דוידי קליר- מסלולי טיול - נורווגיה מסלול 1
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

נורווגיה מסלול 1

שדה התעופה  Gardermoen (שדה התעופה הבינלאומי של אוסלו) עד לעיירה Gol

2013-כל הזכויות שמורות לדוידי קליר ©

למי שמגיע בלילה מומלץ לחפש מלון באזור שדה התעופה של אוסלו.

אתר למלונות באזור-Oslo
מלון מומלץ באזור שדה התעופה של Oslo במבחן עלות ביחס לאיכות
אורך המסלול כולו: 220 ק"מ.
המסלול הוא בהנחה שמתחילים אותו ב 9:00 בבוקר לאחר לקיחת הרכב מתחנת ההשכרה בנמל התעופה.
אם החלטתם לבקר באוסלו ניתן להשתלב עם המסלול בהגעה לכביש 7 לכיוון ברגן בעיר Hønefoss.
אם הגעתם לאוסלו בשעת לילה מאוחרת ההמלצה הטובה ביותר היא להעביר את הלילה במלונות הסמוכים לשדה התעופה ולהתחיל את המסלול על הבוקר רעננים ומוכנים לחוויה שמצפה לכם בימים הבאים. מלון בעלות סבירה במקום הוא מלון:   Best Western Oslo Airport Hotell שניתן לאתרו באתר BOOKING.COM.
נצא את שדה התעופה. בכביש היציאה השילוט ברור למדי וכבר אחרי פחות מ-2 ק"מ נמשוך ימינה אל כביש E-16  כאשר הכיוון אשר יופיע בשלטים היא העיר Hønefoss. אנחנו ממשיכים על כביש E-16  עוד 31 ק"מ עד שהכביש מתחבר לכביש 4 וכעבור 4.6 ק"מ נגיע לכיכר בה נמשיך על כביש E-16 כאשר כיוון פנינו היא העיר Hønefoss. עוד 16 ק"מ ונעבור בשולי העיירה Jevnaker. היעד הראשון בטיולנו נמצא מעבר לעיירה והוא Kistefos-Museum אשר נמצא בשוליים המערביים של Jevnaker. 
קצת יותר מ-2 ק"מ אחרי מרכז העיר שלט ברור יכוון אותנו שמאלה לכיוון ההתקדמות שלנו אל Kistefos-Museum. כביש הגישה למוזיאון עובר בין בתים כפריים וברחובות צרים למדי. לשים לב לשילוט לכיוון המוזיאון-לא ברור כבכביש הראשי למרות שזהו רחוב אחד הנושא את השם Samsmoveien ויורדים איתו עד שמגיעים לנהר שם פונים ימינה לחנייה של המוזיאון. ממנה צריך להמשיך רגלית אל המוזיאון מהלך של כמה עשרות מטר.
מסלול היום הראשון הוא יותר קטע דרך שצריך לעבור על מנת להגיע לנופים שלשמם באים לנורווגיה. גם למרות העובדה שהנסיעה היא על כביש 7 המפורסם. נקודות העניין שיש באפשרותנו לבקר באות בשביל למלא בתוכן את הדרך שעלינו לעבור וגם יש לנו את האפשרות לראות אתרים אשר יכולים לגוון את הטיול בנורווגיה ולא רק פיורדים,מפלים מרהיבים,קרחונים, טבע ועוד הרבה טבע.
 Kistefos-Museum  הוא אתר אשר שונה מהמרכיב העיקרי של טיול בנורווגיה.זהו מוזיאון תעשייתי אשר נמצא במספר מבני תעשייה ישנים אשר הוסבו למוזיאון המשקף את אורח חיי העובדים במקום ובאזור לפני שנים ואשר הכניסה אליהם היא בתשלום. בעבר היה פה בית חרושת ליצור עיסת נייר מעץ לתעשיית הנייר.

 

שלט בית חרושת ליצור עיסת נייר מעץ לתעשיית הנייר

 

החלק המעניין של המוזיאון הוא דווקא (לטעמי) פארק הפסלים אשר מפוזרים ברחבי הפארק ואשר מקנים לו את הייחודיות של המקום. במקום יש עבודות של פסלים ידועי שם כמו :
Fernando Botero, עם פסל אופייני של אישה עירומה.  
 ,Marc Quinn עם פסל מרהיב המשלב מים וצריך לקוות שמפעילים את המים שעוברים דרכו. 

 

פסל סביבתי


,Petroc Sest, עם פסל המשלב מים וזכוכית ונותן אפקט של עדשה מעניינת למי שמביט דרך הפסל ולדעתי הפסל המעניין ביותר במקום. (לדעתי)

 

פסל המשלב מים וזכוכית ונותן אפקט של עדשה מעניינת ל

 

Tony Cragg, עם כמה פסלים מעניינים. 

ועוד פסלים רבים אחרים.

השיטוט בין הפסלים ברחבי הגן היה פעם ללא תשלום- כיום נדרשים לשלם דמי כניסה.

אם תרימו את הראש אל גגות המבנים בחלק מהם יש מגן דוד –פרט מעניין שתמיד ימשוך את העיניים. מי שיגיע מספיק מוקדם עשוי להיתקל בעובדי המקום הממרקים את הפסלים המפוזרים ברחבי הגן.

בהחלט מקום ששווה ביקור. 

 

גגות המבנים בחלק מהם יש מגן דוד –פרט מעניין שתמיד

פתוח בעונה בין מאי לאוקטובר(להתעדכן באתר המוזיאון לגבי התאריכים המדויקים) שלישי עד ראשון  11-17סגור בימי שני.
Address:
Kistefos Museum, Samsmoveien 41
N-3520 Jevnaker, Norway
Telephone: +47 61 31 03 83
Fax: +47 61 31 20 04
E-mail: post@kistefos.museum.no 
לאחר הביקור במקום נחזור לכביש E-16  ונמשיך עליו מערבה עוד 7.6  ק"מ עד שנגיע לצומת T  בפאתי העיר התעשייתית הגדולה יחסית לנורווגיה Hønefoss. אם נרצה לעקוף את העיר ניפנה ימינה לפי השילוט לכביש 7.
אנחנו נפנה לפי השילוט המכוון אותנו למרכז-שמאלה. וכעבור 1.5 ק"מ נגיע אל הנהר וגשר העובר מעליו. ממש לפני הגשר מצד ימין יש חנייה קטנה. נחנה בחנייה ונרד לתצפית על המפלים שבמקום.
 במרכז העיר עובר נהר ה-  Begna וממש במרכז העיר יש את מפלי Hønefossen אשר משמם נגזר שם העיר. אלו הם מפלים גדולים ומרשימים של נהר גדול , אומנם לא מפלים הנשפכים אנכית אלא מפלים במורד שיפועי אבל בהחלט ראויים לעצירה . במהלך האביב כמות המים היא אדירה ואז המראה מרהיב. במרכז הנהר יש פסל המשלב מים זורמים.

 

ממש במרכז העיר יש את מפלי Hønefossen אשר משמם נגזר


פסל זה מואר בשעות הלילה והמראה יפה- אם אנחנו מבקרים בקיץ יש לנו עם זה בעיה "קלה" נצטרך לחכות הרבה לבוא הלילה.פשוט אין לילה.
אגב בהמשך הקיץ יש מצב שאין מים רבים במפלים אבל המעבר דרך העיר אינו מאריך את הדרך בהרבה, וכמו כן זה מקום טוב להיכנס לסניף COOP     ולהצטייד במצרכים להמשך היום והטיול. המחירים בערים גדולות בד"כ קצת יותר זולים מהסניפים הקטנים אשר בכפרים.(בלי לחתום על זה) ואם כבר הזכרנו נושא של מחירים אז עכשיו המקום לעשות לכם את ההכנה הנפשית הראויה לעניין המחירים בשתי מילים — יקר בטירוף. אבל אם תשכילו לקנות רק את מה שצריך ולרוב תכינו את האוכל בעצמכם אפשר לשרוד את המבול. 
נעבור את הגשר ונמשיך אחריו לפי השילוט – ימינה לכיוון Gol   וכביש 7 המפורסם. כעבור 2.4 ק"מ נרד במחלף ימינה, שוב לפי השילוט אל כביש 7 והעיירה Gol. כעבור 0.9 ק"מ נגיע לכיכר ואנו פונים לפי השלט שמקדם את פנינו ואשר מכוון אותנו ימינה. Bergen via Gol   7 (7 הכוונה לכביש מספר 7). זהו אנחנו בכביש 7 המפורסם.
מכאן ועד העיירה Gol עלינו לעבור כ-131 ק"מ של דרך לא אטרקטיבית במיוחד וזאת למרות שהיא עוברת בתוך יערות וליד נהרות ואגמים.
כעבור 41.3 ק"מ נעבור בעיירה Noresund   ואם נעבור לצד השני של הנהר בכביש FV-192 נוכל לשתות קפה בטירת האגדות.   איך שנעבור בכפר נגיע לכיכר בה ניפנה שמאלה לצורך חציית הנהר כביש FV-192 עליו נתקדם 850 מטר וניפנה שוב שמאלה לעוד 2.3 ק"מ ושוב ניפנה שמאלה לפי השילוט לעוד 1 ק"מ בדרך צרה. עד שנגיע לטירה/וילה. בשילוט  המכוון יופיע השם  Villa Fridheim או  Fairytale Castle  שוכנת בתוך מבנה עץ מרשים אשר הוקם בשנים 1890-1892 . ומי שבנה אותו היה סוחר עץ. גם צורת המבנה בהחלט מסתדר עם השם טירת האגדות. עם מגדל עץ המתנשא לגובה של 30 מטר. במקום יש גם מוזיאון הרפתקאות עם תערוכות  על ציורים ואגדות מרחבי העולם. מקום מבוקש למסיבות וחתונות בשל המראה המיוחד שלו. יש פעילות לילדים,רק שבזה יש בעיה "קלה"-השפה הנורווגית. אבל להתענג על קפה ועוגה-אפשר. סך הק"מ של הסיבוב עם החזרה לכביש 7 הוא 8.6 ק"מ.
מחירים למבוגרים 75, ילדים (3-14 שנים), 40 (נכון ל2013) 
שעות פתיחה:פתוח לקהל הרחב מ 12 מאי עד 14 אוקטובר. בכל יום  -   10-17
39 ק"מ בהמשך כביש 7 יביאו אותנו אל כיכר שממנה עולים אל פארק הדובים וחיות אחרות  בסביבה טבעית-
Vassfaret Bjørnepark . לא נוכל לפספס את המקום היות ומתנשא שם פסל של דוב בגודל של בית. פונים שמאלה ועולים בדרך אל שער הכניסה לפארק. זוהי הזדמנות לראות  דובים, אלקס, צבאים  ועוד חיות אחרות בהישג יד.
פתוח בעונה עד 7 בערב. מחיר למשפחה של 2+2  תלוי האם רוכשים מראש באינטרנט או במקום ביום הביקור ובהחלט לא מחיר עממי  סביב 330 ₪ .

כעבור עוד 31.5 ק"מ נגיע לעיירה Nesbyen שבה יש אזור שמור ועתיק.אם ניסע  דרך העיירה  על כביש  FV 214 כ-1.5 ק"מ לכיוון מערב נגיע אל Føssan waterfalls .

 

Føssan waterfalls

 

הנמצאים מאחרי Hallingdal Museum. נחמד  ולגיוון הדרך. להיכנס בכניסה המובילה למוזיאון. לחנות וללכת אל החלק האחורי שלו. 
במידה ויש רצון להיכנס למוזיאון מצ"ב הלינק שלו.

סימן הכר  לכניסה לחנייה של המוזיאון הוא הפסל של האיכר והפרה המוצבים על המדשאה שצמודה לכביש הראשי.

 

פסל של האיכר והפרה המוצבים על המדשאה שצמודה לכביש

טיפ ששווה לדעת : והיה ואתם עוברים במקום בסוף אוגוסט ובסוף השבוע האחרון שלו. או אז מתקיים במקום   יריד נשים. או בשפת המקום Kjerringtorget שוק הנשים. אלו הם ימי שוק שבו נשים מציגות ומוכרות את המוצרים שלהם. 175 דוכנים עם אוכל, מתנות, בגדים, דברים שימושיים, אמנות ומלאכה ועוד.250 נשים מאושרות ממלאות את מרכז העיר במהלך סוף השבוע האחרון של חודש אוגוסט. נשמע מעניין. 
7 ק"מ צפונה אחרי שחזרנו לכביש 7 יביאו אותנו לכניסה לכיוון - Gardnos Meteorite Crater. לנסוע לפי השילוט (לא תמיד פתוח) מצורף לינק להעשרת הידע. ללא הדרכה עשוי להיות סתמי.

(לידיעה כללית: אני הגעתי למקום והוא ניראה נטוש, גם לינק למקום בשביל לברר עלויות ושעות לא הצלחתי לאתר)
משחזרנו לכביש 7 נמשיך עוד 11.5 ק"מ עד לעיר GOL. בה נעביר את הלילה.
מקור השם של העיר הוא Gordr שמו הנורדי של הנהר. העיר מהווה מרכז דרכים חשוב וממנה ניתן למעשה להתקדם לכמה כיוונים בנורווגיה (ראה מפת נורווגיה) בהיותה מרכז דרכים היא גם מהווה מרכז סחר חשוב לתושבי האזור כולו וכמובן מרכז של שרותי הממשל הנורווגי. בעבר, הייתה חקלאות הענף החשוב ביותר בגול. היום עסקי התיירות  השתלטו כמקורות החשובים ביותר של התעסוקה.

אתר לבתי המלון ב-GOL
בעיירה GOL  נוכל לראות את כנסיית לוחות העץ המקומית.  Gol Stave Church אשר הכניסה אליה היא דרך פארק השעשועים הויקינגי שבמקום. אבל אפשר גם להסתפק בצפייה מהכביש היות ובדרכינו יש עוד כמה כנסיות שכאלו. 
כנסיות לוחות העץ העשויות מלוחות עץ היו נפוצות ברחבי נורווגיה בימי הביניים החל פחות או יותר במאות ה-12 והילך. בנורווגיה נותרו 28 כנסיות שכאלו והן מהוות מקום עלייה לרגל למבקרים. הכנסייה בגול היא למעשה עותק של הכנסייה אשר נבנה בשנת 1980.
בפאתי העיירה יש פארק מוטורי –טרקטורונים,אופנועי שטח,אופנועי שלג.  
וכאמור פארק ויקינגים משפחתי שפתוח מדי יום בקיץ. בשאר השנה כדאי לברר שעות ומתי פתוח.
בעיר יש שביל טיולים מסומן  (פרטים במשרד התיירות במקום)
עוד פעילות באזור של GOL  היא הנסיעה בדרך הפנוראמית- Panoramavegen.כדי להגיע לדרך הנוף צריך להמשיך על כביש 51 לכיוון של  Fagernes –לרדת ממנו ב Hallingen Høyfjellshotell ולהתקדם על כביש Golsfjellveien  לכיוון Oset Høyfjellshotell. מעבר להסבר הזה מי שאכן ירצה לנסוע בדרך הזאת כדאי שיתעדכן במרכז התיירות ב-Gol  או שינסע לפי המפות שבמקום. אם עושים את כל הסיבוב וחוזרים לGol    אזי זוהי תוספת של כ-135 ק"מ. בתשלום של 40 Nok.
פה המקום להוסיף את חוות דעתי על Panoramavegen. שברוב המקרים אני משתדל להימנע ונותן למי שנעזר באתר ובמידע שבו לשפוט ולהחליט בעצמו.  השם  Panoramavegen אכן מבטיח רבות וכך גם התיאור של הדרך במקורות מידע שהגעתי אליהם. לטעמי זוהי דרך שמתאימה למי ששוהה באזור כמה ימים ומחפש למלא את זמנו. למי שמתעתד "לחרוש" את נורווגיה שיחסוך את זמנו. דרכי הנוף שהוא יגיע אליהם בהמשך מרשימות לאין ערוך יותר.

 

בקתת עץ בקמפינג GOL אחת הדרכים היפות והזולות ללינה

בקתת עץ בקמפינג GOL אחת הדרכים היפות והזולות ללינה ברחבי נורווגיה

 

סיכום מסלול 1 והמלצות:

סה"כ אורך הדרך עם כל הכניסות המתוארות בה 220 ק"מ.


אורך הדרך הפנוראמית 135 ק"מ.


המסלול הוא בהנחה שמתחילים אותו ב 9:00 בבוקר לאחר לקיחת הרכב מתחנת ההשכרה בנמל התעופה.


אם החלטתם לבקר באוסלו ניתן להשתלב עם המסלול בהגעה לכביש 7 לכיוון ברגן בעיר Hønefoss.


אם הגעתם לאוסלו בשעת לילה מאוחרת ההמלצה הטובה ביותר היא להעביר את הלילה במלונות הסמוכים לשדה התעופה ולהתחיל את המסלול על הבוקר רעננים ומוכנים לחוויה שמצפה לכם בימים הבאים. מלון בעלות סבירה במקום הוא מלון:  

Best Western Oslo Airport Hotell  שניתן לאתרו באתר BOOKING.COM.


לא לוותר על Kistefos-Museum לטעמי החלק היפה של היום והמסלול.

 

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר