דוידי קליר- מסלולי טיול - איסלנד מסלול 11
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

איסלנד מסלול 11

© מ- Hella לינה באזור  Flúðir

את היום נקדיש לנסיעה אל שמורת ההרים הצבעוניים  Landmannalaugar . נביא לפניכם מסלול ללא חצית מעברי מים. המסלול עביר למדי  אבל חלקו הסופי מוגדר ככביש F  והנסיעה כמובן היא על אחריותכם בלבד.

למי שלא עושה את הנסיעה הזאת יעבור ישר למסלול מספר 12. כמו כן צריך לשים לב לתאריכים של הטיול.

כבישי ההר הגבוה מתחילים להיפתח במהלך יוני ונסגרים במהלך ספטמבר-אז לבדוק , התאריכים לא קבועים ומשתנים בהתאם לתנאי הכביש.

ההמלצה הטובה ביותר היא לנסוע ישר  ל- Landmannalaugar. הדרך לשמורה אורכה 120 ק"מ  לא ארוכה במיוחד אבל היא לוקחת זמן עקב נהיגה במהירות מוגבלת.

במקום יש מסלולי הליכה מרתקים ותהיו זקוקים לזמן הזה. כמו כן יש במקום קמפינג אבל- כדי להגיע לקמפינג צריך לחצות נהר  שנמצא לפניו וזה מגביל למדי.

איך מגיעים ללא מעברי מים?

מהעיירה Hella  נתקדם על כביש 1  ק"מ אחד עד לכביש  271 עליו ניסע 12.5 ק"מ עד שנגיע לכביש 26. זהו אחד הכבישים הארוכים ביותר באיסלנד. בהמשכו הוא הופך לכביש F-26  וחוצה את איסלנד מדרום לצפון. בחלקו הצפוני הוא הופך לכביש 842. למי שנכנס למפל Aldeyjarfoss היפה במסלול מספר 5 הרי שהוא נסע על F-26  בקצהו הצפוני.

21 ק"מ יביאו אותנו למרכז המבקרים של הר Hekla ששוכן מצדה המערבי של שמורת – Landmannalaugar.

הר  Hekla  1491 מטר גובהו והוא אחד מההרים האלימים ביותר באיסלנד ונחשב להר הכי פעיל באיסלנד. במהלך המאה ה-20 התפרץ 5 פעמים כאשר האחרונה שבהם התרחשה בשנת 2000. במהלכה איסלנד כוסתה בשכבת אפר וולקני. אפר שפגע בצמחייה ובתגובת שרשרת פגע גם בבקר שאכל מהעשב הזה ומת. בהתפרצות זאת כל הקרח שכיסה את ההר הומס עקב חום ההתפרצות.

האמונה הרווחת שהנידונים למוות עוברים דרך שעריו של ההר בדרכם אל הגיהינום.

סוג ההתפרצויות שלו הן התפרצויות סדק. לבה שפורצת החוצה מסדק שנפתח ודרכו ההתפרצות וכל "התוספים" שלה

יוצאים החוצה. במהלך 40 השנים האחרונות ההר מתפרץ בערך כל 10 שנים 1970-1980-1991-2000 והערכת המדענים שההר עשוי להתפרץ בכל יום.

בשביל האומדן-במאה השנים האחרונות אירעו באיסלנד בסביבות 100 התפרצויות.

5 ק"מ בהמשך הדרך וכביש האספלט הופך לדרך עפר שבקטעים מסוימים בעיקר הקטע האחרון לפני ההתחברות אל כביש 32/26 הם ממש מעצבנים. סה"כ 26 ק"מ שבמהלכם נעבור ליד מפל Tröllkonuhlaup הסמוך מאוד לדרך.

כמה ק"מ אחרי המפל יש דרך F-225 שמובילה ל Landmannalaugar אבל מצריכה מעברי מים. אנחנו ממשיכים ישר.

בהמשך נפגוש את הדרך הזאת בסופה.

מהצומת עם כביש 32 אנחנו ממשיכים על כביש 26 שחוזר להיות סלול בקטע הזה. 13 ק"מ בהמשכו ונגיע לתחנת דלק.

האחרונה לפני הכניסה לשטח. לוודא שמיכל הדלק מלא.

מהתחנה ממשיכים עוד 7 ק"מ עד לחיבור עם כביש F-208 המוביל אל Landmannalaugar מכיוון צפון.

6 הק"מ הראשונים של כביש 208 סלולים. במרחק הזה גם נעבור על גשר שממזג בין שני נהרות עם צבעי מים שונים. האחד עם מים בצבע כחול יפה. והשני עם מים בצבע בוץ.

 

שני נהרות עם צבעי מים שונים. האחד עם מים בצבע כחול

נמשיך עם הדרך שהופכת לדרך עפר עם שילוט בהתאם. במהלך  הקטע הזה נעבור את השלטים שמסמנים את הכניסה לשטח השמורה.

 18.4 ק"מ  מהמעבר על הגשר שמעל 2 הנחלים נראה שיפולים של גבעה ממולנו ובשלב מסוים משמאלנו. דרך עפר מובילה אל מרומי הגבעה. עלו אליה.

בד"כ יש כלי רכב במרומי הגבעה מה שמקל להבחין במיקום. בכל אופן זכרו 28 ק"מ אחרי הכניסה לכביש F-208. אין שילוט שמסמן את המיקום לכן יש לשים לב לק"מ. למי שיעלה צפוי לתגמול בדמות מכתש שהתמלא במים. צבע כחול מדהים(ביום שמש) נוף מרהיב 360 מעלות.

אגב- האגם  הנושא את השם Hnausapollur  הוא לוע שהתפרץ לאחרונה בשנת 1480 ומוגדר כפעיל.

האגם  הנושא את השם Hnausapollur  הוא לוע שהתפרץ לא

לכל אורך הדרך מבחינים למרחוק בתמרות האבק הרבות שמסמנות כלי רכב שנע על הדרך. מזכיר תרגילים צבאיים עם כלי שריון. בכל אופן במהלך הנסיעה יש לשמור על ערנות מרבית, יש קטעים שהראות של מה שקורה אחרי העיקול לקויה וצריך לנהוג בזהירות ולהימנע מהפתעות. דרך העפר (כביש F-35ׂ) באיסלנד הייתה המקום היחידי שראיתי תאונה עקב נסיעה מהירה ואי שמירת מרחק. התוצאה עוגמת נפש במקרה הזה.

מסביב השטח ניראה ממש כמו מידבר צחיח. שטחים שלמים ללא סימן של ירק כלשהו , אבל מהצד השני יש מים והרבה.

גיבעה צחיחה במידבר הוולקאני

2.5 ק"מ מהמכתש הכחול נפגוש את כבישF-225   עם השילוט של דרך עם מעברי מים. אנחנו ממשיכים ישר על דרך

F-208.  4 ק"מ נוספים יביאו אותנו אל דרך F-224 והיא הכניסה אל Landmannalaugar. אחרי 2 ק"מ מצד ימין לדרך ניראה את כלי הרכב "הרגילים" שהגיעו למקום כולל רכבים של אלו שבוחרים להימנע ממעבר המים ההכרחי בכניסה לאתר. מחנים את הרכב ומכאן יש הליכה קלה של 0.5 ק"מ תוך מעבר על גשרון להולכי רגל . מגיעים אל מרכז האתר  הכולל מרכז מבקרים ,קמפינג גדול,בקתות ללינה שיש להזמין בהן מקום זמן רב מראש ,מקלחות ושירותים מסודרים.

הנחל היוצא משמורת Landmannalaugar

 על המסלולים שניתן לעשות במקום.אורכם דרגת הקושי וכמה זמן לוקח לעשות אותם נתעדכן במרכז המידע.

אנחנו נתמקד בסוכרייה של המקום- הנחל עם הבריכה החמה.

מאזור המקלחות והשירותים מוביל שביל על רצפת עץ מסודר לאורך של כמה מאות מטרים. מרחוק רואים את האדים העולים מהמים ואשר מגיעים לטמ"פ גבוהה מאוד במקומות מסוימים ויש להיזהר. כמו כן כדאי להתעדכן במצב המים היות ויש מצב להמצאות בקטריות.

משטח העץ מעל למים להחלפת הבגדים

כן בקטריות-לא בקטריות. בבריכה הגדולה הטבעית שבמקום רובצים להם עשרות בני אדם בכל הגילים ובכל הצבעים עם מבט מזוגג בעיניים ועל פניהם מרוח חיוך של אושר עילאי. אם תנסו תבינו.

מגיעים לרמפה של עץ עוברים לבגד הים ויאללה למים.

בריכה הגדולה הטבעית שבמקום רובצים להם עשרות אנשים

למי שלן במקום מומלץ לבוא בבוקר כמה שיותר מוקדם ולהיות ללא ההמונים שנוהרים למקום בשעות מאוחרות יותר.

מקום ששווה להגיע אליו הן בריכות הגופרית שנמצאות בגבעות מעל לקמפינג. ריח הגופרית במקום חזק למדי.

ממש מסריח-הוזהרתם.

מסלול נוסף של כמה שעות מוביל אל Bláhnúkur. זהו מסלול תלול. בסיומו תרוויחו נוף מרהיב של המקום עם ההרים והצבעים הרבים שיש להם במקום.

ההרים הצבעוניים-מקור שם השמורה

אתר עם אינפורמציה על השמורה.

http://www.landmannalaugar.info/Pages/upplysingarVal.htm

סה"כ אורך הדרך אל השמורה 120 ק"מ

אחרי שמיצינו את המקום אם ביום אחד או יותר נחזור את הדרך המייגעת עד לכביש 26 מהלך של 33 ק"מ של דרך קופצנית ומשם נפנה בכביש 26 לכיוון כביש 32 מהלך של 21 ק"מ.

8 ק"מ יביאו אותנו אל דרך 327 כביש של רכבי שטח 4X4. אורך הדרך 7.5 ק"מ ובסופה נמצא מפל Haifoss. המפל השני בגובהו באיסלנד 122 מטר. ויש הטוענים כי הוא המפל היפה ביותר באיסלנד.

נכנסים בדרך 327 אחרי 600 מטר נפנה ימינה, לדרך 332 הדרך מתעקלת שמאלה ואחרי 1.5 ק"מ נעבור כניסה למיקום של חברה שמבצעת טיולי טרקטורונים-אפשרות. ממשיכים עם הדרך עוד 5 ק"מ ופונים שמאלה 500 מטר לחנייה.

מנקודת החנייה יש עוד מהלך רגלי של כחצי שעה. מראה מרהיב של המפל. יש כאלו שמוכנים לחנות בכביש הראשי ולעשות את כל הדרך רגלי-אבל זה הופך מסע ארוך מדי. לא מומלץ. בכל אופן הגבהים באזור המפל מרשימים ומפחידים. מקבלים ממש פיק בירכיים. אבל גם עצירת נשימה מההוד וההדר.

הדרך בכניסה מהכביש הראשי נקראת דרך Haifoss ויש מפות שמספר הדרך כבר מהכביש הראשי הוא 332.

נחזור את הדרך לכביש 32 ונמשיך לנסוע  כאשר לשמאלנו יש את מפעל החשמל ההידרואלקטריBúrfellsstöð .

5 ק"מ משחזרנו לכביש 32 יש את הסכר של מפעל המים –אפשר לרדת לתצפית קצרה.

6 ק"מ מהסכר ניפנה ימינה וזאת אם אנחנו נמצאים בשעות פתיחה של 2 האתרים הבאים ואם יש לנו אנרגיה לביקור שכזה לקראת סוף הטיול באיסלנד. האתר הראשון זו חוות בתי דשא משוחזרת בשם Þjóðveldisbærinn. שיחזור חווה מתקופת הויקינגים באיסלנד ומעריכים שהחווה נחרבה בהתפרצות הר הגעש Hekla  בשנת 1104.

החווה ממוקמת 1 ק"מ מכביש 32. אחרי 400 מטר שפנינו מהכביש נפנה שוב שמאלה לעוד 600 מטר.

שעות 10-18  1/6-31/8 כניסה 600 ISK.

http://www.thjodveldisbaer.is/en

אם נמשיך עם כביש הכניסה 1.5 ק"מ נגיע לתחנת הכוח Búrfell Station תחנת הכוח ההידראולית השנייה בגודלה באיסלנד. פתוח למבקרים יוני יולי ואוגוסט. 13-17 בכל יום בסוף שבוע 13-16.  354 4887700

בשלב זה של הטיול יש מצב שלא תיכנסו ל-2 המקומות שהוזכרו. למקום הבא כדאי להיכנס.

מפל 2 הזרועות  Hjálparfoss

650 מטר מהכניסה לתחנה/מוזיאון יש פנייה שמאלה 1 ק"מ למפלי Hjálparfoss. זהו מפל המקיף צוק העומד באמצע המפל ומחלק אותו לשני חלקים הנראים כחובקים את הצוק. מראה יפה למרות שהמפל עצמו ממש לא גבוה. במקום יש מפעם לפעם רוחות חזקות ביותר. מהחנייה אפשר לרדת למרגלות המפל.

אפשר לצפות מהחנייה. במקום שולחנות מסודרים ואפשר לעשות הפסקה עם נוף יפה בתנאי שלא תהיה רוח מטרידה.

מכאן נמשוך עד לסוף כביש 32 מהלך של עוד 32.2 ק"מ עד לכביש 30. שם נפנה ימינה לעוד 12.3 ק"מ עד לעיירה Flúðir  מקום הלינה ונקודת הפתיחה ליום ולמסלול הבא.

סיכום מסלול 11 והמלצות

*     סה"כ אורך המסלול 120 ק"מ עד לשמורת  Landmannalaugar. ועוד 135 ק"מ מהשמורה עד לעיירה Flúðir או כל עיירה אחרת באזור ממנה נתחיל את המסלול הבא.

*   ניתן לעשות את כל המסלול ביום אחד רק צריך לא ל"התפרע" במסלולים רגליים ארוכים ,הן ב- Landmannalaugar והן במפל Haifoss אותו נעשה אך ורק אם אנחנו מסוגלים להגיע עד לחנייה הסמוכה למפל ממנה יש כחצי שעה הליכה בלבד.

*     כדאי להתחיל את היום כמה שיותר מוקדם.

*     למי שלא נסע ל- Landmannalaugar ימשיך מנקודת המוצא של תחילת המסלול-העיירה Hella 39 ק"מ על כביש 1. שם יפנה לכביש 30 ימינה לעוד 12.5 ק"מ עד לעיירה Flúðir ויתחבר למסלול מס 12 אותו נתחיל מחר.

*     היות ו-2 הלילות נקודות  הלינה קרובות זו לזו-ניתן כמובן לאחד אותן וללון באותו המלון. במקרה הזה שווה להתאמץ להמשיך לנסוע עד ל- Laugarvatn עוד כ-40 ק"מ ולעשות את 2 הלילות במקום אחד.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר