצאו במקום שלג וקרח והטמ"פ עשויה להיות קרה למדי.זאת הפיסגה השלישית בגובהה בשרשרת הרי האלפים היולאניים.


 
כביש Mangart

דרך הנוף עם נופים אלפיניים וצמחייה אופיינית מרהיבה ביופייה ושווה את הכניסה אליה. זאת גם הדרך הגבוהה ביותר בסלובניה. זאת דרך אגרה עם תשלום של 5E דמי כניסה לרכב נכון לכתיבת השורות הללו. הגבול בין איטליה לסלובניה עובר ממש בפסגת ההר וחוצה אותה. מסלול הליכה של 2 שעות מוביל אל הפיסגה. אולם בשביל מסלולי הליכה במקום כדאי להגיע לכאן בתחילת היום ואנחנו נסתפק בדרך הראשית ובמה שיש לה להציע לנו.
מכאן אנחנו חוזרים ישירות אל Kranjska Gora באותה הדרך שהגענו לכאן.
 
מצ"ב מפה למסלול הטיול מ- Kranjska Goraסה"כ 64 ק"מ
 
מצ"ב מפה למסלול החזרה אל  Kranjska Gora מהלך של 42 ק"מ.
 
יוצא לנו שבמשך היום נסענו דרך של 45+64+42  סה"כ 151 ק"מ.
 
כמה טיפים ליום הזה:
1- במידה ואתם מגיעים ל- Lago del Predil בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ותרו על המשך הדרך. ההנחה שמקום הלינה שלכם היא ב-Kranjska Gora אזי חזרו לשם או לחלופין למקום הלינה האחר שלכם.
 
2- על מה לא מוותרים במסלול:
 
 * מפל Pericnik
 
* Zelenci natural reserve
 
* Laghi di Fusine
 
*  .Lago del Predil

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר