דוידי קליר- מסלולי טיול - בודפשט מסלול 1
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

בודפשט-מסלול היום הראשון

לפני שבכלל נתחיל כדאי לדעת שבודפשט "מפוצצת" בפסלים ומונומטים שלא נצליח לכסות את כולם ואשתדל לסקור את המעניינים בין אלו שיהיה על תוואי מסלול הטיול.
המסלול הראשון שאנחנו עושים בעיר הוא מסלול להתרשמות בשביל להרגיש את היופי של בודפשט. את המסלול כמו כל המסלולים אנחנו מתחילים ממלון- M-Square Hotel  אשר שוכן במיקום מצוין. מי שלא שוכן במלון זה יקבע את נקודת התחלת המסלול שלו בנקודה המרכזית Deák Ferenc tér ממנה הגישה לתחבורה הציבורית היא נוחה ביותר.
 אם אתם מעבירים את הלילות שלכם במלון- M-Square Hotel הרי מייד לכשתצאו את הכניסה למלון ותפנו שמאלה לעבר רחוב- Károly krt תגיעו מייד לפסל שהוצב המקום של המלכה סיסי- האהובה מאוד והמוכרת לרבים מאיתנו מסדרת הילדים הצרפתית " סיסי הנסיכה". המלכה סיסי הייתה אהובה על העם ההונגרי בעיקר בשל התנגדותה העזה לדיכוי המרד בהונגריה שהייתה חלק מהקיסרות האוסטרית – היא למדה את השפה המקומית והוכתרה למלכת הונגריה בשנת 1867.סופה של סיסי היה בג'נבה שם נרצחה על ידי מתנקש איטלקי שבכלל תכנן לרצוח אציל איטלקי וכאשר זה לא הגיע למקום דקר את סיסי שמתה כעבור כמה שעות.

אם במלון שלכם לא לקחתם ארוחת בוקר הרי שממש מול הפסל של הנסיכה סיסי שוכנת לה מאפייה ממש נחמדה עם מאפים מצוינים וחוות דעת טובות- בודפשט, Mlinar, Madách Imre tér, כך שאפשר להתחיל את היום במקום טוב עם משהו טוב וטעים בפה.

ממול לכניסה של המלון בצד המרוחק של הרחבה או מצד ימין לכניסה אל מאפיית Mlinar עומד לו נחבא פסל נוסף אחרי מזרקת המים שעל המדרכה. זהו פסל הרקדנית החינני עם דמות ברונזה בגודל טבעי של אישה הרוקדת. הפסל נוצר על ידי הפסל פרנץ מדגיסי. אל תתפלאו אם תתקלו בפסל הזה בעוד מקומות היות ויש לו לא מעט עותקים מה שמראה עד כמה הוא מיוחד.
מייד אחרי הפסל נגיע לשדרות הסואנות והרחבות- Károly krt מייד נחצה את הכביש אל הצד השני לכיוון פארק Városháza Park  ונפנה ימינה לעבר Elizabeth Square. במקרה הזה הכיכר ריבועית לחלוטין. אחרי 190 מטר אנחנו מגיעים לפינה של הכיכר וכאן השדרות משנות את שמן ל- Bajcsy-Zsilinszky והופכות לכביש רחב. הרחוב מבצע כאן עיקול די משמעותי שאי אפשר לפספס.. אם נמשיך עם הרחוב עוד 160 מטר נגיע לתחנה מספר 6 של קו האוטובוסים-  Hof on- Hof off של הקו האדום והירוק.
ליד כל תחנה של הקווים הללו וכמעט בכל נקודה ברחבי בודפשט תיתקלו באנשי המכירות של האוטובוסים הללו הלבושים בבגדים בצבע אדום וניגשים לכל אדם ברחוב כדי לנסות להכניס אותו לאותם אלו שמשתמשים באופציה הזאת בשביל לתור את העיר. בצומת הסמוכה שמול התחנה נפגשים כמה מהרחובות המרכזיים של העיר. ימינה ממיקומכם יוצא רחוב Andrássy út שהוא נחשב לרחוב הראשי של העיר ומגיע עד לכיכר הגיבורים היפה אליה נגיע בהמשך הימים. הכיוון ממנו באנו הן השדרות Károly kr , ההמשך של השדרות Bajcsy-Zsilinszky ושמאלה הוא רחוב József Attila שאם תלכו עליו תגיעו לנהר הדנובה המרשים.
אם אנחנו עומדים במקום שבו שדרות Károly kr  הופכות לרחוב Bajcsy-Zsilinszky ואנחנו מביטים לכיוון המשכו של רחוב Bajcsy-Zsilinszky נוכל להבחין מרחוק מעל למבני הרחוב בכיפה של  בזיליקת אישטוון הקדוש בבודפשט - Szent István Bazilika נמשיך להסתובב נגד כיוון השעון ונראה את גלגל הענק- Budapest Eye שנמצא בתוככי Elizabeth Square.

מייד אחרי הכיכר ניראה את המבנה של מלון הפאר- The Ritz-Carlton, Budapest ומייד אחריו עוד מלון מפואר מלון קמפינסקי קורווינוס - Kempinski Hotel Corvinus Budapest. עוד שמאלה נמצאת ככר - Deák tér,  עם תחנת המטרו הנושאת את אותו השם. כאן נפגשים 3 קווי מטרו של בודפשט  בסמוך עומדת- Lutheran church עם המבנה הריבועי שלה וממש מולנו מהצד הנגדי של הרחוב יש את החזית המרשימה של בניין Anker. מבנה מרשים מאוד שנבנה בתחילת המאה ה-20 ושימש לא להאמין לדירות מגורים. החזית ה- כל כך מפוארת הופכת אותו למי שלא מכיר את הסיפור שאחרי המבנה לארמון. החזית כוללת פסלוני תבליט על הקיר ומעליהם שורת עמודים בסגנון יווני דורי. במבנה הזה אם תרצו אפשר גם להזמין חדרי מלון להעברת הביקור הבא שלכם בבודפשט. נתקלתי גם באתר שמציע דירה להשכרה בעלת 3 מפלסים בחלק העליון של המבנה היכן שרואים את 2 פסלי האישה מ-2 צידי המבנה בסכום לא מטורף של 2200 יורו אבל זה היה בשנת 2016 ואין אני יודע את המצב היום... אבל נחמד לדעת את זה...אחרי שאנחנו עוברים את הכנסייה הלותרנית ניראה מולנו בריכת מים מתומנת וקטנה כאשר בחלק האחורי שלה ניצב פסל ברונזה של נערה עירומה הנושא את השם "ילדה רומית" ואשר ידה פשוטה בצורה כזאת שאם תשימו פרורי לחם בכף ידה השמאלית ותחכו בצד בהסתר ייתכן שציפור תתיישב על האצבע של כף יד שמאל ותאכל את פרורי הלחם מידה של הילדה הרומאית....אז כדאי שיהו לכם פירורי לחם בכיס למפרע. בעיתות של קרנבלים הכיכר כל כך עמוסה שלא ניראה לי שיש לציפורים אפשרות בכלל להתעופף כאן...אולי להתעופף מכאן... J. אנחנו עומדים בכיכר- Deák Ferenc tér metróállomás המאוד מרכזית בבודפשט.. אם נמשוך ימינה כמה עשרות מטר בודדים נגיע לאנדרטה בצורה של מצבת שיש ועליה תבליט אבן של -אנדרה בייקסי-זסילינסקי - Bajcsy-Zsilinszky Endre  שהיה אחד מהמתנגדים הבולטים להתפשטות הגרמנים בתקופת ימי מלחמת העולם השנייה ועל זה נעצר והוצא להורג. הוא נחשב לאחד מהסמלים החשובים של הונגריה ורחובות על שמו נמצאים בלא מעט ערים ברחבי הונגריה ואפילו בסרביה. גם הרחוב הראשי לכיוון הבזיליקה קרוי על שמו. הפסל גם מאוד מעניין בהיבט האמנותי שלו. הוא עשוי בגילוף אבן ויש משחק יפה של אור וצל כך שלפעמים נראה כאילו גילפו אותו כלפי פנים גוש השיש ויש שנראה כתבליט....הגילוף קמור נקרא-קומודו, גילוף קעור נקרא אינטגליו. אם מכאן נחזור ונעקוף את ברכת המים של הנערה הרומית ונמשיך למרכז הכיכר, נגיע אל פסל אבן  עם קווים מאוד פשוטים וממש לא ימשוך את העניין שלכם יתר על המידה. זוהי אנדרטה המהווה מצבת זיכרון לגאבור שטלו- Sztehlo Gábor emlékműve . האמת שבפעם הראשונה שהייתי בבודפשט לא התייחסתי כלל לפסל הזה אבל אחרי שהתעמקתי חייב אני לציין שבתור יהודים וישראלים העצירה ליד האנדרטה הזאת היא חובה מוסרית.

גאבור שטלו- Sztehlo Gábor emlékműve  1909-1974 היה היה כומר אוונגלי בבודפשט שהציל מאות ילדים יהודים בשואה. גם אחרי שמפלגת צלב החץ הפשיסטית תפסה את השלטון בעזרת הכובש הנאצי הוא המשיך בפועלו להצלת מאות ילדים ונערים יהודיים. בעת הפצצת בודפשט על ידי הצבא הסובייטי שצר על העיר הוא הסתתר במרתף ביתו הוא ומשפחתו יחד עם 33 ילדים יהודים שהציל במשך 20 יום. בשנת 1972 מונה גאבור שטלו לחסיד אומות העולם על ידי יד ושם..... כבוד. כבוד לאיש ופועלו.                              לקריאה נוספת על האיש מצ"ב לינק לעמוד של יד ושם על גאבור שטלו
בסמוך לאנדרטה של גאבור שטלו עומד מלון ריץ' המפואר. שימו לב שאת כל פינותיו מעטרים פסלים חלקם מהמיתולוגיה היוונית כמו שליח האלים הרמס או מרקורי אצל הרומאים שהדמות שלו מעטרת לא מעט מבנים ברחבי בודפשט. המשמעות של הפסלים הללו מאוד מעניינת וממש נחמד לדעת את הסיבה שלשמה שמו אותם... הפסלים שכיום ניצבים בפינות הבניין הם למעשה שיחזור כללי ביותר (על סמך שמועה על איך הפסלים נראו פעם.) של הפסלים המקוריים שעמדו כאן. הפסלים המקוריים נהרסו בסוף שנת 1944 ובתחילת 1945 כאשר העיר נכבשה על ידי הסובייטים והבניין נשרף לחלוטין.

במקור המבנה הזה היה של חברת ביטוח וכל הפסלים הללו סימלו את ענפי הביטוח שהיו נהוגים באותה התקופה של הקמת המבנה. למשל הקדוש פלוריאן עם הדלי הוא הפטרון של כבאי האש לכן הוא הסמל של ביטוח נגד שריפה...האישה שמחזיקה תכשיטים זה ביטוח נגד גניבה ופריצה..הגבר שחובש את ידו הוא הסמל של ביטוח נגד תאונות.. האשה עם הכד היא מסמלת את ביטוח נגד שבר של זכוכית...ועוד.. אם תתקרבו אל הפסל הימני בחזית הכניסה הפונה אל Deák Ferenc tér תראו שלידו מוצמד לקיר תבליט מעניין המראה טנק ברקע, לוחם עם נשק בידו וכתובת המבליטה את המילה חופש ובהמשך שלה מצוין : זכרו את 23 באוקטובר – 1956 הונגריה. זהו התאריך בו החל מרד הונגרי כנגד רוסיה שהכניסה טנקים וכוחות צבא גדולים שדיכאו את המרד במחיר של כ 2500 הרוגים. הסמל של המרד היה דגל הונגריה עם קרע. הקרע היה המקום של הסמל הקומוניסטי שנתלש מהדגל –                               תחילת המהפכה באיורים

. בדיוק בתאריכים כמעט מקבילים התחוללה מלחמת סיני שפרצה ב-29-10-1956.                                                                            כדאי לדעת שבצידו השני של מלון ריץ'  מצד שמאל לחזית עובר מדרחוב Deák Ferenc היוצא ממש מכיכר Deák - שבתקופת הקריסמס הופך להיות צבעוני במיוחד עם מלא דוכנים לאורך הרחוב..כל מיני פסלי תאורה בצורות שונות של אביזרי אופנה תלויים באוויר כיאה לשמו האחר של הרחוב- רחוב האופנה. חגיגה אמיתית ויפה. כאן בתקופה של הפסטיבלים הולכים אחרי שקיעת השמש.
נחצה את הכביש אל Elizabeth Square כשאנחנו חוצים את הכביש בצד הנגדי יש עמדת השכרת אופניים ירוקים ומצד ימין להם אחת האנדרטאות הנוגעות ללב בבודפשט... ספסל שיש שחור ועליו מונח תיק (ברונזה) שנשכח במקום ומחכה לבעליו. על התיק מוטבעות שתי אותיות  R-W. זאת אנדרטה לזכרו של הדיפלומט השוודי שהציל מאות מיהודי הונגריה על ידי הנפקת דרכון שוודי להם, ואשר עקבותיו נעלמו והן בגדר תעלומה עד היום. ראול וולנברג עוד ילווה את המסלולים שלנו בהמשך. הסיפור של ראול וולנברג הפך להיות מפורסם בשל אובדן העקבות שלו והתעלומה האופפת את ההיעלמות. מוזמנים לקרוא על ראול וולנברג-עמוד יד ושם
מול מלון ריץ באותו הצד שאנחנו כבר נמצאים עומד לו פסל ברונזה יפהפה ובו רועה צאן כורע על ברכיו ומנגן בחליל ולידו 4 כבשים. פסל זה נעשה עבור בלהה לוז'ה- Lujza Blaha  1850-1926 שנודעה בכינויה " הזמיר של האומה". זאת שושנה דמרי/יפה ירקוני של ההונגרים. ונתקדם אל מרכז הכיכר...
יש תקופות שהאזור של מרכז הכיכר משמש דוכנים של ירידים שונים. במרכז הכיכר בסמוך לגלגל הענק עומדת לה מזרקת מים - Danubius Fountain. זאת מזרקת המים הראשונה של בודפשט ובימיה הראשונים בכלל הייתה ממוקמת ב- Kálvin tér. הדמויות אשר בפסל מייצגות למעשה את הנהרות העיקריים של הונגריה- דנובה, טישה, דראווה וסבא. פרט מעניין לדעת שהבריכה התחתונה עשויה מגוש אחד ששקל למעלה מ-100 טון והיה לא פשוט להעביר אותו למקומו. המזרקה מוקמה כאן בשנת 1959 במהלך השלטון הקומוניסטי ואחרי שיפוץ שעברה היות ונפגעה בזמן מלחמת העולם השנייה.

בצמוד למזרקה עומד לו הגלגל הענק של בודפשט - Budapest Eye אשר ייקח אתכם לגובה של 65 מטר תמורת סכום לא נורא של 10 יורו ויש גם מבצעים למשפחות 26 יורו (2+2).. לעלות על הגלגל הענק בימים שנערכים פסטיבלים כמו הקריסמס והפסחא (Easter) בלילה ולראות את העיר על שלל האורות שלה יכול להוות חוויה נחמדה מאוד- לא לבעלי פחד גבהים.

כשאנחנו עוקפים את הגלגל הענק וממשיכים ללכת על השביל האלכסוני החוצה את הכיכר אנחנו עשויים להגיע אל עץ האוהבים. סביב גזע העץ התקינו מסגרת שעליה כל זוגות האוהבים סגרו אינספור מנעולים בדומה ללא מעט גשרים ברחבי אירופה.
מעץ האוהבים נלך לכיוון - Kempinski Hotel Corvinus Budapest ונגיע לפינה הדרום מערבית של  Elizabeth Square. לפינה הזאת נלך בשביל לראות איך גזע של עץ שעמד לו שנים רבות בלי להפריע לאיש, הפך בן לילה לעץ מאוד מפורסם בזכות זה שהוא מהווה את ה- Michael Jackson Memorial Tree. על העץ תלויות אין ספור תמונות של הזמר עד לגבהים כאלה שללא סולם גבוה אין אפשרות לתלות אותן.    אנדרטאות כאלו לזכרו של הזמר יש בעוד לא מעט מקומות בעולם כמו למשל בברלין ב- Tiergarten שם יש את Michael Jackson Tree Berlin. בברלין יצוין המקום בגוגל מפס תחת ציון דרך היסטורי ואילו בבודפשט יצוין המקום כאטרקציה לתיירים. מכאן נחצה את רחוב Bécsi u וניכנס לסמטה של הולכי רגל בלבד – Harmincad. לסמטה הזאת נכנסים צמודים לימין היות ועל קיר הבניין ישנו תבליט על לוח זיכרון לדיפלומט השוודי ראול וולנברג שהציל יהודים ועקבותיו אבדו. מלוח הזיכרון אנו לומדים שכאן ראול וולנברג הסתתר. תבליט זהה ניתן למצוא לא רחוק מגבעת ה- Citadella ברחוב - , Minerva u. 3 שם המבנה העומד שימש כשגרירות השבדית של ימי מלחמת העולם ה-2. על גדר השגרירות יש 3 תבליטים של ראול וולנברג ושל קרל איבן דניאלסון מי שהיה שגריר שבדיה, ושל דמות נוספת פר אנגר . אלו הם אנשי צוות השגרירות השוודית אשר ניסה לסייע בידם של יהודים רבים על ידי הנפקת דרכונים שוודיים.. נמשיך להתקדם עם סמטת Harmincad שנחשב לרחוב המכס- מחובר לתקופה בה השלטון האוסטרי הטיל מכסים גבוהים על כל מה שיוצר בהונגריה ולמעשה ביטל את יכולת התחרות של המוצרים המקומיים בתוצרת של מדינות אירופה האחרות ובראשן אוסטריה ששלטה בהונגריה.... לוח זיכרון/תבליט/פסל על הקיר לנושא עומד בסוף הסמטה על הקיר של הבית האחרון מצד שמאל. אחרי שנעבור את לוח/תבליט/פסל על הקיר נפנה שמאלה לכיוון כיכר - Vörösmarty tér ונמשיך לכיוון Oroszlános kút  פסל מזרקת האריות היפה  אותו נפגוש מיד עם הכנסנו לכיכר. אם תציצו לכניסה של בניין מס 5 בכיכר תראו על הקיר הימני לוח זיכרון במקום די סתמי שאף אחד כמעט לא שם לב אליו.זהו לוח זיכרון המנציח 2 שחקנים ידועים בהונגריה שהשמות שלהם Apáthi Imre ,ו- Sennyei Vera לנו לא אומרים הרבה. מה שיותר קרוב לנו הוא לוח הזיכרון העומד כלפי הכיכר ועליו תבליט של ליאו גולדברג שהיה תעשיין טקסטיל מאוד מפורסם וידוע, ויהודי כמובן.הכינוי המפורסם שלו היה "מלך הטקסטיל". נשלח למחנה הריכוז מאוטהאוזן שם מת מרעב  ב-5 במאי 1945...די מצמרר לדעת שזהו יום השחרור של המחנה בידי כוחות בנות הברית.
הבית שאליו מוצמד הלוח היה הבית שבנה בו התגורר בשנותיו האחרונות.
 במרכז הכיכר ההיסטורית עומד הפסל של - Mihály Vörösmarty שעליו כמובן נקראת הכיכר כולה.  Mihály Vörösmarty היה משורר הונגרי חשוב לעם ההונגרי והכיכר נקראה על שמו בשנת 1926 קצת יותר מ-70 שנה אחרי מותו. היצירה הידועה ביותר שלו, "Szózat / Appeal" הפכה להמנון השני של הונגריה ושני הפסוקים הראשונים מושרים בדרך כלל בסוף הטקסים הממלכתיים של הונגריה. על אותו משקל יש הטוענים שירושלים של זהב היה צריך להיות ההמנון הלאומי לפני שהתגלה שהלחן נלקח משיר עם באסקי.

 הכיכר נמצאת במיקום מרכזי ומהווה נקודת מפגש לרחוב האופנה - Deák Ferenc u  ורחוב הקניות- Váci uכך שאין כמעט ספק שאתם תגיעו אליה גם אם אתם לא הולכים במסלול שמופיע בעמודים אלו. בקריסמס ובחג הפסחא הכיכר מתקשטת לה מאוד ומהווה מקום עליה לרגל לכל מי שמגיע לבקר בבודפשט.

תחנת המטרו בכיכר היא התחנה הראשונה בקו המטרו הראשון המופעל על ידי חשמל שהוקם באירופה. זהו הקו הצהוב שעובר מתחת לרחוב הראשי של בודפשט - Andrássy út וייקח אתכם עד לפארק העיר – Városliget היכן שנמצאת כיכר הגיבורים , טירת ויידהוניאד -  Vajdahunyad vára  , גן החיות והגן הבוטני של בודפשט-  Fővárosi Állat- és Növénykert  הקרקס המומלץ של בודפשט- Capital Circus of Budapest - Fővárosi Nagycirkusz , מרחצאות סצ'ניי המפורסמות Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda, ועוד נקודות עניין לא מעטות עליהן נרחיב ביום המסלול לכיוון כיכר הגיבורים.
המוסד הכי נחשב בכיכר הוא ללא ספק Café Gerbeaud שעומד במקום החל משנת 1870. כשאתם נכנסים למקום ומחכים להזמנה שלכם כנסו ללינק על המקום ותקראו קצת על ההיסטוריה של המקום מה שייתן למקום צבע נוסף של שוקולד 
Café Gerbeaud
כמה מהעוגות המומלצות של המקום  שאתם חייבים לנסות:

  1.  DOBOS CAKEIN PLACE: 2250 FT TO GO: 1125 FT Sponge cake, vanilla chocolate cream, hard caramel top.

  2.  GERBEAUD CREAM CAKEIN PLACE: 2250 FT TO GO: 1125 FT Folded buttery pastry with real bourbon vanilla and butter custard cream.

  3.  GERBEAUD SLICEIN PLACE: 2250 FT TO GO: 1125 FT Hungarian shortcrust pastry, ground walnut, homemade apricot jam, chocolate on top.

בקיצור תגיעו לכאן יותר מאשר פעם אחת כי כמה סוכר אפשר כבר לאכול בפעם אחת. 
רק בשביל הידיעה כדאי לדעת שהמסעדה – Onyx השוכנת בצד הימני של Café Gerbeaud נחשבת למסעדת יוקרה ומכוכבת בכוכב מישלין היוקרתי.
עוד כדאי לדעת שבאזור הזה עמדה חומת העיר פשט ואם תיכנסו לרחוב החנויות Váci u הידוע הרי שממש מימין לכניסה לכל-בו של H&M  ב-   Váci uמספר 1 מוצמד לקיר לוח שיש לבן וגדול ועליו מצוין שכאן עמד שער Váci השער הצפוני בחומה.....בעיה טכנית קטנה למי שלא מבין הונגרית – אבל עכשיו אתם מודעים לנושא. המבנה הזה גם מהווה את המשכן של - Hard Rock Cafe. ממול לשלט בצד השני של הרחוב יש מונומנט מעניין הרבה יותר בצורת תבליט ברונזה  עם אותו הכיתוב שמציין שכאן עמד שער וואצ'י - Váci kapu. כשאתם עומדים ליד תבליט הברונזה הרימו את מבטכם אל החלק העליון של הבניין שממול ותראו עד כמה הוא מפואר בקישוטי הפסלים שמעטרים אותו כשאחד מהפסלים הוא???? כמובן מרקורי או הרמס שליח האלים. את המסלול אנחנו ממשיכים בהליכה לאורך רחוב Váci u ואל תשכחו להרים את הראש מעבר לגובה של חלונות הראווה.. חלק מהמבנים בהחלט שווה את תשומת הלב שלכם. שימו לב לבית מס 11 Thonet-ház עם החזית המיוחדת. בניין עם חזית מפוארת למדי.  ממול הבניין יש את סוכנות השכרת סייגוויי - Segway Tours Budapest | GetSegway שזו גם דרך להתנייד בבודפשט.

מייד אחרי הבניין נגיע אל- Hermész Fountain מזרקת הרמס(עוד אחד) שליח האלים היווני אותו נזהה עם המטה שלו עליו מפותלים 2 נחשים חיים, עם הקסדה המכונפת שלו , ורגליו המכונפות במקרה הזה- לרוב הוא נועל סנדלים מכונפות. גם מספר 17 הוא בניין מאוד מיוחד ונראה כעשוי מעץ בשל צבע השיש החום. רחוב Váci u אורכו 1100 מטר ומחולק ל-2 קטעים. הראשון שתיארנו עד כאן ואורכו כ 450 מטר ומסתיים ברחוב הראשי Kossuth Lajos u ואילו יתר הרחוב מסתיים בשדרות Vámház krt. כשמסיימים את הקטע הראשון ומגיעים לרחוב Szabad sajtó út המוביל אל גשר Elisabeth Bridge אחרי שנעבור את הכביש נחצה ימינה לכיוון הגשר לכיוון האזור בין הכביש היורד מהגשר. כאן ניצב לו פסל שהוקם לציון 70 שנה לשואת יהודי הונגריה ואשר נחנך במעמד צעדת החיים של 60,000 איש שנערכה במקום בשנת 2014 לאנדרטה צורה של הסימו אינסוף ועל מרצפות לפניה חקוקים שמות מחנות ההשמדה שהיו ברחבי אירופה. צעדת החיים כמו בפולין נערכת כאן כל שנה במהלכה הולכים את אותו המרחק שהולכים בין אושוויץ לבירקנאו.

מכאן נחזור להתקדם על תוואי רחוב Váci u. שימו לב לתבליטים הצבעוניים מעל לכניסה של הבניין הראשון מימין. יש עוד תבליט כזה בצדו הימני של הבניין. על הקיר של מספר 43 יש תבליט זיכרון למלך שארל השוודי שנח כאן במהלך מסעו מטורקיה לשוודיה. נמשיך עם הרחוב במספר 47/B  עומדת לה כנסיית Budapesti Belvárosi Szent Mihály-templom או בתרגום – כנסיית הקדוש מיכאל, שאם תיכנסו אליה תוכלו לצפות בכיפה המצוירת שלה. לא כנסייה גדולה אבל יפה למדי מבפנים.
בבניין מספר 52 הקיר מעוטר בפסיפס מאוד יפה של דמויות טווסים – מעניין אם גם הקירות שמעל לפסיפס היו מעוטרים היות ונראה שכל הטיח מהצד הזה התפרק מהקיר. החלק האחרון של הרחוב מלא בשולחנות של מסעדות משני צידי הרחוב מקום נחמד להפסקה או שאולי בכלל כדאי לחכות לשוק הגדול J.  בסוף הרחוב יש את כיכר - Fővám tér. אם תעמדו במרכז הכיכר ותסתובבו לאחור- הרימו מבטכם אל מרומי הבניין המרכזי מבין 3 המבנים שלפניכם – (הבהיר ביותר). כאן שכן בעבר בית דפוס והציור שאתם רואים יחסית מרחוק הוא כמובן של הרמס /מרקורי שכבר ציינתי שהוא מופיע באין ספור מקומות כאן בבודפשט. כמובן שהפסיפס נקשר לענייני הדפוס ובנוסף למיודענו ניתן לראות 2 דמויות העוסקות במלאכת הדפוס כריכת ספרים מימין להרמס  ונראה לי שבדיקת איכות הדפוס או סידור האותיות נעשית משמאל להרמס.
מהצד השני של הכיכר נראה את המבנה עם רעפי הקרמיקה הצבעוניים של היעד הבא שלנו - Központi Vásárcsarnok  הלוא הוא השוק הגדול. מבנה ענק עם שוק ענק ומגוון. החל מדוכנים לממכר תבלינים הונגריים אופייניים כאשר המלכה הבלתי מעורערת היא כמובן הפפריקה ההונגרית המפורסמת דרך דוכנים או איך שתרצו לקרוא להם לממכר נקניקים ובשר ועופות וחזירים שחוטים..בקיצור כל מה שזז(פעם) וגם לא מעט דוכני ירקות ופירות. קצת מאפיות.
הקומה השנייה של השוק מיועדת לרוכשי המזכרות ולרעבים. רק שבשביל לאכול תצטרכו להתמודד מול אינספור רעבים אחרים כמוכם מה שלי גרם לוותר בכמה מהמקומות עד אשר מצאתי איזה דרגש לשבת וליהנות מהמרק גולש המפורסם המקומי.
קומת המרתף מיועדת לדוכני דגים חמוצים משחקים ועוד מה שיש לשוק גדול להציע.
שימו לב שהשוק סגור בימי ראשון ובחגים לאומיים אחרים. בשוק הזה יש תכנית לתיירים וימים מיוחדים לפי מדינות..כדאי להתעדכן מראש ובמידת הצורך להזמין – שווה לעשות סיור מודרך+טעימות שנערך בכל שבת ואורך 2 שעות ומתחיל בשעה 11:00 –             Guided Tour with Tastings  קצת קשה לתכנן את הטיול המודרך הזה מכיוון שהוא מתנהל רק בשבת. אבל אם אתם כן מצליחים להכניס אותו אתם צריכים לתכנן מסלולכם בהתאם.
למי שממש אוהב שוק גדול שכזה, אזי Központi Vásárcsarnok הוא מקום להעביר בו יום שלם.. רק שמכאן חוזרים עם משקל עודף ולא של המזוודה שלכם.

בגמר הביקור בשוק נלך לכיוון נהר הדנובה נתקדם צפונה 1 ק"מ צמוד לנהר הדנובה...כדאי לשים לב לתוואי הדרך ולמעברים אשר יורידו אתכם בצמוד לנהר. אנחנו נעבור ליד  Dock 10 משם לוקחים את השייט שאורך כשעה על נהר הדנובה. זה המקום ממנו גם אלו שהזמינו דרך החברות שעושות את הקווים Hop on - Hop off מבצעות את השייט במידה ורכשתם אותו. השייט לא ארוך ולא מעיק כאשר המבנה היפה ביותר במהלך השייט הוא מבנה הפרלמנט במבט מהדנובה, גם גבעת בודה יפה מאוד אך מראה הפרלמנט מרשים הרבה יותר לטעמי. כדאי לשים לב לשעות השייט היות והוא נערך מספר מצומצם מאוד של פעמים ביום. במקסימום תעשו אותו ביום אחר היות ולא כדאי להתייבש במקום בשביל ששעת השייט תגיע.

השייט מגיע עד לפינה הדרומית של האי מרגיט בצד הצפוני שלו ובערך גשר פטפי Petőfi híd בנקודה הדרומית שלו . כאשר במהלך השייט רואים את המבנים שבחלקם הם יפים ונאים כמו הפרלמנט, גבעת המצודה, את גבעת ה- Citadella ואת  Danubius Hotel Gellértt  עוברים מתחת גשר השלשלאות היפה, Liberty Bridge המרשים, Elisabeth Bridge.
גגות הקרמיקה הצבעוניים של - כנסיית מתיאש Mátyás Templom מרשימים מאוד אך הם מרוחקים. אותם תוכלו לצלם בתמונות נפלאות ומרהיבות לכשתטיילו בגבעת המצודה.
במידה ועשינו את השייט או לא אנחנו נמשיך בהליכה לאורך הדנובה. אם הערב כבר ירד הרי שכל המבנים המרשימים מוארים . אחד מן המונומנטים המרשימים בלילה הוא גשר השלשלאות שלכיוון שלו אנחנו הולכים. כדאי לשים לב למסלול ההליכה שקצת מסובך במעבר בין נתיבי התחבורה השונים של הרכבות והכבישים הרגילים. צריך לעשות מעין סללום משונה כדי להגיע בסוף עם הפנים ליעדנו. לאורך מסלולנו יש מספר פסלי ברונזה וגרניט  שמוסיפים יופי להליכה שלנו ונותנים לה הצדקה.
מייד בתחילת הסללום ולפני שאנחנו יורדים לטיילת במקביל לדנובה יש פסל אבן בזלת שבא לציין את מלחמת הרומאים בברברים. באזור הזה היה מחנה של הלגיון הרומאי. כדי להתרשם ממש מהפסל כדאי לגשת אליו ולראות אותו מכל צדדיו כפי שלימד אותנו ד"ר אפי זיו היקר שבשיעורים המדהימים שלו ישבנו פעורי עיניים ואוזניים- תענוג מומלץ. מצד ימין 2 הצריחים הם של כנסיית- Budapest Inner-City Mother Church of the Blessed Virgin ובהמשך הדרך לכיוון ההתקדמות שלנו צפונה לאורך הדנובה עומד פסלו של Sandor Petofi  שנחשב למשורר הלאומי של הונגריה. מייד אחרי הפסל של המשורר הלאומי נפני לטיילת לאורך הדנובה- Duna korzó. בחלקים גדולים שלה הטיילת מרוחקת משפת הדנובה על ידי מסילות הברזל של התחבורה הציבורית במקום.  אחרי 300 מטר מרגע שירדנו מהמעבורת נעבור ליד אנדרטת הנצחה לזכר - Memorial to the Victims of Holodomor in Ukraine in 1932-33 מכירים???? זאת אנדרטה לזכר רצח העם האוקראיני על ידי סטלין בשנים 1932-33 על ידי הרעבתם למוות. זאת כדי ללמד את האוקראינים לקח בגלל התנגדותם לקולקטיבציה- ויתור על אדמתם למען המפלגה. האנדרטה בצורת עמוד לבן שבבסיסו רשום כמה פרטים על מה שקרה.. לא בטוח שתבחינו בו אם אתם הולכים על הדרך היות והוא נמצא קצת מרחוק ובין עצים שמסתירים אותה. פרוש השם Holodomor הוא הרעבת עם,.
מי שבטוח לא תפספסו הוא הפסל של שייקספיר קד קידה- Shakespeare-emlékmű בכניסה לסניף Starbucks שבמקום ואשר ממוקם ממש צמוד לשביל הטיילת 250 מטר בערך מהאנדרטה להשמדת העם האוקראינית על ידי סטלין. אל תתעצלו ותרדו לכיוון הדנובה במעבר המדרגות שעובר מתחת לפסי הטראם. של מצד שמאל של מבנה מכירת כרטיסים לשייט מוצמד לוח המנציח את השיטפונות הגדולים של נהר הדנובה וגובה המים. בשנת 1876 היה כאן השיטפון עם גובה המים הגבוה ביותר והוא הגיע ל-867 ס"מ. מרשים ביותר. השיטפון הגבוה בתקופה שלנו היה בשנת 1965 והגיע לגובה צנוע יותר של 846 ס"מ. נחזור מכאן לטיילת ואיך שנפנה שמאלה נמצא את עצמנו בכיכר- Vigadó tér. הרחוב הניצב הוא רחוב- Deák Ferenc u שהופך בהמשך שלו לטיילת וכבר הזכרנו אותו שהוא נקרא גם רחוב האופנה. ניתן לקצר כאן את המסלול. אם נעלה על הרחוב הזה נגיע אחרי 180 מטר אל כיכר Vörösmarty tér ואחרי 500 מטר אל - Deák Ferenc tér עם תחנת המטרו מול כיכר אליזבת והגלגל הענק. אבל לא כדאי לקצר עכשיו J
בסמוך 50 מטר בהמשך נגיע לפסל נפלא - Girl With Her Dog Statue  של נערה המשחקת בכדור עם הכלב שלה... מול הפסל הנפלא הזה יש מעבר בגדר הברזל לכיוון - Vigadó Fountain אשר נמצאת במרכז Vigadó tér היפה. פסל יפהפה של ילדים משחקים במים- ולטעמי אחד מהיפים של בודפשט. ממול ניצב לו היכל הקונצרטים ויגאדו.
כעבור עוד 50 מטר נגיע אל אחד מהפסלים היותר ידועים ואהובים של הטיילת- Little Princess Statue של נערה היושבת על הגדר.

פסל - הנסיכה עם כתר העיתון

כאן כבר יש סיפור יפה על האומן שעשה את הפסל. במקור זה היה פסל קטן בגודל של 50 ס"מ שנעשה בשנת 1972 והרעיון שלו תפס תנופה אחרי שהאומן ראה את הבת שלו בת ה-5 משחקת כאילו היא נסיכה והוא היה מכין לה כתר מנייר עיתון. ברבות הימים עיריית בודפשט ביקשה ממנו להכין פסל שישב על גדות הדנובה והוא הכין את הפסל הזה שהתקבל באהבה רבה על ידי כל מי שמטייל במקום.

הפסל המקורי הקטן נמצא בגליה הלאומית ההונגרית והעתק אחר של הפסל נמצא בעיר הולדתו - Tapolca לא רחוק מבודפשט. העתק נוסף של הפסל נדד רחוק וניצב בכניסה של- Tokyo Metropolitan Art Space. אם יש משהו שממש מקלקל לפסל את המצב רוח היא העובדה שממש מאחריו עוברים פסי הברזל של הטראם ונותן הרגשה של פסל יפה בסביבה תעשייתית.
בצמוד לפסל הנסיכה הקטנה יש תבליט של העיר בודה הנשקפת אלינו מהצד השני של הנהר. הרעיון אחרי התבליט הזה שהוא לשימושם של עיוורים בשביל שיוכלו למשש את היופי של העיר בודה הנשקפת ממול מצידו השני של הנהר. אנחנו מתקדמים וחולפים על פני פסל של אישה עם ידיה על מתניה והיא מביטה קדימה אל פני הרוח הנושבת מולה. זהו פסל      "רוח הדנובה". לטעמי המיקום היה צריך להיות בצד היותר קרוב לנהר ולא כאן מתחת לבניין.

 בהמשך הטיילת לקראת סופו של הקטע הזה ניצב עוד פסל יפה של Roskovics Ignác szobra בשעה שהוא מצייר את הנוף של גשר השלשלאות שניתן לראותו בבירור על לוח הציור במקום. Roskovics  דווקא התפרסם בזכות ציוריו בנושאים דתיים וזכה בכמה מדליות ופרסים על עבודותיו. בסמוך צריך להיות פסל מיניאטורי של הפסל - Mihajlo Kolodko שעוד יצירות שלו טמונות ברחבי העיר ועוד נפגוש אותו. הפסל במקום נושא את השם : כלב מבלונים ועצם" חפשו את הפסלון הזה מול הכניסה למסעדת CORSO  של מלון אינטרקונטיננטל. הוא נמצא בצמוד לאחד מעמודי הגדר המפרידים את הטיילת מפסי הטראם. זאת במידה ולא חמד אותו מישהו. האמת שאני לא ראיתי אותו אבל מהסיבה שלא ידעתי שהוא שם .

מכאן נלך לעשות את הליכת הלילה שלנו על - גשר השלשלאות Széchenyi Lánchíd. 400 מטר לכיוון... נלך בצד אחד עד ל- Adam Clark Square ונחזור בצד השני כדי שנוציא את המיטב מההליכה על הגשר. מהגשר גם נראה את הגלגל הענק של בודפשט המואר מאוד יפה בשעות הלילה ואת בניין הפרלמנט שבלילה נראה מדהים כמו את מבני המצודה ועוד מונומנטים המוארים בשעות הלילה.

מגשר השלשלאות נעשה את דרכנו אל המלון שלנו. אם נרצה נוכל לעשות את הגלגל הענק בלילה- מרהיב למדי. בדרך נעבור ליד הפסל האחרון להיום-פסל הנער מחלק העיתונים שנמצא מול Hild Square Park על רחוב- József Attila u.  מול מספר 14.
מפת המסלול הרגלי קטע א      1.3 ק"מ
מפת המסלול הרגלי קטע ב      2.5 ק"מ
מפת המסלול הרגלי קטע ג      2.7 ק"מ
סה"כ הליכה של 6.5 ק"מ למשך כל היום.
נשאר לנו לחשוב על מקום לארוחת ערב אם נשארנו רעבים אחרי השוק הגדול.
 Belvárosi Disznótoros - Király utca  לינק למסעדה  זו מסעדה לא כשרה בסגנון הונגרי בייתי מגוון עם מאכלים מקומיים, מזמינים מהדלפק את מה שרואים, והתשלום לפי המשקל . פתוח עד מאוחר בלילה שני עד חמישי עד השעה 22:00 שישי ושבת עד 24:00 ראשון עד 20:00....אפילו חלק מהסיורים הקולינריים מגיעים לכאן. – אל תתפלאו עם תחזרו לכאן שוב J

 

מתכננים טיול? טיילתם כבר?
השתמשתם במסלול? עזר לכם בתכנון? 
נשמח שתשתפו ותשתתפו איתנו גם בתגובה וגם
בעלויות האתר כדי לשמור
לפתח ולהגדיל אותו.
כל השתתפות תתקבל בברכה
ניתן באמצעות אפליקציית ביט
 

----------------------------
מעוניינים בתכנון מסלול  מותאם אישית לאיסלנד ?
----------------------------
מעוניינים לרכוש את 
 המסלול המלא להדפסה אצלכם
תמורת 115 ש"ח
 צרו קשר בתיבת-צור קשר
או בטלפון:0547411949 - דוידי
קבלו את המסלולים למייל
בפורמט PDF כולל אישור להדפסה
אפשרות לתשלום באמצעות
אפליקציית ביט

למספר 0547411949
דוידי קליר
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר