דוידי קליר- מסלולי טיול - מסלול מס 3- מעמק הפרפרים ועד לינדוס
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול מס 3- מעמק הפרפרים ועד לינדוס

מפת מסלול היום
את המסלול השלישי נתחיל בטיול אל עמק הפרפרים המפורסם. כנראה אתר הטבע המתוייר ביותר ברודוס.
כדי להגיע אל העמק נדרים על כביש החוף המערבי וכמה ק"מ אחרי שנחלוף על פני שדה התעופה של האי ובסך הכל 17.7 ק"מ מנקודת המוצא שלנו בצפון האי נפנה שמאלה לפי השילוט המורה לכיוון העיירה Psinthos. כעבור 6.7 ק"מ נגיע אל עמק הפרפרים.
כדי לראות פרפרים צריך להגיע בטווח החודשים יולי ואוגוסט ואולי גם תחילת ספטמבר, אבל גם אם אתם נמצאים ברודוס שלא בזמן הזה עדיין אני חושב שהמקום שווה ביקור.
זהו פארק טבע השוכן בתוך ערוץ עם זרימה של מים. אומנם זרימה מועטה של מים אבל בהחלט יפה לראות את המים הנאספים בברכות ובסכרים קטנים מופעלים על ידי אדם. מפלוני מים קטנים ויפים, שביל מסודר שבחלקו הוא שביל על גשרוני עץ. מסביב יער של עצי Sweetgum, שכנראה הם הסיבה לכך שהפרפרים נמשכים להגיע אל המקום הזה בנוסף ללחות שיש למקום מעצם המצאות המים במקום.

 

עמק הפרפרים-רודוס

בעונה שהפרפרים במקום ניתן לראות גזעים שלמים של עצים מכוסים בפרפרים שנראים עם פסים ויש המכנים אותם בשם ג'רזי טייגר. סוף אוגוסט תחילת ספטמבר היא עונת ההזדווגות. אחרי ההזדווגות
אחרי ההזדווגות וההטלה הפרפרים מתים.
לביקור של המוני המטיילים יש השלכה חמורה על המשך הקיום של הפרפרים היות ובשלב של של חיי הפרפר הם לא אוכלים דבר והמצאות המבקרים מפריעה לפרפרים וגורמת להם לעופף ולאבד אנרגיה מה שמביא למותם בטרם ההזדווגות .
כדי לנסות להגן על הפרפרים אסור להפריע להם ומי שנתפס מפר הוראה זאת עשוי להיקנס בקנס גבוה.
בזמן שהפרפרים מעופפים רואים את צבע הכנפיים האדום שלהם. אבל כשהם במנוחה הם מקפלים את כנפיהם ומקבלים צורה של משולשים מנומרים.
שעות הפתיחה של המקום: 8-18 עלות של 5 יורו למבוגר.
אפשר להגיע למקום עם אוטובוס היוצא מרודוס העיר זאת למי שלא שכר רכב.
מי שכן מגיע עם רכב לטעמי כדאי להגיע מוקדם כדי לחנות בכניסה הראשונה וללכת את הנחל בעלייה המתונה שלו ואז חוזרים בירידה.

 

עמק הפרפרים-רודוס

במקום גם פועלת רכבת (על הכביש) שאיתה אתם יכולים להגיע אל .Monastery of “Kalopetra”
אבל מי שמגיע עם רכב שכור וממשיך לפי המסלול יכול להגיע למנזר על הדרך הראשית הממשיכה אל עבר העיירה Psinthos.
אתר רכבת של עמק הפרפרים
 
בגמר ביקורינו בעמק הפרפרים אנחנו ממשיכים מזרחה על הכביש הראשי המוביל כאמור אל העיירה Psinthos.  2.7 ק"מ מהחנייה התחתונה של עמק הפרפרים נעבור דרך המנזר של Kalopetra
שהנופים הנשקפים ממנו הם נופי קו החוף של רודוס והאיים הסמוכים  וגם קו החוף של תורכיה.
מקום שלא כדאי שלא לעצור בו הוא Alexandros Panorama שנמצאת בהמשך הדרך במרחק של 1.8 ק"מ מהמנזר. מסעדה מאולתרת  עם שולחנות וכסאות פלסטיק בינות לעצי החורש ונוף נפלא. אחלה מקום לאתנחתא קלה בדרך. מחירים נוחים.
בכפר Psinthos אשר נמצא כ-3 ק"מ בהמשך הדרך אפשר למצוא כמה מסעדות מעולות אשר יש מצב שאם תגיעו בשעת הצהריים הן תהיינה עמוסות בסועדים מה שבהחלט משקף את איכות המסעדות.
לדוגמא:  To Smaragd  שנמצאת ב- Market Place
       Platia Tavern  הנמצאת בסמוך לכנסיית   Nativity of the Virgin
To Stolidi tis Psinthoy   
Pigi Fasouli         (מומלצת)
והטברנה ‪Artemida Taverna הנמצאת מחוץ לכפר בהמשך הדרך בה אנחנו נוסעים ונחשבת ה-מסעדה של המקום.
 
כשנכנסים אל העיירה Psinthos יורדים ברחוב הצר עד שמגיעים לתמרור עצור שם פונים ימינה. ואז מגיעים למרכז העיירה. אין שום שילוט מכוון למי שבא מהכיוון הזה ואפשר להתבלבל בקלות. אנחנו צריכים את הכיוון הזה היות וזה גם הכיוון שבו אנחנו ממשיכים את המסלול בין אם אכלנו ובין אם לא.
 
היעד הבא שלנו  היא העיירה Archipoli.הדרך הררית ועוברת בתוך כרמי זיתים לרוב. בפאתי הכפר עומד מצד שמאל של הדרך מבנה אבן יפה. זהו מוזיאון הצעצועים של רודוס- Rhodes Toy Museum Greece. אם אתם עם ילדים ---להיכנס. אם אתם ילדים בעצמכם- כמובן שגם. הכניסה חינם.  שווה את העצירה במקום.
בהמשך הדרך נגיע לצומת T וניפנה ימינה אל מרכז הכפר Archipoli השוכן במקום כבר מהמאה השביעית לפני הספירה. למי שמטייל באי בסוף אוקטובר  אזי בימים 25-26 לחודש מתקיים בכפר פסטיבל עם מוסיקה וריקודים מסורתיים. הפסטיבל נושא את שמו של St. Dimitros festival.
כמו כל כפר יווני מרכז הכפר  הוא המקום הכי חשוב. בתי קפה, מסעדה טובה ומומלצת נמצאת במקום למי שעדיין לא אכל ועדיין רעב. (מה לעשות- יש מלא מסעדות מצוינות ברודוס ואין לנו מספיק ימים בשביל לבקר בכל המסעדות ) קצת מאחרי המסעדה עומדת הכנסייה  St. Dimitrios church בעלת מבנה מעניין. אתם כבר שם תנו קפיצה. אם תמשיכו מערבה ותעברו את הכפר קצת פחות מ-2 ק"מ תגיעו אל Art Park Rhodes. זאת מעין גלריה של אמנים היושבים במקום. המעניין הוא שזאת לא גלריה רגילה. מלבד המבנה הראשי יש תצוגה המפוזרת במבנים חצי פתוחים בתוך החורש ובין מטע הזיתים. שווה- גם למי שלא מעוניין באומנות. צריך לשים לב היטב היות והשילוט הוא כמעט ולא נראה ועל השער שנמצא מימין לכיוון ההתקדמות מערבה כתוב בצבע ART PARK . מקום שווה נוסף נמצא בעיירה Eleousa שאליה נגיע עוד כ-2 ק"מ של דרך הררית.  הסיבה העיקרית לזה שאנחנו מגיעים לבקר במקום הזה הוא ה- Campo chiaro.
זהו קומפלקס שלם שנבנה על ידי האיטלקים ששלטו באי שנים לא מעטות. לימים נכנסו הגרמנים לאי מה שמלמד אותנו שהגרמנים היו קרובים לארץ ישראל לא רק ממצרים אלא גם מכאן. לא תהיה זו הפתעה שהמטוסים האיטלקיים שביצעו הפצצה בתל אביב במהלך מלחמת העולם השנייה המריאו מהאי רודוס. כיום המקום הזה נראה כעיירת רפאים . לא לפספס את המקום הזה.
מכאן נסתובב חזרה לכיוון השני,נחלוף על פני העיירה Archipoli ושוב אחרי  פחות מ2 ק"מ ואחרי שעברנו את הצומת ממנה הגענו מכיוון Psinthos נגיע אל כנסייה אורתודוכסית עם מבנה מרשים ביותר - Agihos Nektarios. פנים הכנסייה מרשים ביותר עם ציורים המאפיינים את הכנסייה האורתודוכסית או המזרחית. בחצר עומד עץ עתיק עם גזע גדול וחלול המהווה אטרקציה בפני עצמה היות וניתן להיכנס לתוכו. אפילו יש לו מעין חלון. עוד מקום ששווה לעצור בו.
אנחנו ממשיכים מכאן לנסוע אל עבר Epta Piges או כפי שנקרא המקום בשפה האנגלית- Seven Springs. המקום הנושא את השם המבטיח ביותר ברודוס. 4.2 ק"מ בהמשך הדרך ואז פנייה ימינה לדרך המטפסת בתלילות לעוד 600 מטר. לא לעצור על ההתחלה כאשר תראו הרבה מכוניות לאורך הדרך אלא להמשיך ממש עד לסופה של הדרך ליד המסעדה שבמקום שמזכירה קצת את מסעדת דג על הדן. מכיוון שכמות הישראלים המבקרת באי היא כל כך גדולה שאפילו שלטים בעברית המציינים מה יש לאכול במקום אתם עשויים לפגוש כאן.

 

המינהרה בשבע המעיינות

האמת שהרבה מאוד מים בהתאם לשם של מקום עם 7 מעיינות לא תראו כאן אבל בהחלט מקום נחמד עם מים זורמים כמה מפלונים זעירים וברווזים. האטרקציה העיקרית היא ניקבה צרה וארוכה אשר המים עוברים דרכה. וכמעט כל מי שמבקר במקום גם הוא "זורם" עם המים ב-ניקבה אל צידה השני שם יש אגם קטן אבל מלוכלך למדי. (מזכיר לא מעט מקומות בארצנו). מרוב מבקרים ובעיקר בשל מימדי רוחבה של ה-ניקבה ההליכה בה היא חד סטרית.. תשמרו על המרפקים שלכם שלא ישתפשפו בדפנות ה-ניקבה. כמו כן ההליכה היא בחושך מוחלט למעט מי שמתפתה ופותח את הפנס בפלאפון שלו.
המים מגיעים לגובה של 10 15 ס"מ וניתן להוריד את הנעליים וללכת יחפים. אחרי שתצאו בצידה השני של ה-ניקבה שביל יחזיר אתכם חזרה אל החנייה שליד המסעדה. ההליכה לאורך השביל הזה ממחישה עד כמה ה-ניקבה הזאת ארוכה.
היעד הבא שלנו הוא Tsambika Church. נכון שיש לנו היום יותר מדי כנסיות? אבל למען האמת יותר מעניין הוא המיקום של הכנסייה היושבת ממש מעל .Tsampika Beach מנקודת 7 המעיינות  נמשוך אל כביש החוף המזרחי הנושא את המספר 95 אליו נגיע אחרי 3.5 ק"מ. נמשוך ימינה ודרומה וכעבור 1.7 ק"מ נגיע אל הצומת המובילה אל פסגת הגבעה עליה ניצבת הכנסייה. ממש בצומת יש שילוט בצבע צהוב  SANTA MARIA TSAMPIKA   או שלט נוסף "מסעדה פנוראמית ". לפנות שם שמאלה ולטפס בדרך הזאת עד שתגיעו לחנייה בפאתי מסעדה Таверна Panorama. חוות הדעת על המסעדה הן לא מהגבוהות להיום. מהחנייה נטפס בשביל העולה למרומי הגבעה. לפנינו 300 מדרגות. אבל המאמץ משתלם מאוד והנוף הנגלה ממרפסת הכנסייה הוא מרהיב. במיוחד לכיוון דרום.
 
אם אנחנו בשעות אחה"צ   המוקדמות ועדיין בא לנו להמשיך ולטייל נפנה מכאן דרומה אל העיר הלבנה של האי רודוס הלוא היא לינדוס. (לינדוס היא אתר חובה לביקור...אם לא במסגרת המסלול הזה אז בעיתוי אחר)
לשם כך נרד ממרומי ההר אל כביש 95 ונדרים איתו (שמאלה) כ- 23 ק"מ. בלינדוס צריך להשאיר את הרכב בחנייה שנמצאת ממש בסמוך לכביש הראשי ולרדת ברגל או להשתמש בתחבורה הציבורית אשר עושה את הדרך למטה ללא הפסק ומזרימה אל ומתוך העיר אלפי מטיילים. אם אתם בעונת השיא סביר להניח שיהיו המונים. מה לעשות המקום יפה וככזה הוא מקור משיכה.
 המסלול אל לינדוס מכנסיית Tsambika.
הטיפ הכי טוב שאפשר לרשום כאן הוא שעדיף לרדת ברגל היות והסיכוי לזה שהכביש פקוק הוא לא קטן. תלוי בעונה ובשעה שאתם מגיעים. סך הכול הדרך קצרה, כמה מאות מטרים בלבד כולם בירידה ואתם לא נמצאים בחסדיו של איזה פקק. בעלייה זה כבר סיפור אחר. נכון שהיא קצרה אבל קצת תלולה למתקשים. עדיין ניתן לעשות את הקטע באופן רגלי.
אז אחרי שירדנו אל העיר מי ברגל מי בתחבורה אנחנו נכנסים אל סמטאות העיר הצבועה כולה בלבן וכחול הצבעיים הכול כך אופייניים לאיי יוון. ממש אחרי שנכנסתם לתוך העיר מהכיכר הקטנה שבכניסה תגיעו לתחנה המרכזית של החמורים. כן כן אלו המסכנים שעושים את הדרך למבצר כמה פעמים במשך היום. תחנת החמורים היא אטרקצייה בעצמה ושווה כמה תמונות. אם בתכנון שלכם לעלות לאקרופוליס של לינדוס עשו זאת עכשיו וטיילו בעיר לכשתחזרו. את הירידה אפשר כבר לעשות רגלית.

 

לינדוס בלילה

 
המקום היחידי שאפשר להגדיר אותו כיעד ממוקד בלינדוס, הוא המבצר או האקרופוליס אשר מתנשא על הגבעה המתרוממת בתלילות מהצד המזרחי של העיר ולמעשה חוצץ בין החלק המרכזי של העיר לבין הים. לא שללינדוס אין גישה לים ושניים מהחופים היפים של רודוס שוכנים להם האחד מהצד הצפוני של העיר -Lindos Beach   והשני מהצד הדרומי של העיר - Saint Paul's Beach אשר שוכן במפרץ ציורי סגור כמעט לחלוטין ועם מים צלולים. חוף שרק מלהסתכל עליו מביא לכם את הרצון לבלות כאן כמה שעות טובות.
כדי להגיע למבצר צריך לטפס. עלייה לא פשוטה בשביל המתפתל והמטפס עד לכניסה. למי שקשה לו- החמור מהתחנה יבצע עבורו את המסע תמורת תשלום. ואם לא אתם תרכבו על החמור לבטח מישהו אחר יעשה זאת. ילדים מאוד אוהבים את הקטע של הרכיבה על החמור.
לקחת אתכם ברושור המסביר לכם את אשר אתם רואים. לטעמי החלק הכי מרשים במקום הם ללא ספק הנופים של המפרצים המדהימים אשר נגלים למי שמטפס עד למעלה.
מי שבתכנון שלו לבקר במבצר כדאי שיתכנן את ההגעה למקום בשעות הפתיחה: 8:00-19:40 בתשלום. כמו כן מציע לכם קודם לטפס למבצר ואחכ לטייל בעיר
 
אז מה יש ללינדוס העיר להציע לכם?  סמטאות צרות וצבעוניות עם חנויות המציגות את מה שהם מוכרות בשלל צבעים. חגיגה לצלמים. אפשר סתם ללכת לאיבוד בסמטאות העיר הלא גדולה וליהנות ממה שרואים. אין פה מסלול מוגדר- פשוט הולכים לאן שהרגליים לוקחות אתכם. חנויות בגדים (הרבה כחול) חנויות תיקי וסלי בד (הרבה כחול)  מגבות צבעוניות בגדים יוקרתיים ומזכרות מכל סוג(נכון מאוד-הרבה כחול). הרחובות נקיים למדי לפחות מתי שאני טיילתי במקום. אווירה נעימה של חופשה. לינדוס היא מקום אהוב על הצלמים המקומיים אשר מצלמים לחתונות ואל תתפלאו לפגוש יותר מאשר זוג אחד הלבוש בבגדי חתן וכלה אשר מתנשפים ומזיעים אחרי הצלם שלהם שמריץ אותם בעליות ובסמטאות הכפר. בין הבתים מדי פעם נפתח הנוף כלפי המפרץ אשר נמצא  ממול לעיר בעיקר - Lindos Beach  מה שמעניק עוד יופי לעיר.
אם עייפתם כנסו לאחת מין המסעדות או בתי הקפה הרבים שנמצאים בעיר והעבירו את זמנכם במקום יפה.
לא יודע האם כדאי לכוון אתכם למסעדה ספציפית. כנסו לזאת שיש בה הרבה סועדים . זה הממליץ הכי טוב שיש.
 (כדאי לדעת שיש דרך נוספת ובהחלט אטרקציה שווה ומהנה והיא בשייט היוצא מהעיר רודוס ושווה לבדוק)
אם אכן הגעתם ללינדוס כפי שמתוכנן כאן. כדאי לכם לחכות ללילה. המבצר מואר, רחובות העיר שוקקים. חגיגה. לא לוותר.
בגמר הביקור בלינדוס אנחנו מסיימים יום די עמוס של טיול שווה ומהנה. מכאן נחזור אל מלוננו.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר