דוידי קליר- מסלולי טיול - איסלנד מסלול 7
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

איסלנד מסלול 7

 מ- Reykjahlíð לינה באזור Egilsstaðir

​את מסלולינו ליום הזה נתחיל מהעיירה Reykjahlíð. נתקדם על כביש 1 18 ק"מ מזרחה לכיוון העיר הגדולה במזרח איסלנד .Egilsstaðir  נגיע אל צומת עם כביש862. זהו כביש חדש יחסית אשר מוביל אל מפלי Dettifoss ו- Selfoss.

אל המפלים אפשר להגיע גם מצד מערב עם כביש 862, גם מצד מזרח עם כביש 864. העניין הוא שבהמשכו צפונה אחרי המפלים הופך כביש 862 לכביש F  אשר מוגדר לכביש שטח. יש רכבים "רכים" שנוסעים בכביש אבל המעבר בו הוא על אחריותכם בלבד. הכביש המזרחי  גם הוא דרך עפר, מוגדר ככביש שהנסיעה עליו מותרת לכל סוגי הרכב.  הנסיעה בו נוחה יחסית. למי שביקר במפלים בצד המערבי כביש זה  מאריך את הדרך למי שרוצה להגיע עד ל- Ásbyrgi מכיוון שההגעה למפלים נוחה הרבה יותר מהצד המערבי וגם(לדעתי בלבד) זהו הצד היפה יותר שלהם נתאר את ההגעה מהצד הזה.

מפל Selfoss

מפת מסלול מס 7      337 ק"מ בערך.
20 ק"מ צפונה על כביש 862 הסלול יביאו אותנו לכביש הפונה ימינה(מזרחה) 886 המוביל למגרש חנייה רחב ידיים כיאה לאחד האתרים המרכזיים,החשובים, והמרשימים בצפון איסלנד. מפל Dettifoss.

(מי שמגיע בכביש 864 יפנה למפל בכביש 890.)

השבילים בשמורה מסומנים וממוספרים לפי האזורים השונים של השמורה. 

ניתן להוריד את מפת השמורה ושבילי הטיול שבה  

מספרי ותיאורי המסלול הם לפי מפת המסלולים שנוריד בקובץ.
מהחנייה מוביל שביל מסומן אל שני המפלים הסמוכים זה לזה ושביל מקשר ביניהם. כדאי להתחיל ממפל Selfoss שהוא פחות מרשים אבל בהחלט שווה את ההגעה אליו.

את המסלול המדהים שלפנינו נתחיל עם שבילD-2  ונחזור עם שביל D-1.  השביל מישורי על אדמת חול שחורה. נמשוך עם השביל כמה מאות מטרים עד הגיענו לפיצול שם נפנה ימינה ונמשיך צמוד לנהר עד שנגיע לתצפית יפה על מפל Selfoss. אחרי שנצלם ונהנה מהמקום נמשיך לפנינה של המקום. נמשוך בכיוון ההפוך(צפונה) בשביל שמוליך אותנו סמוך לקניון בו זורם הנהר עד שנתקרב אל המפל שנחשב לבעל ספיקת המים הגדולה ביותר באירופה. ספיקה ממוצעת של 200 מ"ק מים לשנייה במפל שגובהו 44 מטר. בימות הקיץ כאשר הפשרת הקרחונים בשיא עוצמתה מגיעה הספיקה לכ-1500 מ"ק מים לשנייה.

כבר מרחוק נתחיל לשמוע את רעש המים האדיר. וניראה את ערפילי המים העולים מהמפל. ביום שמש נקבל גם קשת צבעים מרהיבה לאורך הערוץ. צבע המים אפור משחיקת משטחי הלבה לאורך מסלולו של נהר ה- Jokulsa a Fjollum  אשר מנקז את מימי קרחון Vatnajökull הגדול באירופה ואשר נבקר בהמשך הטיול בחלק הדרומי של איסלנד.

 פרוש שמו של הנהר הוא נהר הקרחון מההרים. והוא זורם לאורך 206 ק"מ. הצבע האפור מעיד על כמות הסחף האדירה שזרימה כזאת לוקחת איתה –כ 120 טון לשעה של סחף .למפל יש סידרה של נקודות תצפית שמכל אחת מהן ניראה את המפל בזוית קצת שונה. המאחד של כולן הוא הרגשת העוצמה שהמפל משדר.

המפלים הם חלק משמורת  Jokulsargljufur National Park. כיום השמורה היא חלק משמורת  Vatnajökull

אשר הוכרזה בשנת 2008 והפכה לשמורת הטבע הגדולה באירופה. שמורת Jokulsargljufur משתרעת על שטח של 150 קמ"ר לצידי הנהר הזורם מדרום לצפון. מלבד מפלי Dettifoss ו- Selfoss. בשמורה עוד מספר אתרים שווי ביקור למי שנוסע בדרך המערבית  F-862   לכיוון צפון מהחנייה. דרך זו נחשבת לכביש לרכבי שטח.

  

קשת בענן במפל Dettifoss

 

האתר הקרוב הבא הוא מפל HAFRAGILSFOSS אשר נמצא בסמוך לחנייה. ניתן להגיע אליו במסלול הליכה שנחשב למאתגר לאורך של 6 ק"מ. מסלול זה נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים בשמורה  מסלול D-3. יש להצטייד במפה מתאימה.

ניתן להגיע גם עם הרכב למגרש החנייה הסמוך יחסית למפל. כחצי ק"מ ממגרש החנייה של מפל Dettifoss נפנה ימינה ונסע עוד כק"מ עד שנגיע למגרש החנייה של מפל HAFRAGILSFOSS. המפל לגובה של 27 מטר. (למי שנוסע בכביש 864 יש גישה גם כן למפל מהצד המזרחי.)  במקום נקודת תצפית על המפל.

מהחנייה נחזור לכביש  862 ונפנה צפונה. כביש חדש שנסלל לאחרונה.

כ-8 ק"מ בהמשך הדרך כאשר הדרך פונה בחדות שמאלה יש שביל המוליך ימינה ל- HOLMATUNGUR.

אזור שעשיר בצמחייה , במעיינות , ו-3 מסלולים לאורך הנהר והקניון עם נקודת תצפית על הקניון הצר.

המסלולים בעלי אורך של 0.6  2   4.5 ק"מ.

המסלול הראשון H-1  של 4.5 ק"מ יוביל אותנו אל מפלי Hólmárfossar.ונחשב למסלול קל.

המסלול השני  H-2של 2 ק"מ יוביל אותנו אל ה- Katlar. במקום זה הקניון הופך לצר מאוד, וכל כמות המים האדירה שראינו קודם במפל Dettifoss נדחפת לתוך הקניון הצר המאיץ את מהירות הזרימה . הקניון מקבל מראה פראי ביותר. לקניון נשפכים מכל הצדדים מפלונים מקסימים שהם מי מעיינות רבים אשר נובעים בשולי הקניון. מראה המים הגועשים מצד אחד ומראה המפלונים השלווים מהצד השני הוא מראה אשר לא ישכח במהרה. להכין את המצלמות.

הגבעה אשר נעלה אליה לתצפית על האזור נקראת Ytra-Þórunnarfjall. מסלול של 0.6 ק"מ H-3  עם טיפוס קליל אבל לא ארוך. ממרומי הגבעה יש תצפית טובה על ה- Hólmatungur ועל קניון ה- Jökulsárgljúfur.

הגבעה התצפית  Ytra-Þór

למקום נשזר סיפור אמיתי או אגדה- שבמהלך מגפת הדבר שהגיעה גם לאיסלנד במאה ה-14 . ברחה למקום הזה אישה אלמנה  עם אנשיה . הם השתקעו במקום אולם הרעב הכה בהם וכתוצאה מכך נשחטה הרועה לשמש כמזון.

האלמנה לא נשארה במקום היות והיא הייתה אישה מלאה והחשש שלה היה שהיא תהייה הבאה בתור.

נחזור לדרך העפר  F-862   ונמשיך צפונה כ-15 ק"מ  ושוב נפנה ימינה ל- Vesturdalur. עוד אתר עם תופעות טבע מיוחדות וכן אתר קמפינג.

כאן יש 6 מסלולי הליכה עם דרגות קושי שונות ואורכי מסלול של 1 ק"מ עד ל-7 ק"מ. במסלולים ניתן לראות סלעים אשר עקב המבנה של הצוקים יוצרים אפקט של אקוסטיקה מדהימה.  Hljóðaklettar פרוש השם סלעי ההד.

אלו שרידים של הרי געש שנשחקו ע"י הנהר שהותיר אחריו את הסלעים הללו. בין התופעות היפות שבמקום משושי בזלת בצורה של כוורות דבורים, מצוקים ועמודי בזלת ומערות . 2 סלעים מפורסמים במקום נושאים את השם של Karl and Kerling והאמונה היא שהם זוג טרולים שהתאבנו. מזכיר את הסיפור על זוג הטרולים ליד האי DRANGEY.

למי שזמנו קצר אפשר לעשות את המסלול לסלעי ההד  ולנקודת התצפית על זוג הטרולים. מסלולים V2 V3 V5 במפת המסלולים של הפארק ולמערת הכנסייה.

מכאן נמשיך אל קניון Ásbyrgi.

נחזור לדרך F-862  נמשיך צפונה כ-12 ק"מ בצומת ה-T נמשוך ימינה כ-3 ק"מ  עד שנגיע לכביש 85. שם נפנה מזרחה עד כביש 861 שמוביל ל- Ásbyrgi.

קניון Ásbyrgi

המקום ניראה כאילו מישהו דרך בחול והשאיר אחריו סימן של עקב. הקניון דמוי פרסה ונמשך לאורך של 3.5 ק"מ.

צמחייה רבה ועבותה. למי שממשיך עד למרגלות המצוקים, בקצה הדרומי של הקניון ישנו מסלול קליל עד לבריכה נחמדה עם מיני ברווזים. לכיוון ימין יש שביל המוביל לתצפית יפה על הקניון. למטיבי הלכת ישנם מסלולים שיביאו אתכם אל מרומי המצוק. הקניון הוא קניון רחב מאוד עם מצוק גבוה משני צדדיו. מאוד מזכיר דווקא את המכתשים שלנו בצורה מסוימת רק הרבה ירוק ומים כמובן.

במקום מרכז מבקרים מעניין וקמפינג.

בגמר הביקור במקום נחזור לכביש 85  נמשוך מזרחה 3 ק"מ  לכביש 864 אשר הופך לדרך עפר אבל לא כביש F.

נדרים על הכביש 57 ק"מ עד לכביש 1 הידוע והמוכר לנו היטב. מכאן נעבור 128 ק"מ עד  ל-.Egilsstaðir

נהר המים של ה-Jokulsa a Fjollum

אם יש לנו עוד כוח וזמן אפשר להמשיך 27 ק"מ על כביש 93 לכיוון Seydisfjördur.  העיירה שמשמשת כשער המזרחי הימי של איסלנד.

הכביש מטפס לגבהים  מרשימים שלא חווינו עד כה במסלול ועובר באוכף הרים. כאשר מתגלה הפיורד עם העיירה Seydisfjördur . הנוף יפה מאוד. בדרך נחלוף על פני מספר מפלים וקרחונים בשלבי המסה מתקדמים (תלוי בתקופה). ההרים במקום מתנשאים לגבהים של 1000 מטר וצוללים באחת לפיורד. מי שיטייל בעיירה לבטח יראה את התותח שמשמש ליצירת מפולות שלג על מנת לבקר ולשלוט במפולות השלג. אם אין לנו תוכניות למקום נחזור את 27 הק"מ באותה הדרך אל Egilsstaðir למקום הלינה שלנו.

אפשרות נוספת היא להיכנס למסלול של 6 ק"מ לכיוון הר Bjólfur שמתנשא מעל לפיורד Seydisfjördur.

נעלה בכביש 93 ואחרי 17.6 ק"מ נפנה שמאלה לדרך עפר לכיוון הר Bjólfur. דרך עפר הפתוחה לכל סוגי כלי הרכב.

הנופים על הפיורד מגובה זה עותקי נשימה. אורך הדרך 5 ק"מ לכיוון. מקום נפלא למצנחי רחיפה.

מלון באזור Egilsstaðir

סיכום מסלול 7 והמלצות


אורך המסלול 340 ק"מ כולל הגיחה הלוך ושוב ל Seydisfjördur.

ביום אחד יהיה בלתי אפשרי לעשות את כל המסלולים הרגליים ולכן צריך לבחור בקפדנות.

כמובן שמפל Dettifoss לא עומד לבחירה כלל-הוא חובה.

 

במיקום מרכז המבקרים יש בעייתיות מסוימת היות שהוא נמצא בסוף הטיול בפארק .בד"כ מגיעים מדרום ולא מצפון. כך שאם ברצוננו לקבל מידע צריך לנסות ולהוציא אותו במרכזי מידע אחרים כמו זה שנמצא בעיירה Reykjahlíð שהיא נקודת ההתחלה של היום.

כדי למצות את הפארק יותר יש לתור אותו לפחות יומיים אבל גם ביום אחד נרגיש מרוצים ממה שהספקנו לראות.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר