דוידי קליר- מסלולי טיול - איסלנד מסלול 5
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

איסלנד מסלול 5

 מ- Akureyri עד לאגם Mývatn. לינה באזור האגם. ושייט לוויתנים

Akureyri  היא בירת הצפון של איסלנד והעיר הגדולה באזור צפון איסלנד. היא גם העיר הרביעית  בגודלה באיסלנד. בעברה שימשה כתחנת מסחר,וכיום רוב התושבים עוסקים במסחר מתן שירותים, ותיירות.

כמו כן כמו כמעט כל ערי איסלנד לחוף האוקיינוס היא משמשת כעיירת דייג חשובה.

מה אפשר לעשות ב- Akureyri .(על קצה המזלג)

בעיר נמצאת בריכה מחוממת שליום סגריר שממש אי אפשר לטייל בו,זו אלטרנטיבה שילדים תמיד יאהבו. את הבריכה ממלאים מים גיאותרמיים המגיעים מ-Laugaland  בEyjarfjörður.  

 בשנת 1911 הוקם על הגבעה  מעל העיר העתיקה הגן הבוטאני  Lystigarðurinn. זהו פארק מפואר , הכולל גן בוטני עם דגימות של כמעט כל הצמחים האיסלנדיים המקומיים, וכן צמחייה מחוץ לאי.

אם אתם לנים במלון EDDA  הגנים ממש צמודים אליו.

מפת מסלול מס 5      231 ק"מ בערך.

אקוריירי נקראת גם" עיר בתי הספר".יש בה את האוניברסיטה השנייה באיסלנד. יש ספריות כמו ספריית Amtsbókasafn, שנוסדה בשנת 1827. מוזיאונים כמו: מוזיאון עממי ומוזיאון להיסטוריה של טבע, מוזיאון תעופה שנפתח בשנת 2000, גלריות לאמנות ותיאטרון עירוני השוכן באחד מהבניינים הישנים הרבים ששופצו להפליא בעיר.

חמישה בתים נשתמרו ומשמשים כמוזיאונים לזכר בני עיר מפורסמים ואהובים:

Nonnahús (ביתו של Nonni) לזכרו של ג''ון ג''ונסון סוונסון,

Sigurhæðir לזכרו של משורר Mattias Jochumsson כומר ומחבר ההמנון הלאומי.

בית Stefansson, המשורר מFagriskógur;

בית Friðbjörn Steinsson שהוא מוזיאון טמפלרים.

בית החולים הישן (Gudmanns Minde).

הבית של העיר העתיקה, Laxdalshús, שנבנה בשנת 1795, ששוחזר והפך לאתר מוגן. וכיום שוכנת במקום מסעדה.

11 ק"מ מצפון לעיר על כביש 1(למי שנוסע לשיט לוויתנים ב- Dalvík)

נמצא את Gasir. זהו אתר ייחודי באיסלנד המדגים כיצד חיו באיסלנד בימי הביניים. בעברו הרחוק היה המקום מרכז מסחר ,ובמהלך חודש יולי בכל שנה מתקיים במקום יריד/פסטיבל המשחזר איך חיו בימי הביניים במקום.

 

Akureyri  היא בירת הצפון של איסלנד

 

עוד מידע  על Akureyri באתרים הבאים:

 

http://www.visitakureyri.is/en/things-to-do

 

http://www.akureyri.is 

 

http://wikitravel.org/en/Akureyri

 

http://www.nat.is/travelguideeng/plofin_akureyri_inner_town.htm

 

הכנסייה המיוחדת של Akureyri

 

אזור זה של Akureyri וסביבותיה יעסיק אתכם לפחות שלושה ימים מלאים בחוויות מדהימות. ובמידה ותבצעו טיול עם אחת החברות שמוציאות טיולים של ספארי גיפים להר הגעש אסקיה יש להוסיף עוד יום לשהייה באזור. מומלץ-מיוחד-מדהים-אבל יקר להחריד.


זה האזור שבו נחווה את שיט הלוויתנים ועומדים לפנינו שלושה ימים שבאחד מהם נעשה את השיט. שווה לבדוק באיזה יום מזג האוויר יהיה "נחמד" יותר לשיט. הן מבחינת הגשם,הרוח,טמ"פ קצת פחות קריטי היות ובכל מקרה סביר שיהיה קר. אפילו קר מאוד.

אנחנו נניח לצורך המסלול והכתיבה השוטפת ש"היום", זהו היום שאנחנו עושים את השיט.

שיט הליוויתנים נחשב לאחת האטרקציות המיוחדות של איסלנד ולא לוותר עליו. הסיכוי לראות לוויתנים הוא גבוה מאוד. ולפי הנתונים של החברות המבצעות אותו הסיכוי הוא למעלה מ-95 אחוזים.

את השיט אפשר לעשות מששלושה אתרים עיקריים.  Dalvík   Husavik   Hjalteyri

יחסית לעלות האטרקציות באיסלנד זו אטרקציה "לא יקרה" במושגים של איסלנד. מתוך שלושת האתרים הללו הזול ביותר הוא השלישי- Hjalteyri   אבל אתם צריכים לזכור שמחירים משתנים באיסלנד כל הזמן.

Dalvík נמצאת במרחק של 42 ק"מ מ- Akureyri ויחסית המקום חדש בביצוע השיט.  על מנת למשוך תיירים החברה שמבצעת את השיט במקום, אחרי הצפייה על הלוויתנים , עוצרים במפרץ לכ-20-30 דקות לדיג. וכשמגיעים לנמל צולים את הדגים על האש,וסועדים-חוויה. (תאור בהמשך)

ל Dalvík-נסע מערבה 10 ק"מ על כביש 1 עד שנגיע לצומת עם כביש 82 לכיוון צפון. 33 ק"מ והגענו לעיר. את משרדי החברה שעושה את השיט נמצא על הכביש הראשי סמוך לנמל. השלטים ברורים למדי וקשה לטעות.

אתר החברה המבצעת בדלוויק:  

בעיר יש תחנות דלק שכדאי למלא את מיכלי הרכב וכן סופרמרקט שכדאי "למלא" את המחסנים.

אם הגענו למקום ועלינו להמתין לפחות שעתיים אפשר לנצל את הזמן ולטייל באזור. לרדת דרומה על כביש 82  לפאתי העיר ולהיכנס לכביש 805 שהופך בהמשכו לדרך עפר בתוך עמק יפה עם נהר במרכזו ומפלים של מים. אם תמשיכו בסבלנות  על הדרך הזאת תגיעו למקום עם ספסל ושולחן לפיקניק-היחידי בדרך הזאת.  כאשר הרקע שלו הוא מפל מים במורדות ההר(קצת רחוק)

על החווה שמאחורי הגבעונת מתנוסס מגן דוד והיא צבועה בצבעי כחול ולבן.

על החווה שמאחורי הגבעונת מתנוסס מגן דוד והיא צבועה

 

השולחן הזה הוא מקום נפלא לפיקניק ולהתארגנות לשיט המצפה לנו.

לאורך הדרך ניראה בשדות את "גלגלי" העשב העטופים בניילון לבן ואשר מזכירים גבינת קממבר ענקית. יש חשק לתת ביס.

 

לאורך הדרך ניראה בשדות את "גלגלי" העשב העטופים בני

התארגנות- צריך להתלבש טוב, טוב. כובע ,כפפות,צעיף, ביגוד תרמי רק יוסיף בריאות ומעיל כמובן.

אגב אפשר להתלבש גם במקום בו קונים את הכרטיסים לשיט.

בהגיע שעת השיט עולים לספינה וכל אחד מקבל חליפת סערה מעולה. ולא-לא למהר להוריד את השכבות שלבשתם קודם. יהיה קר מאוד.

את המשקפת והמצלמה ואם יש מסרטה להשאיר בהישג יד. את כל התיקים שמים בבטן הספינה שלא יירטבו מהגלים. הכל תלוי איזה יום "תפסתם" לשיט. אם יש רוח חזקה הספינה תקפץ

נגד הרוח,ונתזי מי ים ירטיבו אתכם. ובכיוון ההפוך הכל רגוע. שטים במשך כשעה, אצל הספקנים מעלה שעה זו את הביטחון שלוויתנים  ניראה רק בברושורים ולא בים.

מולנו מתנשא האי Hrísey. שניתן לשוט אליו גם מ Dalvík-.האי מתנשא לגובה של 110 מטר מעל פני הים,ומכוסה ברובו בצמחייה. הוא האי השני בגודלו באיסלנד.

כעבור כשעה ארוכה של שיט נשמעת קריאת הצוות על לוויתנים באופק,וכל הנוסעים מתחילים להתרוצץ על הספינה.איפה? איפה? שעה 13(כיוון) ,ואכן ניראה באופק סילון קטן של אדים ומים אשר הלוויתן פולט בזמן עלייתו אל פני הים לצורך הנשימה. זהו הסימן שאתם תאהבו ביותר בחצי שעה הקרובה. מיד אחרי הסילון מופיע גב מתקמר אשר צולל באחת למעמקים. ואז הזנב מתנשא אל מעל למים. בברושורים של השיט אפשר לראות את סוגי הלוויתנים הקיימים. ואיזה סוג אנחנו רואים. הצוות גם נותן הסבר קצר על הלוויתנים. ושלכל לוויתן יש את הזנב שלו-כמו טביעת אצבע.

 

לכל לוויתן יש את הזנב שלו-כמו טביעת אצבע

 

ברי המזל יצפו בהצגת תכלית של לוויתן המזנק עם ראשו אל מעל לפני הים , ונופל בחבטה עזה למים. מרהיב. גם דולפינים משייטים להם באזור ויש סיכוי לצפות בהם.

לקראת סוף השיט הספינה עוגנת בלב המפרץ. חכות מועלות לסיפון-חכה למשפחה. ודגים. תופסים דגים בגודל כזה שאפשר לחלום על זה, אלה אם אתה דייג מקצועי. שוקו חם ועוגיות מחולקים על ידי הצוות.

דג על הסיפוןשותים שוקו

איך שמתחילים לשוט לנמל מוציא הקפטן קרש המשמש אותו כשולחן לניקוי  הדגים וסכין העושה את עבודתה נאמנה. השחפים שכבר מכירים את התהליך מתאספים בהמוניהם ללוות את הספינה כאשר כל החלקים הפנימיים של הדגים מושלכים לים.

בהגיע לנמל, הולכים להתארגן ,ולקלף את השכבות הרבות. בזמן הזה הצוות אופה את הדגים ולסיום החוויה אנחנו מתכבדים בארוחה על טהרת הדגים שתפסנו במפרץ.

המקום השני בו יוצאים לשיט לוויתנים הוא  Husavik הנחשבת למקום העיקרי לשיט לוויתנים. העיר Husavik נמצאת במרחק של 92 ק"מ מ Akureyri. ובהחלט יכולה להוות מקום לינה כך שעל הבוקר אפשר לצאת לשיט ונוכל לנצל את היום בצורה הטובה ביותר. המקום עמוס יותר בתיירים אשר באים לחוות את השיט.

מ- Akureyri נסע מזרחה על כביש 1. כעבור 42 ק"מ נגיע אל מלון Hotel Edda Storutjarnir

אשר יכול לשמש כנקודת מוצא לטיולי כוכב באזור. עם עלות חדרים בהחלט סבירה. בהחלט מומלץ לקחת בחשבון כאשר מתכננים את הטיול. 2.5 ק"מ בהמשך נגיע לאגם קטן. זהו אגם Ljósavatn. אשר לצידו נמצאת נקודת מנוחה יפה עם שולחן וספסלים. מקום לעצירה קלה, אבל, וזהו אבל גדול – יש סיכוי גבוה למתקפת ברחשים מקומיים. והם באים באלפים. אם יש רוח אז לא "נהנה" מהם אבל יהיה קר.

 

לאחר שנמשיך על כביש 1 נבחין למרחוק בהילה של "קיטור" העולה בעמק. לא זה לא מעיין חם, ולא מקום גיאותרמי. זה מסך ערפילי המים העולה ממפל Godafoss  אשר נראה למרחק רב. אל המפל נגיע כעבור 6 ק"מ. ניכנס לחנייה ממש ליד המפל ונרד מהרכב לחזות במראה של המפל. המפל ניקרא מפל האלים.נחשב לאחד מהמפלים היפים באיסלנד. לא מפל גבוה במיוחד, הוא מתנשא לגובה של 12 מטר ואורכו כ-30 מטר על נהר ה- Skjálfandafljót. ביום יפה המראה בהתאם.

מפל האלים

שמו של המפל קשור לתקופה בה האיסלנדים עברו מעבודת האלילים לנצרות הקתולית. והאגדה מספרת שהמנהיג Þorgeir Þorkelsson שהיה בעצמו כהן דת אלילי, עסק בגישור בסכסוכים בין עובדי האלילים למתנצרים. יום אחד לאחר שחזר ממסע תיווך שכזה, הוא עבר ליד המפל ובצורה סמלית המסמלת את ההמרה לדת הנצרות, הוא השליך לנהר את כל האלילים, וכך המפל זכה לשמו.

ליד המפל מלון מרשת fosshotel Iceland.

אם יש לנו זמן אפשר לרדת בכביש 842 (דרך עפר)  שנמצאת מעט לפני המפלים אל מפל Aldeyjarfoss. מהלך  41 ק"מ בכיוון אחד.

המפלים הללו נחשבים על ידי רבים כמפלים היפים ביותר של נהר Skjálfandafljót. אותו הנהר של מפלי Godafoss . זהו מפל בין עמודי בזלת היוצרים מסדרון בו זורם ונופל המפל. אתר אהוב על צלמים. המצוקים משני צידי הנהר בעלי גוונים רבים של חום ואדום עם צבע המים המגיעים מהקרחונים בעלי צבע התורכיז. בדומה למפלי Hraunfossar הלא הם מפלי ההר ממסלול היום הראשון. נבחין מצדי המפל בזרימות של מים הפורצים מתוך הסלעים ומוסיפים לתמונה הציורית. הדבר היחידי שמעיב על היופי היא הדרך הארוכה שבהלוך וחזור מסתכמת ביותר מ-80 ק"מ.

כעבור כ-37 ק"מ נגיע לשער אשר מסמן את המעבר לכביש F-26  . זהו כביש Highland   ויש לקחת את האחריות בהתאם לרכב שבו נוסעים (על אחריותכם). 4 הק"מ האחרונים הם יותר קופצניים אבל ניתנים למעבר רכב שלא 4X4. (ושוב על אחריותכם).

 

מהחניה מהלך 15 דקות של נופי ירח למפלים.

בין שנסענו למפלי Aldeyjarfoss,ובין שלא נחזור 3 ק"מ מערבה על כביש 1. עד כביש 85 . ונעלה איתו צפונה 45 ק"מ עד הגיענו לעיר "הלוויתנים – Husavik.

כמובן שהאתרים שתיארנו יבוצעו בהתאם ללוח הזמנים שקבעתם לטיול שלכם.

עם הגיענו ל Husavik ניגש למשרדי החברה שהחלטנו לבצע איתה את השיט. נזמין מקום או שנמשוך את הכרטיסים שהזמנו מראש.

נמל הוסוויק

אתרי שיט הלוויתנים ב—Husavik:

http://www.gentlegiants.is/home/

http://www.northsailing.is/tours 

מעבר לשיט של צפייה על הלוויתנים יש מגוון רחב של פעילויות וטיולים עם שתי החברות האלו.

עוד במקום מוזיאון הלוויתנים שניתן לבקר בו אם עלינו להמתין לשיט.עוד במקום כנסייה מעניינת עם מבנה מאוד ציורי .

קצת על Húsavík.

בשנת 850 לפני הספירה העביר ויקינג שוודי Garðar Svavarsson  שמו,את החורף במקום .

הוא בנה במקום את הבית הראשון שניבנה באיסלנד ולכן המקום נקרא Húsavík כלומר מפרץ הבית. Vík זה מפרץ, Húsa זה הבית.

לאחר שהוקינג השבדי  עזב את המקום נותרו במקום חבר שלו ושני עבדים. היות ועבדים נחשבו לנחותים באותה התקופה ושהייתם במקום לא הייתה מרצון. הם לא זכו להיחשב כמתיישבים הראשונים של איסלנד.

המקום משמש את ביתם של  כ-2500 תושבים. והכנסייה שנבנתה במקום והוכרזה כאתר לשימור,היא בעלת מבנה השונה מרוב הכנסיות האיסלנדיות הקטנות. הכנסייה בעלת מגדל פעמונים מרובע בגובה של 26 מטר עם גג ירוק וקפלה עם 450 מושבים. בהחלט מבנה אטרקטיבי. גם המיקום שלה הוא מוגבה כך שיורדי הים בשובם ממסעות הדיג יכלו מרחוק לראות את הכנסייה שלהם.

מעניין לראות גם את המוזיאון המקומי של ההיסטוריה המקומית. אחד המוצגים החשובים ביותר בו התנ"ך של Gudbrandur משנת 1584.אבל ללא ספק האטרקציה של המקום לפחות בדמיון הוא הפוחלץ של דוב הקוטב שהגיע בשנת 1969 על קרחון שנסחף מחופי גרינלנד ונורה למוות באי Grimsey הסמוך בשנת 1969. מקום מעניין במיוחד לילדים ולא רק, הוא מוזיאון הלוויתנים שניתן להשכיל בו במעט על היונקים הימיים הללו. לא סתם הוקם המוזיאון בעיר זו היות ו- Húsavík נחשבת לאחד מהמרכזים הגדולים באירופה לצפייה ביונק הימי הענק והמרשים הזה.

בגמר השיט כדאי למשוך לכיוון אגם Mývatn שהוא יעדנו הבא. אפשר לישון ב- Husavik. מקום אידאלי ללינה הוא המלון ליד מפלי Godafoss.או לחזור מעט ולישון במלון   Hotel Edda Storutjarnir . 

מ- Husavikנחזור 8 ק"מ  דרומה  על כביש 85 עד הגיענו לכביש 87 עליו נמשיך 46 ק"מ עד הגיענו לעיירה Reykjahlíð. בה נעביר את הלילה. אם אתם ישנים בקמפינג אז אין לכם בעיה. במלון הסיפור אחר. וכאן כדאי להזמין מקום הרבה זמן מראש. העיירה משמשת כמרכז לטיולים באזור בעיקר לאלו המבקשים לנסוע להר הגעש אסקיהAskja .  והחדרים במלונות תפוסים זמן רב מראש.

סיכום מסלול 5 והמלצות

אורך המסלול 155 ק"מ. במידה ונכנס למפלי Aldeyjarfoss. צריך להוסיף עוד 85 ק"מ.

אם ביום הזה מבצעים את שיט הלוויתנים נוכל רק אחריו להיכנס למפלים. ולעשות את המסלול בהתאם. האם כדאי? את זאת אתם תחליטו. בכל מיקרה 4 הק"מ האחרונים בכניסה למפלים הם כביש F  כביש שטח. האחריות על הנהג.

טיול להר הגעש Askja ניתן להזמין במרכז המבקרים שצמוד לתחנת הדלק בעיר Reykjahlíð.

ובד"כ יוצא מכאן.

אתרים של חברות שעושים טיול להר הגעש אסקיהAskja.

http://www.sba.is

http://www.sagatravel.is 

http://www.myvatn.is 

http://www.askjatours.is 

http://www.geotravel.is 

תאור המסלול:

חווית טיולי הסופר ג''יפ לאסקיה היא חוויה מיוחדת אשר תשאיר את רשמיה עליכם לאורך זמן. לא בכדי נבחר המקום לשמש כאתר אימונים של נאס"א. ובו התאמנו האסטרונאוטים בהליכה , בשל טופוגרפיית פני השטח הקשים אשר מדמים את פני הירח. הטיול ממחיש באופן מיוחד את הייחודיות של פנים איסלנד ה-Highland כפי שנקרא באיסלנד. אלו טיולים עם מדריך פרטי שבד"כ הוא גם הנהג.במהלך הטיול תבקרו בלוע המפורסם ביותר באיסלנד ואחד המפורסמים בעולם כולו.הדובדבן הוא אגם Víti. זהו אגם שנוצר בתוך מכתש שנוצר מהתפוצצות הר הגעש.

ל- Víti  וללוע של Askja יש ללכת כשני ק"מ ממגרש החניה. מי האגם חמים ואפשר לטבול בהם. חוויה בלתי נשכחת.

הדרך ל Askja היא בהחלט דרך קשה עם חציית נהרות וכדאי לבצע אותה במסגרת מסודרת. חל איסור חמור של חברות השכרת הרכב על כניסה לדרכים הללו במיוחד.

בדרך חזרה חוזרים בדרך שונה. וזאת בהתאם לתוכניות של החברות השונות המבצעות את הטיולים. יש שעוצרים ב- Möðrudalur farmלשם ארוחה טובה במסעדת המקום מה שנקרא-מסיבת סיום.

זהו טיול של יום שלם העורך 10-12 שעות. היציאה בשעות הבוקר בד"כ 7:30

ונקודת המפגש גם בד"כ במרכז המבקרים של Reykjahlíð.

יש גם טיולים של שלושה ימים המגיעים לאזורים בפאתי קרחון Vatnajökull.

פרטים ומחירים באתרים שמצורפים.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר