דוידי קליר- מסלולי טיול - מסלול מס 1- קו החוף המערבי
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול מס 1 קו החוף המערבי של רודוס

מתאים למי שמגיע עד שעות הצהריים המוקדמות לרודוס או למי שמתחיל לטייל בשעות הצהריים המוקדמות.לא לשכוח לקחת עימכם מגבות ובגדי ים ואת כל יתר הציוד הנדרש לשהייה בחוף הים.

את השעות הקרובות נקדיש למסלול בקו החוף המערבי של האי. היעד העיקרי שלנו הוא המבצר היושב על גבעה והנושא את השם -‪Kritinia Castle. זאת לא בשל ההיסטוריה של המקום ויסלחו לי חובבי ההיסטוריה. להיות במקום בשעת השקיעה כאשר השמש יורדת לה אל עבר קבוצת האיים הנשקפת ממול היא מרהיבה. טובה תמונה מאלף מילים.
הנסיעה כאמור היא לאורך כביש החוף המערבי של רודוס אשר חלקו ממש נושק את קו החוף, חלקו עובר בתוך אזור מיושב ואזורים חקלאיים, והחלק האחרון שלו עובר בתוך אזור מיוער והררי.
מפת מסלול הקטע
מסלול הטיול לפי המפה מתחיל בעיר רודוס אבל זה רק לעניין המנהלתי שהרי כל אחד ואחד נמצא במקום שהוא בחר להיות בו.
לאורך החופים נראה את גולשי הרוח –ספורט מאוד פופולארי בחופי האי שהרוחות המערביות מורגשות בו היטב. החופים והטברנות לאורכה של הדרך חלק לא מבוטל מהם ממש אבל ממש יביא לכם חשק לשבת בכולם. אבל מציע לכם להתאפק ולשמור את זה למקום שאני מצאתי אותו כחוף הקסום מכל חופי רודוס. (חוף מסודר הכוונה)

גולשי רוח-החוף המזרחי-רודוס


המסלול שלנו מצומצם למשולש שנוצר על ידי העיירות Kamiros Skala, Kritinia,  Embonas.
כשמגיעים מכיוון צפון על הכביש הראשי בסך הכול הדרך מאוד פשוטה וצריך לשים לב לשילוט.
הנקודה היחידה שעשויה לבלבל במעט אתכם היא בעיירה Kalavarda. שם יש לשים לב ולא להמשיך לכיוון Embonas(חצי שמאלה) אלא ימינה לכיוון  Ancient Kamiros. כעבור כמה ק"מ נעבור על פני הצומת המובילה אל עתיקות Ancient Kamiros. בהחלט אתר מרשים אבל הפעם פנינו אל הנמל הקטן
Kamiros Skala. ממנו ניתן לצאת בשייט אל האי הסמוך chalki. בהחלט אי שווה ומצריך לצורך העניין להקדיש יום שלם לנושא. מתאים למי שנמצא ברודוס לפחות שבוע או יותר וזה יהיה מאוד לא אופייני למטייל הישראלי הממוצע. מתאים למה שהייתי מגדיר רודוס למתקדמים.
בנמל הדייגים הקטן ישחברה שמציעה צלילה/שייט מומלץ ואם יש לכם זמן לכו על זה.      Blunatura  
 
מהנמל אנחנו נמשיך לעבר Κοpria Beach. נצא מהנמל ונפנה ימינה בכביש הראשי לפי השילוט אל עבר העיירה Kritinia. כעבור 500 מטר יורדים ימינה לפי השלט אל עבר Κοpria Beach. אומנם בשלט כתוב 100מטר אבל החוף נמצא במרחק של 300 מטר. תגיעו לחוף שנמצא בתוך לשון ים קטנה התחומה בתוך מצוקים סלעיים משני צידיה. Κοpria Beach הוא כל כך קטן שיש בן מקום ל..אולי 20 מיטות שיזוף. כמה עצים  משלימים את התפאורה.
הכביש והחנייה מביאים אותכם ממש עד לקו המים מה שמעבר לקסם של המקום עושה אותו גם מאוד נוח.

 

חוף הים בקופירה

 
להשלמת המקום ולשאלה איפה אוכלים- אז ממש מעל החוף עומדת לה מסעדה מצויינת הנושאת את השם- Johnny's Taverna
אל הטברנה צריך לטפס כמה מדרגות מה שאומר שהטברנה יושבת מעל למפרץ היפה הזה והנוף הנשקף מן המרפסת הוא פשוט מדהים וללא ספק כבר עושה את האוכל טעים יותר.
שירות מצוין + אוכל טעים+מחיר סביר+נוף מהמם עושים את המקום לאחד מהשווים לטעמי ברודוס.
לא להישאר בחוף הים לשקיעה היות והוא פונה צפונה ולא רואים את השקיעה מכאן.
 
תראו- באזור יש עוד כמה מסעדות לא רעות בכלל וכמובן שאפשר לבחור כל אחת אחרת בהתאם לשעה למקום ולבטן שלכם. נזכיר גם אותן בהמשך המסלול.
 
אחרי ששהינו במקום לפי מה שתכננו, אנחנו ממשיכים אל עבר עיירת שמן הזית-הזיתים והיין - Emponas . נחזור אל הכביש הראשי נפנה ימינה ונתחיל לטפס בכביש ההררי והמיוער. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות את הצבאים המקומיים. נחלוף על פני הכניסה אל עבר Kritinia Castle אליו נחזור לפני השקיעה מה שמחייב אתכם לבדוק היטב מהי שעת השקיעה ולהתייצב בראש המבצר כ-30 דקות לפני.
נחלוף גם על הישוב Kritinia ונמשיך עם הכביש עד לפניה שמאלה אל עבר Emponas. סה"כ כ-14.5 ק"מ מהחוף עד למרכז הישוב.
עוד לפני שירדתם אל מרכז הכפר עומדת טברנה Emponas View שחוות הדעת עליה מצוינות ונכון שיש בעייה אם אכלנו אך לא מכבר. אבל כאן אפשר לעשות טעימות של יין מייצור מקומי. שמן זית, זיתים,טבלינים. אווירה לבבית וביתית, אוכל מעולה, נופים. מה עוד צריך. נכון, יש דילמה אחרי המסעדה בחוף הים.
2 מקומות מעניינים נוספים בכפר לבקר בהם אבל בסך הכול באותו הנושא של ייצור יין ושמן זית הם: Marias House  שמאוד מומלץ ברודוס לעניין שמן הזית וגבינת הפטה שבמקום.
Kounaki Wines שיותר עוסק בייצור יינות.
כמובן שכל מקום מתהדר בזה שהוא המקום הכי טוב לייצור יין/שמן זית ברחבי רודוס.
בדרכנו חזרה מהכפר כדאי לעשות 2 דברים. אם ניקח את Emponas View כנקודת מוצא אזי אחרי כ-2.5 ק"מ נגיע אל הכביש הראשי. שם נפנה שמאלה לעוד 1.9 ק"מ ונגיע לצומת שצריך מאוד להיזהר בו היות ואתם מגיעים מכביש צדדי הנכנס לתוך כביש ראשי וכמעט לא מרגישים בזה. כאן נפנה שמאלה לעוד 650 מטר עד שנגיע למפרץ חנייה בצד ימין של הדרך וממנו נשקף נוף כחול כחול של הים המציץ בין עצי החורש הירוקים. (לא לוותר).
אחרי ששבענו מהכחול נחזור אל הצומת הקודמת מהלך של 650 מטר ונבחר את הצד הימני של המזלג.
10.8 ק"מ בדרך מתפתלת אשר חלקה הוא דרך עפר (ואין אני יודע את איכות הדרך נכון לכתיבת שורות אלו –אחריות שלכם בלבד) יביאו אתכם אל Temple Attaviros Zeus. האמת שעיקר ההגעה למקום הם לא שרידי העתיקות אלא הנופים המרהיבים הנשקפים ממרומי הפסגה הזאת הנישאת לגובה של 1200 מטר מעל פני הים.
מפת המסלול
יעדינו הבא הוא מבצר Kritinia. אם יש לנו עדיין זמן עד השקיעה אפשר להיכנס אל תוככי הכפר Kritinia ולהסתובב בין הבתים שחלק לא מבוטל מהם צבוע בסגנון היווני של לבן וכחול. נחמד.
כששעת השקיעה מתקרבת כדאי להיות על פסגת המבצר. הדרך תביא אותנו אל מרגלות המצודה שם יש בית קפה נחמד וחנייה מסודרת. סדרת מדרגות תוביל אתכם אל שערי המצודה שבעברה שימשה כמצודה נגד הפירטים.בעבר הלא רחוק שביל זה היה מואר אבל לפי איך שזה ניראה כיום זה לא עובד כלל וחבל.
איך שנעבור את שער הכניסה נמשוך לתוך המצודה אל צידה השני משם נשקפים מולנו האיים הנושקים לרודוס מצדו המערבי: Makri- Alimia- Chalki ועוד כמה איים קטנים.
כדאי להתמקם בנוחות ולחכות להופעה.
בשעת השקיעה ההופעה שהשמש מבצעת מרשימה מאוד והצבעים פשוט מטורפים.(כמובן שמה שכתוב כאן זו לא תעודת אחריות). אחד מהמקומות הרומנטיים ברודוס. כל מי שיושב כאן ומביט בשמש השוקעת המאירה את פניו הקורנים מהיופי הנשקף ממול נראה כאילו הוא נמצא באמצעו של חלום.

 

השקיעה ממבצר קורתיניה

 
כאן המקום לספר את האגדה על דרקון השמים שבשביל לשלוט ביקום כולו האמין שהוא צריך לבלוע את השמש. ולכן כל יום הוא היה קם בשביל לרדוף אחרי השמש. הבעיה העיקרית שלו הייתה שהוא אהב לישון עד מאוחר וכשהיה מתעורר השמש כבר שקעה – וזה לא פלא שמי שקם מאוחר, מאחר. יום אחד הוא הצליח לקום ממש לפני השקיעה. הוא החל לרדוף אחריה וכך ממש בדיוק שהוא עמד לתפוס אותה ולבלוע אותה, צללה השמש במי הים ונעלמה. הדרקון טס כל כך מהר שהוא לא הצליח לבלום את עצמו והתרסק לתוך המים והפך לאותם האיים שאנחנו רואים ממול.

 

מבצר קורתיניה בשקיעה

 
אז זהו-השמש שקעה ולנו נותר להתחיל את דרכנו חזרה למלון.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר