דוידי קליר- מסלולי טיול - בודפשט מסלול 3
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

בודפשט-מסלול היום השלישי

הגיע הזמן קצת לנסוע בתחבורה הציבורית.
היום נלך לבקר את הצד השני של בודפשט וזה הצד של בודה. כדי לעשות את המסלול בצורה נוחה שווה להשתמש באוטובוס האדום/הירוק של -  Hop on - Hop off Budapest.
נלך אל תחנת האוטובוס של הקו האדום /ירוק הקרובה למלוננו. במקרה הזה כדי לחסוך את כל הסיבוב שהאוטובוס עושה בצד של פשט נלך לתחנה שעומדת סמוך למלון Astoria על רחוב Rákóczi út. התיאור הוא ממלון- .M-Square
עוברים את הפסל של המלכה סיסי ופונים הפעם שמאלה בשדרות Károly krt. כשאתם הולכים על המדרכה בצד של המלון, מול Károly krt. 9, במעבר לצד השני עומד פסל יפה של אפולו...מעט קטן וקצת הולך לאיבוד במיקומו באמצע השדרה. מהצד השני מעט בהמשך יש את בית חב"ד - Károly krt. 20. תמשיכו על הצד השמאלי של הרחוב בכיוון ההתקדמות שלכם וחפשו את הפסל הזעיר של הרצל עומד לייד אופניו מול בית הכנסת הגדול בפינת הרחובות Dohány u עם Wesselényi u של הפסל Mihajlo Kolodko שכבר ראינו כמה מיצירותיו הזעירות. הפסל מחובר לעמוד החשמל בפינת הרחובות שציינו...בהצלחה...

אם אין תור גדול בכרטיסים לבית הכנסת בית הכנסת הגדול של בודפשט Dohány utcai Zsinagóga כדאי לרכוש כרטיסים לבוקר של יום המחרת או לשעה אחרת בהתאם למסלול שאתם מתכננים. אם יש לכם או קניתם באינטרנט ראו עצמיכם כפטורים J. כשנגיע לרחוב Rákóczi út נפנה שמאלה עד לתחנה מס 13 – Astoria על שם המלון השוכן ממול.  האוטובוס שנעלה עליו יעבור על Elisabeth Bridge בדרכו אל הצד של בודה. בצד השני של הגשר עומד פיסלה של - Statue of Elizabeth Queen of Hungary - Erzsébet királyné szobra אבל ספק אם תבחינו בו. לא סוף העולם ואליזבט המלכה לבטח תיסלח לכם. ממש מול הגשר בחצי גובה של הגבעה ניצבת אנדרטה עם פסל מרשים למדי- Gerard of Csanád Monument ואשר בלילה היא מוארת ונראית כמעט מכל מקום לאורך הדנובה מהצד של פשט. האוטובוס יטפס עד אל- Citadella - Fizetős Parkoló החניון של גבעת ה-  Citadella שם תרדו בתחנה מספר 15 ותתקדמו אל עבר פסל החירות Liberty Statue הניצב בנקודת נוף מרשימה מאוד של בודפשט. במקום תמצאו גם בית קפה קטן ואם אתם בחורף תוכלו גם ללגום כוס יין חם ולהתענג על הנופים. כאשר אתם חוזרים לתחנת האוטובוס לכו בשביל העוקף את גבעת ה- Citadella מצד ימין ומייד תגיעו אל שורת דוכני מזכרות וטעימות שנמצאת במקום.  

הסיטדלה

ה- Citadella הוא האתר הראשון שאתם מבקרים בצד הזה של בודה. באזור הזה המתרומם באחת מעל הדנובה מרוכזים להם כמה מהנקודות הבולטות בבודפשט והמחייבות אתכם לבקר כאן. למעט גבעת ה- Citadella שמעט מרוחקת מהקומפלקס של גבעת המצודה את כל יתר האתרים ניתן לעשות במסלול הליכה אחד. אזור המצודה נפלא גם לעשות בלילה כשכל המבנים מוארים וממול בגדה של פשט המראות יפים יפים.

הסיטדלה

אז אחרי שביקרתם בגבעת ה- Citadella, אם יש לכם זמן אתם יכולים לרדת מכאן במבוך השבילים הענק הזה המלא נקודות חמד עם פסלים ונקודות נוף יפות. יש כאלו שמושכים לכיוון Garden of Philosophers המרוחק כ-1000 מטר מפסל החירות ומשם יורדים אל כיכר אליזבט ואל תחנה מספר 16- Castle Garden Bazar להמשך ההתקדמות או לחלופין יעלו אל Castle Garden Bazar לטייל בו, או ימשיכו לכיוון התחנות או הפוני קולר המעלים אל מצודת בודה. אפשר כמובן ללכת ברגל את כל הקטע הזה שאורכו 1 ק"מ בין תחנת אליזבט לכיכר אדם קלארק ואז לעלות למפלס הטירה באמצעי התחבורה שהוזכרו כאן קודם.
מי שרוצה לחסוך את הטיפוס במעלה של Castle Garden Bazar-  יעשה את המסלול שלנו בצורת המספר 8. ימשיך עד לכיכר אדם קלארק שהוא המהנדס שבנה את גשר השלשלאות - תחנה מספר 17, ומשם ייקח את הרכב של הקו הכחול אל מעלה הגבעה. התורים לפוניקולר עשויים להיות ענקיים ואילו עם הרכבים החשמליים של הקו הכחול תמורת כ-1500 פורינט אתם מסודרים בלעלות ולרדת ואף לנוע ולהתקדם על הגבעה של בודה.גם אם התור ארוך בסופו של דבר הוא מתקדם מהר למדי.
אם בא לכם לטפס רגלית את גני המצודה- אתם יכולים לעלות כאן..... להתקדם לאורך המצודה ואז לעבור לעיר העתיקה של בודה ולכנסיית- מתיאש Mátyás Templom וכ'. חלק מהטיפוס נעשה עם מדרגות נעות ומעליות אבל אז פוסחים על חלק מהמסלול.
כשאנחנו עולים עם הקו הכחול נרד בתחנה הראשונה - Buda Castleאשר נמצאת ב- Dísz tér.... אנחנו הולכים לשוטט באזור הצפוני לטירה – העיר העתיקה של פשט.
במזלג מול התחנה עומד פסל- ….Statue of the Independence War נבחר את הרחוב השמאלי- Úri u , נתקדם כמה מטרים ונגיע לבניין ב- עם שם ידוע.... The House of Houdini – המשמש כיום כמוזיאון. הקוסם הנודע הודיני הוא בעצמו יליד בודפשט בה נולד בשנת 1874רק שהוא גר במקום אחר כפי שהבנתי וכאן בעצם מנציחים את זכרו במה שמשמש מקום עליה לרגל לכל קוסם המחשיב את עצמו לבעל מקצוע J. המקום משמש הן כמוזיאון למוצגי הודיני עצמו וקסמים אחרים וכן יש בו גם הופעות קוסמים מאוד מומלצת. מומלץ בחום- לא לפספס.
מיד אחרי הבית של הודיני על המבנה מצידו הימני תראו מעין ציור קישוטי ריבועי ואנחנו ניכנס אל הסמטה הצרה מאוד הנמצאת ממש אחרי בית הודיני. סימטה זו נושאת את השם:Móra Ferenc u .  וממש בכניסה אליה אם תרימו את הראש. על הקיר הימני ישנו תבליט עם דמויות כמו אישה האוחזת בנבל,אישה האוחזת באלומת שבלים, אישה עם מגל, גבר ומחרשה, ועוד..מהצד השמאלי יש לוח זיכרון עבור פרנץ מורה שהיה דמות מבטיחה בספרות הצעירה של בודפשט והסמטה קרויה על שמו.  אם נמשיך עד סוף הסמטה הצרה כ- 70 מטר נגיע אל מזרקת מים בסגנון טורקי- Zsolnay díszkút. העומדת במקום וניתנה כמתנה לעיר במלאות 100 שנה לאיחוד בודה ופשט. נחזור חזרה אל רחוב Úri u. על כניסת הבית מס 4 תראו תבליט של צבי אשכול ענבים ועורב..תרימו הראש בכניסה למספר 8 במיוחד לסמל שמעל הכניסה ולזה שמעליו עם הסלסול.  כמה עשרות מטרים בהמשך הרחוב- Úri u. 9 נמצא ה- Labyrinth – מבוך של מנהרות תת קרקעיות המצריך ירידה של עשרות מדרגות למעמקי גבעת המצודה.סדרה של מבוכים תת קרקעיים קרירים למדי וקצת אפלוליים כדי לתת למקום אווירה המצדיקה סיפורים על דרקולה. אתם שם תיכנסו לחצי שעה של פעילות נחמדה. במספר 13 אם תרימו הראש תראו את האריות המעטרים את קרנות הבית כאילו שומרים עליו. כל הסמלים הללו על הבתים להערכתי היוו למעשה את הכתובות של הבתים ונשאו שמות כמו בית האריות בית הצבי בכרם או משהו דומה וכו'. בפראג הנושא הזה הרבה יותר צבעוני ומפואר מאשר כאן- אבל לדעתי זה העניין בפסלים והתבליטים על הבתים. במספר 17 שימו לב למרפסת המיוחדת ובמעבר בין 17 ל-19 יש מעל הכניסה סמל של דמות שמשית עם גבות בצורת כנפיים או שהכנפיים יוצאות מהמצח.  נמשיך עם הרחוב עד לפסל של - Hadik András lovasszobra רוכב על סוס. ונפנה ימינה ברחוב Szentháromság u - המרפסת מימין בקרן הרחובות היא מאוד מיוחדת.

לפני שנמשיך לכיוון Savoy terrace ולעמוד הדבר- Holy Trinity Statue איך שאנחנו נכנסים לרחוב Szentháromság u מצדו השמאלי יש את קונדיטוריית Ruszwurm ידועת השם שניתן ללמוד מהתמונות שהמקום פעיל עוד משנת 1827.

יש לא מעט מטיילים שמציינים שביקור במקום הוא בגדר חובה והנה אנחנו כאן. מה ניקח יחד עם הקפה??? הקרמשניט כאן זוכה ללא מעט תשבחות אז כדאי לנסות אותו. יש מצב שאפילו יקדמו אתכם בשלום בעברית. המקום מאוד פופולארי ולמצוא מקום עשויה להיות משימה קצת אתגרית אפשר גם לקחת בחשבון שבהמשך המסלול שלנו אנחנו עוברים בסמוך בדרכנו חזרה. כדאי לדעת שיש כאן תור למי שמזמין וממשיך בדרכו ויש תור למי שמזמין במטרה לשבת שללא ספק עדיף היות וחלק מההנאה היא גם בספיגת האווירה של המקום. אם התור גדול מדי אפשר לוותר- בודפשט מלאה בקונדיטוריות מעולות.
אם עצרנו ואם לא...המבנה שמימין לנו הוא – מבנה בית העירייה הישן והמשופץ של בודה שהיום יושב בו בנק. ניתן להיכנס לחלקים של המבנה המעניין הזה שבקומת הקרקע יש חנות ספרים, מסעדה ואולם תצוגה. עליית הגג סגורה למבקרים. שיטוט בבניין תצליח לנטוע בתוככם אווירה של ימי ביניים. כאשר יצאתם מהבניין והמשכתם ימינה - שימו לב לפסלה של אתנה שפיסלה ניצב בפינת הרחובות Szentháromság u עם רחוב Tárnok u ולמעשה כאשר אתם נכנסים לכיכר שבה עומד עמוד הדבר – פסל של אתנה מסתכל עליכם מצד ימין שלכם. ולמה קראתי לעמוד – עמוד הדבר? זאת מפני שבאירופה של המאה 18 היו מספר התפרצויות של המגפה השחורה והאמונה הרווחת הייתה שעיר שיש לה עמוד שכזה תצלח את המגפה או המגפה הבאה תיעצר בעמוד, וכך צצו ברחבי אירופה אלפי עמודי דבר שכאלו. אין עיר שלא כיבדה את עצמה בעמוד שכזה ויש שאף יותר מעמוד אחד.

עמוד הדבר

כמה מילים על הדבר:
את המחלה העבירו פרעושים שחיו על עכברושים ועל מכרסמים אחרים הסימפטום העיקרי של המחלה היה אבעבועות שחורות על העור –ומכאן השם "המוות השחור". באירופה החתולים באותה תקופה נחשבו למשרתי השטן-וכך גם לא היה שום גורם טבעי שעזר להפחית את מספר הנשאים של המחלה.  המגיפה הכתה באירופה בכמה גלים . כאשר הגל העיקרי הנורא התרחש בין השנים 1346-1361 ובהמשך המאות הבאות בגלים יותר קטנים. אומדן המתים עמד על כ 25-30 מיליון בני אדם. כשליש מאוכלוסיית אירופה של אותם הזמנים.  בשיאה של המגיפה הגיעה התמותה לאלפים ביום –במצרים למשל יותר מ-7000 ליום. פירנצה 55000 בני אדם.
המחלה ככל הנראה הגיעה ממרכז אסיה יחד עם הצבא המונגולי שבאותם ימים צר על העיר קאפה בחצי האי קרים. עיר שהוקמה ע"י בני העיר ג'נובה. החיילים המונגולים שמתו באלפיהם, הושלכו אל תוך העיר באמצעות הקטפולטות שלהם(בליסטראות) .  ניתן לראות זאת הן כלוחמה פסיכולוגית והן כלוחמה ביולוגית.
והנקודה היהודית.
האשמה נפלה כמובן על היהודים שהואשמו בהרעלת הבארות במטרה להשמיד את העולם הנוצרי. היה קל לקשור את מנהג הטבילה במקווה להרעלת המים. גם העובדה שהדת היהודית היא דת היגיינית גרמה לכך שמספר היהודים שניפגע היה קטן בהשוואה לאוכלוסייה הנוצרית-עובדה שרק הגבירה את קולם של המאמינים באשמת היהודים
ההסתה הביאה למהומות ופרעות ביהודים ,יהודים נשרפו וגורשו ממקומם. גל אנטישמיות זה הוא הגורם העיקרי  לכך שהיהודים היגרו בהמוניהם למרכז אירופה ובעיקר לפולין.
בואו ננסה לראות מי מהקדושים הללו שנמצאים  על העמוד אכן נקשר ישירות למלחמה בדבר ואלו עוד סימבולים על העמוד מציינים את הדבר ולמי יש סיפור מעניין ששווה לקרוא.
נסתובב סביב הפסל עד שנעמוד מול הקדוש שבגופו תקועים חיצים. זהו הקדוש - סנט סבסטיאן שסימן ההיכר שלו אלו החיצים התקועים בגופו – נחשב לפטרון של החיילים והקשתים ואל תשאלו אותי על ההקשר שאומר שיש לקדוש סבסטיאן יכולת לשעות לתחינה של חולי הדבר- חיצים, וחרבות, היו מסמלי מגפת הדבר. מימין לסבסטיאן עומד סנט רוש שממש היה חולה במוות השחור והבריא ממנו- וכאן הוא עומד עם מקל ארוך מסמליו של הקדוש, ומראה את פצעי המחלה ברגלו הימנית כשהוא חושף אותה. נחשב לקדוש שמסמל מלחמה במחלת הדבר. מימין לסנט רוש יש את- סנט ג'ון מנפומוק אוחז צלב. ג'ון מנפומוק נמצא גם על גשר קארל בפראג - הסיפור של Jan Nepomucký שהוא הושלך אל מותו לתוך מימי נהר הוולטבה בפראג וזאת לאחר שלפי הסיפור הוא סרב לגלות את סודותיה של המלכה למלך ואצלב שפקד להשליכו כבול בשלשלאות. חודש מאוחר יותר צפה גופתו במי הנהר כאשר לשונו נשארה שלמה-לפי המאמינים –זאת ההוכחה לכך שהצדק היה איתו.
כל הסיפור הזה "נדחף" היטב ע"י הכנסייה הקתולית במלחמתה בזרמים המתבדלים ממנה. האמצעי-לפאר את צדקתו וחסידותו של יאן מנפומוק, ואת חשיבותה של קדושת סוד הוידוי. המסר-נשגבות הכנסייה הקתולית . לאחרונה נשמעו קולות מהוותיקן שהסיפור הוא אגדה.
הפסל שמעוטר בסמלים הדתיים(אטריבוטים)שמייחדים את הקדוש יאן מנפומוק - הילה של חמשה כוכבים,ענף דקל, בידו.(ענף של דקל מסמל בנצרות קדוש שמסר את נפשו על אמונתו)  לבוש כוהנים, צלבים, מלאך מסמן שתיקה על ידי אצבע מעל השפתיים. הפסל הועמד על הגשר בשנת 1683 והיה הראשון על הגשר. בבסיס הפסל יש שני תבליטים המספרים את סיפור ההשלכה.  הברונזה באזורים המתארים את ההשלכה ואת הכלב שמסמל את הנאמנות מבריקים בשל האמונה שכל מי שיגע בפסל יזכה למזל בחייו.
מתחת קומת הפסלים הללו יש בהיקף 3 תבליטים כאשר אחד מהם מראה את מראות המגיפה בטירת בודה. על יתר הפסלים והסמלים בעמוד נדלג כדי לא להלאות יתר על המידה.

ממול לפסל עומדת כנסיית מתיאש   Mátyás Templomהידועה גם ככנסיית גברתנו המרשימה ביותר עם רעפי הקרמיקה הצבעוניים המרהיבים. השלמת הכנסייה הייתה בשנת 1269 לספירה  ובתקופת שלטון התורכים היא עברה הסבה ושמשה כמסגד. כמו בכל כנסייה עם אולם גדול גם כאן נערכים מופעי מוסיקה רבים. כניסה כמובן בתשלום אבל מומלץ מאוד להיכנס. פנים הכנסייה פשוט מהמם ביופיו. - אתר הכנסייה
 כשאנחנו עוברים לצד של הבזיליקה ניצמד לפינה הימנית של הכיכר כדי לראות את תבליט הכנסייה ששמו כאן בשביל שאותם מטיילים עיוורים או כבדי ראיה יוכלו לחוש את היופי של המקום בידיהם בדומה לתבליט שנמצא בסמוך לפסל הנסיכה הקטנה בצד של פשט.
נעקוף את הבזיליקה מצדה הימני ונתקדם לכיוון פסלו המרשים של St. Stephen Statue הרכוב על סוסו. אחרי הפסל שלו ניצבים שורת המגדלים של - Fisherman's Bastion המרשימים ביותר והמהווים את אחת מהאטרקציות המובילות בצד הזה של העיר ובכל בודפשט בכלל. הנופים הנשקפים מכאן של הצד הנגדי של הדנובה ובניין הפרלמנט הם מהיפים ביותר בבודפשט. מצודת הדייגים על 7 המגדלים שבה הבנויה בסגנון ניאו רומנסקי ונבנתה על ידי גילדת הדייגים של בודפשט בימי הביניים.

                                                                               
יש כאן כמה מסעדות בינות המגדלים ולמצוא בהן מקום עשוי לעלות לכם בלחכות בתור ארוך. אחת האטרקציות כאן  אם יש לכם זמן וגם רצון ללמוד קצת יותר על ההיסטוריה העשירה של בודפשט היא ההצגה התלת ממדית על העיר. הכניסה ממש אחרי הסוס מהצד השמאלי. כמובן שלא מוותרים על סיבוב לאורך הגשרים החומות והמגדלים של בסטיון הדייגים והעלייה אליו נעשית מימין לפסל הסוס. בצד המזרחי של מצודת הדייגים ממול יש סטארבאקס קפה אבל גם כאן צפו לעומס גדול אז לא לפתח ציפיות. ממצודת הדייגים יש גם מדרגות שיורידו אתכם לכיוון הדנובה.

הבזיליקה שעל גבעת המצודה

אם תחזרו חזרה לכיוון נקודת ההורדה שלכם מהרכב שהעלה אתכם לגבעת המצודה אלא שהפעם תעשו את זה על רחוב - Tárnok u. תוכלו אחרי כמה עשרות מטרים לראות מזרקה יפה עם פסל יפה של אישה ערומה האוחזת על ראשה מגש ענק ממנו נשפכים מים. ממול לפסל יש את Buda Castle Elementary School ובתוכו ישנה אטרקציה מרשימה של קיר פסיפס מדהים - Berki Viola budai mozaikja – רק שלא ניראה שניתן להיכנס ולראות אותו.
מכאן נחזור ונעבור את כנסיית מתיאש ונבחר במזלג את הרחוב הימני- Táncsics Mihály u איתו נמשיך  לאורך רחוב ימי ביניים- מלון Hilton Budapest יהיה מימין לנו. המלון ממוקם במנזר דומניקני לשעבר והוא שוכן במעין כיכר ארוכה הנושאת את השם: Hess András tér על שם המדפיס הראשון שחי בבודפשט. המבנה הבולט כאן צמוד למלון הילטון וזהו מגדל מתקופת ימי הביניים - St. Nicholas Tower - Miklós torony .
הבתים ברחוב הזה עם צבעי הפסטל הנפלאים שבהם הם צבועים. מספר 26 הוא בית תפילה יהודי מהמאה ה- 14 המשמש היום כמוזיאון לנושא. וממש אחריו עומדת לה כנסייה לותרנית- Budavári Evangélikus Templom és Gyülekezet. משך כל ההליכה ברחוב הזה מולינו ניצב המבנה של - Hungarian National Archives עם גג רעפי הקרמיקה הצבעוני והמרהיב. בצמוד למבנה מצידו הימני עומד לו   Vienna Gate העומד בתוואי חומת גבעת המצודה. הפסל שלפני השער הוקם לזכר שחרור בודה בשנת 1686 מהכיבוש התורכי ששלט במקום 145 שנים ארוכות. על השער ניתן לטפס אך הנוף הנשקף ממרומי השער הוא משעמם למדי. אם נצא את השער ומיד נפנה ימינה נגיע אחרי כמה עשרות בודדות של מטרים אל פסל שבא להראות את הקשר ההיסטורי בין הונגריה ליטא ופולין שבאו בעבר לידי ביטוי בחתונה בין משפחות המלוכה. עוד מונומנט מעניין נמצא על חומת העיר מצד שמאל כאשר אתם יוצאים את שער וינה. לכו כמה מטרים עד שתגיעו למעין חצי סהר בחומה ועל החלק העליון של החומה יש תבליט קרמיקה צבעוני שמספר את סיפור המצור על בודה של הצבא התורכי.

רחובות המצודה

נחזור חזרה אל בין החומות להמשך מסלולנו ונפנה ימינה. הכיכר לפני השער יש לה צורת משולש ב- Bécsikapu tér 6   אם תרימו הראש תראו בגומחה בקיר פסל של מיודענו גון מנופומק. גם הוא קדוש פופולארי בבודפשט ויש לו לא מעט פסלים בעיר. היעד המעניין בהמשך היא כנסיית - Church of Saint Mary Magdalene מהמאה ה-15 שהמגדל שלה מתרומם גבוה מאוד על בסיס יחסית קטן מה שמשווה למבנה צורה שאנחנו לא כל כך רגילים בכנסיות. כאן צריך להיות בשעה עגולה עת מגדל הפעמונים פותח בניגון מדהים. שווה ומומלץ. כאן יש גם תחנת איסוף של הקו הכחול של הרכבים החשמליים. רק שהתחנה הבאה שלו היא כבר מחוץ לגבעת המצודה ואנחנו יש לנו עוד מסלול לפנינו.  כנסיית - Church of Saint Mary Magdalene היא המבנה העתיק ביותר כאן בכיכר Kapisztrán. מבנה זה של הכנסייה ניפתח רק לאחרונה לקהל אחרי שיפוץ שהמבנה עבר. ממרומי המגדל מבטיחים נוף פנוראמי שווה ביותר.

כאשר אתם עושים את הדרך משער וינה לכיכר שימו לב כאשר אתם עומדים בפינה של רחוב- Országház u. 29 ממש בכניסה אל כיכר Kapisztrán, סובבו ראשכם לאחור ולמעלה וזאת כדי שתראו סימול רחוב מעניין או סמל של בית המציין את הכתובת שלו: בית הנזירה החצויה...אולי... יש קוראים לו הנזירה המעופפת....בכל אופן חצי נזירה על קיר אחד והחצי השני על הקיר הניצב....

מול הכנסייה ניצב לו מוזיאון- Military History Museum.
מכאן אנחנו נעבור אל החצי השני של גבעת בודה וזה המתחם של המצודה עצמה.  נמשיך עד לחומה ונלך על הטיילת - Tóth Árpád stny.  שעל החומה. הצד הזה לא פונה לדנובה היפה אבל יותר פתוח מללכת ברחובות הצרים אך היפים של גבעת בודה. נלך על הטיילת כ- 450 מטר עד שנגיע למעלית- Gránit Lift שאתה נרד אל מחוץ לחומות הגבעה ונפנה ימינה ברחוב Lovas út ואחרי כ 70 מטר נגיע אל מקום ששווה ביקור הנושא את השם : Hospital in the Rock Nuclear Bunker  מערכת של מעברים מחילות ומערות באזור הזה של גבעת המצודה עברו הסבה בימי מלחמת העולם השנייה  לצורך שימוש כמקלט בפני הפצצות אוויריות וכן המקום שימש כבית חולים מוגן לשעת חירום.בימי המלחמה הקרה המקום שימש כמקלט מפני קרינה רדיו-אקטיבית. כיום המקום הוא מוזיאון הנושא את השם המעניין- בית החולים בסלע ובו יש 2 נושאים עיקריים –מה עושה נשק גרעיני ואיך שרדו כאן בימי מלחמת העולם השנייה.
נחזור חזרה אל הטיילת דרך המדרגות שבהן ירדנו אל מפלס המוזיאון ונלך עם הטיילת עד סופה...
2 הדרכים הבאות הן לנוע ברחובות המקבילים , או ברחוב Úri u או ברחוב Országház u. שאיתו נגיע עד לכיכר עמוד הדבר ומשם נמשיך עד לקצה רחוב Dísz tér. כאן עליתי על פרט פיקנטי שבקצה הרחוב שנשמע לנו כמו רחוב דיזסטר יש את בית הקפה קורונה... קצת אקטואליה..... אין לי העדפה לאיזו דרך לבחור ...נחצה את כיכר Dísz tér לכיוון המצודה.  נעבור את פסל הברונזה של החייל ששומר בכניסה לרחוב Szent György u המוביל לכיוון המצודה ונתקדם על רחוב - Szent György u.,.... כמו כל מקום מתוייר גם כאן תמצאו דוכני מזכרות למכביר לאורך קטע הדרך המוביל אל המצודה. אחרי 160 מטר נפנה שמאלה ב- Szent György tér ונלך כ-100 מטר אל מאחורי המבנה הריבועי הירוק- שזאת למעשה תחנת הפוניקולר העליון שעולה לכאן מכיכר אדם קלארק. מאחרי מבנה התחנה נשקף הרכבל שעולה מלמטה,גשר השלשלאות שנמצא ממש מתחתינו, נהר הדנובה וכמובן הצד של פשט. גשר שלשלאות היה למעשה הגשר הראשון שחיבר את שני צידי העיר. 

מצד ימין למרפסת התצפית יש שער מרהיב ומעליו פסל של Turul statue הסמל הלאומי של הונגריה- Turul  הוא מעין ציפור מיתולוגית שהיא בז או נץ מגודל בהרבה מגודלו הטבעי. כאן Turul statue משקיף על הדנובה ועל החצי השני של העיר ממרומי גבעת המצודה. המבנה שבסמוך לתחנה הוא- Sándor Palace המשמש כיום את משרדי הממשלה- אם תחכו מספיק זמן תוכלו לחזות בטקס חילופי המשמר הצנועים שנעשה כאן ובעוד כמה מקומות ברחבי המצודה. לא כמו הטקס היותר מרשים במצודה של פראג.

 לפני שנכנס בשער המצודה ננסה להכניס לפריים את הפסל של Prince Eugene of Savoy לתמונה כאשר השער משמש כמסגרת. מייד אחרי השער אחרי שתרדו במדרגות לצד ימין או לצד שמאל, תפגשו את מזרקת הילדים הדגים המקסימה- Fountain of the Fishing Children ונקווה שיהיו בה מים שמשווים למזרקה מראה מבריק ומיוחד. נתקדם אל הפסל של- Statue of Prince Eugene of Savoy המרשים מאוד- הנסיך יוג'ין פרנסיס מסאבוי-קריניאנו היה אחד מהמצביאים המצליחים ביותר בצבא האימפריה הרומית הקדושה ומהשושלת האבסבורגית ששלטה באימפריה.
מעט לפני הפסל יש מעבר אל הצד השני של הארמון. בצד השני בצמוד לקיר יש פסל מרשים אחר של- Fountain of King Matthias אחרי צייד מוצלח- היום הוא לא היה שורד יותר מדי במלוכה אם היה ממשיך לעסוק בצידJ. בפסל רואים את המלך אוחז ברובה-קשת וחיצים את הצבי שניצוד את הכלבים שמלווים את הצייד את האיש שמודיע באמצעות חצוצרה בקיצור כל סצנת הציד בפסל.נחשב לפסל הכי מושקע ברחבי בודפשט. ממול יש פסל מרשים נוסף- Csikós.
ה- Csikós הוא כמו הקאובוי של אמריקה על תלבושתו המסורתית ועל הרכיבה שלו על הסוסים באזורים של דברצן- בהונגריה.
במצודה נמצאים כמה מהמוזיאונים הנחשבים בבודפשט ובהונגריה כולה כמו הגלריה הלאומית של הונגריה ומוזיאון להיסטוריה של בודפשט.
מבנה המצודה ניזוק קשות במהלך מלחמת העולם השנייה ועדיין לא כל המבנה שוחזר. הטירה על למעלה מ-200 חדריה היא אחד מאתרי המורשת העולמית של אונסקו וראשיתה עוד במאה ה-13 והסיבה הראשונית להקמתה הייתה הגנה בפני התקפות המונגולים והטאטרים ובשלבים מאוחרים יותר התקפות האימפריה העותמנית.
בין אם ביקרנו בהם ובין אם לא אזי נמשיך לשוטט באזור המערבי של המצודה סמוך לחומות. בין הנקודות המעניינות באזור הזה נמצא את Mace Tower  או בשמו המקורי- Buzogánytorony, Déli Rondella, Virgin Mary Statue.
אחרי השיטוט במבוכי הטירה יש לנו את האפשרות לרדת לכיוון גני הטירה דרך אחד מהמעברים המוליכים אל הגנים. ניתן גם לחזור למרכז הטירה ולרדת בשביל הרחב שיורד ליד פסלו של - Statue of Prince Eugene of Savoy.
אנחנו יורדים את גני המצודה ומגיעים לתחנה מס 17 בכניסה. וכאן אנחנו מסיימים את היום בצד של בודה וחוזרים למלוננו או לאחת מהאפשרויות הרבות שלבודפשט יש להציע לנו.

הבזיליקה בבודה

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
יעד נחמד לבקר בו במידה ויש לנו זמן הוא - Margaret Island  והאטרקציה העיקרית בו היא המזרקה המזמרת ששוכנת ממש סמוך לכניסה אל הפארק שעל האי. הדרך הנוחה ביותר כדי להגיע אל האי ואל המזרקה  היא לנסוע בתחבורה הציבורית אל כיוון גשר - Margaret Bridge ויורדים בתחנה היחידה שנמצאת במרכז הגשר. לחלופין אפשר לקחת קו 26 שנכנס לתוך האי.
כדאי לדעת שהמזרקה המזמרת - Margaret Island Musical Fountain  Margitszigeti szökőkút לא מופעלת בחודשי החורף .
מה עוד שווה ביקור על האי או כדאי לדעת שנמצא כאן? נסקור את המקומות מדרום לצפון לאורך האי כולו.

  •  Palatinus Strand Baths   Palatinus Gyógy-, Strand- és Hullámfürdő פארק מים הכולל בריכות תרמיות מקורות ולא מקורות וכן מגלשות מים

  • Margitszigeti Víztorony – מגדל המים של האי מרגרט השוכן בסמוך לתיאטרון הפתוח

  • בחלק הצפוני של האי יש את הגנים היפנים- Japanese Garden – קטן אך יפה ומומלץ

  • ממש לפני שיוצאים מהאי יש את - Musical well  Zenélő kút – הבאר המנגנת

עוד כמה אטרקצית ששווה להכיר:
גבעת יאנוש - רכבל הכיסאות
החלקה על הקרח  ליד כיכר הגיבורים(בחודשי החורף)
 מפת המסלול  יום מס 3
מפת המסלול הרכוב קטע א  7.4 ק"מ
מפת המסלול הרגלי קטע ב  1.2 ק"מ
מפת המסלול הרגלי קטע ג  3.0 ק"מ
סה"כ הליכה של 4.2 ק"מ למשך כל היום.
מהנקודה האחרונה על המפה אנחנו נוסעים בתחבורה הציבורית לאחד מהאפשרויות שצויינו למעלה
קחו בחשבו שבקטע המפה האחרון כשיורדים לגני המצודה ואף במצודה עצמה המסלול שלכם עשוי להישתנות ולא להיות תואם למפה.

 

מתכננים טיול? טיילתם כבר?
השתמשתם במסלול? עזר לכם בתכנון? 
נשמח שתשתפו ותשתתפו איתנו גם בתגובה וגם
בעלויות האתר כדי לשמור
לפתח ולהגדיל אותו.
כל השתתפות תתקבל בברכה
ניתן באמצעות אפליקציית ביט
 

----------------------------
מעוניינים בתכנון מסלול  מותאם אישית לאיסלנד ?
----------------------------
מעוניינים לרכוש את 
 המסלול המלא להדפסה אצלכם
תמורת 115 ש"ח
 צרו קשר בתיבת-צור קשר
או בטלפון:0547411949 - דוידי
קבלו את המסלולים למייל
בפורמט PDF כולל אישור להדפסה
אפשרות לתשלום באמצעות
אפליקציית ביט

למספר 0547411949
דוידי קליר
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר