דוידי קליר- מסלולי טיול - נורווגיה מסלול 11
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול מס 11

 

מ-Lom ועד Øvre Årdal

2013-כל הזכויות שמורות לדוידי קליר ©

סה"כ אורך המסלול: 162 ק"מ

המסלול מתחיל בעיירה היפהLom. ואם הספקנו לתור אותה ביום האתמול עם הגעתנו למקום הרי שנוכל ישר לצאת למסלול המרהיב על דרך התיירותRV-55.

לינק לברושור  של הדרך

ממרכז Lomמתחילים את דרך הנוף המיוחדת הזאת. מכל דרכי הנוף שמופיעות במסלולים השונים שהועלו עד כה באתר הזה. זו הדרך היפה ביותר ואין לפספס אותה. כמות האטרקציות שלאורך הדרך היא גדולה מאוד ואפשר לבלות במקום הזה הרבה מאוד זמן. מה לעשות שאנחנו רוצים לראות ולהספיק הרבה "נורווגיה" מה שמשאיר לדרך ולפעילויות השונות שלאורכה-יום אחד בלבד.כמובן שמי שרוצה יכול לתכנן את טיולו בדרך אחרת ולהקדיש לאזור יותר זמן.

תחילת הדרך לא מרמזת כלל על מה שמחכה בהמשכה. מסלול נורווגי רגיל למדי של כביש העובר בצמוד לנהר עם צבעי המים הכחולים ירוקים. כביש שכמובן מאפשר נסיעה במהירות נמוכה יחסית . מה שבהמשך יהפוך אפילו לאיטי יותר. מכיוון שבמפות חלק מנקודות העניין לא מסומנות אז לטובת מי שלא נוסע עםGPS(יש עוד כאלו) כדאי לאפס מונה מהכיכר אשר ממנה מתחילה הדרך.

הכביש עובר בחלקו הראשוני בעמקLeirdalenובחלק הראשון של הדרך נעבור באזורים של הרבה חוות היושבות בעמק ולאורך הדרך. הנהר שמלווה אותנו את כברת הדרך הזאת הוא נהר ה-Bøvraאשר מנקז חלק גדול ממי הפשרת הקרחונים של פארקJotunheimen. הנהר שמימיו לא נוצלו לצורך הפקת חשמל בשל התנגדות גדולה שהייתה נגד התוכניות לכך. והיום הוא נמצא תחת הגנה.

15.2 ק"מ מתחילת הכביש יש פנייה שמאלה לפי השילוט אל עברJotunheimen8 ק"מ .. הפנייה כאן היא אלSpiterstulenממנה מטפסים אל הר ה-Galdhøpiggenאו לקרחונים אחרים בסביבה. הגישה היא בכביש אגרה.

לכאן יפנה רק מי שהולך לעשות מסלול הליכה מנקודה זו. המסלולים מנקודה זו גם אורכים זמן רב יותר ויש להיערך לתוספת של יום במסלול.

קישור לאתר שמקיים סיורים -Spiterstulen:  http://www.spiterstulen.no/en

המטייל הממוצע ימשיך עוד 4.1 ק"מ וסה"כ  19.3 ק"מ מתחילת הכביש. כאן יש פנייה שמאלה לפי השילוט אל עברGaldhøpiggen 15 ק"מ. הכביש הצר המחייב משנה זהירות מטפס בתוך חורש אופייני. בשלב מסוים החורש נגמר די בבת אחת והצמחייה הופכת לנמוכה וכל האזור נפתח. 4.6 ק"מ מתחילת העלייה נגיע למקום שבו יש פארק חבלים ואתגרים נחמד. ילדים ישמחו להעביר בו איזו שעה של טיפוסים.

 

פארק חבלים ואתגרים נחמד

 

קצת אחרי פארק החבלים נמצאת נקודת הכניסה לכביש האגרה . במקום מחסום אוטומאטי המתרומם לאחר התשלום בכרטיס אשראי. הכביש מטפס אל מרומי הר ה-Galdhøpiggenאשר מתנשא לגובה של 2469 מטר ונחשב להר הגבוה ביותר בנורווגיה ובכל סקנדינביה. ההר הוא היעד הפופולארי ביותר לטיפוס עקב העובדה שלמי שמטפס על ההר לפי הפרסומים המקומיים לא נדרש ידע מוקדם לטיפוס. ללא ספק נדרש כושר גופני.(אחריותכם הבלעדית)

הקרחון שנמצא על ההר מורכב משלושה קרחונים כאשר כל אחד מהם פונה לכיוון אחר.Styggebrean פונה אל הצפון.Svellnosbrean  פונה לדרום.Storejuvbrean  פונה למערב. כיוון מזרח מכיוון שאין קרחון נחשב לצד שממנו הכי קל לטפס. הטיפוס לכאן הוא מכיווןSpiterstulen שאליה מגיעים בפנייה אל עברJotunheimen. כמובן מי שמתעתד לעשות מסלולים במקום צריך להיות מעודכן ויודע לאן עליו להגיע עקב שלל האפשרויות הקיים. מקום טוב להתעדכן הוא נקודת האינפורמציה לתיירים במוזיאון ההר ב-Lom.

קרחון Galdhøpiggen

קרחון Galdhøpiggen

לפני שאני ממשיך: יצא לי לשמוע חוות דעת של כאלו שעשו מסלולים במקום והיה להם קשה למדי והם נאלצו לעזוב את הקבוצה איתה טיפסו אל ועל ההר ולחזור כלעומת שבאו. מזג האוויר צריך להיות שיקול חשוב במיוחד לאלו שלא מכירים את היכולות והתהפוכות של מזג האוויר המקומי.

מנקודת התשלום הדרך עולה עוד 10 ק"מ עד שהיא מגיעה לאגם קרחוני למרגלות הקרחון. האגם (תלוי מתי הגעתם) מלא בלוחות קרח הצפים עליו. ממול ההר והקרחון שבמורדות שלו נראים כמו מכתש של הר געש שהתפוצץ מהצד שלו.

המראות של שכבות הקרח מעל אגםJuvvatnetהקפוא פשוט אין מילים לתאר את מה שהעיניים רואות.

במקום גם רכבל המשמש לספורט הסקי בקיץ. גם המקום נקרא  כך. זרם של מטיילים מטפס על הרכס בצדו השמאלי והרחוק יותר של האתר בדרכם אל ה-Galdhøpiggen.

 

קרחון Galdhøpiggen

מסלול מודרך אל ה- -Galdhøpiggen     

מעט לפני האגם והרכבל ישנו לודג' - Juvasshytta. ממנו יוצאים הסיורים. מכאן גם יוצא סיור של 3 שעות אל מערת הקרח אשר נחפרה לא הרחק מהלודג'. הסיור נושא את השם:MIMISBRUNNR KLIMAPARK. עוקף את האגם מצידו הימני. חוויה נפלאה.

22 June – 25 August     10:30 and 14:00.

Adult: 300,- kr (NOK) Children to the age of 12: 150,- kr (NOK) Family (maximum 4 persons): 700,- kr (NOK), 50,- KR (NOK) per additional child.

כדאי לעשות מאמץ ולעשות את המסלול של 10:30

בגמר הביקור במקום נרד את כל הדרך בזהירות עד שנתחבר חזרה לכביש 55. בצומת עצמה נפנה שמאלה לחנייה כדי שנוכל להעיף מבט על גלגל העץ שבמקום ואשר זרם המים מסובב. במקום גם ספסלים עם שולחנות. מקום נחמד להפסקה רק חבל שהוא על הכביש הראשי . את נקודת ההפסקה כדאי לשמור למקום מעניין שנגיע אליו בהמשך הדרך.

לפני כן כעבור 4.3 ק"מ נגיע לאתר הנושא את השם ELVESTER . במקום נמצא עמוד מרשים -Sagasoyla

המתנשא לגובה של 33 מטר עם חריטות המספרות את סיפור ההיסטוריה של נורווגיה.

 

עמוד מרשים -Sagasoyla המתנשא לגובה של 33 מטר

מכאן אנחנו ממשיכים עוד 4.3 ק"מ עד לחניון מעניין שנמצא בצדה השמאלי של הדרך. כדאי לשים לב היטב. הסימון היחידי הוא של נקודת עצירה עם שירותים והוא נמצא ממש בתוך החורש הצמוד לנהר. דרך צרה בינות לעצים אשר הגזעים שלהם מוגנים מפגיעת המכוניות בצורה של חבלים המלופפים על הגזעים בחלקם התחתון. בינות לעצים מפוזרים שולחנות וספסלים בעצוב מודרני. שירותים ממתכת בעיצוב מודרני נמצאים גם במקום(נקיים) ולוח עם הסברים על דרכי הנוף של נורווגיה. אחלה מקום להפסקה, ולאוכל בדרך. המקום נקרא Liasanden אבל אין שילוט על הכביש.

עוד 5.3 ק"מ יביאו אותנו אל Jotundheim Fjelstue. במקום יש מלון שנראה נטוש אבל אנחנו עצרנו במקום היות ויש רמפה עם מדרגות לתצפית על הנוף. עוד במקום עמוד עץ עם שמות הפסגות והכיוון שלהם. לא בטוח שהעמוד הזה ישרוד עוד הרבה זמן. הזכיר לי קצת את העמוד עם הכיוונים והמרחקים שנמצא בהר בנטל במה שנקרא "קופי-ענאן".

 Jotundheim Fjelstue

 Jotundheim Fjelstue

6.1 ק"מ יביאו אותנו אל חוות Bovertun. העניין במקום הוא במערה שהנהר  Dumma חצב במקום ומגיעה לעומק של 250 מטר בתוך ההר.(צריך לשאול איך מגיעים בדיוק לאתר המערה היות ולא הצלחתי לאתר אותו+לוודא הוראות בטיחות לביקור במערה )

מהשלב הזה אנחנו מתחילים לראות את הקרח על הפסגות. בהמשך הקרח יגיע עד לכביש וניתן יהיה לראות שטחים שלמים מנוקדים בלבן של הקרח ובכחול של הקרח. הרבבה מאוד מים והרבה מאוד אנשים שמטיילים בכל שביל אפשרי באזור. 9.9 ק"מ בהמשך הדרך יביאו אותנו אל הנקודה הגבוהה ביותר בדרך. Fantesteín אשר נמצאת בגובה של 1434 מטר מעל פני הים. שלט עם הגובה הזה מוצב במקום. כמו כן חנייה למספר מכוניות וירידה במדרגות לרשת שלשבילי טיול בינות לאגמונים, מפלים, וקרח.

Fantesteín אשר נמצאת בגובה של 1434 מטר

Fantesteín אשר נמצאת בגובה של 1434 מטר

2.9 ק"מ יביאו אותנו לתצפית  Mefjellet. אחד מהמקומות היפים שבדרך. לפני התצפית מצד ימין יש לוח זיכרון לסופרים/כותבים אשר חצו את האזור. שלטים צהובים וגדולים מבקשים מהמבקרים שלא לגעת בתילי האבנים שמציינות היכן עברה הדרך הקדומה. עוד במקום פסל אבן של קובייה חלולה האהובה על המטיילים.

כולם מכניסים את תמונת הנוף למסגרת האבן. וגם מצטלמים בתוכה. אבל הכי ,הכי זה הנוף שסובב 360 מעלות. כדאי לרדת לשבילים שמתחת לתצפית והם מסומנים היטב, ולשוטט בהם. יש מסלול מעגלי באורך של 2.5 ק"מ. תלוי בזמן העומד לרשותכם. המקום פשוט מדהים. אגמי מים קטנים ודולים מכוסים בחלקם בקרח לבן וכחול, מים, ונוף. אבל הרבה ממנו.

Fantesteín אשר נמצאת בגובה של 1434 מטר

Fantesteín אשר נמצאת בגובה של 1434 מטר

הכביש מנקודה זו ידוע בגובה הרב של השלג שמכסה אותו בחורף. בתחילת מאי המפלסות פותחות את הכביש וקירות השלג שמשני צידי הכביש מגיעים על ל-10 מטר. צריך להיות חוויה יוצאת דופן לעבור בתעלה שכזאת. אבל מי נוסע במאי??

14.4 ק"מ יביאו אותנו לצומת. ימינה הדרך מובילה אל היעד שלנו בסוף היום Øvre Årdal.(בשלט מצוין Ardal) לפנינו יש את האפשרות להמשיך עם כביש 55 עוד 15.3 ק"מ עד שנחלוף על פני אגם Eidsvatnet. אשר נמצא בפאתי הישוב Skjolden. הסיבה העיקרית לכך הם ההשתקפויות הנפלאות שהאגם מספק לצלמים שבינינו. אחרי שנצלם נחזור את 15.3 הק"מ ונפנה לכיוון ARDAL. אם היום לא יפה אפשר לוותר.

מי שכן נסע, צריך לעבור את האגם ולהיכנס בדרך הצמודה לאגם אשר שייכת לקמפינג ולבקתות שבמקום. אגב מקום נפלא להעברת הלילה. מקום יותר זול נמצא כמה ק"מ לפני האגם מתחת למפל שיורד מהמצוק-זהו קמפינג .Vassbakken Kro & Camping

אגם Eidsvatnet וההשתקפויות הנפלאות

אגם Eidsvatnet וההשתקפויות הנפלאות

מי שלחוץ בזמן יוותר גם היות והדרך שלפנינו מצריכה הרבה מאוד תשומת לב. זאת היא דרך אגרה צרה למדי. המעבר לקראוונים ולרכבים מעל אורך מסוים אסור. יש שלטים המורים על האיסורים הללו. הדרך שאורכה 46 ק"מ לקראת הקטע האחרון שלה יורדת בסדרה של פיתולים אל העיר- Øvre Årdal הנמצאת לחופו של אגם Årdalsvatnet. הנופים של העיר וצבעי האגם מרהיבים. מקום לינה אפשרי באזור הוא קמפינג Utladalen Camping Aksjeselskap אשר נמצא 4.0 ק"מ על כביש FV-301  השלטים שאנחנו צריכים למצוא הם לכיוון Hejelle  או Utladalen.

המקום הוא גם נקודת מוצא למי שרוצה לעשות מסלול אל מפלVentifossen. המפל נחשב למפל המים הלא מווסת הגבוה ביותר בנורווגיה. 275 מטר. המסלול יפה מאוד אבל לא קצר ולא קל . להתרשמות מצורף הלינק:http://pt.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=199817

לאורך המסלול יש כמה מפלים נוספים מרשימים. אורך המסלול הלוך וחזור הוא כמעט 15 ק"מ.
אתר למלונות באזור-Øvre Årdal

סיכום מסלול 11 והמלצות:

  1. שיא המסלול הוא העלייה אל הר ה-Galdhøpiggen  עליו אין לוותר במסגרת כל הטיול לנורווגיה.
  2. לא לוותר על עצירה ב- תצפית  Mefjelletוטיול קצר בסמוך, אל האגמים הקפואים שמסביב.
  3. אורך כל המסלול הוא 162 ק"מ כולל העלייה אל ה- Galdhøpiggen  וכולל הגעה אל אגםEidsvatnet.
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר