דוידי קליר- מסלולי טיול - איסלנד מסלול 10
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

איסלנד מסלול 10

© ​מ- Kirkjubajerklaustur  לינה באזור Hella

את היום נתחיל בכמה אתרים בעיר  Kirkjubæjarklaustur. וזאת כמובן עם לא "חרשנו" אותם ביום הקודם.

העיר Kirkjubæjarklaustur הינה עיר עם פחות מ-200 תושבים. במרכז העיר יש מרכז מבקרים מעניין שבו נוכל לצפות בסרט מעניין על ההתפרצויות הגעשיות באיסלנד.(תמיד מעניין) ולקבל אינפורמציה. כמעט כל מקום בעיר נושא את השם "אחיות". והכוונה לאחיות מנזר. ניראה שהאמונה במקום עמוקה מאוד וחלק ממנה נובע מהעובדה שבהתפרצות הגדולה בשנת 1783 ב Lakagigar זרמי הלבה שהגיעו עד לעיירה . הגיעו עד לפאתי הכנסייה ועמדו להחריבה ואז זרם הלבה שינה את כיוונו והעיר בחלקה ניצלה. מכאן האמונה שהתערבות האלוהית היא שהצילה את המצב. 

Kirkjugolf

בכניסה לעיירה יש כיכר וממנה נפנה לכביש 203 וכעבור כמה מאות מטרים מצד שמאל לכיוון ההתקדמות מוביל שביל קצר אל מעין רצפה העשויה משושי בזלת "משויפים" למשעי. והאמינו שזאת רצפת כנסייה. למעשה אלו אכן משושי בזלת רק שהם נשחקו ברבות השנים והגיעו לצורה שלהם כיום. המקום קיבל את השם Kirkjugolf  שפירושו-רצפת הכנסייה.  

אם נכנס לרחוב הראשי של העיר ויש רק אחד כזה ונמשוך לאורך הרחוב. לאחר שנעבור את מרכז המבקרים  בכ-300 מטר ישנו שביל טיולים שעולה אל אגם Systravn  שפירושו אגם האחיות. והכוונה לאחיות המנזר שהיה פה פעם ושממנו לקוח שם העיר. Klaustur  פירושו מנזר.לפי השמועה הרווחת האגם שימש כמקום הרחצה הקבוע של הנזירות.

אבל עוד לפני האגם יש את מפל Systrafoss שפירושו מפל האחיות. המפל הוא כמובן החלק היפה אם הוא זורם. לא להתפלא אם המפל יבש. אני הייתי שם ולא זרמו מים במפל והאמת שזה קצת מאכזב.

 אם נטפס עד למרומי המצוק יש שביל מעגלי של כ-3 ק"מ שעובר גם דרך Kirkjugolf  . כמובן שניתן לעלות דרך המפל, לצפות על נוף האגם ולחזור לחנייה. גם נחמד.         

Systrastapi

 הוא עוד מקום הנושא את שם האחיות. זהו צוק הנמצא בפאתי העיירה המהווה אטרקציה מקומית. לפי הסיפור, במקום הזה הוצאו להורג 2 אחיות שנחשדו שמכרו את נשמתן לשטן ויתרה מכך שהן שכבו אתו. המקום נמצא ממש בסוף העיירה. לעבור את העיירה דרך הכביש הראשי שלה עד לסלע.

Landbrot field of pseudocraters. 

 זהו שדה של מכתשים מדומים שנוצר כתוצאה מפגישת זרם הלבה  של 1783 עם מים שהפכו לקיטור תחת זרמי הלבה. כשלחץ הקיטור עלה על משקל הלבה . הוא התפרץ כלפי מעלה. מיצק את הלבה בדרכו ויצר את המכתשים הללו. נעבור את העירה על כביש 1. כעבור 450 מטר  מכיכר הכניסה לעיר נעבור את כביש 204. נמשיך עוד 400 ונפנה שמאלה לחנייה ממנה אפשר לצאת ולהתרשם מהמכתשים.

Fjardrargljufur Canyon   

האתרים עד כה בעיר הם בגדר רשות. הקניון הזה הוא כבר בגדר חובה. ולא לפספס.

מי שעשה את הטיול ל- Lakagigar שזו הדרך הטובה יותר לטייל בקניון. הרכב עוצר בנקודה העליונה, ובא לאסוף מהנקודה התחתונה. אבל גם מי שלא עשה את הטיול המאורגן יכול בהחלט ליהנות מקניון Fjardrargljufur.

ממשיכים על כביש 1  6 ק"מ מהכיכר שבכניסה ל- Kirkjubæjarklaustur. ניכנס לכביש 206. זהו הכביש למי שנוסע למכתשים של Lakagigar. בכניסה יש שלטים שמבהירים שלרכבים רגילים אין ביטוח וכו'. בשלב זה הכביש עדיין סלול. בהמשך הכביש הופך לדרך עפר ומשנה את שמו לכביש F-206 .  2.4   ק"מ  מהצומת עם כביש 1. נגיע לעוד צומת שבכניסה אליה שלטים שמזהירים את הנהגים שזוהי דרך עם מעברי מים. למי שלא עם רכב מתאים אל לא לחשוב על להיכנס כלל.

 

שלטי הזהרה לרכב שהוא לא 4X4


לקניון ממשיכים ישר עוד כ-900 מטר. הדרך לקניון קופצנית אבל עבירה. הקטע הזה נחשב לכביש F  כך שהנסיעה כמובן על אחריותכם בלבד. אני ראיתי במקום לא מעט רכבים רגילים.

מגיעים למקום שניתן להחנות את הרכב. במקום שילוט עם הסבר על הקניון. והדרך הצמודה לקניון תוביל אתכם לנקודות תצפית על הקניון היפה והמרשים.  אפשר ללכת עד לאיפה שמרגישים שמיצינו את הקניון ולחזור לחנייה ומשם לכביש 1. לפני שתעזבו את המקום מומלץ  ללכת לכיוון הגשרון  העובר מעל לנחל שזורם בקניון. נקודת התצפית משם על הקניון מרשימה למדי. ללכת לא לנסוע היות ואין מקום נוח להסתובב בהמשך.

 

Fjardrargljufur Canyon

 

נחזור לכביש 1 עליו ניסע מערבה 20.6 ק"מ ונגיע לכביש 208 אשר הופך בהמשך לכביש F-208  וזוהי אחת הדרכים להגיע אל שמורת Landmannalaugar –שמורת ההרים הצבעוניים.  מהדרך הזאת ניתן להגיע לשמורה אך ורק לבעלי ג'יפים. זאת דרך עם חציית מעברי מים. בהמשך במסלול מספר 11 נפרט דרך הגעה לשמורה ללא חציית מעברי מים כלל.

מכאן נמשיך עוד 48 ק"מ עד לעיירה Vík. ניכנס לרחוב הראשי של העיירה לכיוון האוקיינוס (שמאלה) על הרחוב הראשי יש גם סופרמרקט במידה ואנחנו צריכים להצטייד. נמשיך 300 מטר על הרחוב הראשי ונפנה שמאלה עד שנגיע לדרך עפר במקביל לחוף הים. נפנה ימינה ונמשיך עד למגרש חנייה קטן ליד אנדרטה קטנה. מהמקום נוכל לצפות על

Reynisdrangar  מספר עמודי סלע מרשימים הבולטים מפני הים. לפי האגדה העמודים נוצרו כאשר טרולים משכו ספינה אל החוף, אבל לא הספיקו להגיע לחוף לפני הזריחה וכמו בעוד מקומות עליהם כבר קראנו. הם הפכו לניצבים מסלע ברגע שקרני השמש הראשונות פגעו בהם. והסלעים הם למעשה תורני האוניה. שמותיהם של התרנים  הם :  Langsamur, Landdrangur og Háidrangur (Skessudrangur

 

 מספר עמודי סלע מרשימים הבולטים מפני הים

במקום נמצאות 2 אנדרטאות. האחת היא אנדרטה לזכר דייגים גרמנים אשר איבדו את חייהם בימים שסובבים את איסלנד.

השנייה היא עמוד עם פסל הנושאת את השם "מסע". האנדרטה הזאת היא לכבוד הדייגים הרבים שבמשך למעלה מאלף שנים הגיעו לאיסלנד. האנדרטה מסמלת את הקשר החזק בין איסלנד לדייגים הללו.

מיד שנעבור את האנדרטה נגיע לחוף שחור שבפינה הימנית שלו עומדים ה"טרולים" שהגבוה שבהם מתרומם לגובה של 66 מטר.

לא נלך מנקודה זו לעמודים.נחזור לרכב כדי להגיע לנקודת תצפית טובה יותר על העמודים.

נחזור לכביש 1 ונמשיך אתו עוד 4.8 ק"מ ונפנה לכביש 215 עליו ניסע עד לסופו 6 ק"מ. נחנה במגרש הקטן ונצעד לכיוון החוף השחור כשברקע שלושת הטרולים מזווית אחרת. תמונת העמודים מהצד הזה היא אחת הפופולאריות באיסלנד.

 מספר עמודי סלע מרשימים הבולטים מפני הים

 

יש שילוט שמזהיר מפני האוקיינוס וההתנהגות הבלתי צפויה שלו. צריך לשים לב!  גלי הים עשויים להיות מאוד מסוכנים.אם יש ילדים אז שבעתיים.

עם התקדמותנו לכיוון הסלעים אנו עוברים ליד מערה המעוטרת מכל צדדיה בעמודי בזלת. מרהיב. מעל המערה מצוק המנוקד בפאפינים רבים אשר קבעו כאו את מקום הקינון שלהם ומפעם לפעם חותכים את האוויר בדרכם לים או בחזרה. נפלא.

רק לבעלי 4X4: יש אפשרות להגיע לתצפית ממרומי המצוק . לשם כך צריך להיכנס לדרך עפר קופצנית מאוד אחרי שעוברים את  Vik בערך ב- 400 מטר ואז פונים שמאלה לדרך. בנקודה הסופית חונים והולכים לצפות בנוף.

בנקודה זאת גם תוכלו לצפות בפאפינים להמוניהם ממש מקרוב.

כשמביטים לכיוון מערב רואים את המצוק של Dyrholaey. הנקודה הבאה שלנו.

החוף השחור במקום נחשב לאחד מעשרת החופים היפים ביותר בעולם.

נחזור לכביש 1 את 6 הק"מ נפנה מערבה, ניסע 4.9 ק"מ ונפנה שמאלה אל כביש 218 עליו ניסע 4.9 ק"מ במזלג דרכים ניקח ימינה לכיוון המגדלור עוד 1.5 ק"מ ונחנה.

לא רחוק מאיתנו ניתן לראות את המגדלור של Dyrhólaeyjarviti.

נצא למסלול לאורך המצוקים. אפשר להגיע עד למגדלור ולחזור לרכב.

הצוק שמסמל את הנקודה הדרומית ביותר באיסלנד החודר לים בגובה של 120 מטר. גלי הים והרוחות חצבו בו חור ענק. החור כה גדול עד כדי כך שאניות יכולות להפליג דרכו. ידוע על מקרה בו מטוס עבר דרך החור בטיסה.

 

המצוק של Dyrholaey

פרוש השם הוא חור בדלת  והוא לקוח מהפתח המרשים שבצוק.בים שקט יש סירות שעוברות בשיט בתוך החור.

על המצוק כמובן ציפורים והכוכבים כמובן הם הפאפינים.

נחזור לכביש 1 ונמשיך עוד 13.8 ק"מ עד לכביש 221 . פה נפנה ימינה לדרך שאורכה 4.8 ק"מ ומטפסת עד לקרחון

Solheimajokull.  אחד מהמקומות הבודדים באיסלנד שאפשר להגיע עם הרכב עד קרוב מאוד לקרחון. הדרך בעבר הלא רחוק לא הייתה נעימה במיוחדת לאחרונה נסלל כביש גישה אל מגרש החנייה והגישה נוחה לכל כלי רכב.

במרחק הליכה נוכל להגיע לקרחון שניראה אפור שחור עם כחול הקרח. השחור מהאפר הוולקני שאסף בדרכו.

זהו קרחון ארוך וצר 8 ק"מ אורך ו-2 ק"מ רוחב במקום הרחב שלו. הוא שלוחה של קרחון Mýrdalsjökull שהוא הקרחון הרביעי בגודלו באיסלנד. הקרחון הזה הוא קרחון שנמצא בתזוזה מתמדת. בשנות התשעים של המאה ה-20 הוא יצר כמה שיטפונות ענק  שסיכנו אנשים שהיו באזור. מן הקרחון הזה יוצא נהר ה- Jokulsa שלעיתים נקרא "נהר הסירחון" עקב ריח החומצה הגפריתית העז שיש למים שלו שמגיעים מאזורים גיאותרמיים פעילים שנמצאים מתחת לקרחון.

במקום גם אפשר לעשות טיולים עם הדרכה מסודרת ע"י :Icelandic Mountain Guides Sólheimajökull

http://www.mountainguides.is

במקום נוצרות הרבה מערות קרח וכאן המקום להזהיר שהכניסה למערות קרח מסוכנת עקב העובדה שמפעם לפעם ניתקים גושי קרח מהתקרה וכן יש מצבים לקריסת המערה כולה. אז לתשומת הלב לא היכנס.

קרחון Solheimajokull

במקום גם בית קפה הנושא את השם Café Sólheimajökull. בהחלט מקום מיוחד לקפה עם הנוף של הקרחון.

(עזבו מחיר)

נחזור את 4.8 הק"מ לכביש 1 ונמשיך עוד 6 ק"מ עד לכניסה ימינה לכפר Skógar. במקום מוזיאון המראה כיצד חיו בעבר באזור. עם כמובן בתי הדשא המפורסמים. אבל גולת הכותרת של המקום הוא המפל המפורסם והמלכותי שבמקום. Skogarfoss.  לפי דעתי בלבד-המפל היפה ביותר באיסלנד.

ניכנס לכפר עד לצומת T ונפנה שמאלה. איך אומרים" ניסע לפי הריח" או הרעש או פשוט לפי השילוט.

כבר מרחוק רואים את הפינה של המפל עם הרקע הירוק של הצמחייה מסביב. במקום אפשרויות לינה רבות ובהחלט ניתן להעביר את הלילה במקום ולפתוח את היום שלמחרת בטיפוס אל מרומי המפל טיפוס של 400 מדרגות.

אבל המקום שללא ספק הוא המדהים ביותר הוא הקמפינג למרגלות המפל. לקום בבוקר וכמו שפותחים את פתח האוהל מכה המראה המהמם של המפל את עיניך. תחשבו על זה.

בכל מקרה שווה לטפס את 400 המדרגות שמימין למפל עד לנקודה ממנה הוא מתחיל. המראות מרהיבים. עם השתקפות קרני השמש בנתזי המים נקבל את הקשת בענן. אם נרצה נוכל לטפס מעל מעבר הגדר שבמקום ולהמשיך לטייל מעט לאורך הנחל.

.

 

המפל היפה ביותר באיסלנד-Skogarfoss

בהמשך עוד מספר מפלים. לרציניים יש מסלול הליכה של כמה ימים מכאן לשמורת Pörsmörk היא עמק הקרחונים. לטיילים ,כמו שהכתוב מתכוון מספיק לעבור כמה מאות מטרים ולחזור לחנייה.

ועכשיו נסע להשתכשך בפינת חמד בדמות בריכה גיאותרמית חמה . אבל זה מצריך הליכה קלה. אבל שווה כל מטר.

נחזור לכביש 1 ונמשיך איתו עוד 8 ק"מ ניכנס לכביש 242 ימינה. בכניסה השנייה אל הכביש שעושה פרסה ולכן יש לו 2 כניסות לכביש 1. נתקדם 1 ק"מ ובפנייה החדה של הכביש נמשיך ישר לדרך 2311 עליה נתקדם 2 ק"מ. נרד מהרכב ונתקדם רגלית  עד שנגיע ל- Seljavallalaug. במקום יופי של בריכה שנבנתה בשנת 1923 ע"י מתיישבים מתנועת נוער מקומית במקום. המקום בדרך כלל מפוספס ע"י התיירים ומחמיצים את המקום המיוחד הזה.

הבריכה נמצאת למרגלות Eyafjalljokull הלא הוא הר הגעש שבשנת 2010 השבית את כל אירופה כשהתפרץ.

יש מצב שעדיין תהיו עדים לאפר שההר פלט במהלך ההתפרצות.

קישור לאתר שיביא לכם חשק להגיע לבריכה הזאת:

http://somethingabouticeland.is/seljavallalaug-hot-pot-iceland

משחזרנו באותה הדרך לכביש 1 כעבור 1.7 ק"מ נבחין בצד שמאל במבנה מצד שמאל לדרך.זהו מוזיאון משפחתי שהוקם בעקבות ההתפרצות של הר הגעש Eyafjalljokull ומספר את סיפור ההתפרצות מנקודת מבט של המשפחה. נחמד.

תלוי בשעות שאתם עוברים במקום.

http://www.icelanderupts.is/en/sidur/about-the-exhibition

ועוד אתר עם קצת אינפורמציה על ההתפרצות.

http://en.wikipedia.org/wiki/2010_eruptions_of_Eyjafjallajökull

16.7 ק"מ בהמשך כביש 1 יש מקום מעניין שמצריך כניסה של כמה דקות לכיוון  Paradisarhellir . זאת דרך עפר שבסופה שולחן שאפשר לשבת לאכול ולשתות קפה. אבל הסיבה שהמקום מוזכר הוא בשל המצוק שממול. מן המצוק יש כמה מפלים שבחלקם ממש פורצים מתוך הסלעים. מראה יפה קצת רחוק ממקום החנייה.

שלט הכוונה ל- Paradisarhellir

נמשיך עם הכביש עוד 2.5 ק"מ ונפנה ימינה לכביש 249 המוביל בהמשכו לשמורת Pörsmörk. בהמשכו זהו כביש F

אך ורק לרכבי שטח.

750 מטר מהצומת ניכנס לחנייה של מפל Seljalandsfoss היפה. זהו מפל שנוצר מאחריו מעין מעבר שמאפשר להגיע אל מאחרי זרם המים. מראה לא רגיל. להצטייד במעילי גשם –נרטבים שם היטב. המראה מאחרי הזרם  מרהיב יחד עם רעש המים ונתזי המים העפים עם הרוח החזקה שיוצר זרם המים מקבלים תמונה מושלמת של המקום.

מפל Seljalandsfoss היפה

מהמפל נמשיך בכביש 1 עוד 34 ק"מ עד לעיירה Hella  נקודת המוצא ליום הבא. וסביר שנגיע מאוחר.

בהמשך נבחין בסדרה של מפלים הנשפכים מההר-שווים מבט. אחד מהם ממש חפר את ההר וחבא מהעין.

סיכום מסלול 10 והמלצות

סה"כ אורך המסלול 210 ק"מ נפלאים.

האתרים בעיר Kirkjubæjarklaustur הם בעדיפות נמוכה למשך היום על מנת שנספיק לבקר בקרחון Solheimajokull.

כנ"ל גם הכניסה הראשונה ל- Vik.

קצת מידע על עמק הקרחונים Thorsmork .

כאמור כניסה לרכבי 4x4   בלבד. אל תחשבו אפילו לנסות. ראיתי ושמעתי סיפורים על כאלו שניסו ובשורה התחתונה היו צריכים להיפרד מכמה עשרות אלפי שקלים.

מקור השם הוא האל הצפוני Thor הוא אל הרעם. סביב העמק ממוקמים 3 הרי געש מהמפורסמים באיסלנד ובעולם כולו , וכמובן שהרי געש אלו שוכנים מתחת למעטה קרח.

מדרום מערב שוכן קרחון Eyjafjallajökull שהפך להיות המפורסם ביותר בעולם בשל התפרצות  הר הגעש שלו Eyjafjallajökull שלא מפסיקים לדבר עליה.

מדרום מזרח שוכן קרחון Mýrdalsjökull הרביעי בגודלו באיסלנד. ומתהדר בהר הגעש Katla.

מצפון שוכן קרחון קטן Tindfjöll שמו.

האזור שידוע ביופיו הוא אתר טיולים פופולארי ביותר בקרב המטיילים ונמצאים בו מסלולי הליכה רבים בינים אחד הטרקים המפורסמים ביותר בעולם  הוא טרק  Thorsmork הנמשך 5 ימים.  מצ"ב לינק לאחד מהחברות שמארגנות את הטרק         http://www.adventures.is/SchoolYouthTrips/LandmannalaugarThorsmorkTrek5days

מפה כללית של המסלול

http://www.orneveien.org/adventure/iceland-hike/index.htm

בעמק משובץ בנחלים ונהרות שצריך לצלוח אותם. נהרות הקרחונים הללו עשויים להיות בלתי צפויים, אם בעקבות הפשרה מוגברת, או כתוצאה מגשמים שירדו באזור לפיכך ההמלצה לטייל במקום עם מדריכים שמכירים את האזור הבלתי צפוי הזה.

לינקים הקשורים לעמק:

http://www.nat.is/travelguideeng/hiking_laugavegur.htm

http://www.re.is/Thorsmork/MapofThorsmork

https://www.re.is/

http://www.nat.is/travelguideeng/thorsmork.htm

 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר